Levensgevaarlijke spelletjes met een dubbeltje op zijn kant Sleutelen aan milieu voor oorlogvoering ZATERDAG 39 AUGUSTS* !«7& Met een ongebruikelijke (maar verheugende) eensgezind heid hebben de delegaties bij de zich voortslepende ontwape ningsconferentie in Genève gepleit voor eën internationale overeenkomst om "meteorologische oorlogsmiddelen" onwettig te verklaren, wat het begrip "onwettig" in een oorlog dan ook moge voorstellen. De Tweede Wereldoorlog en wat daarna ge beurde heeft weinig vertrouwen in dergelijke "reglementen" gerechtvaardigd. Ondanks de openlijk beleden "afschuw" van meteorologische oorlogvoering gaan de experimenten in geheime militaire we tenschappelijke centra op dit gebied echter onversaagd door. Er zijn in rapporten ook wel een paar op science-fiction lij kende bijzonderheden over die onderzoekingen gepubliceerd. Een Canadees rapport over "wijziging van het milieu met vijandige oogmerken" somt 19 technieken van deze aard op, een Zweeds document van deze strekking tien. Een kleine se lectie hieruit is verhelderend. Theoretisch is het mogelijk, on weersbuien en 'n overvloed van blik seminslagen in het leven te roepen «>m uitgebreide branden te stichten en ook militaire communicatiesyste men te verstoren, wat een tactisch wapen zou kunnen zijn. Als strate gische wapens worden opgesomd het veroorzaken van aardbevingen, grondverschuivingen en vloedgolven voor de vernietiging van strategi sche installaties en industrieën. Het veroorzaken van mist, nevel, hagelbuien van ongekende omvang en wolkbreuken of exorbitante sneeuwval kan op kritieke momen ten van groot belang zijn om de vijand te verlammen. Het ontketenen van wervelstormen of het leiden van natuurlijke verschijnselen van deze aard ligt in hetzelfde vlak maar kan ook strategisch effect "afwer pen. Meer in de sfeer van een „dooms- day-wapen", het verhaasten dus van de „dag des oordeels" ligt de mogelijkheid om de ozon-laag in de atmosfeer (tussen 15 en 35 km hoog maar voornamelijk tussen 20 en 25 km) zodanig te verstoren, dat deze zichzelf volgens natuurlijke procede's verder afbreekt. Dat is het Kleine duwtje tegen een dubbeltje op zijn kant. Deze laag absorbeert de ultra violette straling van de zon, 'n stra ling die dodelijk is voor de men sen en ook alle hogere dierlilke le vensvormen. Dat wapen kan niet plaatselijk worden gebruikt maar heeft globaal effect. Het zou aus al leen nut hebben voor een mrtij, die zich in een oorlog verloren weet en meent, dat de verdere wereld er dan ook maar aan moet gaan. Zoiets als Hitler deed toen hij het Duitse volk opofferde toen de nazi-kliek wist het onderspit te moeten delven. Overigens zijn we al aardig bezig met niet-militaire activiteiten, die deze ozonlaag bedreigen, zoa's de su personische vliegtuigen op zeer grote hoogte en het overmatig gebruik van spuitbussen, waardoor de ozonlaag aangetast kah worden. Daar wordt ai een gevaarlijk spelletje gespeeld met een „dubbeltje-op-zijn kant". Een soortgelijk „oordeels-w ipen" is de kobaltbom. Men zou slecnts een of twee waterstofbommen met een kobalt-omhulsel in de atmosfeer te l oeven laten ontploffen om aeze zo te vergiftigen met verpoeierd radio actief kobalt, dat als gevolg van de globale luchtstromingen het gehele a'erlijke en menselijke leven op aar de vernietigd zou worden. E^n der gelijk wapen ligt op de grens van milieu-oorlogvoering en atomaire wapens. Het is natuurlijk helemaal de vraag, of dergelijke milieustrijdmid delen ook uit zuiver militair oogpunt bezien waarde hebben. Veroorzaken van branden door bliksem lijkt niet veel doeltreffender dan het gebruik van brandbommen of waterstofbom men. Het is toch hoogstwaarschijn lijk nodig, om ter plaatse de at mosfeer te beïnvloeden en dus daar heen raketten of vliegtuigen te zen den. Welnu, als die de verdedigings- itelsels kunnen doorbreken, kan een raket met brandbommen of een wa terstofbom dat ook. Vloedgolven kun nen van grote afstand worden ver oorzaakt, b.v. door onderzeese kern- vapens. Maar voor regen, m.st, ha gel, sneeuw en ook aardbevingen is een „aanwezigheid" ter plaatse on vermijdelijk. Alles wat in Genève ter tafel is gebracht als voorbeelden van oorlog- oering met milieu-wapens lijkt wat onwezenlijk, maar de ervaring heeft geleerd, dat de militairen liteinde- hjk alles kunnen gebruiken, wat de wetenschap ontwikkelt, 'tls bijvoor beeld heel goed denkbaar dat door kunstmanen met krachtige stralings- apparatuur op de gewenste plaats en op het gewenste ogenblik om standigheden in het leven worden ge- ioepen ter bevordering van /erlang - oe atmosferische storingen. Science fiction? Nu misschien nog wel, maar de grote man van de kernsplitsing Rutherford heeft eens gezegd, dat men niet moest denken over dit na tuurkundig verschijnsel als oorlogs wapen of energiebron. Het zou tot in lengte van dagen alleen belangwek kend zijn als laboratorium-experi ment Meer perspectief leveren experi menten op langere termijn,die niet tactische maar uitsluitend strategi sche waarde zouden kunnen hebben. Wanneer men er in slaagt (zonder verdenking op zich te laden) om b. v. 't klimaat in de Sowjet-Unie gelei delijk zo te wijzigen, dat alle graan oogsten mislukken, ontstaat aaar op den duur een zo grote afhankelijk heid voor de voedselvoorziening door Amerika en Canada dat een hechte samenwerking tussen deze wereld machten verzekerd is. Maar dan moet Amerika het wel in het geniep doen, want anders slaat Rusland on herroepelijk tijdig toe, om een der gelijke situatie te voorkomen. Omge keerd zijn er ook nog wel wat vuile plannetjes te bedenken. Maar bij dat alles blijft het een feit, dat we nog te weinig van weer en klimaat weten, om dergelijke „spelletjes" te gaan spelen. Overigens zijn het bepaald niet alleen directe atmosferische experi menten en activiteiten, die van gro te invloed op het weer kunnen zijn. Klimaatveranderingen en verande- rigen van het aardoppervlak zijn nauw met elkaar verbonden in een tweerichtingverkeer van oorzaak en gevolg. Het is geheel niet zeker, dat weers veranderingen er toe hebben geleid, dat de eens dichtbeboste ei waar schijnlijk waterrijke Sahara in een nauwelijks begroeide dorre woestijn is veranderd. Ook het omgekeerde kan het geval zijn geweest. Een plot selinge ontbossing door welke oor zaak dan ook kan enorme Klimaat veranderingen teweeg hebben ge bracht, niet alleen in deze streek zelf maar over vrijwel de gehele wereld. Eertijds konden de bossen veel van de zonnewarmte absorberen waar door geheel andere massale vaste en meterologisch zeer belangrijke luchtstromen vooral op het noorde lijk halfrond optraden dan thans het geval is. Miljoenen jaren gele den, toen de continenten nog veel dichter bij elkaar lagen, moeten er ook geheel andere weertypes heb ben bestaan dan thans, alleen al als gevolg van het vrijwel ontbreken van de Atlantische Oceaan en de Golfstroom daarin, die in sterke ma te bepalend is voor het klimaat op het noordelijk halfrond. Dat betekent echter ook, dat men selijke activiteiten op grote schaal ten aanzien van het 'aangezicht' van de aarde grote directe of indirecte in vloeden kunnen uitoefenen op het weer. Dergelijke activiteiten moeten dan wel wat omvangrijker zijn dan de inpoldering van de Zuiderzee, hoe wel deze zeer waarschijnlijk ook al van enige (geringe) invloed is ge weest op het plaatselijke weer, b.v. ten aanzien van de schommelingen in de luchttemperatuur en ook de regenval in de randgebieden. Telkens weer worden veel grotere objecten uit de ijskast gehaald, af gestoft en in een modernere verpak king den volke aangeboden. Irrigatie en opnieuw in cultuur brengen van de Sahara is een van die plannen, dat wil zeggen net om gekeerde proces van wat zich langs natuurlijke weg in het prehistori sche grijze verleden heeft voltrok ken. Het is in vele opzichten een aantrekkelijk project omdat de be woonbare wereld erdoor zou worden vergroot met een gebied van de om vang van meer dan West-Europa. Bovenal zou het een onvoorstelba re vergroting betekenen van het landbouwareaal van de wereld, die met een toenemende bevolking steeds krapper in voedingsmiddelen komt te zitten. Het is jammer, dat dergelijke plan nen alleen op zeer lange termijn kunnen worden uitegevoerd en effect gaan afwerpen want anders zou dit project nog een oplossing kunnen bieden voor het huidige vraagstuk van het Midden-Oosten, dat ook zeer sterk het stempel draagt van de bevolkingsdruk. Maar een groot gevaar houdt het opnieuw in cultuur brengen van de Sahara wel in: men kan slechts gis sen maar zelfs met de beste compu ters nog niet berekenen, wat de ge volgen voor het klimaat niet alleen in deze streken maar voor het weer in de gehele wereld zullen zijn. Vrijwel zeker is een veel grotere re genval, ook in het gebied van de Middellandse Zee, die daardoor en door grotere aanvoer van rivierwater sterk ontzalt zou worden. De daaruit weer voortvloeiende groter verdam ping zou van het "zonnige zuiden" een soortgelijke streek kunnen ma ken als Noordwest-Europa, waar we maar zelden van langdurige perio- sen zomerzon kunnen genieten. Maatschappelijk en economisch betekent dit, dat honderden miljoe nen mensen hun levensstijl, hun woningen, hun steden, hun platte land zouden moeten hervormen. Een ander risico is, dat men het niveau van de Middellandse Zee zou moeten gaan beheersen om de kust streken te behoeden voor overstro mingen of juist het „leegdampen" van de zee, waardoor kuststeden in eens door een barre vlakte van de zee gescheiden zouden worden. Men Langs natuurlijke weg kunnen vruchtbare, weelde rig begroeide streken op aar de veranderen in dorre, on vruchtbare en onbeivoonba- re gebieden. Helaas niet al leen door natuurlijke oorza ken. Op deze foto een eens vruchtbaar land in de Ver enigde Staten, dat door ont bossing, verwaarlozing en roofbouw verschraalde, waar na de natuur het "dubbeltje verder omgooide" en door erosie een nieuwe woestijn ontstond. De milieu-experi menten met militaire oog merken zouden de mens ook wapens in handen kunnen geven, om het klimaat zo te veranderen dat landbouwge bieden van de tegenstander er op den duur zo uit zouden gaan zien hetgeen econo- misch-strategische gevolgen van grote "waarde" zou heb ben. Ontbladering stechnieken zoals die in Vietnam zijn toe gepast, en die een grensge bied vormen tussen chemi sche en milieu-strijdmiddelen zouden eenzelfde effect kun nen hebben. Wetenschap en technologie door P. Bok weet het niet, wat het gevolg zou zijn, maar vrijwel zeker zou de Straat van Gibraltar afgedamd moeten wor den om beheersing van het water peil mogelijk te maken. Venetië zou er misschien dankbaar voor zijn om dat dit het enige redmiddel voor deze merkwaardige stad lijkt te zijn, maar de rest van de Middellandse Zeelan den zal er niet zo gelukkig mee blij ken te zijn. Dit zijn geen wilde fantasieën maar projecten waarover lang door des kundigen is gestudeerd, niet alleen nu maar al tientallen jaren geleden. Het is maar een enkel voor de hand liggend voorbeeld van de wijze waarop de mens vaak met goede be doelingen onvoorstelbare en nog on begrepen invloed kan uitoefenen op het weer. Het voorbeeld geeft aan leiding tot twee andere, die we iets minder uitvoerig zullen bespreken. In Rusland zijn grootscheepse wer ken aan de gang om de loop van grote rivieren te veranderen, in de eerste plaats voor het scheppen van betere verbindingen maar als neven effect de mogelijkheid om uitgebrei de steppe-gebieden in Oost-Rusland en Siberië te irrigeren en in cultuur te brengen. Men heeft er geen flauwe notie van, wat deze werken en de daaruit voortvloeiende landschappe lijke veranderingen op den duur (na tientallen of waarschijnlijk honder den jaren) op het weer zullen hebben, niet alleen ter plaatse maar wereld wijd. De economische noodzaak dwingt nu eenmaal tot deze werken, maar er zijn talloze wetenschappelijke on derzoekers, die zich zorgen' maken over de uiteindelijke gevolgen. Rus land heeft zich (o.m. bij de bespre kingen over de bewapeningswedloop in Genève) een groot voorstander getoond van het verbieden van kli matologische experimenten en acti viteiten als oorlogswapen. Maar het is met dit project toch begonnen ondanks de duidelijke gevaren die er aan verbon den zijn, en die toch even ingrij pend voor de mensheid kunnen zijn of ze nu uit vredelievende of mili taire wenselijkheid voortvloeien. Een toegezegd tweede voorbeeld, dat wel direct te maken heeft met oor logsvoering, zij het dan op verbe tering van de eigen positie vrij lan ge termijn, is het volgende. Het is technisch zeer wel doenlijk, om het ijs van het Zuidpool-conti nent te laten smelten. Daarvoor moet men „slechts" de ijskap van Antarc tica bestrooien met roet of een an dere warmteabsorberende stof. Het ijs gaat dan onherroepelijk smelten als gevolg waarvan het niveau van de wereldzeeën naar schatting met ruim zestig meter stijgt. Dit betekent, dat in vrijwel de gehele werelö de kust gebieden, waar de bevolkingsconcen traties en zeer grote industrie- en handelscentra te vinden zijn, over stromen en verloren gaan. Dat geldt voor West-Europa, voor Amerika, voor Chinamaar niet voor Rus land, op Leningrad en Moermansk Eenzelfde project voor het Noord- poolijs heeft veel minder effect. Daar zit negentig procent van het ijs. al IN zee, omdat het daar niet op een vaste bodem ligt. Alleen Groenland geeft dezelfde gevaarlijke mogelijk heden als de Zuidpool, omdat zich daar ontelbare miljarden kubieke kilometers ijs op land bevinden, waarvan het volume voor honderd procent de wereldzeeën extra zou belasten. In het kort nog enkele andere ex perimenten, die klimatologische ge varen in zich bergen. Er is wel eens gesproken over afdamming van de Beringstraat tussen Siberië en A- laska, wat grote vc.rdelen van beide gebieden zou kunnen opleveren om dat het koude water uit de Noorde lijke IJszee de Pacific-kusten dan niet meer kan bereiken. Maar dit leidt onherroepelijk tot veranderin gen in de zeestromingen in de Stille Oceaan met nog onvoorzienbare ge volgen voor vaste luchtstromen, tem peraturen en regenval in continen- taal-wijde gebieden. Ontginning van de Australische woestijnen kan diep ingrijpen in het weer op het gehele zuidelijke halfrond. Kanalisering van de Amazone en cultivering van de oerwouden in Brazilië heeft onge twijfeld gevolgen voor het weer in Zuid-Amerika, maar bovendien nog de mogelijkheid van een zeer ern stig neven-effect. De bijzonder labiele bodemgesteldheid in de Amerikaan se kustgebieden kan bij ingrijpende veranderingen in het aardoppervlak leiden tot snelle en heftige ontla dingen van de bestaande spannin gen in de aardkorst in de vorm van heftige vulkanische uitbarstingen. Afgezien van het feit, dat de directe slachtoffers daar natuurlijk niet zo erg gelukkig mee zullen zijn, levert dit een gevaar op voor het weer over de gehele wereld. De uitbar sting van de Krakatau in 1883 liet ja ren lang een nevel van stofdeeltjes in de atmosfeer achter, waardoor de op aarde ontvangen zonnewarmte sterk werd beïnvloed. Dit heeft meet bare gevolgen gehad voor het weer. Wanneer zo'n ramp zich in tien voud zou voordoen, zijn de gevolgen niet te overzien. Het is in dit verhaal geenszins de bedoeling geweest, rampen te voor spellen en alle verdere plannen tot cultivering en leefbaar houden en maken van de aarde nu maar als misdaden tegen het leven af te schil deren, maar wel om er de nadruk op te leggen dat vrijwel alle experi menten, die tot ingrijpende veran deringen kunnen leiden, zeer kritisch moeten worden bezien zolang we er nog geen helder begrip van hebben hoe de weermachine werkt. Het is twijfelachtig of we dit vol ledige begrip in de eerste fyonderd jaar zullen verwerven. En dan duurt het nog heel, heel lang voordat we ook een duidelijk, betrouwbaar in zicht hebben in hetgeen we wèl mo gen doen zonder fatale effecten op te roepen. Het dubbeltje moet nog een hele tijd op zijn kant blijven staan, zon der dat we er tegen mogen tikken. Het aardse milieu verkeert in een labiel evenwicht, van nature en niet door toe doen van de mensen. Maar de mens heeft er wel rekening mee te houden, dat dit even wicht hetzelfde is als dat van een dubbeltje- op-zijn-kant: wanneer men het evenwicht slechts weinig verstoort, gaat het door natuur lijke oorzaken (in geval van het dubbeltje door de zwaartekracht) verder verloren tot een geheel nieuw, stabiel evenwicht is ge vonden, namelijk in een liggende toestand waarvan de eigenschappen radicaal verschil len van de oorspronkelijke. Dat is een van de reden, waarom de mens uitermate voorzichtig moet zijn met experi menten die gericht zijn op globale of uitge breid regionale veranderingen in weer en kli maat. Daarom is het wat zorgwekkend, wanneer blijkt dat er gedacht wordt over de perspec tieven, die experimenten met het weer zouden kunnen opleveren voor militaire doeleinden. Want helaas is het zo, dat de wenselijkheid van militaire toepassing van allerhande acti viteiten nu eenmaal alleen getoetst wordt aan de militaire doelmatigheid en niet of nauwe lijks aan de schade in andere opzichten. Een beeld van de verwoestingdie de stormramp van februari 1953 in het zuidwesten van ons land aanrichtte: over stroomde gebieden van gigantische omvang waarin (zoals hier op de voorgrond) reeksen huizen door het geweld van wind en water verpulverd werden. Wanneer de mens er in zou slagen, wervelstormen te veroorzaken of natuurlijke wervel stormen naar uitgekozen gebieden te leiden, kan hij het als strategisch wapen gebruiken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 23