Binnenschippers in België zetten blokkades voort PILOOT REDT VELE LEVENS Doodstraf geëist tegen twee Basken in Burgos Frankrijk dreigt Corsica met actie van leger Sluit uw camera niet op! Keten van mensen dwars door de VS Amerika helpt bij evacuatie Angola TIMOR EN INDONESIË Inwoners willen autonomie en stopzetting van export der welvaart BUITENLAND Zich niet bewust van het gevaar waaraan zij hadden bloot gestaan lopen deze twee peuters in Kansas City hun vrijheid tegemoet onder de lopen door van de geweren van politieman nen achter de struiken. De kinderen waren gegijzeld door een bankrover die in het nauw was geraakt, maar die bij nader inzien toch maar de verstandigste weg koos en zich overgaf na de kinderen te hebben vrijgelaten. BUENOS AIRES (AP) Linkse guerrillastrijders hebben gisteren op de startbaan van het Argentijn vliegveld van Tucuman een explo- ve lading tot ontploffing gebracht op het moment dat een transport vliegtuig van het type C130 met 114 militairen aan boord probeerde op te stijgen. Vier militairen kwamen het leven, 25 werden ernstig ge- vond en tientallen licht, zo heeft de Argentijnse luchtmacht bekend ge maakt. De guerrillastrijders hadden in ce draineringstunnels onder de start- ongeveer 80 pond uiterst ex plosief materiaal verstopt, en brach- hun bom mét afstandsbediening tot ontploffing op het moment dat het vliegtuig er vlak bij was. Volgens de zegslieden is gebleken dat de snelle reflex van de piloot •blijkbaar het leven van de meeste Inzittenden heeft gered. Het vlieg veld Benjamin Matienzo, aan de rand ADVERTENTIE Vakantie voorbij, camera de kast in? Zonde van al die andere mooie, fijne, kleurrijke momenten. Een Kodak filmpje hoort erbij. De kleuren uit het gele doosje. Om nooit te vergeten. CHICAGO (DPA) Als een advocaat uit Chicago zijn zin krijgt zullen op de 200ste ver jaardag van de Verenigde Staten op 4 juli 1976 bijna vijf miljoen Amerikanen elkaar de hand rei ken en op die manier een mense lijke ketting vormen tussen San Francisco ai New York a een afstand t de westkust en i de oostkust over i ruim 4867 kilome- Tijdens een oefening in Ro- semont in de staat Illinois heeft de initiatiefnemer uitgerekend dat hij 4.778.982 mensen nodig heeft voor zijn plan. ANTWERPEN (SP) Anders dan in Nederland is in Bel gië het einde van de actie van de stakende binnenschippers nog niet in zicht. Het ministerie van Verkeer liet gisteren we ten dat minister Chabert na de afwijzing van het ontwerp-ak- koord bereid was tot een nieuw gesprek met de schippers echter alleen als de blokkade van de binnenwateren zou worden op geheven. Deze voorwaarde werd door de schippersorganisaties „Ons Recht" en „Eigen Schipper" van de hand gewezen. Gevraagd naar het waarom van deze afwijzing zei de heer Bollaerts van het kartel van onafhankelijke syndicaten, dat minister Chabert nu ook de reders en de bevrachters bij het gesprek wil betrekken. Deze twee partijen Gisteravond werden in *een hotel in Antwerpen besprekingen gevoerd tussen vertegenwoordigers van de niet betrokken bij het Belgische en de Nederlandse schip- over gevoigen van iiet be ëindigen van de actie in Nederland. Volgens Bollaerts zou dit overleg eeen invloed! kunnen hebben op het standpunt van de Belgen dat de ac-, tie moet worden voortgezet. ontwerp-akkoord dat dinsdagnacht tot stand kwam en woensdag door de schippers met overweldigende meer derheid werd afgewezen. Wat de kleine binnenschippers ver langen is vr.'gens Bollaerts een voorafgaand gesprek met de minis ter of zijn vertegenwoordiger, zon der dat daarbij andere partijen aan wezig zijn en zonder dat van te voren de blokkade wordt beëindigd. Minister Chabert zei gisteravond dat het in het welbegrepen eigen belang van de schippers is dat zij de blokkade opheffen, temeer ook omdat de actie in Nederland. Vol- De schippers hebben wel toegezegd gens Bollaets zou dit overleg geen dat het kanaal Gent-Terneuzen invloed kunnen hebben op het zullen vrijmaken om de haven Gent, die grote schade lijdt, niet van de stad San Miguel de Tucu man, werd onmiddellijk door mili tairen afgezet. Twee uren na de ont ploffing steeg er nog rook op. Tucuman. dat ongeveer 1.200 km ten noordwesten van Buenos Aires ligt, is het hoofdkwartier voor mas sale leger-operaties in het berggebied tegen het marxistische revolutionai re volksleger (ERP). In anonieme telefoontjes aan de Ar gentijnse pers werd de aanslag ech ter toegeschreven aan de linkse, pe- ronistische montoneros, een andere guerrillagroep die verleden week in La Plata, ten zuiden van Buenos Aires, een aanslag pleegde op een marinefregat in aanbouw. De 114 militairen, allen grenswach ten, keerden naar hun basis terug nadat zij hadden deelgenomen aan een campagne, waarbij volgens offi cieren van het leger zware verliezen werden toegebracht aan de guerrilla strijders in het berggebied. WASHINGTON President Ford heeft een formeel verzoek van Portugal ontvangen voor Amerikaanse bijstand bij het evacueren van ongeveer 300.000 vluchtelingen uit Angola. Woordvoerder Robert Funseth van het State Department zei dat het vërzoek om bijstand aan Ford is gezonden door de Portugese president Da Costa Gomes. Volgens Funseth zal "onmiddellijk actie worden on dernomen" om te voldoen aan het verzoek. Vier viskotters met een on bekend aantal vluchtelingen uit Angola aan boord (onder wie vele kinderen) zijn vermoede lijk tijdens zware zee voor de beruchte "Skeletkust" gezon ken. De kotters behoorden tot een konvooi van elf schepen die en kele dagen geleden uit Benguela in het zuiden van Angola wa ren vertrokken naar Walvisbaai in Namibië. Toen de vier kot ters zonder brandstof kwamen te zitten werden ze door de an dere schepen op sleeptouw ge nomen. Tijdens een hevig on weer braken de touwen en de kotters moesten achter blijven. Minister Chabert zei gisteravond dat het in het welbegrepen eigenbe lang van de schippers is dat zij de blokkade opheffen, temeer ook om dat de actie in Nederland inmiddels is afgelopen. Gevraagd wat er zou gebeuren als de regering haar tot nu toe soepele houding zou verstrakken, zei Bollaerts: "Dan zullen ook wij onze actie verscherpen". Hij wilde niet zeggen wat dit zou inhouden. Het conflict spitst zich inmiddels toe op de kwestie van de vrachten naar het buitenland. Over de aan bieding van deze vrachten op de schippersbeurs en over de vaststelling van minimumtarieven vodr deze transporten werden de schippers 't dinsdag in principe eens met een de legatie van het verbond van Belgi sche ondernemingen, dat echter wel vijf dageh bedenktijd vroeg. Onenig heid bleef bestaan over de eis van de schippers dat deze vrachten moeten worden geplaatst op de zo genaamde beurtrol. Dit systeem (tot nu toe alleen van kracht voor bin nenlandse transporten) houdt in dat- wie bovenaan op de beur tol staat het eerst mag kiézen welke vracht hij wil vervoeren. Volgens het VBO (de werkgevers) dreigen de schippers zich zelf met deze eis de das om te doen, omdat de bevrachters zich tot bui tenlandse reders zullen wenden voor wie de wet van vraag en aanbod nog wel van kracht is. Minister Cha bert is van mening dat deze kwes tie alleen in EEG-verband kan wor den opgelost. BURGOS (AP) Na een vijf en een half uur durend proces in het Spaanse Burgos heeft de openbaar aanklager gistermiddag de doodstraf geëist tegen twee Baskische ETA-le- den, die worden beschuldigd van moord op een guardia civil. Duizenden arbeiders die zich verzetten tegen het regime van Franco gingen gisteren in staking, terwijl ruim 300 politieke gevange nen oVer het hele land een honger staking hielden uit solidariteit met de twee Basken. Alleen al in Bilbao staakten 6500 arbeiders. Een van de twee verdachten, José Antinio Garmehdia, was volgens zijn advocaat niet in staat zichzelf te ver dedigen wegens zijn 'psychiatrische' conditie als gevolg van een politie kogel die hem in het hoofd heeft ge troffen. Oteagui ontkende aan de aanslag te hebben deelgenomen. Als de rechtbank de verdachte ter dood veroordeelt zullen ze door wur ging worden geëxecuteerd, evenals anderhalf jaar geleden de anarchis tische student Puig Antich. Garmen- dia werd in augustus 1974 gearres teerd wegens moord op een politie man in april van dat jaar, in Azpei- tia, bij San Sebastian. Oteagui werd in november aangehouden. Internationale waarnemers, die het proces hadden willen bijwonen doch niet werden toegelaten, hebben in een gezamenlijke verklaring uitdruk king aan hun "verbazing en veront waardiging" gegeven. De waarné- mers vertegenwoordigen het Ver bond van Democratische Juristen, de Internationale Federatie voor de Rechten van de Mens, Amnesty In ternationale en de Internationale Commissie van Juristen. De waarnemers zeggen in hun ver klaring niet veel waadre te hech ten aan het argument van de gerech telijke autoriteiten dat er geen plaats voor hen in de zaal meer was. Volgens de waarnemers waren de autoriteiten geruime tijd tevoren van hun komst op de hoogte gesteld. De hooggelegen Alpenwei den in Zwitserland zijn nu al bedekt met een flinke laag snëeuw, waardoor het voor de koeien moeilijk is gewor den om voedsel te vinden. Wanneer de sneeuw in de ko mende dagen niet verdwijnt, zal het vee naar lager gelegen roeiden moeten worden over gebracht, iets wat sinds men senheugenis in augustus nog niet is voorgekomen. Er zijn dan ook geen statistische ge gevens die er op zouden kun nen wijzen, dat er een strenge winter voor de deur staat. Terwijl Kissinger in een steeds hoger tempo door het Midden-Oosten raast om de laatste losse eindjes aan elkaar te knopen van een akkoord, dat vermoedelijk binnen enkele dagen wordt geparafeerd, de monstreren duizenden Israëli's voortdurend tegen deze inte rim-overeenkomst over de Si- nai. Op de foto een treurende menigte bij de Klaagmuur in Jeruzalem. DJAKARTA (AP) In Djakarta is gisteren een speciale Portugese afge zant dr. Almeida Santos aangeko men, die met de Indonesische lei ders zal gaan praten over de moge lijkheden om de burgeroorlog op Portugees Timor tot een oplossing te brengen. Hij zal met president Soeharto en andere ministers besprekingen voe ren over de hulp die Indonesië mo gelijk zou kunnen bieden bij de op lossing van de problemen. Intussen heeft het 550 ton meten de vrachtschip Mao-Dili dat met 722 vluchtelingen uit Timor op weg naar Darwin is, melding gemaakt van ernstige moeilijkheden. De voedselvoorraden van het schip, dat vandaag in Darwin zou aanko men, waren gisteren rond het mid daguur al uitgeput. De vluchtelingen zitten dicht bijeen geperst op het dek zonder bescherming tegen de bran dende zon. De bemanning ziet geen kans zich over het dek te bewegen. Ontslagen - In Tsjecho-Slowakije zijn tenminste 145 historici ontslagen; zij mogen geen openbare bibliotheken bezoeken, zijn gedwongen handenar beid te verrichten en in sommige gevallen gevangengezet, dit isgis teren door prof. Fritz Stern van de Columbia-universiteit op een perscon ferentie in San Francisco meegedeeld Onder hen is de historicus Vilem Precan, die in een gesmokkelde brief klaagt over vervolging van intellec tuelen in Tsjecho-Slowakije. BASTIA (AP) De Franse rege ring heeft gisteravond bij monde van haar woordvoerder Andre Ros si bekend gemaakt dat er zware Franse politieversterkirigen op Cor sica zijn aangekomen en dat twee regeringsfunctionarissen op bet ei land worden vervangen. Gistermiddag kwam een eenheid parachutisten op Corsica aan, en vlak daarna twee tankeenheden slsmede 20 politiemannen in burger van de speciale anti-terroristenbri gade. Rossi verklaarde tegenover jour nalisten dat het kabinet woensdag heeft besloten de Corsicaan Jean Riolacci te benoemen tot prefect Corsica. Hij verliet Parijs gis teravond en zal zijn nieuwe functie met onmiddellijke ingang aanvaar den. Zijn voorganger Gabriel Gilly krijgt een andere, niet nader om schreven functie. Marcal Julia wordt perfect voor Bastia. De benoemingen worden gezien als een poging van de Franse regering de gemoederen in Corsica enigszins te kalmeren door een eilander te be noemen als woordvoerder voor de onderhandelingen met Parijs. Het voornaamste punt waarvoor de ARC. de 'actie voor 1e wederge boorte van Corsica' sinds haar op richting zestien jaar geleden aan het strijden is met de regering in Pa rijs, is het verkrijgen van een grote mate van zelfbestuur in plaats van de centralistische overheersing door de Franse regering. Sinds 1962 is verder de aanwezigheid van de uit Algerije afkomstige Fran sen, die denigrerend 'pieds noirs' (zwartvoeten) worden genoemd een probleem. De laatste jaren is daar nog bij gekomen de enorme toeris tische exploitatie van het eiland door buitenlandse hotelgiganten, die bij de Corsicanen in elk geval sche ve ogen heeft gemaakt vanwege het ontbreken van een winstaandeel. De ARC, die woensdag door de Franse regering officieel verboden is verklaard, is na jarenlang de Pa- rijse drempels te hebben versleten overgegaan tot harde acties. Daar bij zijn inmiddels drie agenten om let leven gekomen en .is er grotè schade aangericht door diverse bom- canslgaen. Vorige week vrijdag openden leden van de ARC het vuur op de politie toen deze na herhaalde waarschu wingen een boerderij bestormden waarin vier Noordafrikanen door de mannen van de ARC gegijzeld wer den. Bij dit incident op een wijn gaard van een Algerijnse Fransman in de buurt van de plaats Aleria wer den twee agenten gedood. In de nacht van woensdag op donderdag is op nieuw een agent gedood tijdens straatgevechten in Bastia, de tweede stad op Corsica. Ook hiër openden betogers het vuur nadat ze de politie eerst lange tijd met flessen en ste nen bekogeld hadden, waarbij aan de kant van de politie tenminste veertien gewonden vielen. Na de gebeurtenissen bij Aleria vorige week vrijdag werd de leider van de ARC, Edmond Semioni, ge arresteerd. Hij is inmiddels in staat van beschuldiging gesteld en kan de doodstraf krijgen. Hoe kritiek de situatie op Corsica inmiddels geworden is, valt af te lei den uit de mededeling van de Franse minister van Binnenlandse Zaken. Michel Poniatowski, die gisteren aan kondigde dat het Franse leger inge zet zou worden-als dat nodig mocht zijn. Frankrijk is het meest gecentra liseerde land van West-Europa. De Corsicanen willen zelfbestuur. Dat zy'n de ingrediënten voor de moei lijkheden tussen Corsica en Parijs. De Franse regering heeft in juli een omvangrijk plan voor de ontwikkeling van Corsica op economisch en cul tureel gebied gelanceerd. In de ou de hoofdstad Corte zou zelfs in 1977 een eigen universitiet geopend wor den. Maar een politieke autonomie ligt niet in het verschiet. In 1962 zijn grote aantallen Fran sen, afkomstig uit de voormalige Franse kolonie Algerije, op het ei land neergestreken. De Franse re gering wees hen als een soort ge noegdoening grote stukken land toe in het oosten van Corsica. De 'zwart voeten' hebben met hun grote werk lust en hun goed gesunsidieerde on dernemingszin inmiddels t land ge cultiveerd en produceren een groot deel van de Corsicaanse wijn. Met dit resultaat hebben zij zich even wel het ongenoegen van de oorspron kelijke eilandbewoners op de hals gehaald die zich gestoord voelen in hun levensritme. Het massale toerisme, op het ogenblik de voornaamste bron van inkomsten op Corsica, heeft de be woners van het eiland weliswaar verkgelegenheid bezorgd maar de vruchten van de exploitatie van hun grondgebied verdwijnen naar het „buitenland". De winsten zijn voor de hoteleigenaren. Ook de hoge vrachtprijzen naar Frankrijk zijn de eilandbewoners een doorn in het oog. De jonge Corsicanen trekken weg cp jacht naar het beter betaalde werk in Frankrijk of om een uni versitaire studie te beginnen. In 't Franse politieapparaat jo bij de douane zijn veel Corsicanen terug te vinden. De ARC ondervindt in zijn stre ven naar autonomie ook kritiek van zijn eigen "landgenoten" Alexan der Sanguinetti, een leider /an de Gaullistische partij en voormalig minister, gelooft niet dat net zin heeft om "zijn" Corsicanen autono mie té geven. "Dan beginnen de Bretonse bevolking, de Basken en de Catalenen ook". De burgemeester van Bastia, Jean Zucalrelli, wil de regering in Parijs voorstellen een referendum hou den zodat iedere Corsicaan vkan mee besluiten over de toekomst van Cor- De onderwerping aan Parijs was voor een van de bekendste eiland bewoners, Napoleon Bonaparte, 'n uitgemaakte zaak. Ajaccio. de hoofdstad van het eiland, is de af gelopen honderd jaar geregeerd door de Bonapartistische partij. De erg individueel ingestelde Cor sicaan, die voor de Franse overheer sing jaren lang heeft gevochten te gen de Genuase bezetters, heeft al met al weinig begrip ondervon den voor zijn zelfbeschikkingswen- sen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9