Auto van zuster Huibers staat al maanden stuk DEZE WEEK bij HUBO: tapijt spaanplaat iwandschroten Teekens in Olga- complex niet erg waarschijnlijk mnujuiiiLUJ» Verontrustingkan geen monopolie zijn voor één groepering PORTIEKFLAT MACHINIST wiel laadschop Firma Omtzigt VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1975 Missie vraagt dit weekeinde 3,5 miljoen voor verkeersmiddelen Zuster Huibers uit Leiden is werkzaam geweest in het Batu- gebicd op Java. Zij kwam on langs met ziekteverlof naar Ne derland terug, maar heeft de Miva, de veertig jaar oude mis- sieverkeersmiddelenaetie drin gend gevraagd, haar aanvraag voor een ambulance te hand haven. "Een ambulance vraag Je niet voor Jezelf. Onze groep zusters heeft dringend een zie kenwagen nodig. In de streek Batu is praktisch geen medi sche zorg. Vele jaren terug hebben we daar een ambulan te polikliniek ingezet en veel kunnen doen in de dessa's. Na de dagtochten namen we de ernstig-zieken mee of moeders die voor een moeilijke beval ling stonden. Sommigen brach ten we dan door naar Malang. Maar deze auto van 1964 is volkomen versleten; hij staat dan ook al maanden stuk. De zusters hebben een auto kun nen lenen in afwachting van hulp van de Miva. Ik hoop werkelijk, dat de Miva na Mi va-zondag snel kan helpen". Missionaris Van der Hulst uit Leiden dient als econoom een bisdom in de Afrikaanse staat Malawi. Hij is ook secretaris van een Afrikaanse bissclfbp. Het bisdom Blantyre telt 33 parochies. Er wonen 341.000 rooms-katholieken. Pater van der Hulst moet veel reizen en is hij thuis dan is hij aalmoeze nier van het grote ziekenhuis in Blantyre. Bovendien doen parochies die met een priester tekort zitten in de weekeinden vaak een beroep op zijn assis tentie. Voor zijn werk heeft pa ter Van der Hulst uiteraard vervoer nodig. Zijn vijf Jaar oude auto is versleten en ook hij heeft de Miva hulp ge vraagd. Pater Van-Winden, ook al uit Leiden, is werkzaam in de pa rochie Santopolis in Brazilië, die een oppervlakte heeft van 350 kilometer. Er wonen 3500 rooms-katholieken, verspreid over een flink aantal dorpen. Het is een echte binnenland parochie, met slechte wegen, kleine kernen, waar eenvoudige Rekordbedrag De Miva houdt in het komen - de weekeinde haar jaarlijkse kol- lekte- en giro-aktie om Neder landse missionarissen en hun inheemse kollega's mogelijkheden te hoopt een rekordbedrag van 3,5 miljoen gulden bijeen te krij gen. Dan komt ze dicht bij de 4 miljoen, waarmee zij 568 aan vragen kan honoreren. Evenals andere organisaties ten behoeve van de missie heeft de Miva in de loop van veertig jaar een spectaculaire groei doorgemaakt. In 1939 kon zij met enige trots vermelden, dat ze 7 auto's, 50 motorfietsen, 77 fietsen, 3 buitenboordmotoren en 2 kapelwagens had kunnen aan bieden, een bedrag, dat nog met duizenden geteld kon worden. In 1961 waren die duizenden hon derdduizenden geworden. In 1966 passeerde het budget voor het eerst het miljoen, drie Jaar later twee miljoen en in de ja ren zeventig 3 miljoen. In de periode van 1961 tot 1973 keer de de Miva in toaal ruim 13 mil joen gulden uit. Voor de periode 1970-1980 moet met een drievoud van lit be drag worden gerekend. Met de vier miljoen, die de Miva dit jaar verwacht, kunnen 568 aan vragen worden gehonoreerd. Dat wil zeggen, ongeveer twee derde van de ruim 06 aanvra gen, die bjj de Miva zijn bin nengekomen. Zou aan al deze aanvragen worden voldaan, dan was daarvoor een bedrag nodig van ruim 6,6 miljoen gulden. Verschuiving een priester veel te doen is bij het vooruithelpen van de be volking. Bij dit werk kan hij eigen vervoer niet missen. Van daar dat ook hij vol verwach- Uit een gedetailleerde verant woording van de bestede gelden blijkt, dat van de ruim 4 miljoen gulden over 1974 er ruim 2 mil joen werden uitgegeven voor vervoersmiddelen in Afrika, ruim 1,3 miljoen voor Azië, bij na 1 miljoen voor Latijns-Ame rika, ruim 150.000 gulden voor Australië en Oceanië, ruim een ton voor onderhoud van ver voersmiddelen in de missie, bij na een ton voor de missielucht vaart in Irian Barat en Zaire en tenslotte f 4.600 gulden voor de auto-technische Miva-cursus. Er is een duidelijke verschui ving waar te nemen in de ont vangers van de door de Miva verstrekte vervoersmiddelen, die i auto's (alle soor ten), tot fietsen en buitenboord motoren. Gingen ze voorheen voornamelijk naar Nederlandse missionarissen, in 1974 waren van de 671 pastores en -eligieu- zen, die aan vervoersmiddelen geholpen werden, er 357 Neder landers, 34 uit andere Europese landen en 280 eigenlanders. De enige voorwaarde, die de Miva daarbij stelt, is, dat er enige band met Nederland bestaat om dat alle inheemse aanvragen de mogelijkheden van Je Miva ver te boven zouden gaan. Steun in strijd Wie met mensen van de Mi va (giro 272249, Breda) praat over de taak van de missiona ris in zijn gebied, raakt niet al leen onder de indruk van de veelzijdigheid daarvan maar ook van de moeilijkheden die zij bij hun werk vaak moeten De heer L. Hoogwegt, direc teur van de Miva: "Missiona rissen hebben haast alle af standen ter wereld overbrugd om mensen het evangelie van de Heer bekend te maken en dit ook voor te leven. Zij staan hen bij in hun dagelijkse no den". Hun werk doen zij in toene mende mate samen met hun eigenlandse collega's. Die sa menwerking is niet overal vlek keloos, maar missionarissen be seffen goed, dat zij de kerken waarin zij werkzaam zijn ver der moeten helpen, willen die uiteindelijk zelfstandig kunnen worden. "Toch hopen vele kerken missianarissen te kunnen houden wegens hun grote inbreng aan evangelische waarden", weet de heer Hoogwegt. "Ze vieren met hun mede-christenen de eucha ristie, dopen, assisteren bij hu welijken, horen biecht, geven ca- techesatie, begeleiden doopleer lingen, vormen kleine basisge meenschappen, geven retraites, leiden tijdschriften en kranten, zorgen voor radio-uitzendingen, bouwen ook huisjes, werken op het veld, slaan waterputten, helpen bij de aanleg van wegen en dijken, brengen landbouw producten naar de markten, richten coöperaties en spaar kassen op, bouwen ziekenhuis jes en poliklinieken, vervoeren zieken, verplegen melaatsen, zorgen voor vergeten groepen invaliden, blinden, doven en bejaarden en zijn ook present waar aan de toekomst gewerkt moet worden, in de vormings huizen, op de universiteiten en in ontwikkelingsprojecten". Wie wil weten wat de kerk in de sfeer van missie, zending en werelddiakonaat aan concrete zaken zoal ter hand neemt, krijgt van zo'n lijstje voorlopig genoeg informatie. Daar heeft het evangelie handen en voe ten gekregen. Maar bij dit alles kan de hulp van de techniek niet worden gemist. Die hulpmiddelen moe ten voor veel geld worden aan geschaft. Daarvoor is nodig een massale bereidheid tot offeren, op geloof en meele ven. S. J. D.E GROOT. LEIDERDORP De voorzitter van de kerkeraad algemene zaken van de gereformeerde kerk in Lei derdorp, de heer J. Jonker, meent, dat "verontrusting" geen monopolie kan zijn voor een bepaalde groep. Hij schrijft dat in het plaatselijke hervormde-gereformeerde kerkblad "Ontmoeting'. De heer Jonker heeft moeite met de manier waarop de laatste jaren het begrip „verontrusting" in de ker ken functioneert. Verontrust-zijn lijkt te worden tot het kenmerk van een nieuwe groepering en leden van die groep worden dan gekarakteri seerd als vreemde snuiters die de "tekenen der tijden" niet verstaan. Hun binding aan het voorgeslacht is sterker dan hun betrokkenheid bij wat mens en samenleving vandaag bewegen. Bij echte verontrusting gaat het, aldus Jonker, niet om jezelf of om een selectieve groep gelijkgezinden, maar juist om de ander. Om de ge meente van Christus, die je niet ziet functioneren. Daarom kun ie niet weglopen. Jonker werkt de opvatting dat verontrusting geen monopolie 's voor een bepaalde groep zó uit: "Er zijn er die verontrust zijn Vandaag is het 75 jaar geleden, dat de chr. gereformeerde kerk in Alphen aan den Rijn werd inge steld. De man die aan de wieg van deze kerk stond, was prof. P. J. M. de Bruin. De gemeente kwam eerst bijeen in een houten gebouwtje aan de Bloemstraat. In 1915 kreeg zij onderdak aan de Van Reede- straat en in 1959 werd de geref. kerk aan de Grijpensteinstraat aan gekocht. Achtereenvolgens hebben de predikanten Van Brummen, Barth, Zwier, Baaij, Roos, Kok en Sneep deze kerk gediend. De predi kantsplaats is nu vacant. De kerk leden krijgen allen van de kerke- laad een herinnering aan het 75- jarig bestaan. Voor de geïnte resseerden: het nieuwe adres van ds. n. van Bilderbeek (die zondag af scheid nam van de doopsgezinde ge meente Leiden) is: Poggenbeekstraat 5 Arnhem. De kerkeraad heeft de pastorie aan de Houtlaan te Leiden verkocht. Aan de Nieuwmarkt in Bodegraven staat van dinsdag 2 tot maandag 8 september een tent van de Openlucht- en Tentevange lisatie Nederland, waarin elke avond cm 8 uur een samenkomst wordt ge houden. "De mensen lopen nog al tijd gemakkelijker een tent dan een kerk binnen", zegt toernee-manager Wim Griffioen. Herv. Kerk: be roepen te Vriezenveen A.A. Drost, Lemmer, te Waarder J. N. Vlijm, IJsselmuiden. over de wijze van ons samenleven. De rijken worden rijker en de ar men armer. Jesaja zat er al mee. Verontrust omdat ook de gemeente \an de Heer geen illustratie is van het leven in gerechtigheid. Er zijn er die verontrust zijn over de wijze waarop wij ons versland en onze kennis gebruiken. Een gebruik dat niet gevoed wordt door respeet voor wat ons in de schepping is toe vertrouwd. Het schijnt dat de ge meente van de Heer evenmin de weg naar een verstandig beh?er en be wuste beperking kan aanwijzen of wil bewandelen. Er zijn er die verontrust zijn over het geweld dat in onze wereld een steeds grotere plaats lijkt te krijgen. Macht en geweld die de eenvoudd- gen het leven onmogelijk maken en gerechtigheid 'tot een paskwil. Vlucht Er zijn er die verontrust zijn over de manier waarop wij als gemeente godsdienstig zijn. Verontrusten die onze vroomheid in kerkdienst enz. een vlucht vinden voor wat de Heer werkelijk vraagt. Er zijn er ook die verontrust zijn over de manier waarop wij als gemeenteleden met elkaar omspringen. We zijn vaak vreemden voor el kaar. En velen vereenzamen of gaan naar kleine groeperingen. Er zijn er die verontrust zijn over de jongeren, die de vroomheid en de theologische taalvaardigheid van vorige generaties niet meer ver staan en zo vervreemden van de Heer, Zijn boodschap niet meer her kennen. Die verontrust zijn over de onbewogenheid waarmee de ge meente de vervreemding van zovele jongeren accepteert. Er zijn er die verontrust zijn over de wijze waarop velen in de ge meente in denken en formuleren omspringen met wat ons door bij belschrijvers over Gods ingaan in deze wereld is doorgegeven. Die zich zorgen maken over de noncha lance waarmee wordt gehandeld met wat ons door vorige generaties werd overgedragen in belijdenis en dogmatiek, en die daarin de diepste oorzaak zien van de secularisatie, de vervreemding van de Heer en Zijn heil". „God-zü-dank", zo besluit de heer Jonker, "vindt bij velen verontrus ting in enigerlei vorm nog weer klank. Want deze verontrusting is het behoud van de gemeente. Haar levenskans. Zonder die verontrus ting zou de Heer Zijn gemeente wel licht als een te lauwe dronk uitspu gen". Wederom weer in voorraad: 400 cm breed 30 (K 18 mm. 205x92 -ia ip 1 lf Hl'BO Levendaal 150-152 Hoeewoerd 53 Telefoon 071-20226 op foamrug. Per meter per plaat 1U,T5 grenen paranapinePer meter 1,1J HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND Het hoogheemraadschap heeft taken op het terrein van de waterke ring, waterhuishouding en waterkwaliteitszorg in een binnen de pro vincies Noord- en Zuid-Holland gelegen gebied van ruim 100.000 ha. met ruim 1 miljoen inwoners. By de technische dienst is plaats voor een MEDEWERKER VAN HET DIRECTIESECRETARIAAT die zal worden ingeschakeld bij het voorbereiden afspraken en besprekingen, het bevorderen van de afdoening van zaken, het verzorgen van correspondentie, enz. Een met dit werk overeenkomende opleiding en ervaring is vereist. De aanstelling zal geschieden in een middelbare administratieve rang met een salaris tussen f 1.436,— en f 2.471,— per maand (naar de toe stand van 1 augustus 1975) Inlichtingen kunnen worden gevraagd bij en sollicitatiebrieven met uitvoerige informatie kunnen worden gezonden aan de ingenieur-di- reoteur van de technische dienst van Rijnland, Breestraat 59, Leiden, telefoon 071-49941, tot drie weken na het verschijnen van deze oproep. TE HUUR mooie luxe LEIDEN Z.W. zeer ruime woonkamer, aparte grote eethoek, groot balkon, 2 grote slaapkamers, badkamer met ligbad en aparte douchecel, eigen c.v. Overname stoffering en enige andere voorzieningen. Brieven onder no. 46157 bureau van dit blad. voor Bernhardstraat 7, Zoeterwoude Rijndijk. Tel. 071-23192 en 43515. LEIDEN Het lijkt nog steeds niet erg waarschijnlijk dat de vlees- warenfabriek Teekens in het voor malige Olga-complex aan de Han senstraat gevestigd zal worden, hoe wel de gebouwen bij Teekens in ei gendom zijn. In de raadscommissie voor ruim telijke ordening bleken weinig of geen voorstanders van vestiging van Tee kens op deze plaats te zijn. Het raadslid Peters (PvdA) verweet het college zelfs de uitspraak dat het in beginsel "positief" zou staan tegen de komst van Teekens in de Han senstraat. Zoals bekend hebben de bewoners van de wijk Groenoord daar ernstige bezwaren tegen. Zij vrezen overlast op het gebied van verkeer, lawaai en stank. Een woord voerder namens het wijkcomité i.o. zette gisteravond in de vergadering van de commissie de bezwaren nog eens uiteen. Hij sprak er verder zijn teleurstelling over uit, dat Tee kens geen contact met de buurt heeft opgenomen. Wethouder Van Aken (economische aangelegenheden) die even door zijn collega Waal (ruimtelijke ordening) te hulp werd geroepen schetste de situatie als volt. Teekens gaat er van uit dat het complex in de Hansenstraat een pand met een bedrijfsbestemming is. Teekens heeft ook verklaard zich te willen onderwerpen aan de bepa lingen van de Hinderwet. Het wach ten is nu op een aanvraag van de fabrikant - hij wordt spoedig ver wacht - waarna de hinderwetprocedu re op gang komt. Hetgeen betekent, dat er in ieder geval met de buurt ge sproken zal worden. "We zijn niet be zig iets door te drukken", stelde Van Aken met nadruk vast. De buurt was volgens hem nog niet bena derd, omdat er nog geen concreet plan op tafel ligt. „Ik heb gezegd: ik wil graag dat contact met de buurt, wat mij betreft 24 uur, nadat de aanvraag is binnengekomen", al dus de wethouder. Een aantal commissielden vroeg zich af, of alle moeite niet tever geefs zal zijn, omdat toch vrijwel vast staat, dat er bezwaren tegen een hinderwetvergunning zullen wor den ingediend. Het raadslid Hout man (SGP/GPV) kwam met een ander voorstel: de gemeente zou het Olga-complex van Teekens moeten kopen (mogelijk met gebruikmaking van tachtig procent rijkssubsidie) en de vleeswarenfabrikant dan tevens een alternatief moeten bieden. Hout man dacht in dit verband bv. aan het industrieterrein in de Merenwijk, omdat dit - evenals de Hansenstraat- niet ver van het openbaar slachthuis vandaan ligt. De wethouders gingen nog niet erg concreet op deze moge lijkheid in. De conclusie van Waal was, dat er eerst maar eens een gesprek tussen Teekens en de buurt bewoners van Groenoord moet ko- Explosie In Londen is gister avond een bom ontploft. Zeven voor bijgangers werden gewond. De bom was geplaatst bij de kruising van twee grote winkelstraten in het cen trum van de stad. De politie sloot de wijde omgeving af voor het ver keer omdat gevreesd werd dat er nog meer bommen liggen. Kort voor de explosie had een man met een Iers accent een krant opgebeld en gezegd dat in een zaak aan Oxford Street een bom was geplaatst die binnen vijf minuten zou exploderen. T.V. en radio antennes. Tel. 071-43377 of koop aangeboden Bel 070- t.v. spelend te zien inlichtin gen tussen 18- telefoon 071-( Huisdieren pens 1,70 kilo paardevlees Zandbergen. Morsweg 23. Lei. den x Vogelparadijs heeft weer een groot assortiment tropi- che vogels, grootparkieten, pa pegaaien, enz. Bij: Minder - man, Gouwsluiseweg 60, Al phen a.d. Rijn. Tel. 01720- 74634. d Hondenpension "Onder de perse poesjes af te halen 6-7 weken oud Julianastraat 56 te Rood en zwartkop goulds, masker amadinen, spitsstraat, gordelgrasvlnken. melba as- merlkaanse roodborstlijsters Raadhuisstraat 106 Alphen a. r telefoon 41634. Af te halen rode poes van 1 jaar Levendaal 183. Te koop Duitse herder goed waaks lief voor kinderen 2 jaar oud met papieren. Telefoon 34119. Te koop gevraagd: 'duiven til. konijnenhok en buitenren, Nic. Maeskade 21, Voorscho ten. Telefoon 01717-3297. Te koop aangeboden nest mooie jonge Duitse herders 6 weken oud, redelijke prijs Ge- versstr. 31. Oegstgeest. Telefoon 51383. x Aangeboden goed leggende krielkippen, leuk voor stads tuin. krielhaan. jonge dwerg konijntjes (blijven klein) bor- .Je Nic. Maeskade 21. Voorschoten. Telefoon 01717-3297, Diverse goederen diensten gevraagd 0moeders tlli^ Telefoon 071- Te koop gevraagd barkruk- t grootmoeders tijd. rijen. Tel. maandag 1 Ivanov. Mammie's colt 45 Jerry Cotton ei enz. Alle sexbladen en stri] verhalen telefoon 071-65812. Kennismaking [gebonden dames de positie algemeen ontwikkeld zoekt kost en inwoning liefst bij vrouw alleen. Br. ond. nr. 5167 bur. v. d. blad. Diversen Sexshop Haven, Haven Leiden, tel. 21230 De grootste Persoonl. leningen, fi- wikkeling. Beukenrode 26, Lei- lement Reuzepannekoek van af f 2,- telefoon 24766 Nw. Rijn Leiden, Voorheen Lagendijk Swaak Haarlem- o ui ten land, pianotransporteur. Jan van Duuren, telefoon 25468, Leiden. d Perzen, originele handge knoopte Perzen voor de laag ste prjjzen vindt u bij Iran Europa Bv Korte Mare 12, Lel den. tel. 34525. bd De Grote Burcht. Voor een goed verzorgd diner, receptie of huwelijksfeest. Geen zaal- huur. Ruime parkeergelegen heid. Ingang door de poort in de Nieuwstraat. Tel. 071-43185 plaats ruilen t R.U. Rotterdam? stud, lnge- Telëfoon 01724-81 The old Corner crepes en katoenen Jurken en rariteiten j"ï jaren '20-'45 Boisotkade de Kempenaerstraat 21, Oegst geest. Kleurenfilms ontwikkeling sche middelen, verkoop en ad viezen (na telef. afspraak) bij Mon Boudoir Santhorst 1 Lei derdorp telefoon 90221. Geld lenen zonder zorgen? maandelijkse termijnen. Wel kom bij ons kantoor: Lelden, Steenstraat 33 telefoon 071-134347. Getuigen gevraagd aanrij ding tussen 2 BMW's 2500 groen en 3.0 csl op 12 novem- Haagweg 1974. zo goed als nieuw 2 pits gas stel en een 2 pits camping gas stel Jacob Romanstr. 3, Jac. ürlusplantsoen Jac. Ürlusplantsoen 3

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17