Nieuwe eisen gesteld voor de vrijlating van Herrema NAAST HET NIEUWS Chilenen houden 5 man vast Ferenkawoordvoerder: hopelijk dit weekeinde thuis Pantserwagens in de strijd in Oporto "Een bank die alleen geld geeft, geeft me te weinig" "De NMB geeft me er een visie bij die heel wat meer waard is dan alleen maar geld De NMB denkt met u mee. Ptobeer 't. DONDERDAG 9 OKTOBER BUITENLAND PAGINA 11 MIDDEL ERGER DAN DE KWAAL Om saboteurs aan de vooravond van een belangrijk toernooi af te schrikken besloot de „Royal South Yarra" tennisclub in Mel bourne zijn banen te laten bewaken door Duke, een fikse Duitse herder. Dat hadden ze beter niet kunnen doen. Toen de hoofd-scheidsrechter het centre-court kwam inspecteren, zag hij tot zijn ontzetting dat Duke tien vierkante meter had omgewoeld op zoek naar een lekkere kluif. „GEESTELIJKE NOOD" Een Anglikaanse geestelijke heeft zich als lid gemeld bij een vakbond, omdat hy zich onderbetaald voelt. Derek Sawyer, pastor van de St. Michael gemeente in de om geving van Leicester, wil toetreden tot de vakbond voor transport arbeiders. Hij verdient 33.92 pond per week (ongeveer 190 gulden). „Ik wil voor m'n gezin een redelijke levensstandaard", vertelt de eerwaarde Sawyer, „en wij geestelijken hebben geen organisatie voor de belangenbehartiging". Een functionaris van de bond zei: „Dit is een unicum. Ik heb nog nooit van een geestelijke gehoord die zich zuiver als zodanig bij een vakbond aansloot. Maar als we slechts één pastor vex-tegen- woordigen, stelt onze machtspositie tegenover de kerk niet veel VERMOEIENDE TV De door de staat geleide Israëlische televisie zal binnenkort misschien in haar zendtijd worden beknot. Dit seizoen was die voor het eerst uitgebreid tot middernacht. Israël Kargman. voorzitter vaxx de financiële commissie van de Knesset, het Israëlische parlement, heeft met instemming van die commissie premier Rabin gevraagd om verkoi'ting van de zendtijd met als voornaamste reden dat het extra uurtje televisie de vol gende dag een vermoeide wei-knemer oplevert. BANKROVER SPEELT SINTERKLAAS Een bankbediende uit Keulen, die in Koblenz een snipperdag doorbracht, heeft daar gistei-en een bank beroofd. Nog verder uit zijn dagelijkse rol vallend begon de man aan passerende kinderen vijf mark-biljetten uit te delen. Hij had al honderden jongens en meisjes van extra zakgeld voorzien toen de politie hem arresteerde. Volgens de politie had de man onder bedreiging met een vuur wapen 25.000 mark buitgemaakt. In plaats van zich snel uit de voeten te maken, begon hij buiten de bank zfjn optreden als kindervriend. Luttele ogenblikken later werd hij als een nieuwe rattenvanger van Hameln gevolgd door een groep opgetogen kinderen en hun perplex toekijkende moeders De politie had geen moeite hem op het spoor te komen en arresteerde hem voor het centi-aal station, hartje centrum. Nadat hij zoveel mogelijk geld bij de teleurgestelde jeugd had teruggehaald, zei een agent: „Misschien dacht hfj hierdoor zijn aftocht te dekken, maar misschien hield ie alleen maar van kin deren". „WILD" „Mijn hond rook waarschijnlijk wild want hfj sprong plotseling op en kwam met zijn poot op de trekker van mijn geweer dat tegen een boom stond. Het geweer ging af en ik kreeg een schot hagel voor mijn hoofd", aldus de 35-jarige Italiaanse jager Eustachio Liguori die het zorgvuldig mikken ïn het vervolg nog maar met één oog kan doen. LIMERICK (AP) De Ierse AKZO-dochter Ferenka heeft gisteravond bekend ge maakt dat de ontvoerders van de directeur van de maatschappij, dr. Tiede Herrema, tele fonisch een aantal nieuwe eisen voor diens vrijlating hebben gesteld. Functionarissen van Ferenka wilden niet zeggen wat de nieuwe eisen inhielden. Tegen over verslaggevers verklaarde zei echter„WWij hopen dat dr. Herrema dit weekeinde weer veilig thuis bij zijn familie zal zijn.'' Inmiddels houden de Nederlandse diplomaat dr. Van Houten, die spe ciaal voor dit doel vanuit Nedei-land is overgekomen en de Ierse rooms- katholieke geestelijke zich beschik baar in de Nederlandse ambassade om met de ontvoerdei-s te onderhan delen als deze zich weer mochten melden. De Ierse priester is door kardinaal Alfrink aangewezen als onderhandelaar namens de katho lieke vredesbeweging Pax Christi. Een groot contingent militairen en politie onderzoeken' nauwkeurig het bergachtige terrein in Midden- Ierland, omdat de politie, aldus een woordvoerder, over "bepaalde inlich tingen zou beschikken". Van de zij de van de IRA, het verboden Ierse republikeinse leger, gaat de jacht ook nog steeds voort op de gedood verfde ontvoerder van dr. Herre ma, de 28-jarige Eddy Gallagher. De IRA is fel gebeten op Gallagher, die de vader van het kind van dr. Ro se Dugdale zou zijn, een van de ge vangenen wier vrijlating werd ge ëist in ruil voor het leven van de Nederlandse zakenman. Behalve dat de IRA vindt dat de ontvoering hun zaak allesbehalve goed doet, beschul digde een woordvoerder van de IRA in Belfast Gallagher ervan zich ongeveer 12.000 gulden te hebben toegeeigend uit de IRA-kas. Het geld was afkomstig van een bank roof. De tien maanden oude baby van dr Dugdale is naar een onbekend adres gebracht, na bedreiging van een poli tieke splintergroepei-ing in Ierland, die gedreigd heeft het kind te zullen doden. De ontvoerders van Herrema heb ben de economie van Ierland scha de berokkend en stellen de arbeids plaatsen van duizenden in de waag schaal. De vice-premier van Ierland. Bren dan Corish, die dit gisteravond zei in een toespraak tijdens de opening van een industriële tentoonstelling in Shannon, mei-kte op: "Ons succes bij het aantrekken van buitenlandse investeringen is niet gemakkelijk behaald en wordt nu in gevaar ge bracht door de ontvoerders van dr. Herrema. Duizenden bestaande en potentiële arbeidsplaatsen zijn in de waagschaal gesteld en de Ierse eco nomie lijdt schade", aldus de vice- premier. Een Argentijnse politieman in burger met een machinegeweer, helpt een vrouwelijke gijzelaar, die door de Chilenen iverd vrij gelaten. Een groep Chileense vluchtelingen houdt nu nog vijf mensen gegijzeld. Gijzeling in Buenos Aires De Capucijner monnik Donal O'Mahony, die door kardinaal Alfrink werd aangezocht als bemiddelaar op te treden in de zaak-Herrema, aan de telefoon in zijn klooster aan de Church Street in Dublin, wachtende op nieuwe berichten van de ont voerders. Ook in de Nederlandse ambassade in de Ierse hoofd stad wordt dag en nacht telefoonwacht gehouden. PORTO (Reuter/AFP) Opstan dige militairen en gezagsgetrouwe eenheden staan in de Purtugese stad Opoi-to met pantsei-wagens tegenover elkaar na gevechten, gisteravond, tussen burgei-s, waarbij minstens 50 gewonden vielen. Het noordelijke opperbevel heeft vijf pantserwagens laten plaatsen op een brug naar de kazerne die door linkse troepen wordt bezet. De link sen hebben daar twee gepantserde manschappenwagéns tegenover ge steld. Bij de betoging van een paar dui zend personen in Oporto is het bij de kazerne van het regiment van de zware artillerie gisteravond tot ge vechten gekomen tussen leden van de democratische volkspartij en militan ten van extreem-links. De democratische volkspartij PPD had opgeroepen tot een demonstratie om steun te betuigen aan de regering en aan generaal Pires Veloso, bevel hebber van het militaire district noord. Militairen van de zware ar tillerie (RASP) hebben sinds maan dag zijn ontslag geëist. Plaatselijke leiders hielden toespraken en eisten dat "de orde en discipline in het vrije Portugal" Wordt hersteld. De militaire leiders van Portugal zijn gisteren in spoedzitting bijeen gekomen dn verband met de politieke en militaire crisis. BUENOS AIRES (REUTER/AP) Door de vrijlating van een Ar gentijnse functionaris - een lijder aan vallende ziekte die een toeval ki-eeg - is het aantal gijzelaars dat door gewapende Chileense vluchte lingen wordt vastgehouden op het bureau van de hoge commissa ris voor vluchtelingen in Buenos Aires vanmorgen tot vijf gedaald. Chileense vluchtelingen hebben gis teren als protest tegen de wijze waay- op zij in Argentinië moeten leven, het kantoor te Buenos Aires van het commissariaat voor vluchtelingen der Vei-enigde Naties bezet en daai'bij 14 mensen gegijzeld. De Argentijnse regei'ing heeft gis teravond doen weten de Chilenen niet te zullen straffen en hun een vrij geleide te geven als zij het land wil len verlaten. Tegen liet vallen van de nacht lie ten de Chilenen alle acht vrouwe lijke gegijzelden gaan. Inmiddels heeft een woordvoerder van de hoge commmissaris voor de vluchtelingen in Genève verklaard dat de sfeer in de opvangcentra voor Chileense vluchtelingen in Argenti nië "zeer, zeer slecht is". Hij zei dat er zich in deze centra in Argenti nië doorgaans veel te veel mensen bevinden en dat. er cnder de vluch telingen een vijandige stemming heerst tegenover het hoge commis sariaat. Vele vluchtelingen hebben geen werk. vrees is besmettelijk en de sfeer is heel slecht, aldus de woord voerder. Hij legde er echter de na druk op dat deze centra er wel moe ten zijn omdat er mensen zijn die nergens anders naar toe kunnen. Argentinië aldus de woordvoerder, kan niet veel meer dan 7.000 vluchte lingen onderdak verschaffen en het wordt steeds moeilijker landen te vinden die bereid zijn de vluchtelin gen op te nemen. Het hoge com missariaat voor de vluchtelingen heeft dit jaar rond twee miljoen dol lar uitgegeven voor hulp aan vluch telingen in Argentinië De Chileense ballingen die in het gebouw van het hoge commmissari- aat voor de vluchtelingen van de Vei-enigde Naties te Buenos Aires 13 mensen in gijzeling houden, hebben woensdag verklaard dat er vooruit gang is geboekt in de onderhande lingen over hun vrijgeleide naar een ander land. "Wij willen naar België, Zweden of Nederland", zo verklaarde een woordvoerder van de groep Chile nen in een telefoongesprek. De woordvoerder zei dat hij zelf Braziliaan was, maar dat de ande ren - een groep van ongeveer twaalf personen, onder wie twee vrouwen - Chilenen zijn. "Als de autoriteiten proberen iets te ondernemen, zullen we ons op blazen", waarschuwde de woordvoer der. „We hebben handgranaten en revolvers". Hij vertelde dat Robert Jean Mul ler, de belangrijkste vertenwoordiger van de commissaris in Buenos Aires en enkele andere voor het commis sariaat werkzame buitenlanders zich onder de gijzelaars bevinden. De overige gijzelaars zijn Argentijnen. De woordvoerder voegde eraan toe dat de gijzelaars stuk voor stuk zou den worden vrijgelaten als gunstige overeenkomsten worden getroffen, maar dat een of twee van hen tot het einde toe gevangen gehouden zouden worden. Omslachtig De Sowjetrussische schrijver Alexander Socholow is gis teren in Wenen aangekomen om te trouwen met de Oostenrijkse Johan na Steindel, die de Sowjet-Unie niet binnen mocht. Vorige maand had den beiden een hongerstaking ge houden, waarna Socholow toestem ming kreeg naar Oostenrijk te rei zen. Hun trouwdatum moet nog wor den vastgesteld. ADVERTENTIE ik neb een bank altijd alleen als financier gezien. Ook deze keer stapte ik puur voor geld bij 'n bank binnen om m'n verbouwing te laten financieren. Maar die man van de NMB bleek m'n branche goed te kennen. Na bestudering van mijn plannen, vroeg hij zich af of mijn huidige vestigingssituatie die verbouwings- kosten wel waard was. Hij rekende me voor dat ik met een iets grotere investe ring in een nieuw pand met een betere indeling en met meer m2 een veel hogere omzet kon realiseren. Hij maakte me er bovendien op attent dat er teveel geld vastzat in m'n debiteurenbestand en hoe ik dat kon veranderen. Dit gesprek was de aanleiding voor mijn tweede vestiging. De oude vestiging is gebleven zoals hij was. In de nieuwe zet ik inmiddels tweemaal zoveel om als in de oude.Dat was me met een verbouwing alleen nooit gelukt. Ik denk zelfs al aan een derde zaak. In gezamenlijk overleg met de NMB werd een aflossingsschema vastgesteld, waaraan ik op redelijke wijze kan voldoen,vooral gezien de toenemende rentabiliteit. Nu zie ik m'n bank behalve als financier ook als adviseur die kreatieve oplossingen helpt vinden voorde problemen van zijn klanten.Voor mij is de NMB zó'n bank. Praat ook eens met de NMB. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11