'Liever samenwerking met de vuist op tafel' ÜH ®3EB5® FUNDAMENT ONDER LINKS COLLEGE GAAT SCHEUREN VERTONEN De zevende wethouder? „Stadspoorten en toegangswegen" „Wijnproefavond" in de Stadsgehoorzaal Leo Meijerfractieleider van de PvdA PPR/PSP/D'66 LEZERS SCHRWEN natuurlijk goed! MAANDAG 6 OKTOBER PAGINA 3 LEIDEN Op 29 mei 1974 be zorgde het electoraat Leiden een linkse meerderheid in de gemeen teraad en legde daarmee de basis voor een college, dat behalve uit de VVD-burgemeester kon be staan uit louter zich progressief voelende wethouders. PvdA, PPR, PSP en D'66 konden uitvoering geven aan datgene, wat ze in hun verkiezingsprogramma hadden verkondigd: de vorming van een links college, dat zich aan een van te voren overeengekomen programma had te houden. De vier jaar daarvoor had Leiden het uitsluitend met confessionele en VVD-wethouders moeten doen. En hoewel de meerderheid krap was (één zetel» en er door sommi gen nog een onderscheid gemaakt was tussen een enkelvoudige en een werkbare meerderheid, verliep de linkse greep naar de macht be trekkelijk soepel. Vijf van de zes wethouders waren snel benoemd; slechts voor één post was een on derlinge stemming nodig. De ver deling van de taken leverde even min onneembare obstakels op. al dongen Oosterman PPR/PSP/ D'66» en Tesselaar (PvdA» beiden naar onderwijs. De socialist won, maar even tueel leed over de portefeuille-in deling kon in de kiem worden ge smoord, door per sector een duide lijk koppel van twee wethouders aan te wijzen. Een idee van Leo Meijer, die tot fractie-voorzitter van de PvdA was gekozen. Er kwam een college van vijf wet houders. die lid waren (en zijn) van de PvdA, en één, die het weg kwijnende D'66 vertegenwoordigt, maar ook de PPR en de PSP. Een linkse verbroedering, waarmee was voldaan aan de wens van bv. het toenmalige PvdA-raadslid (thans wethouder» Cees Waal: „Leiden moet het rechtse juk van zich afschudden, zoals het dat vierhonderd jaar geleden met het Spaanse juk heeft gedaan zo luidde een vergelijking, die hij op verkiezingsbijeenkomst trok. Nu, ruim een jaar nadat het college werd geïnstalleerd, lijkt het fundament onder het linkse machtsblok scheuren te gaan ver tonen. Er mag op zijn minst ge sproken worden van wederzijdse irritaties tussen PPR/PSP/D'66 enerzijds en de PvdA anderzijds. En in recente interviews sprak de scheidende fractieleider van PPR/ PSP/D'66. Kees du Gardijn, zijn voorkeur uit voor een college dat op een bredere basis (dus meer partijen) zou moeten stoelen. Nogal in flagrante tegenspraak met wat PPR/PSP/D'66 voor de verkiezingen betoogden: voorko men moest worden dat de PvdA naar het CDA zou gaan lonken. Door John Kroon Du Gardijns ontboezemingen heb ben wrevel opgewekt bij zijn colle ga Leo Meijer. Hij zegt: "Op zich heb ik het afgelopen jaar toch al verreweg de meeste moeite gehad met het optreden van Du Gardijn bij onze coalitiepartner. Van Anne v.d. Zande kan je zeggen dat ze zich als enige PSP'ster in een wat uitzonderlijke positie bevindt. Haar optreden in de raad kenmerkt zich door veel wol en weinig geschreeuw Laurens Beijen (PPR) weet goed wat hij wil en heeft er feeling voor hoe hij dat kan bereiken. Met Kees du Gardijn ontstaan de moeilijkhe den niet zozeer om wat, maar voor al door de wijze waarop hij iets pre senteert. Het tijdstip; vaak zonder vooraf iets te bespreken. Zijn recen te uitlatingen over een afspiegelings college, het opnemen van CDA'ers en VVD'ers in het stadsbestuur neem ik ernstiger op. Het is onbegrijpe lijk dat een man als hij als verte genwoordiger van de groepering waarvoor hij staat, zoiets kan zeg gen. Voor de verkiezingen was het thema van de PPR: we moeten de PvdA afhouden van het CDA. Nu wordt in interviews het omgekeerde gezegd. De uitlatingen zijn regel recht in strijd met ons gemeenschap pelijk kernprogramma. Er is duidelijk uitgesproken door de PPR-ledenver- gadering dat met CDA en VVD geen progressief college is te vormen. Ik vind het kiezersbedrog om dan na de verkiezingen gebruik te maken van je positie om precies tegenge stelde ideeën in de stad te gaan pro pageren". Daey Ou wens Leo Meijer: echte oppositie ontbreekt. Als Meijer tijdens het gesprek wordt verteld dat Du Gardijn vra gen heeft gesteld over de kwestie- Daey Ou wens, de geschorste direc teur van de Groenoordhal, reageert hij verbaasd. Het blijkt een actueel voorbeeld te zijn hoe verzuimd is. om de coalitiepartner van te voren voldoende in te lichten. Hij zegt: In stadhuiskringen wordt hij n el eens de ..zevende wethou der'genoemd. Zelf kent hij ook nog wat onvriendelijkere kivalificaties, die de afgelopen periode gehanteerd zijn om zijn optreden te typeren. Maar hoe denkt Leo Meijer, leider van de grootste fractie in de Leidse gemeenteraad, de PvdA. daar zelf eigenlijk over? „Och, ik ben vanuit het campagne leiderschap tijdens de verkie zingen in deze rol omhoog ge vallen. mede dank zij het feit, dat beteren wethouder werden. Daarvóór heb ik nogal een in breng gehad in 't verkiezings programma. Ik vind dat ik me nu tot het uiterste moet in spannen om dat waar te ma ken. In de verkiezingscampag ne hebben wij zeer benadrukt dat er een sterkere bestuurs kracht moest komen. Dus: een programcollege met een poli tieke eensgezindheid. In het eerste jaar van het college heb ik me er echt op gericht om het team te handhaven. Er sterk de nadruk op gelegd dat de basis van succes is dat het college als team functioneert. Het hele systeem is er eigen lijk op gericht om de wethou ders uit elkaar te laten groeien. Wanneer elke wethouder indi vidueel alleen op zijn eigen ambtenaren zou afgaan, is dat gevaar groot. Daarom was het nodig dat er een goed functio nerend team kwam. Maar het is zeer wel mogelijk dat ik me in de verdere periode icat meer zal terugtrekken". "De kwestie Daey Ouwens verkeert op dit moment in een juridisch sta dium. In juridische procedures is zo spoedig mogelijk meestal niet zo ontzettend spoedig. Dit college heeft de situatie aangetroffen en staat nu voor het probleem om aan de ene kant te voldoen aan de ver plichtingen jegens een werknemer van de gemeente, tegenover wie men een verantwoordelijkheid heeft en aan de andere kant de verant woordelijkheid tegenover de gemeen te zelf. In die zin dat er geen on verstandige en onvoorzichtige be slissingen genomen mogen worden, omdat die de gemeente erg duur kunnen komen te staan. Tegenover de betrokken werknemer heeft de gemeente de plicht om hem de kans te geven zijn standpunt zo volle dig mogelijk naar voren te laten brengen. Dan kun je nu wel flink doen en zeggen: college hak die knoop door. Maar het is een illusie om te denken dat als de knoop door gehakt is dan ook de kwéstie uit de wereld is. Degenen, die zo'n il lusie wekken, draaien hetzij zichzelf hetzij een ander een rad voor oegen". Du Gardijns optreden ten spijt ("dit soort zaken ligt enigszins in de persoonlijke sfeer"» acht Meijer de samenwerking "niet wezenlijk aan getast". "Neem bijvoorbeeld zo'n rap port van de gezamenlijke werkgroe pen van de vier partijen over de sociale dienst. Dat geeft aan hoe de samenwerking ook kan zijn. De be sturen van de partijen praten regel matig met elkaar. Soms met de vuist op tafel, soms in een vriendelijker sfeer. Op zich is het bewustzijn dat er een overeenkomst gesloten is, groot genoeg. Ook dat de belofte aan de kiezer volgehouden moet wor den. Mogelijk dat de wisseling van fraetievoorzifcterschap bij PPR/PSP/ D'66 van positieve invloed zal zijn. Du Gardijn kan vaak niet aanwezig zijn bij het overleg dat de twee fractie-voorzitters en de wethouders wekelijks hebben. Het probleem is dat er nu vaak onduidelijkheid be staat over het standpunt van PPR/ PSP.'D'66. Ik heb liever een samen werking, waarbij af en toe met de vuist op tafel wordt geslagen, dan weet je tenminste waar je aan toe bent. Maar neem nu hun standpunt over de LDM-zaak (de omstreden benoeming van wethouder Van Aken tot president-commissaris van deze gemeentelijke NV-red.) Oosterman neemt het ene standpunt in, Anne v.d. Zande het tegenovergestelde en Du Gardijn zat daar weer tussen. Dat zou niet eens zo erg zijn, als we het maar in een vroeg stadium had den geweten". Oppositie Meijer onderkent de irritaties, maar wijst er ook op, dat de samen werking "beter is dan anderen had den verwacht" en ook beter dan el ders. waar progressieve groeperingen een meerderheidscollege vormden. In Amsterdam, in Rijmond, in staten van Groningen. "In Leiden laaien de emoties wel eens op, maar op een gegeven moment komt er toch weer een gemeenschappelijk standpunt uit vaak onduidelijk de bus. En als we er dan nog eens een week-endje over nadenken, ko men we allemaal tot de conclusie dat alle alternatieven ten aanzien van de samenstelling van het college slechter zijn. Vooral als je ziet, hoe de oppositie te werk gaat. Ik heb het gevoel, dat het PAK in de eerste ja ren van de vorige periode heel an ders opereerde. Dan kom je dingen tegen als een erfpachtnota, een zwembadnota. een dik pak vragen over het collegebeleid- Voor de PvdA bleef de inhoud van de gemeentelij- kt- problematiek en de bezorgdheid voor het bestuur van de stad in het algemeen voorop staan. Dat mis ik wel heel erg bij de huidige oppositie. Als je ziet wat de hoofdthema's voor de oppositie tot nu toe geweest zijn, dan kom je aan kwesties als de ver huizing van Arie Verboom, de on dertekening van de Kabouterlijst, een interpellatie over het al dan niet lobbyen van ambtenaa-en en nu weer de vraag of de ene PvdA wethouder dan wel de ander president-commis saris van de LDM moet worden. Ik kan me niet voorstellen dat de CDA- en VVD-kiezers zich in der gelijke kwesties kunnen terugvinden. De aspirant-fractievoorzitter van de VVD (Meijer bedoelt Van Duijn - red heeft al eens gezegd: een zeer opvallend kenmerk van de VVD-frac- tie is de grote mate van aanwezig heid. Dat is juist. Daar blijft het dan ook wel zo'n beetje bij. Wat het CDA betreft: daar is het wat ge compliceerder. Wat mij verbaast is de positie van oud-wethouder Ham. Hij was lijstaanvoerder van het CDA, wat toch ook een bepaalde rich ting aanduidde: een sociale be wogenheid met de Leidse bevolking. Zo'n man is volledig naar de achter grond geschoven. Als je het Leidse CDA ziet. kan ik me de bezorgdheid van een man als Aantjes volledig voorstellen, als hij als doelstelling voor het CDA Mattheus 25 aanhaalt, de hongerigen te voeden, de dorsti- een te laven enz. De enige honger die Driessen wenst te stillen is de «ensatiehonger. Als over twee of drie jaar de PvdA-ledenvergadering zich weer moet uitspreken over samen werking met het CDA. dan heb ik de indruk dat de gretigheid niet erg groot zal zijn. wanneer het gezicht van het CDA blijft, zoals het door Driessen wordt bepaald. Het zou dan uiterst ongeloofwaardig worden wanneer straks weer een sociaal be wogen vlag op de CDA-schuit wordt gezet, die na de verkiezingen gestre ken en ergens opgeborgen wordt" Kritischer Meijer beoordeelt de daden van het college tot nu toe positief, ook al valt op. dat de manier waarop de link se fracties de wethouders beoordelen verandert. "Wethouders kunnen zich na een jaar niet langer verschuilen achter in werkmoe Rijkheden. Je wordt dan automatisch als raadslid wat kritischer. Op de tweede plaats is daar het ontbreken van echte op positie". In de raadscommissie voor ruimtelijke ordening is het inderdaad opmerkelijk, dat PvdA-raadslid Jit Peters en zijn PPR-collega Laurens Beijen in feite voor wethouder Waal de lastigste opponenten zijn. Meijer: "In de commissie onderwijs merk ik het zelf. In sommige vergaderin gen zijn het alleen de leden van de linkse coalitie die ergens kritische kanttekeningen bij zetten. Maar dan niet in de zin van verminderde steun voor het algemene beleid". De fractie-voorzitter van de PvdA wijst erop, dat aardig wat van de pun ten. die in een advertentie aan de kie zer beloofd zijn, op korte termijn zijn gerealiseerd. Daarnaast heeft het col lege volgens hem bewezen crises het hoofd te kunnen bieden: zie de pro blemen bij de sociale dienst en de Rembrandtscholengemeenschap, met de Leidato en de veemarkt. Desondanks wil hij wel ingaan op de situatie, die zou ontstaan als het toch tot een breuk komt tussen PvdA en PPR PSP D'66: "Wat er dan door de PvdA gedaan moet worden, staat ter beoordeling van de leden vergadering. Wanneer het college bui ten onze schuld uiteen valt. is een minderheidscollege van PvdA-wet- houders één van de mogelijkheden. Persoonlijk vind ik, dat nu wij ge zegd hebben tegen de kiezer: er komt een links programcollege, dus niet een met de VVD. die gedachte de basis moet blijven. Ik denk daar een voudig over: 20 000 progressieve Leid se kiezers hebben ons niet de meer derheid gegeven om een VVD'er op sociale zaken te zetten. Tegenover het CDA hebben we ons iets anders opgesteld. Maar het CDA van Dries sen past natuurlijk ook niet in een progressief college. Daarom: als PPR PSP 'D'66 het tot een breuk laat komen, is de mogelijkheid reëel dat de PvdA zegt: wij gaan in de oppositie, onze partners hebben voor de brokken gezorgd en moeten dan ook maar voor een alternatief zorgen". Aan de Vrije Universiteit in Amster dam zijn geslaagd voor het docto raal examen wiskunde P.M.A. van der Kam (Hillegom). voor het doc toraal examen psychologie J.M. Blan ken (Hazerswoude» en R. Miedema (Alphen aan den Rijn». Discriminatie (2) In de rubriek "Lezers schrijven" trok uw artikel onder het hoofd „Discriminatie" mijn aandacht. Hier uit concludeer ik dat u zo graag een zg. urgentieverklaring voor uw huisvesting zou willen hebben en de- ,:c tot uw verdriet niet kunt krijgen. Bedroefden troosten is een werk van barmhartigheid, maar of dat bij de Leidse huisvesting nog nw,-clijk is, v eet ik niet zo zeker. Het kan u misschien trx>.s«vn wan neer ik u ?eg dat wij als echtpaar rteds vanaf begin 1973 een (me dische) urgentieverklaring hebben, ti rwijl blijkens schrijven van het bureau huisvesting van feo.uari '75 (dus twee jaar later) er nog zoveel i.rgente woningzoekenden waren die cel lang -r ingeschreven stonden, dat er voorlopig voor ons nog geen kans in zat en dat wij dat moesten billijken. Het bezitten van zo'r- ur gentieverklaring kan dus voor en kele dagen wel een prett'g gevoel geven maar als geduld dar zo'n schone zaaK is, laten wij dan beiden p^s de grote schare van rrg vóór <ns aan de beurt zijnde gegadigden maar hopen dat wij allen eens aan d' beurt Komen. Het zou vrorlopig a: mooi ziin als wij het ge'oei kon den krijgen meer te zijn dan een rtuk van een dossier Ph. Iluibers Stadhouderslaan 25 I EIDEN Pardon Pardoeza Het is weer 2 oktober geweest. Je stelt je in op een nacht waarin je óf niet in slaap kan komen door ge zellige carnavalsmuziek, óf je net sliep, de spreuken op de keu kendeur ten spijt, wreed uit Mor pheus' armen wordt gerukt. Miep moet zo nodig nog even naar Jan gillen dat zij morgen niet komt lunchen. En natuurlijk waren er die de pk's van hun progressieve een den met autoritaire uitlaten, letter lijk en figuurlijk, moesten meten met de ander en omdat de één niet tegen zijn verlies kan, het nóg eens proberen. Drie uur 's nachts: Zand- voortachtige geluiden. Heel beschaafd allemaal. Natuurlijk, ze hebben gedronken. Sherry wellicht ook, dus die luid ruchtigheid valt te verklaren. Dit zou allemaal niet hinderlijk zijn als de uitspanning midden op de hei zou - staan, echter helaas, dize straat mid den in een woonwijk, waar mensen wonen die de andere dag normaal op tijd aan de slag moeten. Fris en monter, ja, ja. Allemaal de mond vol van beschaving, meeleven met de ander, je inzetten voor een leefba re wereld voor allemaal?? Mee schreeuwen met de Min. Pres. den Uyl: Mijn broeders hoeder! Maar komt het op eigen verantwoording ten opzichte van de naasten aan: forget it! De lallende, zichzelf beschaaf noe mende minderheid, overkryst de sla pende meerderheid. Nee, geschoten wordt er niet, nog niet tenminste. Het gaat alles nog heel beschaafd!!! Enfin, het was 2 oktober, een avond van feest en muziek, maar al die volgende "zo maar en zomer avonden" E. W. Wolters-Brandt Doezastraat 30, Leiden. 3 okt. 1975 - 04.00 uur. ADVERTENTIE Zo zag de het Leidse station eruit in de jaren na de Tweede Wereldoorlog Tentoonstelling in Gemeentearchief: LEIDEN "Stadspoorten en toe gangswegen" is de naam van een bij zonder aardige tentoonstelling, die tot en met 31 oktober te zien is in het Gemeentearchief, Boisotkade 2a. Er zijn veel wegen die naar Lei den voeren. Aanvankelijk waren de toegangswegen over het water de be langrijkste en Leiden dankt zijn - naam daaraan. Naarmate de stad aan betekenis toenam, ontstond na tuurlijk de behoefte aan snellere ver bindingen, rechtstreeks met andere steden. Hoe intensiever het verkeer van en naar Leiden werd, hoe in grijpender de veranderingen. De nadruk bij deze zeer informa tieve en hel de tentoonstelling ligt op de weg over het land, met name qp liet aspect van de "binnenkomst" van de stad Leiden. De toegangswe gen tot deze stad, die tot ver in de 19de eeuw een gesloten gemeenschap is geweest, zijn natuurlijk van groot belang. Men kon controle uitoefenen op alles wat de stad inkwam en de stad uitging. Men kon daar ook in- voersrechten heffen. Wanneer men praat over verkeer, kan men natuurlijk niet om het vervoer heen. Zowel het openbare personenvervoer als de beurtvaart speelde zich vroeger nabij de toe gangswegen tot de stad af, afhanke lijk van de richting, vanwaar men kwam. De diverse "kopstations" zijn momenteel verdwenen en is het per sonen- en goederenvervoer gecentra liseerd op resp. het Stationsplein en de Kaasmarkt. De tentoonstelling beoogt een twee richtingsverkeer: ze wil de oude stadspoorten laten zien, maar tevens de huidige stituaties tezelfder plekke. De moderne toegangswegen rollen aan het oog voorbij, maar ook worden de voormalige toestanden ge toond. Ter afsluiting kan het publiek een flimpje zien, waar één van de aar digste gegevens een autoritje is door de stad Leiden een hobbelig beeld, dat tot rust komt, wanneer de ge meentegrenzen zijn gepasseerd. De tentoonstelling is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9- 12 en van 14-17 uur. Zaterdag van 9-12 uur en op de donderdagse koopavond van 19.30-21.30 uur. De toegang is gratis. LEIDEN Wijn-ambassadrice Iet Jacobs uit Nijmegen zal de Leidse burgemeester Vis donderdagochtend 9 oktober een aantal Heksen wijn Nieuwe cursus Eerste Leidse EHBO-brigade LEIDEN De eerste LeicLe EHBO- t rigade begint donderdag oktober met een cursus die opleidt voor het rogenaamde "eenheidsdiploma "De cursus wordt gehouden in Bevrij dingskerk aan de Montgomerystraat in Leiden*Zuid-West». Veel aandacht zal er worden besteed aan ngeval- len rondom de woning, fabrieken scholen etc. De cursus bestaat uit twaalf lessen van twee uur, zodat Ov. deelnemers in ruim dre maan- cen het diploma behaald kunnen Dokter J. G. de Bruijn arts-docent en instructeur A. Immink zuilen ook cit jaar weer de cursus begeleiden. Tevens zullen twee Lotusmensen, ge oefende EHBO'ers die in staat zijn een ongevalssituatie natUui getrouw te imiteren, aan deze cursus hun me dewerking verlenen. Inlic'i:ig.-n o- ver de cursus bij 't secretariaat van de Eerste Leidse EHBO-brigade, furkooislaan 98, Leiden of tel 763141 cf 121439. overhandigen. Dat gebeurt ter gele genheid van de "wijnproe -erij" die .- avonds die dag in de Stadsgehoor zaal wordt gehouden. Dergelijke zaal wordt gehouden. DERGELIJKE wijnproeverijen worden tot en met 24 oktober op diverse plaatsen in ons land gehouden onder het mot to "Leer de wijn kennen oij uw slij- ler". De organisatie is in handen van het bedrijfschap voor de Detail handel in alcoholhoudende dranken in het kader van de nationale mani festatie „Oktober-wijnmaand'. Aan de pvond worlt meegewerkt door Leidse slijters, het Nederlandse zuivelbureau '•n de stichting voor de oiopaganda van de Franse wijn Cofravin. De laatste stichting zal een wedstrijd in wijnkennis organiseren. Op de „wijnproeverij" zullen ondermeer aanwezig zijn de Cotes du Rhone, ae Beaujolais, de Rosé d'AnJo i. Wit te Zomerwijnen, de Bourgogne en de Bordeaux. LEIDEN 071-123166 HAARLEMMERSTRAAT 181 Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf f 40, of Electronic horloge De beste merken brengen wij U. SEIKO - ETERNA - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water Altijd voordelig. EIGEN ATELIERS

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3