mÊÊm 1 Onder alle plannen (3 tikt een tijd prettige fases) bom RICHARD NIXON: 'MIJN MEMOIRES ZULLEN WERELDSTORM VEROORZAKEN' Leden van 'paleiswacht' zijn woedend en gedesillusioneerd Een jaar nadat hij het machtigste baantje ter wereld vaarwel heeft gezegd begint Richard Nixon te denken aan een terugkeer in het openbare leven. Er moet nog een tijdje overheen gaan - "het volk is er nog niet rijp voor om mijn presidentschap in zijn juiste pers- jectief te zien" maar Nixon weigert zichzelf te beschouwen als emand voor wie het werk voor goed 5edaan is. Nixon heeft al eens >ezegd: "Onze tijd komt wel weer'. !s dat niet onduldbaar? Zonder twijfel zal dat de reactie van de meeste Amerikanen zijn. Maar de sn van Nixons kleine hofhou ding in San Clemente wijzen dan op ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1975 de veerkracht van de "banneling van Westelijk Elba", die kort geleden nog eenzaam en ontmoedigd was en over wie de Los Angeles Times eens schreef dat hij een tot wrak vervallen mens was, zoals het land er nog nooit een had gezien". Er is een meer "positief klimaat" ontstaan door goed in de publiciteit gebrachte telefoontjes van president Ford, van diens grote rivaal Ronald Reagan, van Henry Kissinger en van generaal Haig, de opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa. Kan men werkelijk beginnen de tijd terug te draaien ten gunste van Nixon Een kort geleden gehou den opinieonderzoek wees uit dat er een "duidelijke stijging in algemene sympathie" voor hem is van negen procent. Maar op één punt heeft de oud-president een duidelijke steun: 51 procent van de mensen, die werden ondervraagd, vonden dat hij "genoeg geleden had" en 78 procent van de Republikeinen vindt dat de „hetze" moet ophouden. In de voormalige presidentële con ferentiekamer liggen twee miljoen brieven meestal van bewonderaars opgepropt in kartonnen dozen. En vijf zakken vol komen er elke dag weer by. "Meneer de President, u is een rijk nationaal bezit", schreef een van die aanhangers. En een ander vond "nu meer dan ooit hebben wij een geest als de uwe nodig". De ex-president is urenlang bezig met dergelijke post te lezen. Dames van een vrijwilli- gen voor de verzen- Nixon werkt nu stug aan zijn memoires, waarvan hij zelf zou hebben gezegd dat ze van een "Churchilliaanse draagwijdte" zullen worden. Er staan nu ongeveer honderdduizend woorden op papier. Nixon wordt daarbij geholpen door Franklin Gannon, een jonge geleer de, die toen hij aan de universiteit van Oxford studeerde, een scriptie maakte over Hitier, zoals deze werd gezien door de ogen van de Engelse pers. Gannon heeft met een voorschot van veertienduizend dollar zijn intrek genomen in een luxe flat en peddelt op een fiets in San Clemente rond. Hij heeft plechtig beloofd dat het een zorgvuldige en diep doorwrochte studie wordt - maar het ziet er naar uit dat het nog wel een tijdje zal duren voordat we Nixons kant van de Watergatezaak horen. Niettemin - zo heeft de president gezegd - zal het boek een aantal verrassingen bevatten, dat de wel eens van gedachten kon doen veranderen. Zijn literaire agent Irving Lazer, heeft verteld dat Nixon 140.000 dollar als voorschot heeft ontvangen en dat hij kan verwachten minstens een miljoen dollar op te strijken aan televisie- en filmrechten en daar komen dan nog allerlei buitenkansjes bij. Nixon zit te schrijven in een met rozehout betimmerd werkvertrek. Naast zijn bureau staan de Amerikaanse vlag en de presidentië le standaard. De met fluweel overtrokken stoel met voetensteuntje heeft hij ook hier weer meegeno men. "Ik schreef er mijn boek "Zes crises" in\ vertelde hy aan een bezoeker, "Ik heb hem meegenomen naar het Witte Huis en ik zat erin toen ik mijn uitnodiging voor Peking kreeg". En na een korte pauze: "Ik zat er ook in toen ik mijn rede schreef waarmee ik afstand deed". En toen graaide rij in zijn bureau om een presidentiële das speld op te duiken: "Neem 'm maar. Het is de laatste die ik heb". Deze geschenkjes worden door de ontvangers op hoge prijs gesteld: herinneringen aan heit president schap van Nixon staan hoog geno teerd op de Amerikaanse verzame- laarsmaïkt. Er komt zelden afwisseling in de routine van alle dag. Nixon gt de driehonderd meter van huis naar kantoor af in een opgevoerd kanariegeel wagentje. Zijn vrouw Pat gaat elke dag met hem zwemmen. Manoio en Fina Sanchez, het Cubaanse echtpaar voor de huishouding, doen de boodschappen in de plaatselijke supermarkt, koken en houden het huis schoon. Ze gingen akkoord met een forse loonsverlaging toen de officiële salariëring van staatswege in februari ophield. Na het avond eten kijken ze nu wat Hollywood de laatste tijd aan film te bieden heeft niet veel bijzonders is op de televisie naar de sportprogramma's en 'Nojak' of Nixon neust in zijn paperassen, waarbij hij de leesbril draagt die niemand ooit in het openbaar heeft gezien. Als hij in een goede bui is pingelt hij soms 's avonds in onderonsjes van het gezin op de piano. Door Charles Foley Sr komen een hoop vrienden op bezoek de laatste tijd: Paul Presley, de buurman, die een hotel heeft in San Clemente, de conservatieve elevisiecommentator Johnny Grant, rabbi Baruch Korff, die nog Altijd tot tranen toe bewogen geld ophaalt voor het fonds, waaruit Nixon zijn advocaten moet betalen. En dan Bill Safire, zijn meest geliefde columnschrijver, die nu Artikeltjes levert over wat Nixon allemaal niet heeft gedaan: hij gaf bijvoorbeeld nooit het bevel om een ander staatshoofd te vermoorden, zoals de CIA onder het bewind van Kennedy deed en hij maakte ook geen zes miljoen dollar zoex, wat Johnson tijdens zijn presidentschap overkwam. Drie fases Fase I: belangrijke artikelen schrij ven over buitenlandse aangelegenhe den - zijn sterke kant - die dan over de hele wereld moeten verschijnen; Fase II: een grote buitenlandse trip langs de hoofdsteden van de wereld samen met zijn vrouw Pat. Hij heeft van verscheidene staatshoof den brieven gekregen in de geest van "kom nog eens langs", zoals bijvoor beeld van de Sjah, die hem nog steeds kaviaar stuurt; Fase III: Het BOEK komt uit en de televisienetten staan te dringen om hem op het scherm te krijgen. Op wat voor manier hij weer ten tonele verschijnt zal van de omstandigheden afhangen. Nixon ambieert geen baan meer, waarvoor hij moet worden gekozen en hij ziet zichzelf ook niet als ambassadeur, die de lui in Washington op hun wenken bedient. De wijze oude staatsman dan? Ja, als dat een rol vol waardigheid betekent en een groeiende invloed in de Republikein se bestuurslichamen. Een van die draaiboeken, die nu nog maar voor de helft serieus zijn, geeft het beeld van een toekomstige wereldstorm, waarin Ford in een verbeten wil om het volk rond zich te verzamelen de architect van de ontspanningspolitiek laat roepen om de koers uit te stippelen. Aan het Hof van Nixon gelooft men er vast in dat "daar buiten" nog steeds een groot potentieel kiezersvolk voor hem klaar staat, vooral nu de Amerikanen er door de nederlaag in Zuid-Oost-Azie achter komen, dat achter de tovenarij van Kissinger de hand en het brein van Nixon zat. Als hij niet zit te dubben over zijn eigen toekomst heeft Nixon het vol tederheid over zijn dochter Julie, een van zijn trouwste aanhangers, als de politieke hoop van de familie: 'Tenslotte is zij zowel een Nixon als een Eisenhower", zegt hij dan. Julie Julie zelf doet ook een duit in het zakje. Ze is op haar 26-ste adjunct-redactrice van de Saturday Evening Post, dat blad voor B> mÜ slil 1- i'M Midden-Amerika vol nostalgie. En als zodanig schrijft ze een serie artikelen over het presidentschap van haar vader. Ze zijn gebaseerd op duizenden documenten, die van San Clemente uit naar Julie zijn verscheept en zij zullen "voor de eerste maal de keerzijde van de medaille laten zien". Zijn supporters hopen dat die serie er misschien zelfs voor zal zorgen, dat het Congres zich gaat schamen over de vrekkige manier waarop het zijn vroegere President na zijn aftreden heeft behandeld. Nixon is dan nog wel geen steuntrekker maar hij is bijna door al het geld heen, dat hij had toen hij zijn ambt neerlegde en hij moet nog 200.000 dollar hypotheek af betalen op zijn huis in San Clemente. De drie pensioenen die hij trekt - als marineman, als Congreslid en als president - belopen 132.000 dollar per jaar, maar een hele serie vijandige besluiten van het Congres hebben ervoor gezorgd, dat de staats bi jdrage voor zijn overgangs periode naar de gewone maatschap pij nog geen derde was van wat Johnson hiervoor kreeg. Om aan zijn directe behoefte aan contanten tegemoet te komen heeft zijn boezemvriend uit Florida Bebe Rebozo het Historisch Nixon Ge nootschap opgericht, dat het veel besproken buitengoed Key Biscaine wil aankopen als een "belangeloos centrum voor internationale studies". Rebozo wil bij het publiek 200.000 dollar loskrijgen, dat is bijna tweemaal zoveel als Nixon vijf jaar geleden voor het huis betaalde. Al zijn gal Maar onder al die prettige plannen tikt een tijdbom. Nixons vijanden praten over de bekend geworden geluidsbandjes over Watergate. In San Clemente zijn het juist ae geheim gebleven bandjes die van belang zijn. In de archieven bevinden zich 880 banden, samen 5000 uur tekst, een maand lang non-stop "tafelgesprekken", waar Nixon al zijn gal uitspuwt. Er staan bijvoorbeeld twee gesprek ken op met Charles Colson, de man die het plan maakte het dossier van Daniel Elsberg te stelen bij diens psychiater. Nixon beweerde niets van dit plan af te weten. (Elsberg was verbonden aan het ministerie van defensie en hij onthulde rapporten, waaruit bleek hoe de Amerikanen met hun niets ontzien de bombardementen in Vietnam huis hielden) Zo'n ander bandje laat horen hoe de huidige president Jerry Ford bela chelijk wordt gemaakt, hoe Kissin ger door het slijk wordt gesleurd en hoe er minachtende racistische opmerkingen worden gemaakt over Thurgood Marshall, de eenzame negerrechter in het Hooggerechts hof. Ook rechters, die Nixon zelf in dit hoogste rechtscollege heeft benoemd, zijn goed voor de nodige vloeken. Maar nog pijnlijker is het voor Nixon dat - wat hij noemt - "mijn uiterst privé opgenomen persoonlijke dagboek" behoort tot de 42 miljoen stukken van allerlei soort, die het Congres heeft "genationaliseerd" als eigendom van de Verenigde Staten. In een verklaring tot toelichting van zijn eis om dit materiaal terug te krijgen legt Nixon uit dat hij elke avond voor hij naar bed ging op een dictafoon "ronduit zijn oordeel had gegeven" over mensen, die hij had ontmoet en over dingen, waardoor hij zich gefrustreerd voelde of over had vrolijk gemaakt. Ironisch genoeg moet het Hoogge rechtshof uiteindelijk beslissen over de vraag van het eigendomsrecht. Als Nixon verliest worden de documenten en bandjes wellicht openbaar gemaakt voor het publiek. Wint hij dan verdwijnen ze in een speciale bibliotheek, waarvan hij het gebruik en de beschikbaarheid wil beperken tot zijn dood toe. Schulden De bezorgdheid over deze schat is zo groot dat het hele bedrag van ruim vierhonderdduizend gulden, dat tot nu toe voor Nixons juridische fonds is opgehaald werd gebruikt voor het gevecht om deze stukken weer in handen te krijgen en dan staat er nog een schuld by advocaten van 350.000 gulden. Andere rekeningen voor rechtsbij stand,. die al meer dan een half miljoen gulden bedragen, moeten wachten. De helft van de kosten voor zijn behandeling in het ziekenhuis - die in totaal meer dan 50.000 gulden waren - blijven onbetaald. Vorige maand kwam het bedrag van zijn bankrekening beneden de duizend gulden, die minimaal nodig zijn om geen administratieve moeilijkheden te krijgen. Niemand in de kleine kring kon lachen om die spotprent in de Los Angeles Times, waarop Je een Vietnamese vluchteling zag, die zijn rijstbakje ophield bij Nixons deur in San Clemente. De „ware gelovigen" weten heel goed dat men voor het vullen van het bakje van Nixon voor het grootste deel afhankelijk is van het beroep op massale steun san zijn fondsen. Maar dat kan wel eens zwaar tegenvallen door de wrok die er in Midden-Amerika hangt over Nixons geknoei met de belastingen: hij is betrapt op het doen van een valse aangifte. Hij heeft toegegeven dat hij meer dan een miljoen gulden te weinig heeft betaald, maar daarvan is hij nog bijna vier ton schuldig en de mensen, die hem hebben geholpen met het vervalsen van het meesterstukje, dat hij bij de belastinginspectie indiende, draaien nu voor hem op. Een van hen zit vier jaar gevangenisstraf uit wegens valsheid in geschrifte. Een tweede kan er voor vijftien jaar achter gaan en een boete van vijftigdui zend gulden krijgen als hij wordt veroordeeld. Die laatste is Frank de Marco, een grijzende advocaat uit Los Angeles. Hij wordt ervan verdacht de datum op een schenkingsactie te hebben vervalst, waardoor zijn clënt meer dan een miljoen aan belasting werd bespaard wegens een schenking van "Presidentiële Documenten" waar onder „kostbare schatten" als een studentenjaarboek uit 1966, enorme stapels kranteknipsels en negendui zend brieven van kinderen. "De heer Nixon heeft zijn aanslagbil jet bladzij voor bladzij doorgelezen", beweert De Marco. Of hij nog ooit iets van Nixon heeft gehoord? "Dat zou net zoiets zijn als wanneer je een telefoontje kreeg van een lichte juffrouw, die je met een venerische ziekte heeft opge knapt Nixon kan niet worden vervolgd voor misdrijven die hij heeft ge pleegd toen hij aan de macht was. Maar De Marco is vast van plan om hem in de getuigenbank te krij gen: „Want hij is de prins in dit drama, ik was alleen maar een lansknecht". Nixon kan geen beroep meer doen op zijn slechte gezondheid om on der een getuigenis uit te komen. Hij is al eens gehoord door leden van een jury van onderzoek, die vorige maand van Washington uit kwa men aanvliegen. Hij kwam bleek en bevend uit de ze elf uur durende vuurproef te voorschijn. Er staan hem meer en erger dingen te wachten in een reeks van civiele procedures en het gratiebe- sluit van Ford geeft hem geen be scherming tegen een aanklacht we gens meineed als hij uitglijdt. Er zijn meer leden van de „Paleis wacht", die woedend zijn en gedes illusioneerd. John Mitchell strijdt de kostbare strijd tegen zijn veroordeling we gens meineed en samenzwering. De oud-minister van justitie is van de balie geschrapt en heeft zijn advocaten praktijk moeten opgeven. Hij moet alimentatie be talen aan zijn vrouw Martha van wie hij is gescheiden en dat komt op ongeveer honderdduizend gul den per jaar. De twee topmannen van Nixon, Haldeman en Ehrlichman kunnen Nixon in de rechtszaal wel eens gaan ontluisteren. Beiden zijn in hoger beroep gekomen tegen von nissen voor misdrijven, waarvoor ze 25 jaar hadden kunnen krijgen. Geen van beiden heeft Nixon ver geven dat hy heeft geweigerd hun op het laatste moment zijn presi dentiële gratie te schenken. Beide veroordeelden willen om te beginnen een afschrift van dé ge heime en verzegelde verklaring van de man in San Clemente, die in het Watergate-proces werd aangeduid als „een niet-gedagvaarde mede-sa menzweerder". Een hard Juridisch gevecht in deze stijl kan misschien de sluier oplichten, die nog over de overgebleven mysteries van Water gate hangt. De onbeantwoorde vragen van de ze twee topfiguren zijn: Wat wist Nixon van de Water- gate-inbraak en op welk moment wist hij ervan? Het geluidsbandje, waardoor hij werd gedwongen af te treden, da teert zijn wetenschap op vijf dagen na de inbraak op 17 Juni 1972. Hal deman zegt dat een ander bandje, dat twee dagen eerder was opge nomen, het allereerste gesprek be vatte dat over de zaak is opgeno men. Wie veegde daar een hoogst belangrijke passage van ISV2 mi nuut van weg is dat gebeurd om Nixons medeplichtigheid te ver doezelen? kers zochten tussen de papieren van Lawrence O'Brien, voorzitter van de Democratische Partij? Het is bekend dat Nixon in 1970 een geheim fonds nodig had voor zijn politieke doeleinden en Bebe Rebozo begon dat op te zetten door bij Howard Hughes de geheim zinnige multimiljonair 25.000 dol lar op te halen in biljetten van hon derd. 'n Deel van dit geld werd on dergebracht bij Nixons broers Ed ward en Donald. Er werd 36.000 dollar uitgegeven voor verbeteringen aan het buiten"in Key Biscaine en bijna vijfduizend dollar voor oorringen als een ver jaarspresentje voor First Lady Pat Nixon en ga zo maar door. Voordat O'Brien bestuurslid werd van de Democratische Partij had hij een heel hoge baan in het za- keneoncern van Howard Hughes. Als Nixon heeft gedacht dat deze politieke tegenstander documenten had over dat geheime fonds en klaar stond om cie openbaar te maken op een geschikt moment in de verkiezingscampagne dan hoeft er verder niet te worden gezocht naar een motief voor de inbraak. De Senaatscommissie, die een on derzoek instelt naar de inlichtin gendienst CIA denkt er ook over om Nixon aan de tand te voelen over zijn rol in het aan de macht bren gen van het kolonelsregime van Pa- padopoulos in Griekenland en het omverwerpen van het bewind van de Chileense president Allende ten gunste van een militaire junta. En dan blijft er nog een hindernis op Nixons pad: zijn „collega's", de 375.000 advocaten van Amerika, moeten binnenkort over hem oor delen en het is een gezegde in de advocatenwereld dat iemand die van de balie wordt geschrapt rijp is voor de professionele Drullenmand. Maar Nixon is al meer dan een keer uit zijn politieke as verre- Toen hij een jaar geleden na zijn aftreden in San Clemente aankwam met het regeringsvliegtuig „Air For ce I" gaf de ex-president de laatste van zijn serie afscheidsverklarin gen ten beste: „Ik acht het gepast 'om zeer nadrukkelijk te verklaren dat nu ik 'n taak voltooid heb- dit niet betekent dat ik rustig in deze heerlijke Californische zon ga zitten om niets te doen". Wat hij dan wel wil doen kan de genen, die Nixon in het oog houden, werkelijk neg verrassen, net als zijn ideeën over wat „gepast" is.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13