Onbehagen in Kamer na betoog Den Uyl 'Uitlating van Klein voor ons een verrassing' SURINAAMSE OPPOSITIE VERLANGT VAN DENUYL VEILIGHEIDS-GARANTIE onnavolgbaar nappa frappant geprijsd Uit in de Randstad SCHEPEN OP OLIELOZEN BETRAPT 92 CENT P. LITER! Vermist meisje is vermoord DONDERDAG 9 OKTOBER Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie LEIDEN "Dit is voor ons volkomen nieuw. Dat was de eer ste reactie van drs. A.H. Paape, adjunct-directeur van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumenta tie, op het gisteren in onze krant verschenen bericht dat staatssecre taris dr. G. Klein van Onderwijs en Wetenschappen het instituut per brief heeft verzocht om er zich op te beraden het werk af te bou wen. De heer Klein deelde dit één onzer redacteuren tijdens een in terview mee. "Een brief met een dergelijke inhoud hebben we beslist niet ontvangen", aldus de heer Paape. "Wel heeft de staatssecretaris ons op 22 juli van dit jaar een brief gestuurd naar aanleiding van vra gen van de Algemene Rekenka mer. De Rekenkamer wilde we ten hoe lang het Instituut ge zien zijn diverse taken nog zou moeten blijven bestaan en sugge reerde om de werkzaamheden en samenstelling van de nog uit te geven delen van het standaard werk van professor De Jong bij feen andere insttelling onder te brengen". Staatssecretaris Klein schrijft letterlijk in de bewuste brief aan het Instituut: "Intussen lijkt mij de tijd rijp één en ander opnieuw in beschouwing te nemen". Vol gens de heer Paape valt hier toch moeilijk uit te concluderen dat men zich bij het Rijksinstituut moet gaan beraden op een af bouw van de werkzaamheden. Drs. Paape bestreed gisteren ook de mening dat het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie was op gezet voor een periode van 25 jaar. De heer Paape: "Dat is een ver keerde visie van de heer Klein. Het Insituut is in 1945 opgezet, aanvankelijk voor een periode van ciirca zeven jaar. Doel was het inventariseren, toegankelijk ma ken en op bescheiden schaal pu bliceren van oorlogsmateriaal. Langzamerhand breidden de taken van het Instituut zich eerder uit. Allerlei groeperingen uit de maat schappij vroegen om inlichtingen en onderzoekingen. Daardoor werd de datum van opheffing steeds weer verschoven. Eerst werd het 1958, daarna '61 en weer later '65. Dat was geen gelukkige situatie, ook niet in verband met het aantrekken van personeel. In '67 zijn we van het Instituut bij elkaar gaan zit ten om dit probleem te bespre ken. We hebben alle taken sa mengevat en daarbij ook de se- rige publikaties van de heer De Jong in ogenschouw genomen. We zijn toen tot de conclusie geko men dat we geen opheffingster mijnen van 4 a 5 jaar meer moes ten stellen maar dat in 1985 alle gestelde taken en werkzaamhe den konden zijn afgerond. Dit hebben we ook aan het Departe ment van Onderwijs meegedeeld. Daar is nooit een duidelijke tie op gekomen n gen r toen impliciet gin- akkoord", aldus r aan toevoegde door het mi nisterie genoemde jaar 1980 voor sluiting van het Instituut bij het Instituut zelf nog niet bekend Mevrouw Liesdék-Clarke, gesecondeerd door de heren Lee Kong Fong (links) en Lachmon, ver télt in Hazerswoude aan de pers wat de Surinaamse oppositie van de Nederlandse regering ver wacht. HAZERSWOUDE Den Uyl moet uit zijn schuilhoek komen. Dat zei mevrouw Liesdek-Clarke gis teren in Hazerswoude, waar zij met haar twee andere uit de Su rinaamse regeringscoalitie gestap te fractie-genoten en de voltallige (17 mans) fractie van oppositie leider Lachmon beraad hield over de komende onafhankelijkheid van Suriname. De gisteren in hotel Groenendijk aanwezige Surinaamse parlementa riërs willen van premier Den Uyl de garantie dat zij ongehinderd en veilig hun werkzaamheden in Suri name kunnen verrichten. Dit is vol gens de heer Lachmon op het ogen blik niet mogelijk: "Van normaal vergaderen is geen sprake. We wor den bedreigd, geintimideerd en ge molesteerd". Een geemotioneerde mevrouw Lies dek-Clarke voegde daar aan toe„Wij zijn hier op grond van artikel 43 van het koninkrijks&tatuut. Daarin staat dat bij ondeugdelijk bestuur in Suriname de koninkrijksregering moet in grijpen. Nu willen we van Den Uyl weten of dit artikel nog al tijd van kracht is. We willen een dui delijk ja of nee. Dan weten we ten minste waar we aan toe zijn". Zij knoopte daar de waarschuwing aan vast dat een burger-oorlog voor de deur staat indien haar fractie en de groep van Lachmon zonder ga ranties voor hun persoonlijke veilig heid moeten terugkeren. Mevrouw Liesdek-Clarcke"Totnu toe hebben wij onze mensen rustig kunnen hou den. Wij willen graag vrede in Su riname en ook een situatie scheppen voor vrede na de onafhankelijkheid. Daarom hebben wij ook een voor stel gedaan voor een overgangsrege ring die representatief is voor het DEN HAAG (SP) De christen-democratische fractie leiders mr. Wim Aantjes (ARP) en mr. Frans Andriessen (KVP) in de Tweede Kamer die de regering'Den Uyl tot nu toe hebben gesteund, zijn teleurgesteld over de matte, terughoudende, halfslachtige manier waarop minister-pre sident Den Uyl gisteravond de troonrede en de miljoenen nota voor 1 976 heeft verdedigd. Ook andere fractieleiders, onder wie zelfs drs. Ed van Thijn van de PvdA, de grootste regeringspartij, hadden weinig goede woorden voor het ontwijkende betoog van de pre- De financieel deskundige van de KVP, de heer Notenboom, maakt tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer een uitnodigend gebaar in de richting van de regeringstafel. Veel nieuws zou er vanachter die tafel echter niet aan de kamerleden worden meegedeeld. gehele Surinaamse volk. Maar het kabinet- Arron wil niet ingaan op onze suggestie van een overgangs regering". Om die reden willen mevrouw Lies dek-Clarke en haar fractie en de heer Lachmon en de zijnen het ka binet Arron middels een motie van wantrouwen ten val brengen. De twee fracties beschikken tezamen over een meerderheid in de Surinaam se Staten (20 van de 39 zetels). "Maar dan moet Den Uyl ons wel in staat stellen democratisch te ver gaderen. Hoe langer hij daarmee talmt des te gevaarlijker wordt de situatie", aldus mevrouw Liesdek- Clarke die niet wilde ingaan op de vraag welke inhoud een eventuele garantie van premier Den Uyl zou moeten hebben. Leden van de Verenigde Hervor- mings Partij (VHP) van de heer Lachmon lieten echter doorschemeren dat een mondelinge toezegging van Dèn Uyl al veel goed zou doen. "Dan zou premier Arron zich min der zelfverzekerd gaan gedragen. Ar ron gelooft op het ogenblik dat hij van Den Uyl weinig heeft te vrezen. Immers, Den Uyl heeft zelf de mo gelijkheid van een eenzijdige onaf hankelijkheid geopperd". „Maar de Nederlandse regering, die nog altijd koninkrijksregering is,' wenst kennelijk niet in te grijpen. Men wenst de zaak af te doen door te verklaren dat het hier om een bin nenlandse aangelegenheid gaat- Maar toen de kwestie van de natio naliteiten geregeld moest worden was het zó voor elkaar. Maar ja, dat was natuurlijk een Nederlands be lang en kennelijk geen binnenland se Surinaamse aangelegenheid", al dus de heer Lachmon. Volgens mevrouw Liesdek-Clarke blijft een Nederlands ingrijpen ook uit omdat de "heilige" onafhan kelijkheidsdatum van 25 november anders in gevaar komt: "Als Den Uyl het met de vrede in Suriname na de onafhankelijkheid goed meent moet hij zich niet blindsta ren op de datum van 25 november maar eventueel een uitstel aanvaar den. Het eenzijdig uitroepen van de onafhankelijkheid op 25 november door het kabinet-Arron zal in ieder geval geen vrede brengen in Surina me en dat zal ook voor Nederland consequenties hebben. Onze mensen zullen weigeren de Surinaamse na tionaliteit te accepteren onder de dictatuur van een minderheid. Dan blijven we Nederlanders en zullen we Suriname verlaten. De exodus naar Nederland komt dan pas goed op gang". AMSTERDAM Concertgebouw, Grote zaal: 10, 15 en 16 okt., 20.15 uur, en 12 okit., 14.15 uur en 15 okt., 12.30 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink; II okt., 15.00 uu'r, Rotterdams Philh. Orkest o.l.v. Edo de Waart; 11 en 14 okt., 20.15 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Anton Kersjes; 12 okt., 20.15 uur, Nelson Freire Pianoserie. Kleine zaal: 10 okt., 20.15 uur, Sieto en Marijke Hoving met „Jij en ik"; 20.15 uur. Eerste Vriendenavond; 16 okt., 20.15 uur. concert door het trio Cordes Francais. Stadsschouwburg: 10 en 15 okt., 20.15 uur, en 12 okt., 13-30 uur, optreden van het Nationaal Ballet; 11 okt.. 20.15 uur. Iwanow; 16 okt., 20.00 uur, Nederlandse Operastichting met „Der Spieier". Van de overige theaters in Amsterdam ontvingen wij geen opgave. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 10 en 11 okt., 20.15 uur, Stadstoneel Rotterdam met een bewerking van Shakespeare's "Romeo en Julia"; 13 okt., 20.00 uu'r, de Nederlandse Operastichting met "Lucia di Lammermoor" van Donizetti; 14 okt., 20.15 uur, uitvoe ring van het Nederlands Danstheater; 16 okt.. 20.15 uur, „Thuis" van Hugo Claus. De Doelen: Grote zaal: 10, 14 en 15 okt., 20.15 uur, concert door het Rotterdams Philh. Orkest o.Lv. Edo de Waart; 11 okt., 20.15 uur, concert door het RET-Mannenkoor oi.v. Piet Struijk m.m.v. Willy Car on en de Koninklijke Militaire Kapel; 15 okt., 12.45 uur, Kofifeconcert door de Boy Edgar Sound; 14.30 uur, Poppentheater door Popstudio Hindrik; 16 okt., 20.15 uur, popconcert door Lynyrd Skynyrd. Kleine zaal: 14 okt., 20.15 uur, concert door het Trio a Cordes Francais; 15 okt. 20.15 uur. concept door het Ensemble Instrumental de France. Hofpleintheater: 10 okt., 20.15 uur, Toneelraad Rotterdam met het (blijspel "De snob" van Sternheim; 11 en 12 okt., 18.00 uur, Toneel- raad Rotterdam met de blijspelen ,,De snob" en „De broek" van Sternheim; 15 en 16 okt,, 20.15 uur, blijspel „Kom van het dak af" van Michael Pertwee. Piccolo Theater: 10 en 11 okt., 20.15 uuir. De Nieuwe Komedie met „De minister-president is een kanon" van Lucebert; 12 okt. 13.00 en 15.15 uur, Kindertheater Wiedus met de jeugdmusical ,,Tsjonge, tsjonge"; 13 okt., „De reiziger zonder bagage" van Jean Anouilh; 14, 15 en 16 okt.. 20.15 uur, solotoneel van William James Ward. Luxór Theater: 10, 11 en 12 okt., 20.15 uur, das Wiener Operetten Theater met „Die Csaa'rdasfürstin'» van Kalmans; 14. 15 en 16 okt., 20.15 uur, Wim Kan conférence. Sportpaleis Ahoy: 11 okt., 20.00 uur, popconcert door Saratana. in het voorprogramma Earth, Wind and Fire. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 10, 12 en 16 okt., 20.15 uur, Haagse Come- die met ,,De Jongste dag" van Horv&bh; 11 okt., 20.15 uur, Haagse Oomedie met ,De Venetiaanse tweeling", blijspel van Goldoni; 13 okt., 20.15 uur, Eurythmie-uitvoering; 15 okt., 20.15 uur, Pu- bliekstheater met „Elektra" van Sophokles. HOT-Theater: 10 okt., 10.00 uur, Kinder en Jeugd Theater Festival, Nieuwe Komedie met „Voor een bloemetje en 'n zoen"; 14.30 uur, Scapino Ballet; li okt., 10.00 en 14.30 uur. Kinder en Jeugd Theater Festival. Theater Wim Zomer met „Hebbes"; 12 okt., 14.00 uur, Kinder en Jeugd Theater Festival, Kindertheater Pssstt met „Piccolo en de vogel Papalibre"; 20.30 uur, „HOT New Music II"; 16 okt., 20.30 uur, uitvoering door het Nederlands Danstheater. Diligentia: 12 okt., 11.30 uur, Thea Ekker-V. d. Plas, sopraan en Rudolf Jansen, piano; 15 okt., 12.45 uur, lunchprogramma mm.v. Harry Holtman, piano; 16 Okt., 20.15 uur, Helen Donath, sopraan. Congresgebouw: 11 okt-,, 20.30 uuf. Concertgebouworkest o.l.v. Ber nard Haitink. Theater Pepijn: 10, 11 en 16 okt., 20.30 uur, optreden van die cabaret groep Virus; 12 okt., 21.00 uur, Jazz-concert. Theater aan de Haven: 10 en 11 okt., 20.30 uuir, Toneelgroep De Appel met .Dubbelkruis"; 16 okt-, 20.30 uur. Toneelgroep De Appel met „Een dag dagen lang". Theater in de Steeg: 10 en 11 okt., 20.30 uur, Jasper Postma en Fred van Deth met ..Komt dat zien.."; 12 okt., 20.30 uur, Folk- en Bluesavond m.m.v. het Engelse duo Keith Pearson en Paul Cras- well en de Engelse blueszanger Gyles Hedley. LEIDEN LAK-Theater: 11 okt., 20.15 uur. Theater Tardieu met Echo's"; 16 okt., 20.15 uur, „Antigone". Rijnlands Lyceum: 10 okt., 20.15 uur, „Vechtpaa'r", black-comedie van John Mormiter. DEN HAAG (SP) Voor de Ne derlandse kust zijn gisteren twee schepen betrapt op het lozen van olie. Het Zweedse schip Mandalay liet bij Texel een oliespoor van tien mijl lang en twintig meter breed na, het Griekse schip Egyptos loosde nabij Schiermonnikoog. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat deelde mee dat beide schepen vanuit de lucht werden ge fotografeerd. Vla de ambassades in Zweden en Griekenland zullen klachten over de lozing worden ingediend. ADVERTENTIE mier. Andriessen zei dat hij vandaag een „hard punt" zal maken van zijn verlangen dat de regering al in februari 1976 komt met uitgewerkte plannen voor het verder terugdringen van de overheidsuitga ven. Hij neemt geen genoegen met herziening van de lopende begroting tegen de zomer. De AR-fractie daarentegen vindt dat wel voldoen de. Ontstemd is Andriessen over de reactie van Den Uyl op zijn suggestie volgend jaar de prijzen maar voor een bescheiden deel in de lonen te compenseren en dan in een gelijk bedrag voor iedereen. De premier weigerde tot driemaal toe op dit voorstel in te gaan „in het belang van het komende overleg met de sociale partners". Andriessen verweet Den Uyl dat hij wel voortdurend de eis van de vakbeweging overnamhandhaving van de koopkracht van de „gemiddelde" werknemer (gehuwd, twee kinderen, inkomen 23 mille). Andriessen wil slechts een prijscom pensatie waarmee de koopkracht wordt gehandhaafd van degenen, die van het minimumloon moeten rondkomen. Op die manier wil hij de arbeidskosten omlaag drukken en zo armslag geven aan het bedrijfsle ven voor nieuwe investeringen, in het belang van de werkgelegenheid. Wel zei de minisiter-president het de moeite waard te vinden in het overleg met vakbeweging en werkge vers te zoeken naar mogelijkheden de loonsomstijging volgend jaar beneden de tien procent te houden. Van Thijn was teleurgesteld over het antwoord op de vraag welke maatstaven de regering hanteert bij heit verlenen van steun aan bedrijven in moeilijkheden. Te weinig naar de zin van de PvdA-woordvoerder grijpt de rege ring werkelijk in in de concurrentie verhoudingen. Veel meer zou de regering moeten uitgaan van het besef, dat een vrije markteconomie nauwelijks of niet meer functioneert en dat de wereldhandel voor tweederde door tweehonderd multi nationale ondernemingen wordt beheerst. Na herhaalde interrupties slaagde oppositieleider Hans Wiegel (WD) erin een uitspraak van Den Uyl te krijgen over de zelfstandigen aftrek. „Het ligt niet in de bedoeling die te verhogen", zei de premier. De minister-president was niet enthousiast over suggesties het begrip „passende arbeid" te verrui men en daardoor meer werklozen aan de slag te krijgen. „Daar moet niet teveel van worden verwacht", zei hij. In de gegeven situatie komt het erop aan voor werknemers dingen te bereiken die niet in geld worden uitgedrukt, zoals meer zeggenschap in de onderneming, zei Den Uyl. Maar hij ging niet in op de geruchten dat minister Boersma van Sociale Zaken zou werken aan de omvorming van de ondernemings raad in een personeelsraad. De premier erkende, dat de regering werkt aan een wijziging van het artikel in de grondwet, dat de vrijheid van onderwijs garandeert. De vrijheid van inrichting van onderwijs zelf wordt daarbij niet aangetast, zo verzekerde Den Uyl. "Maar hij wees erop, dat de regering er niet omheen kan de vrijheid van onderwijs af t>e stemmen op eisen van doelmatigheid en deugdelijk heid. Hij wees de beschuldiging af dat minister Van Kemenade van Onder wijs een centralistisch en dirigis tisch beleid voert. „Als er een minister is die dingen bepraat, in overleg doet. ter discussie stelt, dan is hij het," prees Den Uyl. Ondanks spanningen tussen de regeringspart ners zei Den Uyl niet zo somber te zijn over de mogelijkheid, dat dit kabinet een brugfunctie vervult. Hij zag perspectief voor voortzetting van de samenwerking tussen socialisten en christen-democraten na deze "regeerperiode die in 1977 afloopt. DEN HAAG (SP) Na-de sprei ding van de Centrale Directie van de PTT naar Groningen en Leeuwar den zal voor de opengevallen plaat sen vooral jong personeel worden aangetrokken. Omdat jongeren eer der van baan veranderen dan oude re werknemers, wordt niet verwacht dat het vervullen van de vacatures al te veel moeilijkheden zal opleve- Staatssecretaris Van Huiten van Verkeer en Waterstaat heeft dat ge antwoord op vragen van de tweede kamerleden Nypels en Imkamp (bei den D'66). De kamerleden waren bezorgd dat de staatssecretaris zich bij de spreiding baseerde op te op timistische cijfers over het aantal mensen dat per jaar van baan ver andert in het noorden. De trend is en blijft onmisken baar: lang wijdvallend. Vandaar een uiterst modieuze jas, dit keer in rundsnappa, -f De kraag is anders, de ceintuur breed. Sierlijke Nsffe knopen en dubbele stiksels accentueren het geheel verbazend mooi. 3 kleuren: zwart, bruin of groen. En ook de prijs is alleszins verleidelijk: Bij BouwVaria Zoeterwoudseweg 11 Leiden AMSTERDAM (SP) Veertig rechercheurs van de Amsterdamse politie zijn een zoekactie begonnen naar de moordenaar (s) van het 11- Jarige Amsterdamse meisje Angela Mangot. dat sinds zondagmiddag werd vermist. Volgens de politie is 't kind verkracht en daarna vermoord. Gisteravond tegen zes uur vond <^n man met een hond het geschonden lijkje la gs de Diemer-zeedijk bij Amsterdam. Angela was zondagmiddag van huis gegaan. Maandagavond werd haar fiets gevonden bij de ingang van het centraal station. Het meisje kwam uit een gezin vn vijf kinderen. De familie Mangot is oorspronkelijk Spaans en woont sinds acht jaar in Amsterdam. Vandaag wordt sectie verricht.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7