Zeilers Schelling en Tas: wèl ambitie, nog geen geld Roomburg moet nog wachten op derde veld Nederland alleen met ongestuurde twee in de finale APPIE HAPPIE Records van Jos Hermens en Joke van Gerven in Londen ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1975 Jos Hermens Vrij spel LONDEN De confrontatie van de sterkste lange afstandlopers op de baan van Chrystal Palace in Lon den heeft gisteravond een serie in ternationale toptijden opgeleverd. De Basketbal Bij het Amsterdamse Delta Lloyd, dat dit weekeinde in de Apollohal een vierstedentoernooi speelt, is All Davis de opvolger ge worden van de naar de profs in A- merika vertrokken Dennis Rusch. Rusch, die zich bij het begin van het vorige seizoen aanbood bij BS Leiden, maar toen werd afgewezen omdat, hij niet goed genoeg was ("We hebben geen tweede Heuts nodig") kreeg o.a. via bemiddeling van Harry Pappas een contract van 20.000 dollar. Als tweede buitenland se speler behield Delta Lloyd Hank Smith. 10.000 meter met de race over één Engelse mijl als hoofdnummer aan gekondigd werd inderdaad de top per voor de 12.000 toeschouwers in het al weken volledig uitverkochte stadion. De 10 kilometer-race was de snelste dit seizoen gelopen. Brendan Foster, de Europese kampioen op de 5000 meter, benaderde 't wereld en Europese record, dat zijn land genoot Dave Bedford op 13 juli 1973 in hetzelfde stadion in een solorace op 27.38.8 bracht het dichts: 27.45.4. In het geweld op Chrystal Palace toonde Jos Hermens opnieuw aan dat hij tot de allergrootsten behoort. De 25-jarige Nijmegenaar, die zijn wed strijden zorgvuldig vaststelt, had zich terdege op Londen voorbereid. Jos Hermens verbeterde zijn eigen na tionale record, dat hij op 26 juni in Helsinki in een duel met de Belg Emiel Puttemans en de Fin Pekka Paevarinta op 28.04.0 bracht, met 18,2 seconden. Het was de zesde keer dat Hermens het record op de 10 kilometer verbeterde. Op 25 juni 1972 kwam hij voor de eerste maal in het bezit van het tien kilometer re cord toen hij in Bonn 28.45.8 liep. Hermens eindigde in Londen op de derde plaats achter Foster en Frank Shorter. De Nederlander bezet nu op de wereldranglijst aller tijden de negende plaats. Gerard Tebroke zag zijn inspan ningen beloond met een negende plaats en een tyd die nog lag be neden het oude nationale record van Jos Hermens: 28.04.20. Tebroke's bes te tijd tot nu toe op de tien kilo meter was: 28.45.6, een prestatie die Brendan Foster hij leverde op een orthodoxe sintel- baan. Ook Joke van Gerven verbeterde in Londen een Nederlands record, zij het op de weinig gelopen Engel se mijl. De Lisser atlete, die dit sei zoen na een inzinking sterk is terug gekomen won de loop over 1609 meter in 4 minuten 36.59 seconden en bleef daarmee 0.21 seconden onder het record van Maria Gom- mers uit 1969. Wereldkampioenschap roeien vergang naar Olympische klasse niet betaalbaar voor FJ-kampioenen LEIDERDORP In de boot verwatert het leeftijdsverschil. Ms Maarten Tas (14) en Hans Schelling (20) eenmaal in hun flying Junior zijn gestapt, waarderen zij elkaar op voet van jelijkheid. Het blijkt uit de lovende zinnen die Schelling los- aat over zijn jonge bemanningslid. „De een zal wel iets meer ioen dan de ander, maar zonder hem ben ik niks. Hij vaart ge woon goed", zegt hij. Irritatie door in jeugdige onschuld ge naakte fouten, komt dan ook zelden voor bij het al vier jaar amenvarende Leiderdorpse tweetal. Hans: „De stemming is irg goed. Dat is belangrijk, want als je in de boot constant zou Kitten schelden, zou je het wel kunnen vergeten. Dan bereik e niks". )oor aul de Tombe Schelling en Tas bereiken wel wat. e student-fysio-therapie en de pmnasium-scholier zeilden midden ustus naar de Nederlandse Fly- Junior-titel. In Brouwershaven een constante reeks van twee rste, twee tweede en één derde aats genoeg om een Schelling op eerste rang te brengen. Een aar- ge prestatie, maar kapot zijn de er bepaald niet van. Terug- ikkend op die succesvole dagen n zij zich er alleen over ver onderen dat die prestatie door )mmunicatie-fouten zo weinig indacht kreeg verder kijken ze er ogal koud tegenaan. Het woord is in Schelling: "Misschien zijn we sn beetje verwend, want zoveel :gt het ons niet. Je krijgt nu alleen srder een nieuw zeiltje gratis, laar als je het goed bekijkt is dat ederlands kampioenschap eigen- jk hetzelfde als een klasse-evene- ent. Je zit met twéé wedstrijden dag dan wel van negen tot vijf het water, maar in drie dagen eb je natuurlijk maar weinig kans alle weertypen. Eerlijker zou rom misschien zijn een compe- i over het hele jaar te organi- ;n. Dit zijn meer moment-op- aen, al is het natuurlijk niet zo it je kampioen wordt als je niet instant zeilt. Dat hebben wij daar el gedaan. We hebben goed geva- Maar het is beslist niet zo dat iu denken dat we met kop en ihouders boven de rest uitsteken. Welnee, de volgende wedstrijd zou den we weer best kunnen verliezen. Want Je hebt in Nederland in de Flying Junior vier zeilers, die vol komen aan elkaar gewaagd zijn. Huisman (tweede op de NK), Cox (derde), de Leiderdorpers Van Vliet (vierde) en wij. Dat waren vooraf ook de vier grootste kanshebbers, alleen de volgorde was de vraag. Dö.t die vier het zouden gaan uit maken, stond vast. Net zoals bij de selectie voor het WK in Italië. Bij die selectie werden wij tweede, maar in Italië zelf hadden we waarschijn lijk aanpassingsmoeilijkheden. Het was warm met weinig wind. Wij hebben liever minder weer. Mis schien lag het daaraan dat we 23e werden. Dat was een klap, vooral omdat we niet wisten wat de oor zaak was". Bij het verworken van de morele tik werd Schelling geholpen door een samenloop van omstandigheden. Een andere Leiderdorper (Roorda) vroeg nem mee te varen in het Stern-kam- pjoenschap. Onvoorbereid trokken zij daarin naar een tweede plaats, die de opgestoken twijfel weer de k.OD indrukte. Schelling: 'Daarna c-acht ik het zit wel goed. En we wonnen de FJ met zo'n tien punten voorsprong". Een prestatie die nog meer reliëf krijgt als wordt bedacht dat Nederland en Italië in die klas se de beste zeilers leveren, met de Nederlanders als de betere allround zeilers. Schelling: "De FJ ontwikkelt zich ook sneller dan andere klassen els de Stern en de Schakel. In Ita lië heb ik héél wat nieuwe dingen gezien". Experimenteren daarmee *s voor Schelling en Tas echter vooralsnog Hans Schelling en Maarten Tas (voor) op een door "rivaal" Van Vliet gemaakte foto. niet weggelegd. Oorzaak: geldgebrek, bedrag van zo'n duizend gulden. Het Kosten van de boot, vervoer en in- wordt bekostigd uit zakgeld en in schrijfgeld vragen per seizoen een komsten uit vakantiebaantjes. „Een paar weken werken, dan kunnen we weer even vooruit. We moeten alles zelf betalen. Ja, voor die reis naar Italië kregen we subsidie, maar dat was nauwelijks voldoende om een droge boterham te kopen. Veel was het niet. De overgang naar een Olympische klasse is voor scholieren zoals wij, helemaal niet te btalen. We zouden ai geen boot kunnen kopen. Neem de 470 -klasse. De boot die je daar voor nodig hebt is ontworpen voor de Franse binnenmeren. Ga Ie daar mee het IJsselmeer op, dan slaat hij- na enige tijd onherroepelijk stuk op de te korte golven. Moet je na twee jaar weer een nieuwe kopen van zo'n 9000 gulden. Dat is voor ons niet te doen. De ambitie om o- ver te gaan naar de 470 of de FD hebben we wel; het geld niet. Ten minste, niet zolang er geen betaal bare boot voor ons is. Een boot. 'niet alleen voor de elite, maar ook voor het talent met minder geld. Als die er niet komt, moet ik Schel ling soleert) "nog een jaar of tien wachten. Tot ik een baan heb". Dan zal Schelling, die nu met Tas in de winter wekelijks een paar uur aan conditie-training doet, wellicht ook vertier gaan zoeken aa zeilwed strijden. Nu heeft hij daaraan nog geen behoefte. Door de (jeugdige) aanwezigheid van Maarten Tas? "Dat zou een nadeel kunnen zijn voor het sociale leven op de kant", bekent Schelling. "Maar als je de hele dag op het water hebt geze ten, heb je geen behoefte meer aan uitgaan. Maar goed ook, want als ik hem alleen nodig zou lebben om te varen en op de kant zou zeggen: ZOEK HET NOU VERDER zelf maar uit, zou het met de samenwer king snel afgelopen zijn'\ i Zondag a.s. ROODENBURC- WAGENINGEN (le divisie). i lei 2 septcr..'. De vreugde won het tenslotte toch van de teleurstelling. Nadat Jan van der Horst en Willem Boescho- ten, door op knappe wijze tweede te worden in de halve finales van de tweeën zonder stuurman, Oranje zijn eerste finaleplaats hadden ge bracht, beheerste optimisme de Nederlandse aanhang. Immers,voor de ongestuurde Nerus-Nautilus-vier waren de kansen toch aanmerkelijk beter. Het mocht niet zo zijn. Ne derland zal vandaag bij de eindstrijd wereldkampioenschappen roeien in Nottingham, net als een jaar eerder op de Rotsee van Luzern slechts bij de tweeën zonder stuur man vertegenwoordigd zijn. De twee van Nereus roeiden bij opnieuw drukkende hitte en zwakke tegenwind een sublieme race. "De opzet was", betoogde coach Van Manen, "de Tsjechen achter ons te houden. Als dat zou lukken blijf je de Roemenen ook wel voor". Die tak- tiek slaagde volkomen. Zo goed zelfs cat Van der Horst en Boeschoten op zo'n 200 meter voor de finish onver wacht even het veld aanvoerden. Slechts de ervaren Polen Alfons Slu- sarski en Jerzy Broniec liepen hen voorbij. In een baantempo van 34 slagen per minuut legden de Am sterdammers de basis voor hun suc ces. Ze roeiden aanvankelijk in vier de positie, kort achter de Polen, Tsje chen en Roemenen. Hie Oanta en Du mitru Grumezescu, wereldkampioen in 1973 en tweede in 1974, moesten de Nederlanders al laten passeren voor de eerste kilometer was afge legd. In hun jacht op de Tsjechische twee werd het verschil met de lei ders steeds kleiner. Het beslissende ogenblik was de snelle tempoverho ging van 37 op zo'n 1650 meter. De Tsjechen werden volkomen verrast, temeer ook omdat Van der Horst en Boeschoten de Polen en Roeme nen meetrokken. Het kostte hen de finale. Met ruim twee lengten ach terstand ging de Tsjechische twee als vierde over de streep. De Neder- Henk v. d. Leek voorzitter LFC LEIDEN De heer H(enk) van der Leek is de nieuwe voorzitter ge worden van de Leidse voetbalclub LFC. Van der Leek werd gister avond tijdens de algemene ledenver gadering gekozen. Hij is de opvolger geworden van Henk Holswilder, die in Januari om gezondheidsredenen als voorzitter moest opstappen. Ge durende acht maanden heeft de heer G. den Dubbelden het voorzitter schap waargenomen. Van der Leek en Den Dubbelden werden evenals de heren A.J. Klunder en W. Taf fijn (laatstgenoemde is al 61 jaar verbonden aan LFC) benoemd tot lid van verdienste. Op voorstel van de vergadering werd aan dat lijstje de naam van Den Dubbelden toege voegd. Tot erelid werd benoemd oud- secreetaris A. Missaar. In het be stuur hebben naast de verkiezing van Van der Leek tot voorzitter nog enkele mutaties plaatsgevonden. Zo volgde Rein Geerlof Van der Leek op als penningmeester. Met Henk v.d. Berg (commissaris) nam Geerlof de plaatsen over van het uit het be- stuuur vertrokken duo A. Ruiten- beek/G. Hal. lanse taktiek had Miroslav Knapek en Vojtech Caska de eindstrijd doen missen. Voor de Nederlandse supporters scheen het hierna slechts een kwes tie van tijd voordat de tweede fina list van de Oranje-équipe zich zou aandienen. Dat optimisme scheen lange tijd ruimschoots verantwoord te zijn. De vier zonder stuurman zelfs als tweede roeiend in een baan tempo van 37, hield de derde plaats steeds ruim binnen bereik. Na 1500 meter bedroeg de achterstand van de in vierde positie varende west duitsers nog één lengte. De Bonn- Beuel-Köln 77-comb., beslist geen gave eenheid, joeg het tempo op tot over de 40 slagen per ntfnuut. Ne- reus-Nautilus ging eveneens omhoog, kwam tot 39,5 maar viel snel weer terug. Moeiteloos maakten de Duit sers hun achterstand goed, ze zagen zelfs nog kans ruimschoots licht tussen hun boot en die van de Am- krijgen. sterdams—Rotterdamse coalitie te Oost-Duitsland zal, volgens tradi tie, in alle eindstrijden van dit FISA- toernooi zijn vertegenwoordigd. Als enig land overigens. Snelwandeltop morgen naar Leiden LEIDEN Ruim vijf uur lang zullen de sterkste snelwandelaars van Nederland morgen in Leiden in actie te zien zijn. De atletiekvereni ging AV Holland organiseert name lijk in het kader van haar 40-jarig jubileum het Nederlands kampioen schap snelwandelen over 50 kilome ter. De organiserende Leidse club brengt morgen zelf ook twee titel kandidaten aan de start: Nico Schroten en Dirk Maassen van de Brink. Nico Schroten palmde eerder dit seizoen met veel machtsvertoon de Nederlandse snelwandeltitel op de 20 km in, maar kan ook op het langere werk uitstekend uit de voe ten. De kansen van Maassen van de Brink moeten wellicht iets lager worden aangeslagen. Na een sterke seizoenstart viel hij wat terug ter wijl hij op de zeer zware 50 km nog maar weinig ervaring heeft. Grootste concurrenten voor de twee Leidenaars zijn de Rotter dammers Tjabel Ras en Jan Vos. Ras is op de korte nummers bij kans onverslaanbaar, maar op af standen boven de 30 kilometer ze ker wel te kloppen. Vos. staat be kend om zijn zeer sterke slotkilo- meters. Dan behoort verder nog Gerrit Tighelaar uit Amsterdam tot de kanshebbers. In totaal zal een select gezelschap van 17 snelwande laars morgenmiddag om 1 uur van start gaan. In de omgeving van de Groenoordhal is een ronde van ruim 5 kilometer uitgezet. Achtmaal zullen de snelwandelaars doorko men in de Groenoordhal, waar ook de finish is. De eersten worden om streeks half zes aan de finish ver wacht. Zondag as. de vriendschappelijke wedstrijd LDWS-Wassenaar Aanvang 14.30 uur. Sportprak „De Vliet" Aangeboden door: 't Kaas- en Notenhuisje, Bevrijdingsplein 7. Sportpark Noord. nen van Tesselaar. Deze wethou der streeft er naar om het sportvel dentekort dat in Leiden reeds ge ruime tijd bestaat in tien jaar op te heffen. Om dat mogelijk te ma ken zouden elke twee jaar drie sportvelden en één sportaccommo datie gerealiseerd moeten worden. Voor Tesselaar zouden deze sport- voorzieningen de hoogste prioriteit hebben. Biegstraaten"Ik vind die ambitieuze plannen van Tesselaar geweldig, maar hopelijk sta ik straks tijdens de nieuwjaarsrecep tie van de Sportstichting weer niet met een rouwband om mijn arm. Vorig jaar is ook iets dergelijks be loofd, maar nooit gerealiseerd. Ik heb daardoor geleerd om af te wach ten". Van Aken begreep die somber heid van Biegstraaten niet: "Tesse laar heeft alles nauwkeurig geïn ventariseerd. Ik dacht wel dat zijn plannen haalbaar zijn". Daarmee zat het "politieke avondje" er in de Roomburg-kantine op. Aan het eind van de receptie kreeg Roomburg voorzitter Joep Reinders nog een wimpel aangeboden door de voorzit ter van het district Zuid-Holland van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond, die binnenkort de i ste man zal zijn in het 1 vare de IQV biedt Roomburg-voorzitter Joep Reinders het "derde veld" aan. In het midden ADVERTENTIE GESPONSERD DOOR BAR-DANCING 't SNICKELTJE ZONDAG a.s., aanvang 12 uur Nederlands Artiestenelftal met o.a. Barend Servet, Serge, Blue Diamonds, Richard Ross, Ben Cramer, Tony Alberti, The Burlusons, Jackpot en andere tegen Lugdunum combinatie. Bij speciale verslaggever: Harr Touw Fred Hachee). AANVANG 14.00 UUR: OEFENWEDSTRIJD Lugdunum-Zeeburgia. m.m.v. majorettenkorpsen, Aktief en Juwelen, Opbrengst t.b.v. School voor geestelijk gehandicapte kinderen Toegang f 1.50. IN DE DUBBELE LUCHTSLAG

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11