Busbaan moet in 't midden komen OOSTERMAN: NIET MOEILIJK PvdA: benoeming van Van Aken niet doorzetten Integratie zwakzinnigen proces met hindernissen MEER RUIMTE BRANDWEER CASSETTES Geringe daling werkloosheid PvdA wil eerst nieuwe zwembadnota en dan praten over 'geschenk' Huize Zwietenhoudt open huis DONDERDAG 9 OKTOBER LEIDEN Het veel te krap behuis de Leidse brandweerkorps krijgt in de toekomst meer ruimte tot zijn be schikking. B en W hebben besloten om een voorbereidingskrediet van 90.000 gulden beschikbaar te stellen voor het maken van een schetsplan voor die uitbreiding. Dat plan omvat naast het bestaande kazernegebouw aan de Langebrug ook 't gebouw van het Pedologisch Instituut dat-er vlak naast ligt. De uitbreiding zal voldoen aan de eisen die brandweercommandant Broeshart vorig jaar op papier heeft gezet. Aanvankelijk bestonden er plannen om de Leidse brandweer een geheel nieuwe behuizing te ge ven. Gedacht werd aan het SLF- terrein aan de Langegracht of een plekje op het industrieterrein De Waard. De plannen zijn destijds ook aangemeld bij het ministerie als ob ject voor de bestrijding van de werk loosheid in de bouw. Het ministerie heeft de aanvraag echter nooit ge honoreerd. Omdat de bouwkosten te hoog zijn voor het financieel erg krap zittende Leiden is het plan voorlopig in de ijskast gestopt. Bij het opstellen van de plannen voor de uitbreiding Van het bestaan de complex aan de Langebrug zal te vens worden bekeken of het moge lijk is om de Plaatsteeg weer op de Langebrug te laten uitmonden. LEIDEN "Oosterman heeft het erg moeilijk. Ik heb zelf er varen hoe moeilijk het is, wan neer je met 'n aparte visie komt". Dit waren de woorden van PPR/ PSP/D'66 fractieleider Du Gar dijn, zoals weergegeven in een interview in deze krant op 16 sep tember, naar aanleiding van diens komend vertrek uit de gemeente raad. Enige weken geleden wenste het PvdA-raadslid Van Baaren van Oosterman en Du Gardijn een nadere toelichting op déze uitspraak. Gisteravond kreeg hij antwoord; Voor de goede orde: Osterman is de enige wethouder van PPR/PSP/D'66 in het hui dige college, naast vijf FvdA- wethouders. Hü lachte er gister avond in de gemeenschappelijke fractievergadering van de par tij- 'en een paar maal om, en liet weten het eigenlijk niet zo moei lijk te hebben. "Er zijn bepaalde gevallen, waarbij ik een ander standpunt inneem dan mijn frac tie". zei de wethouder. „Iedereen heeft het wel eens moeilijk. Ook anderen stemmen wel eens anders dan ze gedaan zouden hebben, LEIDEN De PvdA-fractie wil eerst een nieuwe zwembadnota op tafel zien, voordat men ja of nee zegt tegen het 'geschenk' dat de Stichting Welzijnsbron met gebruik making van gelden van de Leidse Duinwater Maatschappij, de ge meente Leiden wil aanbieden. Dit geschenk hield het volgende in: twee 25-meter baden, een instruc- tiebad, een sauna, een solarium en een bowlingbaan, te bouwen op een terrein bij de Vondellaan. Inmiddels is er een nota van wethouder Tesse- laar verschenen, waarin uiteengezet wordt, waarom dit geschenk niet ac ceptabel is. De wethouder vreest ex ploitatiemoeilijkheden, nu het schoolzwemmen straks aan het nieuwe zwembad De Zijl toevalt, het zwembad in Rijnsburg bijna klaar is en randvoorzieningen als een sauna, solarium en een bowlingbaan al in de buurt van de Vondellaan (bij Holiday-Inn) aanwezig zijn. Tesselaar wil volstaan met de aan leg van een 25 meter bad. Op deze visie is van CDA-zijde (met name door het raadslid Bosch) felle kritiek geleverd. In de gemeenschappelijke fractievergadering van de PvdA en PPR/PSP/D'66 zei PvdA-raadslid Duivesteijn gisteravond zich wel achter de uitkomst van de nota-Tes- selaar te kunnen stellen, mits hij de toezegging zou krijgen dat het 25 me ter bad en een instructiebad er dan ook inderdaad zouden komen. Zijn partijgenoot Höppener was nog niet overtuigd van 'het gelijk van Tesse laar. Te meer niet daar in de Stich ting Welzij nsbron' óok oud-PvdA- raadsleden hebben geopereeérd. "De bezwaren die Tesselaar aanvoert zul len toch vroeger ook wel naar voren gekomen zijn?", zo stelde hij. Het is nu Tesselaars bedoeling om een nieuwe zwembadnota (met daar in de behoefte aan zwembaden in Leiden) tegelijkertijd met het Wel- zijnsbron-voorstel aan de raad aan te bieden. Duivesteijn drong aan op spoed: "Het zou best eens zo kunnen zijn dat op de dag, waarop De Zijl open gaat, de Overdekte (het parti culiere zwembad in de Haarlemmer straat) sluit". LEIDEN De reconstructie van de Rijnsburgerweg moet zodanig worden uitgevoerd, dat de bus baan in het midden komt te lig gen. Deze mening kwam gister avond duidelijk naar voren in de gemeenschappelijke fractieverga dering van PvdA en PPR/PSP/ D'66. Ook wethouder Waal van ruimte lijke ordening en verkeer sprak zijn voorkeur uit voor de aanleg van een busbaan in het midden van de weg en niet aan de zijkant(en), zoals door de dienst gemeentewerken is voorgesteld en in kaart gebracht. "Anders voorzie ik grote problemen met het verkeer, dat bij de wonin gen aan de Rijnsburgerweg moet zijn", zei Waal. Hij zei er evenmin voor te voelen om bomen te rooien ten behoeve van de reconstructie en stukken van voortuinen af te nemen. "We hebben trouwens geen tijd om ze te verwerven", aldus de wethou der. Ruime keuze in de beste merken. Wij brengen 'U als speciale aanbieding. 6-delig 40 stuks. Messen Bol heft Edelstaal (dus Zilverwit) voor 335, Gratis er bij: 6 taartvorkjes 1 gebakschep 6 theelepels 1 suikerschep 2 vleesvorkjes 1 sla-couvert LEIDEN In de maand september deed zich in de regio Leiden een ge ringe daling v. d. werkloosheid voor. Bij de mannen daalde het aantal werklozen met 35 tot 4.38 procent van de afhankelijke beroepsbevol king. Het werkloosheidspercentage in Zuid-Holland ligt op 3.33. De werk loosheid bij vrouwen steeg met 44 en bedraagt nu 644. Deze stijging werd voornamelijk veroorzaakt door een toename van werklozen onder kan toorpersoneel (39). Het aantal werkloze mannen nam af in de bouw (met 57), de metaal (met 13), bij de groep los-arbeiders (met 29) en nam in geringe mate toe bij het winkelpersoneel, handelsper- soneel, horecapersoneel en niet-va- rend personeel. De jeugdwerkloosheid onder man nen nam af zoals ook onder vrouwen. De reconstructie van de Rijnsbur gerweg maakt onderdeel uit van het zg. experimenteerproject Leiden-Kat- wijk. Het rijk heeft hiervoor zes mil joen gulden beschikbaar gesteld, met de bedoeling om het openbaar ver voer te bevorderen. Voor 1976 moet Leiden het plan voor de Rijnsbur gerweg bij het ministerie hebben in gediend, wil het in aanmerking ko men voor de rijkssubsidie. VoJgens Waal moet op het gedeelte van het viaduct bij het Stationsplein tot aan de Wassenaarseweg een busbaan in twee richtingen worden aangelegd. In het gedeelte van de Wassenaarseweg tot de Warmonder- weg wordt volstaan met één bus baan, eveneens in het midden, al dus Waal. Hij komt daarmee tege moet aan de wensen van bewoners die felle kritiek hebben geuit op het plan van gemeentewerken. Ook de werkgroepen Milieubeheer en Fiets vinden dat dit plan niet moet worden uitgevoerd. De werk groepen hebben zich aangesloten bij een suggestie van het buurtcomité, om een deel van de Rijnsburgerweg LEIDEN De fractie van de PvdA vindt dat B. en W. wethou der Van Aken niet moeten voordra gen voor de functie van president commissaris van de LDM, nu de ge meenteraad met het aannemen van een motie zich tegen een dergelijke benoeming heeft gekeerd. Deze motie kreeg afgelopen maan- dagavond niet d'e steun van liet col lege en de PvdA-fractie, maar werd desondanks met 19-17 aangenomen. Drie PPR.PSP/D'66 raadsleden, stemden namelijk wel voor de motie, die door CDA-fractieleider Driessen was ingediend. De meerderheid van de raad achtte Van Aken niet ge schikt voor de functie van president commissaris van de N.V. Leidse Duinwater Maatschappij, omdat hij als secretaris-directeur van de stich ting Welzij nsbron met dezelfde N.V. financiële relaties is aangegaan. Hoew.el hij het met de inhoud van de motie-Driessen dus niet eens was, zei het PvdA-raadslid Van der Horst gisteravond in de vergadering van zijn fractie gedecideerd: "Het col lege moét Van Aken niet voordra gen. Dat zou -in duidelijke tegen spraak zijn met een raadsuitspraak. Als het college de benoeming door zet, stem ik voor een motie van af keuring, die dan kan volgen". Diver se andere PvdA-raadsleden sloten zich bij- hem aan. Peters: "Als het college Van Aken toch benoemt, zou dat een minachting van de raad zijn". Ook fractieleider Meijer zei: af te sluiten voor doorgaand auto verkeer, dat al de Piesmanlaan en de Oegstgeesterweg tot zijn beschik king heeft. Met name zou de afslui ting het gedeelte Wassenaarseweg - Warmonderweg moeten betreffen, omdat bijv. het academisch zieken huis wel bereikbaar moet blijven. Te vens zijn dan maatregelen nodig om sluipverkeer in de omliggende buur ten voorkomen. Een andere suggestie, die gister avond in de vergadering werd ge daan, was het afsluiten van de Rijnsburgerweg in één richting (ko-, mend van Katwijk en Oegstgeest). Samenvattend zei vergadervoorzitter Peters: "Voor het bestaande plan van gemeentewerken bestaat niet veel enthousiasme. De bomen moe ten blijven staan, de busbaan moet. in het midden en er mogen geen stukken van het voetpad of het rij wielpad worden gehaald". De reconstructie van de Rijnsbur gerweg wordt vanavond! andermaal besproken in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. "De uitspraak van de raad moet wor den gerespecteerd". Alleen wethou der Waal sputterde tegen. Hij wees erop. dat de benoeming tot de compe tentie van het college van B. en W. behoort. „En als Van Aken het niet mag worden, dan moet Oosterman (PPR/PSP/D'66-wethouder) het maar doen, want lijst 4 heeft er ten slotte voor gezorgd dat de motie van Driessen is aangenomen", riep Waal uit. Bij een stemming over het voor stel van Van der Horst toonde uitein delijk niemand zich tegen, ook de wethouders niet. Alleen Waal ont hield zich van stemming. Bezwaar Later kreeg de wethouder van ruim telijke ordening en verkeer het an dermaal aan de stok met zijn par tijgenoot Van der Horst. Deze ver weet hem dat hij afgelopen maandag in de raad had gestemd voor een voorstel van het CDA-raadslid Ham. Ham had voorgesteld om, wanneer iemand een vergunning op grond van de bouwverordening wordt ge weigerd, de betrokkene de mogelijk heid te geven hiertegen te proteste ren door middel van een bezwaar schrift. In het voorstel van het col lege werd echter gesproken van een beroepschrift, in overeenstem ming met de afspraken, die hierover binnen de PvdA zijn gemaakt. Des ondanks stemde Waal, zonder voor overleg met en tot verbazing van zijn fractie voor het voorstel van Ham. Wethouder over Rijnsburgerweg: LEIDEN Op het terrein aan de Rooseveltstraat, tegenover het bedrijf van 3M en naast de El Mior-fabriek heerst op dit ogenblik een en al bouwactiviteit. In opdracht van Shell Onroerend Goed B.V. uit Den Haag worden daar momenteel zestien bedrijfshallen gebouwd, die voor de ver huur beschikbaar zullen komen. Shell denkt de hallen in mei 1976 te kunnen opleveren. Het terrein is in september van het afgelopen jaar door Adler verkocht aan Mackenzien Hill in Rotterdam. Deze projectontwikkelaar is niet lang eigenaar gebleven en verkocht het terrein door. aan Euro-cojnmerce in Gorssel, dat het tenslotte in juli aan Shell overdeed. in volledige vrijheid hadden kunnen handelen. Ik vond het bijvoorbeeld jammer om mijn politieke medestanders te zien uit glijden by de kwestie van de Welzijnsbron (de overige PPR/ PSP/D'66-raadsleden stemden voor een motie van CDA-leider Driessen om wethouder Van Aken niet tot president-commissaris van de LDM te benoemen -red.). Ik heb dan het idee dat ik mee uit- glij", aldus Oostermman. Du Gardijn benadrukte dat zijn uitlatingen in recente interviews (waarin hij zijn voorkeur uit sprak voor een college van B en W dat op een brede basis stoelt persoonlijke bespiegelingen waren waaraan geen politieke consequen ties worden verbonden. "Maar als mijn interview aan de orde komt moet dat van Leo Meijer (in de ze krant van maandag j.l. -red.) ook aan de orde komen", zei Du Gardijn nog eens. Welnu: op verzoek van wethou der Verboom zal het interview met Meijer in de fractievergade ring, die volgende week plaats heeft, worden besproken. VOLVO PENTA maak gebruik van onze unieke winterberging voor uw boot, buitenboordmo- LEIDEN ROOMBURGERWEG 22 - TEL. 121906 LEIDEN/ZOETERWOUDE Huize „Zwieten", het gezinsver vangend tehuis voor zwakzinnige vrouwen aan de Hoge Rijndijk, bestaat vijf jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt er morgen open huis gehouden. Een beetje om het bescheiden jubileum naar buiten toe uit te dragen. Maar voorna melijk om de buitenwacht te in formeren over wat zwakzinnig heid (en zwakzinnigenzorg) ei genlijk is. "Want", zegt het hoofd van Hui ze "Zwieten", Paul Muris, "daar be staan ontzettend veel misverstanden over. Ik ben al verschillende keren wat ze noemen de boer op geweest. En dan krijg je van allerlei mensen de meest vreemdsoortige vragen. Zo- ais: zijn het nou inderdaad verkrach ters en zo? Veel mensen denken dat ze geestelijk gestoordzijn. En dat is gewoon niet waar. Zwakzinnigen hebben een geesteiyke achterstand. Het zijn mensen die puur last heb ben van uitvallen door een lage in telligentie. Waardoor hun socialise ring, hun aanpassing in de maat schappij vaak niet verwezenlijkt kan worden". Huize „Zwieten", in exploitatie by de Stichting Gemiva (die zich op grote schaal bezighoudt met de ver zorging, verpleging en opvoeding van geestelijk gehandicapten), telde vijf jaar geleden achttien zwakzin nige vrouwen. Nu wonen er 22, in leeftijd variërend van 17 tot en met 38 jaar. De vrouwen worden begeleid door drie vrouwelijke en drie man nelijke groepsleiders plus een hoofd leider. Daarnaast is er een onder steunend team bestaande uit 'n huis arts, een maatschappelijk werkster, een orbho-pedagoog en een psycho loog. Overdag zijn de vrouwen voor het merendeel werkzaam in sociale werk plaatsen. Wat volgens Paul Muris het redelijk hoge ontwikkelingsniveau van deze zwakzinnigen nog eens be vestigt. Aan dat ontwikkelingsniveau wordt trouwens ook flink getrokken. De vrouwen wordt uitgelegd wat hy giëne is, ze worden ingewijd in de kunst van het huishouden en krij-: gen, als ze dat tenminste willen ook Nederlandse taal, rekenen en alge- mene vorming. Daarnaast wordt er binnenshuis aan creativiteit en bui tenshuis aan recreativiteit gedaan. Dit alles met het doel de vrouwen zoveel mogelijk zelfstandig te laten worden. Want zelfstandigheid bete kent in veel gevallen een stukje aan passing. Muris: „We sturen zoveel mogelijk aan op zelfredzaamheid. En Hel open huis van Huize "Zwie ten" begint morgen om 12.00 uur cn duurt tot ongeveer 19.00 uur. De opening zal worden verricht door de directeur van de Stichting Gemiva drs. G. P. J. Arts. Om twee uur is er gelegen heid om per busje enkele voor zieningen te bezoeken waar de bewoners van het gezinsvervan gend tehuis werken. Het adres van Huize "Zwieten" is Hoge Rijndijk 26 in Zoeterwoude. net over de grens van Leiden. er zijn vrouwen bij die dat goed kun nen. We laten ze boodschappen doen. Zeggen: hier heb je de portemon nee, zorg maar dat er zoveel vlees op tafel komt. Het blijkt dat je dat soms goed kunt ontwikkelen. Want als ze hier voor hot eerst komen, dan moet je ze soms gewoon in bad stoppen en zeggen, kijk, zo moet je je nou wassen". Affaire-Zoeterwoude De zwakzinnige vrouwen die in Huize "Zwieten" zijn ondergebracht, zijn globaal in twee groepen te ver delen. De ene groep vindt in het gezinsvervangend tehuis het eind station. Maar er is nog een andere groep van acht vrouwen die ver der kunnen. Muris: "Die zijn nu dui delijk zover dat ze deel kunnen uit maken van de maatschappij. Als de maatschappij dat tenminste zou wil len". Muris doet over het laatste sceptisch. Wat overigens niet zo ver wonderlijk is. Huize "Zwieten" en met name de Stichting Gemiva hebben in, Zoeterwoude immers niet al te beste ervaringen met hoe "de mensen" over zwakzinnigen denken. Begin dit jaar - de plannnen en financiën waren al vrijwel rond- wilde de stichting in drie woningen aan 't Watertje een project met een aantal zwakzinnigen van start la ten gaan. Zwakzinnigen, "die zover zijn dat ze deel kunnen uitmaken van de maatschappij", zouden zelf standig in de drie huizen gaan wo nen om op die manier gestalte te geven aan een stukje integratie. Maar het mocht niet zo zijn. On der aanvoering van wat Muris noemt "een intellectuele elite", kwam een groot deel van de buurtbewoners in opstand om vervolgens tegen de plan nen te protesteren. Het werd een sle pende affaire die tot juni j.l. zou duren. Gemiva haakte toen maar af. Muris: "Ik heb op die bijeenkom sten die we toen over deze zaak gehad hebben, soms op het punt ge staan om die mensen hier in huis uit te nodigen en ze eens te laten zien wat voor mensen zwakzinnigen eigenlijk zijn. En ze te laten zien dat er zwakzinnigen zijn die zelf standig kunnen wonen. Maai' wat gebeurt er in het algemeen als je dat zelfstandig wonen probeert te realiseren? Je komt dan in een situa tie dat je te maken krijgt met de gemeente, die maar moet willen. En met medebewoners die dan zeggen: ik wil geen gek naast m'n deur. Discriminatie, ja. Als ik het zo noem, dan is er geen woord teveel gezegd. Wat er toen in Zoeterwoude is ge beurd, dat was gewoon een hetze. En dat is nou juist zo triest. Want kyk, één van onze functies is een inte grerende functie. Je probeert de men sen hier een heleboel dingen te le ren. die maatschappy-gericht z«n. En dan hebben ze dat geleerd en dain krijg je de laatste fase dat de zwakzinnige zegt: zo, en nou kom ik ook nog by Jullie wonen. En dat kan dan opeens niet". Integratie Muris, sinds een paar jaar hoofd van Huize "Zwieten", noemt zich zelf, als hij nu op de hele affaire terugkijkt, "misschien een beetje na- ief". In elk geval is hy er door deze zaak niet optimistischer op gewor den. waar het de integratie van zwakzinnigen in de samenleving be treft. Hij zegt: "je hebt verschillen de clubs voor gehandiapten. En ik wil daar niets van zeggen, want de mensen die daar achter zitten doen erg goed werk. Maar het jammere is dat je op gewone clubs vrijwel geen zwakzinnigen tegenkomt. En dan zeg ik: het woord integratie is in de zwakzinnigenzorg nu zo'n vijf tien jaar oud, maar - en dat klinkt dan misschien wel wat somber als ik heel eerlijk moet zijn, dan is die hele integratie een flop. Er is in die vijftien jaar erg weinig gebeurd. En hoe moet je dat verbeteren? Moot je meer voorlichting gaan geven? Wat moet je doen? Ik weet het niet. Ik wou dat er iemand was die pre cies kon aangeven hoe dat verbeterd moet worden. Ik zou meteen naar hem toegaan". WIM WIRT

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3