Militaire staatsgreep in Argentinië lijkt zeer nabij Amerika bereid tot helpen bij evacuatie van Angola NAAST HET NIEUWS OVERLEG RHODESIE NU AL MISLUKT Leger-en politie-verloven ingetrokken Correctie koers Viking-1 Fabiao ziet het niet meer zitten OPPOSITIE IN ULSTER WIL TROEPEN VAN VER. NATIES Noord-Korea wel, Zuid niet Bel Hertz als u plotseling uw auto moet missen. Het Motorhuis BUENOS AIRES (AP) Alle legerverloven in Argentinië zijn gisteravond ingetrokken. In de hoofdstad Buenos Aires doen geruchten de ronde dat een militaire staatsgreep niet lang op zich zal laten wachten. De commandanten van een aantal eenheden van luchtmacht en de marine hebben hun manschap pen opdracht gegeven in de kazernes te blijven. Ook de verlo ven van de politie in Buenos Aires zijn ingetrokken, aldus zesg- lieden. PASADENA (DPA) De vluchtleiding in Pasadena (Ca- lifornië) heeft de Mars-sonde Viking-I opdracht gegeven zijn koers te wijzigen, zodat het ruimteschip op de Juiste koers naar Mars komt te liggen. De Viiking is een wvk gele den vertrokken om op Mars naar vormen van leven te gaan speu ren. Bij de lancering was be wust een koers gekozen die het ruimteschip de planeet op een afstand van 300.000 km zou la ten passeren. De NASA wilde daarmee voorkomen dat het op de planeet zou storten wanneer het na de lancering niet meer in de hand gehouden zou kun nen worden. Zou de Viking op de planeet gestort zyn dan zou met organisken van de aar de kunnen worden besmet. Van de twee delen waaruit het ruim teschip bestaat is alleen het landingsdeel ontsmet. Wanneer de koerscorrectie, waarvoor de raketmotor twaalf seconden lang heeft gebrand, volgens plan is verlopen, zal de Viking-1 op 19 juni volgend jaar om 17.25 uur in een baan rond Mars gaan. Het ruimteschip heeft nu een snelheid van ongeveer 16.000 km per uur en is nu 2,4 miljoen kilometer van de aarde verwij derd. Het moet ruim 600 mil joen kilometer afleggen. De Viking-2 zal maandag 1 september van Kaap Canaveral worden gelanceerd. Een Israëlische officier laadt de kaarten van de nieuwe troepenscheidingsak koorden in de Sinai in een auto, nadat Kissinger giste ren zijn gesprek met de Is raëli's zo goed als afrondde. Hij is gisteren weer naar Egypte getrokken. Op het ogenblik schijnt alleen nog gewerkt te worden aan de teksten van de overeenkom sten, die eind deze week kun nen worden geparafeerd. LISSABON (APP) Generaal Carlos Fabiao, stafchef van het Portugese leger, ziet af van zijn stre ven een alternatieve regering te vormen in de plaats van die van de huidige premier Carlos Goncalves Het blad "Jornal Novo" schreef dat de generaal nu van oordeel is dat de voorwaarden voor de vorming van een coalitieregering met deelne ming van de politieke partijen, zo als hij beoogde, thans niet aanwezig zijn. "Jornal Novo" meldde voorts dat het driemanschap Da Costa Gomes, Vaseo Goncalves en Otelo de Carval- ho besloten heeft de negen onderte kenaars van het "document Melo raad, het beleidsorgaan van de be weging van de strijdkrachten, op te nemen. De negen officieren waren naar aanleiding van hun gematigde en anti-communistische opstelling uit de raad gezet. Premier Goncalves zou zich tegen hun terugkeer heb ben verzet. Zware regens Zeker 85 perso nen zijn door overstromingen en grondverschuivingen om het leven gekomen in de Himalaja-staat Ne pal. De overstromingen zjn veroor zaakt door moessonregens. Volgens het Nepalese Rode Kruis zijn 2.548 huizen verwoest en is ook de oogst voor een groot deel verloren ge gaan. Militairen van twee Argentijnse keurregimenten, in volledige ge vechtsuitrusting, hebben gisteravond de wacht betrokken bij het rege ringsgebouw en de presidentiële re sidentie in de voorstad Olivos van Buenos Aires, Volgens militaire kringen is de ac tie bedoeld als een voorzorgsmaat regel voor het geval provinciale le gereenheden, die in opstand zijn te gen de bevelhebber van het leger ge neraal Alberto Numa Laplane, zou den pogen naar de hoofdstad op te rukken. De opperbevelhebber van het Argen tijnse leger, generaal Alberto Numa Laplane, heeft gisteravond zijn ont slag aangeboden in verband met een geschil over het feit dat een kolonel zitting heeft in het kabinet van pre sident Isabel Peron. De president heeft echter geweigerd het ontslag van generaal Laplane goed te keu ren. Het officiële Argentijnse persbu reau Telam zei in kringen van de le gertop te hebben vernomen dat de ko lonel, minister van Binnenlandse Za ken Vicente Damasco, inmiddels in een poging een oplossing voor de kwestie tot stand te brengen om zijn ontslag uit het leger heeft ge- Het persbureau maakte niet bekend of het opperbevel op Damasco's ver zoek is ingegaan. Aangenomen wordt echter dat Damasco zeker lid van het kabinet zal blijven. De meeste militaire leiders in Ar gentinië huldigen 't standpunt dat officieren zich van directe deelne ming aan het politieke leven moe ten onthouden zolang zij in actieve dienst zijn. Met generaal Damasco deed voor het eerst sinds in 1973 een gekozen burgerregering in functie kwam een actieve officier zijn intrede in het ka binet. Daarvoor stond het land ze ven jaar lang onder militair bestuur. De generaal had al eerder een conflict veroorzaakt toen de presi dentiële perssecretaris, José Stupe- In de Verenigde Staten den momenteel plannen gen voor medewerking aan de evacuatie van duizenden blanke vluchtelingen uit Angola. Er zal pas daadwerkelijk hulp worden verleend wanneer meer informatie over het aantal vluchte lingen en de kosten die hiermee zijn gemoeid beschikbaar is. Volgens een woordvoerder in Was hington heeft de Amerikaanse am bassadeur in Lissabon Frank Carluc- ci de Portugese autoriteiten laten weten dat Washington bereid is te helpen. De woordvoerder voegde eraan toe dat Portugal geen formeel verzoek om hulp heeft ingediend en dat er daarom nog niet genoeg informatie beschikbaar is om een definitief be sluit te kunnen nemen. De woordvoerder zei dat de Ver enigde Staten waarschijnlijk zullen deelnemen aan een luchtbrug en niet louter financiële hulp zullen geven. Hij voegde eraan toe dat voor een massale evacuatie waarschijnlijk een internationale actie op touw moet worden gezet. Volgens de woordvoerder is het niet waar dat Washington nog met hulpverlening wacht om politieke re denen. Admiraal Leonel Cardoso, voorma lig marine-attache in Londen, is be noemd tot de nieuwe hoge commis saris van Portugal in Angola. De admiraal, die hetbevel voerde over het Portugese marine-eskader bij het begin van de koloniale oor log tegen de nationalistische guerril lastrijders in 1961, volgt generaal Antonio Sila Cardoso op, die eerder deze maand werd teruggeroepen. Het dagblad 'Jornal de Angola' heeft de ontdekking van een massa graf gemeld bij het oude Portugese fort bij de ingang van de haven van Loeanda. De verminkte lijken van de slachtofffers 'getuigen van het gedrag van de FNLA-troepen die hier hun hoofdkwartier hadden', al dus het blad. De 450 man van het FNLA, die hier wekenlang werden belegerd door troepen van de concur rerende MPLA, werdén eerder deze maand krachtens een akkoord met de Portugese militairen en de MPLA geëvacueerd. nengo, onlangs zijn ontslag indien de uit protest tegen het feit dat Da masco het staatspersbureau Telam berichten liet verspreiden over ver deeldheid in het leger. Het algemeen vakverbond en de 62 Peronistische vakbonden hebben de "alarmtoestand" afgekondigd en hun leden opgeroepen tot een mo bilisatie ter verdediging van de grondwet en de president, Isabel Pe- Twee leiders van de vakorganisa ties, Casildo Herreras en Lorenzo Miguel, brachten in de loop van de dag een bezoek aan het staatshoofd. Na afloop verklaarden zij de presi dent hun "onvoorwaardelijke" steun te hebben aangeboden. Deze vakbondsreactie kwam kort na berichten over een crisissituatie in de top van de militaire leiding. Manoeuvres Een woordvoerder van het hoofdkwartier van de NA VO heeft gisteren verklaard dat ongeveer 35.000 man troepen uit etven landen waaronder de Ver enigde Staten en Turkije zul len deelnemen aan troepenmanoeu vres die volgende maand in het ge bied rond de Aegeische Zee zullen worden gehouden. De andere deel nemende landen zijn West-Duits land, Groot-Brittannië, Italië, Bel gië en Nederland. Operatie Bij de astronaut Do nald K. Slayton, die gisteren moest vorden geopereerd aan zijn linker- long, is een klein, niet kwaadaar dig gezwel verwijderd, zo heeft zijn arts bekend gemaakt. De Aarts verwachtte dat Slayton binnenkort geheel zal zijn hersteld. DUBLIN (AP) Een staande oppositieleider van het par lement van de Ierse republiek, Ruairi Brugha, heeft geëist dat troepen van de Verenigde Naties de taak van het Britse leger in Ulster overnemen indien deze laatste er niet in slaagt de gewelddadigheden binnen de perken te houden. "De verantwoordelijkheid voor de veiligheid van de bevolking van Noord-Ierland ligt bij de Britse re gering, en het is haar plicht de moordenaars op te sporen en alle sectarische elementen te ontwape nen", aldus Brugha. "Als de Britse regering daar niet In slaagt, dan zou in overweging moeten worden genomen de hulp van de Verenigde Naties in te roe pen bij het ontwapenen van mili tante elementen. Dit zou het begin inluiden van een politiek stabiele en rechtvaardige situatie". Brugha's opmerkingen worden gezien als een nieuwe indicatie van de ontsteltenis die in Dublin heerst over de hernieuwde gewelddadig heden in Ulster, waar de uit rooms- katholieken bestaande "provisional" afdeling van het verboden Ierse re publikeinse leger IRA pogingen on derneemt de 14.000 man sterke Britse troepen uit de provincie te verdrijven en de overwegend pro testantse provincie te doen aanslui ten bij de overwegend rooms-katho- lieke Ierse republiek. VAKER VERSCHONING De Westduitse christen-democratische oppositie heeft geëist, dat het beddegoed van militairen in Westduitse kazernes voortaan één- maal in de twee weken wordt verschoond in plaats van éénmaal per drie weken. De oppositie heeft minister Leber van Defensie verder verzocht meer sokken en zakdoeken beschikbaar te stellen. Iedere militair heeft op het ogenblik de beschikking over twee paar sokken en twee legerzakdoeken. "Ik vind deze zaak van het grootste belang omdat het om de gezondheid van onze soldaten gaat", aldus het conservatieve parlementslid Carl Damm in een brief aan Leber. Het ministerie van Defensie neemt de zaak in behandeling, maar heeft laten weten dat een en ander tot "een enorm gat" in de de fensiebegroting zal leiden. TREINROVER-WINKELDIEF Een man, die negen jaar heeft gezeten voor zijn aandeel in de grote Engelse treinroof van 1963 en die in april van dit jaar wegens goed gedrag werd vrijgelaten, is nu weer voor een winkeldiefstal tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Ronald "Buster" Ed wards was een der leiders van de bende, die de spectaculaire over val uitvoerde en daarbij 2,5 miljoen pond buitmaakte. Hij werd ver oordeeld tot 15 jaar gevangenis. Afgelopen juli werd Edwards ge grepen, toen hij in het vermaarde Londense warenhuis Harrods goederen ter waarde van 65 pond (bijna 400 gulden) zonder te be talen meenam. WERELDRECORD DAKZITTEN In het Brabantse Budel is een 23-jarige man bezig het wereld record dakzitten te verbeteren. Sinds zaterdagavond zit hij op het dak van een plaatselijke bar. De man hoopt hier negen dagen te blijven zitten. Enkele maanden geleden bracht hij al eens zes dagen door op het dak in een ander Brabants i' NOODLOTTIGE HANDSCHOENEN Oplettendheid van van surveillerende agenten is in Rotterdam een inbreker noodlottig geworden De man trok de aandacht omdat hij met rubber handschoenen achter het stuur zat van een auto. Dit voertuig bleek gestolen in Amsterdam. In de auto lagen diverse spullen, die kort daarvoor gestolen waren by een inbraak in Nieu- werkerk a/d IJssel. NIET SPREKEN MET BESTUURDER Passagiers in taxi's, bussen en trams in West-Duitsland zullen worden beboet als zy een gesprek beginnen met de bestuurder. Van af 1 september zijn in de Bondsrepubliek nieuwe vervoersregels van kracht die het de passagiers, maar ook de bestuurders, verbieden gesprekken te voeren. Slechts het praten over de plaats van bestem ming is toegestaan. Zowel passagiers als bestuurders kunnen ter plaatse worden beboet. Een woordvoerder van het ministerie van Vervoer in Bonn legde uit: "Het besluit is genomen om veiligheids redenen. We willen niet dat de bestuurders worden afgeleid." VERWARRENDE WELDAAD Een Oostenrijker, die de hongerende mensen in de Sahel-gebieden helpen wilde door middel van een cheque van ruim 3.000 gulden, wekte aanvankelijk nogal wat wantrouwen, hetgeen aanleiding was tot omvangrijke naspeuringen. Eerst dacht men in het postkantoor van St. Georgen in het Lavantdal te doen te hebben met een over val omdat de man een capuchon droeg en geen woord zei. Toen die schrik over was kwamen de postbeambten tot de ontdekking dat de naam van de afzender vals was Daarna dacht men met een berouwvolle dief te doen te hebben. Tot de man zelf by de politie voor eens en voor altyd duidelyk maakte, dat hy alleen wilde helpen en dat anoniem wenste te doen MING-GRAVEN GESLOTEN De Chinese autoriteiten hebben bepaald dat de Ming-graven ten noorden van Peking 's avonds niet meer toegankelijk zyn voortoe risten. Deze plaats waar dertien keizers uit de Ming-dymstie (1368— 1644) begraven liggen, was wegens haar fraaie ligging een gelief koosd doel voor uitstapjes van in Peking verblyvende buitenlanders. Evenals de "grote muur" mochten de buitenlanders deze plaats be zoeken zonder speciale vergunning. Tot dusver trokken zy nog al eens 's avonds daar naar toe om te picknicken. Waarom dit nu niet meer mag, is niet bekendgemaakt. LIMA (Reuter) De president van Peru, Juan Vealsco Alvarado, heeft de conferentie van de minis ters van Buitenlandse Zaken van de niet-gebonden landen in de Peruaan se hoofdstad Lima geopend. De mi nisters zijn bijeen om een gezamen lijke economische politiek te bepa len. ficieel toe te laten tot de groep van niet-gebonden landen. Ook het lid maatschap van Noord-Korea en Pa nama werd aanvaard in tegenstel ling tot dat van Zuid-Korea. De toelating van Noord-Korea zou vooral tot stand gekomen zyn op aan dringen van de "radicalere" leden zo als Algerije, Cuba en Noord-Vietnam. Zeker tien landen zouden niet ach ter het besluit staan van de afwij- zing van Zuid-Korea. ADVERTENTIE Hertz helpt u snel aan een betrouwbare auto op al die dagen, dat u uw wagen moet missen. AL vanaf/35,- per dag, excl. B.T.W., maar incL een all-risk verzekering. En als u 4 dagen of langer huurtj dan kunt u een onbeperkt aantal kilometers rijden. De wagen die u huurt is normaal gesproken niet ouder dan één jaar en wordt regelmatig grondig nagekeken. Bel ons bijtijds en uw wagen staat voor u Uw Hertz agent: Vondellaan 80, Lelden, tel. 071 - 6 9313* Ambachtsweg 1, Katwijk, tel. 01718-71046 Julianalaan 46, Voorschoten, tel. 01717-22 36 f Hertz Uw Hertz auto. Een zorg minder. SALISBURY LIVINGSTONE (AP REUTER) De Rhodesische pre mier Ian Smith heeft zijn parlement gisteren meegedeeld dat de bespre kingen met de Afrikaanse nationalis tische leiders over het toekomstige Rhodesische bestuur zyn mislukt. De schuld van de mislukking ligt volgens Smith bij de Afrikaan se Nationale Raad (ANC), die zou hebben geëist dat de thans in bal lingschap levende Afrikaanse leiders naar Rhodesie mogen terugkeren en zich tydens de constitutionele be sprekingen vryeiyk mogen bewegen. "Dit is volkomen onaanvaardbaar", aldus Smith, "want het gaat hier om mensen die hier bekende terroristi sche leiders zijn en die verantwoor delijk zijn voor moorden en andere misdaden die in dit land zyn begaan' "Deze mensen kunnen slechts wor den vergeleken met leiders van ter roristische groepen als Baader-Mein- hof en de Zwarte September", zo meende de Rhodesische leider. De Rhodesische Afrikaanse natio nalisten hebben echter gisteren pre mier Ian Smith de schuld gegeven van het mislukken. Bisschop Abel Moezorewa, de leider van de Afrikaanse Nationale Raad uitte deze beschuldiging in een ver klaring tegenover journalisten nadat duidelijk was geworden dat het overleg op niets was uitgelopen. De ANC streeft naar een zwart meer- derheidsbestuur in het momenteel door een blanke minderheid geregeer de Rhodesie. heeft besloten de constitutionele con ferentie, waar het land zo verlan gend naar uitziet, te doen misluk ken. Na een dag van redelijke com promissen van de kant van de ANC torpedeerde Smith elke poging van onze kant die zou hebben geleid tot een volledige conferentie", aldus Moe zorewa. Volgens bisschop Moezorewa zal premier Ian Smith "wel weer ver standig worden" en de onderhande lingen met de nationalisten later toch voortzetten. "Ik geloof dat hij op rustige mo menten zijn verstand weer gaat ge bruiken en met ons zal onderhan delen, aldus de bisschop, die nadruk kelijk de verantwoordelijkheid voor het mislukken van de besprekingen bij de Rhodesische premier legde." Hij had gehoopt dat wij zouden wei geren naar Rhodesie te gaan. Wij aanvaardden echter alle punten die hij op tafel bracht, behoudens en kele kleine wijzigingen". Over de aankondiging van Smith Bomaanslagen In de Bretonse stad Rennes zijn gisteren aansla gen gepleegd op het huis van de 1 urgemeester, Henri Freville, tevens lid van de Franse senaat, en de Gaullistische afgevaardigde Le Douarec. De schade is aanzienlyk, maar er zijn geen gewonden. Tot dusver heeft niemand de verant- woordelykheid opgeëist voor de aanslag. Eerder deze maand zeiden Bretonse seperatisten verant woordelijk te zijn voor de bomaan slag op de kerncentrale van Bren- nilis in Breagne. dat hij nu zal gaan praten met de stamhoofden leek bisschop Moezore wa zich niet veel zorgen te maken. "Als hij met de stamhoofden en an dere Afrikaanse groeperingen gaat praten, zeggen wij: veel geluk, al dus de ANC-voorzitter. "Wij weten dat elk akkoord dat hij met de stamhoofden en een paar verraders bereikt volledig zal worden wegge vaagd door de ANC-beweging, dank zij haar ideologie en haar kracht. Deze zaken zullen een natuurlijke dood sterven". Zuid-Afrika zou vandaag een af gezant naar de Zambiaanse hoofd stad Loesaka sturen in een poging om de impasse waarin de Rhodesi sche constitionele besprekingen te recht zijn gekomen, te doorbreken, zo hebben diplomatieke bronnen be kend gemaakt. De beslissing om zo snel alweer met politieke manoeuvres te begin nen zou duidelijk aantonen welk groot belang de Zambiaanse presi dent Kenneth Kaoenda en de Zuid- afrikaanse premier John Vorster hechten aan een snelle hervatting van de besprekingen. Uit de verklaringen van Kaoen da en ANC-leider Moezorewa komt duidelijk naar voren dat er nog heel wat diplomatieke activiteiten ont wikkeld moeten worden voordat de blanke en zwarte groeperingen in Rhodesië tot een overeenkomst kun nen komen. Ian Smith maakt het mis lukken van het overleg over de toekomst van Rhodesië be kend.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9