Kamer keert zich fel tegen ^an Huiten We zullen in geen geval politie aan boord laten Alleen ARP achter de staatssecretaris SURINAME LATER DAN 25 NOVEMBER ONAFHANKELIJK nj eens naar. de satelliet op één meter afstand. evoluon 'Ook in '76 verlaging van winstbelasting' )ENSDAG 27 AUGUSTUS 1975 PAGINA 7 DEN HAAG (SP) Met uitzondering van de ARP keert andaag de hele Kamer zich tegen de schipperswetten van aatssecretaris Van Huiten. Tijdens de debatten bleek de meer- srheid van de Tweede Kamer voorstander te zijn van een ieuw overleg tussen de schippers en Van Huiten. Pas als dat eeft geleid tot een gezonder klimaat in de sector van de bin- enschippers, zou de evenredige vrachtverdeling kunnen wor- en opgeheven. Maast de vry algemene afkeuring 5r de acties van de binnenschip- (•s, bleek de Kamer gisteravond >t gelukkig met het dreigement p de regering aan de schippers litte. Dat dreigement hield in, dat fEDERLAND VIL UITSTEL IETALING rOOR ARMSTE ANDEN )EN HAAG (ANP) De Neder- dse regering wil, dat aan de minst •.wikkelde landen en de landen, het meest zijn getroffen door de essie en de sterke stijging van de 'prijs, uitstel van betaling van ossing en rente op hun schulden rdt verleend. Dit is een van de ïkbeelden, die Nederland en een ital gelijkgezinde landen hebben ;wikkeld voor de zevende speciale •gadering van de Verenigde Na- 5 te New-York, die maandag 1 itember begint en die-gewijd zal i aan de door Nederland» krach- ondersteunde wens van de ont- ckelingslanden om te komen tot nieuwe economische wereldorde, lus werd gisteren op'een perscon- entie van Ontwikkelingssamen- rking in Den Haag meegedeeld. Een ander denkbeeld, dat Neder- id in overleg met de gelijkgezin- landen uit het westen (Engeland, nada, Noorwegen, Zweden, Dene- irken en Finland) heeft ontwik- |d, is dat er nieuwe internationale Ipraken moeten komen voor de ndel in voedselprodukten, gekop- Id aan regelingen van de agrari- le produktie. Het doel hiervan is komen tot een zekere prijsgaran- voor de producenten, peze gelijkgezinde landen willen rder graag, dat een doelmatig sy- em voor het lenigen van onmid- llijke noden (veroorzaakt door bij- irbceld rampen) op poten wordt pet, omdat het huidige hulpsy- iem nogal gebrekkig is. Ook vin- n de gelijkdenkende landen het n groot belang, dat de organisa- van de Verenigde Naties wordt stroomlijnd en slagvaardiger wordt maakt, zodat zij een doelmatiger (trument wordt voor het tot stand ïngen van een nieuwe wereldorde, deze nieuwe wereldorde, die de ge- kgezinde landen zich samen met ontwikkelingslanden voor ogen illen, moeten de arme landen een tere kans krijgen zich, onder meer or industrialisatie, door een beter ijzensysteem voor hun minerale Midstoffen en agrarische produkten door grotere toegankelijkheid van westerse markten voor hun in- strieprodukten, zodanig te ontwik- len, dat zij op eigen benen kunnen lan en honger en armoede in de- landen verdwijnen. T erpleegkundige n Kerkrade •lijft in arrest MAASTRICHT (ANP) De recht- ,nk in Maastricht heeft gistermor in besloten de 39-jarige ïoofdver- feegkundige Frans H. uit Kerkra- die evan wordt verdacht een of eer bj aarde patïnënten in de Lük- irheidekliniek in Kerkrade te heb- in gedood, in verzekerde bewaring ihouden. Frans H. werd enkele weken ge- den aangehouden nadat was ge- eken, dat een 79-jarige patiënte in i kliniek op niet verklaarbare wij- was overleden. als de blokkades niet vrijwillig zou den worden beëindigd, dat van re geringswege zou gebeuren. Nadat eerder gisteren al door de Kamer was besloten met het oog op de blokkade het debat te ver vroegen naar gisteren en vandaag (in plaats van morgen), wenste men niet in te gaan op een verzoek van het VVD-kamerlid mevr. Smit Kroes om de staatssecretaris gisteravond nog te laten antwoorden op het debat. Als enige kreeg zy steun van CPN- fractievoorzitter M. Bakker: "Het communiqué van de regering heeft een intimiderend karakter. Zyn sommige ministers wel goed bij zin nen. Wij hebben de ongebruikelijke stap genomen de agenda te ver vroegen en nu doet de regering dit." zei hU. Op het Binnenhof vergaderde gis teren minister De Gaay Fortman met ondermeer de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie. Daar naast liet de regering weten nauw contact te houden met de betrokken commissarissen der koningin en bur gemeesters. Een klein deel van de Kamerleden was gistermiddag tegen het voorstel om de debatten over het opheffen van de evenredige vrachtverdeling te vervroegen. Onder hen DS'70 fractievoorzitter Drees, die het be titelde als 'buigen voor onwettige acties." Uitzondering Turk schoot dochter dood HENGELO (SP) De 41-ja- rige Turkse fabrieksarbeider N. A. heeft aan de Hengelose poli tie bekend zelf zijn 13-jarige dochtertje te hebben doodge schoten. De man beweerde in eerste instantie, dat dochter Yunöagul overleed, nadat zijn 7-jarig zoon tje per ongeluk de trekteer van een omgebouwd gaspistool had overgehaald. Hoofdinspecteur A. Mul en zijn recherchemensen, geassisteerd door Turkse rechercheurs ontdek ten echter veel tegenstrijdighe den in de eerste verklaring. Nu heeft de Turkse arbeider verklaard teveel te hebben ge dronken en vervolgens e*n schot te hebben gelost uit een soort baldadigheid. Daarna zoj het noodlottige schot zijn gevallen, omdat zijn zoontje hem probeer de 't pistool af te pakken. Doch ter Yurdagul, die pas een week in ons land was voor een vakan tie, overleed onmiddellijk. De Hengelose politie is riet te vreden met de meest recente ver klaring van de man en zal hem verder aan de tand voelen. Tijdens de debatten bleek, dat met uitzondering van de ARP, alle frac ties tegen het huidige voorstel zyn van de staatssecretaris. 'Te lang heeft de regeling schippers die eco nomisch eigenlijk niet meer mee konden in de vaart gehouden," zo betoogde ARP-woordvoerder M. W. Schakel. Volgens hem waren er ook problemen door het verplicht aan bieden van vrachten op de schip- persbeurs, terwijl de schippers vrij zijn om wel of niet een vracht aan te nemen. De felste kritiek op staatssecre taris Van Huiten kwam van de VVD- woordvoerdster Smit-Kroes. Zy vroeg zich af of staatssecretaris "ge zien zijn staat van dienst op het gebied van overleg" maar niet beter het veld kon ruimen. Zy wees daarbij op de moeilijkheden met de vracht wagenchauffeurs, de zendamateurs, de spreiding van de PTT en de giro blokkade. "Voor mij zou iemand an ders uit progressieve kring het roer mogen overnemen", aldus mevr. Smit-Kroes. Als vervanger prees zy de ex-burgemeester van Rotterdam W. Thomassen aan. Een nagelbijtende staatssecretaris Van Huiten volgt de debat ten in de Tweede Kamer die voor hem een weinig gunstig verloop hebben. Vrijwel alle partijen keerden zich tegen zijn schipperswetten. Den Haag/Paramaribo Suriname zal vrijwel zeker niet op 25 november onafhankelijk zijn. Het land beleeft thans een regeringscri- Christelijke organisatie moet open staan UTRECHT (ANP) Volgens de heer J. Lanser, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, moet een christelijke organisatie zowel op maatschappelijk als politiek terrein werkzaam het aandurven om open te staan voor mensen, die het christelijk-zijn als zodanig niet onderschrijven, maar die wel rich ter visie, beleid en handelwijze van die organisatie staan. De heer Lanser zei dit gistermiddag in Utrecht, waar drs. R. Zijlstra afscheid nam als voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders- bond. De heer Zijlstra is sinds 1963 voorzitter geweest van de CBTB. Tot de talrijke, gasten bij het af scheid behoorden ondermeer minis ter Van der Stee (Landbouw) en de heer Biesheuvel. Minister Van der Stee noemde het afscheid van Zijl stra een "verlies voor de agrarische wereld", maar zo zei hij, "snoeien doet bloeien". Tevens maakte hij de benoeming bekend van de heer Zijl stra tot ridder in de orde van de Ne derlandse leeuw. In zijn afscheidsrede noemde de scheidende voorzitter het zoeken naar goedkope populariteit de grote bedreiging voor iedere organisatie. Dat zoeken moet volgens hem vaak worden gekocht met het presenteren van gemakkelijke oplossingen, "die bij een voldoende kennis van feiten en samenhangen schijnoplossin gen blijken te zijn. Dergelijke risi co's gedijen het beste op het kweek bed van onzekerheid", aldus de heer Zijlstra. De heer Zijlstra wordt burgemees ter van Smallingerland. ADVERTENTIE Met de trein is het trouwens v_ v ook dichtbij. Informeer meteen eens bij NS k naar de speciale tarieven. Da's nog verbazingwekkend voordelig ook! En de elektronische koffieroeper. En de insekten- verleider. En het wenswonen. En de camera die je achterna zit. En de autosimulator. En vijfhonderd achtentachtig andere open-mond-verbazingen. Allemaal in het Evoluon in Eindhoven. Het Evoluon is maar 'n paar kwartier ver. Rij er eens heen. Voor 'n dag lang van de ene verbazing in de andere. 1. Geopend: maandag V Door Gerard van Zuuren ROTTERDAM/MAASSLUIS De ochtend en voormiddag zijn saai. Pas tegen tweeën komt er leven in de brouwerij. Als de bij de actie in Maassluis betrokken schippers via de radio-nieuws dienst horen dat hun blokkade zal worden opgeheven, sputteren ze flink tegen. De een zegt: "Voor we gaan va ren, wa'llen we eerst precies weten wat we hebben bereikt of welke concessies we hebben moeten doen." Een tweede vult aan: "Als he.t ons niet zint blijven we mooi liggen. Van Laak of geen Van Laak." Pas geruime tijd later het is dan al drie uur geweest ver schijnt actieleider Leo van Laak, met lijfwacht, op het toneel. Via een zeer gammele steiger komt hij op de binnenvaartschepen. Over de megafoon legt hij de re sultaten uit van de besprekingen op het Rotterdamse stadhuis. Hij doet dat met een stem die eigen lijk geen tegenspraak duldt. Er komt ook nauwelijks tegenspraak. Toch is het duidelyk dat het actiecomité het besluit om de blokkade bij Maassluis op te hef fen, heeft genomen zonder dat zij tevoren de instemming van de be trokken schippers had. De vice- voorzitter van het actiecomité. Jan de Vries, is aanvankelijk vierkant tegen dat besluit. Evenals de schippers die hakbijlen en tonnen teer klaar hebben staan om ge welddadige acties van de politie af te slaan. Als Leo van Laak, de 21-jarige Jongeman, die vakantie heeft op genomen om de actie van de bin nenschippers te leiden, is uitge sproken, weten de schippers niet hoe snel ze aan boord van hun schepen moeten komes. Het duurt even voordat ze allemaal in de stuurhut zyn, maar dan, omstreeks kwart voor vier, klinkt er een oor verdovend gejank van scheeps toeters, ten teken dat de blokkade ten einde is. En als het eerste binnenschip, aan de Rozenburgse kant, zich in beweging zet. duurt het maar krap een half uur of ook de laatste heeft het anker gelicht. Nog even en er is in de buurt van Maas sluis geen binnenschip meer te zien. Ook Leo van Laak vertrekt dan van het Maassluise hoofd. De me gafoon in zyn linkerhand, de rech terhand steekt in de keurig zwarte blazer. Zyn lijfwachten volgen twee passen achter hem. Terug naar het actiecentrum. De vele honderden nieuwsgieri gen verlaten eveneens het Maas sluise hoofd en nog voor half vijf is alles weer by het oude. Dan vertrekt ook het veer Maassluis- Rozenburg viseversa weer vanaf de oude vertrouwde steiger. Om precies half vijf passeert de sleep hopperzuiger W. D. Seaway, van de Westminster Dredging Com pany, een dochter van Bos-Kalis, de plaats waar even tevoren nog de blokkade was. Aan de andere oever glipt de parlevinker met zijn supermarkt schip Veronica terug naar de ha ven. Zyn uitstapje is niet zo lucra tief geweest. Hy had de schippers willen voorzien van eten, drinken en rookwaren, maar hem werd al ras duidelyk dat de schippers ge rekend hadden op een langdurige blokkade. Kennelijk hebben ze van alles aan boord. De schippers die de blokkade in stand houden bij het Noorder eiland reageren laconiek als ze over de talloze draagbare radio's horen dat hun collega's by Maas sluis zullen opkrassen. "Een gebaar van goede wil on zerzijds. Er zal best wat tegen over staan", veronderstellen zij meteen. "Je weet niet wat er is be reikt. Er zullen best toezeggingen zyn gedaan. Een positie als bij Maassluis, de meest effectieve van onze blokkades, geef je tenslotte niet zomaar prijs." Ze vinden het verstandig om dat op deze manier ook geweld wordt voorkomen. Terwijl anderen instemmend knikken, legt een van hen uit: "Denk er om dat er on gelukken zouden zyn gebeurd. Stel dat de politie komt met wa terkanonnen, traangas en gum mieknuppels. Die jongens op de Waterweg geven geen duimbreed toe. Het gaat om hun boterham. Ze hebben niets te verliezen." De schippers bij het Noorder eiland verwachten dat dé politie onvriendelijker wordt. "De aan dacht is nu niet meer in de eer ste plaats gericht op de Waterweg. Daarom komen wij nu aan de beurt. We zullen in geen geval toelaten dat er politie of marine bij ons aan boord komt." die alleen niet formeel is ADVERTENTIE Hèt middel tegen vlooien: j.- Roxascïct LarvenCiOdier Roxasect Larvendoder verdelgt vlooien kakkerlakken, mieren, zilvervisjes, larven van motten en tapijtkevers. Uw drogist heeft 't. niet, vastgelegd. Dat kan X11CU, doordat het parlement (de Staten van Suriname) niet in staat is te vergaderen. Al dagenlang slaagt Statenvoorzitter Emile Wijntuin er niet in het vereiste q our om (de helft van het aantal leden plus een) bij elkaar te krijgen. De oppositie blokkeert de Statenver gadering met de bedoeling een nieuwe kabinetsformatie te forceren. De Vooruitstrevende Hervormings partij van Lachmon zou alleen aan de onafhankelijkheid van Suriname willen meewerken als deze partij, die zeventien van de 39 Statenzetels bezet, ook in de regering wordt vertegenwoordigd. De regeringsmeerderheid in de Staten is afgekalfd, doordat enkele leden van regeringsfracties zich uit de coalitie hebben teruggetrokken. De patstelling tussen regering en oppositie in Suriname heeft tot nu toe verhinderd, dat de Staten een delegatie hebben samengesteld voor het debat in de Tweede Kamer over de onafhankelijkheid. Dit is gepland op 2. 3 en 4 september. Maar vanmorgen ging men ervan uit. dat het wegens de moeilijkheden in Suriname moet worden uitgesteld. Als dit uitstel langer dan veertien dagec zou duren, wordt het technisch onmogelijk om de onaf hankelijkheid op 25 november te laten ingaan, m PvdA-kringen probeert men de Tweede Kamer zover te krijgen, dat desnoods Duiten aanwezigheid van Surinaam se Statenleden wordt beslist over het slechten van de Koninkrijks- band met het Zuidamerikaanse DEN HAAG (SP) De verlaging van de vennootschapsbelasting met één procent zal niet alleen voor dit jaar, maar ook voor volgend Jaar moeten gelden. Het tweede-kamerlid voor de KVP, drs. M. J. J. van Amels- voort, heeft dit gisteren gezegd in de Eerste Kamer. Hij ging er daarbij vanuit, dat de regering op Prinsjes dag maatregelen bekendmaakt die de lasten van het bedrijfsleven verlich ten. Van Amelsvoort sprak in de Eerste Kamer als verdediger van het initia tiefvoorstel van KVP, ARP en CHU om de belasting op winsten van het bedrijfsleven te verlagen en tegelijk de zelfstandigen fiscaal tegemoet te komen door de speciale aftrek voor de inkomstenbelasting op te trekken. De maatregelen zyn in de Tweede Kamer aanvaard. Het linkse blok (PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN) was tegen. De schatkist derft door dft voorstel aan inkomsten ongeveer 140 miljoen gulden. Woordvoerder J. de Wilde van de VVD noemde het voorstel in de Eer ste Kamer "economisch een lacher tje". Maar hij vond het politiek erg interessant nu de PvdA, als grootste regeringsparty, het christen-democra tische voorstel afwijst. Van Amelsvoort zei, dat de econo mische ontwikkelingen van de laatste maanden een extra argument zijn voor de aanvaarding van het voor stel. Hij kondigde aan, dat de chris ten-democraten vaker initiatiefvoor stellen zullen indien "als het kabinet zich halsstarrig toont". Fries wordt verplicht vak lagere scholen in Friesland LEEUWARDEN (ANP) Voor de komende drie jaren is er zier mil joen gulden nodig om een begin te maken met de invoering van het Fries als verplicht vak op de lage re scholen in de provincie Friesland. Op de begroting van Onderwijs voor 1976 zullen middelen prijken om te kunnen starten. Minister Van Keme- nade van Onderwijs en Wetenschap pen heeft dit gisteren in het Coulon- hus in Leeuwarden, het gebouw van de stichting de Fryske Akademie, meegedeeld. Tevens werd de be windsman het boekje "tweetaligheid in het onderwijs in zonderheïd in Friesland" van Kr. Boelens uitge reikt. De bewindsman was gekomen om te vertellen over zijn beleid "oor het invoeren van het Fries als verplicht leervak. De commissie-Sinnema was tot de bevinding gekomen, dat in i980 het Fries als verplicht vax kan worden ingevoerd. Een werkgroep komt er om de voorstellen uit te voe- Fries als voertaal was tot 1 ja- ruari van dit jaar in Friesland mo gelijk in de eerste drie leerjaren van de lagere school. De wet is veran derd, zodat het nu mogelijk is in al- Je klassen Fries als voertaal te ge bruiken. Schilderijendiefstal Gedurende het afgelopen weekeinde hebben die ven 11 kunstwerken gestolen uit het Waddinjgton museum in de Londense wyk Mayfair voor een totale waarde van bijna een half miljoen gulden. Onder de doeken, die uit hun lijst waren gesneden, bevond zich onder meer een schets in houtskool van Matisse die ongeveer 55.000 gulden waard is. De nieuwe brug over de Waal, die waarschijnlijk juni volgend jaar voor verkeer kan worden opengesteld, is gisteren gereed gekomen. Deze brug bij Ewijk maakt onderdeel uit van rijksioeg 75, een auto-snelweg in wording die een belangrijke verbinding gaat vormen tussen Arnhem en het zuiden van ons land.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7