Agues' tv bewerkt P.v.d.A.-prominenten willen radicale VARA tgegeficht ...e/? g/steren fpnaftiMLfflZSi- Verhaal van MarnixGijsen op NCRV-scherm TV morgen] een miljoen gulden aan prijzen f/RAQIOljggpgrammai Kemenade, Pronk, Klein en Meijer ondertekenen open brief A 1 1 "1 Van UTRECHT „De VARA moet ra dicaal zijn en zich in haar bena dering van de maatschappij scherper profileren ten opzichte van de andere omroepen, dan. nu het geval is". Dit staat in een open brief van een aantal prominente leden van de Partij van de Arbeid, aan het hoofdbestuur van de VARA. Ondertekenaars zijn de bëzpinds- lieden Van Kemenade, Pronk, Klein en Meijerde kamerleden Hein Roethof, Joop Voogd, Piet de Ruiter, Aad Kosto, Hans Kom brink en Henk Hartmeijer en ver der de voorzitter van de Indus triebond NVV, Arie Groenevelt, Rotterdams burgemeester André van der Louw, de secretaris van de PvdA Gerard Heyne den Bak, en de socioloog Bram Peper. Twee niet PvdA-leden hebben hun naam aan de brief verbonden: het D'66-kamerlid Jan Beakmans en de oud-journalist Henri Faas (PPR-lid). In de brief wordt bezorgdheid uit gesproken over de situatie bij de VARA, zowel wat het ontbreken van een duidelijke conceptie in het pro grammabeleid betreft als de interne spanningen. Er zijn drie hoofdpunten aldus de briefschrijvers, waarop de zorgen zich concentreren. Dat is ten eerste de vraag of vooruitstre vend Nederland wel voldoende beseft wat de betekenis is van een eigen omroep. Ten tweede is er de vermin dering van invloed door het verlies van zendtijd dat de VARA de afgelo pen tien jaar heeft geleden en ten derde kan de vraag worden opgewor pen of het programmabeleid wel voldoende herkenbaar is voor de groep voor wie de VARA platform wil zijn en of dat beleid zich wel ont wikkelt in een richting die het moge lijk maakt ook in de toekomst nieu we groepen progressief ingestelde mensen te bereiken en enthousiast te maken. Gezegd wordt dat men niet wil na kaarten over problemen in het ver leden. Wel is het zaak naar de toe komst te kijken, waarover wordt ge zegd dat "naar onze opvatting het beslist niet de door de VARA naar voren gebrachte politieke en maat schappelijke opvattingen zijn, die de weg naar de VARA, met name voor veel arbeiders, blokkeren". In dit verband wordt gewezen op de radicalisering en vernieuwing dip aan de VARA verwante organisaties in de politiek en vakbeweging heb ben ondergaan en de betekenis die die vernieuwing heeft gehad op de werkkracht van die organisaties. De medewerkers van de VARA moe ten, zo staat in de brief, niet bang zijn moeilijke zaken te behandelen. Zij moeten daarentegen juist trach ten die zaken zodanig vorm te ge ven, dat ze ook een groter publiek aanspreken. Voorts dient er voldqen- de ruimte te zijn voor informatieve programma's, die vooralsnog een re latief klein luister- of kijkerspubliek bereiken. "In de beoordeling van el- kaars werkzaamheden kunnen de medewerkers niet alleen luister- en kijkdichtheid, hoe belangrijk die ook zijn, als richtsnoer gebruiken", zo wordt gezegd. De VARA zal sterk moeten wor den gedemocratiseerd, is een ander punt uit de brief. De leden zullen meer bij de taken van de vereniging moeten worden betrokken. De sterk centrale manier waarop de VARA wordt bestuurd, diént te worden her zien. Daarbij kan worden gedacht aan het geven van meer invloed aan de leden met name bij de benoeming van bestuursleden. De PvdA-prominenten verwachten een harde omroepstrijd in de toe komst. De VARA zal in de strijd om haar voortbestaan en het heroveren van verloren gegane zendtijd de con frontatie met andere omroepen niet uit de weg moeten gaan. Zij zal steun moeten zoeken bij verwante or ganisaties en politieke partijen. De ondertekenaars zeggen de VARA graag behulpzaam te willen zijn bij die strijd, die erop gericht is "de VARA vanuit de teruggedrongen po sitie weer de plaats te geven binnen het omroepbestel, die meer in over eenstemming is met de kracht en de omvang van de maatschappelijke en culturele stromingen in ons land, waarmee de VARA zich het, meest verwant voelt en waaruit zij is voort gekomen". Een woordvoerder van de VARA zei dat de brief gisteren door het dagelijks bestuur van de VARA was besproken. Het dagelijks bestuur gaat het hoofdbestuur voorstellen de ondertekenaars uit te nodigen voor een gesprek over de in de brief aan geroerde punten, aldus de woord voerder. "Wij waarderen het dat een aantal prominente mensen hun steun aanbieden aan de VARA", zei hij. "Overigens zijn wij van mening dat veel van wat in de brief staat al deel uitmaakt van ons beleid, maar in dat gesprek kunnen we daar na der -op ingaan". 1 ij, 2 4) 3 7) 4 2) 9 (21) 10 6) 11 9) 12 (23) 13 (16) 14 (20) 15 16 (10) Guus, Alexander Curley. Tribute to Buddy Holly, Mike Berry. Rhinestone Cowboy, Glenn Campbell. Kiss me kiss your baby, Brotherhood of Man. Stan the gunman, Hank the Knife en The Jets. Sailing, Rod Stewart. Get down tonight, KC en Sunshine Band. Perdóname, Demis Roussos. l'l'Lucky, Mud. Movie Star, Harpo. D.I.V.O.R.C.E., Tammy Wy- nette. Can't give you anything (but my love), Stylistics. I believe I'm Gonna love you, Frank Sinatra. Der letzte Sirtaki, Rex Gildo. Hafanana, Afric Simone. Spirits in the night, Man fred Mann's Earth Band. My Russian lady, Th» Clas- 18 (26) 19 20 (30) 21 (15) 22 23 (22) 24 (11) 25 (18) 26 (12) 27 (17) 28 (25) Spanish André Moss. got the need, Spooky and Sue. Pandora's box, Procol Harum. Chid in time, Deep Purple. Goodbye love, Teach-in. Do it baby, Tee Set. The last Farewell, Roger Whittaker. Disco stomp, Bohannon. Somewhère between, The Tumbleweeds. Down by the river, Albert Hammond. Brazil, Ritchie Family. Fame, David Bowie. Get sexy, Paul Kelly. Combo zonder Herbie White in Hot House LEIDEN Het Herbie White com bo speelt morgenavond op de Ja'zz- zolder Hot House (Rapenburg 24). Herbie White (Herman de Wit) zelf Is helaa sgeveld door een longont steking, zodat het combo het zonder zijn medewerking zal moeten stel len. Het kwintet dht dan overblijft heeft echter nog zoveel kwaliteit dat het gemis van Herbie White op gevangen kan worden. Allen spelen zij een belangrijke rol in de avant- garde jazz, die een door zijn volko men eigen stijlvormen en instru menttechnieken, de ander door zijn eigentijdse composities weer een an der door zijn "kleinkunst-jazz". Het kwintet is opgebouwd uit: Gilius van Bergeijk (altsax en hobo), Peter Bennink (sax en doedelzak), Guus Jansen (piano), Maarten van Reg- teren Altena (bas) en Michel Weis- Visz op Putney. Het concert begint om tien uur. In samenwerking met de omroep van onze zuiderburen, de Belgi sche Radio en Televisie, brengt de NCRV op zondag 19 oktober een tv-spel op de buis, naar Marnix Gijsens befaamde roman: .Klaag lied om Agnes'. De regie berust bij Ruud Keers, die met een staf van Nederlandse medewerkers het technische gedeelte verzorgde, terwijl de rollen zonder uitzonde ring aan Vlaamse acteurs wer den toevertrouwd. „Klaaglied om Agnes" is allesbehalve een spectaculair ver haal.. Het heeft, althans in de roman, weinig dialogen. Het boeit omdat Gijsen uitmunt in het behoedzaam weergeven van diepere gevoelens. De productieleiders Wim Hazeu en H. van Herreweghen zullen wel eens hebben „geduimd", voordat ze Yvonne Keuls de opdracht gaven van het dichterlijke, Wat koele proza een beeldverhaal te schrijven. Marnix Gijsen, de nu vijfenzeven tigjarige historicus, oud-hoogleraar en cultureel ambassadeur in Ameri ka, die in 1974 de „Prijs voor Nederlandse Letteren" ontving en door de Belgische koning in de adelstand werd verheven, heeft eens gezegd dat vijfennegentig procent van alles wat hij over zijn jeugd in zijn vele romans heeft opgetekend, historisch juist is. Daardoor is misschien „Klaaglied om Agnes" hem het dierbaarst geworden. Het is het verhaal van een jongen die op de drempel van de volwassenheid zijn eerste liefdeser varing heeft. Het tragische einde daarvan doet hem de betrekkelijk heid inzien van alles wat het leven hem verder te bieden heeft. Het is een verhaal vol tegenstellingen, en juist daardoor ook vol ironie. En gelet op Gijsens teleurstelling beantwoordt precies betreffende gelovigen, niet wierook. ■mt Deze botsing met de illusie het hoofdmotief van het ironische spel, waarin de werkelijke liefde centraal komt te staan als Jan in een parochie-bioscoop het meisje Wat bij de projectie al direct opviel Agnes ontmoet, dat met haar de bijna te mooie fotograf Prachtige kleuren, glasheldere beel den, soms op het kitcherige af. Het zou een geïdealiseerde jeugdherinne ring zijn geworden, als Luk De Koninck die de mannelijke hoofdrol speelde - en waarachtig, hij leek een beetje op de Gijsen van vijftig jaar geleden - niet doorlopend en op een ernstige, vertederende ma nier met die pure schoonheid in botsing zou zijn gekomen. Het begint al mooi als Jan, zo heet de door zijn harkerige moeder getiran niseerde jongen, in de kerk vol rood en goud gaat zitten braken, omdat volksziekte va hij misselijk wordt van de wierook, doorschijnend, pinnige zusje ook al naar de „leerzame" voorstellinge moet ko- men kijken. de Agnes wordt gespeeld door blonde Marleen Maes, in Vlaanderen meer bekend dan in Nederland. Ze is werkzaam bij de Vlaamse televisie. De keuze van de beide hoofdspelers is voortreffelijk, wat ook van de anderen moet worden gezegd. Het blonde meisje Agnes, dat van een pril kind met vlechten verandert in een jonge vrouw en dan, omdat ze lijdend is aan tuberculose - de weleer - in' een beeldmooi wezentje, ^orén nfiguur. Jammer alleen dat de poëzie soms te ver werd doorgedreven. De uitzending die ruim anderhalf uur duurt, zal op de tv zonder onder brekingen worden vertoond. Dat is niet alleen plezierig, maar noodzake- ^qsle lijk, omdat het verhaal dat sterk op verbindingen met voorgaande gedeel ten, steunt geen onderbreking van de ene uitzendavond haar de andere zou kunnen verdragen. Daarvoor vormt de „literaire" inhoud ondanks alle levendige actie, toch een te grote eenheid. 2.55 Meditatie NEDERLAND I 18.1-*» Chemie, les 3 (TELEAG') 18.45 Toeristische tips (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 EO-kinderkrant (EO) 19.55 Tussen twee werelden, tv-film (EO) V 35 Journaal (NOS) 21.50 Nader bekeken (EO) 22.20 Ars Musica, klassieke muziek (EO) 22.50 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18 55 Journaal (NOS) 19.05 Guyana-waterland, natuurfilmserie i 19.30 Oorlogswinter, tv-serie (VARA) ?0.0ft Journaal (NOS) 20 25 Achter het nieuws (VARA) 20.40 Klaverweide, tv-serie (VARA) 21.30 Koning Klant (VARA) 21.55 Man over de vloer, Engelse serie (V. 22 20 Achter het nieuws (VARA) 12.55 Gedicht (VARA) 22.->6 Journaal (NOS) 23.01 Den Haag vandaag, extra: Algem< van de Tweede Kamer (NOS) Lex Goudsmit speelt vanavond om 20.40 uur via Nederland II de hoofdrol in. de aflevering „Nooit meer teruguit de serie KlaverweideGoudsmit is Ouwe Arie, de man die uit zijn huisje moet verdwijnen omdat aannemer Kuipers (Leo Beyers) zijn kostbare huis anders niet kan verkopen. Ouwe Arie moet in een bejaardenflat. Als Kuipers echter de oude man voor het raam in zijn huisje ziet zitten, gaat het besluit hem toch aan z'n hart. De actualiteitenrubriek ..Nader Bekeken" van de EO besteedt vanavond (21.50 uur, Ned. I) aandacht aan de vragen rond de plannen van de minister van Onderwijs voor het creëren van een z^j. middenschool. Vragen naar de motieven voor de middenschool en de conse quenties ervan ook voor de vrijheid van het onderwijs worden door Meindert Leerling gesteld aan o.a. drs. H. J. Jacobs jr. voorzitter van de innovatiecommissie Middenschool, de heer Smit. directeur van de Geref. Mavo in Drachten: voorts met de heer Van Wagen hoofd van de Anne Schuurmanschool in Franeker, waar met de Middenschool wordt geëxperimen teerd; drs. C. Traas van het Ned. Genootschap van Leraren en de heer B. de Haan, directeur van de Prot. Chr. Besturen- raad. Voorts o.a. aandacht voor de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer. VARA's actualiteitenrubriek „Achter het Nieuws" zal van- avond (22.20 uur, Ned. I) informeren over munitieopslagplaat sen in Nederland die dichtbij woonkernen liggen. Een repor tageteam volgde het proces tegen de dienstweigeraar Ger Pouw. Er is ook een reportage over een Italiaans cabaret dat in Nederland voor gastarbeiders optreedt. Zoals de couturiers Parijs hun nieuwe ju dies meer zij lanceren ren in september in omroepen hun plann komende kijk- en luisterseizoen. Diverse televisiebonzen lieten dit keer hun licht schijnen over het thema „informatie". Iemand van de elk jaar in samenvattend totaalprogramma over rken en wat het Midden-Oosten, bijna drie uur zo presente- lang achter elkaar. Een waagstuk, Hilversum de dat de VPRO aandurfde op grond van ervaringen met de uitzending, vorig jaar. over dé jaren veertig. Dat duurde vier uur, maar een miljoen mensen heeft er toch naar zitten kijken. NCRV verkondigde de mening, „dat Een programma dat drie uur duurt, de kijker overvoerd wordt informatieve programma's". In deze „verTROSsing" atuurlijk niet bedoeld het vijf minuten een teievisiedocumen- populair standpunt, dat dan ook taire uitschakelt en op zoek gaat veel publiciteit werd gehono reerd. Arie Kleywegt, televisiehoofd van de VPRO, kreeg veel minder aandacht ijn stelling, dat er geen sprake ■rolijks op het andere i Maar ervan uitgaand, dat e»n dergelijk programma wordt gemaakt voor degenen die een soort basis-belangstelling voor de onder is van een toename van informatie- havige materie hebben, kan ik niet programma's en dat bovendien de anders zeggen dan dat ik het een uitstekende uitzending vond. Er was een soort onderverdeling in hoofdstukjes („dertien manieren om het Midden-Oosten te maar in feite kwam het kijker zich allesbehalve afwendt van de tv-informatie. Dat bleek uit de cijfers. Dus wat de VPRO betreft zal het ons niet aan educatieve uitzendingen ontbreken vertellen gedurende de komende wintermaan- toch ne den. De start gisteravond was meteen verpletterend: een documen- op of drie uur ove Midden-Oosten. De VPRO-televisie heeft zich het heeft vanaf het aller- begin tot en met 1975. Het het probleem is natuurlijk: hoe houd ik verleden nooit zo veel gelegen laten 'de uitzending dermate „spannend", liggen aan het systematisch volgen dat de mensen blijven kijken. Dat van „de actualiteit". Een rubriek als js, althans wat mij betreft, zeer „Berichten uit de samenleving" hield goed gelukt, onder meer door een prima afwisseling van allerlei „soorten" beeld: oude journaals, ,de stukjes speelfilm, actuele opnamen; foto's en oude prenten. Makers van slechte programma's eens (vooral als het dat in brand stond, nogal eens bezig met bordurende bejaarden of snack van het jaar". Er werd eens in het buitenland gefilmd, het regelmatig bijhouden roepen van actuele gebeurtenissen was geen plaats, afgezien dan misschien van de Verenigde Staten en in mindere langere uitzendingen gaat! je „rustig kunt weglopen om iets anders te doen". Daar wa: Om aan een ontroerende en te simpele liefdestragedie te kunnen ontkomen, heeft Marnix Gijsen zijn „Klaaglied om Agnes" in verband gebracht met alles wat een zuiver liefdesgevoel kan schaden. Dat is de uitsluitend op sexualiteit gerichte liefdeshonger van 'buitenstaanders, die. de arme in het nauw gedreven Jan over zijn „lekkere" Agnes willen Prachtige og (NOS) AVRO's Tc Hi i p.i i .ide 8.55 mate China. Roelof Kiers heeft ooit geen sprake van: ik had althans het uitstekende reportage gevoel dat er geen moment gemist LPi'e" Hammond, levizier Mag naai (NOS) in Koeweit gemaakt. Maar wat betreft het Midden-C ten is er gisteravond een grote veldslagen, sjeiks en politici) '°°A~ g™r°ed®rs achterstand ingehaald. De VPRO feiten naar boven gespit. AVRO) 93 35 Jour" Presenteerde haar eerste thema-avonden: GERARD PAQUES ADVERTENTIE Een springboxkpmbinatie. Deze unieke kombinatie, bestaande uit een stalen on derstel, een dikke polyetherlaag en een matras geeft uw slaapvertrek meteen al lure. Een geschenk ter waarde van 1.100,- van Olga Matrassen LMF B.V., Leiden. Te winnen In de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. drie soldaten - Bruno Schevernels, Luc Springuel en Jos Verbist - een blijvende vervreemding tussen vrienden teweeg brengen. Die vervreemding zet zich voort tussen Jan en de heimelijk verliefde non Beatrix en bereikt een hoogtepunt als de aanvankelijk zo aardige kolonel Tussort, uitstekend vertolkt door Frangois Bernard, de Jongen t<> diefstal van staatseigendommen wil verleiden. Ontroerend Het stille, trieste einde, waarin Jan verneemt dat zijn Agnes, die voor hem de gehele integere wereld vertegenwoordigde, is gestorven, werd zonder sentimenteel te zijn, ontroerend verfilmd. Zelfs Marnix Gijsen, die in de studio onder zijn werkelijke naam: dr. J. A. Goris aanwezig was, bleek zichtbaar onder de indruk na het zien van zijn in 1951 te New York geschreven semi-autobiografie. „Klaaglied om Agnes" zal zowel in Nederland gezonden. Hilversum I vrije tijd. 18.30 Nieuws. 18.4 panorama. 18.53 Zojuist 19.00 (S) Leger des Heilskwartler. i Programmaover- Zembla 17.30 Welingelichte 1 EO: 7.02 Gospelsound. 8.03 Kla bord. 8.10 Tussen thee en koffie. De muzikale fruitmand. TROS: l Pep-op-drie. 11.03 Drie draait op DUITSE TV Do n cl t'ril ay a vond lezing, am 23.55-24.00 Nieuws. P.P.: 18.20 Uitzending ter bij de geld nog a Haag var 20.05 Radiojournaal. 20.1 het avondprogramma. Radiojour ,00 <s) r Europa radio. 1 onderlij ke letter 2.00(S) Van twaalf t i Schoolradio. L4.4 Nordschauma, 21.00 Raumpati i(S) Vanavond laat i 23.50 Radiojournaal. ,3.00-24.00 kind rismo. AVRO: 10.00 (S) Kleutertje luister. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nieuws 11.03 11.05 Radiojournaal MO Joost 11.30 (S) Knipperlicht. 11.55 Beurs- - berichten. 12.00 (S) Trad. Overheids voorlichting: 12.30 Uitzending voor de die starken Manner. 17.4C ziek. 18.20 Berlin-.0.00 b film. 19.00 Journaal. 19.3

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5