Winkelhof kan kwalijk zijn voor de Leidse binnenstad Geen geld voor buurt- en clubhuiswerk NIEUWE CURSUS „OUDERS OP HERHALING" IN LEIDEN-NOORD "Op zoek naar een definitieve plaats voor autoslopers „CNR voor Leiden behouden" Van Zijp (CDA) vraagt overleg met Leiderdorp SUPERBENZINE VOOR WEGGEEFPRIJS Gemeente wil kerk aankopen LEIDSE MILIEU CURSUS 75 WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1975 LEIDEN ADVERTENTIE ethouder Tesselaar tot bewoners Groenoord: LEIDEN "In het buurt- clubhuiswerk is de eerste jaren geen rooie rotmoer beschikbaar. De kraan is voor dit jaar dicht geschroefd en voor volgend jaar zijn er ook al bezuinigingen aan gekondigd. En wat 1977 te bieden heeft, moeten we maar afwach ten". Aldus wethouder Tesselaar, die gisteravond Groenoordwijkbe- woners toesprak. De buurtvergadering van gister avond werd behoorlijk bezocht en in principe zou er slechts over de vestiging van Teekens in de voor malige matrassenfabriek worden gesproken. Om daarover te kun nen beslissen werd aan de aan wezigen voorgelegd wie de belan gen van de buurt zouden moeten vertegenwoordigen. Er waren vier mogelijkheden: a) een buurtcomité, los van de buurtspeeltuinvereniging b) het voorlopig buurtcomité houdt op te bestaan en de buurt vereniging gaat door; c) er komt een buurtcomité naast de buurtvereniging of: d) er komt, één buurtvereni ging met aparte actiegroepen, waaraan de speeltuinvereniging ondergeschikt is. De vergadering koos voor deze laatste vorm. En toen pas kon worden gesproken over Teekens. Iedereen was van de protesten te gen de vermeende vestiging van Teekens-slagerijbedrijf op de hoogte en iedereen gisteravond was ook duidelijk tegen de vesti ging. Dat was ook wel begrijpe lijk, omdat 407 gezinnen tegen 4 middels een vragenlijst hadden verklaard niets te voelen voor een vestiging van een fabriek in de kleine wijk. Wethouder Tesselaar zei ook dat het college van B. en W. nog geen beslissing had genomen i.vjn. de voormalige Olgafabriek. Wel zei hij dat er voorbereidende werk zaamheden aan de gang waren. "De zaak ligt nog open. Ik ben hier om te horen hoe de buurt erover denkt". Tesselaar kwam in plaats van wethouder Van Aken die de commissievergadering van economische aangelegenheden moest voorzitten. De vergadering gisteravond, sprak zich uit tegen de vestiging van welke fabriek dan ook in de wijk. Vanaf dat moment kon ge praat worden over het gebouw in de Hansenstraat zelf. De firma Teekens vraagt een koopprijs van f 1.2 miljoen gulden of een huur van f 120.000 per jaar. Volgens woordvoerder Ton Wurzer is daar voor wel iets te regelen. "We heb ben een begroting ingediend voor een nieuw buurthuis van f 850.000. Maar liever willen we geen nieuwbouw, omdat het hier al volgebouwd is. De Olgafabriek is ideaal voor ons. We hebben na tuurlijk wat opbrengsten uit acti viteiten, maar het ligt eraan wat er beschikbaar is op het gebied van gemeentesubsidies". Waar op Tesselaar meldde dat "er geen ene rooie rotmoer" was. In elk geval is er een actie groep gevormd die de zaak gaat bekijken. Want, volgens de ver gadering, is er in de voormalige fabriek een immense gelegenheid voor sport, eventueel parkeren, gezondheidszorg en ambachtelijke bedrijven, terwijl een deel gewel dig geschikt is voor een buurthuis. De actiegroep zal zich zo snel mo gelijk over het vraagstuk buigen en rapport uitbrengen. Zeer binnenkort zal er, als het aan de actiegroep ligt, een gesprek met het college van B. en W. zijn. VO I C rAi IUCM, LEIDEN "In ieder geval moeten ve blij zijn dat we op het ogenblik de x troep niet meer op de openbare Inschrijving rioleringen LEIDEN De Hees en Zonen uit Utrecht is de hoogste inschrijver gebleken bij de inschrjvng voor het maken van rolerngen in het bestemmingsplan Herengracht-Zijlsingel. Het bedrag waarvoor hij inschreef was f 3.490.000. Tweede op de lijst was de Koninklijke Wegenbouw Stevin BV uit Rotterdam met f J.410.000. De Leidse bedrijven kwamen met de volgende bedragen uit d. bus: Schouls BV met f 3.343.000 en Stuif zand BV met f3.369.000. De laagste inschrijver was Van Willigen BV uit Vuren met een bedrag van 2.790.800. Even daarboven, name lijk f2.8 miljoen lag Strjland BV ut Uithoorn. Hoeven CPN) LEIDEN "De gemeente Leiden moet alsnog proberen de platen maatschappij CNR voor deze stad te behouden". Aldus het raadslid Hoeven (CPN) gisteren tijdens een bijeenkomst van de commis sie voor Economische Aangelegen heden. De heer Hoeven zei in deze krant gelezen te hebben, dat één van de redenen dat de maatschap pij Leiden verlaat is gelegen in het feit, dat het pand aan de Rembrandtstraat niet voldoende representatief is. Hij wilde van wethouder Van Aken weten of de gemeente Leiden zou willen be middelen, zodat CNR een ander (en beter) pand in deze stad zou kunnen betrekken. Van Aken deelde mee, van CNR geen- enkel verzoek in deze richting te hebben ontvangen. Wel gaat de wethouder één dezer dagen naar het bedrijf toe, om een gesprek te voeren over de re organisatie en de verhuizing van de platenmaatschappij. LEIDEN Het gemeenteraadslid Van Zijp (CDA) heeft— wethouder Van Aken (Economische Zaken) verzocht met de gemeente Leiderdorp overleg te plegen over de eventuele ge volgen van de bouw van "Winkelhof", een groot winkel- en kantorencomplex in Leiderdorp. Volgens Van Zijp kan de bouw van "Winkelhof" kwalijke gevolgen hebben voor de Leidse binnenstad. "Het lijkt erop, dat het een regio functie krijgt", aldus de wethouder. Overigens vindt er, ook over het plan "Winkelhof", volgens Van Aken overleg plaats met de gemeente Leiderdorp. Dat overleg verloopt via de zg. Werkgroep perifere detail- handelsvestigingen, waarin behalve Leiden en Leiderdorp ook de Kamer van Koophandel participeert. Ook op het grondgebied van de gemeente Leiden zijn er verscheide ne kandidaten voor de vestiging, van een grote detailhandel, zo deel de de wethouder nog mee. De aan vragen worden echter niet in be handeling genomen, zolang de uit komsten van een "distribrutie-pla- nologisch onderzoek", dat in samen werking met de Kamer van Koop handel wordt voorbuereid, nog niet bekend zijn. Dat onderzoek moet antwoord geven op de vraag of aan dergelijke vestigingen wel be hoefte is, en zo ja, aan welk type. Zoals bekend is de -gemeenteraad van Leiderdorp in april van dit jaar akkoord gegaan met de bouwplan nen voor het winkelcentrum, nadat zij een eerder ingediend ontwerp had verworpen. Volgens Van Zijp behelsde dat oorspronkelijke plan de bouw van een complex, waarin 14.000 m2 be stemd zou zijn voor een zeifbedie- ningswarenhuis, 8000 m2 voor an dere winkels en 3000 m2 voor kan toren. In het huidige plan is volgens 't CDA-raadslid de voor kantoven be schikbare ruimte vergroot van 3000 m2 tot 7000 m2. Het zelfbedienings warenhuis zou nu 4800 m2 groot worden, terwijl voor een neubel- showroom aan 3000 m2 wordt ge dacht. In de tweede fase van de bouw kan er nog eens 3000 m2 bij gebouwd worden, aldus Van Zijp, die deze zaak gisteren aansneed in de raadscommissie voor Econ. Aan gelegenheden. Hij wees op de mogelijkheid, dat de voor de showroom beschikbare ïuimte in een later stadium toch bij het zelfbedieningswarenhuis zou worden getrokken. Komt daar dan nog Meer Leids nieuws elders in deze krant de tweede fase ADVERTENTIE SU F ER'" 'I gebouwde 3000 m2 bij, dan zou via een achterdeur toch een supergroot warenhuis van ongeveer 11000 m2 gerealiseerd worden. Leiderdorpse middenstanders zouden daar eveneens beducht voor zijn. Ook Van Duijn (VVD) en wet houder Van Aken konden zich niet aan de indruk onttrekken, dat "Winkelhof" groter wordt dan Lei derdorp voor zichzelf nodig heeft. Streekbedrijf nog steeds in nevelen gehuld LEIDEN De ontwikkelingen lond het streekenergiebedrijf blij ven voor de buitenwacht voorlopig nog in nevelen gehuld. Het onder werp kwam gisteravond in de raads commissie voor Economische Aange legenheden even ter sprake na een vraag van Stroink (CDA), die er de nadruk op legde dat hij tijdig geïn formeerd wil wordeo, zodat hij niet zal worden geconfronteerd met be sluiten, waarvan geen we? terug LEIDEN Regelmatig kan men bij Van Gend en Loos aan de Haagweg deze enorme Russische trucks zien in- en uitrijden. Ongeveer vier keer keer per week komen ze in de bollenstreek bloem bollen laden; bij Van Gend en Loos worden dan de douanepapieren geregeld. De Moskouse firma Sovtrans-avto vervoert met elk transport 15 ton aan bloembollen. De gekoelde wagens zijn daar mee veertien dagen onderweg. LEIDEN Half september gaat belangstelling, wel nog draaien, i 90 CENT P. LITER! Bij BouwVaria Zoeterwoudsewegll Leiden, Wethouder Van Aken antwoordde ontkennend op Stroink's vraag, of ei onlangs een speciale verga aering van de PvdA-raadsfractie is belegd over het streekenergiebedrijf. Van Duijn (WD) deelde daarop mee. te hebben vernomen, dat het onder werp in ieder geval ter sprake is ge weest tijdens een fractie-bijeen komst. De wethouder ging daar n;et - op in, maar wees er slechts op dat ver zoek van zowel de betrokken buiten gemeenten als Gedeputeerde Staten de besprekingen over het energiebe drijf niet openbaar zijn. Dit om een eventuele provinciale bemiddelings poging een goede kans te geven. in Leiden Noord voor het derde ach tereenvolgende jaar de cursus "Ou ders op herhaling" van start. Een cursus waarbij inmiddels zo'n tach tig ouders hun kennis van vroeger hebben bijgespijkerd. Dit jaar wordt de cursus in vier verschillende scholen gegeven, name lijk de Willem de Zwijgerschool, de Kar. Doorunanschool, de Heilig Hart- school en de Alfons Ariënsschool. De opzet van de cursus is dit jaar iets anders. De cursussen engels en typen, die voordien als aparte cur sussen, wat de organisatie betreft onder "Ouders op herhaling" vielen, worden nu losgekoppeld. De mede werkers van de "moedercursus" - ruim dertig, voornamelijk onderwijs krachten vinden namelijk dat deze cursussen eigenlijk niet bij de cur sus "Ouders op herhaling' passen. Weliswaar vormen ze een stukje al gemene ontwikkeling, maar ze be antwoorden niet geheel aan het doel, nl. het werken aan de totaalontwik keling van de cursist. Daarom blij ven deze cursussen vanwege de kunnen zich geen nieuwe cursisten meer aanmelden. De cursus "Ouders op herhaling", die inmiddels door het rijk gesubsi dieerd wordt, wei-kt met groepen van niet minder dan vijftien man Er zijn twee soorten cursussen, één voor beginners en één voor gevorder den. De eerste kent pér avond een leergedeelte en een praatgedeelte. Het leergedeelte omvat een herha ling van de leerstof van de lagere school, zoals taal, rekenen en het foutloos (brieven) schrijven. Het praatgedeelte daarentegen richt zich vooral op informatie over het onder wijs, waarbij o.m. ter sprake kun nen komen de kleuterschool, de speelleerklas, het buitengewoon on derwijs, de Leidse Toets en de School adviesdienst. De cursus voor gevorderden houdt zich voornamelijk bezig met project onderwijs. Hierbij bepalen de ouders zelf over welk onderwerp zij een pro ject willen maken. In voorgaande jaren waren dat bijvoorbeeld "Ou ders over wonen en werken" en "Ververskwartier waarheen?". Dit jaar wordt er gedacht aan onder werpen als "De gemeenteraad", "werkgelegenheid/werkelijkheid" en "opvoeding van kinderen". Ook is er een aparte afdeling voor indivi duele begeleiding, die gesubsidieerd wordt door het ministerie van So ciale Zaken. Bij deze cursus, komt er twee keer per week een onder wijzeres bij de cursist aan huis om hem op zijn eigen niveau les te ge- Tot dusver zijn er met de cursus "Ouders op herhaling" goede resul taten geboekt. In vele gevallen blij ken de cursisten de cursus als een soort brug te zien naar het avond onderwijs (beroepsonderwijs of ma vo). Maar ook zijn er ouders die door deze'cursus een groter zelfver trouwen hebben gekregen en nu ge makkelijker op een school toestap pen om daar met de onderwijs krachten over hun kind (eren) te gaan praten. Verder blijken er cur sisten te zijn die dank zij de cursus in de buurt waar ze wonen actiever zijn geworden. Hetzij in verenigin gen, hetzij in de individuele sfeer, bijvoorbeeld door hulp aan bejaar den. Dat laatste bepaalt trouwens ook voor een belangrijk deel de doel stelling van de cursus, de cursus moet tenslotte aan de deelnemers zelf en aan de buurt ten goede ko- De reden oni aan de cursus deel te nemen, zo is de afgelopen jaren gebleken, is vaak terug te vinden in de behoefte om kinderen te helpen bij het huiswerk eri de angst dat dit niet gaat door een gebrek aan kennis. Verder worden de cursisten ook gemotiveerd door het simpele gegeven dat ze hun ontwikkelings niveau wat willen opschroeven om hetzij met mede-buurtbewoners, hetzij met hun eigen kinderen goed contact kunnen blijven onderhou den. Belangstellenden kunnen zich (gratis) voor de cursus aanmelden via de Heilig Hartschool, Lusthoflaan 2, tel. (1)24835. De cursus is uitslui tend bedoeld voor ouders of ouderen boven achttien jaar afkomstig uit Leiden Noord. weg hebben". Zo besloot w^tnouder Van Aken gisteravond tijdens een vergadering van de raadsc >mmissie voor Economische Aangelegenheden een korte discussie over het probleem van de autosloop. Tevoren had de wethouder mee gedeeld, dat een vernieuwde werk groep zich over het probleem zal gaan buigen, om na te gaan of er oor de autoslopers een deiinitieve rlaats te vinden is. De slopers beschikken nu over een terrein, dat hen echter slechts tijde lijk is toegewezen. "Het beschik baar stellen van dat terrein heeft er weliswaar toe geleid, dat er niet meer op do openbare weg wordt ge- s'oopt", aldus Van Aken, "maar het Is niet eenvoudig om nu een ge schikte definitieve plaats te vinden. Die is er in de gemeente Leiden mis schien niet eens". De commissie discussieerde eni ge tijd over de vraag of het we) de taak van de gemeente is om voor een terrein te zorgen. Van Baaren 'PvdA) vroeg of een autosloper aan gemerkt dient te worden als 'n am bachtelijk bedrijf. "In dat geval vind ik niet dat de gemeente voor een terrein hoeft te zorgenaldus Van Baaren, "want dat doet ze voor andere bedrijven ook niet". Van Baaren wees erop, dat er wel meer bedrijven zijn die grond nodig hebben, maar dat die het zelf moe ten verwerven. Hij waarschuwde voor een precedent-werking. Van Aken legde er echter vooral de nadruk op, dat niemand autoslo perijen op de openbare weg wil. Dat ic de belangrijkste reden geweest om tijdelijk een terrein besmikbaar te stellen. Voor het gebruik a an die grond betalen de slopers overigens seen huur. "Als er een definitïbf ter rein gevonden is", aldus Van Aken, "zijn zij echt wel bereid om voor bet gebruik daarvan te betalen" LEIDEN B. en W. stellen de gemeenteraad voor om de Remon strantse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht (achterzijde Middelweg) aan te kopen, "in verband met de in ontwikkeling zijnde plannen tot herstel van de woonfunctie in cit ge deelte van de binnenstad", aldus het college. Zoals wij onlangs al meldden heeft een Warmondse stichting het plan opgevat om op de plaats van de Re monstrantse Kerk een aantal bejaar- denwoningen te bouwen. De kerk moet, inclusief de gevel aan de Mid delweg, daarvoor grotendeels ge sloopt worden. De bij ce kerk horen de woningen Hooglandse Kerkgracht 34 en 36 monumenten krijgen daarentegen een opknapbeurt waar mee een bedrag van 20.000 gulden is gemoeid. De Remonstrantse Kerk staat al enige jaren leeg. sinds de Remon strantse Gemeente zijn diensten houdt in het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente aan de Pie terskerkgracht. Al in 1971 besloot de gemeente het complex aan de Hoog landse Kerkgracht/Middelweg aan te kopen, "voor modern toneel en aanverwante activiteiten". Gedepu teerde Staten keurden deze transac tie echter niet goed, hoewel aan een Haagse architect -inmiddels al een spoedopdracht was verleend tot het indienen van een ontwerp voor een verbouwingsplan. De gemeente wenste het gebouw al vooruitlopend op de notariële overdracht in ge bruik te nemen en kwam daarvoor met ce Remonstrantse Gemeente een rentevergoeding van zeven pro cent per jaar overeen. "Door een sa menloop van omstandigheden is de ze overeenkomst echter nimmer aan het bestuur voorgelegd", aldus B. en W. nu. De Remonstrantse Ge meente werd evenmin op de hoogte gebracht van het feit. dat de gemeen- teraad in februari 1972 het besluit tot wijziging van de begroting, die voor de aankoop noodzakelijk was, weer had ingetrokken. Daardoor is tussen de gemeente Leiden en de Remonstrantse Ge meente een, wat B. en W. noemen, "slepende kwestie" ontstaan waar van het einde nu echter in zicht lijkt, omdat de nieuwe onderhandelineen tot overeenstemming hebben geleid. Formeel is het wel noodzakelijk dat de gemeenteraad het aankoopbesluit uit 1971 intrekt. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening geeft don derdagavond haar oordeel over de voorstellen van B. en W. LEIDEN Op woensdag 17 sep tember begint aan de Leidse Uni versiteit een interfacultaire milieu cursus, die, onder auspiciën van de Commissie voor Regionale Samen werking tussen de Leidse Universi teit, de Technische Hogeschool te Delft en de Erasmusuniversiteit te Rotterdam, is georganiseerd door het Instituut voor Internationale Stu diën en de vakgroep milieubiologie van de Leidse Universiteit. De cur sus bestaat uit twee onderdelen, elk met een eigen thema, te weten eer cursus over "De internationale as pecten van de milieuproblematiek" en een cursus over "Het beheer van natuur en landschap als maat schappelijk vraagstuk" De eerste twee bijeenkomsten van de twee cursussen worden gezamen lijk gehouden. Op woensdag 17 sep tember zal prof. dr. A. Quispel spre ken over macro-ecologie, biologisch evenwicht, kringlopen en klimaten. Een week later houdt prof. dr. J. Tinbergen een lezing' over de sa menhang van het milieuprobleem met andere sociaal-economische en politieke vraagstukken. De cursussen worden op woensdag 17 december besloten met een geza menlijke bijeenkomst, waarop dr. H. A. Udo de Haes een evaluatie zal ge ven en de mogelijkheden tot veran dering op nationaal en/of interna tionaal niveau zal bespreken. Voor inschrijving voor of inlich tingen over de cursus "De interna tionale aspecten van de milieupro blematiek" kan men zich wenden tot het Instituut voor Internationa le Studiën, Hugo de Grootstraat 27, Leiden, telefoon 07149641. Wie in lichtingen wenst over dan wel zich op wil geven voor de cursus "Het beheer van natuur en land schap als maatschappelijk vraag stuk", kan terecht bij het Zoölogisch Laboratorium. Kaiserstraat 63, Leiden, telefoon 071—40745/30645.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3