Kleding uit de jaren twintig Zestien eengezinswoningen op terrein van Zaalberg' Bij Magda in The Old Corner Zoeterwoudse NKOV huldigt van Velzen PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 9 OKTOBER Ds Bouma Consumenten moeten hun macht tonen OEGSTGEEST Predikant-publi cist Hans Bouma sprak gisteravond in "Het Witte Huis" op uitnodiging van de werkgroep Milieuzorg-Oegst- geest over 'De aarde is er ook nog'. Dat de milieuproblemen zo algemeen bekend zijn is voornamelijk te dan ken aan het rapport van de Club van Rome. Over twee weken wordt in Amerika een congres gehouden dat het tweede rapport bespreekt. De mensheid op een kruispunt". Volgens Bouma zou beter gesproken kunnen worden over een keerpunt. Men heeft geen andere keus dan óf gewoon door gaan óf teruggaan. Bouma hield een zeer somber verhaal omdat zijns Inziens de grens aan de groei zo langzamerhand is bereikt. "We die nen te beseffen dat de natuur door de mens niet wordt beschermd maar geëxpliteerd. Het moest zo zijn dat men de natuur ziet als een kapitaal dat we ongeschonden moeten doorge ven aan volgende generaties. Er is evenwel enorm ingeteerd zodat er nog maar weinig over is. Dwingend is nu dat we moeten weten hoe we moeten overleven. Grandioze verlie zen ontstaan door krankzinnige pro ducties (denk bv aan defensie)". De overlevingskansen worden door Bou ma geschat op twee, hooguit drie ge neraties. "Welvaart vraagt totale be hoeftebevrediging, maar daaraan zijn we niet toe en we spreken nu van welzijn. De mens heeft behoefte aan geluk toch dat is pas te bereiken als we ons onttrekken aan de techno cratie. Techniek is nodig als ze ons helpt om te overleven. We stellen ons nu nog onder de macht van de techniek". Is de huidige situatie (werkloosheid) niet een signaal om ons erop te wijzen dat we niet ein deloos kunnen blijven produceren? Het is volgens Bouma beter te le ven onder kapitalisme (waar discus sie gemakkelijker is) dan onder so cialisme waar zonder discussie door de overheid wordt verbruikt. Als wij consumenten onze macht tonen en duidelijk maken wat we wei en niet willen dan worden producenten zeer attent. LEIDEN ,,De mensen vinden het heerlijk in kof fers en bakken met oude lappen te graaien; als ze hier binnen stappen vliegen ze daar het eerst op af". Dat zegt Magda van der Meijden, sinds tweeëneen- halve maand de enthousiaste bezitster van ,,The Old Corner", een grappig zaakje voor tweedehands spul letjes, op de hoek van de boisotkade en de Kaiser- straat. Magda, een gezellige wat non chalante blondine en moeder van drie dochters, heeft zich vooral gespecialiseerd op kleding uit de jaren twintig. Daar is haar win keltje ook een beetje naar inge richt. Verder zie je in de grote etalage allerlei gebruiksvoorwer pen uit grootmoederstijd en sie raden uit Afganistan; meege bracht door kennissen die deze tweedehands op de kop konden tikken. Want zo gaat het een beet je bij Magda. Ze is zelf heel en thousiast begonnen en zo langza merhand beginnen vrienden en bekenden er een sport van te maken hier en daar iets voor haar op te duiken. Magda: "Het gebeurt vaak dat ik een telefoon tje krijg van mensen die zeggen. Magda ik ga deze week naar Bel gië ben je nog geïnteresseerd in een partij bloesjes of rokken tegen een bepaalde prijs, dat vind ik gewoon ontzettend leuk." FRANKRIJK Hoe kom je nu aan al die oude kleding, is een vraag die onwil lekeurig bij je opkomt, want de tijd dat je in grootmoeders koffer kon duiken en er een prachtige antieke jurk van crepe de chine uit kon halen is nu wel een beetje voorbij. Magda: "Ik koop vooral veel via de groothandel. Het meeste van die oude kleding komt uit België en Frankrijk.. Er zijn prachtige stofjes, crepe en zijde bij. De jurken zijn vaak ver schrikkelijk groot. Dan ga ik ach ter de naaimachine zitten en Magda bij een rek vol oude kleding terwijl ook op deze foto de oude wieg te zien grappige kinderkleding uitgevist kan worden. maak er bijvoorbeeld rokkenen bloesjes van. net wat mijn klant jes op dat ogenblik vragen. Hele gave jurkjes in esn gangbare maat (36-44) gaan, vaak na een gron dige wasbeurt, zo de winkel in. Magda, die een opleiding kreeg aan de Famous artists school in Amsterdam, heeft nooit een coupeuse-cursus gevolgd. "Ik was wel altijd aan het frutselen. Vroeger liet ik mijn moeder alles knippen maar op een gegeven mo ment moet je het gewoon zelf gaan doen." En dat gebeurt nu ook. Wie een beetje geluk heeft treft Magda bij het binnenstap pen van The Old Corner aan ach ter haar oude trapnaaimachine. "Ik zou niet op een elektrische machine kunnen werken, dat gaat allemaal veel te snel. Op deze oude Singer kan ik alles doen ik heb dus geen peperdure elektri sche nodig. NIET DUUR De kleding by The Old Corner is zeker niet duur (bloesje 15-20 gul den, rok f 40,-); zeker niet als je weet dat er vaak toch nog een heleboel vermaakwerk aanzit. Magda"Ik wil proberen voor de jonge mensen aantrekkelijk te blijven. Het idee is vrij nieuw voor Leiden en als je dan ook nog peperduur bentZo kun je bij Magda voor weinig geld iets aardigs op de kop tikken. Is het geen jurk dan misschien zo'n gek ke oude koektrommel, oud bestek, sieraden of voor de twee turven hoge zoon- of dochterlief een folk loristisch jakje of jurkje van Valencienne-kant. The Old Cor ner is vanaf 's morgens half elf voor iedere snuffelaar' open. HENRIETTE VAN DER HOEVEN Apotheken De dagdienst op 3 okt. wordt wa genomen door: Apotheek Leiden Zv West. Brahnislaan 20. tel. 763134 Apotheek Beker Lij tweg 4 Oegstgt tei. 155482 De avond- nacht- en zonuagscuc apotheken de vrydaj 153274 Apotheek, Doczastraat 31, tel. 12lo. en Apotheek v Breest Smallenbu. Loevesteln 6. Leiderdorp, tel 8900oi Tevens op zaterdag tot 1 uur nam Oegstgeestse Apotheek, Wilhelm park b, Oegstgeest. theek Noord-Hofland. 3. tel. 071-762877 DONDERDAG Van der Valk Bouma: ceioorp. Bijbelstudie en Baptistengemeente, 8 uu nieuwe Rijn 20a, The Leidse Werkgroep Horr —10.30 uur nam. Herengracht 51, gebt Unified Family. 8.30 u ;elljke Ordening Onderwijs, Recreai nheden. 8 i Gemeentehuis. Voorschoten, issie Openbare Werken en SOS-dienst SOS - Telefonls '71-125202 Voor f Burger raadsman Bur. Burgerraadsman Koombri eeg 7 (zijkant Stadhuis) Openliv en ma., dl en woe 1100—12 00 en do.avond 13.3020 00 uur Tel dagelijks tildens kantooruren- 1431 Dierenhulpdienst katten vogels e.d In de Leiderdorp Dag likte honden. Dienstencentrum Noordeindspleln 2b, te gemene informatie dag. Gezinsverzorging ■erzorglng Leiden. ZOETERWOUDE De Zoeter woudse afdeling van het Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond heeft tijdens de jaarvergadering die in het Don Boscohuis werd gehou den penningmeester N.C. v. Velzen gehuldigd, omdat deze 20 jaar de kas Gemeentelijke belastingen in commissies LEIDERDORP In een gezamenlijke vergadering met de Bestuurszaken zal de nanciën maandagavond 13 oktober de- tariefsverhogingen van de plaat selijke belastingen bespreken. De voorgestelde verhoging betekent in het algemeen een trendmatige aan passing van 10% van wegen- en riool- belasting; hondebelasting; reini gingsrechten; legesverordening en precario; begrafenisrechten; rechten noodslachtplaats; opcenten hoofd som personele belasting; markt- geldverordening. Na afloop hiervan bespreekt de commissie Financiën de vraag van tariefsverhoging van een enkel bad in het overdekt zwembad De Does van 2 gulden naar f2,50. De Commissie Bestuurszaken zal dan verder vergaderen over de agen dapunten: Bestuurlijke herindeling, Streekenergiebedrijf Rijnland, en de Werkwijze van de commissies van advies aan B. en W De vergadering begint om 20.00 uur. De Commissie Onderwijs vergadert dinsdag 14 oktober samen met de commissie Maatschappelijk welzijn nogmaals over de Algemene Subsi- i dievexordening Leiderdorp (20.00 u>. beheerde. Voorzitter H.J.C. Paarde- kooper noemde het de minst aantrek kelijke post in het bestuur. "Hij moet veel incasseren, in een dubbele be tekenis, maar staat voor 100% achter zijn taak". De voorzitter betrok in zijn dankwoorden ook mevrouw Van VelzenVan Kampen die haar man hierin immer ter zijde staat en overhandigde een fruitmand. Paardekooper zei in zijn openings woord dat de huidige economische situatie een beetje doet denken aan de dertiger jaren. Er is een zorgelijke toestand in veel bedrijven. Het kli maat voor de ondernemers is verre van rooskleurig. Toch zijn er ook wel positieve kanten. Hy noemde daar van de verhoogde aftrek voor de meewerkende echtgenote en de ver ruiming van de fiscale oudedagsre- serve. Hierover zijn nog veel mis verstanden en de indruk bestaat dat er onvoldoende profijt wordt getrok ken van deze regeling. Daarom zal er op 18 november speciaal aandacht aan deze zaak en de voor- en nadelen vn een besloten B.V. worden gegeven tijdens een bijeenkomst waar de se cretaris van het NKOV, mr. Duin dam, het woord zal voeren. In Zoeterwoude noemde de voor zitter de goede contacten die er zyn met het gemeentebesuur in de com missie voor het midden- en klein bedrijf en de talrijke aktiviteiten die door het bestuur van de WIZO wor den ontplooid. Bij de rondvraag kwam het organiseren van een Jaar markt aan de orde. De mogelijkhe den hiervoor zullen in nauwe sa menwerking met het WIZO-bestuur worden onderzocht. ZOETERWOUDE De Hervorm de Jeugdraad organiseert a.s. zater dag een Boeken- en platenmarkt in Ons Huis aan het Kosterspad. Men kan er vanaf 14 uur terecht. Op de Lange Mare werd gister avond omstreeks kwart voor tien de 40-jarige Leidse fabrieksarbeider J. Regeer plotseling aangevallen door een onbekende jongeman, die hem met een hard voorwerp op het hoofd sloeg. De Leidenaar raakte zo aan het hoofd gewond dat hij naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. De dader, vermoedelijk een buitenlander, moet ongeveer twintig jaar oud zijn. LEIDEN Op het terrein van de aardewerkfabriek 'Zaalberg' aan de Bruggestraat (bij de Hoge Rijndijk) Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Jeroen A- driaan z. v. E. Beekman en B. Fe- rancova, Nienke Caroline d. v. S. J. Eijgenraam en M. van der Kooij, As- trid Geertruida Martha, d. v. H. C. W. Monnée en M. Venema, Nicolaas Christiaan z. v. N. Hilhorst en A. C. Bach, Romeo Constan, z. v. R. J. C. Finsy en B. M. Dwnarain, Ha- mam Fatin, d. v. M. ben M'Barek en K. Alijate, Danilo Robert, z. v. D. N. Agustien en M. Springer. Overleden: A. De Ruijter 55 jr., J. A. Bekooy 74 jr. geh. gew. met P. G. Gressie, A. M. A. van Eijk 14 jr., L. Korsuize 74 jr., geh. gew. m. J. Buchner, T. A. M. Ermen 54 jr. echt genote van J. Willemen, N. E. Beu gelink 8 jr., P. P. Terol 6 jr. Getrouwd: J. Platteel en K. Noort. zullen in de toekomst eengezinswo ningen worden gebouwd. B en W hebben besloten het leegstaande pand en de ruim 2100 vierkante meter grond die bij het fabrieksgebouw hoort aan te kopen. Be paald is dat op de grond eengezinswoningen wor den gebouwd in de gesubsidieerde koopsector. Om daar huizen te kun nen bouwen zal een artikel-19-pro- cedure aangespannen moeten wor den. Een dergelijke procedure is noodzakelijk om te mogen bouwen vooruitlopend op een nog vast te stellen bestemmingsplan. Voor de aankoop zal een verwervingssubsidie worden aangevraagd bij het minis terie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening. B en W zijn van olan de grond door te verkopen aan het aanne mersbedrijf P. M. du Pr ie in Leiden. Dit bedrijf heeft inmiddels aan de Noordwijkse architect B. T. van Ma nen opdracht gegeven om een plan netje te ontwerpen. Het zullen waarschijnlijk drie blokjes worden vau in totaal 16 woningen. Zoals het er nu voorstaat zal volgens di- Aanvragen hulp bejaarden 45. tel, 149441 (ma t/m vrlf 9^10 uur Maatschappelijk Werk Bureau Maatsch Werk Oude Rijn 44c. Spreekuur dag. van 23 uur n.m., ma. en dl. van 78 uur n.m Telefoon 071-142144, Sociale raadsvrouw Spreekuren^ Sociale^ Raadsvrouwe. iorpstraat 36, Kool: Drlft- Daaslaan. tel 761196, Op de foto: het leegstaande fa briekscomplex aan de Bruggestraat, waarvan een groot aantal ruiten in middels is gesneuveld. In Zoeterwoude KPJ opent het winterseizoen ZOETERWOUDE ..'Na de tal rijke zomeraktiviteit begint de K.P.J. morgenavond met het winterprogram- ma. Eerst is er een Eucharistievie ring in het Don Boscohuis. Nadat de koffie is geserveerd volgt de leden vergadering waarbij ook het nieuwe huishoudelijke regelement ter tafel zal komen. Er zullen films worden gedraaid en er kan tot slot een dansje gemaakt waarbij Disco Jos de mu ziek zal verzorgen. straat 45. vrij. 10.30—11.3 Koordstudio Intermenselijke trekkingen Geopend i Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenlnes- en informatiedienst gemeenschap Zuidwest tel. 704115 133921 en 761944. Kinderopvang Stichting werkgemeenschap Kin centra Lelden Hooslandse Kerker: 4, tei. 130360. Geopend di. t/m vr. 9.30 Lelden Hooglandse Kerkgrf rnd dl. i 2 -5 i Moeders voor moeders Mevr Zr E JansenNiemever H<>f- dijck 32 Oegstgeest. tel. 071-153652. Huize St.-Maarten Opvanghuis voor crlslsgevallen van in nood verkerende moeders evt, met kin deren Sint Jacobsgracht 1 dag en Ets acht bereikbaar Tel. 132187 .dviesbureau Leiden en Omstrekei an de Ned. Bond van Weduwen et eduwnaars. Inl. en Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureai telefoon 125260 Steekpartij Mirakel LEIDEN De 18-jarige Harry de Waay uit Kaag is gisteravond om streeks half zeven in een koffiebar in de Pieterskerkchoorsteeg tot vijf maal toe met een mes gestoken. De Jongen, die als bezoeker in de bar vertoefde, werd niet levensgevaarlijk gewond. Hij kon na behandeling in een ziekenhuis naar huis terugkeren. De messetrekker, vermoedelijk een rijksgenoot, is na de steekpartij ge vlucht. Volgens de politie zag de dader de Jeugdige barbezoeker aanvankelijk aan voor iemand met wie hij de vo rige week moeilijkheden had gehad Toen de jongen hem duidelijk had gemaakt dat hij de verkeerde voor zich had, vroeg de onbekende aan de barbezoeker of hij een bril wilde ko pen. De kleurling drong zo aan, dat er op een gegeven ogenblik een woor denwisseling ontstond. Tijdens deze woordenwisseling haalde de man een mes tevoorschijn, waarmee hij de jongen vijf maal, volgens de politie oppervlakkig, in de linkerarm en in de rug stak. Onmiddellijk na de steekpartij nam hij de benen. De politie deelde by het ter perse gaan van dit blad mee dat de dader van de steekparty is aangehouden. Het is een 18-jarige Surinamer, die in Leiden woont. De Jongeman heef t een volledige bekentenis afgelegd. In een "rustig sfeertje" zal op de openingsavond van Mirakel verteld worden wat Mirakel gaat doen. Mira kel bestaat allang, maar na een ver bouwing van het Breehuys wordt vrijdagavond om 8 uur de sociëteit weer geopend, de koffiebar gaat op 9 oktober al open om 19.30 uur. De Mirakelzaal is nog niet klaar, maar dat komt nog wel. Vanaf donderdag kan iedereen dus weer terecht, op Breestraat 19. Dienstweigeren Leiden wekelijkse in formatieavonden over dienstweigeren. Boven de Lokhorstkerk, Pieterskerk straat 1. Van 8 tot 10 uur op de don derdagavond (eerst even aanbellen). Meer informatie hierover wordt ge geven door J. W. de Wilde en die woont in de Merenwijk, Petuniadal 6, telef. 140886. Creativiteit 30 jaar De buurt- en speeltuinvereniging "Zijlkwartier" bestaat 30 jaar. Hoe is het mogelijk, vraagt ook het be stuur zich af. Omdat bij het 25-ja- rig bestaan al groot feest is gevierd, doet men het dit keer wat rustige aan. Een greep uit de activiteiten: een fietspuzzeltocht op 11 oktober om 2 uur vanaf het clubhuis; 14 okto ber contactavond met sjoelen enz; 4 november klaverjassen; 6 december Sinterklaas; 13 december een blij spel van de ijverig repeterende to neelclub; en 20 Januari begint vro lijk het nieuwe jaar met de jaarver gadering. Wijkbewoners die lid wil len worden, kunnen terecht op het secretariaat: Zijloordkade 5. Dienstweigeren Ook dit jaar geeft da werkgroep In Leiden-Zuidwest staat het club huis De Tamboerijn. In de Valerius- straat 73 om precies te zijn. In dat clubhuis gaat op 20 oktober de cursus Creativiteit van start. Evenals het vo rig jaar is er ook nu een open avond op 13 oktober vanaf 8 uur. Op z'n gemak kan mén dan bekijken aan welke van de drie cursussen men eventueel mee zou willen doen. Die cursussen zijn: pottenbakken, crea tief handwerk en emailleren. Van al les is er mogelijk, daar in de Tam boerijn: gebruiksvoorwerpen maken, mooie wandkleden maken, zomaar wat leuke dingetjes uitproberen enz. Per tien lessen bedragen de kosten f. 40.-. De tijd: maandagavond van 8-10 uur. De Haagse kunstenaressen Ronnie Meerts en Paula Sluiter zullen aan geïnteresseerden op 22 oktober laten zien hoe een ets wordt gemaakt. Dat gebeurt in het gebouw Vï,n de open bare bibliotheek in Wassenaar aan de Luifelbaan van 2-5 uur. Een ets maken betekent puur handwerk; een inspannende tech niek, die in de loop der eeuwen on veranderd is gebleven. Tijdens de de monstratie ziet men hoe glad ge schuurde zink- of koperplaten wor den bewerkt met was, waarna de te kening met een etsnaald in de was- laag wordt vastgelegd. Een bijtend zuur zorgt ervoor dat de voorstelling op de Maat wordt overgebracht. Als de platen in de inkt zijn gezet, kan met het afdrukken worden begon- Zo, nu weten we het eigenlijk. Maar het is wel zo leuk om het met eigen ogen eens te gaan aanschou- Van Hogendorpstraat Morsw-g do. 79 Piano Actie Onder auspiciën van de UVV-afde ling Leiderdorp wordt er aanstaande zaterdag een huis-aan-huis kledings- inzamelingsacie (wie weet een langer woord voor hetzelfde beestje?) geor ganiseerd ten bate van de stichting Op diezelfde 22 oktober op hetzelfde adres organiseert de Wassenaarse discotheek een pianoconcert. Al thans de piano is het onderwerp van het eerste van acht grammo- foonplatenconcerten, die onder het motto: "Welke grammofoonplaat moet ik kiezen" wordt gehouden. Zowel de geschiedenis van het in strument als de ontwikkeling van de klaviermuziek vanaf het ontste n van de piano tot op de dag van van daag zullen worden behandeld. De mondelinge toelichtingen zullen wor den gegeven door de muziekcritica Willy Lievense. Om kwart over acht 's avonds bent u van harte welkom. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Witte Singel l Leiden. Postbus 45 Giro 57055. Tel. 071-144941. Hoofdredacteur Han Mulder. Kwartaalabonnement f 35,90 Per post f 40,30 Jaarabonnement f 132,10 Jaarabonnement p. post f 149,70 Losse nummers f 0,50 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen. Bij auto matische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500. Indien in gesprek 071-134539. CORRESPONDENTEN Leiderdorp R. Veeren, Luy- kendieef 32, tel. 071-892222. Oegstgeest N. van Weizen, Hazeboslaan 2, tel. 071-151402. Voorschoten J. Peeters, Leid- seweg 139, tel. 01717-2421. Warmond T. van Brussel, Utrechts Jaagpad 10, tel. 071- 140938. Wassenaar P. Zonneveld, Burmanlaan 33, tel. 01751-13387. Zoeterwoude J. van dei- Geest, Watertje 19, tel. 01715- 1229. Zoeterwoude (HR) R Kaiser, Oranjelaan 20, tel. 071-33694.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2