TRIJFEL (9ur/ QTie Kooktip TheaEkker: mooie tonen tijdens tweede recital Zigeunerfeest met La Pelua MAANDAG 6 OKTOBER Bij de première van „Heb medelij Jet", die ik van harte aanbeveel, ontmoette ik Wim Wagenaar, restauranthouder stuntman zoals u weet, die nog steeds bezig is voor die Ita liaanse film waarover ik u eer der berichtte. Hij vertelde me het volgende verhaal. Vorige week maandag moest hij op de Amstel door de lucht vliegen in zijn boot, maar het sleuteltje van de boot bleek zoek, zodat hij niet gestart kon worden. Met zijn collega-stuntman sprong Wim Wagenaar in een auto om een duplicaat-sleutel in Den Haag op te halen. Op de teruweg werden ze aan de rand van Amsterdam inge haald door een politieauto, waarvan de inzittenden zich erover beklaagdendat zij hem al tientallen kilometers niet hadden kunnen inhalen, hoe wel zij toch 160 kilometer per uur hadden gereden. Het feit dat Wim Wagenaar en zijn collega al in de kleren staken die voor de film nodig waren (het priestershabijt)kon hen niet voor een boete behoeden. Klein oponthoud dus. Maar de boot startte weer. Wim Wa genaar vaart over de Amstel als ineens zijn aandacht wordt getrokken door Frans Halsema, die opgewonden gebaart dat 'n eindje verderop een auto in de Amstel is gereden. Vol gas er op af. Een Dafje, dat nog rechtop als een boot in het water ligt, maar heel langzaam zinkt. Op de plaats van de chauffeur een vrouiv, die met de handen krampachtig aan het stuur, doodsbleek, stijf rechtop in haar autootje zit en geen vin beweegt. Wim Wage naar springt, nog steeds ver kleed als Vaticaans priester, in de Amstel en probeert het por tier van de auto te openen. Portier zit dicht. De vrouw schreeuwt„Laat me gaan. Ik wil dood". Een dilemma. Wat moet je doen in zo'n geval, ver kleed als priester? Een veront schuldigend gebaar maken, naar de kant zwemmen en thuis droge kleren aan gaan trekken? Wim Wagenaar zette zijn voet met alle berekracht die hem eigen is tegen het steeds verder zinkende Dafje en trok de deur open. Later bleek er een diepe deuk in de auto te zitten, daar ivaar hij zijn voet had schrapgezet. ,,'t Is vreemd wat er in zo'n situatie door je hoofd gaat. Als ik m'n hand naar binnen steek, bijt ze er misschien in". Hij probeerde haar achter het stuur vandaan te trekken, maar ze hield vast, zei dat ze half verlamd was en dood ivilde. „Ik wilde haar een stomp geven, zodat ze los zou moeten laten, maar je kunt iemand geen stomp geven on der water. „Toen heb ik haar met alle kracht in haar zij ge schopt, ze liet van schrik even los en daardoor kon ik haar vit de auto sleuren, net voordat die definitief onder water ver- dween. Dat mens lag te huilen op de kant. John Rosinga heeft van die hele krankzinnige toe stand foto's gemaakt vanaf de kant. Hij wilde nog dat ik haar ging troosten, maar dat kon ik niet. En het gekste van alles was nog, dat er een paar mo toragenten langs de kant stonden die geen hand uitsta ken. Ze dachten dat het alle maal voor de film ivas". En dit is het verhaal van Frans Halsema: „Ik reed langs de Amstel, op weg om te gaan tennissen, toen ik plotseling een Daf zag drijven met een vrouw achter het stuur die geen enkele poging deed eruit te komen. Ze moet in volle vaart de Amstel ingereden zijn, want ze dreef niet een paar meter van de kant. maar er middenin. Er stond een Volks wagen stil. een man achter het stuur zei me dat het een inva lide ivas. Hij had nog niet eens de moeite genomen om uit te stappen. Nu ben ik niet zo'n sterke zwemmer, dus een inva lide midden uit de Amstel halen ivas voor mij een onhaal bare kaart. Ik rende naar het restaurant bij het Kalfje, om te vragen of daar iemand was van de twee bootjes die daar aan gemeerd lagen. Gebruikt u ze maar, zeiden ze daarbinnen, maar ik weet niet hoe die din gen werken. Ik liep weer naar buiten en toen kwam net Wim Wagenaar voorbij in zijn speedboat. Ik riep dus naar hem van die Daf. Hij ging er meteen op af en dook ook met een het water in. Ze moet toen toch al een minuut of drie, vier hebben rondgedreven. Hij had haar er nog maar net uitge haald toen de Daf zonk. Hij is zelf in zijn boot geklommen en heeft haar, aan een arm vast houdend. naar de kant ge sleept. Ik ben toen weggegaan, ik kon toch niets doenen ik kan absoluut niet tegen zulke dingen. Even zo goed stond ik een half uur later weer te ten- NICO SCHEEPMAKER T entoonstellingen Lake^*: Expositie 'Levenslang iaiiery Gerard. Rijksstraatweg Nachtvoorstelling: Dr. Strangelove" vr. en za. 12 uur. 18 jaar. LIDO: "In opdracht van de draak'1, dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. 3 okt en REX: "Meisjes op de bekende toer1' 19 t intensieve verpleging dag 19.30 i Klasse afdeling Galerie-bibliotheek, Lulfelbaan 1 Wassenaar Tentoonstelling etsen en pentekeningen van Paula Sluiter. Van 4 t/m 23 okt. Openingstijden van de bibliotheek of na afspraak, tele- Uolkenkunde: Hing ..Volkskunst uit La tijns Amerika" (Tot "100 jaar films van wait msney", woe en 3 okt. 2.30 uur. AL. Nachtvoorstelling: "Vrouwen die er de tijd voor nemen" vr. en za 11.30 uur. 18 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst nalach ziekenhuis c daR 13.00 uur tot woensdag 13.C (Dlaconessenhuls) en van vrijdag 13.00 uur tot zaterdag 13.00 uur (Eil- i. tot 14.45 aui rVan_Ï8.30 Kndegeeet. dinsdag en vrijdag 13 4.30 uur. "e zondag» 1112 uur en 416 uun eerste klasse- de gehele Annakllnlek: 18.30 tot 20.00 13.0 OP woensdagavond (uitsluitend voor d» ouders) van 18.30—19.30 uur ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinde ren) zijn de bezoek ureD als volgt: Elke dag: 14.16—15.00 uur. 18.30—19.30 uur. Voor de prematurenafdellng gelden de ..De Scherf" Nasss houtwerk tegels lerle 'De Etulp (Hooglandse Kerk- it 40): schilderijen Wim Straat- Van 29 sept.-29 okt. Geopend Leidse bioscopen LUXOR: ''Mandingo", dag 2.30, 7.00 ziekenhuis nehal issenhuls) eabetb ziekenhuis! Bezoekuren Ziekenhuizen Dlaoonessenhuls: Miodai 13 45—14.30 uur Avon. 18.30—19 lllks van 14.00—19 00 >- Kinderen Jaar hebben eeen toegan Maandag t/m vrijdag: Kinderafdeling 00 uur alleen 00—16.0 1.45—15 00 uur Bezoek aan ernstige patiënten patiënten C toegestaan, kan IR® t verstrekken JUde Elke dag: ernstige patiënten door. ïopeno oezoek wordt toegestf - 1 de hoofdverpleegkundige hlerv ciale kaarten verstrekken Bezoektijden kinderafdeling: 1.1816.00 uur CAMERA: "Huil niet 2.00 4.30. 16 14 i de kiasseafde- q Volwassenen dag v 11.16 tot 12 00 uur van 14 tot tot 10.30 uur 1.16 tot 12 uur (alleen v 15 tot ie 19 30 uur; KLndi 18.30 echtgen (deling; 18.80 3e dag v 9.30 16 uu "Oom Ferdinand CCD (hartDewaking) dag 18.3 Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 1111.30 13.30—14.18 en 18.30—19.30 u; 3e klas 13.30—14.16 en 18 30—19.30 u Kraam- afdeling 13.30—14.16 uur alleen voor echtgenoten 1920 u.; Kinderafdeling 1516.30 u alleen voor ouders 18 18.30 uur Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld t>U het Itifoi teutos 8 oktober 1975 Honderd jaar geleden stond in de krant. In het kolendist <ci van Schuylkill-county in den Amerikuanschen staat Penn sylvania verkeert men, aldus leest men in de "Globe" zeer in onrust door een gnea geor ganiseerde bende moordenaars die zich. onder den naam van "Molly Maguires" beruchheb ben gemaakt In den nacht na de monden op Jones :e She nandoah op Benhar.ei te Mahanoy en op den echter D. Wither te GirardvWe ge pleegd, werd iemand, Ril es ge naamd, in het openb ar aan gevallen door een troep Mol lies" en ontving zes koer Is in het lichaam. Hij herstelde echter onder goede gene eskun dige behandeling °n ontving toen het geheimzinnig bevel de plaats te verlaten, dan' hij an ders met den dood gestraft zou worden. De ongeluk'ci je was zoo angstig, dat hij zijn huis niet durfde verlaten. Eindelijk is hij, zonder te zemen waar heen, vertrokken. Zijn vlucht maakte sensatie in Shenan-. doah en de beivoners hebben ernstig overlegd hoe zich te ontslaan van een bende vij anden. die hen zoo in voortdu- renden angst houdt. Vijftig jaar geleden: Volgens een telegr m uit de Roemeerische hoofdstad Boekarest aan de "Neue Freie Presse" is in Noord-Bessara- bië een nieuw communistisch complot ontdekt. Er zijn twaalf arrestaties verricht. Ei zou een aanslag tegen den koning zijn voorbereid en een op standige beweging voor half October. Iii Marokko blijven de Franschen en Spanjaarden vorderingen maken, zoodat een verbinding tussc\<>n heil tot stand is gekomen bij Sijah. De Fransche minister van Jus- tietie Steeg is tot gouverneur van Marokko benoemd. Hij is vroeger 3 jaar gouverneur van Algerië geweest, waar hij groote kennis van Muzelm an- sche toestanden opdeed. Zijn administratieve bekwaamhe den worden zeer geprezen. De benoeming van een burger tot gouverneur na Lyautey wijst erop, dat de regeering vreed zaam wenscht op te treden. PANDA EN DE HULPVAART 31130 Aangespoord door de ivoor den van de medicijn man schreef Karmozijn Welveren de letters C. en D. op zijn schoolbord, en begon die aan de inboorlingen uit te teggen. Maar Panda had daar geen aandacht voor. Die keek onge rust Bobo na, die met de medicijnman in het oerwoud ver dween. "Die arme Bobo", dacht hij. "Tenslotte is zo'n bontjas era warm en die levertraan smaakt niet lekker en ik geloof hele maal niet dat dit de pool is. Op school heb ik geleerd dat daar alleen maar ijs is en geen palmbomen. Ik hoop niet dat B'walla boos on hem is". Nu, die boosheid viel wel mee. "Dat was niet netjes van u"! sprak de toverdokter. "Dit be zoekers van hogeraf hebben het beste met u voor. Ik had ze met veel moeite en grote toverij opgeroepen en gij ver scheurt hun leerboekjes. Dat is heel kwalijk"! De inboorling liet zich sidderend op de knieeën vallen en wrong vol ellende de handen. "Niebnos"! riep hij op jammerende toon. "Ikke heet. Ikke moe. Ikke slaap". Hmmmmompelde B'walla peinzend. "Daar heb ik begrip voor. Ik kail natuurlijk die machtige bezoekers bezweren, zo dat ge voortaan uw bontjasje niet meer hoeft te dragen. Maar daar is moeilijke tover voor nodig die erg duur.eh.die erg veel goud kost". Hij hoefde al niet verder te pi aten. Want Bobo plukte meteen al zijn gouden sieraden af. JAMBALAYA Fruit een gesnipperde ui in 4 eetl. olie licht goud geel, boven laag vuur. Voeg 2 in vieren gesne den schijven ananas toe, 250 g. in dobbelstenen ge sneden gekookte ham en 300 g. rijst (geen snel- kook). Roer door tot de rijstkorrels glzaig begin nen te worden en giet er dan 6 dl. kippenbouillon bij. Week een plukje saffraandraadjes 5 min. in een eetl. koud water en voeg saffraan en het geelgekleurde water aan de rijst toe, verder een ragfijn gesnipperd teen tje knoflook, zout naar smaak, 1 theel. cayenne, leg een deksel op de pan en laat de rijst zo op ui terst laag vuur 25 min. trekken. Meng er op het laatste moment 150 g. gepelde garnalen door en strooi er fijngehakte pe terselie over. Sprekel er citroensap over. WINA BORN UMf LBUKt- Bfiooorftrw BOTJES tfEB&E/J 4VUAt. De Generaal en de waterfiets Oberon/Haarlem. Tekenaar: Peter de Smet De avonturen van Jommeke De hoed van Napoleon Vooruit, we moeten Napoleon zijn hoed terug brengen 1-7 naar het museum DEN H\AG Dat ik ook het tweede recital van Thea Ekker- van der Pas in het Haagse D'hgentia ben gaan 'uisteren, was de conse quentie van mijn enugszins hybride gedachte, dat zij het een en ander had goed te maken. Een ai even hybride veronderstelling is, dat zij dit kennelijk zelf ook vond; 'n ieder ijsval gaf dit recital op -ele punten meer voldoening dan het vorige. In de eerste plaats bevatte het pro gramma een componist meer, althans volgens de oorspronkelijke opzet: op het laatste moment kwam er een v«erde bij in de "toegift die vooraf werd gegeven: Dat Veilchen van Mozart, door Thea Ekker ontwape nend fris vertolkt. Vervoliens twee liederen van Schumann: Singet nicht in Trauertönen en Liebeslied, gevolgd door Schuberts Wanderers N,achtlied. Geheimes en Rascl >ze Lie- be. Dat deze programma-onderdelen vat teggenvielen, was te vjten aan ren fout. die de zangeres later in de vier Mignoliederen van Wolf in veel mindere mate zou maken (de k'. nners zullen inmiddels begrepen hebben, dat Goethe gisterochtend in bet middiipunt stond): Th-a Ekker dacht te veel aan Thea Fküer. die zich waar moest maken, roe toch vooral mooie toontjes moest produ ceren. Die mooie tonen kwamen ech ter alleen op de momenten, dat zy zichzelf vergat en zich voor hon- Gerd procent tot tolk maakte van de tekst. En zulke momenten nad zij in Schubert en Schumann minder dan in Wolf Het Haagse, nu bliek on derkende dit, gezien het applaus na Kennst du das land, dat na oen wat krampachtig gezongen eersre couplet een inhoudelijk beklemmende, en zongtechnisch feilloze ver-tollc-ing kreeg! Als mannelijke gast trad otze keer Ruud van der Meer op. bij- cage was een ietwat routineuze; Ftimmlich verloochent hij zijn klas se natuurliji niet gauw, maai men jcu toch niet licht bij hem verwach ten dat de clou van een lied als Der Rattenfanger er totaal met uit komt: de rattenvanger die de stad wel eens ',al bevrijden van achter eenvolgens de ratten, de kinderen en oe vrouwen. De herhaling van ae rat ten en wezels heeft Wolf niet voor riets aangeoracht! Het schrijven óver Rudjlf Jansen wordt voor een recensent zc lang zamerhand onbegonnen werk. Dat er kenelük geen impresariaat in Neder land te vinden is, dat de weg naar ce buitenlandse concertpndu voor hem wil effenen is enerzijds een on- ii chtvaardige zaak, ande.v'ids voor als ondergetekende) een waurborg egocentrische vrienden ai he' lied '.oor het .eil, dat talloze '.aogrecitais ten nünste op één punt de moeite waard zullen zijn. RON HARMS fc"t-r van de show is nog altijd Cur- i'" Velez, die redelijk stand houdt tegen het geweld van de nick en het rsnzien waard blijft, al is zn'n pre sentatie bekend. Hij blijft een hel dere, gespannen danser. Hij maakt beven dien de choreografie van de voorstelling, en ook daar üevijst hij zijn vakmanschap. Loli Flores is ook van vorige gelegenheden oekend, en z." wint aan kwaliteit. Haar présen te wordt sterker, haar teenmek be heerster, haar persoo nijkheid groeit DEN HAAG Het is de negentiende Fiesta Gitana wel af te lez.-r- dat het steeds moeilijker wordt zo'n groep dansende en zingende Spaan se zigeunors bijeen te krijg».n - in dien men tenminste naar kwaliteit t.ijft stre"-n. Het streven is duide lijk te mu-ken: er zitten eiementen \an goede kwaliteit in de groep en c-.e zijn het zien en horen waard. De I roblemen zijn merkbaar in ae be- Ptleidingsdansers en danser »;sen: die zijn technisch niet indrukwekkend cr soms - wat de danseresse r betreft - ook in verschijning niet overtui gend. Veel nadruk op de muziek: dat kwam bovendien op het k .-ine po dium van Diligentia. waar de lande- 1-jke première van deze ni >u vt Fies ta ging, goed uit, want overmatig vtel ruimte hadden de dansers niet. Een uitstekende zanger, Jezus He redia en ten voortreffelijke btgelei- c ngsgitarlst Ricardo Mino, hier en caar een beetje jazzy, als ooiistniet sterk, maar als begeleider r dermate vindingrijk en muzikaal. Hij redde 1 et optreden van de oudere zanger La Pelua, de wilde boskat. Manuel Maera. Met de solisten maakten Cu.ro Velez er Loli Flores een schitte mde pre sentatie van de zigeuner-gevangenis liederen Carceleras, en een even mooie presentatie van Loli Flores van El Gartiin. En dan ook dit Jaar weer het klap stuk: de wilde boskat La Felua die geen loepzuivere flamen-o danst maar wel een autentiek zt-fc dans- cvpressie van de Spaanse z'geuners. Spectaculair en hartveroverena. JAAP JOPPE

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19