Voor eindeloos praten is de tijd nu voorbij Bijbeltentoonstelling in Dorpskerk Leiderdorp Verbinding tussen Kaag- Braassem wordt verbeterd Kerkinterieur gemoderniseerd een miljoen gulden aan prijzen Gereformeerde verontrusting spitst zich toe De verontrusting in de Ge reformeerde Kerken heeft dit weekeinde een drama tisch karakter aangenomen met het voornemen van drie predikanten om mogelijk met het landelijke kerkver band te breken. Zij denken aan een gezamenlijke over stap naar een andere kerk. Alle gereformeerde kerke raden hebben van de Ver eniging van Verontrusten in de Geref. Kerken een brief ontvangen. Daarin wordt gevraagd, er bij de synode van deze kerken op aan te dringen dat zij de weg die de gereformeerde belijdenis voor het rechte verstaan van de Schriften aangeeft niet verlaat dan wel ernaar te rugkeert, en alle leringen die van deze weg afleiden ver oordeelt en bestrjjdt. De brief gaat vergezeld van een ge schrift getiteld: "Steeds sneller en driester rukt de dwaling op in onze kerken." Deze bewering wordt ge staafd met een verwijzing naar het adviseurschap van de omstreden theoloog prof. dr. H. M. Kuitert ter generale synode en naar het jongste boek van de niet minder gecriti- seerde studentenpredikant dr. H. Wiersinga, "Verzoening met het lij- De Vereniging van Verontrusten zegt in haar brief aan de kerkera den, het te betreuren dat de woord keus in haar vorige geschrift meer aandacht heeft gekregen dan de re denen die er aan ten grondslag la gen. Deze eerste folder moest die nen ter ondersteuning van een handtekeningenactie onder de le den der Geref. Kerken, met de be doeling druk uit te oefenen op de synode om maatregelen te ^emen tegen die theologen die het spoor der gereformeerde vaderen hebben verlaten. De vereniging ontkent, dat de folder te scherp was gesteld. De situatie in de kerken vraagt een duidelijke standpuntbepaling en de belijdenis is het waard er in hel dere termen voor op te komen. De verontrusten rechtvaardigen de handtekeningenactie die in de ker ken veel tegenkanting ondervond omdat men haar in strijd achtte met het bewandelen van de kerkelijke weg om bezwaren kenbaar te ma ken, met een beroep op het artikel in de kerkorde waarin staat, dat men van de bepalingen der kerkorde niet zal afwijken dan alleen onder bijzondere omstan digheden. Omdat de kerken, naai de verontrusten stellig menen, in grote nood verkeren, gezien de toe lating van on-gereformeerde theo rieën en leringen, doen deze om standigheden zich nu heel reëel voor en kan de gewraakte handte keningenactie niet als een anti- kerkordelijke activiteit worden aangemerkt. Na 1 december zullen de duizen den handtekeningen op de synode-tafel worden gedeponeerd. Dat gaat, zo neemt het bestuur van de Vereniging van Verontrusten zich voor, gepaard met het ver zoek aan de synode, een uitspraak te doen over een aantal centrale punten in de gereformeerde belij denis en over de vraag of theolo gen die deze niet onderschrijven, nog kunnen worden gehandhaafd. De verontrusten zelf menen dat ie mand die ontkent dat Christus het gericht over onze zonden in onze plaats gedragen heeft (het plaats vervangend lijden en sterven van Christus als het enige waardoor de zondige mens voor God kan be staan), niet langer als bedienaar van het Woord en van de sacramenten in de gereformeerde kerken kan worden gehandhaafd. Duidelijk doelt men hier op dr. Wiersinga, die met zijn "alternatieve verzoenings leer" de deur naar veel beroering opengooide. Ook wil de groep verontrusten verwijdering uit de ambtelijke staat van die voorgangers die beweren dat verhalen die door bijbelschrij vers als echt gebeurd worden voor gesteld, in feite verzinsels, legen den of volksoverleveringen kun nen zijn. De veronderstelling is niet gewaagd.dat men hier prof. Kuitert op het oog heeft. Van Kuitert zeggen de verontrus ten verder, dat hij het christelijke geloof op één lijn zou stellen met andere godsdiensten. In de doop- en belijdenisvragen moet de gereformeerde belijdenis onomwonden doorklinken, zo is een volgende eis van de verontrus ten; zij zien dat als een voorwaarde om het eigen karakter van de ker ken te bewaren. Naar hun oordeel neemt het aantal professoren, docenten en studen tenpredikanten die fundamentele stukken van de belijdenis en het onfeilbare gezag van de Schrift zelf te betwisten, binnen de gerefor meerde kerken sleutelposities in. In de prediking wordt de noodzake lijkheid van wedergeboorte, beke ring en persoonlijk geloof nauwe lijks meer gehoord. Geen gezag Inmiddels hebben de gerefor meerde kerkeraden van Baam- brugge, Heinenoord, Nieuwdorp en Urk de synode een brief ge stuurd, waarin zij zeggen, dat zij zich niet kunnen onderwerpen aan besluiten die niet op Gods Woord en op de gereformeerde beli jdenis zijn gegrond en dat zij daarom geen gezag toekennen aan beslui ten van enige kerkelijke vergader ing die leiden tot het voortduren van de ontrouw aan dat Woord en deze belijdenis. De vier kerkeraden wijzen de nieuwe belijdenisvragen die de kerken onlangs zjjn aangeboden af. Naar hun opvatting zijn deze vra gen zo ruim gesteld, dat zelfs een vrijzinnige ze zou kunnen aanvaar den.Daarmee is een verder hande len met bijv. dr. Wiersinga overbo dig geworden. Ook het lidmaatschap van de gere formeerde kerken van de Wereld raad van Kerken heeft de instem ming van de vier kerkeraden niet. Daar wordt de gereformeerde be lijdenis niet uitgedragen, maar ne men de Geref. Kerken de geest van de Wereldraad over, wat nu dan heeft geresulteerd in de aanbieding van uitgeholde belijdenisvragen. Dwaalleer Op een zaterdag in Amersfoort ge houden landelijke vergadering van de vereniging "Schrift en Ge tuigenis" (zo noemt de Vereniging van Verontrusten zich) werd be kendgemaakt, dat drie predikan ten met het kerkverband van de Geref. kerken wilden breken. Het zijn de predikanten W. van Ben them (geboren in 1942, sinds 1972 predikant te Nieuwlande in Zuid-oost-Drente), C. van Ginkel (geboren in 1936, na Mariënberg en Putten sinds 1973 predikant te Heinenoord) en J. B. van Mechelen (geboren in 1914, na Roosendaal, Oostburg en Heinenoord sinds 1969 predikant te Urk). De drie zeggen in een verklaring, dat voor hen nu het ogenblik komt om zich af te scheiden van hen die niet van de kerk zijn. Voor ein deloos praten is de tijd nu voorbij. Wij scheiden ons, aldus de drie, af van hen die door dwaalleer of door dulding daarvan zich schuldig ma ken tegenover het lichaam van Christus en daardoor tegenover Hemzelf. De predikanten roepen ook op hun voorbeeld te volgen, niet een nieuwe kerk ter plaatse te stichten maar zich te voegen bij "de ware kerk", overeenkomstig artikel 28 van de Nederlandse Geloofsbelij denis. Een bepaalde kerk wordt niet genoemd. De drie predikanten zelf zouden sterke sympathieën hebben in de richting van de Gere formeerde Kerken Vrijgemaakt (binnen verband). De verklaring van de predikanten werd in de vergadering van de ver ontrusten met gemengde gevoe lens ontvangen. Ds. J. Schelhaas (van Delft-Abtswoude) deelde mee, dat jaarlijks ongeveer 500 gerefor meerden hun kerkverband verla- OEGSTGEEST - De gereformeerde kerk aan de Mauritslaan in Oegst- geest is zondag, na een grondige verbouwing die enige maanden heeft geduurd, weer in gebruik ge nomen. De door haar kleuren en meubilair nogal sombere kerk is veranderd in een lichte ruimte met een aan de stijl van het kerkgebouw aangepast liturgisch centrum. De "regie" van de verbouwing had de architect Kraan. Het podium, met preekstoel en liturgische tafel, ademt rust en eenvoud De ruimte voorin de kerk is, door een verwij dering van een aantal banken, veel doelmatiger geworden. Zij kan nu ook voor andere activiteiten wor den gebruikt. Ook de verlichting en de verwarming werden gemoderni seerd. Tal van gemeenteleden hebben zich bij de verbouwing laten inschake len, zodat deze ook aan het samen gemeente zijn" ten goede is geko men. De jeugd liet zich daarbij niet onbetuigd. De eerste dienst, met ds. K. Vegter als voorganger, was extra feeste lijk. Twee koren verleenden hun medewerking. Iedereen was opge togen over het fraaie resultaat. ten en óf vrijgemaakt óf christelijk gereformeerd worden. De vereni ging kan niet voor het gehele land het advies geven, zich af te schei den omdat van de synode niet kan worden gezegd, dat zij de weg des Heren lastert. Gebeurt dat plaatse lijk wel, dan wordt afscheiding noodzakelijk. Ds. Schelhaas vond het wel nadelig dat op deze manier de gelederen van de verontrusten worden gedund. Overigens sprak deze predikant zijn twijfel uit over de huidige sy node. Hij heeft niet de indruk, dat die een andere koers zal gaan varen. Een rekensommetje had hem ge leerd, dat 25 leden van de synode tot de rechtervleugel, gerekend kunnen worden en dat er 44 links ot in het midden zitten. Op de vergadering van zaterdag deelde een kerkeraadslid uit Urk mee, dat deze kerk uit het kerkver band zal stappen als de gerefor meerde synode in haar lopende zit ting geen.eind maakt aan het advi seurschap van prof. Kuitert. LEIDERDORP - Maandagmiddag 13 oktober om 5 uur zal mr. J. Reu- gebrink in de Dorpskerk te Leider dorp een bijbeltentoonstelling openen die duurt tot en met vrijdag 17 oktober. De titel van de tentoon stelling is: "Het Boek dat blijft". Zij is geopend op maandag 13 ok tober van half 8 tot 10 uur en op dinsdag, woensdag,donderdag en vrijdag van half 10 tot half 1, van half 2 tot half 5 en van half 8 tot 10 Ter gelegenheid van deze tentoon stelling zal dr. J. L. Klink, die ver schillende boeken heeft geschre ven over 't thema 'Kind en geloof en ook 'n kinderbijbel 't licht deed zien, op woensdagavond 15 oktober om 8 uur een lezing houden over "Het kind en de Bijbel". Na deze lezing is er gelegenheid met haar over dit onderwerp van gedachten te wisselen. Op de tentoon stelling die is opgezet door het Nederlands Bijbelgenoot schap, zijn o.a. voorwerpen te zien uit de tijd van de Bijbel, zoals tra- nenkruikjes, gebedsriemen, klei tabletten en boekrollen. Verder oude bijbels en, dankzij de mede werking van het Bijbels Museum te Amsterdam, een grote maquette van de tabernakel. Als neven-tentoonstelling dient een serie houten Jezus-beelden die pater René Smeets heeft gemaakt. Er zullen ook tekeningen van Lei- derdorpse kinderen over bijbelse onderwerpen worden getoond. Het programma vermeldt verder dia-vertoningen over de restauratie van de uit 1620 daterende Dorps kerk en over Israël. Een rk jonge rengroep zal enkele avonden voor een passende muzikale omlijsting zorgen. Leidse raad wil geregeld overleg inet randgemeenten LEIDEN - De Leidse gemeen teraad heeft zich gisteravond uitgesproken voor een regel matig overleg met de gemeen ten die deel uitmaken van de door Binnenlandse Zaken voorgestelde mini-provincie Leiden. Tevens ging men ak koord met het verrichten van een studie,door B. en W. naar de gewenste verdeling van ta ken tussen de toekomstige provincie Leiden (het college geeft de voorkeur aan de naam Rijnland) en de gemeente Leiden en de verdere gevol gen hiervan. De raad zal hier over zo snel mogelijk gerap porteerd worden. Tegen stemmer was alleen het VVD- raadslid Van Duijn. Hij was van mening dat de zaak on zorgvuldig was voorbereid. CPN-raadslid Hoeven zei minder afwijzend tegenover de vorming van mini- provincies te staan dan tegen over gewestvorming. Wel vroeg hij zich af of dergelijke provincies in de toekomst de problemen, die betrekking hebben op de waterschappen, het milieu en de ruimtelijke ordening wel de baas zouden kunnen. Driessen (CDA) toonde zich verheugd over het tempo dat het college in deze kwestie heeft betracht. Wel betreurde hij het dat niet de burgemees ter het overleg voert met de andere gemeenten. "Het op treden van het college bij de vorming van het streekener- giebedrijf was een ongeluk kige start in het contact met de randgemeenten", aldus Dries sen. Het idee van Houtman (SGP/GPV) om de andere ge meenten om adhesie te vragen voor de door Leiden inmid dels geformuleerde uitgangs punten was in de ogen van we thouder Van Aken niet zo'n best idee. Volgens hem was de discussie over de provincie Leiden nog in een te pril sta dium. Zeeverkenners houden open huis WASSENAAR - De Van Woesik- groep, die enige tijd geleden in moeilijkheden kwam toen het on derkomen in de voormalige tram remise moest worden ontruimd en daarna aan het eind van de Van Duivenvoordelaan de beschikking kreeg over een nood- HENGELSPORT LEIDEN - De visvereniging DVS hield de vijfde wedstrijd in de Ringvaart. De totale vangst be droeg 381 stuks met een gewicht van 29.920 gram. De uitslag was: 1. M. Brommeijer 33 st (3300 gr); 2. A. Staphorst 26 (2800); 3. W. v. Berkel 34 (2150); 4. J. Mooibroek 22 (2150); 5. J. Helverstein 30 (1800); 6. J. den Os 23 (1650); 7. E. Mooibroek 22 (1425); 8. H. Staphorst 7 (1400); 9. F. Zandbergen 19 (1375); 10. M. Sin- teur 25 (1350). Sportvrienden viste de vierde wed strijd in de Nieuwe Vaart. De uit slag was: 1. H. Schouten 54 (3910); 2. C. Schouten jr. 45 (3720); 3. D. Schouten 50 (3420); 4. W. Moenen 57 (3040) 5. W. Schouten sr. 41 (2950) 6. K. Schouten 33 (2370); 7. Chr. Schouten 34 (1960); 8. C. Schouten sr. 25 (1910); 9. T. Kneyber 30 (1850); 10. H. Moenen 31 (1820). De Gulden Voorn viste de achtste wedstrijd met matig succes in de Vliet. De uitslag was: 1. G. Harland 29 (2450); 2. F. Smit 22 (1250); 3. J. Schouten 17 (1040); 4. D. Fakkel 17 (970); 5. H. v. Alphen sr. 8 (580); 6. H. v. Alphen jr. 9 (560); 7. B. Velthuij- zen 9 (540); 8. H. Schouten 4 (540); 9. M. Hoogkamer 5 (500); 10. J. v. d. Meij 9 (460). HSV "Ons Genoegen viste de 4de wedstrijd voor het clubkampioen schap van Voorschoten in het Oegstgeesterkanaal. De uitslag was: 1. A. van Os 30 st.; 2. T. Kneij- ber 20; 3. B. Hulsbos 18; 4. R. Be rkhuizen. 18; 5. P. Alblas 20; 6. Ba- renay 8; 7. S. Stolk 10; 8. G. Melse. 11; 9. N. Segaar 11; 10. E. Odijk 9. Viscollege "De Ruisvoorn" hield de vijfde wedstrijd in de Ringvaart. De vangst was slecht. De uitslag: 1. N. Dorrepaal 9 (1590); 2. S. Dubbel- deman 13 (1540); W. v. Weizen 8 (1460); 4. Th. Voskuil 12 (950); 5. Th. v. Daalen 11 (920); 6. P. Dubbelde- man 5 (600); 7. A. C. v. d. Meer 5 (580); 8. W. Mulder 4 (330); 9. H. Dubbeldeman 1 (200); 10. J. Nieu- wenburg sr. 1 (180). VOP '74 viste een wedstrijd in het Noordzeekanaal. De uitslag van deze wedstrijd was: 1. G. Terveer 10 (2260); 2. M. Kerkvliet 12 (2160); 3. A. Dubbeldeman 14 (2070); 4. A. v. d. Meij 6 (1670); 5. A. Segijn 9 (1600); 6. J. Kerkvliet 7 (1680); 7. J. v. Kam pen 6 (1380); 8. H. v. Houten 10 (1240); 9. J. v. d. Kaay 7 (1150); 10. F. Veltman 6 (940). Het Viscollege De Brasem hield zijn vierde wedstrijd in de Vliet bij Westgeest. Uitslag: 1. S. den Dub belden 24 (4250); 2. H. Boot 32 (2600); 3. W. van Westbroek 37 (2450); 4. H. Porrey 26 (2350); 5. P. Eradus 24 (2125); 6. K. v. d. Berg 22 (2050); 8. J. Blikman 20 (1775); 9. B. Smit 14 (1725); 10. A. v. d. Hulst 26 (1615). Zuidzijdervaart en Stingsloot onder handen genomen LEIDEN/DEN HAAG - Als pro vinciale staten deze maand in stemmen met het voorstel van GS zal een begin worden gemaakt met de verbetering van een recreatieve vaarverbinding tussen de Kager- plassen en het Braassemermeer. Het plan, dat een bedrag van 800.000 gulden zal kosten, omvat verbeteringen aan de Zuidzijder vaart en de Stingsloot. In 1966 werd door de Rijksplanolo gische Dienst een groot recreatie gebied geprojecteerd ten zuiden van de Kagerplassen. Het ging hier om vrij omvangrijke voorzieningen voor de dagrecreanten. Dit plan be gint volgen GS nu meer vorm te krijgen, ook al omdat een werk- commissie de oprichting van een ree reactieschap voor het piassen- gebied voorbereidt. De instandhouding en verbetering van de Zuidzijdervaart-Stingsloot wordt als essentieel onderdeel van het recreatieplan gezien. De vaar verbinding past zo zeggen GS in het streven om ten behoeve van recrea tieve toertochten de onderlinge vaarverbinding tussen de verschil lende plassengebieden te bevorde- De Zuidzijdervaart en Stingsloot wordt op dit ogenblik reeds vrij druk gebruikt voor de recreatie, maar noodgedwongen alleen door de kleinste schepen. Na de voorge nomen verbeteringswerken zullen ook grotere recreatievaartuigen deze wateren kunnen bevaren. Zo zal de doorvaarthoogte van de vaste Wittert van Hooglandbrug ver hoogd moeten worden van 1.40 me ter tot 2.60 meter. Dan zal ongeveer 95 procent van de motor- en zeilbo ten (met gestreken mast) dit water kunnen bevaren. Als bijkomend effect verwacht het provinciaal bestuur dat de drukte op de overbevaren plassen in het zomerseizoen zal verminderen. Bovendien zal er meer aanleggele- genheid langs de oevers komen dan nu het geval is. Op dit ogenblik vormt de Ringvaart rondom de Haarlemmermeer in feite dat enige vaarverbinding tussen de Kager plassen en het Braassemermeer. Gezien het feit dat de beroepsvaart veel gebruik maakt van dit water en het feit dat in het plassengebied naar schatting 7000 recreatievaar tuigen aanwezig zijn, is een tweede vaarverbinding hard nodig. Aanvankelijk had het kaderwater schap Ade het plan opgevat om de Stingsloot en de Zuidzijdervaart te dempen, gezien de hoge kadebelas ting. Omdat dit in strijd is met de provinciale recreatieplannen heb ben GS van Zuid-Holland tegen uitvoering van deze plannen be zwaar gemaakt. Wel moet er op korte termijn met de verbeterings werken worden begonnen gezien de zeer slechte staat waarin de ka den verkeren. Ook Rijnland die opmetingen en controleberekingen heeft gemaakt heeft al op spoed aangedrongen. De werken zullen ongeveer een jaar in beslag nemen en worden voor driekwart betaald uit gelden die door het ministerie van Sociale Za ken ter beschikking zijn gesteld om de werkloosheid te bestrijden. Vooralsnog wil men niet overgaan tot de reconstructie van de Wittert van Hooglandbrug. Verbreding van de bestaande vaarverbindin- gen wordt ook niet op korte termijn mogelijk geacht gezien de hoge kosten (raming ruim 6.2 miljoen gulden) en de noodzaak om aan zienlijk grondaankopen te doen. accommodatie in een grote loods, houdt zaterdagmiddag "open huis". Belangstellenden kunnen dan komen zien - vanaf 2 uur - hoe de nieuwe accommodatie is inge richt en alle informatie krijgen over de groep. O m. zal een dia-serie worden vertoond. Een Golf Extra, ter waarde van f 10.996,80 van Pon's Automobielhandel B.V., Leusden. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle tb.v. Nationaal Fonda Sport Gehandicapten. Benoemingen door raad LEIDEN - De Leidse raad heeft gis teravond een zevental personen benoemd in opengevallen plaatsen. Tot leden van het college van cura toren van het Stedelijk Gymna sium werd benoemd prof. dr. E. den Tex (met 30 stemmen) en benoemd prof. dr. M. de Jonge (met 27 stem men). Met respectievelijk 30 en 28 stemmen werden benoemd tot le den van de Raad van bestuur van de Stichting tot Exploitatie van Be jaardencentra, mevrouw M. Stolp-Van Ommen en mr. J. W. ten Napel. Met precies evenveel stem men (33) werden mevrouw C. J. Kramp-Heitink en mevrouw A. J. van Nienes benoemd tot bestuurs leden van de Stichting Zomerland. Tenslotte werd het nieuwe CDA- raadslid mevrouw Van Akkeren gekozen in de commissie voor het stedelijk museum "De Lakenhal". mjri uij un Liuye i\ijrtee/i de Leidse sportvisser JU. den Os (70) gisterochtend de vangst van zijn leven gedaan Nadat hij zo'n drie kwartier langs de waterkant had geze ten, schoot zijn dobber plotse ling naar de diepte. Toen hij vastsloeg ontdekte hij dat er een enorm gevaarte aan de haak zat. Hoe groot bleek een half uur later toen hij met veel vindin grijkheid het beest in het schepnet had weten te krij gen. Het bleek een paling te zijn met een lengte van meer dan een meter en een gewicht van vele ponden. De paling werd gevangen met een broodvlokje en zwemt op dit ogenblik al weer in het water rond, na enige uren in een teil te hebben verbleven. Gisteravond herkreeg de pa ling zijn vrijheid nadat hij door kennissen was bewon derd. De heer Den Os, die driemaal per week vist: "Ik heb wel eens meer 'n grote pa ling gevangen, maar die i toch de helft kleiner dan deze

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15