"Vechten voor eigen plaats in cultureel leven van Rijnsburg" P. Ravensbergen kampioen van Katwijks Skuytevaert Voorlichtingsbus moet publiek weg naar de natuur wijzen Vragen over VESPO-hal W espenverdelger oorzaak van brandje Nieuwe dirigent Rijnsburgs „Wilhelm 'WILHELMINA' GEEFT CONCERT IN IMMANUEL- KERK PAGINA 4 DINSDAG 7 OKTOBER NIEUW-VENNEP CDA- raadslid H. Mol uit Abbenes, heeft vragen gesteld over de uit latingen van wethouder W. Dor- repaal inzake de verwaarloosde staat waarin de VESPO-hal zou verkeren. De wethouder uitte on^ngs kritiek op het onder houd van de sporthal. De heer Mol vraagt B. en W. schriftelijk of het college achter de uitlatingen van de wethouder staat. Hij wil ook weten waarop de wethouder zijn uitspraken stoelt en of hij eventuele gege vens aan de raadsleden kan ver strekken, of aan de leden van de raadscommissie voor recreatie, sport- en jeugdzaken en cultuur beleid. "Is uw college me mij van me ning dat de VESPO-hal in een behoefte voorziet en dat derge lijke uitspraken op z'n minst ge zegd het stichtingsbestuur kun nen ontmoedigen en zelfs in een verkeerd daglicht stellen? Is uw college met mij van mening dat een tekort van de VESPO-hal groot ca. 15% van het verwach te tekort van die te bouwen hal in Hoofddorp èn voor de bevol king van Nieuw-Vennep èn voor onze gemeente een gunstige zaak is?", aldus de heer Mol. HAZERSWOUDE De aanwezig heid van een wespennest vlak bo ven de voordeur van de bunga low van de familie L. van Vliet aan de Hazerswoudse Bliderdijklaan was er debet aan dat de vrijwilli ge brandweer gistermorgen in ac tie moest komen. Een schilder was aan het "afbranden" en zag daar op een gegeven moment het dak vlam vatten. Aangenomen wordt dat de bewoner heeft getracht de wespen, die een nest hadden gebouwd tussen dak en plafond, te verdelgen met een mid del dat snel vlam vat. De spuitgas ten hoefden overigens geen water af te geven: met poeder slaagden ze er in het brandje te blussen. Door een gat van ongeveer een vierkante me ter in het mastieken dak te zagen, kon verder alle onheil worden voor komen. Zeilseizoen Skuytevaertzit er op KATWIJK AAN ZEE Het zeezeilseizoen van de Katwijkse Watersportvereniging „Skuytevaert" zit er weer op. De sche pen zijn voor het merendeel van de „zandhaven" op het zuider- strand gehaald en door de eigenaren overgebracht naar de win- terberging. „Skuytevaert" heeft een geslaagd seizoen achter de rug. Er werden vele onderlinge wedstrijden gezeild. Kampioen van Katwijk werd Piet Ravensbergen met zijn „Laser". Hij verza melde 5559 punten. Dat is 184 meer dan nummer twee A. Schaart, die eveneens met een „Laser" zeilt. Vooral tijdens de weekeinden kon men de "Skuytevaerders" voor de Katwijkse kust volop in actie zien. Ze trokken vanaf de boulevard en het strand veel bekijks. Vooral van d? badgasten, die het. afgaande op hun uitlatingen, vaak maar een ris kante zaak vonden met zo'n klein scheepje zee te kiezen. Bij het botenhuis stonden ook vaak vele tientallen bewonderaars te kij ken naar het in zee brengen en het weer aan land komen van de sche pen. Men kon zich laten informeren over het zeezeilen. En natuurlijk over de boten, het leren zeilen en de kosten van deze tak van sport voor de' deelnemers. Dit seizoen hebben in totaal niet minder dan achtenveertig boten in veertien verschillende klassen mee gezeild in de strijd om het kampi oenschap van Katwijk. In een tijds bestek van drie maanden werden er negen wedstrijden gehouden, waar van er zes meetelden voor het eind klassement. Wie mocht denken, dat de "Skuy tevaerders" op hun lauweren gaan rusten in het komende winterseizoen komen bedrogen uit. Er moet heel wat werk worden verzet voor de bo ten volgend voorjaar weer een plaats je kunnen krijgen op het zuider- strand. In dat onderhoud - schilde ren, repareren van zeilen en ande re onderdelen - gaan heel wat uur tjes zitten. Andere leden zitten weer te piekeren of zij in 1976 wel of niet met een nog snellere boot zullen uit komen. De eindstand (eerste tien) van het zeezeilkampioenschap van Katwi?k luidt als volgt: 1. P. Ravensbergen (Laser) 5559 pt. 2. A. Schaart (La ser) 5375 pt., 3. J. b.d. Bernt (Si- moun 458) 4755 pt., 4. D. Parlevliet (Fireball) 4533 pt., 5. D. v.d. Burg (Hobie 16) 3673 pt, 6. J. van der Plas (Hobie 16) 3243 pt, 7. J. Lange (Hobie 14) 3141 pt, 8. F. Keijzer (Hobie 16) 3110 pt, 9. H. Schonen berg (Javelin) 2968 pt, 10. B. van Duijvenbode (Fireball) 2779 pt. Voor het omrekenen van de tijden werd de Portsmouth Yardstick toe gepast. CEES COMBEE RIJNSBURG Het, dit jaar jubilerende, korps van Rijnsburg „Wilhelmina" heeft sinds 1 au gustus een nieuwe dirigent. Een Rijnsburger en wel de heer Kier Brul. In zijn normale werk di rectie-assistent en in politieke kringen beter bekend als de fractievoorzitter en raadslid van de VVD. Enkele Jaren geleden is de heer Brul verhuisd van zijn geboorte plaats Meppel naar Rijnsburg en woont daar nu al weer verscheidene jaren. Hy voelt zichzelf al totaal in geburgerd, evenals zijn vrouw en twee kinderen. Zijn contact met „Wilhelmina" kwam tot stand, door dat twee leden uit het jubileumco mité vielen. Voor één van die ledien werd de heer Brul gevraagd. Jan van der Mey, raadslid van de CHU is de voorzitter van dit comité en hij hoofde van een wederzijdse huis vriend van de interesse voor muziek van de heer Brul. Het begon met „Kom eens op een repetitie" en nu slaat hfj er zelfs geen één meer over, omdat hij nu als dirigent gestrikt is. „Het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan" zegt hij lachend. Eerst heb je als je in een nieuwe plaats komt wonen zoveel dingen aan je hoofd, dat je je tijd hard nodig hebt, maar als je ingeburgerd bent, ga je je tijd economischer in delen. En zitvlees heb ik niet. De stoel brandt gewoon onder! Zijn vrouw, die ons een lekkere mok kof fie voorzet, beaamt het lachend. „Nee, zitten is erg moeilijk voor hem". Wilhelmina had wel een dirigent, maar deze had al eens te kennen gegeven, dat het hem eigenlijk wat veel werd. Hjj was vaak vijf avonden van huis. Dit was de heer J. Mey van de K.M.K. Hy was bly, dat Wil helmina dit alternatief had gevon den. Het kwam eigenlijk doordat „Wilhelmina" aan allerlei activitei ten mee meest doen in het kader van het 1000-jarig bestaan van komen. Van de zomer gaan we ook meer rondwandelingen door het dorp Rijnsburg. Mey was in die tyd met vakantie, dus viel de heer Brul bij. Dat is wederzijds erg goed bevallen. Nu is de heer Brul dus bij Wilhel mina dirigent, maar dat wordt je niet zomaar. Dat dateert natuurlijk al van een eerdere studie. „Ja?" zegt hij, „ik heb er zelfs een blauwe maandag over gedacht om muziek als mijn vak te verkiezen. Ik stam uit een hele muzikale familie. We hebben er allemaal een tic van mee gekregen. Eerst bezocht ik de mu ziekschool, later het muzieklyceum in Zwolle, waar ik trompet studeerde. Daarna heb ik een dirigentenoplei ding gehad en ben 6 jaar dirigent geweest van het harmonieorkest in Meppel. „Eigenlijk had ik er nooit meer aan willen beginnen, maar je ziet het. Mijn vader is ook een volbloed mu zikant en ook mijn broer en zusjes kunnen er wel wat van". Zijn ouders zjjn dan toch wel trots, dat de mu ziek nu toch ook weer zijn aandacht krijgt. Kier Brul heeft buiten zijn werk, zijn raadlidmaatschap en dirigent- schap nog andere aktiviteiten waar hjj inzit. Zo zit hij ook nog in het bestuur van de twee Christelijke ba sisscholen, één gebouwd, de ander binnenkort gereaüseerd, in Frede- riksoord en is hij bestuurslid van de AVRO. Iets wat hjj ook erg interes sant vindt, omdat je met veel en verschillende mensen te maken hebt. Je leert erg veel en legt veel con tacten ook in organisatorisch ver band. Je kimt overal over meepra ten en de manier om bedrijfsblind heid op te lopen, een ziekte van deze tijd, ga Je op die manier uit de weg. „Kyk", zegt hij, „we moeten nu keihard werken. Rijnsburg heeft op het moment twee florerende drum bands, D.W.S. en de Floraband, maar er hoort ook een muziekkorps, die een eigen plaats in de geVneenschap inneemt. Een aubade en een taptoe is toch niets zonder een eigen mu ziekkorps. We zullen daarom ook kei hard werken om een eigen plaats in het culturele leven van Rijnsburg in te nemen. We moeten nu als korps een tóleim stapje terug doen, om een goede stap vooruit te kunnen maken. Wilheelmina heeft een terugslag ge had, toen een gedeelte uit dit korps d!e Floraband is gaan volrmen. Voor die mensen, die in die moeilijke tijd by Wilhelmina zijn gebleven heb ik bewondering. Er zijn daar trouwens hele goede muzikanten bij. Het aan tal leden van ons korps is trouwens weer gestegen van plus minus 40 naar rond de 65. De leerling-muzi kanten krijgen een uur voor de re petitie les, die opleiding duurt zo'n 1—1% Jaar. Al die andere mensen moeten dus even terug om straks met zijn allen goed voor de dag te komen. We gaan goede muziek spe len. Een concert repertoire met o.a. ook lichte operettemuziek. Dinsdag 18 november hebben we in de Imma- nuël kerk een groot jubileumconcert. We spelen daar goede muziek afwis selend met het Haags matrozenkoor. Vijf mensen zitten in het Jubi leumcomité waarvan Jan v. d. Mey de voorzitter van dit comité is, hij doet ontzettend veel. Zelf ben ik penningmeester. We hebben nu een beleidsprogramma opgesteld, f 20.000 hebben we bij elkaar en met de renteloze lening van de gemeente wordt de vereniging in een nieuw pak en enkele nieuwe instrumenten gestoken. De pakken zijn trouwens al 15 jaar oud. We zullen qua muzika liteit en kleding goed voor de dag maken en concerten geven. Dat hoort er allemaal bij. De penning- Hotel Nachtegaal' in Lisse door brand grotendeels verwoest LISSE Vanmorgen om streeks zeven uur is, door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken in ho telrestaurant ,.De Nachte gaal" aan de Heereioeg te Lisse. De plaatselijke brandweer, die werd geas sisteerd door de Sassen- heimse brandweer, kon niet verhinderen dat be halve de keuken waar de brand is ontstaan een stuk van het dak en de achterkant van het hotel uitbrandde. Het hotel heeft vrijwel overal ivater- en brand schade opgelopen. Ov het moment van het ontstaan van de brand waren geen gasten in het hotel aanwe zig. De technische recher che uit Lisse doet onder zoek naar de oorzaak en de schade van de brand, waar over vanmorgen nog niets kon worden gezegd. meester houdt niet van schulden dus we willen gauw van de gemeente af. Maar alles kost veel geld:. De leden betalen al f 1,50 contributie per week. Een nieuw concertnummer kost al f 120,—. We hebben nu een drumband erbij opgericht daar moe ten toch ook weer nieuwe trommels voor komen. Het repetitielokaal wat we bij Van de Vijver mogen gebrui ken 'hebben we dan vry goedkoop. Het Haags matrozenkoor gaat ook veel geld kosten en het verzorgen van de receptie. Wel heeft Wilhel mina nog zo'n 600 a 700 donateurs. Deze zullen tegen sterk gereduceerde prijzen dit grandioze concert mogen bywonen. Zij zullen best begrijpen en dat is bij een uitvoering toch ge woon, dat ze toch ook wat entree moeten betalen. Maar het wordt de moeite waard. Er kunnen 1000 man in de Immanuëlkerk, ik reken erop dat die volkomt! De heer Brul is verschrikkelijk enthousiast en vol goede moed. „We zullen zorgen", zegt hij, „dat iedereen weer over „Wilhelmina" gaat praten. Dat iedereen weer ach ter Wilhelmina aangaat! Kortom weer een eigen gewaardeerde plaats in de samenleving van Rijnsburg". TEUNTJE VAN DELFT. De nieuwe dirigent van Rijnsburgs Wilhelmina Kier Brul: „We zullen zor gendat iedereen weer over „Wilhelmina" gaat praten NOORDWIJK „Wat het Staatsbosbeheer doet, doet ze goed", zei wethouder J. van Leeuwen, toen hij gistermiddag als gast heer optrad bij de overdracht en introductie van de fonkelnieu we voorlichtingsbus die tevens startte voor een drieweeks-be- zoek aan de Noordwijkse scholen. Deze uitspraak van de wethouder gold een reeks activiteiten van het Staatsbosbeheer, maar was toch wel speciaal van toe passing op het fraaie, groen en wit gelakte voertuig, van waar uit het S B.B. aan een zo groot mogelijk publiek de weg naar en in de natuur gaat wijzen. Do 15 meter lange truck met op- legger is van het merk DAF, dus een puur Nederlands product, en kost rond 200.000,-, zo bleek uit de toespraak van ir. Wagenaar Hum- melinck hoofd van de afdeling In- en Externe Betrekkingen van het Staatsbosbeheer. Aan wegenbelasting kost de bus zo'n 2000,- per jaar. Het rijdende voorlichtingscentra is een unieke creatie van de Friese fir ma Visser (Leeuwarden) en is uit gesprekken en schetsen geboren, deel. de ir. H.M. van den Berg van het ministerie voor landbouw en visse rij nog mede. Nu is het mogelijk in de bus dia- en filmvoorstellingen te geven waar bij men, zo'n veertig man tegelyk kan ontvangen. Werkelijk een enor me verbetering, vergeleken by de ac commodatie in de oude bus, toen het beeldscherm ergens in de open lucht moest worden opgesteld. Stel u dat eens voor op een regenachti- dag met in die drup staande toe schouwers! Het opzetten en wisselen van een tentoonstelling in de nieuwe bus is slechts een zaaik van uitzetten en inklappen en kost maar weinig tijd, terwijl men er vroeger een uur of vier mee bezig was. Het interieur van het voertuig is praktisch en smaakvol. De zaal od wielen is voorzien van klapstoelen, en aah de wanden vindt men foto's en afbeeldingen van dieren, planten en bloemen, de bossen, de bevloeiing van duingebieden, het kamperen, en ook het in deze streek sterk aanspre kende bedrijf van het helm planten. De wagen heeft verder een ver trekje met keuken voor het perso neel Het ligt in de bedoeling van het Staatsbosbeheer om naast het bezoek aan de scholen, ook acte de présence te geven op beurzen, campings, vee markten, en dergelijke druk bezoch te plaatsen in het land. Op deze manier denkt men jaarlijks onge veer 130.000 mensen te bereiken om deze in een persoonlijk contact te informeren over de werkzaamheden van het Staatsbosbeheer, aan hen de weg te wijzen in de natuur en zo te trachten ons volk meer milieu-be wust te maken. Ir. Wagenaar Hummeünck bere kende, dat de kosten van deze Infor matie op circa f 0,50 per bezoeker zouden komen, uiteraard ten laste van de dienst, want het bezoek aan de bus is gratis. Noordwijk heeft niet alleen de primeur van de overdracht van de voorlichtingsbus, maar krijgt ook de première van de voor lichting op de scholen. Staatsbosbe heer tracht op deze wijze te voor zien in de leemte, die dreigt te ont staan door het sterk teruglopen van de biologie-lessen op de HAVO's en de scholen voor WVO. Vanouds was dit het lesuur, waar belangrijke za ken als natuurbescherming bespro ken konden worden. Vanzelfsprekend zijn ook de cam pings voor het doel van het S.B. bij uitstek geschikte plaatsen, omdat daar de meest directe communicatie met de recreant mogelijk is. Met de voorlichtingsbus gaan wij de mensen opzoeken, aldus ir. Wa genaar Hummelinck, want zij moe ten weten waar zij in de vakantie en de weekeinden heen kunnen. Enque- te's hadden aangetoond, dat een der de van de vertier zoekende automo bilisten tijdens de rit nog helemaal geen doel hadden, een ander deel wist het zo'n beetje en maar 20% had een bepaald natuurgebied od de korrel. Als het doel van de reis vaststaat, wordt het aantal zo-maar-een-eindje rond-rijders kleiner en komen er minder auto's op de weg, meende de functionaris van het Staatsbosbeheer die zijn medewerkers "een goeie vaart" met de bus toewenste. Ir. H. M. van den Berg, hoofd van de afdeling vervoer van het ministe- landbouw en visserij handigde de sleutel aan ir. Wage- naar Hummelinck, die op zijn beurt de heer Van den Berg een fraaie fo to van de nieuwe voorlichtingsbus aanbood. Ir. Van den Berg is Noord- wijker en voorziitea* der oudercom missie van de openbare school en dat de primeur van de voorlichting vanuit de nieuwe bus aan zijn woon. plaats werd gegund, lag min of meer voor de hand. Het contact met het Staatsbosbe heer betekende voor wethouder Van Leeuwen een "oude liefde", want ve le jaren werkte hij als ambtenaar bij deze dienst. De wethouder van onderwijs somde een reeks zaken op, waarin de ge meente contact met het Staatsbos beheer had gehad, variërend van de beplanting van de duinen met Oos tenrijkse dennen in de dertiger cri sisjaren tot de verhuizing van de Golfbanen naar de noord in de na oorlogse tijd. Belangrijk waren ook de ontsluitingen naar het strand aan de Langevelderslag en de Duindam- seslag, terwijl de heer van Leeuwen ook met veel genoegen gewag maak te van de stichting van de camping Pieter Floris-DeL De meeste Noordwijkse scholen hadden dan ook medewerking toege zegd aan de voorlichtingscampagne van het Staatsbosbeheer. Ook de in. specteur van het onderwas had zyn fiat aan deze aktie gegeven. "Mits het geen commerciële basis had en daar is geen sprake van", al dus de wethouder van onderwijs. Het werk van het Staatsbosbeheer Noordwijk van onschatbare betekenis, speciaal met het oog op de tienduizenden toeristen in de bad plaats, die in de bossen en andere natuurgebieden» ontspanning zoeken. "Laten wij samen proberen Noordwijk en Nederland leefbaar te houden", zo besloot de heer Van Leeuwen, die van ir. Wagenaar Hum melinck een schiitteremde foto van een duinlandschap meekreeg. Woensdag a.s. is er een "open mid dag" in de voorlichtingsbus aan het Irisplein, en wel van 2 tot 5 uur nam. 's Avonds worden er in de na bijgelegen St. Willibrord-Mavo van af 8 uur films en dia's vertoond. ZOETER/WOUDE Het kaarten van hedenavond dat het Kath. Vrou wengilde zou organiseren is h( Don Boscohuis is verschoven naar woensdag 15 oktober. Lisse'-broek Gedeputeerde Staten van Noord Holland hebben het be stemmingsplan voor Lisserbroek goekgekeurd. In 1976 zullen voor stellen aan de gemeenteraad wor den gedaan. Het gaat hier voorname lijk om woningbouwplannen. Met de onderhandelingen over de verwerving van gronden in het voor de woning bouw bestemde gebied is begonnen. Over de wijze waarop het tuinbouw gebied tot ontwikkeling kan komen, vindt nog overleg plaats met de stichting ter verbetering van de agrarische struktuur in Amstelland en de Meerlanden. vond de overdracht van de voorlichtingsbus plaats In tegenwoordigheid van een aantal genodigden

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4