Weer drie leden politie gedood Nog geen spoor van dr. Herrema KREISKY WINT UBt VERKIEZINGEN Soar es uitgejouwd voor fascist en moordenaar Bij aanslag in Spanje Lutheraans leider mag niet terug naar Chili Schip bij Korea tot zinken gebracht na gevecht van drie uur rmm MAANDAG 6 OKTOBER Meerderheid vergroot I MADRID (AFP/Reuter/AP) Drie leden van de Guar- Nieuw Clhhoord dia Civil zi^n om het leven §ekomen en twee zwaar gewond geraakt toen de landrover waarin zij gistermiddag zaten in de buurt van San Sebastian op een mijn reed. Het hoofdkwartier van de Guardia Civil dat dit bekend maakte, Het weten dat de landrover door de ontploffing wel twintig meter naar voren werd geworpen en verscheidene malen over de kop sloeg. De mijn was kennelijk van een afstand tot ontploffing gebracht. VS en Spanje WASHINGTON (UPI/AFP) De Verenigde Staten en Spanje zijn het zaterdag eens geworden over een nieuw algemeen raam akkoord voor hun samenwerking, zo is in Washington bekendge maakt nadat minister Kissinger en zijn Spaanse collega Pedro Cortina Mauri een reeks van vijf besprekingen hadden afge sloten over de verlenging van het verdrag voor samenwerking, dat in 1970 werd gesloten en dat op 25 september is afgelopen. In het oude verdrag werd het gebruik geregeld van vijf bases in Spanje door de Amerikaanse strijdkrachten. Hoe dit verder gaat, werd niet gezegd. Volstaan werd met de mededeling dat nu op ambassadeursniveau onder handelingen zullen worden ge voerd over aanvullende docu menten betreffende details van het nieuwe verdrag. Het is niet duidelijk in hoever re de VS nog van de bases in Spanje gebruik zullen mogen maken en hoeveel economische steun Washington bereid is daarvoor te geven. Het Amerikaans-Spaanse over leg over verlenging van het ver drag begon al in het begin van dit jaar. De Amerikaanse rege ring heeft laten weten, dat de Jongste terechtstellingen in Spanje en de daarop gevolgde internationale protestcampagne niet van invloed zullen zijn op dit overleg. GENÈVE (Reuter) De leiders van de Wereldraad van Kerken en de Lutherse wereldfederatie, dr. Phi lip Potter en dr. Carl Mau, hebben in Genève hun bezorgdheid uitge sproken naar aanleiding van berich ten dat bisschop Helmut Frenz, hoofd van de Lutherse kerk in Chili, Pro Franco dat land niet meer binnen mag. Men vermoedt dat de aanslag het werk was van de Baskische afschei dingsbeweging ETA, die op deze wijze wraak wilde nemen voor de terecht stelling van twee van haar activis ten, acht dagen geleden. De aanslag toonde grote komst met de aanslag waarbij in december 1973 in Madrid de Spaanse premier Luis Carrero Blanco om het leven kwam. De twee Baskische leiders, die in verband met de aanslag op Carrero Blanco werden gearresteerd, zitten op het ogenblik in de gevangenis in afwachting van hun proces. Door de aanslag van gisteren is het dodental van het politieke geweld in Spanje sinds 1974 gestegen tot 38. Van de slachtoffers waren 24 politie- 14 burgers. In Madrid werden verleden week woensdag in drie verschillende dis tricten drie politiemannen doodge schoten tijdens de feestelijkheden ter gelegenheid van het 38-jarig bestaan van Franco's bewind. Voor deze aanslagen in Madrid wordt het extreem linkse patriotti sche antifascistische revolutionaire gront (FRAP) verantwoordelijk ge acht. Spoedvergadering Premier Carlos Arias Navarro heeft voor vandaag een buitengewone ka binetsvergadering bijeengeroepen om maatregelen te bespreken tegen de nieuwe golf van geweld die het Spaanse regime bedreigt. Een hoge functionaris voorspelde echter gisteravond al dat de rege ring er waarschijnlijk niet toe over zou gaan de noodtoestand af te kon digen. De functionaris, volgens wie de guerrillastrijders in het land hun strijd om het fascistische bewind ten val te brengen aan het verliezen wa ren, zei dat de aanslag waarbij gis teren in Baskenland drie politie agenten om het leven kwamen, geen aanleiding zou vormen voor het tref fen van noodmaatregelen. De functionaris verklaarde verder dat het bewind in Madrid voordeel zou trekken van de golf van „vader landslievend enthousiasme in Spanje, die verleden week tot uiting kwam in een reeks van betogingen ter on dersteuning van het regime van generalissimo Francisco Franco". zegd dat een Nederlandse vrouw uit het naburige Torremolinos vanaf het balkon van het gouverneurspaleis in Malaga mocht spreken. Zij verklaar de daarbij dat „Nederland zelf ge noeg problemen heeft en zich niet moet bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van Spanje". De Spaanse politie heeft een stu dentenafdeling van de Baskische af scheidingsbeweging E.T.A. opgerold en zes leden gearresteerd, zo is gis teren bekend gemaakt. Er is een grote hoeveelheid in Frankrijk gedrukt propagandamate riaal in beslag genomen. WENEN (AP) De socialistische partij van de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky heeft gisteren een klinkende overwinning behaald inde algemene verkiezingen. Volgens een bekendmaking van het Ministerie van Binnenlandse Za ken veroverden de socialisten 94 ze tels. waardoor zij in het 183 zetels tellende parlement over een absolu te meerdertieid beschikken. De socialisten gingen hiermee één zetel vooruit. De christendemocrati sche Oostenrijkse Volkspartij kreeg 78 zetels, twee minder dan in 1971, en de vrijheidspartij kreeg er 11, een winst van een zetel in vergelijking met 1971. De communisten kregen geen en kele zetel. Functionarissen waarschuwden dat er wellicht nog enkele wijzigingen in de zetelverdeling zouden komen als morgen alle stemmen herteld zijn, maar voegden er aan toe dat de absolute meerderheid van de so cialisten zeker gesteld was. In totaal werden 4.482.834 geldi ge stemmen uitgebracht. Daarvan kregen de socialisten er 2.268.940 of te wel 50,61 procent. Bij de vorige verkiezingen men, hetgeen neerkwam op 50.04 procent. De Oostenrijkse Volkspartij kreeg 1.917 665 stemmen (42,78 procent), tegen 1.964.713 stemmen (43,1 pro cent) in 1971. De Vrijheidspartij kreeg 241.130 stemmen (5.38 procent) tegen 248.473 stemmen (5,5 procent) in 1971- De communisten kregen 53.673 stemmen (1,20 procent) tegen 61.762 stemmen (1.4 procent) in 1971. Een aantal splintergroeperingen kreeg in totaal 1.426 stemmen. Het opkomstpercentage was 90,28. De drie Spaanse politiemannen, die gisteren om het leven kwa men (foto hoven). Het zijn vX.n.r. Esteban Maldonado (20), Je sus Pascual Martin J25) en Juan Moreno Chamorro. Bij de aanslag werden twee andere inzittenden van de jeep zwaar gewond. Onder de totaal vernielde jeep. Bisschop Frenz, een 42-jarige Duit ser. heeft sinds 1965 in Chili gewerkt. Hij reisde op 20 september naar Ge nève om er een bijeenkomst bij te wonen van de Lutherse wereldfede ratie. Het Chileense Ministerie van Binnenlandse Zaken maakte dezer dagen bekend dat Frenz niet meer terug mag komen. Zijn verblijfsver gunning is ingetrokken. In een com- muniué werd de bisschop beschul digd van anti-nationale activiteit die „een ernstige bedreiging vormt voor de openbare veiligheid en orde". Potter verklaarde dat de Wereld raad van Kerken, als Chili inder daad zo'n besluit genomen heeft, ..het zou beschouwen als een uiterst ern stige en ongegronde aanval op een eminent kerkelijk leider". Dr. Mau verklaarde dat zijn federatie, als de berichten waar zijn, krachtig pro testeert en de Chileense regering vraagt van haar besluit terug te ko- In Santiago hebben leiders van christelijke kerken gesproken van „een extreme maatregel die pijn en teleurstelling heeft gewekt". In verscheidene Spaanse steden zijn zaterdag grote betogingen ge houden ten gunste van Franco, waar bij geprotesteerd werd tegen de bui tenlandse kritiek op de terechtstel ling van vijf Spaanse stadsguerrille- ros vorige week zaterdag. Volgens het Spaanse persbureau Cifra namen in Malaga vele buiten landers aan de manifestatie deel. Er werden spandoeken meegevoerd met opschriften als „de Zweden van Ma laga zijn tegen terrorisme en leu gens" en „de Nederlandse inwoners van Fuengirola zijn tegen de hou ding van de Nederlandse regering". In het bericht van Cifra werd ge- ONTVOERING In een veld bij de internationale luchthaven Ezeiza van Buenos Aires heeft de politie zater dag het lijk gevonden van een 22- jarige zwangere vrouw, die de dag tevoren was ontvoerd. De vrouw had drie kogels in het hoofd. Haar han den waren geboeid. De politie ziet hierin een actie tegen een verrader door een rechtse moordbrigade, de anti-communistische alliantie, die in het bewuste veld al meer slachtoffers heeft achtergelaten. LISSABON (Reuter) Circa 100 radikaal-linksen hebben zich, "fas cist" en "moordenaar" roepend, ver drongen rond de socialistischepar- tijleider, Mario Soares, toen hij gis- ren het stadhuis van Lissabon ver liet na een plechtigheid t.g.v. de verjaardag van de stichting van de eerste republiek Portugal in 1910. Gewapende militaire politiemannen snelden toe om Soares naar zijn au to te brengen. Er werd één arres tatie verricht. Het incident deed zich voor toen de president, Francisco da Costa Go- mes, en de premier, Jose Pinheiro de Azevedo, het stadhuis verlieten. Een vorm van boe-groep steeg op. Tijdens de plechtigheid hadden de demonstranten leuzen geroepen als "macht aan het volk". In het stadhuis had de president, die gisterochtend vroeg was terugge keerd van bezoeken aan Polen en de Sowjet-Unie, in een toespraak ge pleit voor gezag, discipline en orde. Naast hem stond de premier, die zaterdag toegaf dat zijn regering niet helmaal de situatie in de hoofd stad beheerste waar de politieke pola risatie de mogelijkheid had vergroot van gewapende botsingen binnen de strijdkrachten De president zei dat Portugal te maken had met hetzelfde fenomeen dat leidden tot de instorting van de eerste republiek en de vestiging van een rechtse dictatuur in 1926: verdeeldheid onder democraten en een economische crisis. In een vraaggesprek met het week blad Expresso waarschuwdde de pre mier zaterdag dat de verstoring van het regringsgezag een kritiek punt had bereikt. Het wezenlijke probleem komt voort uit de zeer linkse pro paganda die enkele militaire eenhe den in Lissabon en omgeving beïn vloed heeft. BOM VOOR DEBRÉ Een zware bomexplosie heeft zondag het huis van de voormalige Franse premier Michel Debré ernstig vernield. Er vie len bij de aanslag geen slachtoffers daar Debré en zijn gezin in him bui tenhuis verbleef. Debré, een van de leiders van de Franse gaullistische partij, verklaarde dat hij de afgelopen jaren verscheidene malen is bedreigd door allerlei politieke te genstanders. Vier jaar geleden nog ontving hij een bombrief. De premier heeft op de jongste ontwikkeling geantwoord met een campagne tegen anarchie. Zo werd een opstandige eenheid in het noor den geheel ontbonden. Voorts wa ren er berichten dat loyale comman do's aan de rand van Lissabon zwa re wapens hadden ontvangen ter versterking van hun gevechtskracht. Inmiddels heeft het uiterst linkse regiment lichte artillerie ralis dat er door de socialisten van beschul digd is deelgenomen te hebben aan de samenzwering voor een nieuwe staatsgreep, drie grote anti-tankkan nen voor zijn kazerne in een buiten wijk van Lissabon geplaatst. Op de muren rond de kazerne zijn machine geweren neergezet en 30 soldaten van het regiment, gewapend met automatische geweren, houden de wacht. SEOEL (AP) Gisteravond is na een gevecht van drie uur tus sen schepen van de Zuidkoreaan- se marine en jagers van He Zuid- koreaanse luchtmacht voor de kust van Zuid- Korea een snel varend schip tot zinken gebracht, aldus is door het ministerie van Landsverdediging te Seoel bekend gemaakt. Aangenomen wordt dat het Noordkoieaans was. Het vaartuig werd voor het eerst waargenomen door een Zuidkoreaanse marine- patrouille op 30 kilometer ten zuiden van het eiland Hoeksando, 400 kilometer ten zuidwesten van Seoel, om ongeveer negen urn 's avonds plaatselijke tijd, aldus de bekendmaking. Het onbekende schip s-af geen gevolg aan het bevel bij te draaien maar opende het vuur en ver dween toen met hoge snelheid in zuidelijke richting. Kort na middernacht werd het weer opgemerkt, 85 kilometer ten zuiden \an het genoemde eiland en toen aangevallen door de Zuid- koreanen. Aan Zuidkoraanse ziji2 eerden geen verliezen geleden. Dit was het tweede zeegevecht oit jaar. Op 15 februari brachten Zuidko- schepen en vliegtuigen >r de oostkust van hun land Noordkoreaans schip tot zin- na een gevecht van ren uur. r Enkele uren voor de aankomst van Keizer Hirohitho van Ja pan in New York hebben veiligheidsagenten bij een inval in een woning in Brooklyn twee Amerikanen van Chinese af komst gearresteerd. In de woning werden deze semi-automati- sche geweren en een automatisch pistool met munitie aan getroffen. De inval werd verricht door leden van de Ameri kaanse geheime dienst, die belast is met de bescherming van president Ford en hooggeplaatste buitenlandse gasten. ARTSEN STAKEN Meer dan 6.000 Israëlische artsen zijn zondag in sta king gegaan uit protest tegen de moord op een collega die door een patiënt om achter het motief te ko- deze onderzocht. Betrekkingen Pakistan met Bangladesj DACCA (Reuter) De regering van Bangladesj heeft ruim 1.000 ge vangenen vrijgelaten, nadat presi dent Moesjtaque Achmed had aange kondigd dat er op 28 februari 1977 algemene verkiezingen zullen wor den gehouden. Voorts werden enkele doodvonnis sen gewijzigd in 14 jaar gevangenis straf, terwijl van andere gevangenen de straffen werden gehalveerd. Pakistan en Bangladesj hebben be sloten zo spoedig mogelijk weer di plomatieke betrekkingen aan te kno pen. Het besluit om ambassadeurs uit te wisselen is genomen na overleg in New York tussen de mViisters van Buitenlandse Zaken. Zij wonen in New York de Algemene Vergade ring der V.N. bij. De officiële be kendmaking wordt in de komende dagen verwacht. LOSGELD VOOR DODEN Een 23-Jarige man uit het Noorditaliaanse Biella, die en methode had bedacht om munt te slaan uit de eeuwige rust van dierbare overledenen, is za terdag door de politie gearresteerd. Hij uitte telefonisch dreigementen aan gegoede families dat hij de fa miliegraven zou opblazen als zij hem geen forse bedragen losgeld neertel den. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Voor ƒ1,- kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten en één van de prachtige prijzen winnen, waaronder de super-de-luxe machine van Singer. De allesdoener, type 760 van Singer, winkelwaarde 1.179,- En als u geen prijswinnaar bent, heeft u toch geen pech, want er is al een elektrische Singer zigzag voor 369,-. Ierse politie zoekt koortsachtig naar schuilplaats DUBLIN (SP/AP) De Ierse po litie zoekt in verband met de ont voering van de Nederlandse zaken man dr. Tiede Herrema de 27-jari ge Eddie Gallagher en de 19-jarige Marian Coyle. Gallagher is naar ver luidt de vader van het kind van dr. Rose Dugdale, wier vrijheid is geëist in ruil voor de vrijlating van dr. Herrema. Rose Dugdale zit ge vangen voor een roofoverval voor de IRA. Marian Coyle wordt ook al geruime tijd in Engeland gezocht, omdat ze ervan wordt verdacht medeplichtig te zijn aan de golf van bomaansla gen in 1973 en 1974. Pogingen om het drama rond de ontvoering op te lossen zijn gisteren ln een impasse geraakt omdat twee IRA-leden wier vrijlating tevens wordt geëist hun medewerking niet willen verlenen. De twee Kevin Mallon en Jim Hyland die straffen in de Port- laoische gevangenis bij Dublin uit zitten, hebben gisteren geweigerd een dokument te tekenen waarin zij zouden verklaren niets met de ontvoe ring te maken te hebben en de ont voerders zouden oproepen Herrema vrij te laten. Van de vrijdag ontvoerde Nederlan der is nog steeds geen spoor gevon den. Ook al heeft de Ierse regering geweigerd vóór gistermiddag de drie IRA-gevangenen vrij te laten, zoals Herrema's ontvoerders hadden ge- eist, toch gelooft de Ierse politie dat de gijzelaar nog leeft. In strijd met de instructies van de ontvoerders vermoedelijk leden van een splintergroep van de IRA zoekt de politie koortsachtig naar hun schuilplaats. De speurtocht con centreert zich op de directe omge ving van Limerick, de plaats aam de Atlantische kust van Ierland waar Herrema vrijdag werd ontvoerd. Zaterdag eisten zesduizend beto gers in Limerick de vrijlating van dr. Herrema. Het waren de arbeiders van de AKZO-fabriek Ferenka, waar van Herrema directeur is. "Geef ons onze baas terug" en "Nee tegen geweld" stond er op de spandoeken die ze meedroegen. De Ierse regering ontkende dit weekeinde boos de berichten dat zij onder sterke Nederlandse druk zou staan om toe te geven aan de eisen van de ontvoerders. Gisteren zond het NW een, telegram aan de lei ders van het Ierse verbond van trans port- en fabrieksarbeiders. Het Ne derlandse verbond vroeg de Ierse collega's al hun invloed bij het (ver boden) Ierse Republikeinse Leger (IRA) te gebruiken om te voorko men dat dr. Herrema wordt gedood. Dit verzoek wordt gedaan "hoewel we ons niet willen mengen in inter nationale politieke aangelegenhe den". Mocht het nodig zijn, dan zal het NVV morgen aan de internationale van chemie-arbeidersbonden ICF vragen om internationaal te protes teren. De Ierse politie zoekt naar Marian Coyle rechts j, die ook in Engeland wordt gezocht in verband met de golf van bomaan slagen vorig jaar, en Eddie Gallagher, die de vriend zou zijn van dr. Roase Dugdale, een van de IRA-leden wier vrijlating de ontvoerders eisen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7