EEMW® Schoolgebouwen in Leiden doorgelicht Nota met prognoses aantallen leerlingen TEXTIELSUPEF5S MOOC6TRRRT1LEIDEN RA. DONDERDRG. 28 RUG-. ZEEMAN TEXTIELSUPERS ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1975 LEIDEN - Het gebouw van de r.k. lom-school aan het Ra-penburg (48): toaarschijnlijk toekomstige huisvesting voor de vbo-lom school (voortgezet buitengewoon onderwijsdie nu nog gevestigd is aan de Zuidsingel. i£sï HAARLEMMERSTRAAT 181 ZILVEREN SIERADEN Een schoonheid van eea collectie. JUWELIER VD. WATER LEIDEN B en W hebben nu alweer anderhalve maand geleden een informatief rapport "het veld" ingestuurd dat de titel draagt van "Nota bevattende een vooruitbereke ning in relatie tot het scholenbe stand, van de ontwikkeling van het aantal leerlingen bij het gewoon la ger onderwijs in Leiden, voor de periode 1976 tot en met 1981, geba seerd op de toestand per 1 Januari 1975". In dit rapport zijn prognoses gemaakt van te verwachten leerlin genaantallen per wijk en deze ge tallen zijn dan weer in verband ge bracht met de in die wijk beschikba re scholen. Hierdoor kan een vrij scherp inzicht worden verkregen in wat er eventueel nog voor proble men zullen opduiken en wat daar aan gedaan moet worden. Het laat ste is evenwel een beleidszaak, die ongetwijfeld uitvoerig de aandacht zal krijgen in de binnenkort te ver wachten beleidsnota over het school gebouwenbestand iri Leiden. In het rapport wordt, naast een aantal detaillistische conclusies p wijk, gesteld dat Leiden in de naaste toekomst meer en meer zal worden geconfronteerd met een teruglopend aanal lagere-schoolleerlimgen. Dat be hoeft overigens niet altijd de belang rijkste reden ervan te zijn dat het gebouwenbestand moet worden bij gesteld. Immers, ook verhuizingen van gezinnen met jonge kinderen, bijvoorbeeld naar de Merenwijk of naar een buurgemeente, een wisse ling in de belangstelling voor open baar of bijzonder onderwijs, gemid delde woningbezetting, wegenaanleg en diverse andere factoren kunnen eveneens een belangrijke rol spelen. Het rapport zal overigens, voorzien van commentaren uit het onderwijs veld, te zijnertijd ter sprake worden gebracht in de raadscommissie voor onderwijs. ADVERTENTIE LET OP DE OPENING-ADVERTENTIE* VAN R.S. WOENSDAG. EEN EILAND VAN VOORDEEL IN EEN Z.EE VAN STUG-ENDE. PR'JZEN^- Het statige gebouw van het Pedologische Instituut aan de Langebrug tussen de brandweerkazerne en de sociale dienst. Het pand wordt genoemd als toekomstig onderkomen van de brandweer. Verhuizing, sloop en nieuwe bestemming LEIDEN Binnen niet al te lange tijd zal er ten stadhuize een nota worden uitgebracht over de schoolgebouwen in Leiden. Het wordt een beleidsnota, waarin zal" zijn aangegeven welke gebouwen rijp zijn voor de sloop, welke op nieuw een bestemming van schoolgebouw zullen krijgen en welke panden een geheel andere functie te wachten staat. Het schoolgebouwenbestand zal kort om stevig worden doorgelwht. Door Wim Wirtz Foto's Jan Holvast Nu al is het evenwel duidelijk dat als er veranderingen zullen optre den, dit voornamelijk het geval zal zijn in de oudere wijken van Leiden en met name in de binnenstad. Wat trouwens ook niet zo verwonderlijk is. Vooral de oudere buurten dreigen op een gegeven ogenblik ten prooi te vallen aan het spook van de ver grijzing. Met als gevolg: te weinig leerlingen en lege gebouwen. Maar ook andere factoren spelen een rol. Zo blijken in Leiden met name in het voortgezet onderwijs een reeks van gebouwen niet meer te voldoen. Omdat ze te oud of te klein zijn. Er komen nieuwe complexen voor in de plaats. En de oude, kleine gebouwen komen leeg. Een factor die de verschuivingen van scholen in het totale gebou- w^hestand belangrijk beïnvloedt is de bouwplaats Cronesteijn tussen de Lammenschansweg en de Kanaal- weg. Er verrijzen daar zoals bekend vijf scholen, waarvan er slechts één - de streekschool voor beroepsbege leidend onderwijs - nieuw is. Dé rest ls afkomstig uit de veelal deplorabele behuizing van Leidens binnenstad. Als Je de schoolgebouwen waarmee het een en ander gaat gebeuren op een rijtje zet, ontstaat het volgende: In Zuid-West staat het r.k. schoolgebouw aan het Bizetpad (ge woon lager onderwijs) en de César Frackstraat (kleuterschool) sinds 1 augustus J.l. leeg. Het wordt nu ver bouwd om definitief huisvesting te gaan bieden aan de r.k. lom-school die nu gevestigd is aan het Rapen burg (48). Daar komt dan de vbo- lom school van de Zuidsingel die nu zeer slecht behuisd is. Het gebouw van de (lagere) St. Leonardusschool aan de Terhaarka- de komt over 1 a 2 jaar leeg, evenals bij het voorgaande gebouw als ge volg van een gebrek aan leerlingen. Tot zolang zal het als dependance onderdak bieden aan de r.k. lagere school van de Boshuizerkade én aan enkele klassen van de prot.chr. op leiding voor gezinsverzorgster, die moet wachten op nieuwbouw in het Morskwartier. De Korte Vlietschool (voor im becielen) verhuist volgend jaar van de Da Costastraat en de Tweede Ha- verstraat naar een nieuw complex aan de Schubertlaan. Voor het acht lokalen tellende pand aan de Da Cos tastraat is nog een bestemming. In het gebouwtje aan de Ha- verstraat zal de peuterspeelzaal van de Uiterstegracht worden gehuisvest en zullen twee kunstenaars er hun atelier krijgen. De prot.chr. school voor slecht horende en spraakgebrekkige kinde ren verhuist over twee Jaar van het voor sloop bestemde gebouw aan de Vrouwenkerkhof (1) naar een nieuw pand in het Morskwartier. De lavo-leao school verlaat eind 1976 vier gebouwen: aan de bloem fonteinstraat (gemeente-eigendom), de Ceciliastraat 15 (idem), de Oude Vest 35 (idem) en het Nooraeinde 40 (eigendom schoolgestuur/rijk). Wat er met het gebouw Nooraeinde gaat gebeuren s ter beoordeling van •iet rijk, voor wat de overige pande betreft heeft alleen dat van de Bloemfonteinstraat een bestemming (pedologisch instituut). IA De Bedrijfstechnische School keert an het voorja tr van 1977 de volgende panden de rug toe: Medusastraat 24, Timorstraat 41a (houtennoodge bouw), Madoerastraat 24 (idem, Su- matrastraat 199 (idem), de bestem ming van het hoofdgebouw aan de Medusastraat is nog niet bekend, het pandje aan de Timorstraac wordt afgebroken om plaats te maken voor he\j nieuwe zwembad De Zijl, de vier lokalen van de Madoerastraat hebben eveneens nog geen bestem ming en het gebouwtje aan de Su- matrastraat k^mt ter beschikking van de openbare kleuterschool aan de Sumatrastraat 205. De Beaiijfs- technische school verhuist naar de nieuwbouw aan de Vöndellaan Het Pedologisch Instituut ver huist met school en al naar het leegkomende gebouw aan de Bloem fonteinstraat. Hierdoor komt het ge bouw aan de Langebrug 62, dat ge noemd wordt als huisvestingsmoge lijkheid voor de brandweer, vrij. De meae-school is vorige week overgegaan naar de polder Crone steijn (nieuwbouw) en liet diverse "inwöningen" achter zich. De hiei vrijkomende ruimte (aan de Hoog landse Kerkgracht en aan de Mid delstegracht) zal voor een groot deel worden aangewend voor de op leiding voor cultureel werkers. De prot. chr. mts gaat eveneens naar Cronesteijn en laat enkele, van het rijk gehuurde ruimten aan de Willem Barentzstraat achter. O Het gebouw van de lagere land bouwschool aan de Boerhaavelaan staat door het vertrek van de school naar Oegstgeest alweer enige tijd leeg. Met de Stichting opleiding So ciale Arbeid (middelbaar en hoger beroepsonderwijs in Haarlem is echter al in principe overeengeko men dat deze erin zal trekken. Het wachten is alleen nog op goedkeu ring van het ministerie van Land- bbouw, dat het pand in eigendom heeft. De rJc. lagere school "Don Bos- co" aan de Franchimontlaan wordt in de komende jaren opgeheven (ge brek aan leerlingen). Een deel van het gebouw is nu in gebruik bij de Leidse detailhandelschool die te zijnertijd naar Leiderdorp zal ver huizen. De prot. chr. lom-school aan de Driftstraat zal wellicht veruhizen naar het schoolgebouw aan de Pau- lus Buisstraat, het voormalige onder dak van de toenmalige kweekschool bij de Leidse Hout. Onderhandelin gen daarover zijn evenwel nog gaan de. Het schoolgebouw aan de Terhaarkade dat over 1 a 2 jaar leegkomt en tot die tijd fungeert als dependance voor een lagere school en een opleiding voor gezinsverzorgster. Het huidige onderkomen van de school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen aan de Vrouwenkerkhof

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3