Isabel Peron gezwicht voor druk militairen mm Tempo van de tijd werd 'Leeuw van Juda' noodlottig Proteststakingen tegen processen in Baskenland Beheer uw geld goed, zorg dat u de hoogste rente maakt. De spaarvormen van deABN maken't u gemakkelijk. Rusland grootste kernmacht zegt officieel Chinees blad Slachtoffer van eigen goede wil JONDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 BUITENLAND PAGINA 9 ADVERTENTIE In de garnizoensplaats Caterham 25 km ten zuidwesten van Londen zijn gisteravond 22 mensen gewond geraakt toen een bom ontplofte in de platenbar van een café. Drie zijn er ernstig aan toe. Onder de cafébezoekers waren veel militairen. Niemand heeft tot dusver de verantwoordelijk heid voor de aanslag opgeëistOp de foto wordt hulp geboden aan een buiten liggend slachtoffer. Politieke groeperingen die zich te len generaal Franco verzetten heb- ten gisteren een oproep gedaan voor en algemene staking in Noord-Span- e uit protest tegen de berechting an twee Baskische separatisten die mogelijk de doodstraf krijgen. De stakingsoproep werd voorafge gaan door hongerstakingen van poli- leke gevangen, waaronder een aan- &1 priesters, en gevechten tussen plitie en anti-regeringsdemonstran- en in de Baskische stad San Sebas- lan. De gewoonlijke conservatieve Car- stische partij, die Carlos Hugo, de phtgenoot van prinses Irene, op de troon wil, sloot zich aan bij de stakingsoproep, evenals de commu nistische partij en de Baskische se- paratis tonbeweging ETA. De twee mannen die vandaag in Burgos voor een militaire jrechtbank moeten verschijnen, worden beschul digd van moord op een guardia ei- vil. De openbare aanklager heeft reeds de doodstraf tegen hen geëist. Het proces begint precies 24 uur nadat een wet in werking is getre den waarbij voor terroristische da den de doodstraf kan worden opge legd. De staking zou vandaag en mor gen plaats moeten vinden, maar er bestaat grote onzekerheid over de •ffectiviteit ervan. Een anti-regerings staking die in februari van dit jaar werd uitgeroepen werd maar door 250.000 mensen gesteund, in slechts drie van de vier Baskische provin cies. Het FRAP (het revolutionair, an tifascistisch en patriottisch Spaans front) heeft een beroep gedaan op de Franse en de Europese opinie "de moord door de dictatuur" te voorkomen van vijf militante revolu tionairen. Drie van de beschuldigden zouden leden zijn van het FRAP en twee van de ETA, die vandaag in Burgos worden berecht. BUENOS AIRES (Reuter) Het Argentijnse leger, in openlijke con frontatie met president Isabel Peron is in staat van verhoogde waak zaamheid gebracht, zo wordt van mi litaire zijde in Buenos Aires mee gedeeld. Het desbetreffende bevel is uitge gaan van generaal Carlos Delia Lar- roca, die door zijn collega's tot op perbevelhebber ad interim is be noemd nadat mevrouw Peron had geweigerd het ontslag als opperbe velhebber goed te keuren van gene raal Alberto Numa Laplane. De persdienst van de presi dent heeft ontkend dat mevrouw Pe ron drie maanden verlof zal nemen, zoals van militaire zijde was bericht. Na een vergadering van acht uur van president Peron met politieke en militaire leiders is in Buenos Ai res de benoeming bekendgemaakt van generaal Jorge Videla tot opper bevelhebber van het leger. Daarmee is een militaire crisis ten einde die dreigde de regering ten val te bren gen. Videla, hoofd van de generale staf, behoorde tot de militaire leiders die het heengaan van generaal Alberto Laplane als opperbevelhebber eis ten. Laplane's ontslagaanvraag werd door Isabel Peron geweigerd. Generaal Carlos Delia Larroca, die door zijn rebellerende collega's tot opperbevelhebber ad interim was benoemd, heeft ontslag uit actieve dienst gevraagd om de benoeming van Videla mogelijk te maken. Het was de tweede keer deze maand dat president Peron moest buigen vóór overmacht. Eerder werd zij door een staking gedwongen toe te geven aan eisen van de vakbewe ging. Ondertussen bleef de golf van ge weld voortduren. Linkse guerrilla strijders openden het vuur op de hui zen van ongeveer 15 marine-officie- ren en directeuren van Ford's auto mobielfabriek. Sommige huizen wer den ook gebombardeerd, aldus maak te de politie bekend, die niet geloof de dat er verband bestaat tussen de ze incidenten en de militaire crisis. HULPACTIE Het leger en de luchtmacht van India zijn een grootscheepse hulpactie begonnen voor de honderdduizenden die zijn getroffen door een van de zwaarste overstromingen sinds veertig jaar in Bihar. Bij de hoofdstad van deze staat, Patna, is de Ganges buiten haar oevers getreden waardoor de stad van de buitenwereld is afgeslo ten. Uitgebreide gebieden staan on der water. 8!4% Spaardeposito met vaste looptijd 7 jaar r 8% Spaardeposito met vaste looptijd 5 jaar 7fc% Spaardeposito met vaste looptijd 4 jaar 17% Spaardeposito met vaste looptijd 3 jaar 6%% Spaardeposito met vaste looptijd 2 jaar 6 54 Spaardeposito met 24 maanden opzegging 5 54 Spaardeposito met 12 maanden opzegging 4%% Spaardeposito met 6 maanden opzegging 4 li Spaardeposito met 3 maanden opzegging 454% Spaarrekening/Spaarboekje 654% Spaar-Extra-Rekening/Boekje Algemene Bank Nederland EKING (Reuter) In een artikel breid met een miljoen manschappen rijk binnenvie PEKING (Reuter) In een artikel in het officiële Chinese "Volksdag blad" wordt gezegd dat Rusland Amerika voorbij gestreefd is wat het aantal kernwapens en geleide raket ten betreft. Rusland, met zijn overweldigende suprematie aan conventionele wapens zou volgens de krant twee atoomon- derzeeërs per maand te water laten. Het Russische leger zou zijn uitge breid met een miljoen manschappen de defensieuitgaven van dat land zouden de Amerikanen doen verble ken. In het artikel werd West-Europa gewaarschuwd voor de oorlog die de Sowjet-Unie voorbereidt onder de camouflage van de ontspanning. "Rusland gedraagt zich zoals Hit- Ier in de jaren voor de Tweede We reldoorlog". Terwijl deze Oosten rijk binnenviel lijmde hij de rest Europa met gepraat over vre de en internationale samenwerking. Dat doen de Russen volgens het ar tikel nu ook. Moskou zou ook handig gebruik maken van de politieke onrust in Zuid-Europa door pro-Russische ten financieel te ondersteunen en zich vooral intensief te bemoeien met de ontwikkelingen in Portugal. GENEVE (AP) Nu ex-keizer Haile Selassie is overleden zal het mysterie rond zijn enorm for tuin, dat volgens de Ethiopische leiders tientallen jaren in Zwit serse bankkluizen hee3t gele gen, wellicht nog groter worden. De Zwitserse overheid heeft nog geen commentaar gegeven maar volgens onofficiële specula ties zal het met de dood van Hai le Selassie nog moeilijker voor de Ethiopische regering worden Gigantisch vermogen om het fortuin, dat naar schat ting 15 miljard dollar zou bedra gen. weer in Ethiopië terug te krijgen. Vorig jaar november deelden Ethiopische regeringsfunctiona rissen de Zwitserse ambassadeur in Addis Abeba mee dat de kei zer een document had getekend waarin hij het beheer over het fortuin aan de militaire regering overdroeg. De Zwitsei-s hebben dit document echter nooit onder ogen gekregen. Een woordvoerder van de Zwit serse bankiersfederatie legde in dertijd uit dat de Zwitserse bank geen geld kon vrijgeven zonder te kunnen verifiëren dat zo'n do cument niet onder druk was ge tekend. Tot de erfgenamen van ex-kei- zer -Haile Selassie behoren naar schatting 30 prinsen, onder wie zijn zoon kroonprins Asfa Wos- sen en zijn favoriete kleinzoon Zare Yacob, die aan de universi teit van Oxford studeert. Asfa heeft een internationaal onder zoek naar de dood van zijn va der geëist. ADDIS ABEBA (AP) De naam Ethiopië zal steeds de herinnering oproepen aan de ten gere figuur van keizer Haile Selassie, die in 1936 in Genève eenzaam op het spreekgestoelte ran de Volkenbond stond om de wereld te waarschuwen voor de fascistische agressie. Haile Se- assie, de nestor der staatshoofden regeerde toen reeds 20 jaar dat verre land, dat slechts vaag lekend was onder de naam Abessinië. Zijn dood, verguisd en al half vergeten door zijn volk, evert een schril contrast op met de manier waarop hij de eerste grote crisis van zijn rege- ingsperiode, de Italiaanse invasie verwerkte. Met een indrukwekkende en nog steeds niet ver- je ten rede tot de Volkenbond, de voorganger van de Verenigde Naties, leidde hij waarschijn lijk de ontbinding, maar zeker de ontmaskering van dat lichaam in. Toen de Italiaanse troepen in juni Toen zijn land door de superieur be- De pei-soonlijke tragiek van de ze man, die door het leger als een obstakel op weg naar de vooruit gang en als een dief van zijn volk in 1936. De werd vei-wijderd, was dat hij zijn Afrikalegers lange regeringsperiode begon als een hervormer. Gedurende zijn eerste troon, waarop hij zich tot vorig jaar jaren op de troon bouwde hij sdho- (olkenbond. Maar Ptmachten bejegenden hem, echte afstammeling mo en de keizerin een wellicht wel sympathiek, jiaar in hun machtspolitieke over- fegingen nauwelijks len, heerser van ni werd overrompeld ging de keizer in ballingschap. Dat t koning zegevierende Britse Sheba, brachten hem in 1941 terug op september zou handhaven. Na een langdurig proces waarin achterlijk zijn macht door de strijdkrachten, die het archaïsche feodale bewind men hem zat waren, steeds verder werd uitge- zich te richten tot de Assemblee, hold, werd hij op 12 september vorig Ind. Te langen leste stond te halfhartig had besloten tot ttische sancties tegen Italië die ge en het fait-accomplis niet veel meer pnden uitrichten. Toen de Assem- de sancties als Jaar, toch nog vrij onverwacht af gezet als staatshoofd. Mede door het hem opgelegde huisarrest, maar ook doordat de i ge- buitenlandse pers len, wegen en ziekenhuizen land waar slavernij nog algemeen was en waar de doodvonnissen nog in het openbaar „ter leringe ende vermaak" werden voltrokken. De macht der adellijke grootgrondbe zitters, die er vrijwel allemaal een eigen legertje op nahielden, werd door hem aanzienlijk ingedamd. Voor de oorlog wist Haile Selas sie zich als staatsman internatio- waarde herriep luidde de keizer regiem bitter weinig speelruimte naai prestige te vooral "Ik heb niet kunnen geloven, dat meld dat hij het fysiek uitstekend die Ethiopië, of Abessinië zoals het naties, waaronder de machtig- maakte, psychisch leek hij echter ten prooi aan buien ring, waarin hij zich nog steeds op de troon waande. Aanvankelijk leken de militairen de ceremoniële rol van staatshoofd nog te willen overdragen aan Haile de Volkenbond wel financiële Selassie's zoon of kleinzoon, maar oor de aankoop der wapens, in maart werd de Ethiopische mo- bitter nodig hebben" en narchie na 3000 jaar afgeschaft. Op ter wereld, konden worden lagen door een enkele agressor" al- lus Haile Selassie. "Ik heb nooit van |uitenlandse volkeren verwacht dat Ij het bloed van hun zonen voor ons puden vergieten, maar ik verwacht- Ulp - 23 mei meldde de regeringsradio hulp te krijgen 1 toen nog werd genoemd, in 1935 der de voet liepen. Maar ook na de oorlog genoot de keizer een grote internationale reputatie. Hij speel de een doorslaggevende rol bij de totstandkoming, in 1963, van de Or ganisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE). Mede door dit prestige slaagde hij er steeds weer in internationale met je staatslieden richtend, vei-volgde dat de ex-keizer ernstig ziek was en de regelmaat van een klok door jij: "Buiten het Koninkrijk Gods een prostaatoperatie zou moeten droogte en hongersnood geteisterde waard ondergaan. Sindsdien was er tot land. Italië en Joegoslavië bouwden de geschie- aan de tijding van zijn dood niets stuwdammen, de Verenigde Staten oordeel niet verge- Haile Selassie vernomen, de internationale luchthaven In de straten Addis Abeba Addis Abeba. Amerika leverde ook Haile Selassie, eens absoluut vorst werd het nieuws door het publiek wapens voor het leger, terwijl Rus- i land met thans 27 miljoen vx-ijwel kennisgeving aangeno- sische deskundigen Chinese Volksrepubliek landbouw - besteeg de troon in men. Slechts ouderen lieten iets hogeschool op poten zetten en de 928. Hij was toen 36 jaar. Als "Ko- blijken van de emotie waarri ling der Koningen" en "Leeuw van vorig jaar door vrijwel iedereen op deskundigen stuurde, luda" zou hij zijn land 41 van de 46 Haile Selassie's dood zou zijr lolgende jaren regeren. geerd. te zitten in het historische patroon en legde hij op binnenlands politiek terrein een merkwaardige indolentie aan de dag. Er vormde zich een in tellectuele toplaag met wiens ver langens zijn visie van de werkelijk heid geen gelijke tred wist te houden en Ethiopië, het land dat er zich op beroemde nimmer voor een vreem de heerser te hebben gebogen, raak te in de 60-er jaren steeds verder achterop bij een zich snel industria- liserend zwart Afrika. De ironie wil dat Haile Selassie uiteindelijk het slachtoffer werd van de veranderingen die hij wel toe stond. Steeds meer officieren raak ten tijdens hun training in de Ver enigde Staten doordrenkt met de de mocratische traditie aldaar, terwijl er zich aan de naar hemzelf ver noemde hoofdstedelijke universiteit een revolutionaire avant-garde van studenten vormde. Een Afrikaanse gedelegeerde die de keizer in 1972 ontmoette tijdens een vergadering van de UNO-veiligheids raad in Addis Abeba zei bij die gele genheid: "Haile Selassie is een van de grote mannen die onze wereld kent. Hij heeft veel voor zijn land gedaan en was reeds in een vroeg stadium de gerespecteerde woord voerder voor zijn werelddeel en voor de derde wereld. Het is jammer dat hij niet in staat blijkt zich bij de veranderende tijden aan te passen". In de laatste jaren voordat hij werd afgezet vereenzaamde de keizer steeds meer en leek hij meer affec tie op te kunnen brengen voor zijn tamme jachtluipaarden en zijn haar- loze chihuahua-hondjes dan voor de mensen om zich heen. Een verschrikkelijke droge periode had in februari 1974 meer dan 100.000 mensenlevens geëist toen de strijdkrachten in opstand kwamen aanvankelijk rebellerend voor betere soldij, maar al spoedig steeds revo lutionairder eisen stellend. In Eritrea, Ethiopië's noordelijk ste provincie en enige verbinding met de Rode Zee, woedde een zich inten siverende afscheidsoorlog, terwijl het buurland Somalië steeds feller ageerde voor overdracht van een deel der zuidoostelijke provincies die het als de hare beschouwt. De grijze vorst leek op geen van deze fronten te beseffen welke ver anderingen er op til waren en hoe zeer zijn macht en de aanhankelijk heid van zijn volk taanden. In 1960 stond de negus opnieuw in de belangstelling toen zijn keizerlij ke garde in opstand kwam terwijl hij een staatsbezoek aan Brazilië bracht. Met een bloedige coup vorm den de rebellen een "representatie ve volksregering" die Ethiopië moest bevrijden van "onderdruk - king, armoede en onwetendheid". Het tijdperk Haile Selassie leek voorbij. Maar vier dagen later keerde hij triomfantelijk terug in zijn paleis om de rebellie met ijzeren vuist de kop in te drukken. Hoewel de keizer klein van stuk was, hij mat slechts 1.58 meter, had hij een ijzeren gestel. Hij gebruikte vrijwel altijd meedogenloze metho den om tegenstanders tot de orde te roepen. Niettemin, en eens te mee,r blijkt daaruit zijn dualiteit, stond de kei zer bekend als een menslievend man die keihard werkte om zijn land op te heffen uit ziekte, armoede en an alfabetisme. Om een voorbeeld te geven: tussen 1944 en 1966 steeg het aantal openbare regeringsscholen van 120 tot 1067, terwijl het aantal onderwijskrachten zich vertwintig- voudigde. Toch betekende dit niet meer dan een druppel op de gloeiende plaat, want in 1966 kon nog steeds slechts tien procent van de bevol king lezen en schrijven. In 1955, bij zijn zilveren regerings jubileum, kondigde de keizer een grondwet af met vrijheid van me ningsuiting, persvrijheid, algemeen kiesrecht en vrije, geheime verkiezin gen. Maar het enige gekozen lichaam was het 250 leden tellende huis van afgevaardigden. De 125 leden van de senaat werden door de keizer benoemd, net als alle provinciale besturen en de rechters. Politieke partijen waren verboden en de re gering oefende een strenge controle uit op de media. In de laatste Jaren voor de omwen teling maakte hij een groot aantal reizen naar het buitenland, waar hij staatshoofden en regerende vorsten bezocht. Velen hunner, onder wie Koningin Juliana, brachten hem in Addis Abeba een tegenbezoek. Haile Selassie was weduwnaar. Keizerin Woizeru Menen Asfau, met wie hij 51 jaar getrouwe! was, over leed in 1962. Zij was een telg uit het geslacht van keizer Menelik, die Ethiopië van 1889 tot 1913 regeerde. Uit het huwelijk werden drie zoons en drie dochters geboren. Een van de zoons kwam kort na het over lijden van zijn moeder bij een auto ongeluk om het leven.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9