Verwachtingen DAF zijn niet rooskleurig 31^'n2*^3*14 Marine stond klaar om blokkades te breken UITSTEL ZOU TRAGISCH ZIJN Grondpolitiek: 'Herverkaveling beste middel' najaarsbeurs (gebruiksgoederen) Volgens professor De Haan van de ARP Saterdag 30 augustus 1975 Interne werkgroep voor bedrijfsonderzoek Honderdduizend mensen hebben sindr 6 juni van dit jaar het paleis op de Dam in Amsterdam bezocht. Gister middag werd dit aantal be reikt door de komst van het Amsterdamse echtpaar Vorn. De heer D. Zeegers, chej van de rondleidingen, bood hun een boeket bloemen en een drietal boeken over het pa leis aan. Tot en met morgen is het paleis nog te bezichti gen van 1 tot 4 uur. [)EN HAAG (ANP) Op initiatief van de directie van DAF-T rucks B.V. zal een interne werkgroep de structurele problemen waarmee dit bedrijf kampt gaan onderzoeken. [)e vakbonden hebben daarmee na uitvoerig overleg inge- itemcL [)e werkgroep zal worden gevormd door eigen mensen van DAF. Alleen als er om organisatorische redenen externe begeleiding nodig is zullen de vakbonden daarmee instem men. De vertegenwoordigers van de vak organisaties hebben echter op voor band een veto uitgesproken over het bureau Mac Kinsey. 'Andere profes sionele bureaus zullen we eveneens zeer kritisch benaderen', aldus NKV- districtsbestuurder T. van Lieshout. De werkgroep zal binnen twee a drie maanden een rapport moeten Academische ziekenhuizen hinderpaal bij veranderen gezondheidszorg UTRECHT (ANP) De acade mische ziekenhuizen zijn een hinder paal bij de veranderingen die men ln de gezondheidszorg nodig acht. Door hun aard en structuur zijn het koplopers in de macht van de zie- kenhuisgeneeskunde, die is te be schouwen als de enige hoofdweg in de gezondheidszorg, terwijl alle ande re mogelijkheden niet meer dan doodlopende zijweggetjes zijn. Dit schrijft dr. W.J. Sengers, me dewerker van het instituut voor pre ventieve en sociale psychiatrie van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam*1 in Medisch Contact, het blad van de maatschappij geneeskunst. Dr. Sengers vindt dat er een ein- dem oet omen aan wat hij noemt het primaat van de klinische ge neeskunde in het totaal van de ge zondheidszorg; door dat primaat ko men de psychologische en sociologi sche aspecten van de gezondheids zorg onvoldoende aan bod. Daarbij wijst hij onder meer op het achter blijven van de preventieve gezond heidszorg en op de moeizame voort gang van zowel de huisartsgenees kunde als de sociale geneeskunde. Hij vindt een belangrijke voor waarde voor een betere aanpak van de gezondheidszorg in zijn totaliteit opheffing van de aparte status van de academische ziekenhuizen, die on der meer tot uiting komt in de wet status academische ziekenhuizen. Ook vindt hij het onjuist dat deze instel lingen onder de verantwoordelijkheid van het ministerie van Onderwijs Wetenschapper vallen. Hij wil hen overbrengen naar het ministe rie van Volksgezondheid. Dat zou het, aldus dr. Sengers mogelijk ma ken dat ook deze ziekenhuizen wor den opeenomen in een ziekenhuis voorzieningenplan. "De gezondheids zorg in Nederland zou er mee ge baat zijn', stelt dr. Sengers. uitbrengen. De vakbonden gaan daar bij niet uit van eventuele ontslagen. Voordat de werkgroep haar activi teiten beëindigt zullen volgens de di rectie van DAF Trucks b.v. zeker geen ontslagen vallen. Ton van Lieshout zei dat dë ver wachtingen ten aanzien van het be drijfsresultaat inderdaad niet roos kleurig zijn. 'Er wordt nu gedacht aan een jaaromzet van tien- tot elf duizend .Twee maanden geleden hield men nog rekening met een fabrica ge van 13.000 vrachtwagens per jaar'. De vakbonden zullen overigens druk gaan uitoefenen op de regering om orders die nu naar het buitenland gaan te gunnen aan DAF Trucks. *We zullen ook vragen of het niet mogelijk is, orders die aanvanke lijk werden uitgesmeerd over meer jaren in tijd naar voren te schui ven. DAF heeft nu behoefte aan werk meent Van Lieshout. Er is volgens hem momenteel sprake van 'n capa citeitsoverschot. Het grootste probleem schijnt te schuilen in het feit dat de afstand tussen de bestelling en de aflevering te groot is. NEHEM NAAR DEN HAAG DEN HAAG (SP) Het staat vrijwel vast, dat de Nederlandse Herstructureringsmaatschappij NE- HEM wordt overgeplaatst van Den Bosch naar Den Haag. De raad van toezicht van deze met rijksgeld werkende dienst heeft gisteren ingestemd met een even tuele overplaatsing. Dit heeft de voorzitter, prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp, meegedeeld. Belangrijkste argument van de voorstanders is, dat in Den Haag de NEHEM beter kan samenwerken met het ministerie van Economi sche Zaken. Volgens prof. Steenkamp is een overplaatsing al uitvoerig bespro ken met de twintig man tellende straf. Het merendeel van de stafle den kan in Den Bosch blijven wo nen. De werkzaamheden worden door heel Nederland verricht. Minister Lubbers moet over de overplaatsing nog een definitieve beslissing nemen. Er wordt nog ge zocht naar accommodatie in Den Haag. Frank Nusse, die vorige week in West Berlijn de Amerikaanse we reldrecordhouder op de 440 yards horden, Jim Bolding, versloeg, bleef hem opnieuw voor. Met zijn 49,86 seconden bleef Nusse voor de vijfde maal onder de 50.0 seconden. De race werd gewonnen door de Euro pese kampioen Alan Pascoe (Eng) in 48.85. DEN HAAG Hadden de bin nenschippers hun blokkades in de Nieuwe Waterweg en op het Noordzeekanaal en later ook al hun verspreide acties niet vrijwil lig beëindigd, dan zouden de ma rine en de marechaussee deze hebben opgeruimd. In het uiter ste geval maar alleen dan met geweld. Minister-president Den Uyl zei dit gisteravond na afloop van een dag van kabinetsberaad. Maandag avond al, zo onthulde hij, had de re gering besloten de marine in te schakelen. Dat kon toen ook, om dat de burgemeester van Maassluis een beroep op bijstand van de ma rine had ingediend. Er is toen nog niet direct op de Waterweg ingegrepen, omdat men het effect van de afspraken tussen de Rotterdamse burgemeester Van der Louw en het actiecomité van de binnenschippers nog wilde af wachten. Inderdaad bleek dat con tact tenslotte tot de opheffing van de blokkade bij Maassluis te leiden. Zoals bekend werd daags daarna ook de barrière in het Noordzeeka naal opgeheven. Voor donderdagochtend had ae regering acties voorbereid die een eind moesten maken aan de blok kades op een aantal andere vaar wegen. "Dat dit ingrijpen toen niet meer nodig bleek heeft mij enorm opge lucht en verheugd", aldus drs. Den Uyl. "Niet alleen omdat dit breken van de blokkades te water een las tig karwei zou zijn geweest, maar ook omdat het gebruik van geweld uiteraard zoveel mogelijk moet wor den geschuwd". De aard van de acties van de bin nenschippers, waarbij aan derden grote schade werd berokkend, liet er overigens, naar het oordeel van de regering, geen twijfel aan be staan dat in dit geval moést wor den ingegrepen. Het kabinet wil volgende week nog nader op de zaak terugkomen. Er zal dan gesproken worden over berokkende schade en over de wij-, ze waarop de problemen van de binnenschippers kunnen worden aan gepakt. De positie van staatssecre taris Van Huiten is dan niet in het geding: „Wij hebben waardering voor de manier waarop hij de zaak heeft aangepakt", zo zei Den Uyl. Het actiecomité "Behoud Evenre dige Vrachtverdeling, de Onafhan kelijke Nederlandse Schippersvak- bond (ONS), het Algemeen Zand en Grindschlppersverband en de Coöperatieve Binnenscheepvaart- vereniging vinden, dat staatssecre taris Van Huiten voorzitter moet worden van de commissie, die de problematiek van de Nederlandse binnenscheepvaart gaat behande len. Deze organisaties hebben dit Den Uyl over onafhankelijkheid van Suriname (25 november PARAMARIBO Na het verlies van de meerderheid in de Staten van Suriname enkele weken geleden, lijkt de regering-Arron nu rjp voor een akkoord met de grootste opposi tiepartij, de Vooruitstrevende Her vormingspartij van Jaggernath Lach- mon. De voorzitter van de Staten, Emile Wijntuin, heeft gisteren een gesprek „onder vier ogen" met Lachmon ge had. Waarnemers zien daarin het be gin van een bemiddelingspoging om te komen tot verbreding van de basis van de regeringscoalitie. De coalitie van premier Henck Ar- ron steunde aanvankelijk op 22 van de 39 Statenleden. Deze geringe meer derheid verdween toen enkele Staten leden zich schaarden achter de eis van de oppositie, dat eerst de grond wet tot stand dient te komen voordat de band met Nederland verbroken kan worden. In Nederland deelt de grootste op positiepartij, de WD, het standpunt van de Surinaamse oppositie. De Nederlandse regering is bezorgd óver het uitstel van de parlemen taire behandeling van de voorstellen inzake de onafhankelijkheid van Su riname. Minister-president Den Uyl gisteravond: „Het zou een tragische zaak zijn als de onafhankelijkheid nu niet werd gerealiseerd. De rege ring zou het uitermate betreuren als het uitstel te royaal zou uitvallen. Ik hoop, dat de Tweede Kamer over enkele weken alsnog over de onaf hankelijkheid beslist". Den Uyl wees op de mogelijkheid om de onafhankelijkheidswetten te van een delegatie van Statenleden behandelen buiten de aanwezigheid uit Suriname. „Of dit wel of niet gebeurt is een zaak van de Tweede Kamer. Ik zou het echter vervelend vinden als Nederland later gebrek aan medewerking zou worden verwe ten" zei de minister-president. FABRIEK DUPE Het uitstel van het debat, dat voor volgende week op de agenda stond, is veroorzaakt door de politieke pat stelling die in Suriname tussen re gering en oppositie is ontstaan. Als gevolg daarvan zijn de Staten niet bij machte een delegatie naar Den Haag af te vaardigen. Nog steeds is het de bedoeling, dat Suriname op 25 november onafhan kelijk wordt. Maar het wordt steeds meer de vraag of die datum nog haalbaar is. Progressieven tegen bezoek van gouverneur uit Djakarta AMSTERDAM De Amsterdamse afdelingen van de PPR, de PvdA en de PSP zijn onaangenaam verrast over de aankondiging van het be zoek van de gouverneur van Djakar ta aan Amsterdam. Dit bezoek staat, aldus de drie partijafdelingen, in het kader van 'n samenwerkingsprogram ma tussen de beide steden op cultu reel en economisch gebied. Het minis terie van ontwikkelingssamefiwerking draagt voor een groot deel de kos ten van dit programma, waardoor het volgens de drie niet anders gezien kan worden dan als een vorm van ontwikkelingssamenwerking tussen Nederland en Indonesië. De ontwikkelingssamenwerking met Indonesië moet volgens de drie wor den opgeschort totdat in Indonesië alle politieke gevangenen zijn vrij gelaten en het democratische recht is hersteld. De afdelingen zeggen, als progressieve krachten in Amsterdam nooit een beleid in Indonesië te kun nen ondersteunen dat de progressieve krachten daar onderdrukt. VAN WEIGERING Nog geen partij gisteren in een verklaring meege deeld. Het actiecomité Behoud Even redige Vrachtverdeling voegt daar nog aan toe dat het nooit de bedoe ling van het actiecomité is geweest om de staatssecretaris buiten spel te zetten. Waarschuwing voor chirurg UTRECHT (SP) Het medisch tuchtcollege in Den Haag heeft een chirurg een waarschuwing gegeven, omdat hij onvoldoende nazorg bij een schildklieroperatie heeft betracht. Het college vond de operatie bij de desbetreffende vrouw niet noodzake lijk. De chirurg wordt ook verweten dat hij de patiënte niet heeft gewe zen op bepaalde risico's van de in greep. Bij de operatie werd een ze nuw beschadigd, waardoor tweezij dige stembandstilstand ontstond. De vrouw verloor haar normale stem. Zij was in 1955 en 1965 ook al aan des childklier geopereerd. Het college vindt het onbegrijpe lijk dat de stemaandoening pas drie maanden na de operatie is komen vast te staan. Direct na de operatie is verzuimd de stembanden te con troleren en ook een aanval van be nauwdheid na de operatie was geen aanleding de stembaaden te onder zoeken. DOOPBEWIJS DEN HAAG De Limburgse ma chinefabriek Aarsen b.v. in Panheel vreest te moeten sluiten door de wei gering van de Nederlandse kerken, een doopbewijs af te geven indien dit bestemd is voor een visuma-an- vraag voor Saoedi-Arabië. Het land weigert namelijk Joden toe te laten. Aarsen waar maandag een werktijdverkoring voor 285 werkne mers van kracht wordt voert pro jecten uit in Arabische landen, o.a. de bouw van een veevoederfabriek in Saoedi-Arabië ter waarde van drie miljoen gulden. Deze bouw wordt door een tiental personeelsleden be geleid. Het bedrijf heeft goede hoop, in Saoedi-Arabië nog werken ter waarde van vijf k zes miljoen gul den te kunnen uitvoeren. Voor deze projecten zouden nogmaals tien man naar Saoedi-Arabië moeten vertrekken. Directeur P. H. A. van Aarsen he kelt de houding van „conservatief denkende pastoors" die op grond van een rondschrijven van de Nederland se katholieke kerkprovincie weige ren doopbewijzen af te geven. Wat hem bijzonder steekt is dat enkele kilometers over de grens, Duitse en Belgische bedrijven deze moeilijk heden niet ondervinden. „Als wij ons principieel zouden tonen, konden wij ons bedrijf wel sluiten. Wij moeten het op dit moment van Saoedi-Ara bië, Libye en Jordanië hebben". rond De Zeeuw UTRECHT (SP) Pas aan het einde van het jaar zal de "groep De Zeeuw" beslissen of zij zich zal omzetten in een politieke partij. Zo'n vijftig sympathisanten van de groep De Zeeuw besloten hiertoe gisteravond in Utrecht. Tot 1 Januari zal de groep intern zich beraden. Wel ging de groep gisteravond ak koord met de verklaring waarin staat dat de eventuele toekomstige poli tieke partij links van het midden zal moeten staan. "Zonder omwegen wordt voor een progressief, dat wil zeggen een so ciaal offensief beleid gekozen", al dus de verklaring. Na het uittreden uit de KVP van ex-voorzitter Dick de Zeeuw heeft zich nu een groep van ongeveer 500 sympathisanten rond hem gevormd De afgelopen tijd is overleg gepleegd met politieke geestverwanten, zoals mensen uit D'66. De Zeeuw: "Ons recht van bestaan zullen wij moe ten ontlenen aan de politieke hoofd lijnen, die zullen moeten verschil len van andere partijen. Ik heb geen splinterpartijen". De Zeeuw wilde gisteravond niet verder ingaan op zijn uitspraak, dat hij geen nieuwe splinteroartij wil. Met name liet hij in het midden waar hij de grens trekt om wel of niet tot het oprichten van een poli tieke partij over te gaan. Door Peter Rieraersma De greep van de overheid op het gebruik van de grond heeft een hoge prioriteit op het wensenlijstje van de Partij van de Arbeid. Nu deze partij weer in de regering zit is er een kans dat deze wens werkelijkheid wordt. Daarvoor is het nodig, dat de PvdA met de christen-democratische partijen KVP en ARP een compromis sluit. In de ministerraad (getalsverhou ding: zeven PvdA, vier KVP, twee ARP, twee PPR, een D '66) is over deze zaak al overeenstemming bereikt. Omstreeks Prinslesdag zul len enkele wetsvoorstellen aan de Staten-Generaal worden voorgelegd. Daarna kan blijken of ook meerderheden in Tweede en Eerste Kamer de wens van de PvdA honoreren. Intussen is vanuit de ARP een signaal verzonden, dat erop duidt dat er deze keer tussen het gros van de christen-democraten en de socialisten inderdaad een verstrek kend akkoord over de grondpolitiek in zit. Tweemaal eerder na de Tweede Wereldoorlog hebben pogin gen van socialisten om „de grond in gemeenschapshanden" te brengen schipbreuk geleden op christen-de mocratisch verzet. In het longste nummer van Anti-revolutionaire Staatkunde staat een opstel \an prof. mr. P. de Haan. Men kan eruit afleiden, dat de derde poging wel succes kan hebben. Prof. mr. De Haan is hoogleraar in het administratief recht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij is lid van de ARP en geldt in christen-democratische kring als een deskundige op het gebied van de grondpolitiek. Hij is voorzitter van een interdepartementale werkgroep Inzake de coördinatie van de gehele wetgeving met betrekking tot het onroerend goed. Het opstel van prof. mr. De Haan verschijnt ook in het Christelijk Historisch Tijdschrift en in Politiek Perspectief, het maandblad van de KVP. De Haan acht een compromis met de socialisten thans mogelijk nu het erop lijkt, dat de PvdA het dogmatische van de leuze „de grond in gemeenschapshanden" inziet en kiest voor een geleidelijker aanpak. De Haan gaat uit van de christen-democratische opvatting omtrent de eigendom als rentmees terschap. Naar zijn mening ligt daarin de erkenning besloten van de „primaire gemeensohapsfunctie van de grond". Compromis De Haan betoogt, dat christen-de mocraten en socialisten het eens moeten kunnen worden over „een optimale beschikkings- en beheers bevoegdheid van de gemeenschap over de grond, met behoud van een zo groot mogelijke plaats voor het particuliere initiatief en iet oarticu- liere eigendom". Het compromiskarakter van deze formule zit in het woordje „optimale". De Haan vindt, dat de PvdA tot nu toe heeft gestreefd naar een MAXIMALE beschikkings- en beheersbevoegdheid van de gemeenschap over de grond. In de discussie hebben de socialisten daarbij steeds drie middelen ge noemd: onteigening, voorkeursrecht en erfpacht. Een consequente toepassing van deze middelen zou volgens De Haan „over het doel van een redelijke grondpolitiek verre heenschieten". Van „onteigening" zegt De Haan, dat dit het uiterste middel is en dat het dit ook moet blijven. Met het voorkeursrecht kan hij instemmen, maar dan moet het niet zonder meer zijn gekoppeld aan de gebruikswaarde. Voorkeursrecht Een „voorkeursrecht" is de rechtsfi guur waarbij de overheid, wanneer iemand een gebouw of grond wil overdragen het recht van teerste koop heeft. Dat is iets anders dan een „verkooprecht". Dit houdt in dat de overheid door een eenzijdige verklaring kan besluiten al dan niet in een reeds met een derde gesloten koopovereenkomst te treden en zich in de plaats van de koper te stellen en dan ook de prijs te betalen die was overeengekomen. "Gebruikswaarde" is de waarde, van de grond, zoals deze wordt be paald door de aard van net gebruik dat daarvan wordt gemaakt ten tij de van de onteigening of de verwer ving krachtens voorkeursrecht. Dan wordt dus geen rekening gehouden met de waarde die een stuk landbouwgrond krijgt als men er een woonwijk op bouwt. Gebruikswaarde De Haan voorziet, dat invoering van de gebruikswaarde bij onteigening en toepassing van het voorkeurs recht leidt tot eindeloze juridische touwtrekkerijen, terwijl het de overheid slechts „het twijfelachtige voordeel oplevert van hooguit enkele guldens per vierkante meter: een paar procent van de prijs van bouwrijpe grond en nog geen half procent van de prijs van een woning". Hij stelt er het systeem tegenover van „vrije keuze tussen gebruiks waarde en exploitatiewaarde". Onder „exploitatiewaarde" verstaat hij de waarde die ontstaat door consequen te doorberekening van publieke Investeringskosten zeg maar de Erfpacht „Erfpacht" noemt De Haan „het stokpaardje van de socialistische grondpolitiek". Het gaat hierbij dan om de wijze waarop de overheid de grond (verworven via onteigening of voorkeursrecht) weer uitgeeft. Bij voorbeeld aan een particuliere belegger die een groot kantoorpand wil bouwen. Uitvoerig schetst De Haan het misbruik, dat de overheid hier van haar machtspositie kan maken. Hij haalt het besluit van B en W van Rotterdam aan om aan het chemische bedrijf Oxyrane krachtens erfpachtsvoorwaarden een boete op te leggen van 4,5 miljoen gulden voor een milieudelict waar voor de milieuwetgeving slechts een boete van enkele tie ïduizenden guldens kent. Hij concludeert, dat er in de sfeer van het gemeentelijk gronduitgiftebeleid „een enorm stuk onvoldoende gecontroleerde econo mische macht zit". Toch wijst De Haan de erfpacht niet af. Naar zijn mening is de erfpacht zelfs bezig uit te groeien tot een planologisch, milieutechnisch en sociaal-economisch beleidsinstru ment van de eerste orde. De Haan bepleit daarom het scheppen van Juridische waarborgen die misbruik van overheidsmacht in deze uitslui ten. De Haan vindt het opmerkelijk, dat de socialisten een heel goed middel over het hoofd zien voor het beheer van de grond. Een middel, dat de lusten en lasten van de eigendom van de grond evenwichtig verdeelt tussen gemeenschap en individuele eigenaar: de herverkaveling. Hij ziet grote voordelen: geen tijdrovende grondverwerving ën alle financiële lasten voor de overheid van dien; een veel betere mogelijkheid voor samenwerking met de bevolking De Haan ziet de herverkaveling als het beste middel bij de herinrich ting van een landelijk of stedelijk gebied. Rond Prinsjesdag weten we of het kabinet-Den-Uyl het daar mee eens is. ZONDAG MAANDAG -O I DINSDAG I WOENSDAG I DONDERDAG UTRECHT AUGUSTUS I SEPTEMBER SEPTEMBER 'O SEPTEMBER SEPTEMBER

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7