Vakcentrales terughoudend met looneisen Lééf ...maar verzéker je leven. NAAST HET NIEUWS ROOF LIJKT MOTIEF HAAGSE MOORD Den Uyl haalt fel uit tegen Versimpelaars' problemen Alleen laagstbetaalden er iets op vooruit Bezetters academie laten politie niet toe DINSDAG 7 OKTOBER UTRECHT (SP) De drie vakcentrales zijn bereid in 1976 genoegen te nemen met een loonsverhoging die waarschijnlijk niet veel meer dan de volledige vergoeding van de prijsstijgingen oplevert. Een prijscompensatie moet wel voor de laagst betaalden iets ex tra's opleveren, NW, NKV en CNV stellen daarom voor de helft uit te keren in een vast bedrag voor iedereen van 245 gulden per procent-prijsstijging en voor de andere helft in procenten. ADVERTENTIE Chileense verzet ingenomen met regeringsbeleid van Nederland DEN HAAG (ANP) —Jaime Gazmuri, secretaris-generaal van de thans verboden Chileense Mapi Co partij is bijzonder ingeno men met het beleid van de Neder landse regering. Gazmuri, die een rondreis maakt door Oost- en W.-Europa en Latijns Amerikan om contact op te nemSn met organisaties dit 't Chileense ver zet steunen, verklaarde gisteren op een persconferentie in Den Haag dat de Nederlandse regering, "als een van de weinigen in Europa", bij^ver schillende gelegenheden een „bijzon der positief" standpunt heeft ingeno men, onder andere op de Parijse conferentie over het regelen van de Chileense schuld. De Chileense vluch telingen in'Nederland worden "on der betere omstandigheden" opge vangen dan in andere landen, in Nederland zijn, wat betreft deze vluchtelingen, problemen opgelost die in andere Westeuropese landen nog niet zijn opgelost. De secretaris-generaal van de „Movimiento de accion popular Uni- tario Campesinos-obreros" een groep die zich in 1969 van de chris ten-democraten afscheidde ver wacht over enige tijd weer naar Chi li terug te keren. Hij toonde zich be trekkelijk optimistisch over de situa tie in zijn land. Na twee jaar is de junta van generaal Pinochet inter nationaal meer geïsoleerd dan ooit, de verzetsbeweging wordt elke dag breder en sterker, de internationale solidariteit heeft veel levens gered, "maar de bevrijding van de junta is in de eerste plaats de taak van dp Chilenen zelf". Het aantal politieke gevangenen in Chili bedraagt volgens Gazmuri "minstens 8000", in elk geval aan zienlijk meer dan de 5.500 a 6.000 die volgens de autoriteiten in Santiago gevangen worden gehouden. Hoe veel mensen zijn gedood na de staats greep, ruim twee jaar geleden, is niet bekend, maar Gazmuri schat hun aantal op 30.000 a 40.000 gedu rende de eerste maand. De vakcentrales legden gisteravond dit voorlopige eisenpakket voor het loonoverleg 1976 op tafel. Het gaat nu voor discussie naar de aangesloten bonden. De definitieve standpuntbe paling moet eind oktober zijn afge rond. Het pakket dient als uitgangs punt voor het centrale overleg met werkgevers over cao-verbeteringen voor volgend jaar. NVV-voorzitter Wim Kok' maakte duidelijk dat het afzien van een reële loonsverhoging gekoppeld is aan een aantal voorwaarden. Zo zal het rege ringsprogram niet mogen worden te ruggeschroefd en willen de vakcen trales de besparing op de kinderbij slagpremie aangewend zien in de werknemers-premie voor de WAO. Gebeurt dat niet dan zal de vakbewe ging dat alsnog vertalen in een loon eis die boven de prijscompensatie uitgaat. De vakbeweging hecht verder groot belang aan verwezenlijking van een wettelijke regeling van de vermogens- aanwasdeling (het delen van de werknemers in het stukje winst dat resteert na aftrek van belastingen, investeringen e.d.) in het komende Jaar met terugwerkende kracht tot dit Jaar. NW-voorzitter Wim Kok: „Als dat niet gebeurt zal dat de op stelling van de vakbeweging geweldig beïnvloeden. "TE WEINIG CONTROLE OP CIIINESE GOKHUIZEN" AMSTERDAM „Politie en Justitie oefenen te weinig controle udt op Chinese gokhuizen en ille gaal in ons land verblijvende Chi nezen. Daardoor is het zeer de vraag of gewelddadige ruzies tussen Chi nezen onderling in de toekomst voor komen kunnen worden". Aldus for muleerde de Amsterdamse officier van justitie mr. I. Wolfs gisteren zijn kritiek tijdens de voortgezette behandeling van een uitgebreide schiet- en steekparij in het Chinese gokhuis Wa Giau in Amsterdam. De strijd' in mei van dit jaar kostte twee Chinezen het leven, terwijl vier andere Chinezen werden gewond. Tegen de leider van de aanvallers op het Amsterdamse gokhuis eiste mr. Wolfs vier jaar met aftrek van voorarrest. Tegen de andere drie Chinezen eiste hij drie jaar met af trek. De uitspraak is op 20 oktober. Spaanse artsen blijven weg; ADVERTENTIE Werk en geniet. Er is zóveel te beleven, zóveel te doen. Dóe dat. Maar denk aan jouw anderen. Die willen dat óók, en willen dat blijven doen. Verzeker je leven. Die zorg minder is een hoop meer rust! Infor meer bij je eigen verzekerings-vakman of bij Bureau Voorlichting Levensverzekering. Antwoordnummer 89, Den Haag. Verder willen de vakbeweging een zodanig prijs- en tarievenbeleid dat ook zelfstandigen en mensen uit de vrije beroepen in de pas lopen met de matiging door de werknemers. De voorstelen van de vakcentrales komen erop neer dat de koopkracht van de werknemer met een inkomen van rond 23.000 gulden gehandhaafd wordt. Werknemers met het mini mumloon gaan er nog een procent op vooruit. Werknemers met een inko men van zo'n 65.000 tot 70.000 gulden gaan er 1,75 procent in koopkracht achteruit. De vakcentrales stellen zich in hun arbeidsvoorwaardenbeleid op het standpunt, dat een werkgelegenheids beleid niet uitsluitend kan en mag worden gerekend tot de verantwoor delijkheid van de regering. „Een bij drage tot de bestrijding van de werk loosheid en behoud van de bestaande werkgelegenheid moet ook van de af zonderlijke ondernemingen en be drijfstakken worden verlangd", aldus het overlegorgaan, dat daarover met de werkgeversorganisaties afspraken wil maken, die eventueel in cao's of overeenkomstige regelingen worden vastgelegd. Punten, die het overleg orgaan noemt in zijn concept-nota zijn ondermeer het regelmatig door lichten van bedrijven, het tegengaan van tewerkstelling van part-time arbeidskrachten en tijdelijke werkne mers via uitzendbureau's (hiervoor zouden de arbeidsbureau's moeten worden ingeschakeld) en de verplich ting aan werkgevers om hun vaca tures te melden aan de arbeids bureau's. De Surinaamse oppositieleider Lachmon in de deuropening van het ministerie van Algemene Zaken in gesprek met een journalist. Lachmon heeft gisteren twee uur gesproken met premier Den Uyl en minister De Gaay Fortman. Na afloop van het gesprek werd gezegd dat de indruk bestaat dat de Nederlandse regering er naar streeft dat de dag waarop Suri name onafhankelijk wordt 25 november blijft. Den Uyl en De Gaay Fortman zullen nog gaan praten met de Surinaamse premier Arron en waarschijnlijk ook met de uit de regeringscoalitie getreden mevrouw Liesdek Clarke. In Haagse politieke kringen bestaat de indruk dat Lachmon, die met zijn fractie en die van Liesdek-Clarke nu een meerder heid in de Staten van Suriname vertegenwoordigt, bereid is tot een reconstructie van het huidige Surinaamse kabinet ivaarin ook de omstreden partij van de radicale minister Bru- ma zitting zou hebben. VLINSSINGEN (SP) Het in ternationale astmacongres dat deze week in Vlissingen wordt gehouden, moet het zonder Spaanse artsen doen. De ruim vijftig artsen uit Span je die aan het congres zouden deel nemen, hebben het laten afweten omdat zij de houding van Nederland van de laatste weken afkeuren. Het wegblijven van de Spaanse artsen betekent voor de organisatie van het congres een flinke financië le strop, omdat alle hotels al waren geboekt. Aan het congres nemen driehonderd artsen uit de hele we reld deel. UTRECHT (SP) Minister-pre sident Joop den Uyl heeft zich gis teren in Utrecht op het congres van de Bouw- en Houtbond NKV fel uit gelaten over de wat hij noemde ge vaarlijke versimpelaars van onze na tionale en internationale economi sche problemen. "Het zijn de lieden die het allle- maal zo goed weten", kenschetste hij hen aan de vooravond van de algemene politieke en financiële be schouwingen in de Tweede Kamer. "Stop er meer miljarden in zeg gen sommigen en zo wakker je de inflatie aan. Bezuinig, laat de over heid minder miljarden uitgeven, zeg gen anderen. Minder overheidsuitga ven dus. Zij moeten dan bedenken dat de bouw voor meer dan 70 pro cent van die overheid afhankelijk is. Een derde advies is de belastingen te verlagen. Het begrotingstekort zou er nog groter op worden". Vrouw doodde zoon Tachtig DEN HAAG (ANP) Er zijn de laatste dagen weer drie vrachtau to's in Italië gestolen, aldus de NOB- wegtransport in Rijswijk. Dit bete kent dat er ha een periode van stil stand in de diefstallen er in één week tijds weer Vijf vrachtwagens zijn gestolen. Dfe telling loopt van 1 januari 1973 af. met vergif VRIEZENVEEN (SP) Een 47- Jarige vrouw uit het Overijsselse Westerhaar heeft bekend dat zij haar zoon Henk met thallium ni de koliie neeft ge dood. Op oudejaarsavond vorig jaar overleed de 22-jarige Henk zoge naamd aan een hersentumor. Toen op 14 september zijn evenoude neef Gerrit in het ziekenhuis werd opge nomen met vergiftigingsverschijn selen, rezen ernstige twijfels over de doodsoorzaak. Zijn stoffelijk overschot werd op gegraven en onderzocht door de pa tholoog-anatoom dr. Zelaenrust, die thalliumsporen constateerde. De mo tieven van de vrouw zijn onbekend. Kissinger naar Peking De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, zal op 19 oktober voor een bezoek van vijf da gen in China aankomen. Het bezoek was al in september aangekondigd. Het hoofddoel van de reis is de voor bereiding van een bezoek van presi dent Ford aan Peking. Ford zal nog voor het einde van het jaar naar China reizen. STRUIKROVERS Gewapend met slechts twee houten speelgoedgeweertjes hebben twee kwajongens in het weekeinde kans gezien om een trein tussen Oosterbeek en Wolfheze te laten stoppen. De moed zonk de jeugdige struikrovers daarna echter in de schoe nen: met achterlating van him jassen en een woedende wagonvoer der verdween het tweetal vliegensvlug. PAALHUWELIJK Jim Garner en Ann Smith zijn getrouwd op de plaats waar ze el kaar voor het eerst tegenkwamenop telefoonpaal no. 15. De Garners, allebei 29, werken beiden voor Southwestern Bell. Ze ontmoetten elkaar vastgesnoerd aan de paal, werden verliefd op el kaar en besloten er een huwelijk van te maken. Dit werd op de „fatale plek" gesloten. Jim en Ann beloofden elkaar eeuwige trouw, vastgesnoerd aan paal 15. Daarna werden een cham pagne-emmertje en twee glazen naar boven gehesen en dronk het Jonge paar zich een lang en gelukkig leven toe. BUIK DE BAAS zijn die het wereldrecord buikdansen willen verbe teren dan moet dat even langer duren dan zes uur, want daarop ls dat record zojuist in Kansas City gesteld door twee dames van wie de ene Pamela Mess heet en de ander zich Nicole noemt. Zij verrichten hun opvallende prestaties tijdens een wedstrijd ge houden bij de opening van een nieuw winkelbedrijf. Hoe groot de prijzen waren waarmee de bazinnen-over-eigen-buik huiswaarts togen is helaas niet bekend gemaakt. SLAPEN MET OPEN MOND Uitgeput door zware manoeuvres in de buurt van Gifhorn in de Westduitse deelstaat Nedersaksen was een Westduitse soldaat in zijn tent in ddepe slaap gevallen, toen hij iets harigs in zijn mond voelde. De soldaat „smikkelde" onbewust en hapte. Hij werd wakker door gesohreeuw en zag nog Juist de vos vluchten die hij in een poot ge beten had. De soldaat is bi] wijze van voorzorg tegen hondsdolheid Ingeënt. PROSTITUTIE IN STIJL De politie in Los Angeles heeft de arrestatie bekendgemaakt van een gentleman-souteneur die zijn dames bij de klanten afleverde in dure auto's die van mobilofoons waren voorzien. Voorts werden twee lijvige boeken in beslag genomen met de namen van 4.000 klanten, waarin onder meer haarfijn stond genoteerd waaraan de heren op seksueel gebied de voorkeur gaven, hoe het financieel met hen gesteld was, enzovoorts. Een rechercheur zei: ,Die knaap de 29-jarige Richard Camp is hoe Je het ook bekijkt een eersteklas zakenman. Zijn gegevens over zijn klanten zijn stukken beter dan Je in de meeste boeken van gewone handelsfirma's aantreft". (ON)GENODE GAST De Portugese communistische party zal Noord-Korea haar veront schuldigingen aanbieden, omdat haar secretaris-generaal, Alvaro Cunhal, als gevolg van een misverstand een Zuidkoreaanse recep tie in Lissabon heeft bijgewoond. Toen enkele dagen na hetb ezoek van een Noordkoreaanse missie een uitnodiging werd ontvangen voor een Koreaanse ontvangst, nam de partij aan dat het een invitatie was van het communis tische regime in Pjongjang, Cunhal verliet de receptie toen hij be merkte dat hij bij de verkeerde Koreanen was, aldus een partii- bekendmaking. Wat Nederland nodig heeft, aldus minister-president Den Uyl, is een afgewogen beleid waarbij het kabi net bewust probeert het tekort aan arbeidsplaatsen weg te werken. Er moeten weer investeringen worden gedaan, want investeren betekent werk. Wij moeten voorkomen dat de vraag nog verder terugzakt en dat de produktie nog verder dan thans 't geval is daalt. Er zijn geen simpele oplossingen voor deze problematiek, zo zei Den Uyl. Er is wel een beleid dat offers vraagt. Er is minder te verdelen. De sterken zullen zich voor de zwakken moeten inzetten. Voor dat beleid vraagt de regering vertrouwen. Het kabinet zal nog voor bet einde van dit jaar met een discussiestuk komen over de problematiek in de bouw. De minister-president liet zich niet nader over de inhoud van deze nota uit. Hij zei wel dat daarbij niet vergeten moet worden wat het kabi net al in de werkgelegenheid voor de bouw heeft gedaan. Het congres was zeer eensgezind ten aanzien van de op stapel staande federatie tussen NW en NKV, waar aan de bondsraad van de NKV-bond als hoogste wetgevend orgaan reeds eerder zijn fiat gaf. In de resolutie wordt de generatie van bouwbonden NVV/NKV (ruim 185.000 leden ver tegenwoordigend) beschouwd als een samenwerkingsverbond, dat "zich zal inzetten voor de instandhouding en uitbouw van een democratische sa menleving, waarvan rechtvaardig heid en solidariteit de grondslag DEN HAAG (ANP) De bezet ting van de kamers van de direc tie en de administratie van de katho lieke sociale academie aan de He ienstraat in Den Haag heeft van nacht voortgeduurd. De studenten weigerden de politie, die door het be stuur te hulp was geroepen om ver trouwelijke stukken veilig te stellen, binnen te laten. Het bestuur moti veerde haar besluit met de medede ling, dat er mensen het bestuur had den aangezegd juridische stappen te zullen ondernemen als vertrouwe lijke stukken naar buiten zouden ko- Delegatie uit Oost-Duitsland naar Nederland DEN HAAG (ANP) Een Oostduit- se delegatie, geleid door de plaats vervangend minister van Buiten landse Zaken Nier, zal morgen en donderdag op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag besprekingen voeren, aldus is van di plomatieke zijde Nederland voert reeds Jaren zoge naamd ambtelijk overleg met diverse Oosteuropese landen. Het is de eer ste maal dat-een. Oostduitse delega tie naar Den Haag komt, en het eer ste overleg met een Oosteuropees .land sinds de conferentie over Euro pese veiligheid en samenwerking, eind Juli in Helsinki. Inzet van de studentenactie is een betere en zo democratisch mogelij ke leiding te krijgen. Bij de eerste sollicitatie, die onlangs het vernieuw de bestuur te behandelen kreeg, kwam het tot moeilijkheden. De kan didaat-docent was voorgedragen door de studenten en docenten, hij had enige lessen te geven als gast-docent maar werd door directie en be stuur niet aanvaard, terwijl er al ja ren een groot gebrek aan docen ten bestaat. De bezetters hebben een solidari teitsverklaring uitgegeven, die in de loop van maandag door ongeveer 20 docenten en rond 150 studenten van de dagopleiding werd ondertekend. Deze opleiding telt ongeveer 400 stu denten, waarvan er 150 wegens stage gisteren niet aanwezig waren. Vandaag wordt er door de bezet ters een plenaire vergadering gehou den. ADVERTENTIE Philips batterijen, een van die dingen die Politie zoekt daders in Chinese gemeenschap Den Haag (SP) Roof üjks vol gens de politie het motief te zijn voor de moord die gistermiddag in de Haagse Wagenstraat op de 29-jarige daar wonende Chinese zakenman Woe Koo is gepleegd. Ruim twintig rechercheurs die druk met het onderzoek naar de identiteit van de drie Chinese moordenaars bezig zijn, is het echter onduidelijk of zij iets uit de woning van het slachtoffer hebben meegenomen. Koo werd op laffe wijze van het leven beroofd. Evenals zijn 24-jarige schoonzus werd hij in zijn slaapkamer door twee van de daders met elektriciteitssnoer vastgebonden. Vervolgens kregen beiden een brede pleister over hun mond geplakt. Onder bedreiging van vermoedelijk een pistool eisten zij van de in Den Haag geboren Chinees dat hij geld zou afgeven. Zoals hij de indringers al eerder, elders in zijn woning, had laten weten, vertelde hij hun dit niet in zijn woning te hebben. Daarop werd een van de daders kennelijk zo kwaad althans dat is de indruk van de recherche dat hij op een afstand van een meter een kogel op Koo afvuurde. Het schot bleek dodelijk te zijn, want de zakenman werd recht in zijn hartstreek geraakt en overleed ter plaatse. Na het schot renden de twee daders naar beneden, waar een derde landgenoot in de Chinese Toko van de zakenman als uitkijk had gefungeerd. Het trio rende vervol gens de zaak uit en verdween in de drukke Wagenstraat. Ongeveer tien tot vijftien minuten na het drama zag de nog steeds vastgebonden schoonzus van het slachtoffer kans zich te bevrijden. Uit angst dat de daders nog in huis waren, sprong zij aan de achterzijde op een balkon, vanwaar zij een aangrenzende winkel kon bereiken. Licht gewond alafmeerde zij daar tenslotte de politie, die vooralsnog niet aanneemt dat deze zaak verband houdt met andere moorden Chinezen in ons land. Volgens de recherche hebben de daders hun slachtoffer ook niet gefouilleerd: toen de politie hem vond bleek hij bijna drieduizend gulden in zijn zak te hebben. Of er mogelijk elders uit de woning iets is geroofd, is nog onduidélijk. Direkt na het ontdekken van de moord heeft de Haagse polit' alle grensposten in ons land gewaar schuwd. Tevens zijn de signalemen ten van de drie daders doorgegeven. De 27-jarige vrouw van het slachtoffer en zijn inwonende vader van 75 jaar waren tijdens de moord niet aanwezig. Zij werden pas met het drama geconfronteerd toen zij thuis kwamen en door rechercheurs werden ingelicht.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7