Brooks' op Frankenstein Grote broer voor Perrine Niets dan lof voor Flanagan Wayne heeft een originele oplossing voor klaverblad Calvé Dustin Hoffman tijdens opname Lenny VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1975 PAGINA 15 Enige spelmomenten uit "Flanagan" van Adriaan Dit- voorst. Paul slaat bij de Babels de hele boel kort en klein, viert zijn woede bot op het kindermeisje, bedreigt zijn broer Peter en laat zijn vrouw "erin tuinen". Titel: "Flanagan"; hoofdrollen: Guido de Moor, Eric Schnei der, Anne-Wil Blankprs, JoséeRuiter; regie: Adriaan Dit voorst: theater: Trianon. Paul Flanagan is een zielige figuur. Hij heeft niemand, nie mand houdt van hem. iedereen laat hem in de steek. En wat nog het ergste is: hij houdt niet eens meer van zichzelf. Hij kent zichzelf niet meer, doet dingen, die hij eigenlijk niet had willen doen. ziet zichzelf als in een spiegel, maar herkent zijn eigen spiegelbeeld niet. Het enige wat hij nog kan doen is het maar opgeven. Hij heeft tenslotte niets meer om voor te leven. Maar eerst moet hij zich wreken op al die mensen die hem in de steek lieten. Zijn wraak is echter een schreeuw om liefde en erkenning. Een schreeuw die overigens niet beantwoord wordt. Vandaar dat hij met een satanische lach een ander tot moord drijft: een moord op hem, de Paul Flanagan die hem zo vreemd is geworden. Wat eerst een doodgewone misdaadfilm lijkt, wordt al spoedig een psychologisch drama, dat zijn kiem vindt in de liefdeloze familieverhoudingen in het gezin waar Paul Flanagan is grootgebracht. Samen met zijn halfbroer Peter Babel heeft hij, gesteund door zijn vrouw, een overval gepleegd. Als enige heeft hij acht jaar in de gevangenis doorgebracht. Zijn weke, bangige halfbroer houdt het gestolen geld achter. Flanagan moet en zal het hebben. Niet om het geld, maar om de aan dacht. a Als Flanagan uiteindelijk het geld heeft, laat hij iedereen boeten voor hun ongeïnteresseerdheid in de persoon van Flanagan. Fanatiek maakt hij de breekbare schijnliefde van zijn omgeving kapot. Ditvoorst heeft hiermee een erg boeiende film gemaakt. Niet alleen door het gegeven, naar het boek van Tim Krabbé, maar vooral ook door het filmtechnisch vakmanschap. Schitterende fotografie van Eddy van der Enden maakt het meesterwerk compleet. Erg knap vond ik een bepaalde scène, waarin Flanagan al ruziënd met zijn halfbroer over een beboste laan rijdt. De camera heeft hun gezichten via de autoruit gepakt, zodat de lucht en de bomen gereflecteerd worden. De bomen worden steeds schaarser en de lucht feller, zodat Flanagans gezicht steeds vager wordt. Op het moment dat hij zich afvraagt: „Besta ik eigenlijk wel", is in de ruit alleen nog lucht te zien en is zijn gezicht helemaal onzicht baar geworden Knap spel overigens van Guido de Moor als Flanagan. Een vakman niet alleen op het toneel, maar ook op het filmdoek. En dat kan niet van alle acteurs die in deze film meespelen worden gezegd. Hoe goed Josephine van Gasteren ook op de planken kan zijn, bij een medium als film valt zij door de mand. Haar stem is te schel, ook al speelt zij de boze stief moeder. En wanneer zij haar woorden kracht bij wil zetten in een scène, waarin zij woedend uitvalt tegen Paul, krullen haar tenen bij ieder uithaal mee. Jammer, Ditvoorst had dit moeten opmerken. Jammer is ook, dat Ditvoorst een kniebuiginkje heeft ge daan voor de commercie. De sigarettenmerken, edelsmeden bierbrouwerijen en automerken namen wel erg veel beelden in beslag. Het werkte enigszins irritant. Maar verder niets dan lof voor zijn "Flanagan". ANNEMIEK RUYGROK Titel: "Frankenstein junior"; hoofd rollen: Gene Wilder, Peter Boyle i Marty Feldman; regie: Mel Brooks theater: Lido. Griezelig en toch leuk. Dat is je eerste reactie bij het zien van "Fran kenstein junior". Na verloop van tijd gaat het leuke het griezelige steeds ;r overheersen en wordt de film één grote aaneenschakeling van de meest komische situaties. Een paro die op de echte Frankenstein, dat zeker. Maar zo ontzettend knap door regisseur Brooks vertaald naar de hedendaagse begrippen van smaak, dat de herinnering aan de legenda rische Frankensteinfilms al snel op de achtergrond wordt geschoven. Natuurlijk is het prachtig geheim zinnig sfeertje er meteen. Het kas teel in Transylvania is door duiste- mistwolken omgeven, terwijl de lucht af en toe oplicht door bliksem schichten. De kleinzoon van Frankenstein, een Amerikaanse neuro-chirurg Gene Wilder), bezoekt het kasteel van zijn overleden grootvader en wordt na tuurlijk geimponeerd door diens la boratorium. Gesteund door zijn die- ,r Igor (Marty Feldman), die een verschuifbare bochel heeft, maakt ook hij een dode tot leven. Maar Igor heeft de verkeerde hersens ge geven, het brein van een idioot, en dat geeft de nodige complicaties. Feldman is geknipt voor de rol van Igor. Zijn ogen puilen zo mogelijk meer uit zijn hoofd dan ze an ders deden, terwijl Wilder een schit terend ingehouden creatie van de jonge Frankenstein weergeeft. Het knappe van Brooks is, dat hij de griezelige sfeer heel sterk opbouwt ir op het moment dat je een eng lijk of half verrot deel daarvan verwacht, gebeurt er plotseling iets heel anders. Het einde is bijzonder grappig en weinig traditioneel voor de Fran kensteinfilms: het monster keert niet terug in het graf, maar leeft als gelukkig getrouwd, normaal, zij het wat lelijk mens voort. Annemiek Ruygrok ADVERTENTIE "r~ A Marty Feldman als dienaar Igor, de bologige bochel in Brooks' "Frankenstein junior". Natuurlijk zorgt hij voor de meest idiote si tuaties, maakt de meest lachwek kende opmerkingen en presteert het om voor het monster niet de hersens van een geleerde te ste len maar die van een idioot. Hij brengt zijn meester tot wanhoop, probeert vrouwen te versieren, die helemaal niet van zijn verscliui- felbare bochel en uitpuilende ogen zijn gediend en loopt op myste rieuze wijze door het zonder hem al enge kasteel. Een prachtige creatie van Feldman in een schit terende parodie van Mel Brooks op de oude Frankenstein-films. Blijvers Studio "The return of the Pink Panther", een hele zomer lang heeft deze film in Leiden al succes. Inspecteur Clouseau op z'n best. Rex "Inpikken ki wegwe zen" is verhuisd ven Trianon naar het theater op de Haarlem merstraat. De wandeloromenade bruist deze week dus van het autogeweld. Kindermatinee "De avonturen Nachtfilm Haagse bioscopen APOLLO: „Mandingo", dag. 2.30, 7.00, 9.30 uur. zo. 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. 18 jaar. APOLLO II: „Breakout", da.g. 2.00, 7.30, 9.45 uur. zo. 2.30. 4.45, 7.30 en 9.45 uur. 18 jaar. ASTA: Wegens verbouwing ge sloten. BIJOU„Frankenstein Jnior", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. zon. ook 4.15 uur. 14 jaar. CAMERA: „Some like it hot", dag. 2 en 8 uur. 14 jaar. CINEAC: "Emmanuelle", dag. 5.30, 7.30 en 9.30 uur. 18 jaar. Kindermatinee "Walt Disney's Tekenfilmparade 9.30, 11.30, 1.30 en 3.30 uur. zo. vanaf 11.30 uur. AL. uur. zat. 2.00, 7.00, 9.30 uur. zon. 2.00, 4.30, 7.00 en 9.30 uur. AL DU MIDI: "Dokter Zjivago", dag. 8 uur. 14 jaar. EURO: „My Fair Lady", dag. 1.30 en 7 45 uur. zat., :o. wo„ 3.45 er. 7 45 uur. AL. Kindermatinee: "Woodv Wood pecker Festival", zat., zon, en wo. 1.30 uur. FLORA: "In het zondige kloos ter gaan de rokjes omhoog", dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. 18 Jaar. KRITERION: "Nada", dag. 3.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. METROPOLE"De Peetvader deel II", dag. 2.00 en 7.30 uur. 14 ODEON II: „Inpikken en weg- 6.45 en 9.15 uur. zon. 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. 18 jaar. ODEON 2: 'Inpikken en Weg wezen", dag. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, zon. 2.00, 4.30, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. OLYMPIA„Live and Let Die", dag. 2 en 8 uur. 14 jaar. PASSAGE: „Cleopatra Jones and The Casino of Gold", dag. 2.30, 7.00 ën 9.30 uur. zat. pn zon 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. REX: „Ka'ravaan naar Vacca- rès", dag. 9.3Ó, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur. zon. vanaf 1.30 uur. 18 jaar. ROYAL '70: „Dracula in 'het kas teel der Verschrikking", do. t/m zon. 2.15, 7.00 en 9.30 uur. ma. en di. 2.15 en 8.00 uur. wo. 2.15 uur. ROYAL: 'The Killer", do. t/m zo. 2.15, 7.00, 9.30 uur. ma. */m wo. 2.15 en 8 uur. 18 jaar. STUDIO 200: „Once upon a wezen", dag. 2.15, 7.15 en 9 30 uur. zon. 1.30, 4.00. 7.15 en 9.30 uur. 14 jaar. STUDIO 2000: 'Once upon a time in the West", dag. 2.00 uur (behalve zo.) en 7.30 uur. 14 jaar. DE UITKIJK: "Moord in de Oriënt Express", dag 2 en 8 uur, 14 jaar. Titel: "McQ.... gunman number one"; hoofdrol: John Wayne; thea ter: Luxor; leeftijd: 18 jaar. Aan John Wayne mag men dan een hekel hebben, omdat hij altijd onwankelbaar pal staat voor orde en gezag, zelfs als daar twijfelach tige doelen mee gediend worden, ook de linkse rakkers zullen moeten toe geven, dat deze Holhnvoodveteraan het in "McQ" slim aanpakt. De klaverbladkruising, welke inge nieurs in de buurt van Seattle be dachten in plaats van gewoon links af. wordt door Wayne verwerkt op een manier, die waarschijnlijk nog niemand vóór hem heeft uitgevon den. Men begrijpt al, John Wayne heeft er de stoere Westernhoed voor van zijn getaande kop gezet. Voor men weet of hij ook echt aan de kraaie- pootjes is begonnen, mept hij links en rechts naar dwarsliggers die zijn autoriteit niet voldoende er^enn^n. In Seattle is men een beetje af geknapt op John vanwege zijn bruuske regelingen. Als zijn harts vriend en collega wordt doodgescho ten geeft zijn chef hem te verstaan, dat hij de gangsters met rust dient te laten. Men kent hem. Maar John levert natuurlijk spoorslags zijn ster in en verbindt zich aan een privé- speuronderneminkje om uit te v!"- den wat zelfs hij niet voor mogelijk had gehouden. Geen fonkelnieuwe intrige: de politieman, die door meer deren niet wordt begrepen of al thans niet getolereerd. Ook al stuurt het verheal naa*- pph onurdiing, die niet iedereen zal zien aankomen. borrelnootjes PINDA'S MET EEN JASJE M Weet u zelf een leuke borrel nootjes babbel Stuur in naar Calvé, postbus 1000, Delft. "Fear is the key' gecompliceerd en onbegrijpelijk MacLena is massaleverancier van steeds ingewikkelder avontu renverhalen. Elke keer zijn de in- prediënten eigenlijk dezelfde, maar bij het mixen ontstaat telkens een andere stamppot die soms wel wat zwaar op de maag ligt. 7n "Fear is the key" (het boek heet Booreiland X 11) is het ook weer zo. De Engelse regisseur Michael Tuchner, hier bekend van de nogal gewelddadige affaire "Villain" met Richard Burton, heeft net evenals de auteur op het ouderwetse avon tuur gegooid. Al komen er natuur lijk de modernste vindingen aan te pas, een babyscaaf voor diepzee-on derzoek was er al in prof. Picards tijd en zo'n booreiland doet wat in terieur betreft levendig denk°n aan het vliegdekmoederschip van de onvergetelijke Duitse film "FPI ant- wortet nicht". Het verhaal is te gecompliceerd om na te vertellen, maar er zit wer kelijk alles in, waaraan zo'n thril ler behoefte heeft. Het begint met onbegrijpelijk geweld en een spec taculaire achtervolging met auto's, die blijkbaar in dit genre niet meer mag ontbreken. Een ontsnapping met een gijzelaarster verandert in chan tage en moord als zij de dochter van een oliemiljonair blijkt te «ijn En dan wordt het een kluwen van mys teries dat langzaam maar zeker weer ontward wordt. Barry Newman is de man die aanvankelijk de schurk jithangt en voor de grofste middelen niet terug deinst om een vaag doel te dienen en zich later ontpopt als *en wraak zuchtige diepzeeduiker. Suzy Ken dall is te naïef als de aiiljonairs- dochter. Valerie Perrine met Liza Minelli en Bob Fosse. "Sammy Davis Jr. gaf eens een party voor de high-society van Hol lywood. Daar was ook Dustin Hoff man aanwezig, alsmede Lucille Ball. Het is in Amerika gewoonte, dat aan het einde van zo'n party een film wordt gedraaid. Sammy Davis Jr. draaide toen, op voorstel van Dustin 'Deep Throat', (een film van beden kelijk niveau A.C.K.) Lucille Ball zette erg grote ogen op en was wer kelijk gechoqueerd terwijl Dustin niet meer bij kwam van het lachen." Aan het woord is Valerie Perrine, die onlangs enige dagen in Neder land was en in een suite van het Doelenhotel in Amsterdam een pers conferentie gaf, om de film 'Lenny', waarin ze samen met Dustin Hoff man een hoofdrol speelt, bq het Ne derlandse bioscoopminnende publiek te introduceren. Zij is in staat een haarscherp profiel te schetsen van Dustin Hoffman, omdat ze lange tijd met hem samen heeft gewerkt aan de film 'Lenny' (senario: Julian Bar ry, produktie: Marvin Worth en regie: Bob Fosse). Mijn vraag, hoe ze de vroegere films van Hoffman waardeert, beantwoordt ze als volgt: 'The Graduate' vond ik een fantas tische film, 'Straw Doggs' heeft me helemaal niet geboeid en 'Papilion' daarentegen, die mij bijzonder boeide, heeft Dustin zelf erg weinig gedaan. Velerie Perrine, die een goeie vriendin is van Liza Minelli, zegt zelf over de film 'Lenny': 'Ik speel in de film de rol van 'Honey Bruce,' een striptease-danseres, die kennis maakt met Lenny Bruce, een aankomend conferencier, gespeeld door Dustin. Bruce start met het maken van harde shows, waarin hü het opneemt voor sociaal onder drukte groeperingen en waarbij hij niet schuwt een aantal schutting woorden* te gebruiken. Zijn, confe rences worden steeds obscener en een vulgair schuttingwoord brengt hem tenslotte voor de rechter. In middels zijn Lenny en ik getrouwd en hebben wij een dochter gekregen, die Kitty heet. We raken echter bei den onder invloed van verdovende middelen, ons huwelijk strandt en ik beland voor 24 maanden in de vrouwengevangenis, terwijl Lenny, ondanks zijn obscene sketches steeds populairder wordt. Als ik de gevan genis verlaat breng ik Lenny weer aan de drugs en hij treedt op een avond volkomen stoned op. Hij wordt weer gearresteerd en dat gebeurt steeds weer. Op een gegeven ogen blik kan hü de spanningen niet meer verdragen en Lenny wordt dood aan getroffen, op de vloer van zyn bad kamer, met een injectiespuit nog in zqn hand." Valerie Perrine, eenby- zonder mooie actrice, die zegt nooit in Amerika naar films te gaan, om dat ze elke keer als ze voor de bios coop wacht om een kaartje te kopen wordt herkend. Dat vindt ze enorm hinderlqk. Als ik haar vraag met welke acteurs ze graag nog eens een film zou willen maken, zegt ze on- middellqk: 'Natuurlqk met Paul Newman, Robert Redford, maar ook met Jack Nicolson en Jimmy Kahn'. Ik zeg, dat haar vocabulaire op merkelijk is uitgebreid met uitdruk kingen als 'screw up' en 'fuck it', uitdrukkingen, die in de film over matig veel worden gebruikt. Is ze zich dat bewust? Valery Perrine kqkt uiterst verbaasd. 'Ik was het me niet bewust, maar misschien heeft de film er wel toe bygedragen. Het centrale thema van de film handelt over de hypocrisie rond de termen, die geslachtsdelen en de geslachts daad aanduiden. Dat taboe is in middels doorbroken, zodat de film nu niemand meer zal schokken. Maar het is volgens mq facinerend om te zien, hoe Dustin Hoffman c.q. Lenny Bruce moest vechten tegen vooroor deel en kortzichtigheid. Als zqn populariteit toeneemt, groeit ook het aantal bezoekers, dat naar zqn optreden gaat, om af te wachten, of hü na de show wellicht weer wordt gearresteerd. Bruce spaart tüdens zy'n show niemand. Aanwezige negers noemt hü 'roet moppen,' agenten, die zün uitspraken moeten controleren 'de blauwen' en ook de aanwezige homoseksuelen ontkomen niet aan zün scherpe tong. Valerie Perrine: "Ik vind 'Lenny' één van mün betere films en het was een geweldige ervaring om met Dustin te spelen. Al had hü soms de behoefte mü tüdens een dood- serieuze scène plotseling te pakken. Dan had hü het grootste plezier, vooral wanneer hü keek naar het gezicht van regisseur Bob Fosse, die weer een groot aantal kostbare me ters filmmateriaal verloren zag gaan." Maar ontstond er tussen Valerie en Dustin (die overigens vol gens Valerie erg gelukkig getrouwd is) dan geen emotionele band? Zü bedrüven tenslotte samen veelvuldig de liefde in de film. Valerie: "Dustin was als een grote broer voor me. Hü beschermde me en nodigde me na de set 's-avonds altüd uit om bq hem en zün vrouw te komen dineren. Dustin is een schat." Valerie Perrine, die naar Nederland is gekomen om 'Lenny' te introduceren, lükt eerder op de publiciteitsagente voor Dustin Hoffman. En daar kan Hoffman eigenlük alleen maar vrede mee heb ben. A. C. Koekebakker jr.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15