Hollands industrieel gegijzeld in Ierland voor vrijlating IRA-leden Spanje zet de harde lijn voort in een 'open oorlog' AFLOSSING VAN DE WACHT IN OOSTENRIJK? DOOD DREIGT MORGEN DOOR AFWIJZING ULTIMATUM Niet voor het eerst Geheime toezeggingen VS openbaar gemaakt in vogelvlucht in vogelvlucht ZATERDAG 4 OKTOBER DUBLIN ('Reuter) De Nederlandse directeur van een Italiaanse fabriek in het Ierse Limerick is gisteren ontvoerd. In ruil voor zij n vrijlating eisen de ontvoerders ontslag bin nen 48 uur uit gevangenschap voor drie leden van het Ierse Republikeinse Leger, het IRA. Dit IRA heeft echter ontkend, verantwoordelijk te zijn voor de ontvoering. De ontvoerde is dr. Tiede Herrema, directeur van de plaatselijke Ferenka-vestiging. De Ierse regering heeft geweigerd op de eisen in te gaan. Een van de gevangenen die de ont voerders tegen Herrema willen in ruilen is Kevin Mallon, een leidende figuur binnen de „voorlopige" vleugel van het IRA. Mallon is een explo- sievenexpert en wordt verantwoorde lijk geacht voor een serie bomaan slagen langs de grens met Noord- Ierland. de Britse provincie voor welks „bevrijding" de IRA vecht. De tweede is de 34-jarige Rose Dug- dale. zy kreeg in Juni 1974 negen Jaar wegens heling van 19 schilde rijen die waren gestolen tijdens een overval op het landhuis van Sir Al fred Beit. De kostbare doeken had den kennelijk moeten dienen als on derpand bij onderhandelingen. Het Amerikaanse persbureau TJPI geeft de naam van de derde gevan gene wiens vrijlating Herrema's ont voerders eisen als J. Hyland, ook een vooraanstaand man in de IRA. De 54-Jarige dr. Herrema is eind sep tember 1973 bedrijfsleider van Feren- kan, een bedrijf van Enka-Glanz- stof (AKZO) dat staalkoord voor vliegtuig- en vrachtwagenbanden vervaardigt. Hij is gehuwd en vader van vier kinderen van 26, 25, 17 en 14 Jaar. De oudste twee volgen in Nederland een universitaire studie, de Jongste kinderen zitten in Limerick. De Ne derlandse ambassadeur in Dublin, rnr. Felix van Raalte, heeft zich vrij dagmiddag op het ministerie van Buitenlandse Zaken op de hoogte la ten stellen van de vorderingen in de zaak. De ambassade was niet bereik baar voor commentaar op het harde standpunt dat door de Ierse regering wordt ingenomen. De Ierse regering motiveerde haar weigering om op de eisen in te gaan met de zinsnede dat zulks „de staats veiligheid zou ondermijnen en nog meer levens in gevaar zou brengen". TJit een reconstructie is gebleken dat dr. Herrema omstreeks 08.15 uur is ontvoerd. Zijn onbeheerde wagen werd op 100 meter van zijn woning ontdekt door een van de twee school gaande kinderen. De sleutel stak in het contactslot, Herrema's aktentas lag in de auto en er waren geen so oren van een worsteling. Een vrouw belde later een avondblad ln Dublin en vertelde dat de Neder landse industrieel zal worden vast- De zaak-Herrema is de eerste politiek geïnspireerde ontvoering in Ierland sinds juni 1974, toen de bejaarde lord en lady De- noughmore werden gekidnapt. Dit echtpaar werd 5 dagen vast gehouden door zijn ontvoerders, die de vrijlating eisten van de gezuster Price die in een Engel se gevangenis een hongerstaking hielden. Toen de meisjes na de belofte, dat zij de rest van hun detentie in Noord-Ierland zou den mogen doorbrengen, hun hongerstaking beëindigden, wer den lord en lady Denoughmore vrijgelaten. Een tot op heden nog duister geval betreft de Westdultse Grundig-directeur Thomas Nie- dermeyer die op 27 december 1973 in Noord-Ierland spoorloos verdween. Sindsdien is over hem niets meer vernomen en geen enkele organisatie heeft zich als verantwoordelijk aangemeld, zo dat men niet zeker weet of het wel een ontvoering betreft. Chili Helmut Frenz, de „linkse" bisschop van de Lutherse kerk in Chi li. die op het ogenblik in Genève verblijft, heeft verklaard dat er een nieuwe arrestatiegolf in zijn land is ingezet. Volgens de bisschop worden tok veel geestelijken gearresteerd. Zo zouden leden van een kerkelijke com missie die zich inzet voor het lot van de politieke gevangenen, aange houden zijn. Links de Nederlandse in dustrieel dr. Tiede Herrema, die ontvoerd werd en gegij zeld in ruil voor de vrijlating van drie vooraanstaande IRA-leden. Op de foto boven twee van hen: links de miljo- nairsdochter dr. Rose Dug- dale en rechts een van de lei ders van de 'provisionals' Ke vin Mallon. gehouden totdat Mallon, Dugdale en Hyland op vrije voeten zijn gesteld. Bijkomende eisen van de ontvoerders zijn dat de politie, ten teken van haar goede wil, geen speurakties on derneemt of wegversperringen op richt en dat de Ferenka-vestiging het werk 24 uur neerlegt. Hoewel de Ierse regering niet op de eisen der ontvoerders wenst in te Washington (UPI) Ondanks be- zwaren van minister van buiten landse zaken Kissinger heeft de Amerikaanse senaatscommissie van buitenlandse zaken gisteren alle vier geheime documenten gepubliceerd, waarin de verplichtingen zijn vast gelegd die Amerika ten aanzien van Israël en Egypte op zich genomen Jieeft in het kader van de tussentijd se overeenkomst tussen deze twee 1 landen inzake de Sinai. De vier stukken zijn: een overeen- komst tussen de regeringen van Is- Praël en de VS waarbij Washington j; Israël militaire steun belooft, hulp r-aanbiedt ingeval Israël een tekort raan olie krijgt en toezegt overleg te plegen als de Sowjet-Unie Israël be- dreigt. Daarnaast is er een afzon derlijke toezegging van Amerika dat .het de Palestijnse bevrijdingsbewe- ging PLO niet zal erkennen op de Ge- neefse vredesconferentie, zolang de PLO weigert Israël te erkennen. Het derde stuk houdt een belofte in dat de V.S. Israël pershing-raketten zul len leveren "met conventionele la ding". Deze wapens die vanaf de gron tegen gronddoelen worden gebruikt, hebben een zodanige reikwijdte dat Israël er Arabische steden mee kan bestrijken. Tenslotte is er een Ame rikaanse verzekering aan het adres van Egypte, dat dit land economi sche steun krijgt, dat "een ernstige poging" zal worden ondernomen om te komen tot een troepenscheidings akkoord tussen Israël en Syrië en dat er Amerikaanse technici naar de Sinai zullen worden gezonden om toe te zien op de naleving van de Israë- lisch-Egyptische overeenkomst. Ter verdediging van het besluit om de inhoud van deze stukken openbaar te maken voerden congreskringen aan dat vrijwel alles al half september in de pers is gepubliceerd. Het enige nieuwe element zou zijn de belofte van Washington om Egypte te hel pen bij zijn economische ontwikke ling. gaan, heeft Ferenka aangekondigd dat het bedrijf als „blijk van vertrou wen" 24 uur zal sluiten, en wel van 08.00 uur vanochtend tot morgenoch tend dezelfde tijd. De afdeling der „provisionals" van het I.R.A. heeft hier gisteravond ge zegd niets te maken te hebben met de ontvoering van de Nederlander. In Limerick zijn er evenwel die den ken dat de ontvoering wel degelijk iets met het IR.A. te maken kon hebben. Misschien was zij uitgevoerd door een afzonderlijk opererende eenheid waarover het commando te Dublin niets te zeggen had, aldus wordt geredeneerd. De Noordierse politie heeft gisteren acht leden van een extreme para militaire protestantse organisatie ge arresteerd in verband met de aan slagen van donderdag waarbij 12 mensen omkwamen en zeker 43 ge wond raakten. Van alle gearresteerden is bekend dat zij lid zijn van de Ulster Volun teer Force. Deze „Ulster Volunteer Force" heeft doen weten verantwoor delijk te zijn voor de terreurcampag- Libië „gijzelt''' 520 Amerikanen LOS ANGELES Occidental Petro leum Corp. in Los Angeles heeft ver klaard dat de Libische regering Amerikaanse staatsburgers als "gij zelaars" vasthoudt door hen te ver hinderen het land te verlaten. De Libische regering weigert namelijk uitreisvisa te verstrekken aan per soneel van Occidental en hun gezins leden, in totaal 520 personen. Occi dental mag voorts geen olie produce- Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Washington zei dat de regering Libië zeer dringend om opheldering ge vraagd. MADRID (AP) De Spaanse re gering is van oordeel dat zij wordt aangevallen zowel in het eigen als in het buitenland maar, aldus ver klaarde gisteren een hoge rege ringsfunctionaris, zij zal niet van haar beslissing afwijken dat politie ke terreur met de dood wordt ge straft. Hij zei dat er nu sprake kon zijn van een „open oorlogdie gericht is tegen het Spaanse stelsel, "en wij zullen hierop reageren met al ons ter .beschikking staande middelen". Het feit dat verschillende Europese regeringen na de terechtstelling van politieke moordenaars hun am bassadeurs uit Spanje hadden terug getrokken betitelde hij als "een laf fe internationale samenzwering". Op een vraag of Spanje nog geïn teresseerd was zich bij de EG aan te sluiten als het hiertoe de uitnodi ging ontving, antwoordde de functio naris: "Het spijt ons, maar Spanje heeft geen belangstelling in samen gaan met dat schorum". Gisteren heeft generaal Franco, het 82-jarige staatshoofd, vergaderd met het kabinet en geluisterd naar een toespraak van premier Carlos Arias Navarro die onder meer zei dat de staat met alle kracht zal moe ten optreden tegen de terreur en het doden van politiemensen. De premier bevindt zich tussen twee vuren: extreem-rechts vindt dat hij veel te zwak optreedt en uiterst-links verwijt hem onderdrukking. In gevangenissen wachten nog 15 Baskische separatisten, beschuldigd van politieke terreurdaden, op hun proces dat vermoedelijk de volgen de week begint. Verwacht kan wor den dat tegen enige hunner de dood straf zal worden uitgesproken. In kringen van de Baskische bewe ging ETA is vernomen dat deze or ganisatie plannen heeft in plaats van politiemensen nu rechtse politici te gaan aanvallen. De actie van de ETA tegen de poli tie was in maart van dit jaar in alle kracht begonnen. Volgens een commentaar in het katholieke dagblad "Ya" hebben de betogingen in het buitenland slechts geleid tot een versterking van de po sitie van het Spaanse regime, en met name van het staatshoofd. De "op rechte democratische krachten heb ben in enkele dagen een achterstand van jaren opgelopen", aldus "Ya". Brezjncw naar Portugal De Rus- siche partijleider Leonid Brezjnew heeft een uitnodiging van de Portu gese president Francisco da Costa Gomes voor een bezoek aan Portu gal aanvaard. Ook president Nikolai Podgorny is uitgenodigd. Concorde in bedrijf De Fran-Brit- se Concorde, het supersonische ver keersvliegtuig, zal op 21 januari aan staande in vast bedrijf worden ge steld en wel op de dienst tussen Pa rijs en Rio de Janeiro en die tussen Londen en het in de Perzische Golf gelegen eiland Bachrein. Het terugtrekken van de Ameri kanen uit Indo-China heeft geleid tot een bevestiging van de vaak be kritiseerde 'domino-theorie': dat de val van Zuid-Vietnam zou leiden tot het 'omvallen' van tal van andere staten in Zuidoost-Azië. Zo hebben landen als de Philippijnen en Thai land zich gehaast diplomatieke be trekkingen met Peking aan te kno pen. intussen trachten de Sowjet- Unie, Hanoi en China in allerijl het ontstane machtsvacuüm op te vullen nu het terugtrekken van de Britten en de nederlaag van de Verenigde Staten hebben geleid tot een ware wedloop, waaraan, behalve China en de Sowjet-Unie (samen met Hanoi), ook nieuwe mogendheden als India en Iran meedoen. Het is intussen duidelijk, dat de Chinezen, ondanks ideologische verwantschap, ongerust zyn over de Sowjetrussische pogin gen hun invloed in deze contreien te vergroten. Zo streeft Moskou naar het verkrijgen van de vroegere Ame rikaanse vlootbasis in de Baai van Cam Ranli. Het Kremlin is er reeds in geslaagd via Noord-Vietnam, La os en Zuid-Vietnam in zijn invloed sfeer te betrekken, terwijl Hanoi van plan zou zijn met de veroverde Amerikaanse wapens ter waarde van twee miljard dollar de opstandelin gen in Thailand te gaan steunen. Voor de Chinezen is deze activiteit van Sowjet-Rusland sterk irriterend, omdat zij en niet zonder reden beducht zyn voor het gevaar van omsingeling. Enkele maanden gele den reeds waarschuwde de Chinese 'ice-premier Teng Hsiao-ping tegen een gang van zaken, die erop zou neerkomen, dat 'de (Sowjetrussische) tijger wordt binnengelaten door de achterdeur, terwijl de (Amerikaan se) wolf er door de voordeur wordt uitgesmeten'. Dat is dan ook de re den, dat Peking zich, in de contac ten met de desbetreffende leiders, niet verzet heeft tegen de resterende macht van de Verenigde Staten in landen als de Philippijnen en Thai land, waar de Amerikanen nog over bases beschikken. Ook schijnen de Chinezen zich te beperken in hun steun aan onder grondse bewegingen. Want als Pe king ergens van overtuigd is, dan wel van het risico dat een zich uit breidend vacuum kan worden inge nomen door de Sowjet-Unie of haar aanhangers. Rood-China keert zich dus met alle macht tegen 'hegemo nie' en dat is een codewoord, waar mee de Chinese leiders het Sowjet russische streven naar expansie in Azië plegen aan te duiden. Denaam van de tegenstander wordt niet of nauwelijks genoemd, maar iedere Chinees weet wat met 'strijd tegen de hegemonie' wordt bedoeld. China's houding ten aanzien van de ont wikkeling buiten zijn grenzen is dus op het ogenblik wel duidelijk: zolang het militair niet in staat is zelf in Azië een overheersende rol te spe len, maakt het geen bezwaar tegen de resterende aanwezigheid van de Amerikanen en poogt het tegelijker tijd energiek zich aan het gevaar van omsingeling door de Sowjet- Unie en haar bondgenoten te ont trekken. Om die laatste reden wordt in Peking de dreiging van een machtig, met Moskou verbonden Noord-Viet nam allerminst onderschat. Een Moskou-gezind Indo-China vormt immers een gevaar aan China's zui delijke grenzen en dat terwijl een sterke Sowjetrussische strijdmacht aan de noordelijke grenzen van China staat opgesteld. Niet minder verontrust zyn de Chinese leiders over de toestand in West-Europa, waar Moskou, tengevolge van de hier heersende economische crisis en de laksheid op defensiegebied, niets te duchten heeft. Dat dit ook zonder economische terugslag het geval zou zijn, is iets waarvan Moskou, dat blijkbaar bij zijn eigen opvattingen te rade gaat, moeilijk te overtuigen is. Ook de Chinezen houden f zo hun eigen inzichten op na en zij voelen Uitslag van de verkiezingen van morgen moeilijk voorspelbaar Wenen De parlementsverkiezin gen van zondag in Oostenrijk moeten duidelijk maken hoe de kiezers oordelen over vijf jaar sociaal-democratisch bewind onder kanselier Bruno Kreisky. De socia listen zijn aan de macht sinds 1970, eerst als minderheidsregering en na november 1971 met een kleine absolute meerderheid. In de regeringsperiode van Kreiskv ls een behoorlijk stuk wetgeving tot stand gekomen, zoals een hervor ming van het strafrecht en de reorganisatie van de genationaliseer de staalindustrie. Geen van deze maatregelen kunnen echter als typisch socialistisch worden geken merkt. Deze gematigde koers is ook verklaarbaar, want het verkiezings programma, waarop de socialisten hun meerderheid verkregen, bevatte geen punten van fundamentele maatschappij-'hervorming. Hetzelfde geldt voor het programma waarmee «te socialisten nu hun mandaat pogen te hernieuwen. Ruim 21 jaar nadat Oostenrijk van het nazi-juk was bevrijd, werd het land bestuurd door een grote coalitie van de conservatieve Volks partij en desocialisten. Dit achtte partij en de socialisben. Dit achtte men noodzakelijk om onderlinge strijd zo veel mogelijk te voorko- Maar de een-partij-regering van de conservatieven tussen 1966 en 1970 en de socialistische regering nadien hebben bewezen, dat de Oostenrijkse democratie rijp is voor een normale aflossing van de wacht. In de economische crisis in de wereld is Oostenrijk aardig overeind gebleven. Het werkloosheidscijfer ligt onder de twee procent en de inflatie is er niet hoger dan tien procent per jaar. Wegens het ontbreken van sociale strijd noemde paus Paulus VI Oostenrijk een „eiland der zaligen". Een gunstige factor is, dat Oostenrijk geen auto-industrie heeft en dientengevolge ook geen werkloze arbeiders in deze industrie. Boven dien heeft de export van de produkten van de Oostenrijkse staalindustrie naar de communisti sche landen betrekkelijk weinig te lijden gehad van de crisis. Bij de regionale verkiezingen in de laatste twee jaar hebben de socialisten verliezen geleden. Als deze tendens zich bij de parlementsverkiezingen voortzet zou de kleine socialistische meerderheid in het parlement verloren gaan. Alle veronderstellin gen over de uitslag van de komende verkiezingen moesten echter worden hgrzien nadat de leider van de Volkspartij, Karl Schleinzer in Juli bij een auto-ongeluk om het leven was gekomen. In de leiding van de partij werden toen veranderingen aangebracht, waarbij een nieuwe generatie naar voren kwam. Als opvolger van Schleinzer werd een buitenstaander gekozen, een man met een brede blik en vol initiatieven, die een goede tegenspe ler kan zijn voor kanselier Kreisky. Hij is de 42-jarige Josef Taus, belast met de dagelijkse leiding van een bank en tevens directeur van het bestuur van de genationaliseerde industrieën. Een andere briljante Jongeman, de econoom Eduard Busek werd secretax-is-generaal van de partij. Deze veranderingen hebben het aanzien van de Volkspartij tot nu toe vooral een organisatie van boeren en zuinige oudere notabelen in de provincie gewijzigd. Recente opinie-onderzoeken hebben aange toond, dat de gemoderniseerde Oostenrijkse Volkspartij in een nek-aan-nek-race is gewikkeld met de socialisten. Als de Oostenrijkse socialisten hun absolute meerderheid verliezen maar cle grootste partij in het parlement blijven dan zou het gevolg kunnen zijn dat er een grote coalitie gevormd wordt van de Volkspartij met de socialisten of een kleine coalitie met een derde partij in het parlement, de Vrijheidspartij. Deze laatste partij had oorspronkelijk veel weg van een Nazipartij, maar is in de loop van de tijd in veel opzichten een liberale partij gewor den, te vergelijken met die der Vrije Democraten in West-Duitsland. De leider van de partij, Friedrich Peter, zegt dat hij even ver afstaat van de socialisten als van de Volkspartij, maar dat hij bereid is na de verkiezingen met beide te gaan praten over een coalitie. Josef Taus, de leider van de Volkspartij zegt, dat hij het liefste een regering zou willen hebben uit alle drie partijen met een actieve „inwendige oppositie". Kanselier Kreisky hoopt op een uitslag, die het mogelijk maakt dat zijn regering aan de macht blijft. Als er een coalitie moet worden gevormd, dan wil Kreisky zelf geen grote coalitie met de Volkspartij, maar hij zou onder druk van zijn partij en vooral van de vakbonden van mening kunnen veranderen. De Oostenrijkse Raad van Vakbon den is als organisatie niet aan een partij gebonden, hoewel de socialis ten, die de grote meerderheid van de leden vormen, er de leiding hebben. Maar vooral de voorzitter. Anton Benya, die zelf socialistisch parlementslid is, zou, als de socialisten hun meerderheid verlie zen aan een grote coalitie de voorkeur geven. Omdat dan de Verenigde commissie voor Lonen en Prijzen waarin de vakbonden en de Kamers van Koophandel en Land bouw samenwerken ongestoord met haar werk zal kunnen doorgaan. En gezien de grote invloed van de traditioneel gematigde vakbonden in de Socialistische Partij is het waarschijnlijk, dat hun advies de overhand zal krijgao. zich dan ook allerminst gelukkig met een zwak West-Europa. Want vol gens Peking zal Moskou eerst pogen West-Europa onder de voet te lopen en zich vervolgens met alle macht op China werpen om op die wijze de wereldhegemonie in handen te krijgen. Tegen deze achtergrond moet dan ook de hartelijke ontvangst worden gezien, die kortgeleden na elkaar aan de vroegere Britse oppositieleider Edward Heath en aan de Beierse oppositieleider Franz Jozef Strauss ten deel is gevallen. Beiden werden met groot eerbetoon begroet en zelfs persoonlijk door Mao Tse-toeng in audiëntie ontvangen. Dat laatste moet niet onderschat worden want zelfs bezoekende staatshoofden ple gen tegenwoordig niet automatisch door Mao te woord te worden ge staan. In Peking weet men echter maar al te goed, dat Heath en Strauss voorstanders zijn van een sterk, verenigd Europa. En dat zou, aldus de opvattingen in Peking, China van pas kunnen komen, om dat een zwak West-Europa het Kremlin kan verlokken tot gevaar lijke avonturen, eventueel eerst in het Westen en dan in Azië. De Chinese leiders hebben met ieder van genoemde Westeuropese politici uitvoerig over hun politieke inzichten gesproken en daarnaast reeft Straass ook ruimschots con tact gehad met figuren als eerste vice-premier Teng Hsiao-ping en met de minister van Buitenlandse Zaken Tsjiao Koean-hoea, die beiden zo hoog op de Chinese ladder staan, dat zij, na het verdwijnen door dood of ziekte van Mao en Tsjoe En-lai, naar alle waarschijn- 1 jkheid een belangrijke rol zullen spelen. By dit alles doet zich de vraag voor wat China, behalve zijn enorme aantal inwoners (over tien jaar vermoedelijk een miljard), als macht te betekenen heeft. Van grote betekenis is het feit, dat de Chine zen in hun kustwateren over kolos sale hoeveelheden olie en gas blijken te beschikken, zóveel dat China over tien jaar als olieproducent de even knie van Saoedi-Arabië zal zijn ge worden. In dit Ucht is begrijpanik dat overbuurman Japan grote belang stelling voor die Chinese olie heeft. Dat produkt moet he£ nu uit het Midden-Oosten halen en zal het dan aan de voordeur kunnen betrekken. Vandaar ook, dat de Japanse be langstelling voor het, samen met Moskou openleggen van de Siberi sche oliev mdster in de >a d sterk bekoeld is. En zo voltrekken zich in Azië, ten aanzien van allerlei landen en op uiteenlopende gebie den» verschuivingen die de volle aandacht verdienen. RL

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9