berokkent kwekers miljoenen schade 'Perevuur' JUBILATE OP WEG' Alphen: nieuwe rijksweg 11 ten zuiden van polder SJZ VIERT HET ZESDE LUSTRUM Schadevergoeding anderhalf miljoen WETHOUDER WIL „MINSTENS" TWEE AAN SLUITINGEN PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 9 OKTOBER Kweker v. d. Water: overal brandende bomen was gedurende twee jaar vrij van "perevuur" is geweest. De tegenslag is dus niet éénmalig, maar de ge volgen blijven gedurende een aan tal jaren voelbaar. Wel is inmiddels een schadeloos stelling beschikbaar gesteld voor de kwekers, die vrijwillig hun aangetas te planten hebben verbrand. Maar het is nog de vraag, of vooral de kwekers, die zich gespecialiseerd heb ben in planten, die "perevuur"-ge- voelig zijn, daar voldoende aan heb ben. Er zijn er, van wie tachtig pro cent van de omzet uit "waardplan- ten" bestaat. Er is meer geld nodig voor de omschakeling op andere planten. Waarbij nog de vraag komt welke planten dat moeten zijn. Vechtpaar LEIDEN De opvoering van John Mortimers toneelstuk "Vechtpaar'zal niet in het LAK-theater plaats heb ben, zoals in de krant van gisteren abusievelijk vermeld stond, maar in het Rijnlands Lyceum. ZOETERWOUDE Het 30-jarig b staan van de sportvereniging S.J.Z. zal morgen worden gevierd. Gelijk tijdig zal het aanzienlijk uitgebreide clubhuis officieel worden geopend. Van 89 uur is er op Haasbroek een eenvoudige receptie. Hierop sluit een feestavond aan voor leden en hun dames alsmede medewerkers in de ruimste zin van het woord. Hier mee worden jn het bijzonder bedoeld degenen die in de afgelopen maanden op enigerlei wijze een steentje heb ben bijgedragen aan de uitbreiding van het clubhuis. DEN HAAG Voor de kwe kers van bepaalde soorten coton- easters (grootbladige soorten) die een financiële strop hebben door dat zij die soorten moesten ver nietigen als gevolg van een even tuele besmetting met de planten ziekte "perevuur", is anderhalf miljoen gulden aan schadever goeding te verdelen. De helft van dit bedrag stelt het Produktschap voor siergewassen ter beschikking de andere helft komt van het mi nisterie van Landbouw. Dit heeft de voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, de heer H..J. Hylkema, meege deeld. Hoe groot de schade voor de kwekers is, is nog niet bekend. Vooral Boskoop en omgeving zijn zwaar getroffen. De export is in verband met het perevuur beperkt hetgeen voor de Nederlandse kwe kers een miljoenenstrop betekent. Voor gewassen die afkomstig zijn van gebieden die niet door "pere vuurzijn getroffen (o.a. in Noord-Brabant) geeft de planten- ziektekundige dienst een certifi caat, zodat de export-mogelijkhe den toch niet geheel zijn afgeslo ten, zo werd op de persconferen tie meegedeeld. 9 VOORSCHOTEN Wethouder zaterdagen 11, 18 en 25 oktober 1975 Onderwijs, Cultuitt Recreatie verhinderd zijn spreekuur te hou- en Welzijn, L.L. Marselis zal op de den. SCHIPHOL/KATWIJK Het Katwijks Christelijk Mannenkoor "Jubilate" is op weg naar Cana da en Amerika. Voor het maken van een concerttoernee. De DC 8-63 van de KLM - vlucht KL 6457 - koos vanmiddag om even één uur het luchtruim. Met 231 passagiers aan boord. Koers zet tend naar Toronto International Airport. Waar men vanavond rond negen uur hoopt aan te ko- Eindelijk was vandaag de grote dag aangebroken. Maanden heeft men naar die trip toegeleefd. Reeds om negen uur meldden zich de eerste Canada-Amerika- gangers bij de sporthal "Cleyn Duin". Het werd een feestelijke happening. Wethouder drs. Jaap Bergman, die als vertegenwoor diger van het Katwijkse gemeen tebestuur èn als koor-arts mee gaat, liep druk handen schud dend rond. Stelde een aantal toch wel wat zenuwachtige mensen met een gemoedelijk praatje ge- „Jubilate"-bestuursleden wik kelden snel nog wat formaliteiten af, zoals zhet uitdelen van de tic kets. V.V.V.-directeur Chris Ver- plancke liep organiserend langs de bussen. Vijf stuks in totaal. Met de namen Katwijk, Holland, Rijnsburg, Canada en Amerika. Die namen zullen ook in Canada en Amerika op de bussen prijken al komt er in Amerika nog een zesde bij, die als coachnaam Rot terdam krijgt. Heel veel uitwuivers waren naar de Katwijkse sporttemnel ge komen. Het werd een handen ge schud van jewelste toen de baga ge was ingeladen en de klok de tijd van vertrek - exact tien uur - aanwees. Er werd met de bus sen meegelopen en men stond nog te zwaaien toen ze al nagenoeg uit het zicht waren. Afscheid nemen, al is het maar voor een dag of achttien, doet toch wel een beetje pijn. Dat was duidelijk merk baar. Niek Hemmes van de Rijns- burgse bloemenveiling „Flora" was ook aanwezig. Hij bracht een honderd kleurige boeketten in cel- lophaan verpakt en voorzien van een kaartje met de namen van „Flora", „Jubilate" en WV „Kat wijk". Leden van de damesdans groep zullen deze bloemengroeten aan de afhalers in Toronto over het luchtruim. De grote reis was begonnen! Honderdvijf zangers van het ruim honderddertig leden tellen de "Jubilate" maken de Canada Amerika-concerttoernee mee. Ve len vergezeld van echtgenoten en verloofden. Daarnaast wethouder arts drs. Jaap Bergman en VVV- directeur Chris Verplancke met hun vrouwen. Voorts dirigent San- der van Marion en de solisten Willemke van Claerberghen uit Amsterdam (alt). Klaas Jan Mul der uit Kampen (organist en pia nist), Wim Koopman uit Amster dam (tenor) en Henk Kapaan uit Leiden (hoboïst). Eveneens voor het merendeel vergezeld van hun agas. De Nederlandse dansgroep wordt gevormd door dames ,van koorleden. Het heeft het bestuur van "Ju bilate" wel veel krachtsinspan ning gekost de toernee in zo'n ze ven maanden te organiseren. In februari werden door VVV-direc- teur Verplancke d<> eerste contac ten gelegd met Dick van der Werf van het in Rotterdam gevestigde culturele uitwisselingsbureau Friendship International Cultural Contact. Voor er een definitief be sluit genomen kon worden moest er f 230.000 op tafel worden gelegd. Iedereen dS^ meegaat, h°eft zonder uitzondering een bedrag van om en nabij de f 1000,- neer geteld. Er ontbrak toen nog f30.000,-. Dat tekort werd, dank zij de vrijgevigheid van de Kat- wijkers, tüdens de eind juli gebon den "JubHate"-feestweek royaal bijeengebracht. Financieel dus geen problemen meer. Ook organisatorisch niet. Van der Werf had inmiddels, na dat er voor de reis zo'n groot enthousiasme bleek te bestaan, de toernee, inclusief de concerten, het onderbrengen van het gezel schap in gastgezinnen en de ont vangsten, rondgemaakt. Er zullen door „Jubilate" concer ten worden gegeven in Toronto en Hamilton-Ancaster (Canada) en Muskegon, Akron, Washington DC Philadelphia en New York «Ame rika). Daarnaast werkt "Jubilate" nog mee aan rad'o- en televisie uitzendingen in Toronto, Muske- gon. Grand Rapids en New York. In de laatste stad zal worden op getreden in het t.v.-programma: 'To Day", dat over heel de Sta tes te zien is. Sander van Marion zal op het grote orgel van de SH- go S.D.A. Church in Akron een orgel-recital geven. Overal zal het gezelschap worden ontvan gen door de stadsbestuurders. "Jubilate" is vandaag een gigan tische toernee begonnen. Er zal veel te zien zijn tijdens de excur sies. En er zullen ook ontmoetin gen plaatsvinden met Nederlan ders die in Canada en Amerika ee nieuw vaderland hebben gevon den en bekenden van het Tulip Ti me International Music Festival, zoals in Muskegon en Akron. Zo wel in Canada als in Amerika be staat grote belangstelling voor de toernee van de Katwijkers. Het New Yorkse kantoor van het Na tionaal Bureau voor Toerisme, heeft daar in belangrijke mate toe bijgedragen. BOSKOOP Twaalf jaar geleden ben Ik hier beg onnen. In het begin in een klein loodsje, maar langzamerhand heb is uitgebreid. Door het „perevuur" zou ik in één keer fail liet kunnen gaan. En dat is natuurlijk een hard gelag". Aan het woord is één van de Bos- koopse kwekers, die zwaar getrof fen is door de plantenziekte "pere vuur". Hij schat zijn schade op onge veer 100.000 gulden. Anderen noe men een bedrag van dertig of veer tigduizend gulden schade. Het is duidelijk dat het "perevuur" voor een aantal kwekers de genade slag zou kunnen betekenen, wanneer hun verliezen niet voldoende gecom penseerd worden. Hoe de ziekte nu precies ontstaan is, weet niemand te vertellen. Wel is bekend, dat het "perevuur" ver oorzaakt wordt door een bacterie. Deze ziekte werd voor het eerst ont dekt in een pereboom. Vandaar het eerste deel van de naam. Omdat de ziekte zich zeer snel kan uitbreiden en ^ok omdat het langere tijd in een plant kan "smeulen" voordat het zich openbaart, wordt het "vuur" genoemd. De ziekte is al ruim 200 jaar bekend, maar men is er nog niet in geslaagd een afdoend be strijdingsmiddel te vinden. Wanneer het ontdekt wordt, is er geen ande re oplossing dan het verbranden van de besmette plant. Dat verbranden is dan ook ge beurd, op grote schaal. De waarde van de verbrande planten en bomen wordt geschat op 2,5 miljoen gulden. "De afgelopen weken zag je hier overal op het land brandende hopen bomen", zegt kweker J. H. v. d. Water, voorzitter van het "Comité perevuur" in Boskoop. De heer Van de Water legt uit, dat de ziekte in Boskoop geen perebo men heeft aangetast, want die wor den niet gekweekt. In Boskoop wor den er echter wel een aantal andere planten, de zg. "waardplanten" ge kweekt, die ook zeer gevoelig zijn voor het "perevuur". Bijvoorbeeld de sidonia, de cotoneaster, de sorbes, de vuurdoorn, enz. Kwekers van de ze planten zijn gedupeerd. De planten mogen namelijk niet uitgevoerd worden, terwijl het over grote deel van de Boskoopse produk- tie naar het buitenland gaat. Behal ve de kwekers zijn dan ook met na me de exporteurs het slachtoffer van de ziekte. De laatsten hebben name lijk de meeste planten al gekocht, terwijl ze nog op het land stonden. Een deel van die planten is nu ech ter verbrand, een ander deel krijgt men de grens niet over. "We hadden gehoopt, dat de gren zen weer open zouden gaan, nadat we alle gevoelige rassen vernietigd zouden hebben", zegt kweker Van der Water, "maar dat is niet gebeurd Zodat er bijvoorbeeld naar Duitsland helemaal geen uitvoer vanuit Bos koop meer mogelijk is". Een moeilijkheid voor de Boskoop- se kwekers is ook, dat de uitvoer pas weer mogelijk is, nadat het ge- Provincie voor open middengebied instellen WADDINXVEEN De gemeente raad van Waddinxveen heeft een motie aangenomen waarin hij aan dringt, dat er een afzonderlijke pro vincie nieuwe stijl voor het "open Middengebied" moet komen. Boven dien is de raad van mening, dat er in Zuid-Holland niet meer dan drie provincies moeten worden ingesteld. Overigens waren de Progressieven het met deze zienswijze van burge meester en wethouders niet eens. B en W willen, dat bij Midden Holland ook de Alblasserwaard en Vijfhe- renlanden worden getrokken. "Vooral Vijfherenlanden", aldus de Progres sieven, "kunnen wij niet rekenen tot het gebied van Midden Holland. Volgens de Progressieven moet de herindeling van mini-px-ovincies pa rallel lopen, terwijl de gemeenten minstens tienduizend inwoners moe ten tellen^ De VVD-fractie was het in grote lijnen eens met de motie zoals door B en W geformuleerd. Hierin wordt het intergemeentelijk overlegorgaan gevraagd zioh uit te spreken over de taken van de provincie nieuwe stijl. De CDA daarentegen was ver deeld. De meerderheid ging met de hoofdlijnen akkoord, de minderheid voelde er meer voor de huidige pro vincies voorlopig te handhaven en eei-st te beginnen met de gemeente lijke herindeling. Voor uitholling van gemeentelijke bevoegdheden vreesde de SGP/Hervormde Kiesvereniging. "Op deze manier blijft er maar wei nig voor de gemeenten over". Wethouder Van Schie zei in zijn antwoord, dat de Alblasserwaard en de Vijfherenlanden bij Midden Hol land waren getrokken om een krach tige provincie "Open Middengebied" te kunnen vormen. "De landelijke gemeenten in de directe omgeving van grote steden worden gezien als voor- en achtei*tuinen. Zij zullen er echter niet voor terugdeinzen die straks vol te bouwen Komt er ech ter een gebied "Midden Holland" dan kan daarvan geen sprake zijn, omdat er dan een stevige bestuurlij ke eenheid is". Ondanks dit betoog bleef de Pro gressieve fractie tegen de motie. Den Ouden Deyl in Wassenaar heeft gisteren de deuren weer ge opend. Tijdens een receptie hebben de genodigden kennis kunnen maken met de keuken (met houtskoolgrill) en hun gastvrouw J.E. Minne-Hon- ders en de gastheer J.E. Minne. handigen. Ze zullen daarbij ge kleed zijn in Volendams costuum en als eersten de vliegtuigtrap af dalen. Tegen elf uur arriveerde het Katwijkse gezelschap op Schip hol, waar men na het inschenken voldoende tijd kreeg om belasting vrij te winkelen. Er werd heel wat gekocht. Dat is begrijpelijk. Na het drinken van een kopje koffie of één of ander drankje was om half één de tijd aangebroken om de plaatsen in het vliegtuig in te nemen. Dat leverde nagenoeg geen pro blemen op, want aan alle leden van het gezelschap was een vas te plaats toegewezen. Wie deze niet zo gauw kon vinden werd vriendelijk geholpen door één van de stewardessen. Om even voor één had iedereen zijn of haar plaats bezet en enkele minuten later taxide de DC 863 naar de startbaan. Met een donderend ge raas koos de zilveren KLM-vogel Raad Waddinxveen in motie ALPHEN AAN DEN RIJN B en W van Alphen zien een nieuwe rijksweg 11 (Leiden-Al- phen-Utrecht) het liefst aange legd ten zuiden van de polder Kerk en Zanen. En niet er dwars door heen, zoals óók als mogelijkheid is aangestipt in het discussie-rap port dat de rijks- en provinciale waterstaat hierover hebben op gesteld. Verschrikking Dat rapport stond gisteravond ter discussie tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en stadsont wikkeling, die stond onder leiding van wethouder J.W. Haanstra. Het was de eerse maal dat men zich binnen de Alphense raad bezig hield met een uitspraak over een tracé-voorkeur voor een nieuwe rijksweg 11. Dat die weg er moet komen, ter ontlasting van de huidige "oude" rijksweg (door Hazerswoude, langs Avifauna, over de Prins Bern- hardlaan en door Zwammerdam), stond voor de raadscommissie bui ten kijf. PCC-er Bijl: "Ik vind het onbegrijpelijk dat er nog men sen zijn, die menen dat we nog wel toekunnen met de oude rijks weg naar Leiden. Met name over dag is het een verschrikkking, om die weg op te moeten". De meest verkieslijke route voor een nieuwe rijksweg 11 is, vin den B en W van Alphen (die daarbij voorop stellen dat zij al leen voor de eigen gemeente spre ken): een aansluiting onder Lei derdorp op de rijksweg Den Haag- Amsterdam en vervolgens richting Utrecht op ongeveer 200 meter zuidelijk van de spoorlijn Leiden- Alphen- Utrecht. Deze weg zou moeten worden vervolgd tot even voorbij Koudekerk. Op dat punt zou de nieuwe rijksweg van de spoorlijn moeten afwijken, om in een boog zuidelijk om de Alphen se polder Kerk en Zanen, de ro tonde Gouwsluis, Zwammerdam en Bodegraven heen te lopen. Even ten zuiden van Bodegraven zou Spoorlijn Bij deze tracé-voorkeur zijn B en W er vanuit gegaan, dat te zijner tijd - overeenkomstig het nog steeds geldende "structuur plan" van Alphen - in de polder Kerk en Zanen een nieuwbouw wijk verrijst, iets kleiner dan Rid- derveld. Dat bleek uit de woor den waarmee wethouder Haanstra gisteravond het "spoorlijntracé" verwierp voor wat Alphen betreft (de nieuwe rijksweg zou volgens dit tracé dwars door de poledr Kerk en Zanen heen lopen, op ruimere afstand van de spoorlijn, die in Haanstra wees erop, dat zo'n tracé in de toekomst betekent: de aanleg van vier ongelijkvloerse kruisingen met de geprojecteerde wijkwegen in Kerk en Zanen en geluidsoverlast voor de bewoners. Strijker (Progressief Alphen) had aanvankelijk ernstige beden kingen tegen de voorkeur van B. en W. Hij zei "als de dood te zijn" dat de nieuwe rijksweg dan zo zui delijk komt teliggen, dat het door gaande verkeer, bijvoorbeeld ko mend vanaf het industrieterrein in Alphen-west, tóch z'n weg door Alphen (Prins Bernhardlaan) zal kiezen. Datzelfde geldt voor het verkeer uit bijv. Leimuiden, dat richting Utrecht moet. Strijker vreesde dat deze rijstroom zal lo pen via de Eisenhowerlaan/A. Schweitzerbrug/Pr. Bernhardlaan. Die rijpatronen zullen hele maal gaan afhangen van de "aan sluitingen" die Alphen op de nieu we rijksweg 11 krijgt, zo betoog de Strijker. Hij werd daarin bij gevallen door de andere leden van de raadscommissie. Aansluitingen mende weken nog sleutelen aan de formulering van een "Al phens" standpunt over het tracé van een nieuwe rijksweg 11 (te be spreken op 30 oktober in de ge meenteraad). In dat standpunt zal dan worden vervat dat: de raad een nieuwe RW 11 dringend nodig vindt; dat gekozen wordt voor een weg ten zuiden van Kerk en Zanen, maar dat bij die keus van "essentieel belang" is, dat Alphen zich samen met rijks- en provinciale waterstaat buigt over "minstens" twee zo geschikt mogelijke aansluitwegen vanuit Alphen op de nieuwe rijksweg.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4