Moeizame start van gesprek over toekomst van Rhodesie Chaos in Portugal nadert snel hoogtepunt Vals bomalarm op booreilanden in de Noordzee Burgers machteloos tegen moordende meute op Timor Ontmoeting Vorster-Kaoenda hoogtepunt Ian Smith acht tegenpartij "abnormaal" Studiegroep wil snel democratie in Spanje PROTESTANT ULSTER DREIGT - Indiase grondwetswijziging nu voor het hooggerechtshof PAGINA 6 BUITENLAND P DINSDAG 26 AUGUSTUS 1975 Ian Smith verklaarde dat de be sprekingen wellicht vandaag hervat zullen worden. De Rho desische premier beweerde dat ernstige geschillen binnen de ANC het onmogelijk hadden ge maakt om op deze eerste bijeen komst reeds overeenstemming te bereiken, maar achtte het niet uitgesloten dat het alsnog tot een akkoord komt. „Zij (de leden van de ANC) wer ken er nog steeds aan. Wij heb ben vandaag ongeveer zes uur met onze duimen zitten draaien en dat is nogal vermoeiend, weet u," zo verklaarde Smith van nacht. Tegenover verslaggevers ver klaarde Smith: „Ik veronderstel dat u zich afvraagt waarom een vergadering waarvan ik gezegd heb dat hij slechts een half uur zou duren, nog steeds wordt voortgezet. Mijn commentaar werd geleverd in de veronder stelling dat ik met normale mensen zou spreken. Ik geloof dat deze heren echter een beetje abnormaal zijn." VICTORIA FALLS (Reuter) Zwarte en blanke Rhode- siërs zijn gisteren de vitale besprekingen begonnen over de constitutionele toekomst van hun land. In de zogenaamde "vredestrein", geparkeerd op een brug boven de Victoria- watervallen, kwamen premier Ian Smith en de leiders van de Afrikaanse nationale raad ANC bijeen om te onderhandelen over de eis van de zwarte nationalisten voor een meerderheids bewind in Rhodesië. Aan de besprekingen werd ook deelgeno men door de Zambiaanse president Kenneth Kaoenda en de Zuidafrikaanse premier John Vorster. Uit het feit dat de onderhandelin- Het licht van de schijnwerpers was gen in de conf erentie trein tot laat gisteren eerder gericht op de top- ■ond voortduurden werd opge- ontmoeting tussen premier Vorster werd ge- en president Kaoenda. Nadat ze bed- het pro- den aanwezig waren geweest bij de opening van de onderhandelingen in de vredestrein, stapten ze in de auto van Smith en reden Rhodesië binnen waar ze zich installeerden in een an dere treinwagon op het station van Victoria, Fails. Na een gesprek van 90 minuten zei Vorster: „We hadden een zeer plezierig en interessant ge sprek." Kaoenda, die voor de eerste keer in 12 jaar voet op Rhodesische bodem zette, beaamde dit en zei: „De besprekingen waren erg nut tig". Op lange termijn, zo menen waarnemers, kan hun ontmoeting voor het Afrikaanse continent van groter belang blijken dan de Rhode- ten plaatsvinden. Premier Smith zegt sische onderhandelingen. Beide lei- de maakt .dat er voortgang boekt. Dit zou met nanu bleem betreffen waar de detailleerde discussies over de toe komst van Rhodesië moeten plaats vinden. Dit probleem had eerder op de dag tot een opschorting van de onderhandelingen geleid, waarbij de indruk werd gewekt dat de bespre kingen waren verdaagd. Nadat presi dent Kaoenda en premier Vorster een onderliing topgesprek hadden gevoerd werden de onderhandelingen in de conferentietrein voortgezet. Het probleem waar de conferentie onmiddellijk op stuitte was de vraag waar de feitelijke onderhandelingen in de verschillende commissies moe- LONDEN (UPI) —Drie boor eilanden voor aardgas in de Noord zee zijn gisteren na een bomalarm ontruimd, zo heeft de Britse ma rine meegedeeld. De gaskranen werden dichtgedraaid. Een woordvoerder zei dat een man met een sterk accent, die zei de Palestijnse organisatie El Fa- tach te vertegenwoordigen, twee bladen in Londen had opgebeld met de mededeling dat aan de poten van de booreilanden op zes meter diepte bommen vestigd. Hij zei dat ook een be- strijd zijn met Amerikaanse oliemaatschappij Phillips. Terwijl de bemanning aan land was kwam er slechts de helft van de gebruikelijke hoeveelheid aard gas van de hoorplaats Hewett, on geveer 50 km ten oosten van-Great Yarmouth. El Fatach in Beiroet verklaar de dat deze Palestijnse bevrij dingsorganisatie er niets mee te maken had. "Ons standpunt is welbekend: wij veroordelen derge lijke acties omdat radingsschip voor de boor eilanden, dat in de haven Yar mouth ligt, tot ontploffing zou worden gebracht. De vijftig bemanningsleden van de drie booreilanden werden met hef schroef vliegtuigen wegge haald. Duikers van de Britse ma- beeld van de Palestijnse be vrijdingsbeweging besmetten". De ontploffing, die volgens het dreigement om halftwee zou plaats vinden, heeft zich niet voorgedaan Een onderzoek door duikers van de marine leverde niets op. De bemanning van het hoofdboor- rine gingen op onderzoek uit. De eiland heeft inmiddels toestem eilanden zijn eigendom van de ming gekregen terug te keren. Rhodesië, de nationalisten buiten Rhodesië of aan boord van de vrie- destein. Een mogelijk compromis geregeld nadat Ian Smith ders is er veel aan gelegendat de Rhodesi'sche kwestie eindelijk wordt 1965 zijn dat steeds vaker werd genoemd is het lanid eenzijdig onafhankelijk gebied van de Victoria-watervallen klaarde van Engeland. Men vermoedt tot neutraal of internationaal gebied dat Kaoenda zijn gesprekspartner te verklaren. Blanke en zwarte onder- heeft duidelijk gemaakt dat Zuid- handelaars zouden hun .verblijfplaats Afrika i stuk goodwill De historische eerste ont moeting van -president Vor ster van Zuid-Afrika met een zwart Afrikaans staatshoofd, Kaoenda van Zambiatijdens de Rhodesische conferentie. Verwacht wordt, dat ook de tegenstellingen tussen het blanke bewind in Zuid-Afrika en de nationalistische stro mingen in Afrika baat zullen ondervinden van deze ont moeting. als het meehelpt de kwestie op te lossen. Verder zal Kaoenda hebben aangedrongen op echte onafhanke- uitbanning Zuid-Af ri- DOODGESCHOTEN In Noord- Ierland waar het geweld de afgelo pen dagen weer hoog is opgelaaid, zijn gisterochtend op een landweg vlak bij de grens met de Ierse re- premier publiek twee jongemannen doodge- SChoten. Over de daders bekend. respectievelijk in Victoria Falls Livingstone kiezen en vervolgens ovei de brug pendelen voor commissiever gaderingen aan beide kanten. De lijkheid voor Namibië Rhodesische regering staat erg af wij- van rassendiscriminatie zend tegenover dit idee. Ze wil een ka. strikte naleving van het zogenaamde „akkoord van Pretoria" waarbij tot deze constitutionele conferentie werd besloten. Uit de schaarse berichten uit Victo ria Falls kon warden opgemaakt dat de openingstoespraak Smith een taaie houding verried. Smith liet weten dat hij met zijn collega's naar Victoria Falls was ge komen om de succesvolle toepassing te waarborgen van het akkoord van Pretoria, dat op 9 augustus werd ge tekend. Een clausule van dit akkoord stelt dat commissievergaderingen over afzonderlijke kwesties moeten wor den gehouden binnen Rhodesië. De ondertekenaars van het akkoord waren premier Vorster, premier Smith en Mark Chona, politiek ad viseur van Kaoenda. De tweede spre ker was bisschop Moezorewa, leider van de Afrikaanse nationale raad1. Hij onderstreepte dat de constitutionele conferentie de laatste kans is om SANTIAGO (AP) Een politiek rechts georiënteerde Franse vereni ging die onlangs is opgericht en on der meer de Spaanse ambassadeur in Engeland onder haar leden telt, heeft openlijk aangedrongen op hervor ming van het Spaanse staatsbestel. De vereniging, de „Federatie voor onafhankelijke studies" (FEDI)gaf na een acht uur durende vergade ring van haar tien leden tellende be stuur een communiqué uit waarin gezegd .werd dat Spanje hard toe is aan de overschakeling „van een autoritair naar een democratisch systeem". Aan de vergadering werd onder deren 1 oud-minister van Voorlich ting en Jose Maria de Areilza, oud- ambassadeur in de Verenigde Staten T en in Frankrijk. In het communiqué werd gezegd dat „bij de politieke verandering meer rekening gehouden moet wor den met het opbouwen van de toe komst dan met de beoordeling van het verleden" en dat het allereerste doel moet zijn „een volledig demo cratische maatschappij te organi- Volgens het communiqué zal de FEDI zich in de komende maanden vooral bezig houden met het bestu- I deelgenomen door Manuel Fra- Irribarne, oud-minister van Voor niets lichting en tegenwoordig ambassa deur in Engeland, Pio Cabanillas, l grondwetshervorming, de opvolging van generalissimo Franco, een hervorming van de vak beweging en het opstellen van een I nieuwe kieswet. BELFAST (AP) Na de moord biikeinse leger (IRA) van gisteren op twee katholieke strijdkrachten, jongemannen die vlakbij de grens met de Ierse republiek door het hoofd werden geschoten, heeft een aantal protestantse paramilitaire SLANGEBEET De directeur van het museum en onderzoekinstituut Senckenberg in Frankfurt, prof. Ro bert Mertens, is op 88-jarige leeftijd tengevolge van een slangebeet over leden. Hij was bij het voeren van een Afrikaanse ringslang gebeten. 'staakt-het- °nder leidinB van Mertens was tus- f sen 1946 en 1960 het museum, dat tijdens de oorlog was vernietigd, her- bouwd. De geleerde maakte vele on- de Britse gisteren bereid verklaard troepen ter beschikking te stellen voor een V.N.-vredesmacht op Timor. Premier Wallace Rowling zei op een persconferentie dat zijn land onmid dellijk zal reageren als de Verenigde Naties een beroep doen. Hij hoopt dat de Timorezen zo spoedig moge lijk in staat gesteld zullen kunnen worden om over hun eigen toekomst ie beslissen. Het Noorse vrachtschip "Lloyd Bakke", met aan boord 1.115 vluch telingen uit het Portugese deel van Timor, is gisteren in de Australi sche havenstad Darwin aangeko- De vluchtelingen ontkenden bij hun gankomst dat er tijdens het vertrek op het schip geschoten was. Veen tien personen onder hen hadden ech ter voordat zij aan boord gingen ernstige verwondigen opgelopen als gevolg van granaatscherven. donesië een tweeduizend partijen op Timor elkaar- in grote chaos uitmoorden waarbij ook onge- i sterke wapende burgers niet ontzien worden. den. De nationalisten zullen geen be lemmeringen op weg naar een zwart meerderheidsbewind accepteren. „We worden steeds ongeduldiger," Het uiterst wankele vuren" is van kracht sedert 10 fe bruari van dit jaar, en de "provisio nal" vleugel van de IRA heeft ge- groeperingen gedreigd zich te zullen zegd dat als zij de overeenkomst derzoekingsreizen over de hele verenigen tegen wat zij noemen het verbreken, ze dit tevoren zullen reM om de gewoonten van slangen 'handeltje" tussen aankondigen. De protestanten zijn echter bij het totstandkomen van de afspraak niet betrokken geweest. te bestuderen. Hij was een der be kendste slangenonderzoekers ter 1 reld. op een vliegveld op Oost-Ja- £)e Portugese troepen stonden vol- bisschop Moezorewa premier Smith L paraatheid heeft ge- va in staat bracht. Intussen hebben cluchtelingen kans gezien het eiland te verlaten en zijn nu aan boord het vrachtschip "Macdili" op weg weten. Zelfs als het probleem, Matos machteloos tegenover schietende meute. Met grote moeite de gedetailleerde besprekingen ®ens, hebben zij de evacuatie kunnen ten worden gehouden, is opgelost, 'oorbereiden. Een bark met ongeveer :00 man aan boord werd ge troffen door een granaat en zonk regeling nog lang niet in zicht. Waarnemers geloven dat de echte moeilijkheden pas komen als de twee de Portugese enclave Macao middellijk. Naar het schijnt hebben partijen spijkers met koppen moeten oan de Zuidchinese kust. Uit een relaas van een vluchteling m Darwin, de 31-jarige Carlos Gilde Matos, die er in is geslaagd nage- cooral de Timorezen van Chinese af komst. die de middenstand van Ti- mor uitmaakten, het moeten ont gelden. Hun kinderen worden af ge noeg zijn hele familie in veiligheid maakt en hun winkels worden stuk te brengen, blijkt dat de strijdende Slaan ten aanzien van een constitu tionele oplossing. Er is bepaald geen aanwijzing voorhanden dart de rege ring Smith bereid is op korte termijn akkoord te gaan met een zwart meer derheidsbewind. 11 T l* 1 tugese soldaten. Ze hebben maar weinig persoonlijke bezittingen kun- jifn meenemen. Volgens de vluchtelingen gaan de gevechten tussen de troepen van de DDT, de democratische unie van Ti- mor, en de Fretilin, het revolutio naire front voor de onafhankelijk heid van Timor, onverminderd voort. Na de laatste, mislukte po ging van de op het eiland achterge bleven Portugese gouverneur, Le- mos Pires, om een wapenstilstand te bewerkstelligen, wordt de moge lijkheid van een militaire interven tie vanuit het buurland Indonesië eteeds groter geacht. 1 NEW DELHI (AP) De advoca ten van mevrouw Gandhi's tegen standers hebben het hooggerechtshof in New Delhi gevraagd de wetswij ziging, waardoor het tegen de pre mier uitgesproken vonnis wegens corrupte verkiezingspraktijken zijn kraent verloor, teniet te doen. De juristen waren van mening dat bij deze zaak de toekomst van de demo cratie in India op het spel staat. De uitkomst van de huidige hoor zittingen over deze zaak kan ver strekkende gevolgen krijgen voor mevrouw Gandhi's politieke toe komst en voor de verhouding tussen de rechterlijke macht en het par lement. Sjanti Bhoesjan, de eerste verde diger van de socialistische leider Raj Narain deed tijdens de ope- meer de bevoegdheid tot jurisdictie in verkiezingszaken waarbij de pre- hiier betrikken is. Buitenlandse journalisten moch- van de grondwet en noemde de maat- sproken door Bhoesjan. regel ondemocratisch en volkomen destructief. Door de amendering van de grond wet, die 9 augustus door het parle ment werd geratificeerd, zijn de gestuurd vergrijpen waarop Indira Gandhi zijn regering is veroordeeld geen vergrijpen President Khondakar Moeshtaque Achmed van Bangladesj heeft de de Indiase premier een hij de wens alle bilaterale eenkomsten en verdragen in ei hebben de rechtbanken niet houden werd benadrukt. Prinses Gracia en prins Reinier van Monaco en hun kinderen prinses Caroline en prins Albert luisteren tijdens de bezichtiging van de residentie van gouverneur Byrne (tweede van links) in het Amerikaanse Princeton. Prins Albert begint dit jaar een studie in Princeton. LISSABON (UPI/REUTER) Verscheidene militaire eenheden in Portugal zijn in alarmtoestand ge bracht en het lijkt erop dat de mi litaire leiders de zaak niet meer in de hand hebben- De luchtmachtbasis van Lissabon was gisteravond laat in een toe- tand van uiterste paraatheid, ken nelijk zonder dat de commandant daarvoor orders had uitgevaardigd Deze, kolonel Jos Miranda, antwoord de tenminste ontkennend op vragen over deze nieuwe ontwikkeling en lagere officieren zeiden dat ze de maatregel hadden genomen zonder met de kolonel overleg te plegen. De alarmtoestand betekenif dat de manschaDpen op de basis moeten blijven, dat de toegangen zijn afge sloten en dat er geen burgers binnen tnogen. Een woordvoerder van de binnen landse veiligheidstroepen, Copcon, zei dat hem geen order om de alarmtoe- 6tand af te kondigen bekend was en dat eenheden die dit déden kennelijk op eigen initiatief handelden. Het alarm volgde na een grote pro pagandacampagne om de pro-com munistische premier Vasco Goncal- ves in functie te houden in weerwil van pogingen door een groep van negen prominente gematigde officie ren de premier aan de kant te zet ten. Naar verluidt is een militair-bur gerlijk front gevormd, bestaande uit communisten en anderen, dat Gon- calves wil steunen. In de chaos van mededelingen en ontkenningen liet de vijfde divisie, Portugals verbindingsdienst, weten dat een meerderheid van militaire leiders op een bijeenkomst had be sloten het politieke program van de premier te zullen steunen. Maar dat werd weer ontkend door het bureau van president Francisco da Costa Gomes, die liet verklaren dat dit be richt zonder zijn medeweten de we reld was ingestuurd. Het avondblad Jornal Novo, een spreekbuis van de gematigden, meld de dat generaal Carlos Fabiao, de be velhebber van het leger, de president kabinet had versterkt. Dït werd weer wrevelig tegengesproken door het bu reau van de premier, dat een com muniqué uitgaf waarin stond dat Goncalves nog steeds de regering leidde. In de noordelijk van Lissabon ge legen stad Leiria kwam gisteravond een man om het leven en werden twaalf mensen gewond toen militai ren het vuur openden op een menigte betogers die het gebouw bestormden waarin de plaatselijke communisti sche partij haar hoofdkwartier heeft. In politieke kringen werd gezegd dat de gematigden van de militaire lei ders, onder leiding van generaal Carlos Fabiao, president Da Costa Gomez tot heden middag de ti.id hebben gegeven premier Goncalves te ontslaan. Zij zouden gedreigd heb ben geweld te gebruiken als de pre sident hieraan geen gevolg geeft. De vergadering van de revolutio naire raad duurde tot 1 uur in de afgelopen nacht. De radio deelde hierna mee dat er drie besluiten wa ren genomen, namelijk: 1) Brigade generaal Enrico Corvacho, een krach tig voorstander van links die zi'ch afzijdig hield van de gematigde of ficieren in het noordelijke militaire district, het toneel van anti-commu nistisch geweld, zal naar zijn post terugkeren. Hij was onlangs naar Lissabon teruggeroepen. 2) De 'vijf de divisie', de propaganda-afdeling van de beweging van de strijdkrach ten, wordt geschorst. Zij gaf zondag een verklaring uit namens Da Cos ta Gomes. De president verklaarde later dat de verklaring niet van hem afkomstig was. Er zal een on derzoek worden ingesteld. 3) Er zal een bijeenkomst worden gehouden van de 250 leden tellende beweging van de strijdkrachten ter bestude ring van een herstructurering van de revolutionaire raad. De bijeen komst zal waarschijnlijk volgende week plaatsvinden. In Oporto werd een uit drie leden bestaande filmploeg van de Ame rikaanse omroepmaatschappij NBC door een menigte gemolesteerd. Toen de ploeg een betoging filmde werd zij aangevallen door demon stranten die riepen "dood aan de CIA". Een cameraman is met ver wondingen in een ziekenhuis opge nomen. Zijn collega's wisten zich in veiligheid te stellen, maar hun film- uitrusting werd vernield. Drie leden van een ploeg van de Britse televisiemaatschappij ITN werden in Lissabon gearresteerd, zo is door de Britse ambassade meege deeld. Men wist niet wat de reden van hun aanhouding was. Na enige uren werden zij vrijgelaten. Op een bijeenkomst in Oporto, door ongeveer vijfduizend werd deelgenomen, is een Wetduitse persfotograaf gemoles teerd. Het ministerie van Voorlichting maakte bekend dat het besloten had voor de Portugese pers de "eco nomische crisis" af te kondigen en dienovereenkomstig wettelijke maat regelen te zullen nemen. Dit houdt in dat het aantal dagbladen gere duceerd zal worden en de salarissen van journalisten omlaag moeten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6