Muiterij van artilleristen in Noordportugese Oporto NAAST HET NIEUWS slinkt voor Herrema Hoop BITTERE VERKIEZINGSSTRIJD IN TURKIJE A m bassadeurs naar Madrid ENGELAND ZORGT VOOR CONSTERNATIE IN EG Geen troepen YS naar Israel bij een aanval STRIJD IN ARGENTINIË Nog geen woord van spoorloze ontvoerders Back to school? The original College Coat now available at de Bonneterie. From Dfl.l8Q~. Zaak-Gaustre WOENSDAG 8 OKTOBER LUXEMBURG (SP) De Britse minister van Buitenlandse Zaken Callighan zorgde gisteren in de EG- ministerraad voor een onaangena me verrassing door categorisch te verklaren dat zijn land op de ko mende conferentie tussen industrie ën ontwikkelingslanden (die zich on dermeer met energievraagstukken zal bezighouden) als volwaardig deel nemer vertegenwoordigd wil zijn en zich niet wil laten vertegenwoordi gen door de Europese Gemeenschap als zodanig. Callaghan vond het best dat de gemeenschap als zodanig ook vertegenwoordigd zou zijn, maar de Britten zién zich steeds meer als toekomstige belangrijke energiepro ducenten in verband met de rijk dommen in de Noordzee. Dit. Britse standpunt gooit het moeizaam door de Franse regering opgebouwde kaartenhuis in elkaar, omdat de formule 8 industrielanden- 19 ontwikkelingslanden (waarvan 8 Opec-landen), waarover tenslotte overeenstemming was bereikt, op die manier niet meer te handhaven is. zodanig, en daarnaast zouden dan nog vijf andere industrielanden (geen leden van de EG) worden uitgeno digd. De Engelsen eisen nu dat zij één van die vijf moeten zijn, maar in de EG bestaat groot verzet te gen een dergelijke uitzonderingsbe handeling voor een lid-staat. De Nederlandse minister Van der Stoel noemde het een "onaanvaardbare formule" dat er op die manier twee categorieën lid-staten zouden wor den geschapen: sommige die recht streeks èn via de EG zijn vertegen woordigd, andere die alleen via de gemeenschap vertegenwoordigd zijn. Nederland is niet bereid aan een der gelijk selectieproces mee te werken", aldus Van der Stoel, die er verder op wees dat ons land op het ogenblik door het aardgas de belangrijkste energieproducent van de negen is. De minister hoopte dat de Engelsen hun mening zouden herzien, omdat er anders vertraging dreigt bij het op gang komen van de dialoog tussen producenten en consumenten. Ook van Duitse, Franse, Italiaanse, Bel gische en Deense kant werd vast gehouden aan alleenvertegenwoordi ging van de lid-staten door de ge meenschap. De voorbereidende conferentie van tien landen (3 industrie- en 7 ont wikkelingslanden, evenals in april J.L in Parijs) zal volgende week maan- dan in ieder geval nog wel doorgaan. Daarbij is de EG als zodanig verte genwoordigd, naast de VS en Japan. Maar het ziet er niet naar uit dat men het volgende week al eens zal kunnen worden over de vraag met welke 5 landen de delegatie van de industrielanden moet worden uitge breid. De tijd dringt echter, want de plemaire conferentie moet op 10 de cember in Parijs beginnen. LISSABON (AP) Een artillerie-regiment in de stad Oporto, in het noorden van Portugal, is gisteren in opstand gekomen en heeft boven zijn kazerne de rode vlag gehesen. De bevelhebber van het noordelijke militaire district dreigde aanvankelijk de kazerne te bombarderen, als de opstandige een heid het centrale gezag niet zou erkennen, maar zag later toch van dit voornemen af. Alle andere eenheden in het noordelijke district zijn in staat van alarm gebracht en mogen hun kazernes niet verlaten. De 800 opstandige artilleristen verklaarden dat zij tot het einde toe stand zouden houden als niet de onlangs benoemde bevelhebber van het district, generaal Antonio Pires Veloso, zou worden ontslagen en als geen einde zou worden gemaakt aan de zuivering van linkse activisten uit de rangen van het leger. Nadat ze de gehele nacht bij de kazerne van dit ontmantelde regi ment hadden gedemonstreerd, mar cheerden de soldaten naar Vila No va de Gaia, waarbij duizenden bur gers zich bij hen aansloten. De wachtposten bij de artillerie-ka zerne vtrbroederden zidh met de protesterende groep en openden de poorten voor hen, aldus een ooggetul- litiek karakter. ne' en 'Cicap' (het intendance-regi ment) is niet van Veloso. Men is van mening dat de mees te soldaten die, met kennelijke goed keuring van de eigenlijke benjanning, de artilleriekazerne in Vila Nova hebben bezet, deel uitmaken van Ci cap. Tienduizenden arbeiders in de me- taaiindustrie hebben gisteren gehoor gegeven aan de oproep van hun bon_ den om in de Portugese hoofdstad Lissabon te demonstreren. Officieel was de betoging gericht tegen het niet toepassen van de nieuwe loon schalen die door de vorige minister van arbeid waren vastgesteld, maar de betoging kreeg meteen al een po- genverslag. Biede eenheden worden als ultra-links beschouwd. Generaal Veloso, een als 'gema tigd omschreven man heeft het aan de macht" bevel over het noordelijke district één socialisme, dat vorige maand overgenomen van een pro-communist. Afgelopen weekend gaf hij het omstreden intendance regiment bevel de kazerne te slui ten nadat de soldaten in opstand wa ren gekomen tegen de overplaatsing van een zevental kameraden die door Veloso als "oproerkraaiers" wer den beschouwd. Veloso zond gezags getrouwe eenheden als nieuwe be- is onlangs De betogers riepen leuzen als "het volk wil geen rechtse rege ring", "het volk wil geen fascisten is slechts het volk en geen ander". Functionarissen van drie Ameri kaanse inlichtingendiensten hebben geweigerd openlijk te verklaren dat hun diensten actief zijn in Portugal Zij gaven wel toe dat de staats greep van 25 april vorig jaar hen volkomen had verrast. Uit Amerikaanse regeringskringen dat de centra- manning naar de kazerne. Sinds hij in funktie is heeft Velo so zich sterk gemaakt voor een te rugkeer le inlichtingendienst (CIA) sinds ju ni maandelijks 10 miljoen dollar in handen heeft gespeeld van de Por- WASHINGTON (AP) De Ame- het Sinai-akkoord in de Senaat zei de orthodoxe militai- tugese socialistische partij enig discipline, die is ondermijnd door tegenwicht te bieden aan de steun de verzekering gegeven dat hij geen zijn gegeven, behalve het leveren een groep uiterst linkse militairen, die de communistische partij de SUV (Verenigde soldaten zullen Moskou zou krijgen, overwinnen). Na hun demonstratie buiten de her metisch gesloten en zwaarbewaakte intendance-kazerne marcheerden de soldaten door Opporto onder de leu- len doen zen 'de reactionairen uit de kazer- Portugal. beloftes hééft gedaan omtrent inzetten van het Amerikaanse leger Luitenant-generaal Samuel Wil- in geval Israël's bestaan bedreigd mee te helpen bij het oplossen son vap de inlichtingendienst voor wordt zelfs indien de Sowjet-Unie het Palestijnse vraagstuk, defensie verklaarde alleen achter zou dreigen in 't Midden-Oosten tusr gesloten deuren mededelingen te wil- senbeide te komen, geheime operaties in Tijdens een verantwoording over Erkenning van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO kan echter niet gebeuren zolang de PLO wei gert Israel als staat te erkennen. Tienduizenden Portugese arbeiders uit de metaalindus trie demonstreerden gisteren in Lissabon tegen het besluit, de loonschalen niet te verho gen. Aan de betoging was een staking van drie uur door 250.000 arbeiders voorafge gaan. Uiteindelijk liep de de monstratie uit op een politie ke betoging. LEVEN OP ANDERE PLANEET De politie van de stad Newport in de Amerikaanse staat Oregon is op zoek naar een twintigtal mensen die zich door een godsdienstig echtpaar in de waan hebben laten brengen dat ze op een vliegende schotel door het heelal kunnen redzen en een nieuw leven zouden kunnen beginnen op een andere planeet. Op 14 september i onbekende i i zijn begeleidster 1 wie gezegd wordt dat ze „rustig en ernstig" optraden, tijdens een bijeenkomst hebben verklaard dat zij de voorboden zijn van een buitenaards „koninkrijk van God de Vader". De vrouw zou bij du- gelegenheid haar toehoorders hebben aangespoord hun bezittingen weg te geven en en zich in een „trainingskamp" in Colorado onder hun leiding te gaan voorbereiden op de reis. Ze zouden worden ai- gehaald door een ruimteschip. Een inwoonster van Newport heeft volgens de politie een prent briefkaart uit Colorado ontvangen afkomstig van haar zoon. die en passant meedeelde dat hij „zijn opleiding had afgemaakt en haar nooit meer zou zien". Iemand die bij de oorspronkelijke bijeenkomst aanwezig was vertelde dat het paar de bijbel citeerde en onder meer verklaarde dat Jezus Christus, Elias en Ezechiel de aarde ook met een ruimteschip verlaten zouden hebben. FORD OVER MARIHUANA President Ford heeft dinsdag gezegd dat hij nooit marihu&na heeft geprobeerd, maar slechts zeer mild van zijn afkeuring blijk heeft gegeven dat zijn 23-jarige zoon Jack het wel gerookt heeft, zoals deze dit weekeinde heeft toegegeven. In een vraaggesprek voor de televisie zei Ford dat hij het nooit ge rookt had, „maar ik wil wel zeggen dat iedereen in ons gezin pro beert eerlijk te zijn tegenover de anderen en dat wij onze kinderen zo hebben opgevoed dat zij volkomen eerlijk zijn in hun relatie tot ons. Ik kan het niet eens zijn met bepaalde dingen die onze kinde ren doen, maar zolang zij eerlijk tegenover ons blijven en ons min stens de gelegenheid geven onze zienswijze kenbaar te maken ge loof ik niet dat wij verder moeten gaan", aldus de Amerikaanse president. TOTO KOST MENSENLEVEN Henrique Diniz, een inwoner van een plaatsje in de buurt van de Braziliaanse stad Curitiba, is vrijdag wel een heel bijzondere dood gestorven. Donderdag had hij vernomen dat hij een van de geluk kigen was die de hoofdprijs in de Braziliaanse voetbal-toto had ge wonnen. Samen met acht anderen mocht hij bijna zeven miljoen gulden delen. Maar ziedaar. Zijn vrouw had uit zuinigheid enige rijtjes weggela ten voordat zij het formulier van haar man ging inleveren, het goe de rijtje incluis. Dat was teveel voor Henrique. Hij kreeg een hart aanval en overleed. ZWEMMEN ROND MANHATTAN Een 25-Jarige Amerikaanse. Diana Nyad, heeft maandag in zeven uur en 57 minuten de zwemtocht door het koude, vieze water rond Manhattan volbracht. Daarmee brak ze het in 1926 gevestigde re- oord van acht uur en 56 minuten. Haar eerste poging moest ze elf dagen geleden opgeven vanwege kou en uitputting. sche revolutionaire volksleger (Mon- al te lange tijd LUXEMBURG (SP) De Am- se ambassadeur niet uit Madrid weg bassadeurs van de acht EG-landen, geweest. De Nederlandse minister die voor consultatie uit Madrid zijn Van der Stoel zei dat Den Haag teruggeroepen naar hun nationale nog geen beslissing had genomen hoofdsteden, zqllen binnen niet te over eventuele terugkeer toneros) en militairen ten zuiden de Spaanse hoofdstad terugkeren. De hoefte de Argentijnse stad Tucuman zij Britse en de Westduitse ambassa- hun post in ambassadeur. Hij had er geen be- oordeel uit te spreken DUBLIN (SP) In de Ierse repu bliek begint men de hoop te verlie zen nog iets van de ontvoerders van dr. Tiede Herrema te zullen verne men. De ontvoering van de Neder landse zakenman wordt steeds meer hardop vergeleken met de mysteri euze verdwijning van de Westduitse zakenman Niedermayer in Belfast, twee Jaar gelden. Van hem is sinds dien nooit meer iets gehoord. De ontvoering van Niedermayer vond onder soortgelijke omstandigheden De directie van Akzo blijft bereid tot het betalen van losgeld en heeft zelfs laten weten een prive-vlieg- tuig ter beschikking te willen stel len om de ontvoerders naar een bestemming van hun keuze te bren gen. De vraag is echter of de ont voerders wel geïnteresseerd zijn in geld, of in een vrije aftocht. Er zijn maar weinigen in Ierland die dat geloven. Als het inderdaad de IRA-leider Eddy Callagher is, die achter de ontvoering zit, dan is de kans gering dat hij iets anders zal accepteren dan de vrijlating van de moeder van zijn kind, dr. Rose Dug- dale, die een gevangenisstraf van ne gen jaar uitzit in de Ierse republiek De Ierse politie vraagt zich af of de heer Herrema na vijf dagen geen ballast voor zijn ontvoerders is ge worden met alle mogelijke conse quenties van dien. Van verscheidene kanten is on partijdige bemiddeling aangeboden. Zo wees kardinaai Alfrink als voor zitter van de internationale Pax Christibeweging de Ierse geestelijke Donald o'Mahony als kandidaat voor onderhandelingen met de ontvoerders aan. Het socialistische parlementslid Michael Mullens, ervaren in onder handelingen tussen de diverse groe peringen van het IRA, bood even eens zijn hulp aan. Maar tot dusver hebbe, de ontvoerders niets van zich laten horen. Inmiddels zet de Ierse politie haar gisteravond minstens vijftien guer- deur gaan nog deze week terug. Dit rilleros gedood. Een aantal militairen werd gisteren bekend is bij dit treffen gesneuveld, in legerkringen vernomen. Meer dan twintig guerrillastrij- bijeen ders zijn gevangengenomen. Luxemburg, dacht worden te behoren tot gewa de negen ministers van Bui- pende commando's van de Baskische tenlandse Zaken van de EG-landen organisatie ETTA zijn dezer dagen Zoals bekend is de Ier- ADVERTENTIE klopjacht op Herrema's ontvoerders met grote intensiteit voort. Leger en politie controleren ale wegen van en naar de internationale lucht haven Shannon, vlakbij Limerick. De naaste omgeving wordt huis voor-huis uitgekamd en iedereen wordt ondervraagd. Boven de heu vels van Slieve-Felim, eveneens in de naaste omgeving van Limerick, wordt evenals voorgaande dagen ge zocht door militaire helicopters. Een man een een vrouw die sinds maandagmiddag door de politie wer den verhoord, zijn gisteren vrijgela ten. Sinds vrijdag is een aantal men sen voor ondervraging meegenomen. Een man wordt nog steeds aan de tand gevoeld. Formele arrestaties zijn echter niet verricht. Tijdens een persconferentie ont kende jhr Krayenhoff, van het Ak- dat mevrouw Herrema i hebben een be zoek te brengen aan dr. Rose Dug- dale, een van de drie IRA-gevange- nen wier vrijlating door de ontvoer ders is geëist. "Mevrouw Herrema heeft geen plannen voor welk per soonlijk initiatief dan ook", aldus Krayenhoff. "Ze staat zwaar onder druk en is erg terneergeslagen". In het weekeinde hebben bemiddelaars vergeefs gepoogd Kevin Mallon en James Hyland, de twee andere ge vangenen, in de Portlaoise gevange nis schriftelijk te laten verklaren 'dat zij niet dankzij chantage willen vrijkomen. 'De uitslag van die poging was dermate negatief, dat wij niets zien in een herhaling", aldus Krayenhoff. Mexico claimt 200-mijlzone NEW YORK (Reuter) Presi dent Luis Echeverria Alvarez van Mexico heeft in de VN-vergadering meegedeeld dat zijn land besloten heeft zijn territoriale wateren uit te breden tot een strook ter breedte van 200 mijl. Dat houdt in, zei hij, dat Mexico de volledige soevereiniteit opeist over de Golf van Californië. De scheepvaart, de luchtvaart en de kabelleggers behoefden zich ech ter van de nieuwe grens niets aan te trekken. Amsterdam: Kalverstraat/Roktn. The Hague: Gravenstraat/Buitenhof S®? aangehouden in Bilbao, Guernica Emorebieta, zo is officeel in Bilbao meegedeeld. Twee anderen zijn ge arresteerd op verdenking van me deplichtigheid. Verder, zo verluidit uit officiële bron, zijn acht mensen opgepakt van N'DJ AMENTA (Reuter) De Tsjaadse nationale radio heeft Frankrijk ervan beschuldigd een ge heim akkoord te hebben gesloten met de rebellenleider Hissen Habre voor het leveren van wapens in ruil voor de vrijlating van de antropolo ge Francoise Claustre. De autoritei ten in Tsjaad hebben volgens het ra diobericht bewijzen die deze beschul diging ondersteunen. Intussen heeft het Rode Kruis aan geboden te helpen bij de bevrijding van Francoise Claustre die nu al bij na achttien maanden door de rebel len gevangen wordt gehouden. ANKARA (AP) Terwijl in Tur kije de grote economische en inter nationale problemen onopgelost blij ven, leeft het land toe naar de tus sentijdse senaatsverkiezingen die zon dag aanstaande gehouden zullen wor den. De verkiezingscampagne vol trekt zich in een sfeer van ongeken de, heftige bitterheid. Deze verkiezin gen vinden bovendien plaats in een periode waarin de Turken, door hun politiek ten aanzien van Cyprus, zich hoe langer hoe meer afgezon derd voelen van de buitenwereld. Juist van buitenaf wordt de druk op Turkije groter om concessies te doen ten aanzien van een definitie ve regeling van het probleem Cy prus. Een Amerikaanse wapenem bargo heeft de capaciteit van de Turkse defensie verminderd, terwijl van het land een ex portvermindering van 30% en een importvermeerdering van 40% moet incasseren. In een jaar tijd zijn de reserves aan buitenlandse valuta van 2 naar 1 miljard dollar geslonken. Het geld dat door Turkse gastarbei der naar huis wordt gezonden, eigen lijk een reddingsboei in het ver leden voor de betalingsbalans van het land, kent dit jaar een volume vermindering van 8,6%, ten dele om dat de gastarbeiders bij groepen te gelijk terugkomen uit het door de getroffen Europa. Het afgelopen jaar was er in Tur kije een inflatie van 30% en men verwacht niet dat dit jaar het per centage lager zal liggen. De meeste waarnemers denken dat de problemen in Turkije alleen maar kunnen verergeren indien de uitslag van de verkiezingen een gro tere politieke instabiliteit met zich zou meebrengen. Deze maand zul len slechts 54 van de 153 senaatsze tels plus 6 vacante zetels van de 450 zetels tellende nationale vergadering deel uitmaken van de verkiezings strijd, maar gezien het feit dat de strijd om de senaatszetels plaats vindt 2 jaar na de algemene verkie zingen waarbij geen enkele partij een meerderheid in het parlement be haalde, zijn deze tussentijdse ver kiezingen belangrijker dan ooit. De leider van de Turkse oppositie, Bulent Ecevit, die in 1973 een meer derheid van stemmen achter zich kreeg, spreekt, m b.t. de verkiezing van deze maand, over "een soort re ferendum". Volgens hem zal het stemmenpercentage uitmaken of het volk "ja" of "nee" zegt tegen de hui dige conservatieve, vier partijen om vattende coalitie van premier Suley- man Demirel. De regering van Demirel, die werd samengesteld na de zes maanden du rende regeringscrisis (een record) volgende op het vertrek van Ecevit als premier, heeft geen meerderheid in de volksvertegenwoordiging en kan zich louter handhaven dankzij de steun van onafhankelijke afgevaar digden. In een recent interview heeft Demirel toegegeven dat als de oppo sitie de zes parlementszetels naar zich toehaalt, de positie van zijn re gering belangrijk zwakker zou wor den. Het "nationale front" van Demirel heeft in de senaat een ruime meer derheid dat echter ook wordit bedreigd door de mogelijkheid dat 25 zetels of meer in handen komen van de link se republikeinse volkspartij van Ecevit. Ecevit heeft zijn vertrouwen uitgesproken dat zijn partij een meerderheid van de stemmen kon winnen. Zowel Demirel als Ecevit staan echter bloot aan aanvallen van een derde, grote partij die mee doet aan de verkiezingsstrijd, de Is lamitische Partij van Nationale Redding van Necmettin Erbakan. Deze partij bestaat uit Moham medaanse fundamentalisten die een heropleving van Islamitische waar den in Turkije voorstaan. In 1973 kregen zij 12 procent van de stemmen, hetgeen hen een sleu telpositie in het parlement heeft verschaft. Na de algemene verkie zingen maakten zij deel uit van bei de coalities. Het feit dat Erbakan nu vice-premier is heeft niet kunnen verhinderen dat Demirel zelf aanval len te verduren krijgt. Demirel pro beert de conservatieve stemmen te rug te winnen die hij aan Erbakan tijdens de laatste verkiezingen ver loren heeft, terwijl hij tevens pro beert een halt toe te roepen aan Ecevits groter wordende populariteit. De 'zaak-Er bak an - d.w.z. de vraag of, als Erbakan aan steun ver liest, de stemmen naar Demirel of Ecevit zullen gaan zal zeer waar schijnlijk van grote invloed zii >o de senaatsverkiezingen. Volgens de politieke waarnemers zullen zowel Ecevit als Demirel van het verlies van Erbakan profiteren, maar het is moeilijk voorspellingen te maken in een land als Turkije waar iedere vorm van wetenschappelijk opinie onderzoek ontbreekt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9