Raad vindt Yan Aken ongeschikt voor LDM VAN AKEN GAF BU STEMMING BUNA ZELF DE DOORSLAG Politieke nederlaag meerderheidscollege Beeld van universiteit: studenten aan de pils, gezeten op een canapé win een Kips' leverworst! Meegroeiende kinderschoenen? DINSDAG 7 OKTOBER PAGTNA 3 Eén aspsct van de langzamer hand beruchte kwestie- De Wel- zijnsbron (de stichting die in het geheim met geld van de NV Leidse Duinwatermaatschappij een zwembadencomplex aan de Von dellaan voorbereidde) is, na drie moeizame zittingen, gisteravond dan eindelijk over de finish ge kropen. De vraag of de wethouder van Ecnom. Zaken, Van Aken, be noemd kan worden tot president- commissaris (normaal gesproken een functie die voortvloeit uit zijn wethouderschap) is door de meerderheid van de Leidse raad ontkennend beantwoord. Zoals bekend heeft Van Aken, toen hij nog raadslid was. gedu rende een jaar een betaalde func tie (als directeur-secretaris) bij de Welzijnsbron bekleed. Daarover zijn later vragen gerezen. De Welzijnsbron werkte met kapitaal van de Leidse Duinwatermaat- Van Aken: wie zwijgt stemt tegen. schappij (LDM) en van die naam- loce vennootschap bezit de ge meente 99% van de aandelen. De LDM is dus zo ongeveer te be schouwen als een gemeenteljk be drijf. Een raadslid dient daarover een zeker controle te houden. En dat gaat moeilijk, zo zegt een aan tal raadsleden, wanneer men als raadslid in dienst treedt van een stichting (De Welzijnsbron) waar over die LDM de wakende hand houdt Maar daarover zou de raad, die over Van Akens honorering heel vroeg was ingelicht, nog wel zijn heengestapt, als er tussen het raadslid en de LDM na af loop van het één-jarig dienst verband niet enkele conflicten waren gerezen. Onder andere over een hem verstrekte lening van 6500 gulden die hü pas onder he vige druk bereid'was terug te be talen. Na dat dienstverband had Van Aken nog declaraties inge diend, maar daartoe was hij pas een jaar later overgegaan. Moet een wethouder die in een dergelijke verhouding tot de LDM staat nu echt president-commis saris van dat bedrijf worden? Veertien dagen geleden hebben wij op deze plek geschreven dat dat niet verstandig zou zijn. Het is overigens een benoeming die berust bij B en W en niet bij de raad. De gewoonte was de laatste jaren de functie van pre sident-commissaris in de porte feuille te stoppen van de wethou der van Econom. Zaken. PvdA- fractieleider Leo Meijer wees daar nog eens nadrukkelijk op. Zijn opmerkingen gingen echter langs de kern van de zaak heen. Want het spreekt vanzelf dat men er destijds van is uitgegaan dat de wethouder van Economische Za ken waar het de LDM betrof een niet-discutabele figuur zou zijn. Maar dat is Van Aken op dit mo ment nu juist wel. Nogmaals: de benoeming is aan B. en W. en formeel kan de raad niets doen wanneer het col lege Van Aken toch in de zetel van president-commissaris depo neert. Maar als de vroede vade ren daartoe zouden besluiten, gaan zij voor een raam staan dat be paald niet uitkijkt op een demo cratisch landschap. Dat het linkse programcollege wel eens wat gemakkelijk de min derheid ter zijde schuift, is mis schien niet fraai, maar wel begrij pelijk als men zich de frustraties onder het vorige, liberaal-confes sionele college nog herinnert. Met het negeren van de meerderheid van de raad in deze kwestie, zou den B. en W. echter een geheel nieuwe weg inslaan en de hemel mag weten waar die uitkomt. Als B. en W. reëel zijn dan zul len zij er niet omheen kunnen en er ook niet omheen willen: een andere wethouder dan Van Aken dient president-commissa ris van de LDM te worden. Van Dam, het financiële vernuft yan het college, zou een uitstekende keus zijn. Het grote raadsel van de avond was ook dit keer Van Aken zelf. Geen lettergreep kwam er over zijn lippen, terwijl hij in normale vorm de raad pleegt onder te sneeuwen met woorden. Wet houder Van Dam haalde al zijn kastanjes uit het vuur. Zelfs toen CDA-fractieleider Driessen het uiterst schimmige gerimram rond de declaraties ter tafel bracht, zweeg Van Aken in alle talen. Waarom haalde hij niet één keer zelf de degen uit het foudraal? Durfde de PvdA hem niet aan het woord te laten of wil de men hem de rechtstreekse con frontatie met Driessen besparen? Puzzels, raadsels. Maar juist omdat Van Aken in dat hele debat geen mond open deed, was het pijnlijk, om niet te zeggen gênant, om te zien hoe hij wél zelf meestemde over de mo- tie-Driessen die ging over zijn eigen geschiktheid als president- commissaris van de LDM. Formeel had hij daartoe het recht, zeker, maar zoiets doet men natuurlijk niet na drie zit tingen lang hartstochtelijk over de eigen troebelen te hebben gezwe gen. Het is dat de CDA-er Ham, die aanvankelijk de indruk wekte tegen de motie van zijn partijge noot Driessen te zullen stemmen, te elfder ure omsloeg en aldus een 19—17 score bewerkstelligde. Anders waren we dicht gekomen bij een situatie dat Van Akens stem de doorslag had gegeven over zijn eigen benoeming. RUUD PAAUW Volgens Driessen was er maar één juiste oplossing geweest: intrekking van de kandidatuur van Van Aken. Hij vond het een bijzonder vreemde zaak dat dit niet gebeurd is. Overi gens vond Driessen de kwestie niet ernstig genoeg om een -motie van wantrouwen tegen Van Aken in te dienen. Door Elzenga was daar eer der op gezinspeeld. Driessen: Er is eigenlijk veel meer aanleiding om een dergelijke motie in te dienen tegen de overige leden van het college, want zij droegen kennis van het gebeur de." Als zoiets in de ambtelijke we reld was gebeurd, zou volgens Dries sen op zijn minst een schriftelijke berisping zijn uitgedeeld. "Nu het om een partijgenoot gaat moet de zaak in de doofpot gestopt worden." Dat zijn fractie in 1974 niet op de hoogte was, schreef Driessen toe aan het feit, dat het toenmalige college zich hield aan de geheimhouding, die was overeengekomen. Dat de PvdA-raadsleden het wel ter ore was gekomen, was volgens Driessen, omdat men wilde voorkomen dat er partijleden voor een verrassing zou den komen te staan. "De zaak is veel te ernstig om die met een grap af te doen" zei Driessen, wijzend op de door wethouder Van Dam gesigna leerde paradox. "Door de benoeming van Van Aken te willen doorzetten wordt zowel de gemeente als Van Aken een slechte dienst bewezen", aldus Driessen. Waarop wethouder Van Dam nog eens benadrukte, dat het college in de hele kwestie geen speciale taak had, maar dat 't toezicht berust bij de raad van commissarissen van de LDM. Repliek van Driessen: "Maar het college hecht toch zijn goedkeu ring aan de jaarstukken van de LDM?". Alvorens tot stemming over de motie van Driessen werd overge- eaan verklaarde CDA-raadslid Ham wethouder toen de benoemingskwes tie speelde) op andere gronden dan zijn overige fractieleden voor de mo tie te zullen stemmen. "Ik ben het niet eens met de stelling, dat Van Aken die functie niet had mogen ver vullen. Het is natuurlijk aardig om dat aan de hand van achteraf ont stane criteria aan te tonen", aldus Ham. "maar wij hebben toen ge meend dat we die functie aan Van Aken konden toevertrouwen. Er moest snel gehandeld worden en Van Aken wist als LDM-commissaris veel af van de zaken, die speelden". De redenen dat hij desondanks voor de motie stemde lagen volgens hem in de duistere declaratie, die Van Aken heefft ingediend en ziin vrees, dat er binnen de LDM toch geen zuivere verhouding meer zou kunnen bestaan wanneer Van Aken président-commissaris zou worden. Bij de uiteindelijke stemming kreeg CDA-er Driessen de steun van zijn volledige fractie, die van de VVD (waarin Wessels wegens ziekte ontbrak) en van de 3 raads leden van de PPR/PSP/D'66-fractie. Tegen stemden de PvdA, Hoeven 'CPN) en wethouder Oosterman (PPR/PSP/D'66). Stemverhouding 19-17. Een gebruikelijke eindstand in de Leidse raad. maar ditmaal met een ongebruikelijke achtergrond. Protest tegen bezuinigingen LEIDEN Met alleen de WD- fractieleden als tegenstemmers heeft de Leidse raad gisteravond op voor stel van de communist Hoeveneen motie aangenomen waarin geprotes teerd wordt tegen de bezuinigingen, die het rijk toepast op het buurt-en clubhuiswerk. Hoeven sprak, in zijn al op 16 juni van dit jaar aange vraagde interpellatie, over een aan tasting van de gemeentelijke auto nomie. Hij was van oordeel, dat de gemeente Leiden haar deel in de subsidie voor het buurt- en clubhuis werk zou moeten handhaven. Wethouder Tesselaar voelde er niet veel voor om de subsidietaak van het rijk maar op de Leidse schouders te nemen. Volgens voorlopige cijfers gaat het daarbij om een bedrag van twee ton. Wel zegde Tesselaar toe dat bekeken zal worden wat de ge meente Leiden in bepaalde noodsi tuaties kan doen. Haarlemmerstraat 181 Gouden Ringen Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Hoogstraat afgesloten ■LEIDEN De conditie van de oude kelders onder de Hoogstraat baart de Leidse wethouder van stadsontwik keling Cees Waal grote zorg. De constructie is niet al te stevig en daarom werd in het verleden al beslist dat auto's die zwaarder waren dan tiuee ton niet meer over de Hoog straat mochten rijden. In de praktijk blijkt dat met dit verbod nogal eens de hand zoordt gelicht en toch zware auto's passeren. Daarom wordt op dit ogenblik beke ken of de Hoogstraat niet voor alle verkeer afgesloten moet ivorden. Gezien de vrij grote consequenties van dit besluit voor de loop van het verkeer in het centrum zal de eventuele afsluiting eerst diepgaand worden bestu deerd. Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa reren en ontwerpen van Uw sieraden. Korevaarstraat 16 t/o Fièt- Showroom - Leiden Telefoon 071—120164. GEEN KOOPAVOND maar uit zuiver politiek oogpunt", aldus Meijer. Wat de tweede vraag betreft, wees hij op de tegenstrijdig heid die bestaat over de vraag of bepaalde functies al dan niet vere nigbaar zijn. Ook binnen de CDA- gelederen. Meijer wees erop, dat bij de be noeming van Van Aken tot directeur secretaris van de "Welzijnsbron" de verenigbaarheidskwestie aan de or de was geweest en dat de LDM-com- missarissen zich daarover gebogen hebben. Bij zijn benoeming is Van Aken direct als commissaris afgetre den. Van een onverenigbaarheid met zijn raadslidmaatschap is volgens Meijer nooit een probleem gemaakt. "Kennelijk spelen dus andere motie ven en overwegingen een rol. Maar onze fractie wenst Driessen niet op zijn bochtige wegen te volgen". Kritiek had de PvdA-fractieleider op het gewijzigde standpunt van Du Gardijn in de kwestie, terwijl "geen nieuwe opzienbarende feiten aan het licht zijn gekomen". Meijer: "Het enige wat er tussentijds gebeurd is, is dat de PPR een ledenvergade ring heeft gehouden, waarin op een onafhankelijker koers ten opzichte van de PvdA werd aangedrongen. Misschien wil Du Gardijn zijn eigen gezicht wat nader prononceren door halverwege de interpellatie 180 gra den om te draaien. "Maar dan dient zich volgens Meijer wel de gelijke nis met Janus-kop op. Teleurgesteld stelde hij vast dat er geen enkelepoging was gedaan om de kwestie fundamenteel aan te pakken. "Er was kennelijk geen be hoefte om het vraagstuk van de on verenigbaarheid vap functies uit te diepen". Du Gardijn verweet hij in dit opzicht "politiek ogenspel met Driessen" Van Dam hield de raad nog eens voor dat men begin '74 was inge licht over de betaalde functie van Van Aken bij de LDM. Hij vroeg zich af waarom het CDA in dat sta dium niet tegen de gang van zaken geprotesteerd had. "Bestond er geen enkele interesse voor de zaak, of was er iets mis tussen de wethouders en de fracties, die het vorige colle ge steunden?". De wethouder van Financiën om schreef de kwestie als "de para dox van Driessen". "Van Aken is niet ongeschikt als wethouder maar wel als president- commissaris, en ik ben in uw ogen ongeschikt als wethouder, maar wel geschikt als president-comm' -ris". Daarmee doelend op de kritiek die Driessen vorig jaar september uitte op de kwaliteiten van Van Dam als wethouder. Oppositieleider Driessen signaleer de dat het college in de kwestie-Wel- zijnsbron steeds zeer terughoudend is geweest bij het geven van ant woorden. Zijn felle kritiek richtte zich met name op de door wethouder Van Aken ingediende declaratie voor zijn werkzaamheden als secretaris in de periode tot aan zijn wethou derschap (van mei tot september '74) Hij wees erop dat er in de declara tie op diverse punten is gehannest met uren, die gewerkt zouden zijn. "Bovendien", zo stelde Driessen, "konden bestuursleden van de Wel zij nsbron helemaal niets declareren. De hele declaratie maakt geen goe de indruk." LEIDEN Heeft Leiden te lijden van de universiteit? Over deze vraag gingen gisteravond vier vertegen woordigers van diverse sectoren met elkaar in de slag tijdens een fo rumavond van de studentenvereni ging VCSB (Voorstanders van meer Contact tussen Studerenden en Bui tenwereld). Oorspronkelijk was het de bedoeling dat er gepraat zou gaan worden over de nieuwbouwplannen van het Academisch Ziekenhuis, een duidelijk voorbeeld van waar de re latie tussen stad en universiteit zou kunnen liggen. Maar door de ge brekkige organisatie (de studenten vereniging was er te laat mee begon nen) kon de algemeen directeur van het AZL, drs. Verhey, niet komen, terwijl er ook geen plaatsvervanger voorhanden bleek. Geen discussie dus over de nieuw bouw van het AZL. Daarom werd er te elfder ure besloten de discussie maar algemeen te houden. De pro bleemstelling werd toen: "Heeft Lei den te lijden van de universiteit?". En in allerijl werd er een nieuw fo rum samengesteld: dr. Udo de Haes, dr. J. H. Kamphuis (directeur Wel zij nsraad), Hans Reinhard (voorlich ter van de universiteit) en Jan Doo- ve (van het buurtcomité Pieters- en Academiewijk). Dr. Kamphuis bevestigde dat Lei den inderdaad van de universiteit te lijden heeft. Hij sprak zelfs van een stuk sociale onrechtvaardigheid en hield, om dat te bewijzen, een uit voerig betoog over het arme Leiden dat een hele brede basis zou heb ben en een hele smalle top. Volgens Kamphuis heeft de Leidse bevolking o.m. dit beeld van de universiteit: zich in het zonnetje koesterende stu denten aan de pils, zittend op een oude canapé langs het Rapenburg. Kamphuis vond dat er maar bit ter weinig door de universiteit ge daan wordt om "dat andere beeld" te laten zien: het inzetten van een stuk potentieel, bijvoorbeeld in de faculteit der sociale wetenschappen LEIDEN Met 19 tegen 17 stemmen heeft de Leidse gemeen teraad zich gisteravond uitgesproken tegen de benoeming van wethouder Van Aken tot president-commissaris van de N.V. Leidse Duinwater Maatschappij (LDM). Het progressieve pro gramcollege leed daarmee in een duidelijke politieke zaak de eerste nederlaag sinds de formatie in september van het vorig jaar aan het werk ging. Opmerkelijk tijdens de stemming was niet zozeer het feit, dat de PPR/PSP/D'66-fractie in overgrote meerderheid met de oppositie meestemde (dat was de afgelopen vergaderingen wel duidelijk geworden), alswel dat wethouder Van Aken zelf hoofdpersoon in deze kwestie meestemde. VNA: nieuwe voorzitter LEIDEN De Leidse voetbalver- niging VNA heeft sinds karr een nieuwe voorzitter. De he >r j. Fak- >el heeft cich teruggetrokken en is opgevolgd door de heer Hsrmsen. Uit een woning aan de Kwe- fcerijweg in Den Haag ziin twee schilderijen gestolen: een dieren- t oorstelling van de schilder M» ichior GHondecoeter, waarde twee ton en een schilderij van Han van Meege ren, voorstellende een bedelaar met bedelstaf. Dat doek vertege ïwoordigt volgens de gedupeerde ;e 1 waarde van f 30.000. De inbraak moet zijn gepleegd tussen begin auj istus en zaterdag 4 oktober, tijdens afwe zigheid van de bewoonster van het pand. Met Kips kun je feestelijke dingen doen. Een voorbeeld mayonaise an f/iirlr .schijf Kips ■-m tkdïjk Zelf een idee hapje of snackje r leverworst? Schrijf *m op. stop Tn in een open enveloppe ZONDER postzegel en adresseer aan: Kips. antwoordnummer 8276 Amsterdam. Elk bruikbaar idee Wordt met zo'n ouderwets lekkere Kips' leverworst van 250 gram beloond. Elzenga meende in de bereidheid tot terugbetaling toch iets te bespeu ren, dat duidde op een besef verkeerd te hebben gehandeld. Wethouder Van Dam bestreed dat laatste. "Uit het feit dat iemand een lening terugbe taalt, kan moeilijk iets onregelma tigs worden afgeleid". Hij ontkende overigens dat Van Aken nog geld zou hebben ontvangen toen hij al wethouder was. "Na de beëindiging van het dienst verband als directeur-secretaris was hij nog wel secretaris van "De Wel zijnsbron", aldus Van Dam. De raad van commissarissen van de LDM heeft geaccepteerd dat hij daarna nog werkzaamheden op declaratie basis verrichtte. Dat er geld aan Van Aken was geleend, vooruitlo pend op een nieuwe functie, vond hij een normale zaak in de verhouding werkgever-werknemer. Voor PvdA-fractieleider Meijer waren er in de kwestie-Welzijnsbron maar twee relevante vragen: 1. Heeft het college op 3 juni jl. terecht het voorstel gedaan om Van Aken te benoemen tot president-commissa ris van de LDM? 2. Is de strafexpe ditie van Driessen tegen Van Aken gerechtvaardigd? Wat het eerste be treft concludeerde Meijer dat er vol komen volgens de regels was gehan deld Hil vond, dat op functionele gron den voor de wethouder van econo mische zaken was gekozen. "De wethouder, die deze portefeuille heeft, is de meest aangewezen per soon", aldus Meijer, die verder ver wees naar de houding van de prot. chr. partijen en de VVD in 1971. Toen vonden deze fracties dat de benoeming een zaak van het colle ge was en de raad er geen bemoeie nis mee zou moeten hebben. Dat men nu van dit standpunt afwijkt, had Du Gardijn (PPR/PSP/D'66- fractieleider - red) moeten overtui gen van het feit dat de motie niet op principiële gronden is ingediend, en bijvoorbeeld voor projecten in de wijken. Dr Udo de Haas liet zich aanmer kelijk positiever uit toen hij het bouwbeeld van de universiteit aan de orde stelde. Hij vond dat dat be leid in gunstige zin was veranderd, gezien o.m. het nieuwe Witte Sin gelplan en de toekomstige mogelijk heden op het Doelenterrein. Kritiek had hij op het gemeentebeleid. De gemeenten, meende hij, laat te veel over haar kant gaan en staat een eenzijdig beleid toe waar het bij voorbeeld de nieuwbouw van het AZL betreft. Jan Doove liet zich in soortgelijke termen uit. toen hij zei dat de stad het de universiteit wel gemakkelijk maakt.' 'De grote lijdzaamheid van de bewoners in deze stad is te danken aan 't domme beleid dat de gemeen te heeft gevoerd", zei hij. Over het Doelenterrein, waar zijn buurtcomité geen nieuwbouw van de universiteit wil hebben, zei Doove "dat het niet gaat om het alterna tief: defensie of universiteit, maar om defensie of iets anders". Voorlichter Reinhard bestreed de stelling als zou de universiteit niets of weinig voor de stad doen. Hij wees o.m. op de hoeveelheid geld die door leden van de universitaire ge meenschap - ook al wonen ze vaak in de randgemeenten - in Leiden be steed wordt, hij sprak van het ener gieverbruik door universiteit en AZL waardoor weer de nodige pecunia in de gemeentekas terecht kwamen en wees verder op het onderzoek dat door de vakgroep klinische psycholo gie is gedaan naar het jeugdwerk loosheid in Leiden en dat zou kun nen resulteren in een centrum voor Jeugdwerklozen. Op deze inleidingen volgde een discussie met het welgevulde zaaltje. Een discussie die overigens maar wei nig concrete dingen voortbracht. Het enige in die richting was de sugges tie van één der aanwezigen om als Leidenaar in de universiteitsraad te gaan zitten. Men wordt dan bui ten-universitair raadslid. Dat kan. WIM WIRTZ. ONDERDELEN voor alle merken stofzuigers Ham: geen zuivere verhou dingen. Desgevraagd verklaarde hij na afloop van de raadsvergadering de kwestie te hebben overlegd met bur gemeester Vis. Deze stelde zich vol gens Van Aken op het standpunt dat hij gerechtigd was om mee te stem men over de motie van CDA-fractie- leider Driessen. Wethouder van Aken: "Het is niet ongebruikelijk, dat een wethouder meestemt bij een motie, waarin hij zelf partij is'". VVD-fractieleider Elzenga kwam gisteravond als eerste aan bod in de nu al lange tijd slepende kwestie rondom "De Welzijnsbron" (zie bo ven). Hij wilde van het college weten of Van Aken nu wel of niet betaald was in de periode dat hij al wethou der was. Verder wilde hij geïnfor meerd worden over de motieven, die hadden gegolden bij het terugbe talen van de lening, die Van Aken kreeg in de periode dat hij geen di recteur-secretaris van "De Welzijns bron" meer was en ook het wethou derschap nog niet bekleedde. Tja, dat zou ideaal zijn! Dat zou de oplossing zijn van heel wat schoen- en voetprobleempjes bij uw kind. De échte oplossing staat echter in onze schoenwinkels: de groeivormmeter. Dit handige apparaat meet het voetje zeer nauwkeurig (óók de wreefhoogte!) en wijst precies de juiste schoenmaat aan. Wilt u weten of de 'oude' schoentjes nog goed passen? Ook dat kan door ons gemetei^ worden. Natuurlijk vindt u in onze zaken een grote kollektie leuke kinderschoenen (in 5 breedte maten), zoals: Bunnies. Renata, Pinocchio. Cristall. En... bij Oerlemans kunt u verzekert zijn van een vlotte, prettige bediening en vakkundige adviezen. Komt u eens gauw kijken en passen?

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3