Schipperswet zo niet door Kamer 81/2% Pandbriefbiljetten Leo van Laak (21) voert actie alsof hij nooit anders heeft gedaan TOESTAND BIJZONDER SURINAME VERWARD Van aan Doorn de slag schrijft NOS: met Jurgens Vervroeging debat gevraagd O WestlandUtrecht DINSDAG 26 AUGUSTUS 1975 ROTTERDAM Frappant zijn de /ereenkomsten tussen nu en vijf eerder, bijna op de dag af. lokkadeleider Leo van Laak is 21, oert actie alsof hij nooit anders eeft gedaan, drijft duidelijk op zijn liderscapaciteiten. Commandeert, ntwoordt alsof hij het beter weet an wie. Augustus 1970: ook toen actie die de haven trof, een taking. En ook toen een twintiger chter wie men aanliep. Net zo 'elbespraakt en met een even grote Dsis zelfkennis. Een verschil hebben een groot. Van Laak is een vertuigde liberaal, Wouter ter iraak was een dito Peking-commu- Maar om barricaden te eklimmen maakt dat niets uit. Tweeëntwintig uur na het blokka- debegin tikt Van Laak een brief. Bewonderend bekeken door zijn volgelingen, in het krappe actiecen trum, hartje Rotterdamse binnen stad. Een brief aan de staatssecreta ris, Van Huiten. Met de vraag of hij nog steeds niet wil praten en met de opmerking dat de graad van acties zal worden opgevoerd als hij niét bereid is. En ook dat hij zijn acties moet beginnen om de blokkades te doorbreken. Op dit moment is dat erg gevaarlijk, typt Leo van Laak. die zo snel mogelijk in Den Haag komt. Kan me niet schelen hoe". De man vertrekt. „Veertig uur", zegt hij, „sta ik op mijn benen. Maar dat is het waard, de acties lopen beter dan ik had schippers. Om secretaris gedacht. Op dertig punten hebben actiecomité te worden, we blokkades." In het onder het woord te water en nu dan aan de wal. Meer aan een „ik werk bij een binnenvaartrederij" laat hij niet los. Leo - volle neef van minister Lubbers - werd gevraagd door de wederzijds laatste tijd bere slecht. Mógen ze nou eens in actie komen voor hun recht van bestaan? We hebben langs gaan bij die eerste actie-uren. gepraat, gepraat, is niks andere dat een actieleider de de actie te den. Of je actiecentrum liggende etablissement leiden. De schippersblokkade is zijn nis gaat En vol vertrouwen is hij over de het tijden die nog komen moeten: het „Wekenlang kunnen we het volhou- terecht gekomen. We hebben voeten komt. Om kwart drie i die de verdomme- hij nog nooit dialoog ïan praat alsof gehoord heeft. eet hij paling op toast, hoort radio scheepsgetoeter. Roept dan lachend: „Het teken dat we bij Maassluis gewonnen hebben." Leo van Laak is een idealistische eerste project en als het aan hem ligt ook zijn laatste: „Na de actie, als zij succes heeft tenminste, treed ik terug. Want ik móet niet zo nodig, ik heb geen aspiraties, ook Geladen met je schip in Waalhaven te wachten op vracht of dat je vecht voor noodlot, wat maakt dat nou uit?" knaap, daar kan je niet omheen. En geen politieke. Loopt het verkeerd Opdracht hij kent de binnenvaart, komt uit een familie die generaties lang het vak beoefent. Zit er zelf vanaf zijn af, dan ga ik door. Omdat Léég zijn de schepen van de het mijn plicht is elke verbetering blokkadedeelnemers, geladen is hun te brengen die noodzakelijk is". stemming. Leo weet hoe ze zijn, die i tijdje op het Leo en de schippers: op de eerste schippers: „Het gaat die Mógen we dan? Van geweld houden we niet, maar laat de politie dan ook niet proberen aan onze schepen te komen, want dan ben ik bang dat diezelfde schippers terugslaan, met gelijke munt." Veertig uur in touw dus, volgemaakt met telefoneren, draaiboeken maken, brieven tikken, driemaal naar Maassluis rijden, driemaal ook naar de middag krijgt hij een telefoontje. Of hij met burgemeester André van der Louw zou willen komen praten. „Ik ben niet onbeleefd, "natuurlijk neem ik zijn uitnodiging aan". Een uur later is er voor de Waterweg een wapenstilstand. Tot vanmiddag twaalf uur, half een. Voor de nacht dus van het westelijke blokkadefront geen nieuws. En voor Van Laak - wie )EN HAAG/ROTTERDAM In een telegram aan de Tweede Kamer heeft Rotterdams burge- neester André van der Louw verzocht het debat over het voorstel van staatssecretaris Van Hui- en om de evenredige vrachtverdeling op te heffen eerder te voeren. Het tweede-kamerlid ds. J. Snot (PvdA) zal vandaag in de vaste kamercommisise voor Verkeer en Waterstaat voorstellen >m met het oog op de blokkades van de binnenvaartschippers het debat nog vanmiddag in de Tweede Kamer te voeren. Ook blokkade van Belgische binnenschippers BRUSSEL «SP> ongeveéï- 1000 {elgische binnenschippers zijn er gis- eren in geslaagd door middel van en 25-tal versperringen de belang- ijkste waterwegen van dit land voor iet scheepvaartverkeer af te sluiten. De actie wordt gevoerd door de klei- ie zelfstandigen onder de schippers, |e grote rederijen doen niet mee. De schippers demonstreerden vo- ige week donderdag al in Brussel |m hun eisen voor meer bestaansze- lerheid kracht bij te zetten en he loten in het weekeinde om uit soli- lariteit met hun Nederlandse colle- ;a's de bij die gelegenheid in het 'ooruitzicht gestelde actie te water bet drie dagen te vervroegen. De }isen van de Belgen komen vrijwel ivereen met die van de Nederlandse (chippers, alleen kent men hier geen leurtvaartregeling. In de plaats daar- >an willen de Belgische schippers een i-inko- De voorzitter van de kamercom missie, het ARP-Kamerhd Schakel meent echter dat het naar /oren ha len van het debat, dat voor donder dag gepland staat, niet mogelijk is. Hij wijst daarbij op het debat over de orienteringsnota Ruimtelijke Or- cening dat voor vandaag en morsen op de agenda staat. Wanneer het debat ook in de Tweede Kamer komt, zeker is, dat rtaatssecretaris Van Huiten gijn voor stel tot opheffen van de evenredige vrachtverdeling niet in de huidige /orm door de Kamer krijgt. De PvdA 'WD. KVP, CHU, DS'70 en CPN zijn van plan tegen het voorstel te stemmen. Zelfs Van Hul ten's eigen partij, de PPR, valt de staatssecre taris af. PvdA-er Knot: "Van de voorge stelde sloopregeling gaat met het op heffen van de evenredige vracht- verdeling een keiharde dwang uit. Schippers die hun Daarnaast zal de regering, aldus de twee KVP-kamerleden, al het moge lijke moeten doen om schippers die niet instemmen met de acties en i.ormaal hun werk willen doen, te Burgemeester André van der Louio van Rotterdam (links) wisselt een handdruk met Leo van Haakactieleider van de schippers, na een persconferentie op het stadhuis. In het midden wet houder Riessenkamp. PARAMARIBO iANP) Het ziet ling heeft vorige week donderdag zijn niet naar uit dat de Surinaamse Surinaamse ambtgenoot Wijntuin ge tuig nebben Staten vandaag een delegatie zullen vraagd voor vandaag 12 uur Neder- fbetaald, en dat zijn logisch vaak samenstellen om de debatten bij te landse tijd te laten weten of er een Den Haag over het wets- delegatie komt en wie de leden zijn. de oudere schepen in de vloot, kun nen laag inschrijven. De eigenaars ontwerp goede, nieuwe schepen de onafhankelijkheid Het i i Suriname volkomen c eerst kapot concurrentiestrijd hoofdstad is namelijk vernomen dat NVV - districts bestuurder: Ik wist niets van publikatie EINDHOVEN (ANP) De NVV- listrictsbestuurder B. van Steenho pen, zegt niets geweten te hebben van 3e publicatie in WIK met betrekking ;ot de reorganisatie-plannen bij DAF. Deze publicatie was gebaseerd op no tulen van de directievergaderingen. notulen die ontstaat. En dat is precies het te gendeel van wat je met een sanering wilt bereiken". "Ik ben van plan om als de Ka mer het voorstel heeft afgestemd, wat ik verwacht, een motie in te die nen. Daarin zal ik om structurele maatregelen vragen, pas daarna kan dc evenredige vrachtverdeling wor den opgeheven", aldus het PvdA-ka- merlid. De KVP-er P. H. van Zeil zal na mens zijn fractie en die /an de CHU aroberen steun te krijgen voor een rij uniek voorstel aan de saatssec- retaris om het wetsvoorstel tot op heffing van de evenredige vracht verdeling op te schorten. Van Zeil: "We hebben vastgesteld dat er nauwelijks sprake is geweest an overleg tussen de schippers en de staatssecretaris. Daarom zullen we zeggen: eerst moet er een goed cverleg zijn, dan pas kan je met maatregelen komen. Dat lukt niet in een paar weken. Maar pas na de rap portage van dat overleg aan de Tweede Kamer kunnen we beslis- "Het voordeel van ons voorstel is dat geen van de twee partijen bij voorbaat sterk komt te staan", aldus Zeil. Knot: "Van Huiten heeft geen convocaties zijn uitgestuurd n vergadering vandaag. 'Tweede Kamer-voorzitter Vonde- Suriname. In de Surinaamse duidelijk geworden wat er gaat ge beuren met de sluiting van het lopen de zittings-jaar van de Staten en de opening van het nieuwe. De' Staten moeten uiterlijk de 30ste van deze maand gesloten worden om op de eerste werkdag van september weer geopend te kunnen worden. Volgens politieke kringen in de Surinaamse hoofdstad is de gouverneur verplicht de Staten te sluiten, zoals dat voor geschreven is in de staatsregeling van Surinama Diezelfde kringen zeiden: "Als de Staten worden gesloten gaan ze niet meer open." Wanneer de twee uit de NKP-frac- tie, waarop de regering Arron steunt, getreden statenleden, mevr. Liesdek- Clarke en de heer Lee Kong Fong, volharden in hun optreden niet deel te nemen aan de vergadering van de Staten en de oppositie eveneens weg blijft zal er geen quorum meer aan wezig zijn. Als dat zo is zal Suriname volgens politieke bekend bij de r-ooit met de schippers willen pra- De districtsbestuurders hadden ech ter in onderling overleg besloten geen ruchtbaarheid aan deze zaak te ge ien pland overleg met de DAF-directie Jat op vrijdag 29 augustus zal plaats vinden. Van Steenhoven: "Ik heb die Informatie wel doorgespeeld aan het Dondsbestuur van het NVV, in ver band daarmee heeft vrijdag j.l. de Uriie van ten, tenzij ze aanvaardden dat de had hij onder evenredige vrachtverdeling werd op- geschetst fc"heven'nu lage Naast de kritiek op staatssecreta- negentig gulden per maand tot Van Huiten, wordt echter vrijwel duizend gulden per maand. Kamercommissie voor opheffing ouderdoms - verzekering DEN HAAG (SP) Voor het over grote deel van de vaste commissie van Sociale Zaken uit de Tweede Ka mer mag de Vrijwilige Ouderdoms- verzekering <VOV) in haar huidige vorm verdwijnen. Staatssecretaris P. J. J. Mertens kabinetscrisis zitten. In dat geval van Sociale Zaken kreeg gistermiddag moe* rekening worden gehouden met de kans. de meningen die in deze WÊ jj|fi F 'SS commissie over de VOV leven te pei len. Hijzelf zou deze oude verzekering, die voortkomt uit de Ouderdomswet van 1919, het liefst uitbreiden en aan trekkelijker maken. nota aan de Tweede Kamer •r de mogelijkheid van een verhoging van de uitkeringen van hoogstens dracht kunnen worden gegeven aan oppositieleider Lachmon, als die ook niet slaagt zou daarop een ontbinding van de Staten kunnen volgen. De mogelijkheid van een nationaal hernieuwde samenstelling van het kabinet waarin naast de Hindostaanse kabinet. Als het de formateur, de hui- VHP van Lachmon ook de PNR van dige premier Arron, dan niet lukt een minister Bruma zitting heeft, lfjkt nieuwe regering te vormen, zou op- niet uitgesloten. Nog veel teer en nicotine in sigaretten DEN HAAG (ANP) Een onderzoek van de Consumen tenbond naar de hoeveelheden teer en nicotine in dertig mer ken sigaretten heeft volgens de bond uitgewezen, dat deze scha delijke stoffen nog steeds in aanzienlijke mate in de sigaret ten aanwezig zijn. Uit de rook van filtersigaretten als groep kwam minder teer en nicotine dan uit de rook van de filter- loze. Enkele merken met filter bleken echter aanzienlijk meer teer en nicotine te bevatten dan andere merken zonder filter. Andere zaken dan het filter zijn hier mede van invloed, zoals de lengte van de sigaret en de soort tabak. De meeste teer en nagenoeg de meeste nicotine bevat de rook van de Golden Fiction, namelijk 26 en 1,3 milligram per sigaret. Veel teer en nicotine bevatten verder ook Caballero (24 en 1,2 mg.), Camel (24 en ,5 mg), Lexington (24 en 1,2 mg.), Pall Mali Export (24 en 0,9 mg), en Runner (23 en 0,9 m.). Dit be treft allemaal sigaretten zonder filter. De bond vindt, dat de fabri kanten moeten worden verplicht, een algemene waarschuwing te gen het roken op hun pakjes te zetten en ook de werkelijke teer- en nicotinegehaltes in mg per sigaret te verm°lden. NEDERLANDER DOOR VENEZUELA AAN FBI 'VERKOCHT' CARACAS in Venezuela zijn plotseling nieuwe gegevens gepubli ceerd over de duistere zaak van de man met een Nederlands en een Venezolaans paspoort die in mei vorig Jaar onder vreemde omstan digheden aan de Verenigde Staten is uitgeleverd. Volgens het Venezolaanse dagblad El Nacional heeft de Venezolaanse politie zich door de Amerikaanse FBI laten omkopen om deze man. Alfredb Flores, te arresteren en uit te leveren. Alfredo Flores is op 15 mei van het vorig jaar op het vliegveld Maiquetia van Caracas na een worsteling met de Venezolaanse politie gedwongen naar Miami te vliegen, waar hij tot vijftien jaar gevangenisstraf is veroordeeld voor handel in verdovende middelea Een land kan zijn eigen onderdanen niet zonder meer aan een buitenlandse mogendheid uitleveren. Het feit dat Flores ook een Nederlands paspoort had. maakt de zaak nog ingewikkel der. De Nederlandse regering heeft de Venezolaanse autoriteiten via de ambassade in Caracas vorig jaar formeel om nadere inlichtingen gevraagd, maar „tot nu toe hebben de Venezolaanse autoriteiten deze zaak vermoedelijk nog in studie", aldus een woordvoerder van de ambassade. Vele Antillianen bezitten zowel een Nederlands als een Venezolaans paspoort, met name zakenlieden. Een ander nieuw aspekt van deze zaak is dat Alfredo Flores mede-ei genaar blijkt te zijn van een klein Antilliaans eilandje en misschien is ontvoerd omdat hij dit eilandje weigerde te verkopen. Dit suggereerde een broer van Flores in Curacao tegenover een verslaggever van El Nacional. Het gaat om het eilandje Klein Bonaire nabij Bonaire voor de kust van Venezuela, waarvoor een buitenland se mogendheid en de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA be langstelling 'zouden hebben. Dat er onderhandelingen aan de gang waren over de verkoop van dit eilandje wordt bevestigd door de Antilliaanse advokaat Erich Zielins- ki. Pakje koffie wordt duurder AMSTERDAM <ANP> Met in gang van morgen wordt de consu mentenprijs voor gebrande koffie met 16 cent per pakje van 250 gram ver hoogd, aldus de Vereniging van Ne derlandse Koffiebranders en Thee pakkers. De .prijsverhoging, waarover over leg is gepleegd met het ministerie van Economische Zaken, is voorna melijk het gevolg van de sterke stij ging van de koffieprijzen op de we reldmarkt. i afwachting van al eerder ge- zender uitzondering door alle par- t ;en de blokkade van de schippers t'fgekeurd. Van Zeil: "Iedereen dringt aan op overleg. Met sulke t'e De specialisten uit de Kamer blij ken daar voorshands niet veel, in te ontbreekt natuurlijk^ voorlopig door het particulier bedrijfsleven i „„„„„I- h-c-r, Ttrmoet worden overgenomen. het klimaat waarin gepraat kan o den. Daarnaast worden mensen bena ipeciale vergadering van het bestuur deeld die volstrekt buiten de zaal blaatsgevonden. Er zal ook een pu- staan". plicatie in WIK volgen maar pas in In vragen aan premier Den Uyi het nummer van maandag 1 septem- dringt KVP-er Van Zeil er samen Der. Omdat dit nummer een week partijgenoot Krosse dan ook op ferder is verschenen in verband met om "met alle haar ten dienste vallen indien er een behoorluke le berichtgeving over Enka zijn ook staande middelen de^ blokkadej-actie ™ngmg fle cijfers van DAF eerder in de pu bliciteit gekomen." Ook vertegenwoordigers van KVP, ARP en SGP spraken zich gistermid dag voor een opheffing van de vrij- met willige ouderdomsverzekering uit. De PvdA maakte duidelijk, dat alleen te relatief klein aantal schip- gen willen door pers te laten beëindigen" zienïng. DEN HAAG (SP) Minister mr. H. W. van Doorn heeft het bestuur van de NOS per brief het bevel ge geven aan de slag te gaan met de nieuwe voorzitter, mr. E.C.M. Jur gens. Letterlijk schrijft de minister in een gisteren verzonden brief: "Ten slotte merk ik naar aanleiding van het door U gestelde over Uw contacten met de nieuwe voorzitter op. dat de Heer Jurgens per 16 sep tember a.s. is benoemd tot voorzit ter van de NOS en vanaf die datum deze benoeming geëffectueerd zal die- ADVERTENTIE tegen verhoogde afgifteprijs, Er is een ideale manier van sparen: Pandbriefbiljetten van de Westland- Utrecht. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een looptijd van 5 jaar, in coupures van 1.000,- en 10.000,-. Tot nader aankondiging is de afgifteprijs van deze 81/2% Pandbriefbiljetten verhoogd met 10,- voor coupures van 1.000,- en 100,- voor coupures van 10.000,-. Hiermede is het rendement gebracht op 8,3%. Voor de aankoop van Pandbriefbiljetten kunt u zich ook wenden tot uw adviseur voor verzekeringen en belastingen. De Westland-Utrecht leent dit geld o.a. voor het verstrekken van hypotheken. Uw geld is dus zeer veilig belegd. ren te worden". Het NOS-bestuur heeft na de be kendmaking van de benoeming van Jurgens laten weten geen contact iriet hem te willen hebben, totdat de beoeming is besproken in het par lement. Minister Van Doorn heeft de gang van zaken bij de benoeming omstan dig uiteen gezet in een brief aan de Tweede Kamer. Hij deelt daarin mee, dat hij al op 5 juni aan drs. A. R. Vermeer, eerste-kamerlid voor de PvdA en de belangrijkste kandi daat die het NOS-bestuur bij de mi nister had aanbevolen, heeft gezegd dat hij bezwaren had. In zijn brief aan de Tweede Ka mer zegt minister Van Doorn, dat een belangrijke rol de leeftijd van de NOS-kandidaat heeft gespeeld. Drs. Vermeer is 58 jaar. De minister vond dit een bezwaar omdat hij dan niet tenminste twee ambtsperiodes zcu kunnen volmaken. Mr jurgens Op een nieuwe aanbeveling vaD de NOS heeft de minister niet wil- daan werd. Naar zijn mening zou da Jen wachten. Hij verwijst naar de NOS niet langer zonder voorzitter vijf maanden die het heeft geduurd, kunnen zonder dat het bedrijf zou voordat de eerste aanbeveling ge- worden geschaad.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7