LEIDSCH DAGBLAD W apenstilstand in felle strijd om bezuiniging Neus slechts licht geraakt'' vandaag Kamer wil al in februari 1976 vermindering uitgaven GESTERKT" VOLVO Huisvrouw gedood bij brand in Oegstgeest Haarlemmer over gevecht met Franco's schoonzoon BLOEMBOLLEN NU PLANTEN alles Vlieland VRIJDAG 10 OKTOBER 1975 OPGERICHT I MAART I860 24753 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (SP) Het gevecht over het al dan niet doorvoeren van een gigantische bezuiniging op de over heidsuitgaven is vannacht in de Tweede Kamer uitgelopen op een grimmige wapenstilstand tussen PvdA en KVP. In het vroege voorjaar van 1976 zal de strijd weer ontbran den. Een meerderheid van de Kamer nam een motie aan van KVP- fractieleider mr. Frans Andriessen, waarin de regering wordt gevraagd uiterlijk in februari 1976 met uitgewerkte be zuinigingsplannen te komen voor de jaren tot 1980. Het gaat om een ombuiging van de uitgaven met zo'n negen miljard gulden. Fractievoorzitter drs. Ed van Thijn van de PvdA liet onmiddellijk weten, dat er van verdere bezuini gingen in 1976 zelf geen sprake kan zijn. Hij vond de motie-Andriessen een lege huls. Oppositieleider Hans Wiegel (WD) zag in de motie echter „een tijdbom onder het kabinet". Minister Duisenberg van Kinanciën zei, dat het „technisch onmogelijk" was om al in februari met concrete plannen op tafel te komen. Hij zei ook geen mogelijkheden te zien om met de ombuigingen al in 1976 te beginnen. Maar hij gaf toe, dat als de mogelijkheden er straks wel blijken te zijn de regering ze ook zal aangrijpen. Met zijn motie wist Andriessen toch niet te voorkomen, dat zes leden van zijn fractie de kant kozen van de oppositie. VVD en CHU hadden gevraagd om met de ombuiging van de overheidsuitgaven wel al volgend jaar te beginnen. Een andere bres in het regerings kamp sloeg Wiegel met een motie over het afschaffen van de Neptune-verkenningsvliegtuigen van De VVD-fractie wilde, A!s u doordenkt REYS Leiden Hoge Rijndijk 352-354 071-122381-130979 tafels stoelen *TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek M Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4.570. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. Vrij zonnig. Minimum temper; nachtvorst. Max. temp. cii lij'ke wind. ^graden, achtige noordooste- I uur; onder: 17.57 1 .57 uur; onder 22.49 Katwijk te 7.22 en 1 nu de regering afziet van het plan de buiten dienst stelling op 1 januari '76 te laten doorgaan, dat de uitgaven voor defensie met 21 miljoen guide» zouden worden verhoogd het bedrag aan exploitatiekosten dat zij met het opdoeken van de Neptunës zou hebben bespaard. De ARP-fractie was het hiermee eens en steunde de motie-Wiegel. Deze kreeg geen meerderheid, omdat de KVP-fractie er voor het grootste deel (op drie leden na) tegen stemde. Om een dam op te werpen tegen mogelijke toekomstige extra bezuini gingen op de defensieuitgaven vroeg ARP-fractievoorzitter mr. Wim Aan- tjes per motie de regering om plannen daartoe eerst in een nota of brief voor te leggen aan de Tweede Kamer. Een ruime meerderheid van de Kamer was het hier mee eens. Ook de PvdA-fractie. Van Thijn moti veerde dit met: „Ik ben ervoor, dat de macht van het parlement wordt versterkt". De Kamer nam ook een motie aan van de financiële specialist van de KVP-fractie drs. Harry Notenboom. Hierin wordt de regering gevraagd pas tot afschaffing van de investeringsaftrek bij de vennoot schapsbelasting (als instrument van economische politiek) over te gaan na een grondige discussie in het parlement. Minister-president Den Uyl zei na afloop van het debat, dat de gro te onzekerheid over de economische vooruitzichten naar zijn mening had den geleid tot een geprikkelde stem ming in de Kamer. "Maar ik meen, dat de regering 'gesterkt uit het de bat te voorschijn is gekomen", zei hij. Oorzaak onbekend OEGSTGEEST De 46-jarige me vrouw De Bruyn PrinceHappel is vanochtend omstreeks 7 uur bij een brand in haar woning aan de Piet Heinlaan 19 om het leven gekomen. Haar echtgenoot en de twee kinderen (9 en 13 jaar oud) hebben zich tijdig in veiligheid kunnen stellen. De brand is ont staan in de slaapkamer aan de achterzijde van de eengezinswo ning. De Ocgstgcester brandweer werd om tien minuten over zeven door de man die al op was, gewaar schuwd. De vlammen sloegen toen al uit de slaapkamer op de eerste verdieping naar buiten. Om 19 minuten over zeven werd assisten tie gevraagd aan de Leidse brandweer. Toen deze arriveerde was de brand echter al geblust. De Leidse brandweerlieden heb ben geholpen bij zoeken naar het slachtoffer. Over de oorzaak van de brand kon de politie vanochtend nog niets meedelen. Planbureau berekent effecten loonvoorstel DEN HAAG (SP) Het Cen traal Planbureau berekent thans wat de effecten zijn van het door KVP-fractieleider An driessen tijdens de algemene po litieke beschouwingen in de Ka- mergelanceerde loonvoorstel een niet volledige prijscompen satie in een bescheiden vast be drag voor iedereen. Het rekenwerk van het Plan bureau moet een antwoord ge ven op de vraag of een flinke loonmatiging kan leiden tot het schrappen van de door de rege ring voorgenomen verhoging- van de BTW per 1 juli volgend jaar. Premier Den Uyl wordt door oppositieleider Wiegel na de al gemene beschouwingen weliswaar als 'winnaar' aangewezen maar hoeveel waarde die overioinning heeft, moet worden afgewacht want in het regeringskamp is een flinke heibel ontstaan. Van Thijn (PvdA) en Andriessen (KVP) za- te?i elkaar tijdens de debatten flink dwars. De stemming werd zelfs zo grimmig dat AR-fractie leider Aantjes er aan te pas moest komen om de zaak een beetje te sussen. Marbella De 28-jarige Haarlem mer R. Draaijer, die sinds zondag in een gevangenis in Malaga zat na een vechtpartij met de schoonzoon van Franco markies De Villaverde, mag Spanje verlaten. Zijn bedrijf heeft zich bereid verklaard de borgsom van f 125.000 te betalen. Over de toedracht van het incident vertelde lay ons vanmorgen: „Bij het verlaten van het restaurant in Marbella maakte een vriend van mij een compliment over de kleding van een Spaans meisje, dat aan tafel zat met twee heren. Een van de heren stond vervolgens boos op en vroeg welke nationaliteit wij hadden. Toen hij hoorde dat wij Nederlanders waren sommeerde hij ons het restaurant te verlaten. Dat weigerden wij, waarop hij de markfes probeerde mij naar buiten te duwen. In een gebaar van afweer heb ik zijn neus licht geraakt.; later is de woedende markies met zijn neus tegen de glazen deur van het restaurant opgelopen". De heer Draaijer liet zich lovend uit over de behandeling zowel door de politie, als door de rechter en in de gevangenis. De markies heeft gisteren voor een Spaanse rechtbank toegegeven dat het voor hem een ere-zaak was, omdat hij de indruk had dat zijn tafeldame door de Nederlanders die nogal luidruchtig waren werd beledigd. Hij zei tijdens de scheFïSïitselingen ook met een stoel te hebben gezwaaid. Premier Den Uyl zei vannacht na afloop van de algemene be schouwingen in de Tweede Ka mer dat de regering „gesterkt" uit de debatten was gekomen. Gelukkig nam de minister-pre sident ondanks het late uur en de vermoeidheid niet het woord „ver sterkt" in de mond .Nu bleef het bij een constatering van bijna psychische aard en die was al riskant genoeg: „ge sterkt" wordt een mens door een bemoedigend woord, een blijk van steun, het uiten van vertrouwen in barre tijden. Er moet kennelijk in Den Uyl nog iets van de optimist schuilen, want van dat vertrouwen, die steun en sympathieke aanspo ring is in deze dagen in de volksvertegenwoordiging maar heel mondjesmaat gebleken. Onder kenners van de Nederland se staatsrechtelijke tradities bestaat tot op heden verschil van mening over het antwoord op de vraag of dit kabinet nu „parlementair" of „extra-parle mentair" moet worden ge noemd; of met andere woor den het rust op de actieve steun uit het parlement, of dat het slechts wordt geaccepteerd zolang er geen gekke dingen ge beuren, „gedoogd" wordt zonder dat er iets in de sfeer van een natuurlijke verbintenis bestaat. In de beginjaren (de dagen van „rood met een wit randje") leek het meer op het eerste, maar de laatste tijd en zeker na de de batten van deze week wint de overtuiging veld dat het toch eigenlijk om een extra-parle mentaire club gaat. Fundamentele tegenstellingen zijn er natuurlijk in menig kabinet, dat vogels van diverse politieke pluimage herbergt. Die tegen stellingen pleegt men binnens huis te houden. Ook de partijen die een parlementair kabinet steunen stellen slch meestal ver zoenend op (bij regeerakkoor den vóór verkiezingen zou die verzoenende comnonent overi gens wel eens politiek te ver sluierend kunnen werken; dat werd in vervlogen jaren van ge wenste duidelijkheid wel eens vergeten). In bet geval van het kabinet-Den Uyl is er echter sprake van zeer fundamentele tegenstellingen tussen de par tijen die de ploeg min (confes sionelen) of meer (progressie ven) steunen. Teruggebracht, tot de meest wezenlijke proDorties gaat het om de confrontatie van collectieve saamhorigheid enmdïviduele verantwoordelijk heid. Zowel de confessionelen als progressieven hechten be laag aan twee zaken, maar de afbakening van territoir ligt. bij beide politieke groepen tamelijk ver uiteen. Die te verbinden vergt een langere en steviger brug dan Den Uyl zegt met zijn kabinet te bieden. 0 Zwaaiend met hun salarischeques verlieten werknemers vannacht om twaalf uur de Ferenka-fabriek in Limmerick. Het complex werd voor onbepaalde tjjd gesloten. Daarmee was voldaan aan een van de eisen, die de ontvoerders van dr. Herrema hebben vastgesteld. Wat de andere eisen zjjn is nog niet bekend gemaakt. Het contact tussen ontvoerders en fabriek wordt zoals bekend onder houden door de Ierse pater O'Ma- honey. Volgens hem is dr. Herre ma geestelijk volledig uitgeput. "Over zijn lichamelijke toestand Aveet ik niets. Maar als ik het goed heb begrepen zijn zijn handen en voeten gebonden, is hij geblind doekt en zijn zijn oren met watten dichtgestopt". Hij meent, dat Her rema geen idee heeft waar hjj zich bevindt. De pater Capucjjn heeft nog eens gezegd, dat hij voor ver dere bemiddeling beschikbaar blijft PAGINA 9 0 vroeg planten vroeg bloeien 15 mooie soorten gezellig klein- 0 enkele-, tros- en dubbele narcissen hyacinthen voor kamer, tuin en bloembakken 0 botanische, vroege, lage en dub bele tulpen Bloembollen voor overal en ingekocht door vakmensen. 28 PAGINA'S Rijn 50. Tel. 12 08 24 (0 71) De bijna geheel uitgebrande bovenverdieping aan de Piet Heifilaan in Oeg&tgeesL ISRAEL TEKENTAKKOORD JERUZALEM (UPI/Reuter) Israël heeft vandaag het interimakkoord met Egypte ondertekend, waardoor de weg is vrijgekomen voor het terug trekken van troepen uit de strategische bergpassen en de olievelden op het schiereiland Sinaï. Zoals het had aangekondigd bekrachtigde Israël het akkoord nadat het Amerikaanse congres in laatste lezing had ingestemd met de legering van 200 Amerikaanse burgertechnici in de vrijkomende bufferzone, voor het bemannen van de waarschuwingsstations tegen on verhoedse aanvallen van deze of gene zijde. Het akkoord treedt nu meteen in werking. Vanmiddag werden de olie velden van Ras Soedar aan de Golf van Suez overgedragen. En zo werd KVP-leider Frans An driessen de grote man van deze algemene beschouwingen. Ster ker nog: hij ontpopte zich voor de gelegenheid als officieuze op positieleider. Voor de volledig heid moet er wel bij dat hij on der de meest gunstige omstan digheden zijn punten kon sco ren: een uiterst matte, weinig geïnspireerde minister-presi dent, een officiële oppositie, waarvan het gemis aan inhoud steeds duidelijker wordt, een on genuanceerde uitval van de so cialistische fractieleider Van Thijn over confessionele weiger achtigheid bij maatschappelijke hervormingen (zelfs socialis tische voormannen moeten we ten dat er meer wegen zijn om zalig te worden). Andriessens motie werd aanvaard, waarin hij eist dat de regering vóór februari volgend jaar aan geeft, hoe er in 1976 en de jaren erna bezuinigd gaat worden. De regering kan die motie uiter aard naast zich neerleggen in de wetenschap dat er op dit moment toch geen alternatieven bestaan. Maar VVD-leider Wie gel had toch geen ongelijk toen hij die motie „een tijdbom onder het kabinet" noemde. Alleen, het uurwerkmechanisme van die bom staat afgesteld op voor jaar 1977, de nieuwe verkiezin gen. Of de bom dan explodeert (einde van progressief-confes- sionele samenwerking), of wel onschadelijk wordt gemaakt (voortzettting van die samen werking), hangt in hoge mate ervan af of het kabinet respec tievelijk niet of wél in staat blijkt die eerdergenoemde vaak tegenstrijdige belangen van saamhorigheid en individuele verantwoordelijkheid harmo nisch te vervlechten. En of het weet te verzoenen tussen hoge nol-men van wat wenselijk is en wat praktiéch mogelijk is. Daarnaast zal veel afhangen van de levensvatbaarheid van een CDA, al dan niet met een na drukkelijk evangelische wimpel aan de vlag. Op deze Dlaats is meer dan eens getwiifeld aan die levensvatbaarheid en die twijfel is er nog. Dat neemt riet weg dat het juist de confessio nelen lijken, die bij deze verder zo fletse dagen op het, Binnen hof aan zelfverzekerdheid ge wonnen te hebben.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1