Leids telefoonnummer krijgt er vannacht een cijfer bij GEMEENTE WIL PROCEDURES NIEUWBOUW AZ STOPZETTEN Stationsplein omhoog en tunnel naar Plesmanlaan Veertig man in touw bij de omschakeling Nieuwe wijkcentrale voor de Merenwijk .Anfieiv, Toegangskaartje voor zwembad duurder 90 CENT R LITER! Veel schoolverzuim is moeilijk aan te pakken Tekort Kreatief Sentrum 80 mille flfiriBOUU/KEUKEMS VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1975 LEIDEN De 35.000 telefoon abonnees in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest zijn vandaag voor het laatst bereikbaar na het draaien van vijf cijfers. Morgen is dat niet genoeg meer, want dan is het lokale net van Leiden over geschakeld op nummers van zes cijfers. Die omschakeling volgt op de al eerder doorgevoerde ver andering van het kengetal van Leiden (nu 071) en is noodzake lijk om in de toekomst over meer aansluitingen te kunnen be schikken. Op dit ogenblik ligt de topca paciteit van het aantal uit te ge ven telefoonnummers rond de 40.000 maar verwacht wor^t dat het aantal in 1980 zal zijn uitge groeid tot ongeveer 54.000. Het aantal telefoonbezitters zal daar iets onder blijven, omdat de PTT steeds een aantal nummers in reserve houdt. Het ene cijfertje, dat er van nacht bijkomt, betekent voor de dat zijn zij die aangesloten zijn op de wijkcentrale aan de Corne lls Schuijtlaan een capaciteitsuit- stigheid van de omschakeling is wel dat de centrale aan de Corne lls Schuijtlaan, een 8 te staan. De bedoeling was aanvanke lijk dat elke wijkcentrale een eigen eerste cijfer zou krijgen, maar gezien de technische pro blemen is dat voor Oegstgeest niet gelukt. Een prettige bijkom- nachts de helft van de nummers in de centrales om te schakelen. De andere helft komt na mid dernacht aan bod. Mocht het te lefoonverkeer in de late avond uren echter gering zijn dan zal op dat tijdstip reeds een groot aantal omschakelingen kunnen plaatsvinden. Dat zo'n technisch karwei vcij- wel altijd in de nacht van vrij- «j dag op zaterdag wordt uitge- voerd heeft volgens de heer G. Verstraaten. directie-seoretaris van het telefoondistrict Leiden, PTT een vrij omvangrijke en in gewikkelde technische procedure, die de afgelopen weken reeds op diverse punten is voorbereid. Vol gens ir. F.B. Esselink, chef on derhoud telefooncentrales regio, wordt vanavond om zeven uur een begin gemaakt met de om bouw van de registers. Daarbij ziin 30 mensen van de PTT be trokken en nog eens 10 man van de Nederland Standard Electric Maatschappij, de leverancier van de apparatuur in de schakelsta tions. In principe moet het zaak je rond drie uur 's nachts ge klaard zijn. Het plan is om tussen zeven uur 's avonds en twaalf uur 's die met een 6 beginnen, een vooropgezet doel. Het geeft de PTT-mensen de gelegenheid om geleidelijk in te spelen op de nieuwe situatie. Eventuele man kementen kunnen verholpen worden voordat op maandagoch tend de grote stroom van tele foontjes weer losbarst. Het lokale Leidse net heeft op d't ogenblik de beschikking over vier wijkcentra en een knoop puntencentrale. De centrale voor het centrum van de stad omvat alle nummers, die nu beginnen met een 2, 3 of een 4. Vanaf mor gen komt daar het ciifer 1 voor. De nummers van de centrale Oegstgeest beginnen met een 5 en ook daar komt nu een 1 voor. De Leiderdorpse telefoonabon nees, die nu nummers hebben, die met een 9 beginnen, houden hun huidige nummer maar er wordt een 7 voor geplaatst. Ten slotte komt er voor de telefoon- breiding ondergaat van 1000 nummers. Die zullen niet direct illemaal uitgegeven worden, maar rijn bedoeld voor de te verwach ten groei in de toekomst. Verder opent de omschakeling de mogelijkheid om in het lokale Leidse net een zogenaamd "door- kiestelefoonnummer" te krijgen. Een dergelijk nummer maakt bet mogelijk om zonder tussen komst van een telefoniste interne nummers van bijvoorbeeld een bedrijf te bellen. Mocht iemand na vandaag toch per ongeluk het oude nummer draaien dan krijgt lij een bandje te horen, waarop wordt verwezen naar het nieuwe telefoonboek. Wat het aantal aanvragen om ■en telefoonaansluiting in Leiden en naaste omgeving betreft, zegt plaatsvervangend chef commer ciële zaken A. L. Hollemans, dat zich op dit ogenblik weinig pro blemen voordoen. Voor het cen trum, alsmede voor Oegstgeest en Leiderdorp bestaat er op dit ogenblik geen wachtlijst. Alleen aan de vraag in de Merenwijk kan op dit ogenblik niet worden vol daan. Maar ook daarvoor wordt door de PTT aan een oplossing gewerkt. Naast de bestaande centrale voor interlokaal verkeer aan de Wil lem de Zwijgerlaan zal een vijf de wijkcentrale worden gebouwd ten behoeve van de Merenwijk. Volgens de planning moet de cerv- trale in het eerste kwartaal van 1977 gereed zijn, maar gepoogd zal worden de bouw nog iets te bespoedigen. De nieuwe centrale geeft de beschikking over 1600 nieuwe nummers. Voor Leider dorp is een uitbreiding met 2200 nummers in de pen. Directie-secretaris Verstraaten vertelt, dat het moeilijk is om he lemaal met de nieuwbouw gelijk te lopen, omdat voorbereiding en bouw van een nieuwe centrale ongeveer drie jaar in beslag neemt. Om zo goed mogelijk op de hoogte te zijn neemt de afde ling prognose en statistiek van de PTT jaarlijks contact met de ge meenten op om te informeren naar geplande nieuwbouwwijken. Dp basis daarvan wordt beslist >ver een uitbreiding van het tele foonnet. ADVERTENTIE 31eAntLekt LEIDEN De gemeente zal aan het rijk de vraag voorleggen of het toegestaan is om de voorbereiden de procedures tot uitvoering van het nog officieel geldende plan voor de bouw van een nieuw academisch ziekenhuis in Leiden voorlopig stop te zetten. De reden daarvoor is, dat de gemeente mee wil praten over de alternatieve plannen, die kennelijk in de maak zijn. Wanneer het verzoek van de gemeente wordt ingewilligd, dan wordt met name de zg. artikel 19-pro- cedure, volgens welke het mogelijk is om een bouwplan uit te voeren, voordat het bestemmingsplan is goedgekeurd, voorlopig nog niet van kracht. In principe is de gemeente met deze procedure akkoord gegaan overeenkomstig een voorwaarde ln het inmiddels goedgekeurde koop- ADVERTENTIE contract dat tussen rijk en gemeen te is gesloten voor oa. de grond waarop het nieuwe ziekerpiuis moet •worden gebouwd, maar Gedeputeer de Staten moeten hun toestemming geven. De Werkgroep Milieubeheer heeft, zoals bekend, bij G.S. een be zwaarschrift ingediend tegen het eventueel toepassen van de artikel- 19 procedure. Het schriftelijk verzoek, dat de ge meente nu aan het rijk, i.e. de bouwcoördinator ir. Doets, gaat richten, is het resultaat van een lang durige discussie gisteravond in de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, waarin de Werkgroep Milieubeheer de gele genheid kreeg haar bezwaren toe te lichten. Een lid van de werkgroep. Udo de Haes, sprak er zijn verba zing over uit dat, ondanks uitspraken van staatssecretaris Klein medede lingen in een universitaire commis sie en diverse kranteberichten over het maken van alternatieve bouw plannen, e'r niets van de zijde van de gemeente Leiden wordt vernomen. Wethouder Waal maakte duidelijk waarom niet. De gemeente staat één ding duidelijk voor ogen: zij moet niet als schuldige kunnen worden aangewezen, wanneer de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis niet doorgaat. Contractueel is de gemeen te verplicht om medewerking (o.a. in de vorm van een artikel-19 proce dure) te verlenen. Voldoet ze daar niet aan, dan is het rijk gerechtigd, wanneer de nieuwbouw niet doorgaat om de grond terug te verkopen. Het geen voor Leiden een strop van vele miljoenen zou betekenen. Om deze reden zijn Waal en zijn ambtena ren er sterk voor geporteerd om de zaken in ieder geval formeel af te handelen, omdat het academisch ziekenhuis een concreet (maar om streden) bouwplan heeft ingediend. In een gesprek met het college van B en W, heeft bouwcoördinator Doets, volgens Waal zelfs nog eens expli ciet verzocht om de procedures door te zetten. Daarom manoeuvreert de gemeente zo voorzichtig mogelijk- Overigens gelooft Waal in feite zelf ook niet meer, dat het huidige "Tekort °oort\elden wegwerken" Bij BouwVaria Zoeterwoudsewegll Leiden LEIDEN Een toegangskaartje voor het gemeentelijke zwembad "De Vliet" zal het volgend seizoen een flink stuk duurder worden. De tarieven zullen worden afgestemd op die welke gelden voor de zwem baden in de omliggende gemeenten. Volgens wethouder Tesselaar ste ken de Leidse tarieven daarbij nu gunstig af. Een uitzondering zal worden gemaakt voor de persoon lijke en gezinsabonnementen. De Sportstichting zal worden verzocht de verhoging van de entreeprijzen te bekijken. Het is één van de beleidsvoorne mens die wethouder Tesselaar voor 1976 heeft. Een ander streven is om het sportveldentekort, dat er in Lel den reeds geruime tijd bestaat in tien jaar op te heffen. Om dat mo gelijk te maken zullen elke twee jaar drie sportvelden en één sport accommodatie gerealiseerd moe ten worden. Voor Tesselaar hebben deze sportvoorzieningen de hoogste prioriteit. Hoger dan de anderhalf miljoen aan wensen die de Sport stichting bij het gemeentebestuur heeft gedeponeerd voor 1976. Het komende jaar zal vastgelegd moeten worden waar een nieuw sportcomplex zal kunnen verrijzen. Wethouder Tesselaar denkt daarbij aan het Vlietpark, omdat zoals hij zegt we De Kwaak wel kunnen vergeten". Overigens zal over de sportvelden binnen afzienbare tijd een nota verschijnen en komt er een herziene zwembadnota. Wat de recreatie betreft denkt wethouder Tesselaar een uitbreiding van een bestaand volkstuinencomplex of het creëren van een nieuwe. „Lopende kwesties" in de sport- en recreatie sector zijn volgens wethouder Tes selaar: de zaak Welzijnsbron (bouw zwembad met LDM-gelden), de bouw van een eventueel tweede zwembad, het tweede sportvelden complex in het Morskwartier, de accommodatie op het schoolsport- veld aan de Saffierstraat, de aan leg van een schoolsportveld in de Merenwijk, de Recreatieraad en het Plassenschap in oprichting. bouwplan inderdaad zal worden uit gevoerd. Zoals bekend bestaat bij staatssecretaris Klein de wens om in ieder geval een goedkoper plan te realiseren. Ook officieel heeft hij inmiddels bevestigd, dat daar een studie van wordt gemaakt, al heeft hij niet concreet aangegeven welke alternatieven er zijn. In ieder ge val wordt nagegaan in hoeverre ge bruik te maken is van de bestaan de gebouwen van het academisch ziekenhuis. Gegeven deze ontwikke ling vond het raadslid Peters (PvdA) 't geen risico om de procedures rond het huidige bouwplan stop te zetten. "Ik geloof dat geen redelijke rech ter de gemeente zou kunnen veroor delen, omdat we niet doorgaan met een plan, waarvan we zeker weten dat het toch niet uitgevoerd wordt". Beijen (PPR/PSP/D *66) verweet Waal dat het financiële belang in zo sterke mate momenteel zijn be leid bepaalt. Bovdndien ontkende hij, dat de gemeente verplicht was om de ai*tikel 19-procedure in gang te zetten, omdat de gemeenteraad des tijds bedongen had, dat er eerst o- vereenstemming moest zijn over de indeling van het terrein. Die over eenstemming is er volgens1 Beijen niet. Maar volgens Waal wel, omdat slechts het college van B en W en het academisch ziekenhuis in deze partij zouden zijn. De wethouder en de commissie sloten in feite een compromis, door het besluit te ne men om aan het rijk nog eens ex pliciet te vragen of de procedures moeten worden voortgezet. Intussen deed de Werkgroep Milieu beheer de suggestie om een onafhan kelijk coördinator te benoemen, die zich zou moeten gaan bezighouden met de verschillende mogelijkheden. Een soortgelijke procedure is gevolgd bij het .ontwikkelen van een alterna tief voor het zg. Wtite Singelplan. De commissie wilde over deze sug gestie nog geen uitspraak doen. Men wacht het antwoord van het rijk af. Commissiebeter toezicht als minimale bezetting i/an de sec tie leerplichtzaken genoemd: een ambtenaar voor het toezicht op de volledige leerplicht, een imbtenaar voor het toezicht op de partiële leer plicht en een bureau-amotenaar oor leerplichtzaken. De commissie non zich hier bij aansluiten, maar achtte dit nog geen definitieve op lossing van de problemen. Wet houder Tesselaar zegde toe, een groepje mensen bij elkaar te halen oat zich nog eens diepgaand over deze materie zou beraden. LEIDEN Momenteel is er bij het Kreatief Sentrum een tekort van 40.000 gulden; wanneer men hierbij het aantal vorderingen optelt, komt men tot een totaal tekort van 80.000 gulden. Wethouder Tesselaar deed deze mededelingen gisteravond in de commissievergadering voor on derwijs, sport, recreatie en samen levingsopbouw. Het aspirant-bestuur dat inmiddels bereid is gevonden het Kreatief Sentrum eventueel op nieuw op poten te zetten, vraagt als krediet honderdduizend gulden van de gemeente, in de vorm van een rekening courant. Het ministerie van CRM zou de rente van dit krediet moeten opbrengen. Met CRM moet over deze financiële zaken nog na der overleg worden gepleegd. Momenteel wordt gewerkt aan een overzicht van de financiële situatie; CRM had enige tijd terug het Krea tief Sentrum al willen sluiten om dat de rekening over 1974 nog niet was ingediend, en er evenmin iets bekend was over de situatie in 1975. Binnenkort zal Tessel&ar opnieuw kontakt opnemen met CRM om de dan bekende financiële situatie te bespreken. Na dat overleg zal de wethouder zijn eigen standpunt bq- palen. De beslssing van het aspi rant-bestuur om aan de slag te gaan, nadat het dus kennis heeft geno men van de financiële mogelijkhe den, zal uiterlijk 16 september ge nomen dienen te worden. Wethouder Tesselaar noemde als factor die meespeelt bij de uiteinde lijke beslissing over het Kreatief, de mogelijkheid om de beschikbare sub sidie aan te wenden in de Meren wijk. Moeilijkheid hierbij is, dat CRM pas op de derde dinsdag van sep tember iets over subsidie-mogelijkhe den voor de Merenwijk zal zeggen, dus pas nadat 16 september een be slissing is genomen over het voort bestaan van het Kreatief. De vraag blijft op dit moment of CRM en gemeente bereid zijn op nieuw geld te steken in het Kreatief, nu gebleken is dat er al zulke tè- korten zijn. LEIDEN De enderwijs was het gisteravond una niem eens over de., noodzaak het toezicht op de naleving v?.n de leerplicht te verbeteren. Bij de des betreffende nota werd wel de kant tekening geplaatst dat deze te on duidelijk was; buiten kijf was dat de sectie leerplichtzaken uitgebreid diende te worden, maar men cirong aan op vorming van een commissie cue zich nog eens diepgaand met de hele materie zou bezig houden. Dit om te voorkomen dat men over een jaar weer met hetzelfde probleem zou zitten. Uit de uitlatingen van de aanwe zige schoolhoofden bleek dat de hui dige situatie onhoudbaar is. De enige leerplichtambtenaar van de gemeente, de maatschappelijk werk ster mevr. Bosman, kan m haar eentje onmogelijk alle meldingen *an schoolverzuim nalopen. Daarbij zijn er formeel wel sancties op het schoolverzuim, maar in de praktijk b omt daar niets van terecht. "Bij heleboel gevallen geef je het op den duur op". "Als je ze vijftig gulden boete geeft, hebben ze die cag achter de kraakwagen driehon- cerd gulden verdiend". 'Op de vee markt valt echt wel wat te verdie- ren. Een knulletje van acht jaar komt al gauw aan twintig, dertig gulden per dag". "Nu is het toezicht op de leerplicht een giller, met extra mankracht zou je het een beetje in kunnen dammen". "De terugslag op de goede leerlingen is zo ellendig, ik ben een paar goede leerlingen kwijtgeraakt, die zagen dat anderen weg bleven. We moeten ook denken aan de kinderen die wel naar school willen; die moeten gesteund worden". Aldus een bloemlezing uit de op merkingen die gisteravond gemaakt werden. In de commissie werd de sugges tie gedaan om ook andere instanties in te schakelen, zoals ouders in wijkcomités en schoolraden. Me vrouw Bosman drong er op aan het toezicht op de leerplicht liet te zeer aan het stadhuis te binden: "De stap naar het stadhuis is voor een heleboel mensen een .iele grote stap. Bij een onderwijswinkel bij voorbeeld loopt men veel makkelij ker naar binnen". In de nota wordt Met de handen in de zij staat de Leidse VVV-directeur Dekker in zjjn nieuwe onderkomen aan het Stationsplein. De VVV verhuist van de ene kant van het plein naar de andere in verhand met de uitbreiding van het Leidse station. LEIDEN Een ophoging van het Stationsplein tot aan de hoogte van het perron en een tunnel voor het verkeer in de richting van de Plesmanlaan daaronderdoor. Ziedaar een schets, die onlangs is ontworpen door de dienst gemeentewerken en die inspeelt op de situatie bij het station, wanneer de Schip- hol-spoorlijn er eenmaal is en voor de verwachte grote toename van het reizigersaanbod zal heb ben, gezorgd. Volgens de schets, die gister avond door de heren Vos en Post aan de raadscommissie voor ruimtelijke ordening werd ge toond, wordt de Stationsweg als het ware tot aan het station ver lengd en met 1.10 meter ver hoogd, tot het niveau van het bordes. Deze ophoging zou be stemd zijn voor het openbaar vervoer, fietsers en voetgangers. Zij bevat een aparte busstrook. Het plan verkeert nog in een zeer pril stadium; wel heeft een com puter berekend dat. op dergelij ke wijze in feite de minste ver keersoverlast wordt veroorzaakt. Een voorwaarde is dan wel dat de Valkbrug wordt aangelegd. De NS hebben de schets van ge meentewerken in studie geno men. Van Leiden is geen steun te verwachten voor het alternatie ve tracé van de Schipholspoor- lijn, zoals het Actiecomité Schip- hollijn Warmond zich dat voor stelt. In dat alternatief zou de lijn niet via het centraal sta tion in Leiden, maar via een te bouwen station in Leiden-oost lopen. De commissie liet een ver tegenwoordiger van het comité weten een dergelijke opzet niet te kunnen steunen. ADVERTENTIE kijken en kiezen bijde jCastensoeclalist in Zoeterwoude. Een perfect, ingenieus, comfortabel èn betaalbaar'. y uitnodiging voor ieder die nietste veel wil betalen voor een Bij de Kastenspecialist altijd 10 15% goedkoper. aanbouwkeoken van topkwaliteit. Kijk rustig rond in onze Desgewenst compleet geplaatst. Vraag vrijüijvendadvie&err showroom met wel15 tompleet ingerichte keukens en ont- offerte. Neem de maat van uw keuken mee. dek de eindeloze mogelijkheden die het TOPMERK NOLTE biedt voor uw keuken-op-maat. Hoe wilt u het hebben Massief of gefineerd eiken, kunststof in de modernste kleuren, met of zonder inbouwapparatuur. Keus uit massief houten, betegelde. R.V.S. en vele kleuren kupststof aanrechtbladen. Gemak dient de vrouw ineen NÖLTE-keüfcen: technisch Hoge Rijndijk 315ZdetetwoudeTel. 071 - T44154 Rijksweg4a: vanuit R'dam afslag L'dorp/lltrecht vanuit A'damafsfgg Leiden/ytreicht

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3