[s wat de natuur en artsen ioen werkelijk Gods wil? „Weisweiler aakt van arcelona 'n leuterklas m Wim Koelman verrast met zege op Jan Theunissen fohan Cruijff: Pools voetbalelftal morgen in retraite DINSDAG 26 AUGUSTUS 1975 ajjmjimiiBH» Prof. Roscam Abbing: wettelijke ruimte voor hulp bij vrijwillige euthanasie 1 Heeft een christen ooit het recht, welbewust te vragen om lekorting of beëindiging van zijn leven? Is hij ooit verant woord, als hij weloverwogen vraagt om toepassing van passieve if zelfs actieve euthanasie? Op deze vragen probeert prof. dr. p. J. Roscam Abbing, kerkelijk hoogleraar te Groningen, een jntwoord te geven in een artikel in het Algemeen Doopsgezind Weekblad. Om iets conreets voor ogen te hebben dacht hij bijvoorbeeld aan iemand die bejaard is, een dodelijke ziekte leeft, eigen leven als voltooid ziet en meent nTet geroepen te [ijn om het laatste stadium van bitter lijden of ontluistering loor te maken. [toe hebben, aldus prof. icam Abbing, christenen geleefd de overtuiging, dat het leven een :ping is, dat het leven aan God niet aan onszelf toebehoort, en ,t wij daarom niet eigenmachtig dat leven mogen beschikken. ,t is in het algemeen naar mijn :rtuiging tot op vandag Juist. Een |lovige moet goed weten, dat hij iit eigenmachtig mag leven en niet eigenmachtig zijn leven beëindigen. In alles hebben wü vragen niet naar onze wil, maar Gods wil. grot vraag is echter, of men er voorbaat van moet uitgaan dat wil altyd inhoudt, dat ons leven reel mogelijk wordt verlengd. Ve- gaan er, bewust of onbewust, .uit, dat Gods wil samenvalt met leven. Dan kan men dus uit de Itelijkheid van eigen leven conclu- tren, dat het Gods wil is dat wij Ven en voortleven. Maar kan meD eenvoudig, zo automatisch Gods 3 aflezen uit feitelijkheden? Er lerst op dit punt een grote verwar- De. 'nderscheid maken Men moet, zo vervolgt prof. Ros in Abbing, onderscheid maken tus- b wat de natuur doet (bijvoorbeeld (paalde bacillen uitwerken in ons Ihaam), wat mensen doen (bijvoor- jeld wat artsen met hun kundig- ren kunnen bewerken), tussen wat betrokkenen zelf doen (zij kun- jn meewerken, tegenwerken, ingrij- n), tussen wat God wil (Zijn ge- *1, dat gehoorzaamd moet worden* 1 tussen wat God besluit (Zijn lorzienig regeren). Velen doen als- alles wat de natuur en de art- b doen door God is besloten, en an er dan bovendien vanuit, dat Dds besluit samenvalt met Gods lbod. Het resultaat is dan de con clusie, dat als iemand nog leeft, dat feit teruggaat op Gods besuit, en dat dit automatisch met zich brengt dat God ook wil dat hij leeft, en dat God gebiedt, verder te, leven. Prof. Roscam Abbing meent, dat een en ander logisch niet is te hand haven. Bovendien hoo-t deze hele gedachtensfeer meer thuis in het mohammedanisme dan in de bijbel. De bijbel kent een veel grotere span ning tussen enerzijds het rijk van God, waarin God direct regeert en gebiedt en waarin Hij dus gehoor zaamd wordt, en anderzijds de aard se werkelijkheid met haar gebroken heid en zonde, waar allerlei gebeurt wat direct tegen Gods gebod ingaat en wat ook niet tot Gods besluit is te herleiden. Als bacillen iemand doden, ge schiedt dat dan krachtens Gods be sluit? En als een moordenaar ie mand doodt, is dat dan naar Gods wil? Als een arts iemands leven haast eindeloos weet te rekken, is dat dan naar Gods besluit en wil? En als ie mand zelf per vergissing iets doet dat zijn leven beëindigt, is dat dan ook naar Gods wil? En omgekeerd, als iemand welbewust zijn leven voltooid ziet en zelf beëindigt, is dat dan in eens en bij voorbaat niet naar Gods wil? Gods gebod is niet uit feitelijk- hedën af te lezen. Geen wanhoopsdaden Prof. Roscam Abbing meent wel. dat de feitelijkheid van het als mens leven in de regel de gelegenheid geeft, naar Gods wil te vragen en die te volbrengen. Daarom moet men het leven normaliter zien als roeping om de door het leven geboden kan sen aan te grijpen. In zoverre kan men wel zeggen, dat het feitelijke leven samenvalt met het geroepen zijn om te leven, namelijk om eigen leven te stellen in dienst van de Heer. Bovendien moet men stellen Prof. Roscam Abbing: Zou het niet wreed van God zijn om onder alle omstandigheden te eisen dat iemand moet willen blijven voortleven? dat de maatstaf dan niet is, of het leven prettig is of onprettig, want men kan geroepen zijn, leven voort te zetten verdriet en offers eigen levensroe ping te volgen. Ook moet men zeg gen, dat er voor een mens in de kracht van zijn leven geen situatie zo verdrietig of hopeloos kan zijn, dat hij er niet aan Gods hand door heen kan leven. Voor wanhoopsda- effectueren met de beëindiging van zijn leven. Als zijn roeping om te moeilijk leven pas eindigt bij het feitelijke en met veel onvermijdelijke sterven, is het niet God, maar zijn het de bacillen of de knappe artsen die bepalen wan neer zijn roeping is beëindigd. En als men doet alsof Gods wil sa menvalt met wat artsen in de ene eeuw aan levensverlenging aankun- de volgende eeuw nog veel den is geen plaats bij 1 christen, beter aankunnen, moet men zich toch die God vertrouwt en zijn kruis op zich neemt. Maar het is iets geheel anders om te concluderen dat een mens nooit willen blijven het besef mag hebben, dat hij zijn dat leven pijn ook afvragen, of het niet wreed God zou zijn om onder alle omstan digheden te eisen, dat iemand moet tleven, ook al gaat ontluistering in. roeping heeft volbracht, dat zijn le- De natuur kan erg wreed zijn, ven voltooid is, dat hij - weloverwo- gelukkig is datgene wat de natuur Hellend vlak De conclusie van prof. Roscam Abbing is dan ook, dat wij rekening moeten blijven houden met de mo gelijkheid, dat een christen in heel bijzondere omstandigheden zich van Godswege ontslagen mag weten van de plicht om verder te leven, om al te wreed lijden en al te lijke ontluistering in te gaan. Begeven wij ons hiermee op een hellend vlak? Prof. Roscam Abbing vindt van wel, maar, vraagt hij, is dat te vermijden? Een hellend vlak bevat het leven talloze malen, en is in zekere zin het leven zelf. Er zijn duizenden mogelijkheden om door waan en zonde van het goede pad! af te raken, om te falen. Daar tegen helpt echter niet een vast re cept, een voor alle omstandigheden geldende wet, een wettische vroom heid, berustend op natuurlijke theo logie. Wat de wetgeving met betrekking tot euthanasie betreft, acht prof. Roscam Abbing de vraag onontkoom baar of een mondig, toerekeningsvat baar burger zelfbeschikkingsrecht over eigen leven heeft. Als een chris ten belijdt, dat hij niet eigenmach tig over eigen leven mag beschik ken, wil dat nog niet zeggen, dat de overheid een dergelijk beschikken over eigen leven aan elke burger moet of mag ontzeggen. Wij leven, aldus de hoogleraar, nu eenmaal in een democratie binnen een pluri forme cultuur, die terecht aan el ke burger toestaat naar eigen diep ste levensovertuiging te leven, mits dat niet duidelijke a-sociale effec ten voor anderen heeft. Prof Roscam Abbin meent, dat de overheid voor hulp bij vrijwillige euthanasie wettelijk ruimte moet la ten. Wel moeten er dan ook wette lijke regelingen zijn die misbruik strafbaar stellen en dus zoveel mo gelijk voorkomen. Alleen bepaalde personen moeten bevoegd worden om behulpzaam te zijn bij vrijwillig ge kozen bekorting van eigen leven. En aan minstens twee voorwaarden moet dan zijn voldaan. Ten eerste moet vaststaan, dat de betrokkene ten volle toerekeningsvatbaar is, en bij voorbeeld niet vanuit een voorbij gaande depressie of wanhoopssitua tie erom vraagt. En bovendien dat anderen niet of niet te zeer worden gedupeerd. Ds. J. P. Honnef, hervormd pre dikant te Leiderdorp, is 65 jaar ge worden en gaat binnenkorten2t eme- rtaat. Eind volgende maand (30 stptember) is er een afscheidse vond in de Dorpskerk. Op 5 oktober volgt dan het officiële kerkelijke aischeid. Ds. Honnef verhuist deze week naar de flat Laan van Ouderzorg 267. Op vrijdag 29 augustus treden Nel Bik ker en Harry Si j sling in het huwe lijk. Nel Bikker is in Leiderdorp pas toraal medewerkster van de gere formeerde kerk. Het huwelijk wordt om kwart over 4 bevestigd in de (herv.) Dorpskerk. %Dit is Erna Lee (25 jaar). Zij werd géboren in China ten tijde van het oude regiem, groeide op in Hongkong, kwam met haar ou ders zeven jaar geleden naar Ne derland en is nu de enige full- time-werker bij de vorig jaar op gerichte Stichting Evangelische Zending onder de Chinezen in Europa, postbus 21050 Rotterdam. Via haar jeugdwerk in de Maas stad zijn ook verscheidene oude ren tot geloof in Christus geko men. De zomerkampen zijn een belangrijk onderdeel van het werk. De stichting heeft het pand Rechthuisstraat 10 in Rotterdam gekocht, van waar uit Erna Lee het evangêlisatiewerk onder de Chinezen ivil stimuleren. Zij is nu intensief bezig met het trainen van jonge mensen. Het is de be doeling, in de toekomst meer ge meenten te stichten, die dan zo snel mogelijk onafhankelijk wor den van de gemeente in Rotter dam. Evangelisatie en bijbelstu diekringen zijn in de strategie van het bestuur der stichting de aan loop tot gemeentevorming. Erna probeert ook behulpzaam te zijn bij het oplossen van maatschap pelijke problemen. Chinezen ra ken vooral door het taalprobleem gemakkelijk in conflict met aller lei instanties. ft Kerkelijke stand: Herv. Kerk-be- roepen te Kinderdijk H. Vreekamp Oosterwolde, te Woudenberg J. H. Vlijm IJsselmuiden, te Warnsveld H. C. Kranendonk Hillegersberg, te Numansdorp en te Giessen-Rijswijk A. Schipper (zendingspred.) Benne- kom, te Oldebroek S.P. van Assen- bergh Nijkerk, te Twijzelerheide R. T. Huizinga Elspeet. Geref. Kerk: aangenomen de benoeming tot leger- pred. P. v.d. Berg Bussum. Geref. Gemeenten: beroepen te Enkhuizen J.M. Kleppe Woerden; bedankt voor Kalazoo (Ver.St.) D. Hakkenberg Lis- Nieuwe opzet in dekenaat Leiden Een even geestig als geestdrifig betoog van deken W. Saris (A'dam) beeft 150 mensen uit de rk paro chies van Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest, Voorschoten en Wassenaar "op gepept" om de pessimisten in het kerkelijke leven nu eens in het on gelijk te stellen. Aangrijpingspunt hiervoor zou de in het volgende voor jaar plaatshebbende eerste kommu- nie van de kinderen kunnen zijn, die eik 'jaar weer ouders voor de vraag stelt: Wat betekent het geloof (nog) voor ons en ons gezin? Wat de kerk? Moeten we zo doorgaan of eindelijk eens een duidelijke keuze maken? Het antwoord op die vragen vergt t-'jd voor nadenken èn jverleg. En daarom worden in deze nieuve op zet ouders een jaar tevoren bijeen gebracht om deze vragen te bepra ten en elkaar bij de beantwoording ervan te helpen. Geen pasklare ant woorden dus meer van joveuaf. Na deze eerste aanzet wordt 't dan mis schien mogelijk later met elkaar ver der te gaan met vragen die de gods- c ienstige opvoeding ook van grotere kinderen raken. Het dekenaat Leiden dat deze ont wikkeling op gang heeft gebracht, koopt daarnaast - zo mogelijk in sa menwerking met andere K?rken - dit seizoen een krachtige bijdrage te geven aan de bezinning op en toe passing van een "NIEUWE LEVENS STIJL". BARCELONA Op de luchthaven van Barcelona was Cor oster gistermiddag present om het Feyenoord-gezelschapte erwelkomen. „Waar is Maigret?", vroeg hij onmiddellijk aan spelers van Feyenoord. Waarop hij zelf het antwoord op de ■aag gaf. „Nee, ik zie hem al, Brzezanczyk is er dus toch bij". IRAW AJAX LEIDEN Tegen PW dat er zeer gebrand was de kampioen te ver- an begon Ajax met batten. De inzende vorm van alle Ajax-bats- !n bleek opnieuw uit het hoog to il dat ook nu weer in de boeken 'am, 226 v 6. Hans de Jongh 36 en ic Spruijt 21 hadden uitstekend opend, Ton Eldering 92 en Jan Wol IJssel de Schepper 54 n.o. voer- na de lunch de score op. Het fiel- - en bowlen van Ajax miste dit- n lal felheid en .concentratie en e V profiteerde hier uitstekend van. u die mate zelfs dat PW tot 194 or 8 kwam, waardoor een draw het ;ultaat was. n Frits de Jongh 151, Ton Eldering -32, Jaap van Dorp 2—23, Hans Jongh 220, Daniël Eldering 120 Frans Wortman 120 vormden zeer gevarieerde Ajax-aanval. Ve- vangkansen werden gemist doch ins de Jongh, Frits de Jongh, Pe- r Ravensteyn, Frank Sniecer en in Wolter IJssel de Schepper 2x, elden er zo af en toe nog eentje st. Aanstaande zondag vindt de omotie-wedstrijd plaats tussen ax 1 en Quick Hg 2 in Wassenaar. Tegen enkele Feyenoorders liet Cor Coster daarna duidelijk doorscheme ren dat hij het in Hennes Weisweiler, de man die Rinus Michels bij Barcelona opvolgde, niet zo ziet zitten. Op de Barcelona-training die In de namiddag werd gehouden, viel Hennes Weisweiler op door de commando's die hij door het gigantische stadion liet schallen en door zijn ontstellend zwakke trap- techniek. De 2.000 toeschouwers(1) slaakten onthutste kreten toen hij er herhaaldelijk in slaagde om bij de keeperstraining de bal onbenullig naast het doel te plaatsen. Dat Johan Cruijff ook bepaald geen grote fan van de Duitse oefenmees- ter is, bleek na de training. De beste voetballer ter wereld stapte nijdig de kleedkamer uit en brieste: "Weisweiler maakt van Barcelona een kleuterklas. Nu mogen we niet naar huis, maar worden meteen naar de bergen gedirigeerd. Naar ons trainingskamp. Morgenochtend moeten we weer terug naar het stadion om te trainen en dan, jawel hoor, weer naar het trainingskamp. w Johan Cruijff: "We worden behandeld als een kleuterklas." Tijdens districtskampioenschappen tennis Waar dat allemaal voor nodig is, snap ik niet". "En het mooiste is: als we dinsdagavond van Ujpest Dosza winnen, mogen we naar huis, maar als we verliezen moeten we voor straf weer naar dat trainingskamp". En opnieuw zei Johan Cruijff het: "Een kleuterklas is het. En ik ben al dat betuttelen niet meer gewend". De binnenkort vertrekkende mana ger Caraban daarentegen: "Dat Weisweiler de zaken erg serieus opvat, valt te begrijpen. Barcelona moet dit toernooi winnen. Ons publiek eist dit van ons na de vrij zwakke resultaten in de oefenwed strijden". ROTTERDAM Willem v. Hane- gem naast de onwillige spier die hem uiteindelijk thuis hield gisteren eveneens een pijnlijk gebit opgelo pen. Dientengevolge liet Feyenoords nummer tien zich gisteren behande len door Feyenoords medische staf en door zijn tandarts. Van Hanegem kwam gistermorgen met Feyenoords medische staf alsmede Antonio Brzezanczyk overeen dat die en- neinde de blessure tweemaal daags goed te laten behandelen niet mee zou vliegen naar Valencia en staat de eerst komende vier dagen op non-actief. Van Hanegem: „Die spierblessure had ik vorige week donderdag al. Aanvankelijk leek het er op dat ik tegen FC Amsterdam al niet zou meedoen. Maar omdat het bij de warming-up meeviel heb ik alsnog gespeeld. Tijdens de wedstrijd kwam de pijn terug. Had ik vooral moeite met aanzetten. Die pijnlijke tand liep ik op toen de linksbuiten van FC Amsterdam op me viel". Of Willem van Hanegem zondag tegen NAC van de partij is is nog onzeker. Hij: „Ik word rondom die spier van achteren in mijn rechterdij been gemasseerd. Ik wacht maar af. Er is geen sprake van moeilijkheden, alles is heel normaal verlopen. LEIDEN De grootste verras- ffcig in de districtskampioenschap- pen was gisteren zonder twijfel de uitschakeling van de no. 3 geplaat ste Jan Theunissen door Wim Koel man. Theunissen, die net van va kantie terug was en dus weinig had gespeeld, trof het niet dat hij Juist in deze kwetsbare vorm Koelman te genover zich vond, die een goede dag had. In de eerste set leek het er overigens niet op dat Koelman voor een sensatie zou gaan zorgen. Theu nissen domineerde in die fase nog volledig: 60. Maar in de tweede set kwamen de foutjes, voor een niet onbelangrijk deel veroorzaakt door vermoeidheid. De vasthoudende Koelman rook zijn kans en onder zijn geweldige inzet bezweek Theu- nissén: 67, 79. De meest fitte en daardoor ook meest vasthoudende speler won van de technisch meest complete speler. De no. 2 geplaat ste speler. Ronald Blommendaal, was sneller klaar met Harry Vevüegaal dan men-verwachtte: 63, 61. De pressie van Blommendaal bleek voor Verdegaal vooral mentaal te- '•eel. In deze partij althans was het snel duidelijk dat hij niet wist hoe hij Blommendaal moest aanpakken. En als er in het district Leiden een spe ler is die snel ziet of zijn tegenstan der onzeker is en daar even snel en afdoende van weet te profiteren, dan is dat Blommendaal. Madera, n.b. 1 geplaatst, kwam ook nog in actie. Niet lang, want daarvoor werd te laat begonnen met zijn enkelspel te- gtn Rob Stam. De zwoeger van de Lc-idsche Hout kreeg geen loon naar werken, want Madera pakte de eer ste set met 61. Ton Crepin' kon te gen Ton Creighton geen moment in zijn normale spel komen en stapel de de fouten in hoog tempo ODeen: 6 —3, 61 voor Creyghton. Tenslotte t« onde Har Meijer zich vaster op de drive, en natuurlijk vooral op de fo rehand. dan Gerald van der Sluys. laatstgenoemde begon goed, en kwam op 31 dankzij een verrader lijke backhand en een verrassend goed werkende service. Maar hij kon dat spel niet volhouden en toen Meijer even van de schrik van de niet verwachte tegenstand was bekomen, drukte hij resoluut door naar 63, 63. Peter Pauwels veroverde in pen aantrekkelijk duel met Arnold van der Capelle* de eerste set via de tiebreak: 7—6. In de tweede set besloten de spelers in onderling overleg de strijd bij de stand 8—2 voor Pauwels te staken in verband met de duisternis. Bij de dames ca- I.ituleerde Ellen Gerrese na lange en verbeten rally's met 5—7, 4—6 voor Mickey Albers, die het winnen de punt maakte met een diep vanuit net achterveld geslagen, harde dia gonale backhand. Carien Heester man kon de forehand van Tineke Langeveld niet omzeilen en evenmin bedwingen en dat resulteerde in een 6, 36 ederlaag. In aet heren enkelspel C won Joost Rodenburg de eerste set geroutineerd van Rik Hins (6—2), maar toen hij bij de ^and 1 1 in de tweede set van de baan stapte om vandaag verder te gaan, was hijzelf nog niet zo zeker van de uiteindelijke zege. WARSCHAU Het Poolse voet balelftal, dat op 10 september in Chorzov tegen Nederland speelt, gaat vanaf morgen in retraite. Coach Ka- zimierz Gorski vertrekt met 18 spelers naar Kamien, waar zij tot 10 sep tember zullen verblijven. In verband met de voorbereiding van het natio nale team ligt de competitie in Po len voorlopig stil. Op 14 september worden de wedstrijden hervat. - Ook in het afgelopen weekeinde hadden de geselecteerde spelers vrijaf. Wel werden er wedstrijden gespeeld voor de zestiende finales van het be kertoernooi. Daarin vielen twee ver rassingen te noteren. Derde divisieclub GKS Jastrzebie schakelde titelfavo- riet Wisla Krakov uit en Ruch Chor zov sneuvelde bij Odra Opole. AMSTERDAM -Ter voorberei ding op de voorronde van het Olym pisch voetbaltoernooi, dat in oktober in Tokio wordt gehouden, maakt het Israëlische voetbalteam een trip door Nederland. Op woensdag 27 augustus is FC Amsterdam tegenstander en op dinsdag 2 september FC Groningen. In de wedstrijd tegen FC Amster dam. in het Olympisch Stadion zal de fn Nederland bekende Aharon Kalderon meespelen. Kalderon heeft eens bij Ajax en Feyenoord onder contraot gestaan en ging toen naar het Franse FC Paris en keerde ver volgens weer naar Israël terug, waar hij weer in de nationale selectie werd opgenomen. Dé Stoop, voorzitter van FC Amsterdam, zei gisteren het een eer te vinden, dat zijn team in de Israëlische oefencampagne is opge nomen. „Israël is net als Japan en Noord Korea een opkomende voet bal- na ti'e, die wellicht in de komende ja ren een andere machtsverhouding binnen het topvoetbal teweeg kan brengen", zei Stoop. DEN HAAG De arbitragezaak tussen de KNVB en de UEFA. betref fende de na-competitie, zal zaterds*; 30 augustus om 9 uur 's morgens in het gerechtsgebouw te Bern dienen. Eerst zullen de pleidooien worden ge houden. waarna de arbitragezaak dient. Het is een openbare zitting. KOPENHAGEN Het Deense Vejle BK. de tegenstander van FC Den Haag in de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup voor be kerwinnaars, heeft in een duel voor de competitie een nederlaag geleden. De uitwedstrijd tegen B 1909 Odense ging verloren met 2—3. Vejle komt niet in de kopgroep voor. DOETINCHEM Theo van Londen heeft gisteren een hernieuwd contraot bij De Graafschap getekend, dat hem tot het eind van dit seizoen aan de Doetinchemse formatie bindt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11