Klaar voor 'n koude winter Ouders hopen op hulp van peuterspeelzaal Recept voor de Canard a l'Orange soorten Chips erg vel ZATERDAG 4 OKTOBER PAO IN A 23 AMSTERDAM Mode-ont- loerper Frans Molenaar komt voorjaar 1976 met een uitvoe rig Frans Molenaar-pakket op de markt. In navolging van veel Franse collega's heeft hij zich naast de mantels, japon nen, kinderkleding, tricot- en leren kleding voor mannen en vrouwen ook geworpen op het terrein van de stropdas sen, overhemden, brillen, par fums en kaarsen. Frans Molenaar heeft ook opdracht gekregen de Rotter damse Erasmus Universiteit van nieuwe toga's te voorzien, terwijl zijn vorig jaar gepre senteerde medische mode ook internationaal gebracht gaat worden. Op de foto Frans Molenaar en een mannequin in zijn matelasse ontwerpen voor deze winter. Na de tropische zomer rekenen bijna alle modemagazijnen op een Siberische winter, want de keus uit warme wollen capes en combinaties van ruige tweed rokken met angora truitjes is nog nooit zo groot geweest. De Parijse najaarsmode inclusief de allerlaatste snufjes van Yves Saint Laurent is nu voor iedereen, te koop. C en A en de Bijenkorf zijn koplopers met nieuwe trends, maar ook bij Foxy Fashion zijn voor 229 gulden dezelfde soort capuchon- Jassen van veloprs te koop, als die een paar weken geleden met zo veel succes door Yves Saint Laurent wer den geshowd. Jassen, jurken, jacks en pantalons van fluweel, velours en corduroy ziin "in". Maar wie ze koopt, moet wel op de kwaliteit letten, want goedkope veloursbroe- ken kunnen bedroevend snel slijten. En bij zeer voordelige fluwelen rok ken komt het nogal eens voor, dat de vleug van de panden tegen el kaar in wordt genomen. In duistere boetieks is dat moeilijk te zien, maar bij daglicht is het een erg le lijk gezicht omdat het dan net lijkt alsof het ene pand lichter van kleur is dan het andere. Voor de rest heb ben wij voor de komende koude maanden gelukkig een vrij probleem loze mode. Bij C en A waar de herfst- en winterkleren dit keer modieuzer zijn dan ooit, is veel plaats ingeruimd voor capuchon jas sen van sportieve flannels en voor ruime trenchcoats van mohair. Voor de koudste dagen van het Jaar is er keus uit jassen van don- tergroen, bordeauxrood, konings blauw en zwart geverfd konijn (298 gulden). Behaaglijk warme mantels, aie gemiddeld twee seizoe n mee gaan. Sportieve truien van n ige wol en werkelijk bijzondr mooie ango ra jumpers zijn net als getreide he renjacks bij C en A in alle mogelij ke matte najaarstinten (van zo'n 30 tot 70 gulden) verkrijgbaar U vindt geen betere in een Parijs boetiekje. Datzelfde geldt voor verrassend veel sportieve nerencombinaties, want er is door inkopers voor gezorg 1 dat bij vrijwel alle tweed en flannel pan- lalons hemden, jacks en pullovers in een bijpassende tint kunnen wor den gekocht. Aan folklore wcrdt in de grote modemagazijnen veel aan richt besteed. Bij Vroom en Drees- mann zijn voor een paar tienvjes bij zonder fraai bedrukte Indiv;e en Pa kistaanse party-jurken te koop, ter wijl bij Foxy Fashion, Peek en Clop- penburg. Het Haags Mod? mis Lam- je Rotterdam en de Bijenk'.rf voor om en bij de 80 gulden keus is uit doorgestikte kimonojurken ran bed- detijk en verpleegsterslinnen. Maar ook de boerenkielen van Jersey en wollen tweed doen het goei. De ko kerrokken, die in Parijs vooral door hes Saint Laurent werden gepropa geerd zijn in de Nederlandse mode- SAMENSTELLING HENRIETTE V.D. HOEVEN Varens zijn op het ogenblik vrij voordelig. En het grote voordeel van deze planten is dat de meeste soorten op een vrij donkere plaats kunnen staan, een hoekje waar andere planten het beslist niet doen. Daar komt nog bij dat varens er in zo veel verschillende vormen zijn dat het zelfs de moeite waard is om een hele bak vol te zetten met deze planten. Bij de Aspleniums zijn er die breed uit over de rand groeien. De Nephrolepis is weer wat bosachtig, terwijl de Pteris soorten kent met een fijn en tegelijkertijd wat breder blad. De IJzervaren ziet er uit als een normale bladplant net zo als de Phyllitis. Voor de lage partij in een plantenbak is de Seiaginela Marten- si weer geschikt en ook voor wat variatie in kleur kan een beroep op deze plant worden gedaan. Door Peter de Nies Er zijn nog wel andere varens zals de Blechnum en de Phlebodium, die het uitstekend in de huiskamer doen, maar deze worden weer wat te groot om ze onder te brengen in een plantenbak. De varens vragen veel luchtvochtig heid. Zet de planten daarom met pot en al in de met turfmolm gevulde bak. Bedek de bodem van de bak met een laag potscherven, zodat het te veel aan water kan wegzakken, maar toch nog voor voldoende luchtvochtigheid kan zor gen. Vooral in het voorjaar als de varens wat uitlopen is er behoefte aan vochtige lucht. Gebruik voor het begieten lauw warm zacht water. Regenwater dus of in ieder geval onthard leidingwa ter. In het voorjaar en de zomer rijkelijk en in de winter matig begieten. En er op letten dat de plant niet uitdroogt. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRA AT I08a-ll2 LEIDEN magazijnen nog maar nauwelijks doorgedrongen, dat komt omdat de inkopers er niet zoveel van ver wachten, aangezien de meeste Ne derlandse "louwen te brede heupen voor kokerrokken hebben. En tenslotte kunnen modieuze vrouwen, die een origineel broekpak van Yves Saint Laurent willen kopen voor zo'n 700 tot 1000 gulden bij Maison Kuiper in Zeist terecht. Laarzen zijn er voor de winter in alle mogelijke variaties. De waren huizen en schoenwinkels brengen ze dit keer met iets bredere schachten en een fantasiegarnering, waardoor sommige modellen aan de cowboy laarzen doen denken. Overigens raden artsen laarzendraagsters aan om niet de hele dag op dit stoere schoeisel rond te lopen, want daar komen spataderen van. En boven dien is het erg belangrijk om er op te letten, dat uw laarzen niet met synthetische stof zijn gevoerd of nog erger zelfs van plastic zijn, want daardoor kunnen de benen zo gaan broeien, dat er huidirritaties kunnen ontstaan. V.l.n.r. Capuchonjas van C en A (130 gulden), jersey pakje C en A (120 gulden), folklorejurk Haags Mode huis en Lampe Rotterdam (79 gulden), pellerinemantel van Med- dens (525 gulden) broekpakcombina- tie van de Bijenkorf (blousson 59, Ouders van twee- tot driejarige peuters weten dikwijls gee raad met hun kinderen omdat hen veel te weinig bekend is over het re drag van kleuters. Vaak hebben de ouders r og totaal geen ervaring in het opvoeden van kinderen en vergelij ken ze hun peuters, volkomen ten onrechte, met oudere nichtjes en reefjes en maken zij zich ernstige zorgen als hun zoontje of iocntertje weinig belangstelling toont voor een spelletje, dat oudere kinderen wel leuk vinden. Vooral jonge moeders, aie onzeker over de opvoeding van hua eerste kinderen zijn, verwachten advies en Chips zijn verschrikkelijk vet, veel vetter dan patat. De Belgische Ver bruikersunie ging dat verschil eens precies na. Bij een aantal merken chips schommelde het vetgehalte tussen de 30 en 45 procent. In war me patat vonden de onderzoekers 6 a 10 procent vet. Wie een zakje chips van houdend gram leeg eet. krijgt bovendien een hoeveelheid zout binnen die soms één gram is, maar ook wel eens vier gram. Dat is nogal wat, als je weet daL- vijf gram vaak wordt beschouwd als do maximale hoeveelheid zout die iemand per dag (dus uit al z'n eten) nodig heeft. Niet iedereen komt altijd even gemakkelijk aan meubels kopen toe. De belangstelling hangt af van leef tijd en van inkomen. De „bereidheid" om meubelen te kopen is he+- grootst bij mensen tussen de veertig en de vijftig jaar. En in die groep worden dan weer de meeste meubelen ge kocht door de middengroepen. De lage en hoge inkomensgroepen geven minder geld aan het interieur van hun huis uit. een steuntje in de rug van een peuterspee zaal. Dit blijkt uit een verkennend onderzoek, dat onlangs door het Nederlands Instituut voor Kinder studie werd uitgevoerd. Een aantal psychologen van het Instituut voerden niervoor gesprekken met zeventig ouderparen van kinderen, die al in een speelzaaltje waren geplaatst, of nog op de wachtlijst si onden. De antwoorden op vragen, die aan de ouders werden voorgelegd, tonen aan dat de peuters bepaald niet in de eerste plaats naar een peuter- groep worden gestuurd, omdat de moeders net gemakkelijk vinden om een paar ochtenden in de week van hun kinderen af te zijn. De mogelijkheid om in «onrakt te komen met andere leeftijdgenootjes en de kans om zich in groepsver band wat meer te ontwikkelen zijn ever het algemeen argummten die eel zwaarder wegen. Het Nederlands Institut voor Kinderstudie vindt het opvallend dat een tamelijk groot aantal moeders hun kinderen voor plaat- mg in een peuterzaal aanmelden, zonder dat ze eigenlijk voldoende over dit soort groepen weten. Het Nederlands Instituut voer Kinderstudie vindt het noodzakelijk cat jeugdge ouders wat meer voorlichting krijgen over het oplos sen van opvoedingsproblemen. En men meent dat leidsters, of aan peuterspeelzalen verbonden deskun digen, hierbij een helpende hand zouden kunnen bieden. Door Hans Belterman Het jachtseizoen 1975-1976 is weer geopend en het eerste wilde eendje hebben we al met smaak verorberd. Dat zo'n wild exemplaar heel an ders smaakt dan zijn. tamme opgefokte broeder hoef ik u natuurlijk niet te vertellen. Het verschil van smaak is zo groot dat ik u niet zal aanraden om een tamme eend te gaan bereiden op de wijze zoals ik die vandaag voor de wilde eendvogel geef. Een tamme eend verdient het om wat smaak betreft nog wat opgepept te worden. De wilde eend kan omdat de smaak van nature al pittig genoeg is heel goed een garnituur met vruchten verdragen. Bij een wilde eend kunt u ook een prachtige volle en zware wijn kiezen. Ik denk daarbij in de eerste plaats aan de hele mooie Bordeaux zoals een Pauillac of een Saint-Emi- lion, maar ook een goedkopere Chateauneuf du Pape (mits van een betrouwbaar huis) doet het bij de. eend goed. Wij dronken er verleden week een Moulin a Vent uit 1972 bij en de wijn beviel mij uitstekend. Over het braden van een eend valt nog wel het een en ander te zeggen. De eend moet beslist niet op de manier van de huis-tuin-en-keuken- kip worden gebraden. En dan zeker niet al te gaar. Het vlees en daarbij doel ik nu op het borstvlees van de eend moet nog een beetje (liefhebbers prefereren de eend zelfs nog minder gaar) rose zijn. In ieder geval moeten de poten niet gaar zijn. De poten worden namelijk of nog verder nagestoofd of en dat gebeurt in de goede restaurants niet worden geserveerd. Ik braad mijn eenden altijd even vlug aan in zeer hete roomboter en dan laat ik ze met wat schijven ui, wat selderij-stelen, wat schijven wortel en een enkel snippertje knoflook in de oven langzaam gaar worden. Daarbij bedruip ik de vogels wel een keer of tien met het braadvocht. In ieder geval verblijven mijn vogels nooit langer dan een minuut of 50 in de vrij warme oven. Na die vijftig minuten haal ik de eenden uit de oven en zet ze op een warme plaats. De inhoud van de braadpan roer ik met behulp van een garde goed los, voeg er een groot glas wijn aan toe en laat het even aan de kook komen. Dan zeef ik het vocht en laat er dan de vruchten van mijn keuze in gaar worden. Gebruik ik appel (in blokjes gesneden), perziken (ontveld en gehalveerd) of peren (in kwarten) dan heb ik witte wijn aan het braadvocht toegevoegd. Geef ik mijn eend met kersen, pruimen of ander donker gekleurd fruit dan gebruik ik rode wijn. Kies ik sinaasappelen (geschild en in schijven gesneden), mandarijnen of blokjes verse ananas dan gebruik ik in plaats van wijn mijn favoriete likeur Mandarine Napoleon. Wanneer de vruchten enigzins gaar zijn, schept u ze met een schuimspaan uit het vocht en legt ze rond de eendvogel. Het vocht laat u dan nog wat inkoken, voegt er een scheutje cognac aan toe en proef dan of er nog wat zout of peper bij moet. De saus die u eventueel nog wat mag binden met wat maizena giet u over de eend en u serveert er wat aardappel-croquet- ten bij. Een eend met sinaasappel „Canard a l'orange" op de klassieke manier is ook al niet zo moeilijk. De eend braadt u zoals hierboven werd aangegeven. De jus ontvet u en vervolgens voegt u er het sap van twee flinke sinaasappelen en dat van een halve citroen aan toe. Dan zeeft u de saus, kookt die even op en voeg er een flinke eetlepel suiker aan toe. Daarna mag de saus niet meer koken. Wel kunt u de saus nog wat verfijnen door er een scheutje cognac of wat Mandarine Napoleon aan toe te voegen. Deze saus giet u over de reeds voorgesneden gebra den eend uit De schotel dient u te garneren met mooie plakken ge schilde sinaasappel. In de glorie-jaren van het befaamde restaurant Li do in Amsterdam toen chef-kok Minderman er een brigade van meer dan twintig man aanvoerde stond er steevast een .civet de canard" op de kaart. Zo'n eendenragout werd geserveerd met preisselbeeren en aardappelpuree en ik herinner mij dat oud-burgemees ter d'Ailly er vaak in gezelschap van vele Amsterdamse havenbaronnen van kwam genieten. Voor de ragout laat u de poelier de eenden in stukken snijden. Deze stukken braadt u flink aan in half roomboter/half olijfolie. Voeg zodra de stukken eend mooi goudbruin zijn er een flinke handvol schoonge maakte zilveruitjes en evenveel hele (maar dan niet van de hele grote) champignons aan toe. Leg dan een deksel op de braadpan en laat de inhoud in de oven gaar worden. Leg na zo'n zestig minuten stoven de stukken eend op een schaal en giet een halve fles goede Bourgogne bij het stoofvocht. Laat het tot de helft inkoken en giet er dan ongeveer evenveel lauwwarme koffieroom bij. Klop de saus even op en pa* op dat ze niet schift. Een scheutje Armagnac er bij en dan direct over de stukken eend gieten. Vlak voor het serveren bestrooit u de schotel met wat gehakte peterselie. Drink er een mooie volle drie tot vier Jaar oude Bourgogne bij. Uw leverancier wril u daarbij vast wel adviseren en die houdt daarbij dan tevens rekening met uw portemonnaie, want de wijnen die er toen in Lido bij geserveerd werden waren erg, eigenlijk, te duur.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 23