Een half jaar burgerraadsman agenda n Dikke, goedlachse en vriendelijke man Aanrijdingen met letsel "JE KUNT TOCH NIET TEGEN ZE OP" Gevoelig fenomeen LEIDSE TITIA WAS GASTE VAN IDI AMIN JAMMER VAN DE PARADE Heeft Leiden te lijden van de universiteit LEIDEN In het eerste halfjaar van zyn werkzaamheden heeft de burgerraadsman in Leiden, mr. Frits Quadekker, 377 zaken behandeld. Veruit de meeste problemen die hij kreeg voorgezet, betroffen huisves- tings- en huurzaken. Daarna volg den kwesties op het gebied van de sociale uitkeringen. Mensen uit het Kooidistrict maken het meest gebruik van de diensten van de burgerraadsman, op de voet gevolgd door die uit de binnenstad, het Roodenburgerdistrict, het Bos- en Gasthuisdistrict en het Mors- district. De cliënten van de burgerraads man zijn in de meeste gevallen tus sen de 35 en 65 jaar. Het aantal 65-plussers is tamelijk gering. Niet alleen Leidenaars hebben zich het afgelopen jaar tot de burgerraads man gewend. Ook inwoners uit o.a. Oegstgeest, Valkenburg, Katwijk, Leiderdorp, Hazerswoude, Rijnsburg, Voorschoten en Noordwijk hebben dat gedaan. Deze gegevens zijn te vinden in het verslag „Een half jaar burgerraads man in Leiden" dat zojuist is ver schenen. Het is' opgesteld door de begeleidingscommissie voor de bur gerraadsman (bestaande uit Th. Ouwerkerk, voorzitter; dr. J. H. Kamphuis, secretaris; mr. C. Stol wijk-Vlek en R. D. Paauw, leden; mr. J. Lelieveldt, adviseur) en door mr. Quadekker zelf. Gezien de zeer sterke toeneming van het aantal cliënten in de laatste maand, pleit de begeleidingscommissie in het ver slag voor de aanstelling van een tweede burgerraadsman. Het werk van de burgerraadsman, aldus de begeleidingscommissie, om vat in beginsel „alle terreinen waar op mensen problemen kunnen heb ben en is bijgevolg zeer uitgestrekt". Hoe uitgestrekt blijkt uit het „over zicht van de binnengekomen zaken". De burgerraadsman heeft te maken gehad met problemen op het gebied van: AOW, belastingen, verzekerin gen, geldleningen, betwiste vorderin gen, echtscheidingen, erfrechtzaken, vreemdelingenzaken, militaire dienst, gemeentelijke verordeningen ge meentelijke bedrijven, huisvesting en huren, dienstverlening, politie, open baar vervoer, sociale uitkeringen, ontslagen, ambtenarenrecht enz. enz. Behalve de directe hulpverlening heeft de burgerraadsman in Leiden nog een tweede taak: die van signa lering. Simpel gezegd: de burger raadsman dient zodra hij stuit op een groot aantal problemen dat steeds uit dezelfde hoek komt, de betrokken instantie daarvan te ver wittigen en op verbetering aan te dringen. „Het zyn juist de signalen uit de samenleving zelf, afkomstig van in de knel geraakte individuen of groe pen, welke uitgaan boven dat indi viduele of die groep, die moeten worden opgemerkt door de raads man", aldus de begeleidingscommis sie. De burgerraadsman en de bege leidingscommissie zijn van oordeel dat het signaleren tijdens dit eerste halfjaar nog niet veel meer kan zün dan een incidentele bezigheid. „Het kan eerst goed op gang komen als de burgerraadsman volledig, is inge werkt". Toch bevat het verslag al enkele „signaaltjes". Het relatief hoge aantal be zoekers uit het Kooidistrict wordt toegeschreven aan het feit dat de bewoners van deze wijk op verschil lende gebieden (inkomen, opleiding, huisvesting) een ongunstige positie innemen ten opzichte van andére wijken. Wat de huisvestingskwesties be treft is opvallend het grote aantal problemen met premies en subsidies die met wonen samenhangen. „Vaak voelde men zich hierbü onjuist be handeld en duurde een en ander erg lang". Groot was ook het aantal pro blemen op het werkgebied van de Sociale Dienst, o.a. het traag corri geren van gemaakte fouten. „Een andere, regelmatig gehoorde klacht lag in de situatie dat de Sociale Dienst een cliënt naar de Krediet bank verwees met de opmerking: „U zit boven de norm, wij zijn geen bank van lening", terwijl de betrok kene bij de Kredietbank te horen krijgt dat men daar geen Sociale Dienst is". Verder zijn er in de verslagperiode „signalen" uitgegaan naar de des betreffende instanties over de vol gende zaken: 't niet-aanschrijven van bouw en woningtoezicht van woningbouw verenigingen in geval van achter stallig onderhoud, de „nood"sloop aan de Lange- gracht, onjuiste berekening van de 'rijksbijdrage in het kader van de premiebouw, de geringe mogelijkheid voor het publiek om buiten de vakbonden een specialist „sociale verzekering" te vinden. Tenslotte wijst de begeleidings commissie er op dat. op het spreek uur van de burgerraadsman „vaak een machteloos gevoel van de, bur ger naar voren komt ten opzichte van de overheid, die veelal als een ondoorzichtig, bureaucratisch com plex wordt ervaren". Klachten als: „ze doen maar", „je wordt van het kastje naar de muur gestuurd" en ,je kunt toch niet tegen ze op" wor- den herhaaldelijk geui. De begelei dingscommissie wijst in dit verband op de noodzaak van afstandsverklei- nende maatregelen". LEIDEN Temidden van het druilerige feestgedruis in Leiden bevond zich gistermiddag ook de be faamde drs. P.. de liedjeszanger-componist met de bibberende stem. Hij -presenteerde in sociëteit Horus van de studentenvereniging Catena zijn nieuwe langspeelplaat: Een Flitsende Soiree Met Drs. P." De ene helft van deze plaat is in de iïudio opgenomen en de andere "live". Waar? Ook in Horus. JuJien Clerc LEIDEN Ondanks het feit dat 3 oktober door de Leidse politie werd omschreven als „erg kalm en rustig" hebben er zich gisteren toch een aantal aanrijdingen voorgedaan met persoonlijk letsel. Kort na elkaar (om kwart over acht en half negen 's morgens) kwam een bromfietsbestuurder in aanrijding met een auto op de krui sing Boshuizerlaan/Boshuizerkade. In het eerste geval gaf de bestuurder van de brommer geen voorrang, in het tweede geval was het juist an dersom. De tweede aanrijding had tot gevolg dat de bestuurder van de bromfiets.met zijn linkervoet bekneld raakte tussen zijn voertuig en de auto. De man zal waarschijnlijk een deel van zijn voet moeten missen. De vrouw, die gisterochtend zwaar gewond werd bij een ongeluk dat plaatsvond op het kruispunt Haag- weg/Churchilllaan blijkt naast in wendige kneuzingen ook een schedel - basisfractuur te hebben opgelopen. Ze verblijft nog steeds in het AZ. DEN HAAG Meisjes van twaalf, dertien jaar- in lange jurken. Het was het beeld van een uiterst jong pu bliek, dat in grote getale naar het Congresgebouw in Den Haag was ge togen om het concert van Julien Clerc bij te wonen. Vóór de pauze wisten de meisjes zich nog^ aardig te beheersen, maar na de pauze, toen Clerc gevoelige liedjes zong als „Ce n'est Rien" en „Ballade pour un Fou" stormden de meisjes naar het toneel en gaven Julien veel bloemen, die haast uit het niets tevoorschijn leken te komen. Met een hoffelijk ge baar dankte de op 4 oktober 1947 ge boren Fransman, zoon van een voor aanstaand Unesco-medewerker, voor de attenties. Tijdens het concert werd duidelijk dat Julien Clerc mu zikaal 'n grote verandering heeft on dergaan sinds hij, voornamelijk door vrienden hiertoe aangespoord, „Hair" verliet,.waarbij hij een lange tijd had gewerkt. Julien Clerc maakt bij het componeren van zijn liedjes veel en graag gebruik van de artis tieke schrijverstalenten van Maurice Vallet en vam de Spanjaard Etienne Roda-Gil. De laatste heeft de meeste teksten geschreven voor de liedjes van Clerc. Julien Clerc die aanvan kelijk alleen Engelstalige liedjes zong en pas rond 1967 overging tot het zingen van franstalige liedjes brak eigenlijk pas door. toen hij op een galafeest van de UNESCO in contact kwam met de heer Marconi, direc teur van de grammofoonplatenmaat schappij Pathé. Marconi nodigde hem uit voor een auditie en in 1968 werd Clerc's eerste single opgenomen. In het Congresgebouw zong hij gis teravond een groot aantal gevoelige liedjes, die voornamelijk tot stand komen, zo zegt hij, wanneer hij zich weer wat terug kan trekken en zich los kan maken van het publiek, dat geneigd is hem te behandelen als een speelbal. Dit gebeurde vooral toen een reeks concerten in „Olympia" in Parijs een overdonderend succes werd. Het publiek moest wel even wennen aan een Julien Clerc, die be zig was een solocarrière op te bou wen en die zich volkomen had afge scheiden van de groep, die „Hair" op de planken zette. Maar spoedig vond Clerc bij datzelfde publiek alge meen erkenning. Die algemene er kenning was ook gisteravond merk baar, toen bijna elk liedje werd voor afgegaan door een herkenningsap- plaus. Enige van zijn bekende liedjes als „Poissons Morts", „La Citadelle", „Le Piano Elephant", „Ce Fait Pleu- rer le Bon Dieu" en „Si on Chantait" werden door Clerc met veel inspira tie gezongen. Hij heeft het vermogen met zijn stem een bepaalde sfeer op te roepen, waar een heleboel van zijn vrouwelijke fans uiterst gevoelig voor zijn. Zo gevoelig, dat na afloop de deur van zijn kleedkamer geblokkeerd werd door enige tientallen erg Jonge meisjes. Meisjes, die giechelend en uiterst nerveus trachtten pen en foto te verbergen. A. C. KOEK EB AKKER JR. LEIDEN Op zaterdag 11 okto ber zal in de Leidse Groenoordhal de regionale keuring v. Shetland po ny's worden gehouden. In totaal zul len twee- tot driehonderd pony's aan een keuring worden onderworpen. Het is de eerste maal dat een der gelijke keuring in Leiden wordt ge houden. Tot dusver gebeurde dat in Waddinxveen. Op zaterdag 25 okto ber is de KRO-tv aanwezig in de Groenoordhal. In het kader van de Zonneblomactie zal hetv ariétépro- gramma Piste worden opgenomen. De opbouw zal twee dagen 'ifi beslag ZATERDAG 4 OKTOBER ZATERDAG De Burcht, Antiekmarkt, 8.30 uur Geversstraat 65, Oegstgeest sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaau- Jeugddorp Zuid-West, 10 uur vin,- 1 uur nam. Tevens gelegenheid op vang peuters, toegangsprijs f 1,- Te vens trimcursus, 10 uur vm f 10.- per pers. per maand. Groenoordhal, Lunapark, 5-11 uur ZONDAG Antonius Olubhuis, dansen 8-11 uur Geversstraat 65, Oegstgeest sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaan- ijn 20a, koffiemiddag van werkgroep Homofilie. 1-3 MAANDAG Steenstraat lb. Wereldwinkel 12.30- Herengracht 51. gebedssamenkomst Unified Family, 8.30 uur nam., tel. Ontmoetingscentrum hoek Bosfaui- zerlaan, Bejaardensoos Zuid-West, 2.30 Steenschuur 6. causerie door <lhx. gramma "Liefde is het enige". Stadhuis. Raadsvergadering, Artsen door de volgende artsen: -Vyk I (Morswegkwartier, binnenstad II (Groenoord. Kooi «ww.wyö.,. H. A. M. M Meyer, Stokroos 1 tel. 122113; Wijk III (Waard, Professóren- wijk en Tuinstadswijk)J de Bruyne. Kernstraat 11, tel. 141225; Wijk IV (Zuid-West en HaagwegkwartierC J M. Schrama. Zocherstraat 1. tel. 6612-3. LEIDERDORP Van 'tWoud en Röllng, Hoofdstraat 40, tel 130070 (spreekuur van 12.30-13.00 uur. dienst OEGSTGEEST HA. Reterdnk. Terweeweg 152 tel. 150394 3 okt.); tel i5139<5enh°ltZ' W1UielminaPark 2. VOORSCHOTEN C. Meijer Cho- plnlaan 16, tel. 2493 (zaterdag); W. van Dam, Palestrinalaan 29. tel (zondag). Voor f zo. S M. Platte brocfciaan 6. tel. WARMOND Lempers Churchill- laan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. Apotheken De dagdienst op 3 okt. wordt waiar- door: Apotheek Leiden Zuid- d-, nacht- en zondagsdienst - 10 okt. door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31. tel. 121313 Breest Smaliemburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Oegstgeestse Apotheek, Wilhelmina- park 8. Oegstgeest. tel. 153274 en Apo theek Noord-Hofland. Thorbeckeweg Leiden - „Je verwacht een dreigende tiran te ontmoeten, maar dan sta je ineens tegenover een dikke, goed lachse vriendelijke man". De kennis making van de 22-jarige Titia Antheunissen uit Leiden met generaal Idi Amin, de „Big Daddy" van Oeganda, is haar honderd procent meegevallen. De Nederland se kreeg alle gelegenheid om de veldmaarschalk te bestuderen, want zij moest met twintig vrienden tien dagen in Oeganda blijven op verplichte uitnodiging van Amin. De groep maakte een vakantiereis van vier maanden door Afrika. Toen het gezelschap van Zaire naar Kenia wilde, bleek de weg om Oeganda heen versperd. Daarom toch maar de route dwars door het rijk van Amin genomen.. Eenmaal in Kampala, nam het internationale gezelschap contact op te met de Engelse Hoge Commissaris om te melden dat zij in Oeganda waren „Als jullie maar zorgen dat je zo snel mogelijk het land weer uit bent", stelde de Engelse vertegen woordiger, die min of meer verantwoordelijk is voor alle buiten landers in Oeganda. „Als jullie moeilijkheden krijgen meet ik er weer voor opdraaien". „Wij wilden een nacht in Kampala blijven en de volgende dag het land zo snel mogelijk weer verlaten", aldus Titia. 'Het werd snel duidelijk dat aaar weinig van terecht zou komen, 's Middags werd de groep ingehaald door de secretaris van het enige staatshoofd dat ooit de paus op zich heeft laten wachten bij een audiëntie. Deze vertelde dat Amin van him doortocht had gehoord en hen graag wilde toespreken. Een half uur later verscheen Big Daddy persoonlijk. „Hij was erg vriendelijk, maaf Je blijft erg oppassen met wat je zegt, omdat je. toch in het achterhoofd., hebt, dat een'andere groep die door Oeganda reisde zonder reden ,is Zelfs mijn dagboek durfde ik niet pij te houde opgepakt en enkele dagen in een cel heeft doorgebracht", herinnert Titia zich. „Amin heeft langdurig mooie verhalen verteld. Over hoe hij president is geworden, hoe beschei den hij wel was door in een drie-kamerwoning te blijven wonen etc. Maar toen wij later langs zijn huis reden, bleek dat een riante villa te.zijn. Hij vertelde ook dat bijna alles wat in de verhouding tussen Israel én de Arabische landen was 'verbéterd, door hem tot stand was gebracht". Nadat de veldmaarschalk deplan nen van de groep hoorde, kwam hij met een ander idee: hijzou wel even een route uitstippelen om deze jonge Europeanen het land te laten zien, om te tonen dat de voorlichting .van de westerse pers over zijn land volkomen verkeerd De volgende morgen werd het gezelschap gehaald met busjes. Onder aanvoering van Amin's secretaris,diè hen de hele-reis zou vergezellen, ging het naar Massindi. De nacht werd doorgebracht in een herberg bij Kabalega Falls, waar een uit naburige dorpen geronseld dansgroepje de Europeanen enthou siast onthaalde. Na enkele dagen bleek dat het dansgroepje steeds met een wagen voor de Leidenaars werd uitgestuurd, zodat in ieder dorp deze dansgroep voor de ontvangst kon zorgen. Onderweg heeft de groep weinig problemengehad. Idi Amin had de Leidenaars gezegd dat zy met iedereen vrij konden praten. Alleen mensen als districtshoofden spraken echter Engels en hun antwoorden riepen de nodige twijfels op. Vooral toen een van die plaatselijke autoriteiten verklaarde dat alles mocht worden gefilmd. De middag daarvoor had Titia Antheunissen Juist enkele benauwde ogenblikken onder de bank van een van de busjes doorgebracht, omdat zij een pontje met militairen had gefilmd. Dat leidde tot een forse ruzie met de dreigende soldaten, die door do secretaris kon worden gesust. De opmerkingen van de „Hitier van Afrika", zoals Amin zich een tijd heeft genoemd, over de welvarende economie van het land („ze zeggen altijd dat de economie hier slecht is, maar let maar eens op hoeveel autos hier rijden") werden door de Leidenaars ook met de nodige korrels zout genomen Titia: „In Kampala zagen we winkel na winkel met soms een blikje eten in de etalage, soms volkomen leeg. Onderweg reden we langs verwaar loosde plantages". De nagenoeg lege winkels zijn een gevolg van het door Amin afgekon digde verbod op winkelsluiting. De kosten van levensonderhoud in Oeganda zijn voor de laagste inkomensgroepen in drie jaar met 152 procent gestegen. Eerste levens behoeften als brood zijn slechts zo nu en dan verkrijgbaar. Helemaal veilig heeft Titia zich 'nooit gevoeld tijdens haar verblijf in Oeganda: „Je bent natuurlijk bevooroordeeld. Je vertrouwt nie mand; ik heb zelfs mijn dagboek niet durven bijhouden. Je moet constant opletten wat je zegt en •doet. Want zoals Amin dat reisje van ons even regelde, zo regelt hij ook allerlei wetswijzigingen. Ik hoorde van een Engelsman dat er in Oeganda een wet bestond die het vrouwen verbood een lange broek te dragen. Toen er een bevriend staatshoofd op bezoek kwam, die twee dochters in lange broeken bij zich had, heeft hij nog diezelfde dag die wet veranderd". „We hebben al met al een mieterse reis gehad. Oeganda is een ontzettend mooi land, vooral in de omgeving van het Victoriameer. En we zijp fantastisch onthaald, met grote maaltijden, veel bier en erg vriendelijke mensen. Maar hoezeer Lezers schrijven: 3 Oktober is voor mij een jaarlijks terugkerend evenement. Toen ik nog wat jonger was, stond ik altijd om zes uur 's morgens op de fiets en was er de hele dag. Mijn vrouw kwam 's middags. Jammer dat de militaire: parade geschrapt is. Dat was voor mij het hoogtepunt. Zo gaat dat in ons land. Taptoe Delft weg. Misschien eerlang Prinsjesdag. Zo gaat dat in ons landje met die pro gressieve bestuurders die de lands verdediging verwaarlozen. Bij een volgende overweldiger zal er geen kans meer zijn voor een ondergrond- A. Versteeg Katwijkseweg 9a WASSENAAR dat is gemeend weet je natuurlijk niet. Net als met dat dansgroepje. Spontaan is anders. Als ik wist dat ik weer onder begeleiding van die secretaris het land in kon, zou ik het wel doen. Maar zoals de zaken er nu voor staan, zou ik niemand aanraden naar Oeganda te gaan". LEIDEN Maandagavond wordt op Gerecht 10 een forumavond ge houden, met als thema "Heeft Lei den te lijden van de universiteit?" Met name zullen de nieuwbouwplan- nen van het Academisch Ziekenhuis ter sprake worden gebracht. In het forum hebben zitting: dr. J. H Kamphuis, directeur van de Wel- zijnsraad, dr. H. A. Udo de Haes en waarschijnlijk drs J. B. M. Verhey. algemeen directeur van het Acade misch Ziekenhuis, of een plaatsver vanger. De organisatie is in handen van de studentenvereniging VCSB. Aanvang acht uur. tel. 071-762877. W ijkverpleging LEIDEN Interkruis, Middelwee *8. tel. 121753. LEIDERDORP Gezondheidszorg eiderdorp tel 14C"" OEGSTGEEST - weg 7 tel. 154500. VOORSCHOTEN Gezondheidscen trum, V. d Waalslaan, tel. 4641 WARMOND Zr A Vriend. Frie- zenhorst 23, Sassenheim, tel. 02522- 12022. SOS-dienst SOS - Telefonische hulpdienst: Tel. Burgerraadsman Bur. Burgerraadsman, Koornbrug- steeg 7 (zijkant Stadhuis). Openings tijden ma., di en woe. 11.00—12.00 u. en do.avond 18.30—20.00 uur Telef. dagelijks tijdens kantooruren: 143171, Dierenhulpdienst Anna Paulownastr. 16. Lelden. Voor hulpverlening verongelukte honden, katten vogels e.d. In de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht bereikbaar: telef 134687 Dienstencentrum Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Lelden, 45. tel. 149441 (ma t/m vr«. 9-10 i Maatschappelijk Werk Bureau Maatsch. Werk. Oude Rijn 44c. Spreekuur dag. van 23 uur n.m.. ma. en di. van 7—8 uur mm Telefoon 071-142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale Raadsvrouwe. ma. 10.30- -11.30 u v.m. Kool: Drift- straat 49a, di. 10.30—11.30 uur v.m. Morskwartler: buurthuis Morswiik, To paaslaan, Koordstudio Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenlnes- en informatiedienst Woensdag Kort Rapenburg, Kabeljauwsteeg. Rapenburg, Doelensteeg, Doelen gracht, Nonnensteeg. Kolfmakers- steeg, Molensteeg, Boisotkade. Kara- persteeg, Conciëntiestraat. Vliet. Douzastraat. St. Jacohshof, St. Ja- cobsgracht. Jan van Houtkade Hoefstraat, Raamsteeg Garenmarkt. •Steenschuur. Nieuwsteeg Heren- steeg. salomonsteeg Kloksteeg Scheepmakersteeg, Houtstraat Ge recht, Lokhorststraat. Zonneveld- straat, Pieterskerkkoorsteeg, Dief- steeg, Berkendaelstraat. Pieterskerk gracht en straat, Pieterskerkhof. Papengracht. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leidscü Dagblad B.V. Witte 8ingel 1 Lelden. Postbus 54 - Giro 67055 Telefoon: 071—144941 Hoofdredacteur Han Mulder Kwartaalabonnement I 35,90 Per post f 40.30 Jaarabonnement f 132,10 Jaarabonnement p. post f 149,70 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden DU vooruit betaling te voldoen BU automa tische overschrUving geeD ad ministratie- eD Incassokosten. Nahezorging van 18.00—20.00 u. Zaterdag van 16 00-18 00 uur Telefoon 071-130500. indien in gesprek 071—134539.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2