Echtpaar verliest z5n hele bezit Commissie boos over brief directeur gemeentewerken oMitjek Leidse historie tot 17 de eeuw nu in boekvorm «fiMïW Reinigings rechten in 76 omhoog Werd Pat Hearst gehersenspoeld? WeekbladdeTijd (1.80) abonnementen: 020-233984. WOENSDAG 8 OKTOBER Woonboot zinkt; niet verzekerd LEIDEN Het was in een oog wenk gebeurd. Het woonschip. „Lousiana" 'keerde terug van een normale onderhoudsbeurt op de Leiderdorpse jachtwerf Tijssen en voer gesleept door een boot van de firma Slingerland op het Rijn- en Schiekanaal. Plotseling begon het hoog opgebouwde ach terschip te zakken en al spoedig verdween het onder water. De rest van de boot volgde statig. Het woonschip en de huisraad gingen verloren. Schade: ongeveer der tigduizend gulden. Menselijk leed: groot. Want de eigenaars van het schip het echtpaar Wilma (21) en Willem van Duyvenvoorde (24) waren niet verzekerd. Ze zijn hun schip en overige eigendom men kwijt. Dezelfde dag nog in de ochtend van donderdag 2 oktober belde Willem met zijn agent van de Am sterdam Londen Verzekering Maat schappij NV om hem. het trieste re laas te doen. Met Willem veronder stelde de verzekeringsagent dat het echtpaar tegen dit soort calamiteiten wel verzekerd zou zijn. Maar het pak te anders uit. Nadat hij zijn maat schappij had gepolst, belde de ver zekeringsagent terug. Wilma en Willem waren weliswaar verzekerd tegen brandschade, maar tegen wa terschade niet.' Wilma en Willem zien geen cent meer van hun eigendommen terug. Slordigheid? Of simpelweg onwe tendheid? Willem houdt het op het laatste. Hij zegt: "We dachten dat we tegen dit soort dingen wel verze kerd zouden zijn. Toen we een le ning van achttienduizend gulden gin gen afsluiten bij die verzekerings agent om de boot te kunnen finan cieren, zei hij: jullie moeten er wel een paar verzekeringen bij nemen voor het geval er iets gebeurt. Dat hebben we toen maar gedaan, om dat die man wel meer met woonbo ten te maken had gehad. En daarom dachten we nu: we krijgen het wel van de verzekering terug. Achteraf blijkt dat we alleen tegen brandscha de en W.A. verzekerd waren". Wilma en Willem van Duyven voorde lagen met hun schip alweer anderhalf jaar lang op een prachti ge plaats aan de Schelpenkade. Maar een woonboot met een stalen casco heeft wel eens een onderhoudsbeurt nodig. Hij moet dan versleept wor den. En daar zijn verzekeringen voor. Als het schip, gerekend van af de ligplaats, tot binnen een be paalde afstand versleept wordt, is de "lopende" verzekering tegen wa terschade meestal wel voldoende. Maar er zijn ook incidentele verze keringen. Wilma en Willem wisten dat niet. Ze waren al niet tegen wa terschade verzekerd. Laat staan dat ze dachten aan een transportverzeke ring. "Toch", zegt hun verzekerings agent F. van den Berg, "weet ik wel zeker dat ik erop gewezen heb, toen ze bij mij een verzekering kwa men afsluiten. Want ik zeg dat altijd, als de men sen voor een verzekering komen voor een woonboot. Alleen moest het bij hen uit een kleine beurs komen. En omdat ze op een veilige plek lagen, is er toén geen verzekering met uit gebreide dekking afgesloten. Maar alleen een verzekering tegen brand schade. Maar ik weet niet precies meer hoe het is gegaan, tenslotte is het al bijna anderhalf jaar geleden. AHeen weet ik welhaast zeker dat ik gezegd heb dat als ze die boot zouden gaan verslepen ze een apar te verzekering moesten afsluiten. Want dat zeg ik altijd". "Je kan het die verzekeringsagent niet kwalijk nemen", zegt een woordvoerder van Provinciale Water staat, die er toevallig getuige van was dat het schip "Louisana" ten on hangt. der ging. "Het is gewoon een kwes tie van onwetendheid geweest bij de eigenaar. Aanvankelijk dacht hij dat de eigenaar verzekerd was omdat dat gebruikelijk is bij dit soort dingen. Maar de maatschappij trok een an dere conclusie. Erg triest natuurlijk. Maar daar kan je nou eenmaal niets meer aan doen". Steun Wilma en Willem zijn intussen tij delijk ingetrokken bij de ouders van Wilma in Voorschoten. Wat op ziehzelf geen ideale situatie lijkt. Ze hebben evenwel al flink wat steun ondervonden van de heer K. van Dijk, eigenaar van het watersport centrum aan de Roomburgerweg. De woonboot zonk ter hoogte van de plaats waar het watersportcentrum gevestigd is. En de toevallig passe rende heren van Provinciale Water staat kenden de heer Van Dijk. Dus.."Dus ze zeiden tegen mij jij kan die mensen wel helpen. Nou zijn wij onlangs uit de oude zaak verhuisd naar een nieuwe zaak vlak ernaast. Ik heb dus nog een houten noodwoning staan, waar we een tijd je hebben gewoond toen de nieuwe zaak gebouwd werd. Ik zei dus te gen die mensen van Provinciale Wa terstaat: ik heb nog wel een houten noodwoning leegstaan, maar die moet ik van de gemeente Leiden af breken, dat is altijd hè met zo'n noodwoning. Maar ik kan wel bij de gemeente vragen of dat nog even kan wachten, zei ik. Ze zeiden toen: dat moet je dan maar doen en dan zeg je maar dat wij van de provincie achter je staan. Afijn, ik even ge praat met een opzichter van bouw en woningtoezicht en die zegt: welja, ga je gang maèr. Dat afbreken kan nog wel een paar maanden wach ten". Aldus de heer Van Dijk. Wilma en Willem hebben dus tij delijk onderdak gevonden, waar ze desnoods de winter kunnen doorbren gen. Maar wat hun huisraad betreft moeten ze weer helemaal opnieuw beginnen. Want er is niets meer van heèl. De heer Van Dijk: "Ze hebben een schadepost van pakweg vijfen dertigduizend gulden. Bovendien moeten ze maandelijks een flink be drag aflossen van die lening die ze toen hebben afgesloten om die boot te kunnen kopen. Daarom: wat ik graag zou willen zien is dat er iets aan gedaan werd Dat er mensen zijn die op één of andere manier willen helpen. Want het is toch wel erg triest". LEIDEN De reinigingsrechten in de gemeente Leiden zullen volgend jaar worden verhoogd. Dat bleek gis teravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor Economische Aangelegenheden, waar de inten- siverings-voorstellen voor de begro- .ting van de komende Jaren werden besproken. De vuilverbranding (op welk ge bied Leiden samenwerkt met zeven andere gemeenten) gaat de gemeen te volgend jaar 726.000 gulden méér kosten dan dit jaar. Deze hogere kosten vloeien onder meer voort uit het in gebruik nemen van een derde verbrandingsoven, terwijl ook een grofvuil-verkleinmachine zal wor den aangebracht. Deze laatste machine is nodig om een deel van het grofvuil, dat nu nog gestort wordt aan de Roomburger laan, ook in de vuilverbrandingsoven aan de Gabriël Metzustraat te kun nen verwerken. Zodra in overleg met de provincie een andere, meer geschikte plaats zal zijn gevonden, zal het storten van vuil aan de Roomburgerlaan geheel tot het verleden behoren. Van Duyn (VVD) pleitte voor een grotere verhoging van de reinigings rechten dan de laatste jaren het ge val is geweest. Hij vreesde voor het ontstaan van een steeds groter gat tussen de kosten vari de vuilverwer king en de opbrengsten van de rei nigingsrechten. Meer Leids nieuws op pagina 17 Willem van Duyvenvoorde (rechts) hij zijn woonschip „Lousiana", dat total-loss takels LEI] Dud i ir. H. A. van Oerle is het vrijdag een belangrijke dag. Dan zal name lijk de periode van ruim dertig jaar in zijn leven worden afgesloten waarin hij werkte aan de totstand koming van een boek over de stede- bouwkundige geschiedenis van Lei den tot aan het einde van de Gouden Eeuw. Het idee voor dit boek werd in de oorlogsjaren van '40-'45 geboren en krijgt zijn afronding wanneer burgemeester dr. A. J. Vis vrijdag in het Leidse stadhuis het eerste ex emplaar van het boek zal overhan digen aan de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk. De historische atlas die als ti tel "Leiden binnen en 'buiten de stad- vesten" draagt wordt uitgegeven door de uitgeverij fa. Brill NV in Lei den en kwam tot stand met medewer king van de Nederlandse Organisa tie voor Zuiver-Wetenschappeiijk On derzoek, het wetenschappelijk fonds van de provincie Zuid-Holland en het Leidse gemeentebestuur. Het boek omvat in totaal ruim 450 pagi na's en is voorzien van talloze vaak unieke illustraties die de stede- bouwkundige ontwikkeling van Lei den in beeld brengen. "Het werk bestaat uit twee delen, te weten een atlas en een beschrij ving van gelijk formaat, die tesamen moeten worden geraadpleegd. De at las bevat naast de reconstructies van velschillende fasen van de ontwik kelingsgeschiedenis, reprodukties van de meest belangrijke historische kaarten. De toelichtende beschrijving vormt op zichzelf de geschiedenis van de stad Leiden, totdat het stedelijk gebied totaan de singels was uitgegroeid. Bij het opbouwen van het ontwik kelingsbeeld van Leiden zijn alle as pecten van de samenleving in ogen schouw genomen. Volgens dr. Van Oerle heeft deze benadering een nieuw, speciaal gericht archiefon derzoek nodig gemaakt, dat vele ja ren in beslag heeft genomen. Studie over de wetmatige ontwik keling van het landschap en de ruimtelijke grtei maakte het moge lijk via een speciale werkmethode terug te blikken in de periode van Leiden waarover geen geschriften gemaakt zijn. Het boek van dr. Van Oerle gaat terug naar de allervroeg ste nederzetting, waaruit de stad Lei den zich later ontwikkelde. Hoeveel voorbereidend werk aan het boek besteed werd blijkt uit het voorwoord in het boek. Dr. Van Oer le schrijft daarin dat met name het rijke goedgeordende gemeentearchief een stimulans voor hem is geweest om het werk aan te pakken. Jaren lang werd er door parttime-mede werkers in verschillende archieven onderzoek verricht. Het grootste deel van de kaarten in het boek is ten behoeve van het boek getekend, onder meer door de heren A. Bijls- ma, W. F. P. van der Maden, H. W. van Oosten, P. Schelvis, H. van' der Geest en R. van den Berg. Verder werd onder meer medewerking ver leend door de Topografische Dienst in Delft en de Fotogrammetrische dienst van het kadaster in Amster dam. Ook kreeg de heer Van Oerie rvi iiicrvu Idee in oorlog geboren Horloger v. d. WATER Altijd voordelig LEIDEN Gisteren werd reeds in deze krant melding gemaakt van de mogelijke sluiting van de Hoogstraat, omdat de kelders on der deze straat het dreigen te he geven. Maar er zijn meer plaat sen in Leiden, waar hruggen op instorten staan. Al geruime tijd geleden liet de wethouder van stadsontwikkeling en verkeer, Waal, bezorgde geluiden horen over de staat van de Turfmarkt- brug foto hoven), de verbinding tussen Oude Vest en Oude Singel, richting Nieuwe Beestenmarkt: Het ambtelijk onderzoek naar de noodzaak van sluiting van de brug voor autoverkeer duurt nog voort; binnenkort worden de re sultaten daarvan verwacht. Slui ting van de brug heeft verregaan de consequenties, o.a. omdat tal van bussen richtingi station er gebruik van maken. De Werk groep Fiets heeft een aantal maanden geleden suggesties ge daan om uit de problemen te ko men. Die houden o.a. in dat de bussen in twee richtingen over de Blauwpoortsbrug zouden gaan rij den, waarbij de route varnu over de Turfmarkt verplaatst zou moe ten worden naar de Beesten markt. De werkgroep is tegen openstelling in beide richtingen van de Steenstraat voor autover keer. Auto's naar de stad toe zou den via de Langegracht, of de rou te Morsioeg-Noordeinde-Witte Singel, of de route Morsstraat- Blauwpoortsbrug-Princessekade kunnen worden geleid, en niet via de Beestenmarkt, waar de rij richting zou moeten worden om gedraaid. Een andere brug, die overbelast is geraakt, is de Wouterenbrug (foto onder), een verbinding over de Trekvliet, tussen Jan van Goyenkade en de Rijn- en Schie- kade. Ook van deze brug wordt de afsluiting overwogen. Maar het onderzoek is nog niet afgerond. Dr. ir. H. A. van Oerle steun van archieven, bibliotheken en musea in binnenland en buiten land. De illustraties tussen de tekst zijn door de echtgenote van dr. Van Oer le getekend, terwijl zijn broer Ge rard het geschrevene taalkundig be geleidde en het uitgebreide register samenstelde. De kaarten van de atlas kunnen volgens df. Van Oerel niet op volle digheid, noch op exactheid aanspraak maken. Aanvullingen en correcties zullen nodig zijn naarmate de ar chieven grondiger worden onder zocht. "Er zullen nog vele bijdragen nodig zijn om de puzzle van de stadsvorming - in het bijzonder van de vroegste perioden - geheel com pleet te maken" zo besluit dr. Van Oerle zijn voorwoord. Prof. Meerloo schrijft, met een kwart eeuw autoriteit, over het doden'van haar geest# Aangrijpend: Fred Morris, zendeling/martelaar in Brazilië 1974 Bert Haanstra over "Dr Pulder" Euthanasie op babiesadvies aan minister. LEIDEN De leden van de raadscommissie voor Economische Aangelegenheden zijn boos op de directeur van de afdeling gemeente werken, ir. H. H. Vos. 'Ik hoop dat we in het vervolg verschoond zullen •blijven van een dergelijk gedrag", zei Van Baaren (PvdA) gisteravond tijdens een vergadering van de com missie. "We moeten deze uitermate negatieve brief niet accepteren", al dus Van Duyn (VVD). Aanleiding tot deze boze woorden vormde een brief van directeur Vos aan B en W over een door de afde ling gemeentewerken te vervaardi gen overzicht van bedrijfsterreinen binnen de gemeente Leiden. B en W hadden de heer Vos opge dragen een dergelijk overzicht te maken. Dit naar aanleiding vaneen o.m. door Van Baaren ingediende en door het college overgenomen motie, waarin werd vastgelegd dat de tota le oppervlakte van bedrijfsterreinen niet mag worden verminderd tot dat de behoefte aan bedrijfsterrein nader is vastgesteld. De afdeling gemeentewerken heeft deze opdracht echter niet uitgevoerd. In zijn brief schrijft de heer Vos dat het maken van een dergelijk overzicht zoveel werk met zich mee brengt, dat het niet binnen enkele maanden kan worden afgerond. "Daar komt nog bij", aldus de direc teur gemeentewerken, "dat ik ern stig twijfel aan het nut van een der gelijk gedetailleerd overzicht". Vol gens hem heeft de motie Van Baa ren als oogmerk het 'behoud van de (potentiële) werkgelegenheid. "Om die veilig te stellen", aldus ir. Vos, "is het niet nodig tot op auto boxen nauwkeurig over alle onder delen van het overzicht te beschik ken". Bovendien acht hij het onvol doende uitsluitend de Leidse situa tie te bekijken. "In feite behelst de motie een plei dooi voor een planmatige aanpak van de bestemmingen binnen het grond*- gebied van de gemeente zoals ook door de wet ruimtelijke ordening is voorgeschreven," zo vindt de heer Vos. "Het kan immers niet de be doeling zijn dat elke incidentele ont zetting van wèl bedrijfsgebruik naar niét bedrijfsgebruik terwille van het behoud van de totale bedrijfs- oppervlakte, leidt tot een even in cidenteel niet doorgaan van een ge deelte woningbouw bijvoorbeeld in de Merenwijk". En voordat de 'heer Vos schrijft dat de inventarisatie beter gemaakt zou kunnen worden door de afde ling Statistiek of de Kamer van Koophandel, merkt hij nog op "Voor zover ik het verantwoord acht te hier tijd aan te besteden is dit gebeurd om een globale overzichts tekening te maken van bedrijfster reinen van enige omvang waarvan de ligging bekend was". De tekening was als bijlage bij de brief gevoegd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3