Melkpoederberg hoog genoeg Controle op persfusies 55 Gero ten dele gered MARKTBERICHTEN Binnenschipper in Belgie doet zelfmoordpoging EO VOELT ZIGH GEMANIPULEERD Koersen van de Amsterdamse Effectenbeurs Ir. P. Lardinois: Bedrijfsfonds KETTING FABRIKANTEN ONTBINDEN KARTEL Protest tegen staatsgarantie op kredieten DAMRAK VRIENDELIJK DONDERDAG 9 OKTOBER ECONOMIE PAGINA 2! DEN HAAG (ANP) Ir. P. Lar door de lidstaten, de andere dinois, lid van de Europese Commis sie belast met landbouwzaken, heeft gistermiddag in de jubileum verga dering van de 75-jarige Koninklijke Nederlandse Zuivelbond F.N.Z. in Den Haag, er voor gepleit, dat er binnen de grenzen van de lidstaten maatregelen worden getroffen om te voorkomen dat de hoeveelheid melkpoeder (in de Europese Gemeen- sohap thans opgelopen tot 1 miljoen ton), nog groter zal worden. (De melkpoeder wordt gemaakt van de ondermelk, die overblijft nadat bo ter is bereid) De ondermelk zou 'terug naar de boerderij' moeten, aldus ir. Lardi nois, die daarmee bedoelde, dat zij moet worden gebruikt voor het op fokken van pluimvee en varkens, Hiervoor gebruiken de fokkers nu andere eiwithoudende stoffen, omdat de produktie van melkpoeder te kost baar is geworden en daardoor de prijs te hoog voor de fokkers. Het voeren van melkpoeder zou voor de boeren aantrekkelijk moeten worden gemaakt door een subsidie, die voor de helft zou kunnen worden versterkt helft door de EG. Hij zou willen dat de producenten en de zuivelindustrie mede-verant woordelijkheid hadden voor de over- schot-produktie. Thans krijgen de zuivelindustrieën van Brussel de in terventieprijs voor melkpoeder, onge acht de hoeveelheid die wordt ge produceerd. Een beperkte mogelijkheid om van de te grote voorraden melkpoeder af te komen zag de landbouwcommis saris in de voedselhu.p. Het hand haven van een voorraad magere- melkpoeder van 4 a 500.000 tan, acht te i'r. Lardinois juist,, bijvoorbeeld voor het geval de import van soja bonen uit Amerika zou wegvallen. Kritiek had ir. Lardinois op het doorberekenen van de sterk geste gen loonkosten in de melkveehoude rij (47 procent) waar tegenover de laatste twee jaar een inflatie staat van 22 procent. Hij wees erop, dat dit onwezenlijke stijgingen zijn, om dat immers op veel bedrijven de boe rin en de zoons in het bedrijf mee werken 'Als Nederland hiermee door gaat, gaat het zichzelf uit de markt prijzen'. DEN HAAG (ANP) Het be stuur van het Bedrijfsfonds voor de Pers vindt, dat het overweging ver dient een fusiecontroleregeling voor het perswezen in te stellen, opdat het aanbod zo goed mogelijk kan (blij ven) functioneren. Dit staat in het advies van het bestuur over de media-nota, dat aan mminister Van Doorn van CRM is uitgebracht. Het bestuur wil met dit advies bijdragen aan de meningsvor ming over de nota. Het geeft zijn standpunt over die maatregelen, waarbij het fonds een rol worden toe gekend. Het advies is nog voorlopig, want het bestuur van het bedrijfsfonds voor de pers wil nog onderdelen van persvraagstukken uitdiepen. Het wil zo meer inzicht krijgen in de knel punten opdat daarop het overheids- beleid kan worden gericht. Het wil ook een gefundeerd beeld pogen te krijgen van de ontwikkelingen in het perswezen, die zich voordoen en die verwacht kunnen worden. Het bestuur van het fonds stemt in met de opdrachten: kredietverle ning met uitzicht op rendabele ex- Den Haag/Alphen In zelfbe dieningszaken in Alphen was een 3&-jarige vrouw op haar manier aan het winkelen gegaan. Dat wil zeggen, bij het afrekenen bleef heel wat on betaald. Voor winkeldiefstal, moest de vrouw zich nu voor de Haagse po litierechter verantwoorden. Het gebeurde op 28 februari, dat zij eerst bij V. en D. haar slag meende te kunnen slaan. Zij probeerde twee pakken koek, twee panty's, een kin derpyjama en briljantine zonder be taling mee te nemen. Haar volgende activiteit vond plaats in de Hema, waar zij o.a. vilt stiften en notitieboekjes meenam. Maar voordat zij de zaak kon ver laten, werd de dievegge aangehou den. Volgens verdachte zou het allemaal voor de eerste keer zijn geweest en al had de rechter daar zijn twijfels over, hij volstond nu nog met een boete van 250 gulden. Hij waar schuwde voor een volgende maal, drie weken gevangenisstraf voor waardelijk met proeftijd van 2 jaar. ploitatie, het geven v subsidies voor nieuwe persorganen en het verstrekken van gelden voor bijzondere doeleinden zoals de reor- een onderneming om sluitende exploitatie mogelijk te maken. Het bestuur wil zich nog beraden over zijn gevraagd bijdragen aan de oprichting van nieuwe produktie- eenheden voor verscheidene bladen tezamen of aan de herstructurering van bestaande eenheden, en ook aan centrale distributie-apparaten en ge combineerde administratieve en ad vertentie-acquisitiediensten. T>e reik wijdte en de doelmatigheid hiervan kan het bestuur nog niet DEN HAAG (ANP) De produk tie-activiteiten van de Ger o-bestek industrie zullen worden geconcen treerd in 't Drentse nieuw-Weerdin- ge. Dit gebeurt in het kader van de herstructurering van de Neder landse bestek-industie. Hiermee zal de werkgelegenheid voor 215 men sen verzekerd worden. Het besluit is het resultaat van overleg tussen bewindvoerders, com missarissen en de directie van Gero en vertegenwoordigers van de vak bonden, de ondernemingsraad en de ministeries van Economische Za ken en Sociale Zaken. Met de con centratie wordt een einde gemaakt aan de al enige jaren bestaande si tuatie van surcéance van betaling waarin dit bedrijf met vestigingen in het Utrechtse Zeist en het Drentse Nieuw-Weerdinge verkeerde. De oplossing is tot stand gekomen met inachtneming van de rapporten van de Gero-directie en van de com missie Oosterhuis/Roolvink en na overleg met branchegenoten. Dit overleg zal in de toekomst worden voortgezet en zo snel mogelijk wor den uitgebreid tot de hele branche. LEIDERDORP AKRO BV in Leiderdorp showt vandaag en de rest van de week het nieuwste snufje van Ford op vrachtwagen- gebied. Nou, zeg maar snuf. Want de „Transcontinental" is een ko lossale reus, die het woord zegt het dl speciaal ïs ontwikkeld voor internationaal zivaar trans port. Tot maar_ liefst 42 ton trein- gewicht. Dankzij deze kolos is Ford thans vertegenwoordigd in alle klassen van het vrachtver voer: van 500 kilo tot 42 ton. Een wacfenwaarmee chauffeurs lang durig (en dus comfortabel) op stap zullen zijn. Er zit een bak in met negen versnellingen, waar mee motoren variërend van 273 tot 340 paardekrachten ivordt ge dirigeerd. De wagen wordt gefa briceerd in Amsterdam. Per dag gaan er nu zeven van die weg- reuzen de deur uit. En ze zijn allemaal verschillend. Op maat gemaakt voor de betreffende be drijven. Maar het kale chassis met de cabine kost al bijna een ton. Tel daar dan nog eens de opbouw en de lading bij op en men kan begrijpen, dat een chauffeur met een enorm kapi taal op stap gaat. Zo'n wagen eventueel met oplegger) leveren in één zaak. Service verlenen is een ander. Want die moet tot ver over de grenzen reiken. Als zo'n „vrachtje" langdurig stilstaat kost dat de ondernemer een macht geld. Daarom ivordt over heel Europa een dealernet opge bouwd, zodat de Italiaanse chauf feur in Nederland terecht kan en omgekeerd. Uit de vele truck dealers van Ford is een keus ge maakt. In deze contreien is die keus op AKRO in Leiderdorp ge vallen. Van de week wordt die „promotie" gevierd met een shoiv- der-giganten. Ov de foto de Es- Lisse Vanmorgen vond op de kruising Grachtweg - Kapelstraat- Schoolstraat te Lisse een aanrijding plaats. Een bromfietser, R.J. uit Noordwijk, verleende geen voorrang aan een automobilist. Hierdoor kwam hij te vallen. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar een gebroken been en arm, en een zware hersenschudding werd ge constateerd. Groen ten veiling, Katwijk lijn 8-10-75 waspeen Ai Lil 270-570; BI 330-920; BI 330- waspeen AI 190-580; veiling EMM-Roelolarendi 49; andijvie 20-43; bo« kool 45-48; rode kool 11-1 Prijzen van de op 8-10-1975. aling EMM-Roelofarendsveen a voerde snijbloemen anjens per Cl 550-590; CII 380-540; lena 16-38; arthur 17-32; keefer 38- charmeur 35-43; yellow dusty 37- 27-40; rood 18-38; wit f" al 35-44; overige super il 17; peterselie 14-22; krul- cessebonen 330; 18-27; snijbonen ;elie 18; princessebonei selderie 21-30; si. 90; spitskool 66-74; uien per kist 3' waspeen 150.000 ki gold, marina, zorina, esther ofarii motrea, gen aiinabeli 8-37; chrysanthen: clingen- stuks; bospeen 1750 boi BRUSSEL (ANP) De Vereni ging van Kettingfabrikanten, die haar zetel heeft in Wassenaar, heeft een eind gemaakt aan de vaststelling van richtprijzen en tabellen betref fende verrichtte leveringen. Dat heeft de Europese Commissie in Brussel, het "dagelijks bestuur" van de EG, gisteren bekend gemaakt. Bij genoemde vereniging zijn 17 ondernemingen aangesloten die sa men 80 procent van de scheepsket- tingproduktie in de Europese Gemeen schap voor hun rekening nemen. De Europese Commissie was van me ning dat de uitwisseling van inlich tingen die de vereniging georgani seerd had de concurrentie binnen de EG beperkte. De Commissie had daarom een procedure tegen de ver eniging ingeleid. Nog tijdens die pro cedure zag de vereniging af van de door de commissie gesignaleerde praktijken. Gevechten Sinds het uitroepen van de uitzonderingstoestand zijn in Ethiopië bijna honderd personen bij vuurgevechten met militairen ge dood, aldus een officiële woordvoer der in Addis Abeba. De meesten had den zich verzet tegen de aangekon digde landbouwhervorming. yellow belinda. a, esthei •46; janet^ regalia 22-36; 60-68; overige gerbera 21-39; >7-62; spider 60-68; '.versengerbi >-90; lelie 42 then per bos: spider 165-200; sen: ornithogalum 140-200; liatris 5 455; dahlia 75-105; aster 70-110; iris: ideal 65-170; prof. blaauw 105-205; Voor Noordwijk geen casino DEN HAAG (ANP) Zandvoort en Valkenburg zijn voorgedragen als vestigingsplaats voor een casino. Scheveningen kan over 2 3 jaar in aanmerking komen als de recon structie van de badplaats is voltooid. Aldus een voorstel van de raad van casinospelen aan de staatssecreta rissen van Economische Zaken en van Justitie, dat woensdag is gepu bliceerd in de staatscourant. De raad had de keus uit 25 ge meenten. Zij meent, dat het opzet ten van casino's geleidelijk moet ge beuren en heeft er daarom voor ge kozen eerst twee casiono's te openen. Valkenburg en Zandvoort zijn geko zen, omdat beide plaatsen zowel in toeristisch opzicht als in economisch opzicht een centrum vormen. De gemeente Noordwijk krijgt dus geen casino. Een woordvoerder hier over: "Wij hebben nooit een verzoek gedaan. Een raadslid heeft een keer het initiatief genomen voor een der gelijke voorziening in de badplaats. De gemeenteraad heeft dit plan echter afgewezen. Hij vond dit niet passend voor Noordwijk." BRUSSEL (SP) Een staken de Belgische binnenschipper heeft gisteren geprobeerd zijn schip in brand te steken en zichzelf van het leven te beroven door op het brandende schip achter te blij ven. Hij had eerst zijn vrouw en drie kinderen op de wal in veilig heid gebracht. De rijkswacht kon de wanhoops daad van de schipper verijdelen. De man is aangehouden. Het schippersgezin was als gevolg van de nu reeds zeseneenhalve week durende actie van de binnenschip pers financieel volledig aan de grond geraakt. De schipper had een briefje achtergelaten met de woorden: "Liever samen met mijn schip in vlammen opgaan dan verhongeren". Er is nog geen enkele oplossing in zicht voor het tragische con flict, dat honderden kleine bin nenschippers aan de rand van een bankroet heeft gebracht. Na drie mislukte onderhandelingsron des wist de regering enkele weken geleden niets beters te doen dan met opeisingsbevelen te gaan werken. Dat is een volledige mis lukking geworden. De schippers ruimden wel min of meer de blok kades op (die inmiddels op som mige plaatsen ook weer zijn in gesteld), maar weigerden op de schippersbeurzen vrachten aan te nemen. Eind vorige week leek het er even op dat het overleg zou worden hervat, maar op het laat ste ogenblik kwam er toch weer 'n klink in de kabel. Bij de onder handelingen kregen de schippers geleidelijk aan op vrijwel alle pun ten hun zin, alleen niet met be trekking tot het voor hen blijk baar essentiële punt van de inter nationale vrachten. Tragisch voor de schippers is dat ondanks hun actie het vervoer in België niet werkelijk stagneert. Dat kan anders worden wanneer de wegvervoerders hun dreige ment uitvoeren om in november te'gaan staken als minister Cha- bert (Verkeer) niet op hun eisen ingaat. HILVERSUM Drs. L. P. Doren bos, directeur van de EO, voelt zich zelf en zijn omroep door de overheid gemanipuleerd door de kwestie-Jur- gens, zinsneden uit de media-nota en de plannen voor een instructieve om roep. Hij vraagt zich af of hij het nog wel op zijn verantwoording kan nemen mee te spreken in het over leg. Dit deelde drs. Dorenbos giste ren mee op een persconferentie waar het programma voor het komende seizoen gepresenteerd werd. Er ont wikkelde zich steeds meer zaken waarmee de omroepen het niet eens kunnen zijn, zei hij. Dit leidt tot een overleg waarvoor in feite niemand 155-240; chrysan- 165-200; tros 180-250; gold. AMSTERDAM (ANP) De Anti- Apartheidsbeweging Nederland pro testeert met klem tegen de garantie op terugbetaling die de Nederlandse regering geeft op exportkredieten voor Zuidafrikaanse projecten. "Deze aanmoediging van bankle ningen aan de apartheidsstaat Zuid- Afrika moet onmiddellijk gestaakt worden", aldus de Beweging in een verklaring, die is opgesteld naar aanleiding van „nieuwe gevallen van kredietverlening aan Zuid-Afrika". Volgens de AABN hebben de Am- ro-Bank en ABN de laatste maan den exportkredieten verstrekt aan Nederlandse bedrijven die - in op dracht van in dat land gevestigde ondernemingen in Zuid-Afrika ope reren. Deze exportkredieten zijn vol gens de beweging verzekerd bij de Nederlandse Kredietverzekerings maatschappij met een staatsgarantie op terugbetaling. KATWIJK Achthonderd gulden schade heeft een vlam in de pan gis teren aangericht in een woning aan de Witte de Withstraat. Voor het blus sen van het vuur hoefde de brand weer niet in actie te komen. Omwo nenden doofden de vlammen met em mers water. de verantwoordelijkheid durft te ne men. De omroepwet geeft democra tische waarborgen, maar van over- heidszijde worden meningen opge legd omdat de omroepwet al over leefd zou zijn. Drs. Dorenbos is daarvan niet overtuigd en meent dat de overheidsbemoeiingen te ver gaan. Ook vindt hij dat de NOS teveel zendtijd heeft en dat daaruit mede problemen voor het overleg voortko- De EO is niet tevreden over de zendtijdindeling. De a-omroepen ma ken de dienst uit en de c-omroepen krijgen verbrokkelde zendtijd, aldus de heer Dorenbos. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM Evenals Wall Street heeft het Damrak donderdag een vriendelijke stemming te zien ge geven. Het merendeel van de actieve fondsen kwam wat hoger uit de start blokken, waarbij KLM en HVA met ver lies j es van 10 resp. 20 cent de uitzonderingen vormden die de re gel bevestigden. Kon. Olie begon f 1.30 beter op f 93.30, Unilever f 1 op f 99.50 en Hoogovens en Philips ieder 20 cent op f 50.40 resp. f 99.50 Akzo ging na een onverandered opening op f 33.40 direkt een dubbeltje hoger in ande re handen over. Heineken deed het 90 cent beter op f 144, terwijl Deli een avance boek te van f 1.30 op f 79.30. In de scheep vaartsector ging Scheepvaart Unie naar f 107, een winst van f 1.60. Ook de andere fondsen in deze sec*- tor voegden een paar dubbeltjes aan de koers toe. Van de grote banken was Amro Bank een halve gulden ho ger op f 69.80, terwijl ABN onveran derd op f 315 van start ging. Nat. Ne derlanden noteerde 30 cent hoger op f 79.20. De staatsfondsenmarkt was zeer licht verdeeld. De BNG-leningen waren onveranderd tot' iets lager. DONDERDAG 9 OKTOBER AKZO I 20 ABN t 100 AMRO 1 20 Del) Mil I 75 Dordtsche P. I 20 Dordtscne P. pre) Heineken I 25 Heineken K. I 25 HAL Hold, f 100 Hoogov f 20 HVA Mijen eert. K.N8M cert. I 100 KLM i 100 Kon. Olie 1 20 Nat. Ned. t 10 Ommeren eert. Philips t 10 Robeco t 60 Rollnco t 60 Scbeepv Un. t 60 Unilever I 20 119.7 118.7 143.1 131.5 Bank-, credlet- AMEV Amfaw Asst. R'dam i verzekeringswezen Ennlf Mees en Hope Ned. Krediet B. NMB Slavenb. Bank ld. eert. Fr. Gron. Hyp. B. Tilb. Hyp. B. Westl. Utr. Hyp. Scheepshyp. Handel, Industrie dlv. Asd. Chem. Farm. 30: Ahog Bob. 4( Ahold 91 Am as i: Asd Droogdok 9' Asd Rijtuig 14! Aniem Nat. 2i Arnhü. Scü.b. 10! Audet Aut-Srew W. Aut Lnd Rt. Ball ast-N. BAM Batenburg Beek Van BerkeJ Pat. BiydenstelJn Boer Dmkk. Bos Kalis Braat Bouw Mg. Bredero v.g. ld. eert. Bredero Vb. ld. eert. BUhnnann-Tett. td. eert. Calvé Delft eert. ld. 6% eert. Centr Suiker ld. eert. Ceteco ld. eert. Chamott Cindu-Key Cran< Ned. Dikkers Dr. Ov. Houth. Drögc Duiker App. Econosto Elsevier ld eert. EMBA Enk es Fokker Ford Auto Furnesa Gamma EL ld. b% pw Gel. Delft Gelder eert. Gerofabr. Giessen 107.3 215 1030 Gist. Broc. ld. eert. Goudsmiit Grasso Grinten Grofsmederij Hagemeljer Helma Hold. Hero Cons. Heybroek Hoek's Mach. Holec Holl. Beton Holland Beton C. ICU cert. IHC Holland Indus Mij. IBB-Kondor Interlas Internatlo Inventum Kappa Kempen-Begeer Key Houth. Kiene S. Kloos Kluwer Kon. BiJenkor td cert. Id. 6 cum. Kon. Ned. Pap Krasnapolsky KSB 78.1 Landré Gl. 132 132.5 Reeuwijk 44 44 VihamU-Butt Leidsche Wol 253 .5 255.5 Reiss en Co. 100 100.5 VRG Papier Macintosh 70 71 Riva 261 260.1 V ui caans oord Meneba 101 103.2 Id cert. 251 250.5 Wegener Cour. Metaverpa 2410 2410 Rohte Jiskoot 46 48 Id cert Moluksche 100 98.5 Rommenholler 581 480 Wessanen cert. Rijn-Schelde 173.5 168.5 Wvers Sanders 126 123 WRk en Her. Schev. ExpL 16.5 16 Zaalberg Schokbeton 960 Mljnb. W. N aarden Naefl Nat. Grondbezit NBM-Bouw Nedap Nederhorst Ned Bontw. Ned. Dagblad id. cert. Nelle Netam Nieaf Nierstrasz Norit Nutrida GB Nutricla VB Nijver da) OGEM Holding Orensteln Ovlng-D-S Pakhoed H, Id cert. Palembang Palthe Philips Pont Hout Pore. Fles FT-oost Brandt Rademakera Reestnfc 1360 1110 109.5 Schuitema Schuppen Schutter sv. Stevtn Gr. Stoomsp Tw. Ta bak Phil Telegraaf THV Intern. Tilb. Water! Tw Kabelfabr. Ubbink Unlfcap Unilever cert. Id. 7% td. 6% Vliet-Wernlnk Veneta Ver Glaslabr. Ver. Hand Sch. VMF Ver. N. Uitgmy. Ver. Touwfabr. 42.5 42.5 81.3 ParticipatiebewRzen eo beleggingsmaatschappijen Alg. Fondsen bez. 97.5 America Fund 139 Asd Beleg. C. 141 Converto 525 Goldmines 16.2 Holland F. 130 ld. I 650 Inter bon da 519 Blnn Bell Vg. 128 id cert. Vezel verw. Ned Vastgoed Di'ten int. LKA Bet egg. Nelo Obam Uni-lnvest. Wereldhaven Leveraged Rorentr Tokyo P (s.) Tokyo P-EL Conoentra Eluropaionds O nil on ds Errunios Finance-Un.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 25