VEEL VOGELS SLACHTOFFER VAN OLIE OP ZEE „Ik weiger u de les te lezen" Speelvelden voor wintertennissers in ballong-h Matige start cabaret seizoen Tweedoden door heroine PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 8 OKTOBER Boven: de ballonhal van buiten. Rechts: een kijkje binnen. ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense wintertennis-hal „staat". De koepelvormige bal lon is deze week opgeblazen. Vandaag was men nog bezig met het leggen van de laatste hand aan de twee speelvelden. De tennishal, die is opgezet op het sportcomplex je aan de Nieuwe Sloot (Hoek Oranje Nassausingel en Pres. Kennedy laan), zal a.s. maandag worden geopend. Zon der officieel tintje, overigens. De banen kunnen door ieder een worden gehuurd. Men hoeft geen lid te zijn van de Alphense tennisclub TEAN. De hal, die er in recordtijd is gekomen (enke le maanden geleden ontstond het plan pas) is een initiatief van de stichting Alphens Tennispark. Deze raad kregen de vele deelne mers aan de provinciale dag van df Geref. Vrouwenbond afdeling Zuid-Holland-Noord, die gisteren in de Scheppingskerk in Leiderdorp werd gehouden, van ds. G. van Loe nen. een van de plaatselijke gere formeerde predikanten. Het thema van deze dag ging over de vraag waar geloven en kerkzyn anno 1975 goed voor zijn. Vroeger was geloof een duidelijke zaak. Je leerde precies hoe het alle maal in elkaar zat. God, het heil, de hemel. En alles wat we deden was ter ere Gods. Ds. Van Loenen zei, dat dit alles niet alleen veranderd is, maar nog steeds bezig is te veran deren. Dat maakt een heleboel men sen ongerust. Zoden aan de dijk Een vraag is dan, of de jeugd te midden van die verwarring nog wel wordt aangesproken. Zoals onder- LEIDERDORP In alle klassen van de prot. chr. School Kastanjelaan is in de afgelopen week ruime aan dacht besteed aan het dier in zijn le vensgemeenschap. Als afsluiting van dit projekt is door de Rangers van de school een spelavond op touw ge zet. Alle leerlingen kwamen, in ge zelschap van hun ouders, als dier ver kleed op school om creatief bezig te zijn. Via een rad-van-avontuur, een bonenpot, een grabbelton en de ver koop van onder andere zelf ge kweekte stekjes hebben ouders en leerlingen op deze avond ruim f 2000 bijeen gebracht voor de aktie van het Wereld Natuur Fonds: de be scherming van het tropisch regen woud. wijs en wetenschap aanwijsbare functies hebben, zo wordt van de kerk in deze tijd verwacht, dat zij ergens toe dient. Wat rolt er nou uit? Worden er dingen anders door in de grote en' kleine samenleving? Vroeger stelde Je die vragen naar het nut en de zin van de godsdienst niet. Heel veel strijd in de kerk speelt zich af op het terrein van de geloofs inhoud, terwijl onze tijd juist vraagt om een manier van geloven die zo den aan de dijk zet, die iets uithaalt en die onze bekommerde wereld een tikje verandert. Jongeren vragen eenvoudig en direct waar het alle maal op slaat en wat de werkelijke betekenis van allerlei uitspraken is. Functioneert de kerk anno 1975 nu alleen maar in het houden van de waarheid? Strijd ook voordeel Doelend op de conflictstof waar mee de kerk in deze periode van haar geschiedenis zit, zei ds. Van Loe nen, dat strijd en spanning in de kerk ook een voordelige kant heb ben. Wij roepen vaak om vrede, maar dat is niet altijd terecht. Op het kerkhof heerst ook vrede, om dat daar het leven ontbreekt. Wij moeten, aldus de predikant, niet tot elke prijs de strijd uit de weg gaan. Deze inleiding mondde, zoals te verwachten was, uit in een levendige forumdiscussie. In zijn antwoord op een vraag zei ds. Van Loenen het als winst te zien dat aan de tyran- nieke bedillerigheid van vroeger een eind is gekomen en dat nu ook de christenmens volwassen gaat wor den. "ik zeg niet: alles mag. Ik zeg wél: je moet zelf vanuit je eigen verantwoordelijkheid en situatie pro beren een oplossing te vinden. Ik wei ger u de les te lezen, zoals mijn eerbiedwaardige voorgangers dat heb ben gedaan. Alleen zó krijgt het pas toraat weer een kans". ALPHEN AAN DEN RIJN Caba ret Tekstpierement kreeg gisteravond in zaal Nabij de toch wel dankbare taak toebedeeld het spits af te bijten van het kersverse Alphense cabaret seizoen. De vijfmansformatie deed dat met een try-out. van "Ja we zijn daar gek", dat over ruim twee weken in Amsterdam in première gaat. Een gloednieuw pro gramma dus, waarvan na afloop al leen maar kan worden gezegd dat het aan alle kanten rammelt. Met een introductie van zo'n drie nummers lang kwam Tekstpierement zeer traag op gang. Wat dat betreft zou het nummer "Ja we zijn daar gek" (net na de pauze) een heel wat betere binnenkomer zijn geweest. Tekenend was dat de Alphense me vrouw D. als eerste de zaal een gulle lach ontlokte met haar verzuchting: "Ik wilde ook helemaal niet op de eerste rij". Uiteindelijk bleek toch de eerste helft van het programma het best uit de bus te komen, dankzij num mers als "Nachtwacht" (met een rol die Guuske Kotte op het lijf geschre ven was), "Willem-Alexander", "Melk boer", de Andijvie met gehakt voor het koninklijk duo en "Tango Mor- tale". In Tango Mortale werd door Jos Brink en Frank Sanders soe pel en vlot met woorden en teksten gestoeid, al was een enkele zinssnede naar mijn smaak wat al te grof (de lilliputter bijvoorbeeld). Zeker in een thema rond de dood. toch nog altijd een wat teer onderwerp. Het tweede deel van de voorstelling werd gekenmerkt door enkele zeer zwakke nummers als "M'n Eerste", een slechte "imitatie" van Wim Son- neveld, Menu, Vakantie (met de on vermijdelijke dia's) en broeder Fop, waarom wel gelachen werd, maar waar een Fons Jansen heel wat beter mee uit de voeten zou kunnen. De groep viel na de pauze opval lend vaak uit zijn rol. Het veelvuldig om jezelf in lachen uitbarsten maakt een amateuristische en onbeheerste indruk. Het missen van de tekst (Guuske Kotte in Karate) komt eveneens wat slordig over. Kortom een niet al te sterk programma al deed het warme applaus na af loop anders vermoeden waaraan nog heel wat te schaven valt- CHRISTA VAN HEES Vriendschap Het dinsdag in Mos kou gesloten nieuwe Russisch-Oost- duitse vriendschapsverdrag bevat geen bepalingen meer over een ver enigd Duitsland, die in tegenstel ling tot het verdrag van 1974. Ten aanzien van West-Berlijn vermeldt het nieuwe verdrag dat de Sowjet- Unie en de DDR zich zullen houden aan de in 1971 gesloten overeenkomst tussen de vier grote mogendheden, Groot-Brittannië, Frankrijk, de Ver. Staten en de Sowjet-Unie. Bei de staten gaan daarbij uit van het standpunt dat West-Berlijn geen onderdeel van West-Duitsland is. Definitief De Oostenrijkse scoia- listische partij zal iri het nieuwe parlement niet met 94 maar met 93 zetels vertegenwoordigd zijn. Dit is gebleken nadat gisteren ook de 270.000 per post uitgebrachte stem men waren geteld. De christende mocratische partij van Josef Taus krijgt twee zetels meer, 80 in plaats van 78. De andere oppositiepartij, die van de nationaal-liberalen, moet daarentegen ook een zetel afstaan. Ze hebben er nu tien in plaats v*n elf. Commandant Het Britse minis terie van Defensie heeft gisteren bekendgemaakt dat prins Charles, de Britse troonopvolger, het bevel krijgt over een mijnenveger. Prins Charles zal in 1976 het bevel op zich nemen van de 300 ton metende Bro- nington die volgens een woordvoer der van het ministerie van Defensie voornamelijk gebruikt zal worden ter bescherming van de visserij in de wateren ten noorden van Groot-Brit tannië. De 26-jarige prins dient al vier jaar bij de Britse marine. Ds. Van Loenen op provinciale clag in Leiderdorp: (Van onze redactie geestelijk leven) LEIDERDORP „Houdt uw man een beetje in het oog, vooral Wanneer hij streng en rechtvaardig is en het pad der vaderen wil schoonhouden, en probeer thuis-een klimaat te maken waar in het geloof als moed en troost en hoop en bevrijding functio neren kan". in Amsterdam AMSTERDAM Op twee ver schillende plaatsen in Amsterdam zijn in de nacht van dinsdag op woensdag slachtoffers van heroïne aangetroffen. Op een zolderverdie ping in de Bentinckstraat werd het lijk gevonden van de 25-jarige Westduitser A. Albrecht uit Ulm die al enkele dagen geleden moet zijn overleden. In een hotelletje aan de Nieuwen- dijk overleed de 21-jarige Westduit ser M. W. K. Glaser uit Sandau. Hij was dinsdagavond met een vriend in Amsterdam aangekomen. Beiden namen voor het naar bed gaan een injectie met heroïne. Toen de vriend midden in de nacht wakker werd lag Glaser dood op de vloer. Sectie heeft uitgewezen dat zo wel Albrecht als Glaser aan een over dosis heroïne is overleden. Geloof geen moraal Ds. Van Loenen meende, dat gelo ven nog altijd vaak als iets negatiefs wordt ervaren. Dan gaat het over dingen die niet door de beugel kun nen. Zo wordt het geloof een moraal, een netwerk van normen en waar den. Op de vraag waaróm dat dan al lemaal zo zou moeten, komt in de regel geen verklarend antwoord. De predikant hekelde ook het gezeur over de slechtheid van de jeugd. Volgens hem heeft dat evenmin iets met het geloof te maken. We zadelen elkaar op met het ge voel dat heel het leven toch zo zor gelijk is. Daartegenover plaatste hij het ge loof als actie, als instrument, als houding en als een manier om be wust in deze wereld te staan. Pasto raat is voor hem hoe langer hoe meer een poging geworden om men sen van een schuldgevoel dat niet terecht is af te helpen. We stikken van schuldgevoelens en komen niet toe aan de blijdschap. Het moet in de kerk véoral gaan om heil en ge nade. En het geloof is een zaak van moed om te leven, van troost door geborgenheid, van hoop om vooruit te gaan, van bevrijding, ook van de last die "de vaderen" ons telkens weer opleggen, en van een beschik baarzijn voor de naastenliefde. NOORDWIJK/KATWIJK/WASSENAAR Het strand van Zandvoort tot Wassenaar is vervuild door olie. Vooral op het twintig kilometer lange Noordwijkse strand is de si tuatie bar en boos. Het is bedekt met centimeters dikke plakken, zowel aan de hoogwater- lijn, halverwege de duinen, als vlak bij de zee. In Katwijk was de vervuiling, aldus een woordvoerder van de gemeente, gering. Ook in Wassenaar is sprake van een lichte ver vuiling. Een Noordwijkse politiepatrouille, die op het eerste alarm op verkenning uitging, rapporteerde, dat men de olie kon ruiken. Het betekende dat er bovendien een uitgebreid olieveld in zee dreef, dat elk moment kon aanspoelen. Tenzij er een depressie kwam met een stevige zuidwester. Die depressie kwam niet, wel de olie. In voor Noordwijk ongekend grote hoe veelheden. Dat de eerst aangekomen plakken na enige tijd onderstoven, maakt de ellende alleen nog maar groter, omdat de grote schijven bruine, vette brij evenzovele "bedriegertjes" opleve- de vende olievelden werden verrast en thans, ten dode opgeschreven, mach tloos ronddoberen in hun vervuild element. Natuur- en Vogelbescherming trachten nog te redden wat er te redden valt, maar de praktijk heeft aangetoond, dat olieslachtoffers on der de vogels vrijwel steeds als verlo ren moeten worden beschouwd. De vraag is nu: Hoe raakt mende olietroep weer kwijt? De bij olievelden in zee toegepaste chemicaliën zouden volgens ingewij den niet doeltreffend zijn bij dikke plakken op het strand, en helemaal niet als ze onder het stuifzand lig gen. Het zal dus met machines en mankracht moeten gebeuren. De Directie Noordzee van de Rijkswaterstaat nam gistermiddag vanuit een vliegtuigje de situatie in ogenschouw. Volgens een voorzichti ge schatting zou er ongeveer 500 ton olie zijn aangespoeld. Na de verkenningstocht lichtte de politie de bevoegde autoriteiten in en waarschuwde de directies van de grote hotels teneinde te voorkomen, dat strandwandelende gasten olieres ten mee naar binnen zouden bren gen. Aanvankelijk veronderstelde men, dat de olie afkomsig was van de kort geleden lek geslagen Griekse tanker, maar thans gaan de gedachten naar clandestien geloosde afgewerkte olie. Het Noordwijkse strand biedt een trieste aanblik door een dikke laag olie.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4