Protest tegen opheffing CONFLICT GESUST TUSSEN WESTERTERP EN V. HULTEN Debat over Suriname uitgesteld Gruijters hobby-ideetjes verweten Roethof 'Kinder recht moet anders' PVDA ACHTER MARIO SOARES Onderzoek voortgezet naar herkomst bericht gezondheidsverzekering VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1975 AMSTERDAM (ANP) Het personeel van het Nederlands Centraal Instituut voor Hersen onderzoek heeft gisteravond ge protesteerd tegen het besluit van staatssecretaris Klein van onder wijs en wetenschappen het insti tuut op te heffen niet ingang van 31 december volgend Jaar. „Hieraan heeft geen enkel overleg ten grondslag gelegen, noch met de medewerkers van het instituut, noch met de commis sie van toezicht en advies ten be hoeve van het herseninstituut noch met vertegenwoordigers van de Koninklijke Nederlandse Aka- demie van Wetenschappen, noch met de betrokken vakbonden. Evenmin is advies ingewonnen by instanties of personen welke in staat geacht kunnen worden de kwaliteit en betekenis van het hier verrichte onderzoek te be oordelen. Wij achten deze gang van zaken volstrekt onaanvaard baar en wijzen er op dat een op deze wijze gefundeerd besluit een beschamend precedent zou schep pen voor het wetenschapsbeleid in Nederland, daar uit de argu mentatie van de staatssecretaris geconstateerd moet worden dat dit besluit is genomen op grond van overwegingen die geenszins met de werkelijkheid overeen stemmen", aldus de zeventig man personeel van het instituut in een telegram aan minister-president Den Uyl. Volgens staatssecretaris Klein heeft het instituut zijn centrale plaats grotendeels moeten af staan aan sterke onderzoeks teams by TNO en de universitei ten. Bij de oprichting van het centraal instituut voor hersen onderzoek in 1908 door de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen was het de bedoeling, dat het instituut een centrale plaats zou innemen op het terrein van het hersenonder zoek. Dit onderzoek werd ver richt aan wezens van lagere orde, zoals slakken, hagedissen, slan gen, ratten en konijnen. De centrale plaats zou het in stituut weer kunnen innemen als op korte termijn tot nieuwbouw wordt besloten vodr zo'n f 12 mil joen, als de staf wordt vernieuwd en het instrumentarium voor nog eens f 1 miljoen wordt uitgebreid. Het werd niet verantwoord ge acht hiervoor de middelen be schikbaar te stellen. DEN HAAG (SP) Het conflict tussen minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat en zijn staatssecretaris Van Huiten is ge sust onder het mom van aan één en het zelfde woord een andere uit leg te hebben gegeven. Het is echter een onjuiste voorstelling van zaken. Tijdens de debatten over het op heffen van de evenredige vracht verdeling in de Tweede Kamer sug gereerde de KVP'er Van Zeil om on der leiding van een onpartijdig voorzitter een commissie tot stand te brengen die de structuur in de binnenscheepvaart zou moeten on derzoeken. Staatssecretaris Van Huiten rea- daarop met onaanvaardbaar. Hij beschouwde een neutrale over- legfiguur als een blijk van wantrou- zijn persoon de twee bewindslieden. Toen Van Huiten in de Kamer 't onaanvaardbaar liet horen had hij geval zijn portefeuille ter beschik- het over een onderhandelingscom. king stellen. De Kamer kreeg hij met dat drei gement om, maar niet minister Westerterp die dezelfde avond die onderhandelingen moest voeren met de protesterende schip pers, aldus de uitleg van Verkeer en Waterstaat. Westerterp doelde daar NOS-rubriek Den Haag Vandaag entegen volgens de woordvoerder begeleidingscommissie onder onafhankelijk voorzitter aankondig de. Een conflict dat onvermijdelijk tot het aftreden van Van Huiten zou moeten leiden, leek geboren. Giste ren verklaarde echter een woord voerder van het ministerie van Ver keer en Waterstaat dat er geen sprake was van een conflict tussen i DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft gisteravond besloten het debat over de onafhankelijkheid van Suriname uit te stellen. Voor dat debat was op de agenda van volgende I week ruimte gereserveerd. Nu de Staten van Suriname even- I wel nog geen bijzondere delegatie aanwezen voor het bijwonen 1 van het debat in Den Haag moest tot uitstel besloten worden. "Op zijn vroegst zal het Suriname-debat over zeventien dagen gehouden kunnen worden', aldus tweede-kamervoorzitter Von deling. Vondeling deed de Kamer in de Avondvergadering verslag van het [telefonisch gesprek, eerder op de ia vond, met voorzitter Wijntuin van de Staten van Suriname. Deze voor zitter deelde mee, dat de Surinaamse |Staten niet eerder dan volgende week de leden van de bijzondere delegatie zouden aanwijzen. Van Doorn moet brokken weer gaan lijmen [vertrouwen in, dat de zaken bij de NOS behoorlijk verlopen. Dit heeft (de bewindsman gistermiddag in de [Tweede Kamer gezegd bij de afron ding van het kamerdebat over de be noeming van kamerlid Jurgens (PPR) tot voorzitter van de NOS. [et meerderheid van stemmen nam Kamer de motie-v. d. Mei (CHU) n. Daarin wordt de minister ge vraagd voor 16 september stappen ondernemen NOS-voorzitter Jur is en NOS-bestuur nader tot el- ar te brengen. Voor de motie stem- 1 KVP, VVD, ARP, CHU, DS'70, BP, PSP en RKPN. De Kamer verwierp de motie- Wie gel (WD), waarin gesproken werd lover het in hoge mate betreuren van de wijze waarop de minister tot zijn voordracht kwam. Voor de mo- WD, DS'70, SGP, BP, tlg miIJoen gulden beschikbaar ge- De Surinaamse coalitieregering heeft gisteren een persoonlijke vriend van het parlementslid Lee Kon Fong naar het eiland Aruba gestuurd om te trachten hem te overreden naar Paramaribo terug te keren en zijn parlementszetel in te nemen. Het parlement moet stemmen over een aantal aan de onafhankelijkheid gerelateerde kwesties, waarbij de uit slag 19-19 blijkt te zijn, zodat Lee's stem niet kan worden gemist. De tweede Kamer gaat er nog steeds van uit. dat 25 november de onafhankelijkheid van Suriname een feit wordt. De Kamer wil rekening blijven houden met die datum bij het vaststellen van de data voor het Suriname-debat. „Maar op zijn vroegst zal de Kamer er over pra ten, een week nadat de Staten van Suriname de delegatie heeft samen gesteld", aldus dr. Vondeling. Hij heeft in die geest een telegram naar Paramaribo gezonden. De Staten van de Antillen zijn van de recente ontwikkelingen op de hoogte gesteld. Deze Staten wezen hun bijzondere delegatie reeds aan. Minister mr. H. W. van Doorn maakte gisteren in de Tweede Ka mer bekend dat drie van de vier rijksgenoten uit de Antillen en Suri name in één van de vier grote steden wonen. In Den Haag bijna 16.000, in Rotterdam 13.000, in Amsterdam ruim 30.000 en in Utrecht bijna 6.000. In totaal waren er volgens een schat ting van het departement van CRM per 1 juli 1975 100.712 rijksgenoten in Nederland. Voor de opvang en vestiging van de rijksgenoten in de vier grote ste den heeft de regering in totaal twin- begeleidingscommissie gelijk aan de commissie Posthumus die de scheepvaart onder de loep nam. Wat de uitleg zwak maakt is de grote mate van overeenkomst tus sen de woorden cie het kamerlid Van Zeil bij het debat gebruikte over de commissie (en waarop dus Van Huiten onaanvaardbaar liet horen) en de woorden van minister Was ter terp. Van Zeil had het over een com missie waarin "overheid, verladers, vervoerders en vakbeweging" zitting hadden. Westerterp sprak over "werknemers, verladers, reders en expediteurs". Van Zeil wilde een commissie die "de staatssecretaris van advies dient omtrent een pakket maatregelen, ge richt op het tot stand komen van een structuur van de binnenvaart". Westerterp"Een begeleidingscom missie voor de binnenscheepvaart die tot taak krijgt een onderzoek in te stellen naar de inkomenspositie van de Nederlandse binnenschippers en de problematiek van de Nederlandse binnenscheepvaart in het algemeen". Kortom Van Zeil en Westerterp bedoelden duidelijk dezelfde soort commissie en niet (voor wat Van Zeil betreft) het soort "onderhan delingscommissie" waarmee nu Ver keer en Waterstaat aankomt. Dat was duidelijk niet de bedoeling van Van Zeil en daar bestond tijdens het de bat ook geen onzekerheid over. De conclusie ligt voor de hand: onder druk van Westerterp komt Van Huiten terug op zijn woorden, wat wordt verkocht onder het mom van het te hebben gehad over ver schillende soorten commissies. Daar mee wordt onrecht aangedaan aan Van Zeil die zijn bedoelingen duide- gr^f lijk uiteen had gezet, maar die zwicht te voor de grove druk die de staats secretaris uitoefende door met zijn portefeuille te rammelen. Het Tweede-Kamerlid mevr. N. Smit-Kroes (WD) heeft vragen gesteld over 'iet conflict tussen minister Westerterp en staatssecretaris Van Huiten. beiden van verkeer en waterstaat. Mevrouw Smit-Kroes vraagt aan de staatssecretaris hoe hij het ervaart aat minister Westerterp van plan is een commissie in te stellen die onder een onafhankelijk voorzitter de structuur van de binnenscheepvaart zal onderzoeken. Zij vraagt hem verder van plan is de consequenties te trekken uit zijn tijdens de Kamerdebatten gemaakte opmerking dat een onpartijdig voorzitter voor hem onaanvaardbaar is. DEN HAAG (SP) "Er moet een fundamentele wijziging komen in het kinderrecht. Denk alleen maar aan de gewijzigde meningen over het ouderlijk gezag. Maar de wetge vende arbeid komt niet van de Onderonsje tussen mevrouw Van Leeuwen van de ARP flinks) en mevrouio Cornells sent KVP tijdens de kamerzitting gisteren ivaarin onder meer de algemene ziektekostenverzekering sprake kwam. GPV, RKPN en de PSP-er Van der Lek. Het BP-kamerlid Honig van den Bosche kwam aan het slot van het debat met een motie van afkeuring inzake het beleid van minister Van Doorn. Daar deze motie alleen ge steund werd door de drie leden van de fractie van de Boerenpartij en het RKPN-lid Beuker kon de motie niet in behandeling genomen worden. Tenminste vijf leden dienen een motie te steunen wil zij in de be schouwingen betrokken kunnen wor- DEN HAAG (SP) Het partijbe- ring den. 'Positie gezin niet schaden' DEN HAAG (ANP) Mi nister Van Agt (Justitie) heeft gisteravond voor de televisie verklaard dat van hem geen wetsvoorstellen te verwachten zijn die schade zouden doen aan de positie van net gezin in de samenleving. In de NOS-rubriek "Den Haag vandaag zette de be windsman enkele vraagtekens bij het initiatiefwetsontwerp van de socialist Roethof, dat de strafbaarstelling van degene die minderjarigen boven 12 jaar verbergt wil opheffen, als de hulpverlening "zorgvuldig" is. "Zorgvuldige hulpverlening" is een heel vaag begrip, het zou betekenen, aldus minister Van Agt, dat de hulpverlener zo spoedig mogelijk contact moet opnemen met de ouders. Vliegende Hollanders in boekvorm SCHIPHOL In aanwezigheid var de top van de Nederlandse lucht' vaart heeft de 41-jarige reclame, ontwerper, illustrator, tekenaar ei fotograaf Thijs Postma gisteren in stellen Het tweede kamerlid H. Roethof (PvdA) zei dat gisteren bij de pre sentatie van een initiatief-wetsont- werp die voorziet in het niet meer zonder meer strafbaar stellen van hulp aan minderjarigen. Samen met mevr. mr. R. M. Haas-Berger (PvdA) zal hij het wetsontwerp bij dc kamer indienen. "Dit wetsontwerp is pas een begin. Maar het gaat een kamerlid te bo ven om de hele problematiek te doen. Met het maken van deze wet is al geruime tijd gemoeid geweest", al dus de heer Roethof. In het initiatief-wetsontwerp wordt aan artikel 280 van het Wetboek van strafrecht (dat handelt over het hulp 5 ningen, die permanent in de Avio- dome tentoongesteld worden, ontvin gen de president-directeur van de KLM, drs. S. Orlandini het eerste exemplaar van dit boek uit handen 'an directeur C.A.J. Van Dishoeck, /an uitgeverij Unieboek bv. Het boek, 168 pagina's dik, begint met de waaghalzerij, het kunst- en DEN HAAG (ANP) Tot dus- taris Hendriks van Volksgezondheid vliegwerk rond de eerste Nederlandse heeft het onderzoek naar de gisteren in de Tweede Kamer gezegd vluchten en luchtvaartdemonstraties. de Aviodome op Schiphol zijn eer- derjarigen) toegevoegd: "Het ste boek, "Vermetele Vliegende Hol- gaande is niet van toepassing op hem landers", gepresenteerd. die handelt in het ]jader van zorgvul. Temidden van zijn jliegtmgteke- hulpverlening aan de minder- 1 A""" jarige van twaalf jaar of ouder' Wijkcentrum Merenwijk is in studie LEIDEN Wethouder had, in het overleg over het wijk centrum in de Merenwijk, gehoopt op positievere houding van de ker ken Gisteravond besprak hij in de commissie voor samenlevingsopbouw situatie die momenteel ontstaan is, waarby de gemeente de mogelijk heid bestudeert om het wijkcentrum zelf te bouwen en dan over te dra- aan de beheerstichting. Wethou der Tesselaar had hier vooralsnog weinig animo voor. Oorspronkelijk zouden rijk en ge meente zorgen voor een subsidie van 1,1 miljoen, en zouden de kerken in de Merenwijk tezamen met enkele daar actieve groeperingen de reste rende anderhalve ton opbrengen. De kerken en groepen zouden zich ver enigen in een beheerstichting die het uw zou laten bouwen en zou ex ploiteren. Later trokken de kerken zich enigszins terug, bezorgd over de financiële consequenties. Tesselaar de indruk dat ze nu het finan ciële risico naar de gemeente wilden schuiven. De gemeente zou dan het tentrum bouwen, en dat overdragen aan de beheerstichting. Deze nieuwe constructie wordt momenteel bij de gemeente bestudeerd. stuur gese socialistische partij van Mario Coares onvoorwaardelijk steunen. Dit staat in een verklaring naar aan leiding van andere geluiden van in dividuele PvdA-leden, zoals het Tweede Kamerlid ir. A.J. Voortman. Voortman vindt, dat de PvcA meer steun aan het streven van de commu nistische partij v. Portugal zou moe ten geven. "De Nederlandse socialis ten willen voorkomen dat zij het stempel anti-communistisch krijgen opgedrukt", staat in de verklaring. "Onze steun aan het verzet van Soa- res en zijn partij tegen het commu nistische streven naar monopolise- de macht 3 de PvdA blijft de Portu- cipieel andere orde dan een anti- communisme dat onder democrati sche voorwendsels slechts streeft naar behoud en bevordering van oude machtsposities, voorrechten en kapitaalsbelangen." De PVdA pleit voor een "plurifor me socialistische democratie" op vrije verkiezingen herkomst van de publikatie in het tijdens het mondelinge vragenuurtje, blad van de unie van ziekenfondsen tje. over het wetsontwerp 'algemene wet Onlangs publiceerde het blad van gezondheidsverzekering' geen resul- ae unie de inhoud van het desbe- taat gehad, bij het departement treffende wetsontwerp, dat nog ge- <an Volksgezondheid noch bij de helm is. Het ontwerp passeerde de ze zomer de ministerraad en ligt thans, zonder het hoofdstuk over de lastenverdeling, voor advies bij de *aad van state. Het NVV is blij met netgeen tot nu toe bekend is geworden nieuwe volksverzekering. De nieuwe algemene wet heidsverzekering, die thans in ont werp gereed is, kan de ontwikkeling van de gezondheidscentra een stoot in de goede richting geven. 'Daar kunnen we alleen temeer omdat tensporige inkomens van een aantal artsen aan banden wordm gelegd', aldus het NW in 't blad 'De Vak beweging'. Het ontbreken van de raming van totale kosten en de verdeling Premie awbz volgend jaar drie procent AMSTELVEEN (ANP) De Zie kenfondsraad heeft gistermiddag besloten staatssecretaris Hendriks 'Volksgezondheid) te adviseren de premie voor de algemene wet bij zondere ziektekosten (AWBZ) 1976 te verhogen tot 3 pet van wat wordt de lasten in het wetsontwerp volks- Voorts zijn hoofdstukken opgenomen over prins Bernhard, de tweede we reldoorlog, de strijd in Indië en over de operatiees vanuit Australië en Engeland. Beroemde namen ontbreken in dit boek niet. Zo komen mannen als Versteegh, Plesman, Snijders, Weber, Koen Parmentier, Viruly en Van Dijk aan de orde. i- Voor militairen beroep mogelijk daarmee »kmdebut bij Hoge Raad ►mens van een aantal J DEN HAAG (SP) Na een uit spraak van het Hoog Militair Ge rechtshof kunnen militairen voortaan nog in beroep gaan tegen de uit spraak van het militaire hof bij land. genoemd" het premieplichtig inko- verzekering tegen ziektekosten maakt het hoogste rechtscollege men. Het percentage is thans 2.7. het ook het Verbond van Nederland- de Hoge Raad. Intheorie zou met een geringe ver hoging voor 1976 kunnen worden volstaan, maar verhoging tot 3 pet in 1976 zou inhouden dat, voor zover bekend, een verhoging met 0. Ondernemingen onmogelijk een Tot nu toe was een dergelijk be- oefinitief oordeel uit te spreken over roep niet mogelijk. De Tweede Ka- deze materie. Dit deelt het Verbond mer had gisteren nog geen minuut mee in zijn orgaan Onderneming. t odig om het initiatiefwetsontwerp Het Verbond verwacht dat een dat deze verandering bewerkstellig- meningsuiting. Daarbij kun- voerd. De ziekenfondsraad wijst de- 1977 moet worden doorge- nieuwe volksverzekering zal leiden de aan te nemen. lastenverzwaring, die i heid nen, aldus de verklaring, ontwikke- ze variant echter af op grond van der de huidige economische situatie lingen naar een participatie-demo- de onzekerheid die ook nu nog in de volstrekt uitgesloten is. Bovendien cratie (in de vorm van zelfbesturen- ramingen van de te verwachten gaat het hier de eenheden aan de basis) een be- inkomsten en uitgevaven zit en het VNO om langrijke en noodzakelijke verdieping cmdat men een ongelijkmatige pre- van de parlementaire democratie mie-ontwikkeling minder wenselijk vindt. Roethof: "Als de ouders kind dus menen dat er niet zorgvul dig te werk gegaan is bij de hulpver lening, kunnen zij naar de rechter stappen. En die bepaalt dan wel of dat al dan niet zo is". De heer Roethof over waarom hij met de wet kwam: "Een kind in nood de helpende hand toesteken is nog steeds strafbaar. Daar leek ver andering in te komen indertijd toen de Haagse Joenlt werd vrijgespro ken. Maar het arrest van de Hoge Raad in die zaak luidde dat het strafbaar bleef". "Uit het arrest bleek naar mijn mening wel dat de Hoge Raad tot die beslissing moest komen omdat een uitsluitingsgrond ontbrak. Als mijn initiatiefwet wordt aangenomen dan is die uitsluitingsgrond er. Bij hulp ter goeder trouw wordt dan niet meer automatisch gestraft", aldus het PvdA-Kamerlid. Het PvdA-kamerlid had weinig ver trouwen in de berichten van de laat ste tijd dat op het departement van Justitie zou worden overwogen het betreffende wetsartikel te wijzigen. Wel heeft staatssecretaris Zeeval- king tegen de heer Roethof gezegd dat hij overwoog om er een zinsnede aan te wijden in de memorie van toe lichting bij de komende begroting. "Toen ik daar met minister Van Agt over sprak", aldus Roethof "zei deze dat het alleen maar een sugges tie betrof en dat het bepaald nog geen voornemen was. Er staat nog geen letter op papier, laat staan dat we er een gedachte over hebben, zo zei Van Agt tegen mij". Roethof: "Ik kreeg daaruit niet het vertrouwen dat Van Agt nog deze regeringsperiode met een wets wijziging zou komen". De kans lijkt overigens groot dat het initiatief- Tijdens het debat in de eerste ka mer werd geen bezwaar gemaakt tegen de mogelijkheid dat militai ren in beroep kunnen gaan bij de wetsontwerp door de kamer komt, Hoge Raad. Vandaar dat de kers- gezien de motie van februari die de te zaak. verse NOS-voorzitter Jürgens een kamer aannam en waarin de rninis- Van sociale nood op dit punt kan initiatief wetsontwerp indiende ter werd gevraagd het betreffende bepaald niet worden gesproken. waarbij dat werd geregeld. wetsartikel te wijzigen. Leidenaar (52) Kamerdebat over derde nota Ruimtelijke Ordening pleegde ontucht met jongetje LEIDEN De Haagse rechtbank veroordeelde gisteren een 52-jarige opperman uit Leiden terzake meer malen plegen van ontucht met een thans U-Jarig Jongettje, tpt 'n geld boete van 250 gulden en voorwaar delijk 2 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. De rechtbank hield er rekening mee, dat verdachte nog niet eerder voor een dergelijk feit is veroor deeld. DEN HAAG (SP) Er wordt in de Tweede Kamer nogal vei-schillend geoordeeld over de Oriënteringsnota, het eerste deel van de Derde Nota Ruimtelijke Ordening dat door mi nister drs. Gruijters aan het parle ment is aangeboden. Tijdens het kamerdebat, gistermid- 'dag begonnen, kwam de felste kri tiek van de zijde van de VVD. De liberale woordvoerder drs. Scherpen- huizen vond de nota vrijblijvend en vaag. "In die vaagheid", zo zei hij, "maakt het mogelijk met een arse naal van breekijzers, hobby-ideetjes aan de gemeenschap op te dringen". Gesteund door de SGP'er Van Ros- sum viel Scherpenhuizen de minister vooral aan op de door hem bepleite beperking van het autogebruik. Van Rossum: "De auto willen te rugdringen ten gunste van het openbaar vervoer getuigt van wei nig psychologisch inzicht. De nota is niet het ordenen van de ruimte maar een slag in de ruimte". KVP- woordvoerster mevrouw Groensmit-Van der Kallen vond het een goede zzaak dat in de Oriënte ringsnota naast de reeds bestaande hoofdlijnen (gebundelde deconcentra tie, spreidingsbeleid en openhouden centrale groene ruimte) drie nieuwe elementen zijn toegevoegd: de zorg voor het milieu, de beheersing van de groei en de vermindering van onge lijkheid en achterstand. De KVP wil een bijzondere ka mercommissie voor het Waddenge bied om te voorkomen dat een stuk uniek natuurgebied verloren gaat door activiteiten die daar tegenin druisen. Ook de PvdA vindt dat de nota te vaag is, met name door het ontbre ken van alternatieven. Binnen de socialistische fractie heerst twijfel over de juiste aanpak van het sprei dingsbeleid. PvdA-kamerlid Giebels drong er bij minister Gruijters op aan dat in de komende verstedelij- kingsnota het spreidingsbeleid wordt heroverwogen. De CHU-spreker Tolman zei grote bezwaren te hebben tegen een ver dere beperking van het agrarisch ge bruik van de aanwezige ruimte door middel van voorschriften in bestem mingsplannen. De gevestigde belan gen van land- en tuinbouw moeten duidelijk worden erkend. PPR en D'66 (de eigen partij van de minister) toonden zich nog het meest ingenomen met de nota, maar wel vroeg D'66-kamerlid Beek mans zich af welke invloed Gruij ters heeft op 'autonome processen' die het ruimtelijk beleid doorkruisen. Als voorbeelden noemde hij de bouw van gigantische academische zieken huizen in Amsterdam en Leiden. Verschillende fracties tenslotte kri tiseerden het ontbreken van de geldelijke consequenties van de doel stellingen uit de nota.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7