Ontvoerders dr. Herrema laten nog niets horen Nu wapens geeist voor de vrijheid mevrouw Claustre EG WEIGERT VOORTZETTING VAN GESPREK MET SPANJE Verzekeringen De toekomst is een gesloten gordijn Britten voorstander van evenredige vertegenwoordiging Advocaat Pat Hearst trekt zich terug Moordaanslag in Rome op Chileen Leighton 5!!fL;ehe^mbtegen°^araj^ie^ LEIDSE SPAARBANK DINSDAG 7 OKTOBER DUBLIN (SF) De ontvoerders van de Nederlandse zaken man dr. Tidde Herreman, hebben nog steeds niets van zich la ten horen. De Ierse minister van Justitie heeft verklaard dat de regering in Dublin er geen bezwaar tegen heeft als de Akzo- directie een losgeld wil betalen voor de vrijlating van de Neder landse zakenman. „Iedereen zal blij zijn als het leven van de heer Herrema op deze manier kan worderf gespaard". De Ierse bewindsman herhaalde voering van de Nederlandse zaken- dat zijn regering blijft weigeren op man Herrema en de invloed die zij de eis van de ontvoerders zelf in op de zaak zou kunnen hebben, te gaan, namelijk het vrijlaten van Terecht stond de 43-jarige Wal- drie IRA-leden die in de Ierse repu- ter Heaton die gemene zaak zou heb- bliek gevangen zitten. Over het eventueel betalen LONDEN (AFP) Tweederde /an de Britten is voorstander van herziening van het kiesstelsel, 'oor de kleine partijen. Van de Liberale partij die bij de laatste verkiezingen met vijf mil- waarbij het districtenstelsel ver- joen stemmen slechts 13 zektels vangen wordt door het systeem van evenredige vertegenwoordi ging. Dit blijkt uit een opiniepei ling waarvan de uitslag gisteren in de "Evening Standard" werd gepubliceerd. kreeg, wenst 66 pet wijziging van het kiesstelsel. Van de kiezers van de Labourpartij die voor 11 mil joen stemmen 319 zetels verwierf, geeft echter 53 pet de voorkeur handhaving van het oude sy- Volgens dit onderzoek vindt 66 steem. De kiezers procent van de ondervraagden dat "het aantal zetels dat een partij verwerft, een weerspiegeling moet vormen van het aantal stemmen dat op haar is uitgebracht". Van de ondervraagden acht 45 pet het huidige systeem "onrechtvaardig'1 de Con servatieve Partij die 276 zetels kreeg voor 10 miljoen stemmen, zijn verdeed over de kwestie. Ter wijl 44 pet het kiesstelsel wil la ten wijzigen, voelt 48 pet meer voor handhaving van de bestaan de toestand. Een afgedankt drijvend dok van bijna 30 meter breed van de Amerikaanse marinewordt op zijn kant voorzichtig door de te smalle sluizen gemanoeuvreerd. Het schip was met behulp van beton blokken en pontons in een hoek van 38 graden gezet, voldoende om het vaartuig, dat gebruikt zal worden om schepen voor ecologisch onderzoek te gaan bouwen, doorgang te verlenen. losgeld is overigens nogal wat warring ontstaan in Limerick, plaats - ben gemaakt met de Engelse miljo- nairsdoohter dr. Rose Dugdale en onbekenden om in het bezit te ko- Gaten geboord De 419 ton meten de vuurwapens, munitie de fabriek van dr. Her- springstoffen in 1973. gevestigd. Volgens sommi- Dr- Dugdale is ee ge berichten zou de Nederlandse di- IRA-gevangenen om rectie van Akzo zich reeds bereid heb- Jf gevraagd door de ontvoerders ben verklaard een losgeld te beta- de heer Herrema. len. De opmerking van de Ierse mi nister heeft daar kennelijk verband mee gehouden. Jan Hutter, de waar nemend directeur van de Akzo-ves- tiging in Limerick, heeft echter voor de lichter Don Bosco-2 van schipper Van den Bogaert uit Steendorp is de drie zondagochtend vroeg in nog geen wier vrijlating kwartier gezonken in het Albertka- naal in Antwerpen, vlakbij de al veertig dagen durende blokkade die er is aangebracht door stakende politie hebben gisteren schippers. Het bleet dat in de romp het schip enkele gaten waren Belfast gemaakt, zodat het ruim volliep. Al leen de stuurhut van de Don Bosco Leger een reeks razzia's uitgevoerd op het platteland ten noorden en een twaalftal dervraging aangehouden in verband geen met de reeks bomaanslagen beerd schip de televisie verklaard dat sprake is van een losgeld voor de heer moorden Herrema van de kant van de Akzo- testantse extremisten. directie. In dit verband is het opval- De anti-katholieke aanslagen kost- gaert, die niet' lend dat Jelle Herrema, de oudste ten aan twaalf mensen het leven, zoon van de ontvoerde industrieel, heeft gezegd dat de familie des- De aangehouden mannen zouden noods privé zou proberen een lid zijn van de Ulster Volunteer eventueel bedrag aan losgeld biieen Force, een extremistische profes te brengen. tantse organisatie die heeft erkend i_i_ verantwoordelijk te zijn voordeaan- noop slagen. Ondanks het feit dat de ontvoer- ders nog niets van zich hebben la- Doden ten horen, heeft de Ierse politie nog Een Dolltieman naar cs,u Steeds alle Virtnn Hah de nnt.imerdo TvTo V- in de Noordierse plaats Limavady UeP om ^n onderzoek in te stellen de politie zouden naar een gewapende roofoverval ls gisteren gedood door een bom die de overvallers hadden achtergelaten. steekt nog boven het water uit. Het hebben geaccepteerd van de Franse direct of indirect wapens te leveren, te 1 Opiumvangst De politie van Gor- /^T7T AD17AT gan, in het noorden van^Iran,^heeft HilN Haar in Xeheran l UIT PROTEST de lading van een auto die na een botsing met een landbouwtrekker PEKING (DPA) De Sowjetrussi- zwaar beschadigd werd. sche diplomatieke vertegenwoordiger in P«king en zes andere hoofden van OostoMTopese diplomatieke missiesin China zijn weggelopen van een staatsdiner toen de eerste waarne mende vice-premier, Teng Hsiao Ping, zei dat de ene supermogend heid die het meeste schermt met het woord vrede, de grootste oorlogsdrei ging vormt. Het incident deed zich voor aan een diner ter ere van de Zuidslavi- sche premier Dzemal Bijedic. Het was voor het eerst sinds 1972 dat diplomaten van communistische dat den terechtgesteld. Maar Frankrijk landen eensgezind een protestgebaar zag kans nieuwe onderhandelingen maakten. Het weglopen van de di- i betaalde op 25 septem- plomaten heeft in Peking te schip verspert de vaargeul gedeel- autoriteiten heeft de rebellenleider In het Parijse regeringscommuni- ber. De goederen werden later af- verrassing gewekt, de Sowj et- vorige week door prp- telijk. Vorige week is ook al gepro- Hissen Habre in Tsjaad geweigerd qué wordt gezegd dat Frankrijk geen geleverd op twee overeengekomen Unie in het geheel niet genoemd Van den Bo- Frangoise Claustre vrij te de staking deel- laten tenzij Frankrijk hem ook steeds alle hoop dat de ontvoerde Ne derlander in leven is. Volgens woordvoerder de ontvoerders er niets als ze de heer Herrema om het le ven zouden brengen. Daarbij komt dat ook de IRA, het verboden Ierse republikeinse leger, de ontvoering afkeurt omdat het hun organisatie kinderen aan verwondingen die zij neemt de Don Bosco-1, tot zinken pens levert, aldus heeft de regering te brengen. in Parijs bekend gemaakt. De presidentiële woordvoerder Xa- wapens kan leveren aan de rebel- data, len omdat dit in zou gaan tegen de wens van de wettelijke autoritei ten in Tsjaad en de unanieme be slissing van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid alsmede het beleid jegens Afrika en de internationale verplichtingen van Frankrijk. Frankrijk doet een beroep op in ternationale humanitaire organisa ties met het doel het leven van me- zrouw Claustre te redden, en werkt met Afrikaanse staten samen in rome (AP) De voormalige Chi- pogingen haar invrü- leense vice-president Bernard Leigh- SAN FRANCISCO (AP) Teren- Een woordvoerder ce Hallinan, de advocaat die Patri cia Hearst reeds sedert de dag van haar arrestatie vertegenwoordigt, geen goed zou doen. Als de ontvoer- vrijdag had opgelopen door het ont- JJJ*,,52^ÏÜJÏÜL.f. ders de heer Herrema zouden ver- Ploffen van een IRA-bom in een pro moorden, tekenen zij hun eigen dood- testantse boekwinkel, vonnis, aldus een IRA-woordvoerder vestigde dat hij niet langer bij zaak betrokken is commentaar. in Belfast. Overigens staat in de In Belfast drongen overvallers een schoten een pro testant en diens zoon neer. Dé twee werden ernstig gewond. heeft Albert Johnson, verbonder aan het kantoor van de beroemde Bailey, bekend gemaakt. Ierse republiek ook nog steedsde 7°^ bi™?n doodstraf op terroristische activitei ten. Op de Nederlandse ambassade in Dublin heeft men eveneens de hoop nog niet laten varen. Volgens een O 7 7 woordvoerder kan het enige tijd du- OllGZtïClïlGCll ren voordat zij iets van de ontvoer ders zullen horen. t de ontvoe een splintergroepering van de IRA hebben zij niet alle middelen om snel contacten te kunnen leggen. TEL AVIV (UPI) Premier Jitzjak zonder daarbij direct gevaar te Rabin heeft het Israëlisch kabinet lopen. De echtgenote van de ont- meegedeeld, dat het eerste schip voerde Nederlander verblijft al sinds met lading voor of van Israël eind vrijdagmorgen op de Nederlandse deze week of begin volgende week ambassade, in gezelschap van jhr. door het Suezkanaal zal varen. Kraijenhoff, de Nederlandse Akzo- De doorvaart zou geschieden na- directeur en de oudste zoon Jelle. Me- dat het Amerikaans Congres zijn toe vrouw Herrema heeft gezegd achter stemming heeft gegeven voor de sta- het standpunt van de Ierse regering tionering van 200 Amerikaanse tech- te staan. nici voor toezicht op de naleving van Voi-Jaanr/l het tussentijdse akkoord tussen Is- v eraaaga raël en Egypte inzake de sinai> In Manchester in Engeland is gis- vóórdat er verdere stappen worden teren een proces verdaagd in verband gedaan voor de uitvoering van deze met de 'geladen sfeer' rond de ont- overeenkomst. Volgens Johnson is er geen sprake verantie v van meningsverschillen tussen het in5ewilügd' team van advocaten onderling. Dit echter niet geheel Johnson deze week in het openbaar uitlatingen van Hallinan heeft te gengesproken. Advocaten van Patricia Hearst wel als het openbaar ministerie heb- heidstelling te bewerkstelligen. Volgens Beauchamps heeft Habre, voor hun' huis de leider van de rebellen in de Ti- hoofd geschoten. besti-Woestijn in Noord-Tsjaad, til- bekend gemaakt, dens besprekingen met Afrikaanse weigerde bemiddelaars geen nieuwe tijdslimiet De twee Chilenen, die gesteld binnen welke zijn eis tot le- ballingschap verblijven, verkeren in reeds drie heeft de politie jaar in Rome in hun vrijwillig ver kozen ballingschap en hebben open lijke kritiek geuit jegens het huidi- Italië in ge militaire regime in Chili. Vier maanden na de val wapens moet zijn levensgevaar. Ze werden op het trot- lende verlieten de Leightons hun aangezien Beauchamps werd voorgelezen wordt overgebracht. Volgens de doktoren teiten. heid en mensenrechten genoemd. Ondanks het verzet rechtvaardig- aanslag zullen overleven. een van de oprich- Enkele dagen geleden was Leigh ton de belangrijkste spreker tijdens bijeenkomst van de Italiaanse ring van Tsjaad heeft Frankrijk op m0Cratische Partij. Voordat wijlen de Chileense Christen-De- Christen-Democratische Partij die i het Symbionese bevrijdmgs- miiikvr, ooinmoo vrijlating a georganiseerd uit protest tegen de de Spaanse terechtstellingen. ADVERTENTIE leger te willen getuigen. vnrv^PoL Cen ^n .^e New maanden geleden ontvoerd bij het York Post zou Patricia tijdens ge- Tibesti-dorp Bardai sprekken met psychiaters die haar 0o!c haar man Pierre zoll 2ich in h iST namen Van mcnsen handen van Habre bevinden, maar hebben prijsgegeven die haar onder- ten aanzien van hem zijn geen eisen dak hebben verschaft alsmede heb- gesteld. ben verklaard tegen haar vroegere Toen Frankrijk aanvankelijk aar kameraden te willen getuigen in ruil zeide op de eisen in te gaan heeft - 1 rechtsvervolging of Habre laten weten dat speciale behandeling. Zij zou tot de nieuwe houding zijn gekomen op advies van Lee Bailey. Albert Johnson heeft het verhaal ontkend advocaat is geweest met wie Patri - Hearst verleden week heeft ge- Claustre op 23 september Films "gekaapt" Zes weken na «rpwatrrf Hot hji de diefstal van de oorspronkelijke negatieven van drie grote Italiaan- films in Rome hebben de daders losgeld geëist van 600.000 gul- Terence Hallinan ADVERTENTIE rSkïï hM,t bekmd' al" den De Italiaanse radio bwlchttê "7 gisteren dat de eis in New York is Officier van Justitie James L. gesteid en dat de eiser als bewijs Browmng heeft het artikel in de dat hij de negatieven inderdaad in "wild verhaal" zljn bezit heeft, stukken van Felli- Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor Verstandig met aardgas 's Avonds de gordijnen dicht Laten we er even een tipje van oplichten. We zien dan, dat er door een ruit gemiddeld ruim drie keer zoveel warmte naar buiten ontsnapt als door een muur. Maar we zien niet of er in een wat verdere toekomst voldoende nieuwe energie zal zijn die het tegen aardgas kan opnemen. Hoe krijgen we wat meer zekerheid? Niet door 't gordijn verder te openen. Maar juist door 't helemaal te sluiten, zodra de zon onder is. Want ramen zijn 's winters altijd koud. U voelt 't in uw nek als u er te dicht bij zit. Worden ze 's avonds en 's nachts afgeschermd door overgordijnen dan spaart dat heel wat gas. Zeker als dat 25 jaar lang in 4 miljoen huizen gebeurt. Dus voortaan gordijnen dicht als 't donker wordt. Dat maakt de toekomst wat lichter. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken,deVereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin)en N.V.Nederlandse Gasunie New York Post genoemd en gezegd dat Patricia ni'S "Casanova", Pasolini's "Salo Hearst niet heeft laten blijken met 0f de 120 dagen van Sodom" en Da- het Openbaar Ministerie te willen miani's "Niemand is de grootste", meewerken. heeft overgelegd. Luxemburg/Madrid/Den Haag (ANP AP) De ministers van Buiten landse Zaken van de negen Euro- marktlanden hebben gisteravond in Luxemburg besloten tot een verkla ring waarin staat dat de onderhan delingen met Spanje, op het huidige tijdstip, niet kunnen worden voort gezet. Deze verklaring, bestemd voor de pers (ze zal niet aan de Spaanse regering worden overgemaakt), aldus de Nederlandse minister, mr. Van der Stoel, zal vandaag pas officieel be kend gemaakt worden. Volgens enige woordvoerders zijn tijdens het strikt geheime beraad van de ministers over de Spanje- verklaring grote verschillen van me ning aan de dag getreden. In ant woord op de vraag of er inderdaad onenigheid geweest was, antwoord de mr. Van der Stoel: "Als negen lid staten gaan formuleren is dat altijd nogal een ingewikkelde kwestie". Woordvoerders deelden ook mee dat de ministers, die zich in totaal vier uur met de kwestie Spanje be zighielden, langdurig gesproken had den over de wenselijkheid van de verklaring die de Europese Commis sie (het 'dagelijks bestuur' van de EG) vorige week heeft afgelegd. Daarnaar gevraagd antwoordde mr. Van der Stoel: 'Ik heb tijdens de discussie nadrukkelijk vastgesteld, dat de Europese commissie een politiek orgaan is'. De ministers hebben ook gespro ken over hun toekomstig beleid in zake de diplomatieke vertegenwoor diging in Madrid. Acht van de negen EG-lidstaten (Ierland vormt de uit zondering) hebben na de executies in Spanje hun ambassadeurs uit Ma drid teruggeroepen voor consultatie. De Nederlandse bewindsman, Van der Stoel, zei in antwoord op vragen dat het overleg over het terugzen den naar Madrid van de ambassa deurs wordt voortgezet. 'Er tekent zich nog geen consensus af over het nen een aantal dagen terugzenden van de ambassadeurs', aldus mr. Van der Stoel. De Zwitserse ambassadeur in Spanje, die na de executie van vijf guerrilla-strijders voor overleg naar Bern werd teruggeroepen, is giste ren als eerste teruggekeerd op zijn post in Madrid. De voorzitter van het Europese Parlement, de Franse socialist Geor ges Spenale, heeft de ministerraad van de EG en de Europese Commis sie gevraagd de betrekkingen tussen de Europese gemeenschap en Spanje onmiddellijk te bevriezen. Hij deed dit in een telegram aan de voorzitter van de raad, de Ita liaanse minister van Buitenlandse Zaken Mariano Rumor, en de voor zitter van de commissie. Frangois- Xavier Ortoli. aan de vooravond van de bijeenkomst van de raad. die thans in Luxemburg wordt gehouden. De gemeenschap heeft met Spanje een preferentieel handelsverdrag ge sloten, dat tegen het einde van dit jaar afloopt. Ook na de kolonelscoup in Grieken land heeft de Europese Gemeenschap de betrekkingen met Griekenland 'bevroren', dat wil zeggen de uitvoe ring van het associatieverdrag tus sen de EG en Griekenland tot het strikt noodzakelijke beperkt. Dat nam overigens niet weg. dat de handel tussen Griekenland en de negen enorm steeg. De Amerikaanse senator Adlai Ste venson heeft er gisteren bij de Ame rikaanse regering op aangedrongen de onderhandelingen over het behoud "De Westerse wereld is geschokt door de terechtstellingen in Spanje, aldus Stevenson in de Senaat. De Democratische senator zei te delen in deze verontwaardiging. "Ik betwist een regering niet het recht iemand te berechten die be ticht wordt van moord, maar ik vind snelle rechtspraak door een militair tribunaal weerzinwekkend". Hij zei te betreuren dat "onze ei gen regering vrijwel doodstil of mis schien wel erger dan doodstil", heeft gereageerd op de ontwikkelingen in Spanje. De politie van Madrid heeft gis teren bekend gemaakt dat zondag in voorsteden van de hoofdstad vijf priesters zijn aangehouden die had den gepreekt over de politieke situa tie in Spanje na de terechtstellingen van 27 september. De preken waren geschreven door een van de Madrileense hulpbisschop pen mgr. Alberto Iniesta. Of de vijf aangehouden priesters aan de justitie zullen worden over gedragen ter berechtiging is door de politie niet gezegd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13