Imhoff en Blok uit de zeliseiectie gezet Rijkspostspaarbank Na weigering excuus aan te bieden PHILIDOR 3 FAVORIET VOOR TITEL IN DE LSB Beroepingswerk Raad van Kerken blij met beleid Christenen mogen geen berusting verkondigen DONDERDAG 9 OKTOBER SPORT PAGINA 17 DEN HAAG Fred Imhoff met fokkemaat Wibo de Groot in de FD en Heike Blok met beman ningsleden Kurpershoek en Van den Berg in de Soling zijn door de Olympische voorbereidings commissie geruisloos uit de kern ploeg voor de Olympische zeil wedstrijden gezet. Door Piet Kienhuis Volgens Arie Klein, lid van de OVC is dat gebeurd omdat deze zeilers hebben geweigerd hun excuus aan te bieden voor de open brief die zij in augustus hebben verspreid waarin zü beschuldigingen uitten aan het adres van mevrouw Vollebregt, echtgenote van de voorzitter van het W^rsportverbond, en het ontslag eisten van bonds.coach Jack van Hellemond. Genoemde zeilers zullen zich alsnog moeten verantwoorden voor het Verbond en dan zal bekeken worden of nog andere maatregelen zullen volgen Volgens de voorzitter van de OVC. Andre du Pon passen zij niet meer in de ploeg. Nu stonden echter zowel Imhoff als Blok niet als eerste kandidaten meer op de Olymmsche liist van het Verbond. Aan het NOC zullen in de FD in eerste instantie worden voorgedragen de gebr. Eric en Sjoerd Vollebregt en in de Soling Geert Bakker, welke zeilers het beste uit de selectiewedstrijden te voorschijn zijn gekomen. LEIDEN Op papier moet het homogene derde schaakteam van Philidor, dat na een verblijf van twee jaren in de KNSB terugviel naar de onderbond, in de competitie die deze week is gestart met vlag en wimpel kampioen in de eerste klasse van de LSB kunnen worden. Toch krijst Philidor III het zwaar der dan LSG II in het afgelopen sei zoen. De beide gepromoveerde eer ste tientallen van Alphen en Lisse zouden wel eens voor verrassingen kunnen zorgen, maar dan moeten hun sterke kopmannen wel winnen, want de bezetting aan de staartbor- den is eigenlijk te zwak voor de eer ste klasse. Het gedegradeerde Bodegraven I en Leiderdorp T maken in klasse IIA de meeste kansen op de titel. De nieuwkomers zijn VTL I en Koude kerk I. De strijd om de titel in klasse II B gaat tussen Sassenheim I, dat in de tweede klasse hard op weg is "eeuwige tweede" te worden, en het uit de eerste klasse getuimelde Noord- wijk I. Laatstgenoemd team heeft vorig seizoen Albert Passchier en W. Turk verloren, maar voor de tweede klasse blijft Noordwijk I nog een sterk tiental. De gepromoveerde teams zijn Voorhout en Katwijk II. Het gedegradeerde Bodegraven II en Voorschoten IV gaan in klasse III A de dienst uitmaken. Alphen II is in klasse III B zonder meer favo riet. Titelkandidaten in klasse III C zijn Rijnsburg I en Leiderdorp II. Voor het kampioenschap in klasse III D zijn maar liefst drie gegadig den: Lisse II, Philidor VII en Noord- wijk II. De indeling van de LSB-competi- tie luidt: Eerste klasse; 1. Lisse I; 2. Kat wijk I; 3. Philidor III; 4. LSG III; 5. Voorschoten II; 6. Philidor IV en 7 Alphen I. Klasse IIA; 1. Bodegraven I; 2. Boskoop I; 3. Koudekerk I; 4. VTL I; 5. Leiderdorp I; 6. Philidor V en 7. Voorschoten III Klasse II B: 1 Sassenheim I; 2 Voorhout I; 3 Noordwijk I; 4 Kat wijk II; 5 Leithen I; 6 Philidor VI en 7 LSG IV. Klasse III A 1 Voorschoten IV; 2 Philidor VIII; 3 Leiderdorp III; 4 Alphen III; 5 Koudekerk II; 6 Bos koop II en 7 Bodegraven II. Klasse III B: 1 Aarlani^rveen I; 2 Leimuiden I; 3 Roelofarendsveen I; 4 Alphen II; 5 Alphen IV en 6 Leithen II. Klasse III C: 1 Leiderdorp II; 2 VTL II: 3 Leithen III; 4 Valkenburg II; 5 Noordwijk III; 6 Rijnsburg I en 7 Sassenheim II. Klasse III D: 1 LSG V; 2 Phili dor VII; 3 Valkenburg I; 4 Katwijk III; 5 Noordwijk II en 6 Lisse II. teletyp I TENNIS Nederlands tennisrei- ziger Rolf Thung heeft zich giste ren geplaatst voor de tweede ronde van de open kampioenschappen van de Stille Zuidzee. Op de grasbanen van Melkbourne zegevierde hij met 3-6, 6-3, 6-3 over de Australiër Al- vin Gardiner. Ook Beer Willemsen, met beman ningslid Dekker, komt in de Tornado-klasse niet meer op de selectielijst voor, maar alleen nog het team Van der Kieft, dat zich de laatste tijd het meest had onderscheiden. Zowel voor de Tornado- als de Tempest-klasse zijn geen reserveteams aangewezen om dat men, volgens Arie Klein, voor de klassen liever sterke buitenlandse teams als sparringpartners heeft. Voor de FD- en de Solingklasse zijn echter wel tweede teams aangewe zen. Voor de FD is dat nu het team Meyboom geworden en voor de Soling het team Rozendaal. Rozen- daal was eveneens een van de ondertekenaars van de gewraakte open brief. De nieuwe kernploeg bestaat voorts uit: team Staartjes in de Tempest- klasse, team Van Werkhoven in de 470-klasse en Peter Vollebregt in de Finn-klasse. Het tweede team voor de 470-klasse is dat van Stavenuiter en voor de Finn Boude wijn Binkhorst, maar deze laatste heeft mondeling al bedankt voor de eer. Hij was alnog als reserve voor de Finn aangewezen onder de voor waarde dat hij aan alle voorberei dingen en uiteraard aan de Olympische Spelen zelf wilde deelnemen. De OVC heeft hem alsnog gevraagd zijn mondelinge bedankje schriftelijk te willen bevestigen. Ook Beer Willemsen heeft men nog niet geheel willen afschrijven. Hij aarzelt echter of hij alsnog zich eventueel beschikbaar zal stellen. De eerste teams in de zes klassen zullen in november aan het NOC worden voorgedragen als kandidaten voor uitzending volgend jaar naar Kingston. Fred Imhoff: afgevoerd uit kernploeg. Heike Blok over het geruisloos - afvoeren van de selectielijst: „Ja, dat gaat zo bij het Verbond. Ik dacht dat die selectie alleen met zeilprestaties te maken had. Ik zit nu voor m'n vijfde Olympische Spelen maar ik heb nog nooit narigheid gehad. Ik zal er nog eens over moeten denken wat me nu te doenstaat". Fred Imhoff was door verblijf in het buitenland niet voor commentaar te bereiken. Hervormde Kerk: beroepen te Bors- sele J.P. Broeder te Ritthem, door de synode tot predikant voor buiten gewone werkzaamheden (directeur theologische afdeling evangelisch lec tuurcentrum in Kameroen) C.J.G. Keijzer te Eindhoven, tot predikant voor buitengewone werkzaamhe den (geestelijke verzorging stichting Valkenheide) H. Bt v. d. Steen te Wageningen, te Beerzerveld A.T. Deinum Zaamslag; aangenomen de benoeming tot bijstand in het pas toraat te Ridderkerk T.H. Oosten- brug te Rijnsaterwoude; bedankt voor Katwijk aan Zee. Opheusden, Stellen dam en Nieuw-Lekkerland J. West- land te Schoonrewoerd; toegelaten tot de evangeliebediening: mevr. S. T. de Mey - Meulendijk te Leiden, K.G. Pieterman te Zandeweer, G.A. Radersma te Winsum (Gr) en mevr. B.J. Ruis - Lazonder te Utrecht. Ge- ref. Kerken: aangenomen naar Zuid- laren (geestelijk verzorger psychia trisch ziekenhuis Dennenoord) B. Oosterhoff te Wagenborgen. AMERSFOORT In een nota die bedoeld is als bijdrage bij de alge mene beschouwingen in de Tweede Kamer, schrijft de sectie voor soci ale vragen van de Raad van Ker ken blij te zijn dat aan de positie van de allerarmsten in de wereld een hoge voorrang is verleend. 'Te- dereen weet dat het grote inspanning zal vragen om juist de positie van de armsten te verbeteren. Wij ho pen en verwachten, dat het kabinet daartoe ook alle internationale ini tiatieven zal blijven steunen en des gewenst ook initiatieven zal nemen". De sedtie wekt de regering op voort te gaan met de verdeling van werk en inkomen, omdat ook hierin de door de regering gebruikte woor den als solidariteit en gerechtigheid inhoud en vorm krijgen. Ten aanzien van de voorstellen met betrekking tot de grondpolitiek zegt de sectie sociale vragen van de Raad van Kerken, dat een wetgeving die tot uitdrukking brengt dat de grond aan ons allen is toevertrouwd uit het oogpunt van vernieuwing van de samenleving op grond van bijbel se motieven positief moet worden begroet. De sectie wil tenslotte graag al die politici bemoedigen die werken aan een ontwikkeling naar meer ge lijkwaardigheid en zichtbare solida riteit van de sterken met de zwak ken. Professional (1) Een sportman, die op Cuba uit zijn atletische gaven klinkende munt wil slaan dus professio nal wil worden dient daarvoor toestemming te vragen aan pre sident Fidel Castro himself. Als Nederlander kijk je daar even vreemd tegen aan, want je ziet het al gebeuren, dat, bijvoorbeeld, een amateur-wielrenner naar het kabinet van Joop den Uyl stapt, om de minister-president, beleefd uiteraard, te vragen of hij mag overstappen naar de rijen van de professionals. Niet alleen dat Den Uyl wel wat anders aan zijn hoofd heeft (de werkloosheid onder de prof-wiel renners is trouwens, zonder rege ringsinmenging al groot genoeg), maar bovendien gaan we hier ter plekke nu ook weer niet zóver met de begeleiding van „de-wieg- naar-het-graf". Maar goed, in Cuba is toestem ming van „Grote Broer" noodza kelijk en nu wil het verhaal, dat Fidel Castro niet ongenegen was een professionele licentie uit te reiken aan de Cubaanse Olympi sche kampioen in het zwaarge wicht Teofilo Stevenson. Fidel Castro moet daarbij meteen zijn gaan denken aan een (spectacu lair en voor de „image" van Cuba wellicht lucratief) gevecht tussen Mohammed Ali en Stevenson. Maar daarvan is Teofilo, gezien zijn heftige ontkenning via het persbureau „Prensa Latina" krachtig geschrokken. „Mensen die spreken over een gevecht tus sen Ali en mij zijn dromers. Zo'n gevecht zal nooit plaatsvinden. Ik blijf amateur Professional (2) Een verstandig man, die Ste venson. Er blinkt (laten we de ogen er niet voor sluiten) meer klater- dan echt goud in het pro fessionele wereldje, waar het „za ken-doen" nog veelal op feodale leest geschoeid gaat en de min dere goden als het de bazen zo uitkomt zonder pardon over de kling worden gejaagd. Minister van Sociale Zaken Boersma en NW-voorzitter Wim Kok waren het er zaterdag op het congres van de Europese Voetbal lers Vakbond in Hoofddorp in ieder geval roerend (met de or ganisatoren) over eens, dat „de beroepsvoetballer moet worden gezien als een stuk koopwaar, op wie statiegeld staat". Maar al heeft de beroepsvoet baller dan geen cao dringend noodzakelijk volgens Kok), hij heeft wèl enige rechtszekerheid via zijn contract en daarmee ligt hij vele neuslengten vóór op de Amerikaanse basketbalspeler, die zijn talent in Nederland wenst te verkopen. De meeste Nederlandse basketbalclubs, die spelers uit de USA aantrekken, zetten niets op papier en sluiten de overeenkom sten mondeling af. De Amerikaan Tim Parker, die bij een Utrechtse eredivisieclub onder contract (mondeling van zelfsprekend) stond, kan daar over meepraten. Hii werd op vrij wel staande voet otnslagen. om dat hij bij een slechts 24 uur van tevoren aansekondigde wedstrijd verstek liet gaan. Parker, die redeliik Nederlands spreekt, nam een advocaat in de arm, maar die heeft no? niet veel voor hem kunnen doen. Slechts kunnen constateren: „Jullie Amerikanen laten je behandelen als slaven In een vorige eeuw vestigden Nederlandse koopvaarders een Ruud Paauw en René Vos (bedenkelijke) naam als gere nommeerde slavenhalers. Zouden we dan toch erfelijk belast zijn? W crkncmcr Terug even naar Boersma. Van een minister van Sociale Zaken mag je toch in de eerste plaats verwachten dat hij het aantal werklozen probeert te verminde ren en geen handleiding aan werkgevers verstrekt om er nog 'n paar honderd bij te maken. Maar wat zei hij in Hoofddorp? „Een voetballer die een tegenstander grof bejegent, kan niet als een goed werknemer worden be schouwd. Ik zou er totaal geen moeite mee hebben als een speler om die redenen op staande voet wordt ontslagen". Wie die zin even goed op de tong proeft, kan maar tot één conclusie komen: Boersma wil van dat hele betaalde voetbal af. Simpels ziel Er blijken nog altijd simpele zielen te zijn die denken dat sport en politiek kunnen worden ge scheiden. Het Zweedse tenniswon- der Björn Borg heeft zich onder hen geschaard. Deze week neemt hij deel aan een toernooi in Span je, ofschoon in zijn geboorteland premier Palme zelf met de col lectebus rond gaat voor het Spaanse verzet. Hij zegt er dit over: „Als ik niet ga, word ik door de Internationale Lawn Tennis Federatie geschorst. Ga ik wel, dan krijg ik alleen in Zweden een hoop gedonder. Nou, dat moet dan maar. De mensen zijn het gauw genoeg vergeten. Ik vind nu eenmaal dat sport en po litiek gescheiden moeten worden". Borgs leermeester Lennart Berge- lin heeft nog niet zo lang geleden verklaard dat zijn pupil nog veel moet leren. Dat blijkt dus vooral op zaken buiten het tennisveld te slaan. Doelmatig Een andere vraag is of het ge woon boycotten van Spanje als topsporter nu zo erg doelmatig is. De Oostblok-schakers Smejkal, Uhlmann, Velimirvic en nog en kele anderen hebben dat gedaan. Overigens niet als persoonlijk ge baar, maar omdat het door hun regering was bevolen. Het FIDE- zonetoernooi waaraan zij zouden deelnemen is daardoor hevig ge devalueerd, maar het regime zal dat een zorg zijn. Prikkender was stellig geweest als die schakers wèl waren ge gaan en naast hun bord een voor Franco en de zijnen uiterst kwet send stuk tekst hadden opgesteld. Daar zou zeker vreselijk gelazer van zijn gekomen. Maar die Oost blok-schakers zijn ongetwijfeld de laatsten die daartoe zouden over gaan. Want op het mement dat zij dat doen. mogen anderen in een .^ernooi in Praag een doek xangen ter ere van Doebtsek cn kan natuurlijk niks van in- Ashe Boycot of niet? In dit verband s het aardig om te bekijken hoe ie Amerikaanse negertennisspeler Arthur Ashe zich gedraagt tegen over Zuid-Afrika. Hij boycot dat land niet. Steeds als de Zuidafri- kaanse kampioenschappen wor den gehouden vraagt hij een visum aan. De eerste jaren werd hij door het regime-Vorster afge wezen. Maar tenslotte kon men niet meer om hem heen. Hij mocht spelen. En zo stond Ashe op een goede dag op de banen die alleen voor blanken zijn. Hij spreekt in dat land steeds veel met mensen. En hij zal door er te komen een veel grotere inspira tiebron voor de gekleurde bevol king zijn dan door er weg te blij ven. De voorbeelden „Spanje" en „Zuid-Afrika" zijn weliswaar niet helemaal vergelijkbaar maar de bedoeling is aan te tonen dat er meer en wellicht effectiever mid delen zijn dan alleen maar een boycot. Shorter Enige tijd geleden is in deze rubriek de kwestie rond de Ame rikaanse Olympische marathon- kampioen 1972, Frank Shorter, op de korrel genomen. Shorter had voor een presidentiële commissie verklaard: „Wij zijn allemaal pro fessionals. In de topatletiek be staan geen amateurs. Indien de regels werden nageleefd, zou nie mand meer in een wedstrijd kun nen uitkomen". De waarheid en niets dan de waarheid. Niemand keek er echt van op, behalve de Internationale Atletiek Federatie (IAAF), die de Amerikaanse At letiek Unie onmiddellijk gelastte een onderzoek in te stellen. De Amerikanen hebben dat tot op dit moment vertikt. Begrijpe lijk, want om alleen Shorter aan te pakken waar er vele honderden de boter bij ponden op het hoofd hebben, lijkt wat onzinnig. De IAAF wil er nu kennelijk zelf wat aan doen. Het ANP schrijft daar over: „Het lijkt niet onmogelijk dat drie jaar nadat Karl Schranz werd uitgesloten van de Winter spelen in Sapporo opnieuw een at leet, wegens overtreding van de amateurbepalingen, op de zwarte lijst zal komen te staan. De IAAF en het IOC worden dan echter ge confronteerd met het feit dat een atleet wordt gestraft, terwijl het algemeen bekend is dat beta li n- gen-onder-de-tafel algemeen als de normaalste zaak van de we reld worden beschouwd. Gevreesd wordt zelfs dat na een bestraffing van Shorter andere atleten de zelfde onthullingen zouden doen. Daarop zou een nieuwe „strafex peditie" moeten volgen, die het succes van het atletiekprogramma bij de Spelen van Montreal wel eens ingevaar zou kunnen bren gen". Met die onthullingen die het ANP verwacht zal het echt wel meevallen. Toen Schranz door ho gepriester Avery Brundage werd uitgesloten, hielden al zijn colle ga's (evnals hij een formidabel ski-honorarium toucherend) nij ver hun kaken op elkaar. Ze wa ren een lastige concurrent kwüt en ze legden vervolgens vrolijk de Olympische (mein)eed af. Met Shorter zal het wel net zo gaan. 0 Voetbal FC Groningen heeft gisteravond een vriendschappelijke wedstrijd tegen FC Twente gewon nen met 2-1. Bij rust leidden de Gro ningers met 2-0. Voetbal Cas Janssens heeft gisteren een één-jarig contract gete kend bij eerste divisieclub FC Gro ningen. De 31-jarige Janssens speel de eerder voor Wageningen, NEC, Ni- mes en Olympique Montignies. Zondag in manifest: Looptijd 7 jaar, vaste rente 83/4% Looptijd 6 jaar, vaste rente 81/2% Vraag uitvoerige informatie j Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's. Looptijd 4 jaar, vaste rente 8 /f Looptijd 5 jaar, vaste rente 8V4% Naam Minimum storting f 1.000- Rente jaarlijks opneembaar fjMp Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Straat Woonplaats Deze coupon ongefrankeerd opsturen r Rijkspostspaarbank, Amsterdam. .j uw nationale spaarinstelting ZEIST De Nederlandse afde ling van "Christenen voor het socia lisme" vindt, dat de oproep van de Read van Kerken tot een nieuwe le vensstijl radicaler en duidelij ker moet klinken. Dit zegt de lan delijke werkgroep in een uitvoerig manifest, dat zondag op een twaalf tal plaatsen aan de kerk zffl worden uitgereikt. Volgens het manifest zou de aktie Nieuwe Levensstijl het einde kunnen zijn van een beginnende politieke dis cussie dn de kerk. De "christenen voor het socialisme" zijn er bang voor, dat de maatschappelijke ver ontrusting een louter individuele of zelfs verkeerde uitwerking vindt. Volgens het manifest is de oorzaak van de huidige crisis niet het eisen pakket van de arbeiders, maar de kapitalistische produktde, met name van de grote ondernemingen. Naast de uitspraak van de Raad van Kerken over een "maatschappij waarin het reent der armen voorop staat", spreekt het manifest van een maatschappij, waarin allen beslissen over de produktie. De oproep tot versobering tot alle mensen is volgens de werkgroep "iets anders voor hen, die vameen WAO-uitkering moeten leven". Het manifest is ook voor minder wei-ken, maar dan met behoud van loon. De "christenen voor het socialisme" vinden dat de werkgroep "Nieuwe Levensstijl" ook moet oproepen om mee te doen aan akties tegen bezuinigingen op ge zondheidszorg, onderwijs en welzijns- wek, tegen milieuverontreiniging door de grote industrie en tegen be wapening. "Het is niet de taak van christenen te berusten en berusting te predi ken".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17