Motie van afkeuring tegen wethouder Van Aken net verworpen PRIJS TIPMR KABELTELEVISIEPLAN VOOR GEHEEL LEIDEN „Rijnland, dat hebben we mooi gedaan..." J Openbare bibliotheek straks naar Van der Heide-complex? Artiesten voetballen voor het goede doel tegen Lugdunum DINSDAG 26 AUGUSTUS 1975 LEIDEN LEIDEN Met een gering verschil, veertien tegen zestien, heeft de Leidse gemeenteraad gisteravond een motie van af keuring, die gericht was tegen wethouder Van Aken (econo mische aangelegenheden), verworpen. De motie, die was inge diend door het CDA-raadslid Stroink en mede was ondertekend door Hoeven (CPN), Van Duijn (VVD) en Du Gardijn (PPR/ PSP/D '66) had als onderwerp het beleid dat door Van Aken is gevoerd in de kwestie rond de eventuele vestiging van de Leidse Spaarbank in het winkelcentrum van de Merenwijk, de Kopermolen. In de motie werd Van Ak-.*n ver weten, dat hij zich niet heeft gehou- cen aan afspraken, die met de raads- mmissie voor economische aange legenheden zijn gemaakt. Deze De motie Van afkeuring werd ver der gesteund door Hoeven (CPN) en Houtman (SGP/GPV), al haast- heeft" destijds unaniem ten beide zich te zeggen, dat het hier als mening gegeven dat vestiging om een "zakelijke" afkeuring van Leidse Spaarbank in de Ko- het beleid ging en de persoon van permolen de voorkeur verdient bo- Van Aken niet in het geding was. andere bankinstellingen. Ook de Begeleidingscommissie Winkel- De stemming hield dus impliciet in- centrum Merenwijk, die zich bezig- ternenederlagen voor Elzenga hield en houdt met de verdeling van de beschikbare ruimte in de Koper molen waarin behalve Van Aken, schijn. Hij kreeg de voltallige steun og twee leden van de raadscommis- van zijn partij, de PvdA. Dus ook ie voor economische aangelegenhe- van de socialistische raadsleden, die den zitting hebben Elzenga (VVD) en lid zijn van de raadscommissie eco- Van Zijp (CDA), werd in de motie nomische aangelegenheden. Met na- \erweten zich niet onverkort achter me Woelders werd door Van Duijn het advies van de raadscommissie (WD) geprest om wél voor de mo tie te stemmen, gezien de uitspra ken, die hij in het verleden in de commissievergaderingen heeft ge- te hebben gesteld. Intern verdeeld Opvallend was, dat het Dolitieke conflict rond deze kwestie niet zo- ;n scheidslijn veroorzaakte collegepartijen enerzijds en oppositie anderzijds, maar vrijwel ten Dan was er ook nog sprake van - K,_-,---v. io gvnwoi,. een competentiekwestie. De begelei- aUe fracüesmt^ verduld bleek Woeiders Uet 2lch nlet verieideii. dingscommissie had destijds als taak fmetie-voor- v,nd df, motje onjulst Jk prpef getogen Qm mt spreken Qver te veel de sfeer Van Aken persoon- de brancheverdeling in het winkel- lijk te willen treffen". hebben. Du Gardijn, de fractie- zitter van PPR/PSP/D'66 en me de-ondertekenaar van de motie was rond het middernachtelijk uur, toen de stemming plaatshad, niet meer aanwezig, maar ze zou toch zijn genomen, als de twee andere leden Qver de voorgeschiedenis, die uitein- van deze fractie het standpunt van delijk tot het indienen van de motie hun voorzitter zouden hebben a< eld. Dat deden ze niet, zowel Beijen en jjij jaag voi exploitante PPR), als Anne v. d. Zande (PSP) van het winkelcentrum, de Rotter- Beleggingscomb i - „Zakelijk" LEIDEN Zoals eerder ge meld, is de kans groot dat de Leidse Spaarbank zich toch zal vestigen in de Merenwijk. Mis schien niet in het winkelcentrum (tenzij daar nog ruimte vrij komt), maar dan wel in een na burig woningwetcomplex van De Goede Woning, waarvan de bouw binnen niet al te lange tijd een aanvang neemt. Vooruitlopend daarop zou de Leidse Spaarbank in een noodvestiging eveneens in de nabijheid van het winkelcen trum kunnen trekken. Volgens wethouder Van Aken is de Leidse Spaarbank met deze oplossing "zeer ingenomen". Het overleg met Mevo hierover is nog gaan de. Het debat gisteravond in de Leidse gemeenteraad over de vraag waarom de Leidse Spaar bank in eèrste instantie geen ves tiging kreeg toegewezen in het nieuwe winkelcentrum van de Me renwijk ("De Kopermolen"), heeft een chaotisch verloop en een on bevredigend slot gekregen. Politiek vielen er merkwaardige zaken te constateren. Partijgeno ten lieten elkaar in de discussie openlijk in de steek. De VVD-er Van Duijn reed met de rest van de liberale fractie frontaal op aanvoerder Elzenga in, bij het CDA werd Van Zijp van de sokken gefietst door al zijn partijgenoten en bij PSP/PPR/ D'66 liep Du Gardijn, niet geringe blessures op. De verantwoordelijke wethouder daan. Hij heeft o.a. de mogelijkheid vol, dat hij uitspraken Terwijl de raadscommissie voor eco nomische aangelegenheden toen al lang haar voorkeur voor de Leidse Spaarbank had uitgesproken en de begeleidingscommissie (die behalve uit de wethouder, de twee raadsleden o.a. bestaat uit vertegenwoordigers in deze kwestie, Van Aken (PvdA) van de Kamer van Koophandel, het overleefde een motie van afkeu- Centraal Instituut voor het Midden- ring, ingediend door Stroink en Kleinbedrijf en... Mevo zelf) de (CDA), met 16—14, omdat de wethouder had gemachtigd om ad- PvdA als één blok achter hem vies uit te brengen. Mevo koos daar- bleef staan. na zelf de AMRO bank. Van Aken Maar hoe gelukkig waren de so- hield al even hoog en al even laag cialisten in werkelijkheid over de i de geopperd om een onderzoekcommis sie te benoemen, die zou moeten na gaan wat de rol van de begeleidings commissie en wethouder Van Aken bij de verdeling van de winkelruim- de Kopermolen is geweest. eigen wethouder? Het was opval- vraag bleef alleen Notulen steeds had doorgegeven. De lend dat zij in de hele discussie geen mond opendeden. Met uit zondering van Woelders, maar die werd daar dan ook toe geprest door Van Duijn. Maar Woelders' bijdrage kon zeker niet als we zenlijke steun voor Van Aken wor den uitgelegd. Stroink had het vuur op Van Aken geopend. Waarom had de Te centrum, maar niet over de branche toedeling (dus welk bedrijf zich uit- Leidse Spaarbank aanvankelijk Van eindelijk in de Kopermolen mocht geen vestigingsplaats in het nieu- vestigen). Aan de hand van (gehei- we winkelcentrum van de Meren- me) notulen toonde Stroink echter wijk gekregen, terwijl de gemeen de begeleidngscom- telijke commissie voor economi- Zande (PSP) liet weten te weinig over de kwestie damse Bouw- geïnformeerd te zijn en de zaak bo vendien niet ernstig genoeg te vin den. Ook de VVD-fractie stelde zich unaniem op tegen haar leider, El zenga, zij het in omgekeerde zin. El zenga, die in deze kwestie volledig hter het beleid van Van Aken slaat, stemde niet (al had hij daar nodige moeite mee), omdat hij als van de begeleidingscommissie partij is in het conflict. De overige aanwezige leden van de VVD steun den de motie contra Van Aken wél. binnen de fractie van het CDA had stroink het duidelijk gewonnen van Van Zijp: allen waren voor de mo tie Van Zijp zelf stemde, om dezelf de reden als Elzenga, niet. natie Mevo, gedurende geruime tijd tevergeefs heeft gewacht op een ad vies van Van Aken over de vraag welke bank (en) in de Kopermolen gevestigd zouden moeten worden. heeft geleid. Stroink hield bij hoog miSgie w^i met name is gesproken sche aangelegenheden uitdrukke- wt i„„„ over bepaalde firma's. lijk had gevraagd de Leidse Uit de notulen is volgens de CDA- Spaarbank de voorkeur te geven er gebleken, dat Elzenga zich bv. boven andere bankinstellingen? heeft beziggehouden met textielza- Deze eenvoudige vraag van ken en bakkerszaken en een soortge- Stroink kreeg geen afdoend ant- lijke beschuldiging deed hij aan het woord. Wethouder Van Aken adres van Van Zijp en Van Aken. meldde dat hij alle verzoeken en Waarmee hij o.a. doelde op het feit aanbevelingen had overgebracht, dat de Leidse bakkersfirma De Sleu- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN J. R. Kuiters Pauw, Dennis Wilhelmus Franciscus, z. v. G. T. F. Cornelisse en M. C. W. tels niet in het winkelcentrum mag komen, en de Bloemendaalse bakker De Witt wel (zie deze krant van gis teren). Volgens Elzenga heeft Leidse bakker zich sportieve verliezer getoond. Een waarde was, dat in de Merenwijk'een warme bakker gevestigd zou worden; de firma Sleutels zou pas, nadat met De Witt overeenstemming was reikt, hebben laten blijken dat men aan deze voorwaarde wilde voldoen. maar de bewuste projectontwik kelaar (MEVO) had anders be slist. Waarom de MEVO dat had gedaan, werd niet duidelijk. Pressie had Van Aken kenne- dit geval geen liJk niet gebruikt. Hij zei te heb ben geadviseerd, besproken, mee gedeeld, overlegd. En daarbij is het kennelijk gebleven. De wet houder wekte niet bepaald de in- druk voor de belangen van dit Meer Leids nieuws elders in deze krant nauw met Leiden verbonden be drijf te hebben geknokt. En dat is PP_. op z'n minst gezegd jammer. (Dat Micha Joachim Gaby, Elzengao maakte zich toch al behoor. de Lejdse Spaarbank toch in de nelae en H. A. Janssen, mir x Henrlëtte, d. v. D. W. van Lier Ameide en_H._A. Janssen, jijk boos over de houding Stroink en dreigde zelfs met een genmotie". Na een schorsing, i i G. I. Hoogendijk Helena Gerardina m v. P. H. M. M. van Leeuwen. Martijn. "te- Merenwijk een vestiging zal krij gen, is mooi, maar dat gebeurde tweede instantie en doet hij overleg pleegde met Van Aken daarom in de principiële discussie gp Van Zijp. zag hij daar echter maar niPt ter zake) ADVERTENTIE J. M. H. Vermeil: af. Stroink verlaat de Leidse raad toch binnenkort geen trap na geven Er kwamen aan de hand van ve willen hem geheime notulen nog een paar aldus Elzenga. merkwaardige zaken naar buiten. Hetzelfde overleg leidde ertoe, dat Woelders liet bliiken wel voor een OVERLEDEN P. Dubbelman (2) Van Aken niet verder wilde ingaan op de inhoud van Stroinks motie. Er werd gestemd. En de motie werd worpen. Met 1416. onderzoek te voelen, maar vreemd genoeg gingen Stroink en Van Duiin daar weer niet on in. Een avondje met veel puzzels. Voor hem haar deze sterke tinneroy) broek, die tegen een stootje kan. In bruin en zwart. Maat 116 LEIDEN De gemeenteraad heeft gisteravond het principe-be sluit genomen om de totstandko ming van een Centrale Antenne- Inrichting voor de gehele gemeen te Leiden te bevorderen. Waarmee enkele maanden oud dacht i B. en W. werd aangeno- (CDA) dacht daar anders vond dat het monopolie "niet zonder meer in handen van een politiek li chaam" mocht worden gegeven en dat de ge- rigens de burgerij al voldoende ver- Driessen tegenwoordigd door het simpele feit, i rechtspersoon, i dat zij de gemeenteraad kiest. Dries- sen diende wel een voorstel in, maar kreeg alleen de steun van zijn eigen fractie en Houtman (SGP/GPV) zo dat het met 1024 werd verworpen. Er zal nu een werkgroep gevormd worden, die de plannen nader gaat uitwerken. Ondermeer zal men na- Leiden: Breestraat 103 -105. machtiging tot het houden van een Centrale Antenne-Inrichting ver leend moet worden. Volgens het col- LEIDEN De gemeente Leiden heeft plannen om de met nijpend ruimtegebrek kampende openbare bibliotheek te huisvesten in het Van der Heide-complex aan de Nieuwstraat en Hooglandse Kerk- gracht. De panden van dit com plex, Nieuwstraat 2/2a, 4, 6, 8, 12 en hooglandse Kerkgracht 31 /31a, 33, 35, 37, 39/39a, 43 en 45 zijn de gemeente te koop aangebo den. De panden zyn hoognodig in ieder geval de gemeente Leiden, de burgerij alsmede de twee plaatse lijke dagbladen vertegenwoordigd Overigens niet nadat een breedvoe- zouden zijn. De laatste vooral vanwe- gaan of er een onderzoek naar de be- rige discussie was gevoerd o.a. over ge hun deskundigheid op het gebied hoefte aan kabeltelevisie in Leiden de vraag aan wie door de PTT een van de communicatie. Van Aken zag moet worden ingesteld. B. en W. bij een dergelijke structuur echter stelden aanvankelijk voor om voor het gevaar van commerciële invloe- een dergelijk onderzoek al een be den op de machtiging en vond ove- drag van 7500 gulden beschikbaar te stellen, maar de gemeenteraad bleek daar, met uitzondering van Hoeven (CPN) de noodzaak allerminst van in te zien. in de werkgroep zitten in ieder geval vier raadsleden (WD- fractieleider Elzenga pleitte tever geefs voor een beperking tot twee raadsleden), die gisteravond werden benoemd: Elzenga (VVD). Peters (PvdA), Woelders (PvdA) Van Zijp (CDA), alsmede wethouder Van Aken, onder wiens portefeuille de ka beltelevisie valt. Deze werkgroep zal nog worden uitgebreid met amb tenaren en vertegenwoordigers van belangengroeperingen, waarbij o.a. wordt gedacht aan woningbouwvereni gingen en wijkorganen. Overigens werd gisteravond met algemene stem men een motie van Du Gardijn (PPR/PSP/D'66) aangenomen, dat aansluiting op het centraal-antenne- systeem op basis van vrijwilligheid dient te geschieden. aan restauratie toe en staan op de monumentenlijst. Over de aankoop heeft de ge meente inmiddels vooroverleg ge pleegd met de Rijks Planologi- gische Dienst. Daarbij Is gebleken dat de gemeente misschien een bijdrage van tachtig procent in de aankoopkosten kan krijgen. Vck. eenzelfde bijdrage heeft de gemeente inmiddels nog een aan tal panden in de binnenstad aan gemeld. De bedoeling is om via aankoop de woonfunctie van de Leidse binnenstad te herstellen. Bovendien wil men waar moge lijk groenvoorzieningen aanbren gen en speelplaatsen voor de Jeugd aanleggen. Over de aankoop van het Van der Heide-complex azl donderdag avond worden gesproken in de ge meentelijke commissie voor Ruim telijke Ordening. Arie Versteeg neemt afscheid als huismeester Door Paul Wolfswinkel Foto Jan Holvast LEIDEN "Toen ik kwam in 1945, heette het gemeenlandshuis van Rijnland in de volksmond "Het Parkamenten Huis". Je moest van erg goede familie zijn wilde je naar binnen mogen. Met de vorige dijkgraaf Schokking is dat gelukkig anders geworden. Die ontving en werd dus elders ook ontvangen". Arie Versteeg zegt dat. Huis meester van het Gemeenlandhuis aan de Breestraat. Volgende week vrijdag zit het erop. Pen sioen wordt het genoemd, maar het zal verdraaid moeilijk voor hem worden om afscheid te ne men. Toont zich in een gesprek duidelijk ontroerd als nij melding maakt van de enorme colegiali- teit. Toen zijn vrouw een paar maanden geleden een nogal zwa re operatie had ondergaan en regelmatig voor controle moest terugkomen in het ziekenhuis, mocht ze niet per fiets. Rijnland zorgde voor een auto. Toen hij een maand geleden verhuisde naar Etten-Leur in Brabant ("Ik ben nu voor een maandje spoorstudent") hadden dijkgraaf en hoogheemraden voor een enormeb os bloemen gezorgd met „Welkom thuis en veel ple zier" op het kaartje. Versteeg slikt even als hij het doorgeeft. Zijn bodepenning moet uit het doosje worden gehaald voor de foto. want er zijn geen officiële gebeurtenissen meer tot de af- scheidsdag. "Nee, ik loop er niet de hele dag mee. Een burgemees ter loopt toch ook niet dagelijks met zijn ambtsketen te i chom- melen? Maar voor de foto wil ik hem wel weer opspelden, hoor. Eigenlijk had ik hem al opgebor gen voor mijn opvolger". Dertig jaar geleden begonnen als bode-conciërge en enkle ja ren later kwam daar de letter "A" achter te staan. De gebrui kelijke promotie in het woud van ambtelijke honoreringen. Vier jaar geleden werd hij huismees ter. "Het was een dag- en nacht- baan. Je was eigenlijk nooit klaar en toch stond je altijd klaar. Ik woonde in de dienstwoning, hier aan de Langebrug. Ik zeg het zo: het Rijnlandhuis is mijn huis". genomen, toen ik hier kwam en dat heb ik ook doorgezet, geloof ik. Maar ja, je maakt een ware revolutie mee. Ik geloof dat je tegenwoordig een heel ander slag mensen hebt. Vroeger bijvoor beeld waren de bestuurders DE mensen. Dat is aan het afzakken. Het is niet erg als er gemoder niseerd wordt, maar toch heb ik er moeite mee. Ik kon en kan met iedereen goed opschieten, maar ik heb altijd wel geweten dat ik de bode was. Heb 'k ook gewild. Niet jijen en jouwen en zo, nee dat kan niet. Ik geloof dat ik aan de andere mensen hier heb duidelijk kunnen ma ken wat respect is. Ook voor be zoekers en zo. Je kunt een kopje koffie neersmijten maar ook net jes presenteren. Van de andere kant ben je niet Ce portier. Ik heb het wel eens meegemaakt dat ze me "portjee" noemden. Nou, daar had ik be hoorlijk de pest in. Wat dat be treft ben ik heus wel eens een gifkikkertje geweest, hoor". Versteeg zegt altijd alles wat hy deed met overgave gedaan te hebben. Hij noemt ook de hulp van zijn vrouw. "Zonder haar had het nooit gekund. We deden alles samen." Was bestuurslid van de Leicse Bond van Volkstuinders, ouderling in de hervormde kerk, eerst in Oegstgeest en later in Leiden en was actief in de EHBO in de stad. Ik heb altijd gejegd dat wanneer je ergens voor bezig was. dat je dan ook voor de volle honderd procent ermee bezig moest zijn. Hier in huis ook. Wat er vandaag kan gebeuren, moet van daag gebeuren. En niet morgen, want morgen gebeuren er weer andere dingen, die je van tevoren niet hebt zien aankomen". "Het heeft me wel pijn gedaan dat ik Leiden moest verlaten, want Je had hier je contacten, nietwaar? Maar ja, ik mocht kennelijk zelf niet beslissen waar ik ging wonen van de gemeente. Toen ik bij mijn dochter was in Etten-Leur, stond daar een huis te koop en twee dagen la ter had ik mijn handtekening al èezet. Ik voel me trouwens iede re dag met vakantie, daar. Na tuurlijk ook door die mooie zo mer. Van de winter zal het wel wat moeilijker worden om er te zitten. Maar weet je wat fijn is? Ze houden me van alles op de hoogte. Ik krijg die blaadjes nog steeds. Alleen die krant van jullie mis ik wel. Ik denk dat ik maar een postabonnement ga ne- "Natuurlijk heb ik voldoende te doen, als ik eenmaal de hele dag thuiszit. Ik heb een tuin en mijn dochter geeft ook een tuin. Er is altijd wat. Ik ga me daar ook oriënteren op het kerkewerk en "Rijnland doet prachtig werk. Als je nu weer mensen ziet vis sen in het Rapenburg, de flora en fauna weer langzaam terug ziet komen, nou dan denk ik wel eens: "Rijnland, dat hebben we mooi gedaan". Ik heb daar op mijn manier een steentje toe bijge dragen. Je werk heeft resultaten gehad. Maar mijn werk is nog niet af. Ik stap binnenkort in de trein naar de laatste halteplaats, maar wanneer die in zicht komt, weet ik natuurlijk niet. Het mag een hele lange reis worden'". Over de acties om maar geen f 62.50 te betalen aan Rynland zegt Versteeg: "Helemaal fout. Die mensen zijn onbekend met wat we hier doen. Laten ze de moed eens nemen om een dagje te komen kijken. Volgens mij we ten ze niet eens wat een water zuiveringsinstallatie is. Als je ziet Wat daar binnenkomt en wat er weer naar buiten gaat. We zitten hier in het westen op eikaars lip. Actiegroepen best, maar wel leven en samenleven, zeg ik". "De jaren '63-'71 waren niet mijn beste. Toen hadden we de verbouwing hier. Maar dat werd weer goedgemaakt toen de konin gin hier kwam 'openen. Dat ver geet ik nooit meer. Ik zou me er dood voor vechten, als ze aan het Oranjehuis kwamen. Ik ben erg koningsgezind". 'Toen ik hier kwam heeft ie mand tegen me gezegd dat ik de bode zou zijn van de dijkgraaf en de knecht van de hoogheemraden. Nou, dat ben ik nooit vergeten. Het is namelijk ook zo". "Jammer eigenlijk dat ik nu wegga, op een moment dat alles een beetje gaat draaien; dat er overal die belangstelling voor is, die er al Jaren had moeten zijn. Kijk maar naar de volkstuinders: die worden nu pas gewaardeerd. De kerk: er komen weer jonge mensen. Rijnland: de deur staat voor iedereen open". Bij die mooie deur zegt hij als afscheid: "Het is mijn Rijniand, zet dat maar mooi in de krant". LEIDEN Op zondag 31 augus tus organiseert Lugdunum een voetbalwedstrijd tegen een elftal bestaande uit Nederlandse arties ten onder leiding van Joop de Knegt. De opbrengst van de wedstrijd zal door de Leidse voetbalvereniging worden geschonken aan de school voor geestelijk gehandicapte kinde ren aan de Da Costastraat. Voor de ze school wordt binnenkort begon nen met de bouw van een nieuwe school, waarop al jaren wordt ge wacht. Een van de wensen van het school hoofd, de heer Van Niel, is het be zit van een speeltuin voor de leer lingen, waarin een verkeerstuin kan worden aangelegd. De kinderen kun nen dan in een beschermde omge ving wennen aan verkeerssituaties op straat. Hiervoor zijn onder meer ■nodig: asfaltbanen met verkeers- aanduidigen, zebrapaden, verkeers- palen en borden. De voetbalwedstrijd begint om twaalf uur en de entreeprijs be draagt f 1,50 Volgens de heer De Knegt zullen de volgende artiesten meespelen: iJf Blokker (Barend Ser vet). The Blue Diamonds, Toni Al- berti, Richard Ross (wereldkam pioen goochelen), The Berlusons (ac robaten), Jan Karsten, Serge (van Saskia), Ben Cramer, Ben Elmon- do en Bram Biesterfeld. Als speciale verslaggever fungeert Harry Touw (Fred Haché). Tegenstanders zijn veteranen en commissieleden van Lugdunum. De wedstryd wordt omlijst door het optreden van de ma jorettekorpsen van "Aktief" en "De Juwelen".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3