Joey Dyser hangt zich niet op aan carriere AMSTERDAM ZONDER HIPPIES MAAR MÈT HEROÏNE TVmorq@n\ C(jV)l toegelicht ...en gisteren l Consumentenbond pleit voor raad voor kabel-tv programma] WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1975 Vrienden en kennissen meegerekend, dan haal ik wel vijftig exemplaren. Erg veel vertrouwen had Amsterdamse Josje Duister niet in haar vermomming als Joey Dyser. De eerste plaat, opgenomen als een goeie grap, omdat het voor een leek eigenlijk best leuk is om zo'n geboorte van een plaat mee te maken, bleek meteen raak. „1000 Yaers" verkocht, nu een half jaar geleden, geen vijftig maar ruim 100.000 exemplaren. Dit alleen al in de Benelux. Joey Dyser, het meisje met de hoed, mocht zich enkele weken lang vertonen op het erepodium van „Toppop". Aan een hitparade had ze nooit gedacht. „Dat soort instellingen is alleen maar weggelegd voor popgroepen, dacht ik. Tot mijn verbijstering bleek dat dus niet zo te zijn". Josje Duister is nu behalve haar voormalige hit ook in het bezit van het door de Stichting Conamus uitgereikte Harpoentje, een onder scheiding voor opmerkelijke Neder landse prestaties, een tweede single die niet verder kwam dan de tipparaöe en sinds enkele dagen een eex-ste elpee. De totaalindruk van de langspeler „Who's a full time saint?" op Delta Records: vaak cynische, sombere eigen teksten, verwerkt in lange Engelse zinnen die vrij moeilijk in een hap weg te werken zijn. De zangeres zelf: „Somber? Tja, ik vind nu eenmaal niet dat de wereld in een uitstekende positie verkeert". Er is veel concurrentie in het genre dat je zingt. Joan Baez zingt nu ook niet al te vrolijke liefdesliedjes, Judy Collins en Carly Simon brengen hetzelfde recept. Waarom geen Nederlandse teksten? „Engels gaat me makkelijker af. Ik heb een paar keer geprobeerd iets in het Nederlands te schrijven. Als ik die tekst dan zing, vind ik het al heel gauw shit. Dat idee heb ik minder in het Engels. Het is in die taal nu eenmaal eenvoudiger om begrippen in een paar woorden te zeggen". Over concurrentie maakt «Josja Duister zich niet druk. Ze hoeft niet zo nodig. Een dergelijke- uitspraak is gemeend. Belangrijker Josje Duister: „Ik heb het voordeel dat ik geen achttien meer ben. Ex- zijn belangrijkere dingen dan een carrière". Onder die belangrijke dingen valt voor de 29-jarige zangeres vooral haar privé-letven. Ze waakt er vooral voor dat haar beide zoons van acht en vier niet onder de nevenactiviteiten lijden. Zij: „Wat dat betreft is de platenmaat schappij ook heel redelijk. Het is echt niet zo van: je moet dit en dat. Ze vragen eerst: kun je het aan en weet je het te regelen met de kinderen?". Echtgenoot Frans Duister, kunstcri ticus. is voorlopig ook geen spelbreker. Hij is er in wezen dp oorzaak van dat zijn eega nu actief is in de showbizz. Josje: „Zo'n drie jaar geleden kreeg ik van hem een gitaar op m'n verjaardag. In mijn tijd als journaliste bij Trouw had ik om min of meer in mijn onderhoud te voorzien tijdens de weekeindes al in clubs en zo' opgetreden met volksliedjes. Daarna heb ik er niets meer aan gedaan. Ook toen myn jongste zoon nog klein was, had ik genoeg om handen. Samen met moeders uit de buurt waren we actief in de crèche. Door een aantal ouders werd om de beurt op de kinderen gepast. Daarnaast hielden we de administratie bij en we maakten speelgoed voor de kinderen. Dat werk combineerde ik met stukjes voor de Tijd over kinderen, kinderboeken en kinderopvoedings- methodes. Toen de jongste naar de kleuterschool ging, viel ook die hobby weg". De gitaar bracht afleiding. Pen en papier lagen onder handbereik. „In het nazingen van nummers zag ik DUITSE TV WOENSDAG 37 AUGUSTUS Duitsland I 18.00 Te gast ln ons land tv-sprfp 1845 Zandmannetje. 18 55 Nordschau magazine. 19.26 Te gast in land. vervolg. 19.59 Progr it. WT1B 1 B An v-ü. aumcuic viij naar Molière, zz.za Journaal en weerbericht en kommen- taar. 22.45 Rep voetbal. 23.30-23.35 Journaal. Duitsland II 17.00 Journaal. 17.10 Circusprogram ma. 17.35 Akt. en muz. 18.20 Sergeant Berry, tv-serie. 18.55 Mainzelmannchen 19.00 Journaal. 19.30 Progr. Nederland 1 11.10-11.35 Schooltelevisie. 16.00-16.20 Voorlichtingsprogramma. 18.15 Che mie. 18.45 Minimolen, 18.55 Journaal. 19.05 Traliënkolder. 20.00 Journaal. 20.21 Marooned, speelfilm. 22.30 Avond der piano's. 23.05 Journaal. Nederland II 18.45 Minimolen. 18.55 Journaal. niets zitten. Ik had geen trek om de zoveelste protesterende juffrouw met een gitaar te zijn en ik ging daarom zelf, louter voor mijn plezier, liedjes maken. Mijn buurman, voormalig gitarist bij de popgroep Zen, nam een bandje van me óp, zag er wat in, en stapte ermee naar een platenmaatschappij. En daar stond ik ineens uit het niets, kreeg een naamswijziging omdat de „ui" van Duister voor het buitenland tong- brekerij op zou leveren. Erg gek, maar toch wel leuk". Optredens De optredens van Joey Dyser beperken zich tot radio- en tv-studio's en intervieuws, die gepland worden wanneer de kinde ren naar school zijn. „Toppop. interviews. vind ik oké. De maatschappij geeft geld voor je uit, ze loopt een financieel risico, dus dat soort dingen kun je niet weigeren. Gelukkig leggen ze me geen verdere verplichtingen op". Avondjes in het land zijn er niet bij. Er is niet veel trek. Josje: „Wat wel op het programma staat, is de opening van een tentoonstelling van de schilderes Ans Wortel, een goeie vriendin van mij. Op die opening zing ik een nummer over „Abortus" in het Nederlands. Abortus is ook het thema van de expositie". Een hit brengt fans met zich mee. Heb je daar veel last van? Josje: „Ik krijg brieven van mensen die net een verloren liefde achter de rug hebben, liefdesbrieven en telefoontjes van jongetjes van zeven die m'n stem willen horen. Laatst belde er nog een meisje op uit Winterswijk. Ik waarschuwde haar dat zo'n telefoontje naar Amsterdam duur is. Dat gaf niks, want haar ouders waren iedere zaterdagavond weg en dan belde ze met vriendinnen artiesten op. Conny Vandenbos had ze voor mij aan de lijn gehad....". Josje Duister in de huid van Joey Dyser. Het heeft veel met elkaar te maken. Zij: „Mijn teksten zijn niet helemaal autobiografisch. Het zou echter onzin zijn om dingen te gaan zingen die je niet raken. Om aan stof te komen, laat ik allerlei gevoelens die ik heb gehad de revue passeren. Weet je, ik hang me er echt niet zo aan op. Als het voorbij is en het bij die ene langspeler blijft dan heb ik een ontzettend leuke tijd gehad en ga ik gewoon weer kolommetjes schrijven". Joey Dyser (Josje Duister) toevalstreffer. Foto George Verberne) NEDERLAND I verkochten, Russische 17.00 Hoe de vrouwen hun tekenfilm (VPRO) 17.10 Laurel en Hardy (VPRO) 17.40 Popeye, tekenfilm (VPRO) 16.45 Minimolen (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19 60 Liedjes voor en over kinderen (IKOR) 19.30 Kenmerk (IKOR-KRO-RKK) JO.OO Journaal (NOS) ::<).21 All in the Family, tv-seric (VPRO) 20 45 Triump des Willens, Duitse Oorlogspropagandafibrr (VPRO) 22.00 Dick Cavatt en The Magic Show (VPRO) 23.00 Journaal (NOS) NEDFRLAND II 18.45 Minimolen (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van gewest tot gewest (NOS) 19.50 Koningin Wilhelmina Fonds (Socutera) 20.00 Journaal (NOS) 30.20 De liefde van een blondje, Tsjechische film (NOS) 21.35 Werkwinkel (NOS) 22.00 Studio Sport (NOS) 22.25 Den Haag vandaag (NOS) 22 40 Journaal (NOS) r "Triumph des Willens" is de titel van de wereldberoemde propagandafilm die in 1934 door Leni Riefenstahl en Wal ter Ruttmann werd gemaakt. Deze rolprent, die werd ge maakt tijdens het zesde partijcongres van de nationaal- socialistische beweging in Neurenbergwerd in 1935 door Goebbels bekroond met de Nationale Filmprijs. Leni Riefen stahl werd als actrice en regisseuse ook beroemd door films als OlympiaThe Blue Light" en „SOS Iceberg". Neder- derland I, 20.45 uur). De Tsjech Milos Forman maakte in 1965 "Liefde van een blondje", een film die vanavond om tien voor half negen op Nederland II wordt uitgezonden. Het is het verhaal van een jong meisje dat in een café een pianist ontmoet op wie zij verliefd ivordt. Haar liefde wordt beantwoord, maar niet voor lang De Consumentenbond pleit voor een nationale Kabeltelevisie Raad waarin al degenen die bij de kabel-tv zijn betrokken onder wie de con sumenten zijn vertegenwoordigd. Deze raad moet zich onder meer gaan bezighouden met de opstelling van een standaardaansLuitingscontract en met de standaardisering van de in casso-systemen. Deze en -andere uitspraken zijn ont leend aan een-artikel in het orgaan van de Consumentenbond, die voorts pleit voor de oprichting op korte ter mijn van gemeentelijke kabeltelevi siecommissies waarin alle .betrokken partijen zitting hebben. Deze commissies moeten onder andere letten op tarie ven. technische verbeteringen en uit breiding van het zenderpakket. Ze kunnen optreden als beroepsinstantie bij geschillen tussen beheerder en aangeslotenen. De Consumentenbond is voorstan der van onverkorte doorgave van bui tenlandse zenders uit omringende landen die ter plaatse niet recht streeks worden ontvangen. De pro blemen rond het auteursrecht die daaraan zijn verbonden, kunnen zo zegt de bond door de -regering worden opgelost, misschien zelfs zon der wetswijzigingen. Wanneer het doorgeven van bui tenlandse zenders aanzienlijke kosten per ontvanger met zich meebrengt, moet de ontvanger de mogelijkheid krijgen een beperkt aantal zenders te kiezen en alleen daarvoor te betalen. De Consumentenbond is ook van mening dat op korte termijn expe rimenten moeten worden gedaan met het VHF-sternetsysteem. Volgens de bond biedt dit systeem zowel wat kwaliteit, kosten als uitbreidingsmo gelijkheden betreft, gunstige vooruit zichten. Tenslotte is de Consumentenbond van mening dat de kosten die de PTT -maakt voor het machtigings stelsel voor kabel-tv moeten worden gedragen door de beheerders en/of aanleggers van kabelnetten. Zij acht het volstrekt onjuist en onredelijk om ze door middel van opcenten te verhalen op omroepbijdragen. Dit zou namelijk betekenen dat alle betalers van luister- en kijkgelden moeten be talen voor de antennesystemen, ook als zij er -niet van profiteren. NCRV: 18.00 (S) Bandstand. 7.08 (S) Preludium. 7.30 Nws en nu. 7.55 (S) Aangestipt. (S) Te De urn Laudan: ling: Lied van de week. 18.55 (S) populaire soloconcerten: piano. 19.30 Theologische etherleergang: kroniek. TROS: 20.00 Eight o'clock special: mu zikale ontdekk.ngsreis. 21.15 (S) Spe- Op de man af. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. voor de huisvrouw. 8.45 (S) Poalum. 9.45 (S) Onder de hoogtezon. 10.30 Nieuws. 10.33 iS) Orkestpalet I. 11.44 (S) Orkestpalet II. 12.00 (S) Bel Canto. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuin bouw 12 30 Nieuws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.55 Middagpauzediei la i muzikaal 22.30 Nieuws. 22.40 Ak- uaT 23.00 (S) Coulissen: woensdag- ivond-magazine 23 55 Nieuws. Hilversum II VARA: 18.00 Nieuws. 18.11 Dingen siek. 13.30 (S) Europa- glcbaal. (15.30 Nieuws 16.30 (S) Hier u). 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Hier band Magazine. NOS: 19.30 (S) Henry "'romen. Concerten 1975. (20.10 20.15 Praten over muziek). "12.10 (S) Joegoslavië, zigeunermeisje. EO 8.50 Morgenwijding. 8.11 Radiojournaal) 22.40 Woord 2.55 Klankbord. 23.05 (S) Postlu- lijn: sport en muziek. 22.55 Meded. 23.02 Kom Does. 0.02 Metro's Mid night Music. 1.02 (S) Take it 9.35 Waterstanden. "Schoolradio 10.00 (S) lister. 10.10 Arbeidsvita- (S) Klassieke orkesti 't historisch. 14.30 (S) Met muziek op stap. 15.15 (S) ASpeoten. 16.00 Nws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 (S) Gebak- NCRV: 7.00 Nietiws. 7.02 Het 1 17.00 (S) Mobiel. 17.55 Mededelingen. Hilversum III TROS: 7.02 Drie op je boterham. 9.03 Pop op drie. 11.03 Drie draait op verzoek. 12.03 Drie draait tussen de middag. 14.03 Pop-kontakt. 16.03 De „Spel zonder grenzen" staat op mijn (korte) lijstje van televisieprogram ma's. die nooit zouden mogen verdwijnen. Maar ja, wie ben ik? Gisteren was een historische dag, want Spel zonder grenzen werd voor de allerlaatste keer uitgezonden. Er moet weer eens wat nieuws voor in de plaats komen, vindt een aantal televisiebazen van deelnemende lan den. Bovendien worden de kosten te hoog door die steeds grotere slagroomtaarten, zwembaden en bordpapieren olifanten. Jammer hoor, want wat mij betreft is het genieten geblazen bij Spel zonder grenzen. En hoe moet het nu verder met Barend Barendse, de commen tator? Hij was gisteren overigens weinig aan het woord, want de finale speelde zich af in Ieperen (Belgie), en de Vlaamse commentator' maa'üe veel gras weg voor de voeten van Barend. Wat jammer was, want de Nederlander kwam daardoor niet toe aan het voluit spuien van zijn voorraad grappen. En dat terwijl het thema van de wedstrijd niets meer of minder dan „het huwelijk" was. Dus u begrijpt dat de ooievaars, dronken bruidegoms en huisvrouwen met de klassieke deegrol in de hand niet .van de lucht waren. Nederland werd adembenemend vertegenwoordigd door Steenwijk. Het zag er lange tijd naar uit dat de Steenwijkers zeer hoge ogen zouden gooien, maar uiteindelijk deed het laatste onderdeel („een soort behangen met tegenwind", zei Barend) hen een beetje de das om. Het draaide tenslotte uit op een eervolle vierde plaats, na Frankrijk, Italië en Belgie. De inwoners van Steenwijk hadden er overigens vooraf veel vertrouwen in, zoals uit een reportage van Hier en Nu bleek. Op straat in Steenwijk trof de NCRV slechts een man die niet overliep van geestdrift. De oorzaak was dat hij niet in het bezit was van een televisie. „Dat neemt de gezelligheid weg", vond hij. Tja, televisie kijken kan tot alles leiden. Verslaving bijvoorbeeld, al in 1963 werd dit op geruchtmakende wijze („beeldreligie") ter sprake gebracht. In het programma dat de EO in de vooravond a-an verslaving wijdde, kwam televisiekijken overi gens niet ter sprake. „Ik ga geen preek houden, die horen jullie al genoeg", zei een dokter in een witte jas bij het begin. Hij zou het gaan hebben, zei. hij over verslaving aan koffie, alcohol, sigaretten, drugs in alle maten en soorten, en niet te vergeten „vraatzucht, die leidt tot vetzucht". Maar ook de dokter had ontdekt, dat het onmogelijk is al deze uiteenlopende artikelen te behandelen in krap twintig minuten. Dus richtte hij zich voornamelijk op de drugs, gemakshalve het verschil tussen hard (heroïne etc.) en soft (marihuana, hasjies) vlot over het- hoofd ziende. Gemakzucht of gebrek aan kennis van zaken? Ik twijfel ernstig aan het nut van dit soort uitzendingen, dat voorlichtend en waarschuwend dient te werken, althans dat is toch de bedoeling van de EO. Maar daar komt meer voor kijken dan het lanceren van wat gezwollen teksten en het tonen van angstaanjagende foto's uit het Amerikaanse politiearchief van drugsslachtoffers, onder wie Lenny Bruce en Jimmy Hendrix. „De keus is aan jou", zei de dokter aan het slot, „neem een beslissing nu het nog kan" en in snelle opeenvolging volgden beelden van hoe verslaving bestreden moet worden: veel aan sport doen, hand in hand bij de vijver staan, naar de kerk gaan, trouwen, kinderen krijgen, en dan op de fiets erop uit, de zon tegemoet. De directeur van de EO liet tussen de bedrijven door ook pog even zijn licht schijnen over de medianota van minister Van Doorn. Hij set's'3 vast, dat „de overheid" zich steeds meer bezighoudt met maatschappij vernieuwing, en dan nog wel. en dat is het kwalijkste, „op socialistische en niet-christelijke wijze". Evenals- Wibo van de Linde (TROS) vorige week. waarschuwde de directeur "dat de vrijheid van meningsuiting in Nederland beknot wordt. ,.De overheid bemoeit zich met steeds meer zaken waarmee ze zich niet te bemoeien heeft". De diverse actualiteitenrubrieken (Hier en Nu, Nader Bekeken, Den Haag Vandaag) konden natuurlijk niet om de schippers heen. Maar niemand vond het nodig uit te leggen wat nu eigenlijk „evenredige vrachtverdeling" is. Daar heb je dus nog altijd de krant voor nodig. Bij Den Haag Van daas mocht een VVD-kamerlid vertellen dat het hoog tijd wordt dat staatssecretaris Van Huiten opstapt. Hij zou „contactarm" zijn, de oorzaak van alle ellende. De staatssecretaris stond erbij, maar maakte niet de indruk erg geïmponeerd te zijn. Ton Planken maakte daarom nog maar even de balans op van de daden van Van Huiten, „een lijst vol hele en halve mislukkingen". Vandaag komt de staatssecretaris er nog op terug. „Ik kan zorgen voor een net zo karikaturale weergave van de werkelijkheid als vandaag door de tegenpartij gegeven is", stelde hij in het vooruitzicht. GERARD PAQUES ADVERTENTIE 21.15 Duiken. ■0»' Terra Afri- Zo was het. e. 22.05 Achter Haag vandaag. j voor en over kinderen", is een programma met Jenny Arean (foto) en Willem Nijholt, dat vanavond door het IKOR WJil uitgevonden. Een Tijd-opname van de Amsterdamse drug-scene: waar bleven de junkies? Akzo en DAF: McKinsey doet het vuile werk. Analyse van het CDA-congres. Monument voor Wilhelmina. Geschiedenis op school: objektief is anders. Kennedy's onwettige ClA-oorlog tegen Cuba, deel 2. De opvolging van Alfrink. Plus o.a. Ben Kroon, Herman Hofhuizen en Tim Krabbé. A T/-\ z-V^l Cl H rloTiiJ Koop'm los (1,80) ot neem een proefabonnement V VetiJSJJiClU UC11JU (8 weken 10,-): 020 - 23 39 84.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5