Enorm autocomplex verrees uit het niets Triumph 2500 TC: heel erg Engels Controle van koel systeem TOGLIATTI AAN WOLGA WERD IN ENKELE JAREN LADA-STAD Ook in de Lada-stad Togliatti kent men torenhoge huizen- bloks. Robots doen veel werk in de grote autofa- briek van Togliatti, zoals hier in de giete- De De Russische Autoproduktie is - dankzij de met hulp van Fiat gebouwde automobielfabriek in Togliatti aan de Wolga - de laat ste jaren snel toegenomen en dit jaar zullen in totaal twee miljoen eenheden worden gefabriceerd. De fabriek aan de Wolga is de grootste autoproducent in de Sowjet-Unie en kan zich qua op zet meten met de modernste fa brieken in het Westen. Dit jaar zullen hier 660.000 personenau to's van de montagebanden ko men. Met de bouw van de autofabriek (de totale investering bedroeg ruim 840 miljoen dollar) werd nfl967 begonnen, nadat eerder was be sloten tot samenwerking met het Italiaanse autoconcern Fiat. Dat leverde de kennis, had erva ring met het opzetten van nieuwe produktie-eenheden en kon bovendien zowel techni sche mensen als installaties en gereedschappen leveren. Het feit, dat in 1966 de Fiat 124 werd uitgeroepen tot de auto van het jaar, gaf de doorslag voor de Fiat-opdracht. Twee jaar gele den trokken de Italianen zich volgens afspraak geheel terug en nu zijn het de Russen zelf, die het werk van hoog tot laag doen. Het project heeft Fiat overigens geen windeieren gelegd, want het contract werd afgekocht voor een bedrag van rond 350 miljoen dollar. Op basis van de vroegere Fiat 124 begon in augustus 1970 de pro- duktie van de Russische Zhigu- li. Dat jaar kwamen 28.000 auto's gereed. Een jaar later werd met de export (de auto wordt buiten Rusland Lada genoemd) be gonnen en twee jaar daarna was de jaarproduktie een half mil joen. De maximale produktie- capaciteit Werd in oktober vorig jaar bereikt. Dagelijks worden nu 2230 voertuigen vervaardigd, ofwel iedere 20 seconden één au to. Op 9 juli jongstleden kwam de tweemiljoenste wagen van één van de drie montagebanden. "In de toekomst willen we naar een jaarfabricage van een miljoen stuks", zo vertelde Igor Dziubin (47), adjunct-technisch- directeur van de Togliattifa- briek, aan een kleine groep Ne derlandse journalisten, die de fabriek kortgeleden bezocht. Er werken nu 93.000 personen in deze autofabriek. De produktie is in hoge mate geautomati seerd. In de kilometerslange assemblage- en montage afdelingen zijn 16.000 verschil lende machines in gebruik. Het arbeidsintensieve laswerk wordt grotendeels door robots verricht. De transportbanden hebben een lengte van 160 km. Jaarlijks worden 24.000 ton aluminium en 600.000 ton staal verwerkt. Over nieuwe modellen kan de heer Dziubin weinig zeggen. "We zijn indertijd uitgegaan van het 124- type als basis. Maar elk jaar is de auto verder gemoderniseerd en gemodificeerd. Men kan hem nu niet meer met het basispro- dukt vergelijken." Volgens hem zal er over vijf jaar wellicht een nieuw 1600-model komen, maar veel zal afhangen van de smaak van het publiek. Ook is nu con tact gelegd met een Britse firma voor de levering van homokine- tische (kruis)koppelingen. Deze zijn nodig voor een nieuw ter reinvoertuig, een soort jeep, dat in de toekomst in Toglatti zal worden vervaardigd. Dit voer tuig met vierwielaandrijving is met name bestemd voor de agra rische gebieden in het noorden van Rusland. De jaarproduktie moet in 1980 ongeveer 50.000 stuks bedragen. Togliatti vervaardigt in hoofdzaak vier typen Lada: de 1200 en combiversie, de 1300 en de 1500. De Lada onderscheidt zich van de Italiaanse auto door een zwaarder onderstel en plaat werk, gelaagde voorruit en een eigen Russische krachtbron met bovenliggende nokkenas. Voorts is het voertuig aangepast aan de extreme klimatologische omstandigheden in dit land. Er wordt gewerkt in twee dagploe- gen, ook tijdens de strenge win termaanden als de temperatu ren beneden 30 graden kunnen dalen. Vandaar, dat er reusach tige hallen zijn gebouwd waar ruim 6.000 kunnen worden ge stald. Ongeveer 30 procent van de Lada- produktie is bestemd voor het buitenland. De uitvoer gaat naar zes landen van het oostelijk blok en naar 22 andere landen. Vol gend jaar zal de auto voor het eerst in de Verenigde Staten worden verkocht. Men hoopt er dan 10.000 te kunnen afzetten. Togliatti - de feitelijke stad Kom- somolsky werd in 1904 gesticht - is vooral door de bouw van de autofabriek in sneltreinvaart uitgegroeid tot één van de gro tere Russische steden. De che mische industrie had voordien al voor werkgelegenheid ge zorgd, maar door de komst van de autofabriek verdubbelde het inwonertal in enkele jaren. De stad telt nu een half miljoen in woners en dit "Russische De troit" werkt als een magneet op zowel arbeiders als ingenieurs. Ook al omdat aan de uitbreiding van de fabriek nog altijd geen emd is gekomen. Een andere Russische autoprodu cent is de Moskvitchfabriek in Moskou. Per jaar worden hier ruim 170.000 automobielen (de exportbenaming is Scaldia) ge maakt, waarvan 80 procent wordt uitgevoerd naar ongeveer zeventig landen. Ook deze fa briek, ruim vijftig jaar geleden geopend door Lenin, werd met hulp (know h~ow) van buitenaf - in dit geval van Renault en Peu geot - opgezet. Voor de Tweede Wereldoorlog kwamen slechts 500 auto's per jaar van de band, maar na 1945 werd een reorgani satie doorgevoerd. Er werken nu 25.000 man, wellicht een voor Westerse begrippen wat te hoog aantal. De autofabrieken in Moskou en Togliatti zijn niet vergelijkbaar met elkaar. In de Russische hoofdstad is wegens ruimtege brek een verticale opbouw toe gepast met de produktie op twee verdiepingen. Bovendien is de Moskvitch een geheel andere en duurdere auto dan de Lada. Ook de Moskouse fabriek is modern uitgerust. De lakmethode bij voorbeeld kan zich meten met alle Westeuropese systemen. De motoren en versnellingsbakken voor deze auto worden over- In Izhevsk (ten noorden van Mos kou) worden eveneens van Moskvitch afgeleide automobie len gefabriceerd, maar uitslui tend voor binnenlands gebruik. Deze IZH-automobielen (jaar produktie ongeveer 1700.000) zijn kleine bestelwagens. Verder zijn er de Gorki-Werke (per jaar ongeveer 65.000 Volgas en doorgaans als taxi in gebruik), de 1200 cc Zaz (vervaardigd in de zuidelijk gelegen stad Zaporoz- je) en de Tsjaika, waarvan er slechts enkele honderden per jaar van de band komen, welke uitsluitend zijn bestemd voor regeringsdoeleinden. De in Nederland geïmporteerde Russische auto's worden afge nomen van het centrale inkoop- kantoor van de Sowjet-Unie in Brussel. Op het ogenblik heeft de Nederlandse importeur (Gremi Auto-Import B.V. in Groningen) 'n toenemend suc ces met de Lada: 't 1200-type werd in 1971 in ons land geïn troduceerd, daarna volgden de overige uitvoeringen en als laatste begin dit jaar de 1300. Vier jaar geleden werden 1200 La- da's verkocht, in 1972 ruim 2800, in 1973 meer dan 3300 en vorig jaar werd een totaal bereikt van 4552. De totale jaaromzet van 1974 werd in augustus van dit jaar al bereikt. De Scaldia-afzet ligt een stuk lager. In het afgelo pen jaar waren het enkele hon derden exemplaren. De Lada 1500 S, het "vlaggeschip" van de fabriek in Togliatti Wie British Ley land zegt zegt in eerste instantie Austin en Mor ris. Veruit de bekendste merken van het Britse autoconcern. Zij zorgen ook voor het leeuwedeel van de omzet. Toch zijn meer namen onder het Leyland-dak verenigd. We noemen bijvoorbeeld Daimler. Een naam, waaruit de geur van stijl, chic en geld opstijgt. We denken aan Jaguar, ook met de aroma van luxe, snelheid en ze ker evenveel geld. Maar we kunnen ook de nuttige werk paarden noemen, die als Land rovers de wereld rondgaan. Of de kleine snelheidsduiveltjes van M.G. Dan zijn we nog steeds voorbijge gaan aan Rover en Triumph. Good old Triumph, om het in stijl te zeggen. Een naam met een faam. Die een produkt levert als de Spitfire, de sportwagerid- room van talloze jonge lieden. Maar die ook goed is voor com fortabele saloons als de Dolo mite en de 2500 TC. Met dat laatste type hebben we een prettige autoweek achter de rug. Een wagen met een historie, om zo te zeggen. Maar toch wel steeds voldoende vernieuwd om van een langdurige jeugd te kunnen spreken. Wat echter niet wil zeggen, dat wij geloven, dat de vrij zwaar en strak gesty- leerde wagen de jeugd erg zal aanspreken. Veel meer de wat gerijptere automobilisten, die waarde ring kunnen opbrengen- voor het klassieke, dat de in de lijn van deze auto is meegeperst. Als we over een "typische Engels man" spreken dan zien we die Rem- en gaspedaal zaten iets te dicht op elkaar. Het dashboard bood een prettige overvloed aan informaties. Hendels voor licht, ruitewissers en richtingaanwijzers zaten handig op de stuurkolom. Maar helaas waren de knoppen voor ventilatie en verwarming op de tunnel terecht gekomen, op een stevige afstand van de bestuur der. Een minder gelukkige plaats. Deze Triumph 2500 TC (dat laatste staat voor twin carburetter of tewel dubbele carburateurs) heeft een machtige, soepele en heerlijk rustige zescilinder mo tor met een inhoud van 2498 cc, die een vermogen van 99 DIN- pk kan produceren en de naald van de snelheidsmeter naar ruim boven de 170 km per uur kan tillen. Acceleratie: van 0 tot 100 kilometer in iets meer dan twaalf seconden. Jammer, dat de rust van deze zesci linder werd veijaagd door het windgeruis, voor een niet gering deel te danken aan de tocht- raampjes. Die dingen zijn een doodenkele keer wel aardig om wat frisse lucht binnen te laten, maar meestal heeft men aan de lopen met slobkousen, met bol hoed op en de onafscheidelijke paraplu in de hand. Dan zien we de man in zijn puur Britse uit rusting in zijn auto etappen. Een auto, die ongetwijfeld een wa gen als deze Triumph zal zijn. Geheel passend in de sfeer van stijlvolle traditie met een ge ringschattend voorbijgaan aan alle uiterlijke moderniteiten. Van binnen proeven we datzelfde sfeertje. Waarschijnlijk is dat te danken aan die pseudo-houten bekleding van het dashboard. Iets, waarvoor we niet warm kunnen lopen. Een wat protse rige overdaad. Dat vinden wij. Maar dat is weer zo'n zaak van smaak. Anderen zullen het prachtig vinden. Ieder zijn meug. Bovendien, het is een onderge schikt detail in de overigens van alle gemakken voorziene cabi ne. Goede, geheel verstelbare stoelen en een prettige achter bank. Natuurlijk een tikse tun nel (achterwielaandrijving) en daardoor beperkte ruimte voor de benen van een 5de inzittende. Zitplaats genoeg, beenruimte wat minder. Een bagageruimte Het comfort in de wagen wordt voor de bestuurder nog vergroot doordat het stuur in de hoogte verstelbaar is. Dat vindt men in maar weinig auto's. Deze Triumph biedt die mogelijk heid. Een zeer handig attribuut. Minder gelukkig waren we met de plaatsing van de pedalen. Het is nogal eens gebeurd, dat we met onze schoenzool achter het rempedaal bleven haken. En dan is alert reageren op ver keerssituaties bepaald lastig. ventilatie ruim voldoende. Daarom mag men die kleine venstertje wat ons betreft verder vergeten. En nu we het er toch over hebben: ook zijwind heeft invloed op deze 2500 TC. Maar dan moet het wel flink waaien. De kracht van de motor wordt via een gemakkelijk te bedienen vier-versnellingsbak overge bracht op de achterwielen. Ei genlijk een bak met zes moge lijkheden, Want zowel op de derde als op de vierde versnel ling kan men de elektrische overdrive gebruiken. Men weet het gemak van de overdrive. Op een bepaalde snelheid het toe rental terugschroeven zonder snelheid te verhezen. En daar door minder lawaai, minder slij tage en minder benzine. Alle maal erg gunstig dus. Het bijzondere van deze Triumph is, dat die elektrische overdrive ook werkt op de derde versnel ling. Er zijn meer wagens met overdrives, maar zelden één met een overdrive op de drie. Als men dus net te weinig snelheid heeft om de vierde versnelling te halen kan men door het schuifje op de knop van de versnellings- handel over te halen de over drive toch inschakelen. Even tjes wachten, dan een klein schokje en de motor loopt in derdaad rustiger. Verzoeke wel te schakelen met een trekkende motor, anders wordt de schok te groot voor het apparaatje. Natuurlijk, een leuk speeltje zo'n overdrive. Maar dat niet alleen. De motor wordt echt rustiger en dat is veel belangrijker. Het is gewoon wat extra comfort. Of het effect op de zuinigheid erg groot is? We weten het niet. Maar compleet met overdrive bleven we in het gunstigste ge val op ruim negen kilometer op één liter benzine steken. Niet bepaald zuinig, maar voor zo'n zescilinder van 1200 kilo toch ook weer niet overdadig duur. Maar ja, wat is duur? Een relatief begrip. Voor deze Triumph 2500 TC met zijn klassieke stijl, zijn comfort (al vinden we de vering wat te week, waardoor teveel van de wegoneffenheden tpch onrust in de auto veroorzaken), zijn technische snufjes als die dubbele overdrive en zijn ge makkelijke hanteerbaarheid moet men een bedrag van bijna achttien mille (f 17.795,-) neertel len. Geen sinecure. "Dat is niet weinig", reageerden wij, toen we het hoorden. "Maar toch met voor zo'n auto" reageerde de man van British Leyland. En we zijn geneigd hem gelijk te geven. Al blijft het een flink bedrag. De automobilisten zullen er weer aan moeten. Want al zijn de laatste winters zeer zacht geweest, niemand kan ons ga randeren, dat het zo blijft. Dus moet de auto worden klaar gemaakt vóór de winterse bui losbarst. We komen er niet on deruit. Derhalve gaan we braaf anti-vries in het koelsys teem gooien. "Ho stop", roept dan ineens de olie re search en verkoopmaatschap pij "Orvéma" in Maarssen. Volgens haar zitten we dan namelijk helemaal fout. Want- zeggen de mensen uit Maars sen - anti-vries is goed spul, maar men moet het niet met leidingwater vermengen. Dan wordt het heel boosaardig. Er zitten allerlei metaalzouten in het water en de slechte eigen schappen daarvan komen door dat antivries sterk naar boven. Er ontstaat roest en kalkafzettinghet water gaat steeds zuurder reageren En fin, volgens Orvéma wordt het in dat koelsysteem een janboel van jewelste. Een Duits rap port ligt ter inzage om te kun nen zien hoe slecht het alle maal wel is. Natuurlijk kan je onder al die ellende uit. Zegt Orvéma. Dan moet je"Cool- mix" gebruiken. Daar hoeft niets bijOm de tweejaar pure Coolmix in het koelsysteem en men heeft afdoende beveili ging tegen kalk, roest en vorst (tot 26 graden onder nul). Dat zegt Orvéma. We hebben het niet kunnen ervarenMaar we geven de tip graag door Men ziet het natuurlijk niet zo één, twee, drie, maar dit is een nieuwe band van Michelin. Een zogenaamde tubeless ra- diaalband. Dus zonder bin nenband. Hij wordt gemon teerd op speciale velgen en de verhouding tussen hoogte en breedte is bij deze band afwij kend van de normaal gangba re. Michelin zegt, dat de band daardoor betere rijkwalitei- ten als greep op de weg en spoorvastheid heeft gekregen en het comfort groter is gewor den Het zal echter nog. tot 1976 of '77 duren voor we dat aan de lijve kunnen ondervinden uiant pas dan komt deze "TRX" op de markt. De maat aanduiding van deze band en van ztjn velg zullen geheel in millimeters geschieden Tot nu toe was het altijd in inches. En une wist precies hoeveel een

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21