Felle kritiek op PFD van de Leid se streekcommissie vakantie Werkgroep Fiets achter provinciaal padenplan LEZERS SCHRIJVEN Sportvrienden cdleen aan kop in cle Leidse Hengelcompetitie 75 WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1975 i Mlnirfiu LEIDEN In het streekplange- bied Zuid-Holland West is er geen plaats voor nieuwe nederzettingen, noch bestaat er behoefte aan nieu we nederzettingen. Dat zegt de streekcommissie Leiden en omge ving in een gisteravond opgestelde praatpapier". Dt stuk zal als ba sis dienen voor een gesprek dat de vier streekcommisses op 9 septem ber hebben met de provinciale com missie voor de ruimtelijke ordening over het nieuwe streekplan Zuid-Hol land-West. Aan de Provinciale Pla nologische Dienst wordt het verwijt gemaakt dat men de reacti? op dit standpunt onvoldoende vindt en dat men bijzonder onaangenaam getrof fen is door de PPD-nota over de nieuwe bouwlocaties in Zuid-Hol- jand. Zowel uit een oogpunt van kwan titatieve onderbouwing (de "cijfers") uit het oogpunt van de lo- katiekeuze (de aangewezen plaat sen) als uit een oogpunt van integra le beleidsvoering (het bekijken van de woningbouwproblemen in samen hang met bijvoorbeeld verkeer, werkgelegenheid en recreatie) vindt de streekcommissie de Nota Bouw locaties te enenmale tekort schie ten. De streekcommissie is van mening dat het weinig zinvol is planning te baseren op zeer zwak gefundeerde prognoses. waarnaar nog studie wordt verricht. Bovendien vindt de commissie de nota een veron rusten de doorkruising van de waardevolle pogingen om via het opstellen van plandoelen te komen tot een inte graal beleid van ruimtelijke orde- Een ander bezwaar tegen de stel- lingname van de PPD betreft het niet opnemen van Alphen aan den Rijn in het streekplan. Volgens de Leid- se streekcommissie worden de rela ties tussen Alphen en het Haagse stadsgewest door de PPD onder schat. "Alphen is niet alleen een "opvangcentrum" voor net stadsge west, maar is tevens voor eer. groot aantal voorzieningen bijvoorbeeld de gezondheids- en welzijnszorg sterk gericht op Leiden en in mindere ma te op Den Haag. Ten bewijze daar van verwijst de streekcommissie naai de Rijksweg 11 problematiek en de plannen voor een provincie Leiden waarvan Alphen deel zal uitmaken. Tenslotte vindt de streekcommissie leiden dat bij het voeren van een milieubeleid normen onmisbaar zijn zijn. Zuidafrikaan Breytenbach gearresteerd PRETORIA (Reuter) Breyten Breytenbach, een van de bekendste Afrikaanstalige dichters in Zuid- Af rika, is gearresteerd door de Zuid- afrikaanse veiligheidspolitie, zo is officieel bekendgemaakt in Pretoria. De 36-jarige Breytenbach, die de laatste jaren in ballingschap in Pa rijs woonde, is aangeklaagd wegens het bezit van vervalste documenten. Hy was Zuid-Afrika op 1 augustus binnengekomen met een vals pas poort. op naam van 'Christiaan Ga- laska.' Breytenbach is getrouwd met een Vietnamese vrouw en kan daarom niet in Zuid—Afrika blijven wonen. De 'immoraliteitswet' verbiedt hu welijken en sexuele omgang tussen mensen van verschillend ras. Volgens de Zuidafrikaanse minis ter van Justitie James Kruger had Breytenbach zich uitgegeven voor een Fransman, Engels met een zwaar accent gespreken en gedaan alsof hij geen Afrikaans verstond. 'De activiteiten van Breytenbach hadden de belangstelling opgewekt van de veiligheidspolitie', aldus Kru ger. Breytenbachs gedichten zijn vaak felle aanklachten tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. 'Ontslagen bij DAF zijn niet acceptabel' UTRECHT (ANP) Aan de voor avond van het vakbondsoverleg met Daf Truck (vrijdag) heeft de Indu striebond NKV gisteren vaiklaard geen ontslagen bij de Eindnoven- re vrachtwagen-fabriek te zullen ac cepteren. Begin deze week hondigde de Industriebond NVV in het bonds- 1 lad "WIK" aan dat DAF het per soneelsbestand met 1.000 man tot 7 000 man zou willen inkrim o^n, een mededeling die door DAF als pre matuur werd bestempeld. De lndu- striebond-NVV zei haar informaties te hebben geput uit een geheim direc- tieverslag. Districtsbestuurder T. van j.,ieshout van de Industriebond NKV zal vrij dag de directie laten weten dai ont slagen niet acceptabel zijn omdat de afzetproblemen in de vrachtwagen- markt niet van langdurige, maar van slechts tijdelijke aard ziin. Van Lieshout: "Dat blijkt met zoveel v oorden ook uit de geheime stukken aie wij onder ogen hebben gehad". Mocht het personeelsbestand toch moeten worden ingekrompen dan mag dat alleen via natuurlijver loop maar niet via gedwongm ont slag. is het standpunt van de Indu striebond NKV. een standp uit dat volgens Van Lieshout zek"r o. k door dr zusterbonden zal worden ir.geno- Kinderkleding is er voor de ze zomer in eens een stuk roman tischer op geworden. Want de praktische spijkerpakjes moeten het dit seizoen afleggen tegen lie ve vlinder jurkjes van kleurig ge bloemde katoen. Er is keus uit Bretonse boerin- nenjurkjes bij C &A en variaties op de Markerklederdracht van de Alkmaarse kinderkledingontwerp- ster Marike Olthoorn (foto). En creatieve moeders kunnen in de vakantie wellicht inspiraties in Spakenburg opdoen waar de boerinnen tuinbroeken van 'hun peuters van een soort folkloris tisch batikwerk voorzien. Een vondst die in de Levi's Demin Art wedstrijd met de tweede prijs werd beloond. uwe centrum van de rk parochie De Menswording in Leider dorp (aan het Heelblaadjespad in de nieuwe wijk Voorhof) zal op 1 november worden geopend. De wij ding van deze "bungalowkerk" zal zijn op ae derde zondag van Advent door mgr. Simonjs, bisschop van Rotterdam. Vrijdag hoopt mgr. M. A. Jansen, emeritus-bisschop van Rotterdam en vroeger deken te Lei den, in de huiselijke kring zijn 70ste verjaardag te vieren. Zondagavond om 7 uur zal hij in de kathedraal aan de Mathenesserlaan te Rotter dam voorgaan ïn een feestelijke eu charistieviering. Afgevaardigden van priesterraden in Nederland heb ben dr. A. Blommerde, deken van Zeeland (Noordbr), aangewezen als waarnemer bij het derde sympo sium van de Europese bisschoppen, dat van 14 tot 18 oktober in Rome wordt gehouden. Hij is ook de ver tegenwoordig van Vlaanderen. In september zal in Genève een theo logisch beraad over rassenvraagstuk ken worden gehouden onder auspi ciën van het secretariaat voor ge loof en kerkorde van de Wereldraad van Kerken en van het programma ter bestrijding van het racisme. Dit heeft de Wereldraad meegedeeld naar aanleiding van een brief van de herv. synode waarin wensen met betrek king tot dit programma naar voren werden gebracht. De kwestie van een open beraad tussen kerken in westelijk Europa en de bevrijdingsbe wegingen in Zuidelijk Afrika zal serieus worden onderzocht. LEIDEN De postduivenvereni ging "Het Oosten" hield met 171 dui ven een vlucht vanaf Strombeek. De uitslag was: 1, 4 C. Gijsman, 2, 3, 9 W. Gijsman 5, 8 H. v. Klaveren, 6. A. Koet, 7. S. Schoeman, 10. B. Singeling. Postduivenvereniging De Reisduif vloog met 270 jonge en oude duiven vanaf Duffel. De uitslag daarvan was: 1. W. v. d. Nieuwen- dijk 2, 3, 7, 8 W. Kop 4. 6, 9P. Moo- ten, 5. W. v. d. Kooy, 10. W. v. Berk. v UW DAGBLAD Tii'i mm. 5 mee op Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door 9 gebruik te maken van het hieronder afgedrukte formulier dit tenminste 10 dagen voor Uw vakantie aan ons in te renden ons met op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Telefonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Als brief verzenden, frankeren met 50 cent. Ons HUISADRES is: Naam: Straat: No' Woonplaats: doorhalen wat niet t KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland en België gratis De ovenge Europese landen f 1,10 per dag De praktyk heeft ons geleerd afrikaanse landen veel te wen moeten wij daarom Met ergenis las ik in uw blad het artikel over de kamernood onder de studenten. Dit zou hoofdzakelijk lig gen aan het feit dat de meeste men sen huursubsidie krijgen en niet meer genoodzaakt zijn te verhuren. Wat Leiden betreft weet ik zeker dat het gedrag en de wijze van bewo ning van ae studenten zelf de groot ste oorzaak is. LEIDEN De Leidse werkgroep Fiets noemt het provinciaal fietspa denplan een belangrijke stap voor waarts en betuigt in grote lijnen haar instemming met het plan. Na mens werkgroepen uit Stompwijk, Voorschoten. Wassenaar, Valkenburg, Den Haag en Leiden reageert ds werkgroep fiets hiermee op het door de provincie voorgestelde plan om vrijliggende fietspaden met een ei gen tracé aan te leggen. De werkgroep Fiets spreekt wel haar voorkeur uit voor Eén Nederlandse ploeg direct naar halve finale NOTTINGHAM Slechts de twee zonder stuurman van Nereus heeft op de openingsdag van de strijd om de wereldkampioenschap pen voor heren zich direct geplaatst voor de halve finales. De overige drie Nederlandse vertegenwoordigers zul len, zoals dat eigenlijk nadat het lot de ploegen in de series had inge deeld al vaststond, hun succes moe ten vinden in de herkansingen van vattend fietswegennet, waarin ook die wegen zijn opgenomen die wel iswaar voor autoverkeer zijn open gesteld, maar die voor fietsverkeer geschikt te maken zijn door ruimte lijke en juridische maatregelen. Een dergelijk plan biedt volgens de werk groep een betere garantie dat wegen die niet in het fietspadenplan zijn opgenomen bruikbaar blijven voor fietsers. Bij de verdere uitwerking van het plan lijkt het de werkgroep nodig, meer gebruik te maken van plaat selijke kennis. Naarmate meer van de bestaande structuren gebruik wordt gemaakt, bijv. bestaande brug getjes en weggetjes in weilanden, kunnen ook de kosten lager worden. In verband hiermee merkt de werk groep tevens op dat slechts bij uit zondering, bij een zeer specifiek toe ristisch pad het ministerie van CRM voor de financiën zou moeten zorgen: het Rijkswegenfonds en het ministerie van Verkeer en Waterstaat zouden uitkeringen aan de provincie moeten geven voor de fietswegen. Het gaat hier immers niet alleen om recreatieve paden, maar ook om ver bindingen voor woon-werkverkeer, al dus de werkgroep. De werkgroep mist een bespreking van de criteria waaraan fietswegen zouden moeten voldoen. De werk- groep noemt criteria met betrekking tot de tracékeuze, dimensionering en noodzaak van aanleg. Bij de tra cékeuze en dimensionering is het van groot belang, vindt de werk groep, of men al dan niet bromfietsen toelaat tot de fietspaden. De werk groep wijst op de geluids- en stank overlast en de gevaarlijke snelheid van veel bromfietsen. Naast deze kritische kanttekeningen plaatst de werkgroep Fiets de aan beveling om voortdurend de plannen bij te stellen indien nodig. Deze "open end planning" houdt in dat men voortdurend de effecten van de genoemde maatregelen volgt, en de bereikte resultaten toetst aan de gestelde doelen. Kerkelijke stand: Herv. Kerk beroepen te Vreeswijk A. Schipper (zendingspred.) te Bennek^m, te Waarder J. II. Vlijm IJsselruuiden; aangenomen naar Renkum A. A. Bos Waardingen, naar Hoevelaken (bui tengewone wijkgem. in wording) hand. D Monshouwer A.dam. het beroep tot pred. voor buitengewone werkzaamheden - geest, /srzorger Acad. Ziekenhus Leiden G. F. Bak ker te IJmuiden, naar Utree 7; voor geest, verzorging Diaconesssnhuis: M J. Tang Zuidlaren, naar St. Mi- chielsgestel-Schijndel G. Lans A.dam hpdankt voor Nieuw-Stadska laai K. ,T Jansen Hoogeveen, voor Kuizum J Bezemer Beverwijk, voor Voort huizen J. H. Gijsbertsen Hardinx- \eld. Geref. Kerken: ber. te Middel- stiun-Kantens W. Visscher Groote- east, te Urk W. Feenstra Leek; aan genomen de benoeming tot 'egerpred. j. P. Bos Scherpenzeel, naar Appin- gedam G. J. Jans Oudemirdum. Geref. Kerk Vrijg.: aangenomen naar Gees kand. T. Wendt kampen. Geref. Kerk Vrijg. Buiten \».rband: bedankt voor Ermelo-Voorthuizen J. D Janse Haarlemmermeer. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Nieuw Ten aanzien van de Nederlandse afvaardiging mag het dan in het Holme Pierrepont nationale water- sportcentrum van Nottingham een dag van regelmatige uitslagen zijn geweest, internationaal was dat stel lig niet het geval. Dr. Karl Adam, de Westduitse' Toeiprofessor' die nog geen maand geleden voorspelde dat Oost-Duitsland voor het eerst in de geschiedenis alle acht gouden me dailles van het FISA-toernooi zou opeisen, zal na de resultaten van de series wel aanmerkelijk voorzichtiger met zijn uitspraken zijn. De DDR. in 1974 op de Rotsee goed voor zes gouden medailles en een zilveren plak, moet nu toch op meer tegen stand rekenen dan werd verwacht. De Russische vier met stuurman, met o.a. Vladimir Esjinov, die in Luzern met goud bekroond werd in de twee zonder stuurman in de ploeg gaf een demonstratie van macht die zelfs de experts deed verkillen. Ook de acht van Oost-Duitsland werd naar de herkansingen Vennep J. Jonkman Drogehim; be roepen te Baarn R. van Beek Ijmui- den. Geref. Gemeenten: ucro^pen te Moerkapelle R. Boogaard Leiden te Lynden (V.S.) A. Vergunst Veen. I-vang. Lutherse Kerk: aangenomen naar Dordrecht-Gorkum Jac. Krai- ma R.dam. LEIDEN Sportvrienden heeft na negen wedstrijden alleen de lei ding genomen in de Leidse hengel competitie De grote concurrent DVS 1 verloor afgelopen zondag in de Ringvaart verrassend van DVV en deelt nu de tweede plaats met Hengelsport 1 dat ook twee verlies- punten heeft. Op 21 september wor den de laatste competitiewedstrijden vervist in de Vliet. Tijdens dat al lerlaatste uur treden Sportvrienden en DVS 1 met elkaar in het krijt. Op 7 september worden ook nog wed strijden vervist in de Rijn. De stand van het algemeen ploe- genklassement is na de wedstrijd van afgelopen zondag als volgt: 1. Sportvrienden 18 pnt, 2. DVS 1 16 pnt, 3. Hengelsport 1 16 pnt, 4. Zuid West 12 pnt, 5. DVS 3 12 pnt., 6. DVV 10 pnt., 7. Alphen 1 10 pnt., 8. Ons Hobby 10 pnt. 9. S en G 10 pnt., 10. DVS 2 8 pnt., 11. Alphen 2 8 pnt., 12. Hengelsport 2 6 pnt., 13 Ruisvoorn 4 pnt, 14 Zaalberg 2 pnt, 15. Alphen 3 0 pnt. In het persoonlijk klassement heeft de Alphenaar Th. Verhagen zijn koppositie moeten prijsgeven. Hij werd ruimschoots voorbijgestreefd door W. van Loon van DVS 1 die nu eerste is met 120 visjes en W. Moenen van Sportvrienden met 106 visjes. Het klassement ziet er ver der als volgt uit:: 3. Th. Verhagen (Alphen 1) 87, 4 H. v. Loon (DVS 1) 87, 5. W.v. Berkel (DVS 1) 81, 6. F. Verstraten jr (Hengelsport 1) 81, 7. D. Schouten 'Sportvrienden) 78, 8. A Staphorst 'DVS 2) 74. 9. A. Ruis Zuid West) 73, 10. J. v Loon jr. (DVS 1) 65. Visclub SLF De visclub van SLF hield haar derde wedstrijd in Nieuwkoop. De vangst was redelijk goed. De groot ste vis werd gevangen door J. Hou wer. 44 cm. Verdere uitslag: 1. J. Rijsbergen 8745 gr. 2. T. de Roo 3760 gr 3. D.F.B. de Wit 3510, 4. J. Bekkering 3120, 5 P. Braggaar 3315, 6. W. de Bruin 2545/ .7 J. Houwer 2230 gr. 8. B. Zwaan 1910 gr. 9. P. Nieuwenhuis 1740, 10. G. v.d. Plas 1710. De Bliek hield een wedstrijd in de Rijn bij Koudekerk. De vangst was slecht: 15970 gram - De uitslag luid de: 1. K. v.d. Maat. 2. Pijnakker, 3. Chr. Schouten. 4 C. Zandvliet, 5. C. Schouten, 6. C. Zandvliet jr. 7. C v. Helden. 8. D. Bink, 9. 9. C. v. d Maat, 10 H. v.d. Steen. Ik heb namelijk 12 jaar in de Groen- hovenstraat gewoond en aan de stu denten kamers verhuurd. De twee panden naast mij worden op dit ogenblik bewoond door studenten, die de huizen volkomen hebben uit gewoond. Om van de eeuwige herrie en de troep nog maar niet te spre ken. Drie verschillende burgemeesters zijn er dagelijks langs gegaan, maar er is door geen van allen ook zelfs maar een vermaning uitgedeeld. Wel mocht het pand naast de bur gemeesterswoning beslist geen stu dentenhuis worden toen het te koop was. Wordt het niet hoog tijd dat er een commissie komt en de nieuwe studenten duidelijk wordt gemaakt hoe men moet wonen en leven in Lei den. Als de Stichting Studentenhuis vesting langs haar eigen panden loopt is dat waarachtig geen luxe. Leiden wordt altijd gedoodverfd als een arme verpauperde gemeente. Toch is het de student die dit etiket op de stad plakt. Ga door de gewoonste volksbuur ten en zie hoe bijna iedere Leiie ^ar MENTALITEIT STUDENTEN VERANDEREN een paleisje van zijn woning maakt. En kijk naar ons mooie Rapenburg en de hele binnenstad en zie wat de student ervan maakt. Dat niemand het ziet is natuurlijk niet waar. Als de koningin moet komen wordt alles schoon gemaakt en opgeruimd. In Finland zijn tientallen studen tenhuizen die zomers dienst doen als toeristenhotels om zodoende uit de kosten te komen. Ik zie al döt zoiets hier zou gebeuren. Ik weet heel beslist dat er tientallen kamers vrij zouden komen als de mensen wisten dat een kamer be hoorlijk bewoond zou worden en er een comité van toezicht zou bestaan om de student op zijn vingers te tik ken en te wijzen op de manier waar op hij zich moet gedragen. Zoals het nu is kun je alleen kamers verhuren als je zelf niet in het pand woont. Denkt u niet dat ik een hekel heb aan studenten. Niets is minder waar. De universiteit heeft onze stad naam gegeven. Wel heb ik er een hekel aan het steeds weer zachte eitje dat gelegd wordt ten behoeve van deze studenten en hij niet bij zijn kladden gepakt wordt en met straffe hand geleerd wordt wat een normaal in de maatschappij functio neren is. Ook voor de ouders van de ze mensen ligt hier een taak die ze tot nu toe bijna allemaal schromelijk verwaarlozen. De tijden van de he ren zijn voorbij. Het is nu de hoog ste tijd dat mensen die iets met de leiding te maken hebben met straf fe hand deze mentaliteitsverandering in daden omzetten. (Van redactiewege bekort). L. SPRUIT HILHORST Corn. Verspronghof Leidien. iMijngas Bij een mijngasont- ploffing in een slakkenhoop op 10 km van de Noordfranse "tad Bethu- nt zijn gisterochtend vier personen omgekomen en twee gewmd. De explosie deed 'Zich voor in een reus achtige hoop slakken van tientallen jaren oud. waarin zich nog veel steenkool bevond. De kracht van d* ontploffing in de 60 meter h »ge berg was zo groot dat een graafmachine en een bulldozer die er naast ston den, 100 meter werden weggeslin gerd. Door de geweldige hitte van de ontstane 'brand moesten mijn werkerswoningen op ruim 200 meter afstand worden ontruimd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17