LEIDSCH DAGBLAD Oppositie Suriname wil een nationaal kabinet Weerwraak Baskenland vandaag Bloedige guerrilla-actie en kaping LEIDSCH DAGBLAD Dringend beroep op ontvoerders Herrema Sociale academie bezet in Den Haag Feyenoord: weer wat plezier in het werk MAANDAG 6 OKTOBER 1975 OPGERICHT I MAART I860 34749 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (ANP) De driemans-fractie van het uit de Surinaamse regeringscoalitie gestapte statenlid mevrouw Liesdek-Clarke wil dat de afzonderlijke partijen van het Su rinaamse parlement onmiddellijk de vorming gaan bespre ken van een nationaal overgangskabinet. Dat kabinet zal de onafhankelijkheid op 25 november moeten voorbereiden evenals algemene verkiezingen. Dit blijkt uit een communiqué dat de fractie heeft uitgegeven De inhoud van de verklaring wordt onderschreven door de fractie van de Hindoestaanse VHP en is mede-ondertekend door de voorzitter van die fractie, de heer Lachmon. STAKENDE BRANDWEER „IN ACTIE KANSAS CITY (AP) In de Amerikaanse gemeente Kansas City gelooft men dat de stakende brandweerlieden van de stad verantwoordelijk zjjn voor de 217 branden die waren uitgebroken nadat de brandweermensen het werk hadden neergelegd in verband met een loonconf'ict. Gisteravond woedden er in Kansas City, een stad van een halfmiljoen inwoners, 50 bran den, tienmaal zoveel als "nor maal". Meer dan 800 leden van de nationale garde, gehenen door honderden politieman urn, ge- meentewerklieden en vrijwilli gers uit de burgerij, hebben het blus- en reddingswerk verricht. Kansas City heeft 858 brand weerlieden in dienst. Van hen zijn 59 ontslagen die gisteravond weigerden op het werk te verschij nen. Volgens de politie zijn op verschillende plaatsen m de stad in auto's van brandweer mensen ontvlambare vloeistof fen gevonden, nadat de?e mensen als gevolg van verkeersovertre dingen waren aangehouden. Al len zijn gearresteerd. De stakende brandweermensen willen evenveel verdienen als po litieagenten. De stad heeft brandweerkorp sen in de buurt om hulp ge vraagd maar die zijn solidair geweest met de stakers in Kansas City en er is niemand komen op- Een advocaat van de vakbond van brandweerlieden Le°ft fel tegengesproken dat zijn 'letten brand hadden gesticht of op an dere wijze sabotage hadden ge pleegd. Hij noemde hec "een persoonlijke en laffe aanval". De Surinaamse oppositie vindt dat een dergelijk overleg in Nederland moet plaatsvinden omdat „wij in eigen land niet meer in de gelegen heid zijn onze vrije mening onbe lemmerd te uiten". Naast de voorbereiding van de onaf hankelijkheid op 25 november, zal het beleid van het overgangskabinet vol gens de oppositiepartijen ook gericht moeten zijn op een spoedige overeen stemming over het ontwerp van de Surinaamse grondwet. Dat ontwerp biedt, volgens de fractie van mevr. Liesdek, ruimschoots kans om tot overeenstemming te komen. Daarom, zo wordt gesteld, is het mogelijk eerst de Surinaamse grondwet te behande len en daarna het ontwerp van de rijkswet voor de onafhankelijkheid van Suriname. Bij de behandeling van dat wetsontwerp in Den Haag zal naar de mening van de oppositie een Surinaamse delegatie aanwezig moeten zijn, die representatief is voor de verhouding in de Surinaamse Sta ten. Man gedood bij schietpartij in Den Haag Bij een schietpartij omstreeks één uur vanmiddag in de Wagenstraat in Den Haag is een nog onbekende man om het leven gekomen. Het vuurge vecht speelde zich af in een pand van de handelsonderneming Tong- Ho. Volgens de eerste gegevens zouden drie Chinezen na de schotenwisseling ijlings de benen hebben genomen. Rechercheurs en agenten kamden de buurt uit, waarbij zelfs de daken van een aantal panden aan de Wagen straat werden gecontroleerd. Nie mand kon echter worden vastgehou- Veel bewolking De Surinaamse oppositieleider Lach mon wil ook dat een nationaal kabi net Suriname naar de onafhankelijk heid brengt op 25 november. Hij heeft dit gisteravond gezegd in een extra uitzending van AVRO's Tele- vizier. Lachman verklaarde dat hij het eens is met de uit de regerings coalitie gestapte driemansfractie van mevrouw Liesdeck-Clarke, die samen mét de VHP een meerderheid verte- gewoordigt in de Surinaamse Sta ten. „Wij zijn het met mevrouw Lies- dek eens", aldus Lachmon, „Wij zul len haar steunen, omdat het in het De oppositie in het Surinaamse par lement bestaat nu uit 20 van de 39 leden. Een meerderheid was tijdens vergaderingen van de Staten niet te krijgen, omdat een van de leden van de fractie van mevrouw Liesdek, de heer Lee Cong Fong in het buiten land verbleef. Lachmon onthulde tij dens de uitzending dat Lee Cong Fong bereid is naar Suriname te gaan om met de VHP en de fractie van mevrouw Liesdek het kabinet- Arron ten val te brengen, zodat een nationaal kabinet gevormd kan wor den. Lachmon meende dat een eenzijdige uitroeping van de onafhankelijkheid in Suriname alleen mogelijk is met machtsmisbruik. „Maar dan breekt de hel los. Nederland moet er wel reke ning mee houden dat wij in Suri name dan Nederlanders zijn in een vreemde staat met alle gevolgen van dien. Nederland zal ons dan moeten evacueren". Defect aan Vinkbmg hinderde treinverkeer UTRECHT Door een technische storing aan de Vinkbrug over de Oude Rijn in Leiden is vanmorgen het treinverkeer tussen Amsterdam en Den Haag bijna drie kwartier volledig gestremd geweest. Tegen half tien lukte het de brug die aan vankelijk niet dicht wilde, weer goed te sluiten. Toen waren echter al acht treinen uitgevallen en hadden acht andere vertragingen opgelo pen van een half uur tot drie kwar tier. Bovendien moesten vier inter nationale treinen worden omgeleid via Woerden. Margaret Thatcher, de leider van de conservatieve oppositie in Engeland, naast Mar gar et- Thatcher-in-was. Omdat de ge lijkenis zo frappant is: links is het beeld, dat bestemd is voor de collectie van Madame Tus- saud. Een actuele portrettering, want het merendeel van de Britten blijkt van mening te zijn, dat Margaret de meeste kans maakt op het Engelse premier schap na de verkiezingen. Bij een opiniepeilingwaar van het resultaat vandaag in de .,Sun" werd gepubliceerd, kreeg Margaret Thatcher 47 procent van de stemmen, ter wijl Labowrleider Harold Wil son, die nu op Downingstreet 10 woont, maar 31 procent van de stemmen verzamelde. Bijna 80 procent van de on dervraagden vond mevrouw Thatcher eerlijkzestig pro cent zag dat ook in Wilson) en verder vond men haar aardiger, beter geschikt voor haar werk, ménselijker en meer begaan met het lot van Engeland. Wel 'n ruggesteuntje voor me vrouw Thatcher, die van de week in Blackpool spitsroeden moet lopen op de jaarlijkse vergadering van haar partij. Weer renpaard ontvoerd ROME (ANP) Voor de twee de m°al in korte tijd is in Italië een waardevol renpaard ont voerd. De driejarige merrie „Carnauba" van de oliemiljonair Nelson Hunt uit Texas werd vermoedelijk met een vrachtauto uit haar stal iin Milaan gestolen. De merrie had in korte tijd 60.000 dollar aan prijzen gewon nen. Zij zou spoedig naar de VS terugkeren. Enkele tijd geleden werd de draver „Wayne Eden" uit Mon- tecatini ontvoerd. Het dier werd na 23 dagen ongedeerd terugge vonden. Het is nooit bekend ge worden hoeveel de Italiaanse eigenaar aan losgeld heeft be taald. lijkp omstreeks omstreeks n temper: MADRID (AP) Onbekend gebleven gewapende mannen hebben gister avond laat een aanval gedaan opeen bar in Noord-Spanje en met machi negeweervuur de eigenaar ervan doodgeschoten. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 21 okt. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken Het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. cdres*. plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden» De politie neemt aan dat dit een weerwraak is voor het vermoorden van drie politiemannen kort ervoor door leden van de onafhankelijk heidsbeweging E.T.A. De overval vond, aldus de politie, plaats in een buitenwijk van de stad Bilbao, enige uren nadat elders in Baskenland drie leden van de gu- ardia civil waren gedood toen zij in een jeep voorbijreden. De bom die afging was van een afstand tot ontploffing gebracht. De man die in de bar werd dood geschoten, Ignacio Echave, is de broer van twee leiders van de E.T.A. die in ballingschap in Frankrijk wonen, al dus de politie. De mannen die de bar overvielen behoorden vermoedelijk tot een ex treme rechtse groep die zich "gue- rilleros van Christus Koning" noe- Door deze beweging zouden al een 80 aanvallen zijn gedaan op bezittin gen van Baskische nationalisten als weerwraak op het vermoorden door ae E T.A. van politiemannen. Zijn de genoemde guerilleros ver antwoordelijk voor de dood van de bareigenaar dan is dit de eerste maal dat zij een moord hebben ge pleegd. ■In verband met het sterk toene men van de gewelddadigheid in Spanje zijn hoge regeringskringen te Madrid van mening dat het niet uitgesloten moet worden geacht dat een staat van beleg wordt afgekon digd. De Spaanse regering is van ochtend in een buitengewone zitting bijeengekomen ter bespreking van de toestand in Baskenland. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEUN 20 PAGINA'S DEN HAAG (ANP) Enige tiental- Jen studenten van de katholieke so ciale academie in Den Haag heb ben vandaag de kamers van de di rectie en de administratie bezet. De studenten eisen, dat de huidige di rectie en het bestuur verdwijnen en diat de beslissingen voortaan door studenten en docenten gezamenlijk worden genomen. De directie wordt gevormd door imevr. rar. M. H. Walhain en onder- cirecteur drs. H. Bendsen. Eet slech te beleid van bestuur en van de <Ü- ïectie is volgens de bezetters de oor zaak van de actie van de studenten. De directe aanleiding vormde het niet aanvaarden van een docent, dia de studenten zelf hadden aangetrok- len en die bereid was hen les te ge ven. Ook de overige docenten stem den er mee in, dat de nieuwe docent les kwam geven. Volgens de bezetters is de nieuwe docent niet aangenomen op,grond van zijn politieke ideeën. De studenten klagen, dat er al Ja ren lang een groot gebrek is aan do centen. Een groot aantal lessen, die voor de studenten belangrijk worden eacht, kan daardoor niet warden ge geven. Mevrouw Herrema (foto), vrouw van de in Ierland ontvoerde dr. Tiede Herrema, heeft een drin gend beroep op de ontvoerders gedaan het leven van haar man te sparen. Haar zoon Jelle Herrema, heeft gisteravond via de Ierse televisie de ontvoerders gesmeekt contact met hem op te nemen. Hij zei dat Enka-Glanzstoff al het mogelijke wil doen om Herrema vrij te krij gen. inbegrepen het betalen van een losprijs. Herrema is in Lime rick directeur van Ferenka, een dochteronderneming van Enka. De pogingen om Herrema vrij te krijgen worden bemoeilijkt door een conflict tussen de Ierse rege ring en het Ierse republikeinse leger (IRA). De ontvoerders had den gedreigd Herrema gisteren te doden als de Ierse regering niet akkoord zou gaan met de vrijla ting van drie IRA-strijders, Kevin Mallon, James Hyland en Rose Dugdale, uit Ierse gevangenissen. De Ierse regering heeft duidelijk gemaakt dat zij daartoe zeker niet bereid is. Sindsdien is van de ont voerders niets meer vernomen. De ontvoerders, mogelijk een splin tergroep van de IRA, zien zich nu geplaatst tegenover een vijandige houding van het Ierse publiek, en een krachtige veroordeling van de ontvoering door hun vroegere medestanders in de IRA. PAGINA 7 9 Feyenoord heeft eindelijk weer eens spelvreugde gedemonstreerd in de nationale voetbalcompetitie. In de partij tegen het zwak acte rende Eindhoven was ook de be reidheid om te werken gisteren aanwezig bij de Rotterdammers die met 50 zegevierden. Naderhand restte alleen de vraag: was Wim van Hanegem nu geblesseerd of gepasseerd? Jurgen Kristensen gaat overigens aan bet einde van het seizoen weg bij de Rotterdam mers. De Deen wiens contract dan afloopt wil naar huis voor de kin- Rep is al thuis. Hij komt na een mislukt Spaans avontuur bij Va lencia waarschijnlijk terug bij Ajax, dat gisteren een punt liet liggen bij AZ'67. PSV haalde za terdagavond vernietigend uit tegen Excelsior. Het David-Goliath ge vecht eindigde in 60. Roy Schuiten heeft en dat was ook geen verrassing op nieuw de grote landenprijs ge wonnen. Schuiten speelde in de Franse monster-tijdrit over 90 kilometer met de concurrenten, van wie Joop Zoetemelk (tweede) de schade wist te „beperken" tot vier minuten en 29 sec. Op regionaal voetbalniveau werd de nederlagenreeks van UVS voortgezet. De Leidse amatenr- hoofdklasser was tegen Elinkwjjk wel opmerkelijk veerkrachtig maar verloor toch met 23. Rooden- burg won dankzij drie goals van Peter Dubbeldeman bij VIOS Warmenhuizen PAGINA'S 9-15 Jurgen Kristensen speelt zijn lacctste seizoen bij Feyenoord. FORMOSA (Reuter) Bij een gecombineerde actie hebben Argen tijnse guerrillastrijders gisteren een militair kamp overvallen, de plaat selijke luchthaven bezet en een Boe- ing-737 van de staatsmaatschappij Aerolineas Argentinas gekaapt. De aanval op het kampement was een van de bloedigste gevechten tus sen militairen en guerrillastrijders van de laatste tijd. Volgens officiële berichten vielen ongeveer 60 guerrillastrijders om vier de middag het hoofdkwartier van het 29ste regiment berginfanterie in de stad Formosa (1.000 kilometer ten noorden van Buenos Aires) aan. Zij stuitten echter op heftig verzet van de militairen en, volgens de eer ste berichten zouden ongeveer 20 van de aanvallers zijn gedood. Ook elf militairen sneuvelden. Tegelijkertijd met de actie tegen het kamp, kaapten andere verzet strijders de Boeing die op weg was van Buenos Aires naar Formosa en dwongen de vlieger tot de landing op de luchthaven "El Pacu". Een der de groep had, na een vuurgevecht met de politie en grenswachten de luchthaven bezet. Daarbij sneuvelde een grenswacht. De passagiers mochten het vlieg tuig verlaten, waarop het toestel met vijftien tot twintig guerrillastrijders vertrok. Het toestel had maar brandstof voor één uur vliegen <en de kapers lieten het landen op een veld bij een veeboerderij 80 kilometer van Santa Fe. Bij de landing klapten de banden en zakte het landingsg'-'el in de grond, maar niemand raakte gewond. De kapers lieten de bemanning vrij en slaagden er in te ontsnappen vóór de politie arriveerde. Zij "vor derden" hiervoor verscheidene auto's en strooiden spijkers op de weg om achtervolging te bemoeilijken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1