Behoefte aan 500 huizen agenda HEQXQBiEQSi "(H)erken Uw monument" Prijswinnaars van LD-fotowedstrijd Leiden krijgt misschien mlieuconsulent Teleurstellend KOMENDE TIEN JAAR IN ZOETERWOUDE Weinig problemen bij reconstructie Straat opengebroken PAGINA 2 ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1975 LEIDEN "(H) erken uw monument": onder dit motto orga niseerde het Leidsch Dagblad enkele maanden geleden een fotoprijsvraag in samenwerking met de Stichting Diogenes en de Vrienden van Diogenes. De winnaars van die prijsvraag kregen gistermiddag uit handen van LD-directeur Koopman en wethouder Oosterman de prijzen uitgereikt tijdens een fees telijke bijeenkomst in dé LD-kantine. Zaterdag De wethouder wees in een korte toespraak op bei belang om monu menten in de stad te behouden. "In vroeger tijden was er een grotere aanleiding om trots op de stad te zijn dan nu. Men voelde het als een voorrecht om burger en lid van de gemeenschap te zijn". Het aan trekkelijke van een oude stad is volgens O os te? rran het verrassing element dait het bdedit. Geen straat of steeg is recht, en bij een wisse lende zonnestand geven de gevels steeds weer een andere, boeiende, aanblik. Hij wees naar de dogan van 'ret monumenten jaar "Mensen, we hebben geen monument meer te verliezen" en vend de tijd rijp voor een veel intensievere zorg voor de monumenten. "Je kunt ze tenslotte maar éénmaal slopen", aldus de wet houder. De heer Van Seters van de Vrien den van Diogenes noemde het een hoopvol teken dat naast het grote aantal oudere i dat aan de prijs vraag heeft meegedaan ook, door de jongeren veel oplossingen zün inge stuurd. De prijswinnaars die gisteren in net zonnetje gezet werden waren: J. Schouten, Nassaustraat J7, Zoeter woude, mevrouw C. v.d. Horst, Haag- fles sherry, het boekje "Leiden voor weg 80, Leiden, W. Looman, Tessel- heen en thans" en een bloemetje, schadesfcraat 5a, Leiden, D. Smit, Een zesde prijswinnares, nej. Tim- Nieuwe Rijn lui. Leiden en J.M. v.d. mermans, Wavmonderweg 20, Oegst- Broek, Groenhovenstraat 14, Leiden, geest, kon weegns ziekte niet aara- Zij ontvingen een gescheokbon, een wezig zijn. LEIDEN De raad voor milieuhy giëne van Leiden zal bekijken in hoe verre een "milieuconsulent" nodig is. Naar aanleiding van een uit Haarlem ontvangen rapport ontstond gister middag in de vergadering van de raad enige discussie over deze functie. De raad speelde met het idee om aan B. en W. voor te stellen een coör dinator te benoemen. De coördinator zou een inventarisatie moeten maken van alle in Leiden spelende beleids bepalingen ten aanzien van het mi lieu. Opgemerkt werd dat Vrijwel alle afdelingen met het milieu te maken hebben, zonder dat iemand weet wat iedereen doet. Er zal contact opgeno men worden met de Haarlemse func tionaris om te bezien in hoeverre een milieufunctionaris in Leiden wenselijk en mogelijk is. WASSENAAR De Utrechtse Dom-organist Stoffel van Viegen Komt zondag U augustus a.s. 's mid dags 3 uur in de Dorpskerk een or- De oplossing van de prijsvraag V.l.n.r. LD-directeur Koopman, gelconcert geven. Het wordt een "zo- "(H)erken uw monument" luidde: mevrouw Van der Horst, de heer merprogramma" met goed in het ge- 1. Huis in den Houck, 2. bokhorst- en mevrouw Schouten, de heer hoor liggende werken, o.a. van Hen- Meyer, Stokroos Caeciliagasthuis, 4. Anna- v. d. Broek, de heer en mevrouw drik Andriessen, Bach, César Franck Looman, wethouder Oosterman en (prélude, fugue et variation) de heer en mevrouw Smit. delssohii. De Burcht, Antiekmarkt. 9.31 Breesiraat 19, Twen Geversstraat 65. Oegstgeest, sociëteit bteenstraat lb. Wereldwinkel Lel den, 's morgens geopend. Zondag Antonius Clubhuls, dansen, 8-11 uur Geversstraat 65, Oegstget voor kamerbewoners en alle 8-12 uur nam. Breestraat 19. Twei •s, vanaf 9 i Maandag Steenstraat lb, Wereldwinkel Lelden Herengracht 51. Gebedssamenkomst Unified Family, 8.30 üur nam. tel. 44853. Rapenburg 10, Gebouw Rehoboth, Fotografen Ver.. 8 spoedgevallen wordt Cityring)F. B. Kruis,-Paganinisl 17, tel. 26371; Wijk II (G: Merenwijk)H. 22113; Wijk III (Waard Professorenwijk wijk): J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 41225; Wijk IV (Zuid-West en HaagwegkwartierC. J. M. Zocherstraat 1, tel. 66123. Lpiderdorp Van Wijk, O LEIDEN - De leidse politie heeft gisteravond om elf uur twee jonge Leidenaars aangehouden die een in woner van Oegstgeest in het gezicht hadden geslagen. De jongens (26 en 19 Jaar oud) zijn door de politie in gerekend. LEIDEN De grote feestavond ter afsluiting van 75 jaar De Kooi is voor velen op een denderende te leurstelling uitgelopen. „Ze hebben het geprobeerd goed te organiseren, maar het was duidelijk de allereerste keer dat hier een buurtfeest werd gevierd", zei een nogal verbitterde Aardedonker keek een kil Kooipark de bezoeker tegemoet. Was er een Miss en Mister Kooi ver kiezing? Zag men het rad van avontuur, zoals beloofd in de fraaie poster? Het antwoord moet volstrekt ontkennend zijn. De verkiezingen werden afgelast, het rad was nergens te bekennen en piepkleine majoret tes voerden verplichte huppeldansjes uit op de muziek van een geluidswa gen, die weinig geluid voortbracht. Wat bleek nou? Jeugdige Kooi-in- woners vonden het raadzaam om donderdag of gisteren alle elektrici teitsdraden door te snijden en op die manier het feest te verstoren. Voeg daar uiteenspattende lege bierflesjes bij en je bent blij dat het 91000 (zaterdag an 12.30—13 u.). Reterink, Ter en zondag spreeku Oegstgeest E weeweg 152. tel. 50394. Voorschoten S. v. d Kooy, v. d. Oyelaan 13, tel. 6951 (zaterdag); F. Koopmans, Wagnerlaan 69, tel. 6352 (zondag); S. M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417 (zater dag en zondag voor eigen patiënten). Warmond A. W. Bots. Proi. Aal- berselaan 2, Voorhout, tëlef 02622- 11393. l zondagsdienst APOTHEKEN augustus door: Haven-Apotheek, Ha- 20085; Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, Voorschoten, 7-2525. Tevens op zaterdag tot Oegstgeester Apotheek, ZOETERWOUDE De komende tien jaar zal er in Zceter- woude behoefte zijn aan 490 tot 540 woningen. Dit berekent het adviesbureau "Stad en Landschap" te Rotterdam in een rapport dat zij op verzoek van de gemeente Zoeterwoude heeft samen gesteld over de woningbouwproblematiek. Algemene indruk: een teleurge steld publiek en een dito verslag gever. PAUL WOLFSWINKEL LEIDEN Andres (Dries Holten) was gisteren met zijn nieu we partner Rosy Pereira in Leiden. Niet om te zingen maar om hij CNR een nieuw contract te ondertekenen. Het duo deed dat in café-restaurant Het Haagsche Schouw. Op de foto v.l.n.r. Andres, CNR-vertegenwoordigers Jan Ratsma, Paul Simonis en Rosy Pereira. VOORSCHOTEN De hoorzit ting voor de bewoners vain de Raad huislaan in het Cultureel Centrum geleid door wethouder Eveleens van openbare werken en wethouder N, Oosterbaan van financiën bracht weinig problemen van de bewoners naar voren. Al enige jaren hebben de bewo ners gevraagd om een ander weg dek en beteugeling *van de snelheid van het motorische verkeer. De heer Bedet van openbare werken zette de functie van de Raadhuis laan voor de bewoners uiteen: een wijkontslui- tingsweg voor de Vlietwijken en de route van de autobuslijn 46 (Leiden- Den Haag.) Door het gebruik 'van een nieuw soort autobanden de laat ste jaren is een klinkerbestrating een bron van zorgen. De klinkers gaan wijken en geluidoverlast is het resultaat. Een asfalt wegdek vermin dert die geluidsoverlast, hoewel het ge luid van o.a. de motoren van de bromfiets niet te beteugelen is. Dat zijn de ergste lawaaischoppers. De Raadhuislaan heeft volgens de laatste tellingen per etmaal 5000 tot 5500 auto's te verwerken, waarvan de meeste tijdens de spitsuren zijn. Door het forenzenverkeer zijn de spitsuren zwaarder bezet dan op andere wegen. De oversteekplaats bij het instruktiebad zal "belicht" wor den d.w,z. verkeerslichten, die werken via een drukknop-systeem. Door de reconstruktie zal de bomenpartij aan het begin van de laan geheel ge spaard kunnen worden. Twee popu lieren van een andere groep bomen zullen plaats moeten maken voor het wegdek, maar deze groep bomen is al niet gezond meer. Toevallig is een boom tijdens het noodweer van de ze week getroffen door de bliksem en niet meer te redden. In het ruimtelijke ordeningsbeleid van de overheid heeft Zoeterwoude geen speciale functie gekregen: de gemeente hoeft slechts te voorzien in de woonbehoefte die het gevolg Is van de groei van de eigen be volking. B en W wijzen er in hun commentaar op het rapport op, dat naast deze woonbehoefte, die uit gangspunt van het beleid is er ook nog een inhaalbehoefte is, af te lei den uit het aantal woningzoeken den. Tevens brengt de vestiging van industrieën in De Grote Polder met zich, dat er extra vraag naar wo ningen ontstaat. B en W merken op dat de voorziening in die laatst genoemde behoefte weliswaar niet tot hun taakstelling behoort, maar dat zij die wel tot hun verantwoor delijkheid (rekenen. Wel zien zij de extra woondruk door de vestiging van industrieën als een regionaal probleem daar ook de industrieën regionaal van belang zijn. Hierover zullen zij kontakt opnemen met an dere gemeentes, in het bijzonder met de gemeente Leiden. Het rapport merkt op dat het wenselijk is reserveringen te plegep voor verschillende doeleinden. B en W noemen ln dit verband een re servering van circa dertig kleine woningen voor alleenstaanden. Deze wenselijkheid, aldus het rapport en B en W wijst op de noodzakelijkheid om het huisvestingsbeleid te koppe- - len aan het woningbouwbeleid. De in het rapport berekende eigen behoefte aan woningen gaat uit bo ven de norm die de provincie heeft gesteld. B en W menen evenwel dat de uitgangspunten van de provincie aan realiteitswaarde hebben inge boet. Het woningbouwproject "Hoge Rijndijk Oost" zal moeten voorzien in 60 woningen ten behoeve van die genen die werkzaam zijn in De Gro te Polder; deze woningen zouden in twee jaar tijd gebouwd moeten wor den. Verder moeten er zo snel moge lijk 30 extra woningen worden ge bouwd om te voorzien in de inhaal behoefte. Daarnaast wordt voor het project "Rijndijk" een jaarlijkse bouwstroom van 15 woningen gedu rende 5 jaar afgeleid. In het dorp zelf zal uitsluitend gebouwd moeten wordden voor de eigen behoefte. Af geleid wordt een bouwstroom van 35 woningen gedurende 6 jaar. Om te voorzien in de inhaalbehoefte zul len 50 woningen in het dorp moe ten worden gebouwd. Deze bouw zal niet getemporiseerd moeten wor den, aldus het rapport en B en W in hun commentaar. Ben W stellen een prioriteitsvolg orde vast voor de woningtoewijzing. Op de eerste plaats komt de eigen bevolking. Afnemend in prioriteit volgen: economisch gebondenen van buiten de regio, economisch gebonde nen van elders uit de regio, en de vrije vestiging. Een nadere uitwer king van het toewijzingsbeleid zal eind dit jaar verschijnen. Daarbij zal ook worden aangegeven wat in dit verband onder "regio" verstaan wordt. LEIDEN Enkele bewoners van de Molenstraat in Leiden-noord hebben al vier avonden lang zelf maatregelen genomen tegen de voor de buurtbeiooners hinderlijke toeneming van verkeer in de straat. De Molenstraat krijgt meer verkeer te verwerken door de plaatsing van verkeerslichten bij de kruising Willem de Zwijgerlaan- Marnixstraat. Om het autoverkeer te beletten door de straat te rijden hebben de bewoners het wegdek opengebroken en aan weers zijde van de straat palen in het wegdek geslagen om zo een provi sorische afsluiting te maken. Bovendien is er met verf op de straat het woord "stop" geschilderd. De politie heeft gisteravond na de zaak bekeken te hébben geen maatregelen genomen. De zaak zal worden gerapporteerd aan gemeentewerken. Wilhelminapark Oegstgeest sticj LIJtweg 7. tel. 54500. Voorschoten Gezondheid, v. d Waalslaan, tel. 4641. Voorhout Zr. T. Meyssei meerstraat 2. tel. 02522-11796. Omzetverbetering bij Leidsche Wol zet zich voort LEIDEN De omzetverbetering, die zich bij de Leidsche Wolspinnerij NV in het op 31 maart 1975 afge sloten boekjaar 1974-1975 heeft voor gedaan, heeft zich ook in het nu lo pende boekjaar voortgezet. In ce eer ste drie maanden van 1975-1976 la gen de verkoopcijfers belangrijk ho ger dan in de vergelijkbare periode van het vorige boekjaar. Deze ten dens, die zich ook internationaal af tekent, wordt mede gesteund door de steeds toenemende belangstelling, die de Leidsche Wol-produkten ge nieten uit hoofde van vrijetijdsbe steding, zo wordt in het jaarverslag opgemerkt. Leidsche Wol (Neveda) heeft in het boekjaar 1974-1975 zoals werd verwacht een gunstige ontwikkeling doorgemaakt. De omzet ging met 15,7 pet omhoog van f 42,4 min. tot f 49,1 min. De winst toekomend aan aandeelhouders steeg van f 1.22 min tot f 2,03 min. De nettowinst per f 1000 kapitaal ging van f 252 naar f 418 en de kasstroom van f 362 naar f 529. De rentabiliteit van het eigen vermogen steeg van 8 tot 12 pet. Reeds eerder werd een van 14 tot 22 pet verhoogd dividend aangekon digd. Bij het bedrijf werkten eind maart van dit jaar 615 man tegen 565 1 jaar daarvoor. Maandag Hoge Morsweg, Morsweg (van Lage Morsweg tot Hoge Morsweg), Mors- laan, dr. Lelylaan, Granaathof, Dia mantlaan, Onyxhof, Amethisthof, Smaragdlaan, Robijnstraat, Parel straat, Topaaslaan, Aquamarijn- straat, Bothastraat, H. Costerstraat, Morskade, Rhijnhofweg, Agaath- laan, Saffierstraat, Turkooislaan, Berylstraat, Carneoolstraat, Barn- tot spoorlijn)v. d. Sande Bakhuy- zenlaan Beyerincklaan, Temminck- laan, Suringarstraat, Burggravenlaan, Asserstraat, Scholtenstraat, Modder manstraat, tu, i/ariicuuiawaai/, oaiu- p. J J Kristalstraat, Opaalstraat, L/oncleraag (van Mare tot Turfmarktbrug), Fokkestraat, Oude Vest (van Turf markt tot Mare), Lange Mare. Vrouwenkerkhof, Vrouwenkerkkoor- steeg,. Dolhuissteeg, Sionshof, St. Ursulasteeg, Caeciliastraat, Lange en Korte Lijsbetsteeg, Korte en Lange Agnietensttaat, Spijkerboor- steeg, Vestwal, 3e Binnenvestgracht, Reineveststeeg, Langegracht, Vrede hof, Houtmarkt, Noordarstraat, Hen drikstraat. Toermalijnstraat. Lage Morsweg, P. C. Hooftlaan, Vondellaan, van Baerlestraat, Jacob Catslaan, Gerard Brandstraat, Coornhertstraat, C. Huygenslaan, Brederostraat, Visscherstraat, Leeghwaterstraat, St. Buysingh- straat, Calandstraat, Leemanstraat, Conradstraat, Dijkstraat, Stuw- straat, Sluisstraat, Duikerstraat, Damlaan, Haagsestraatweg, Muider- kring, Cruqiuslaan. Woensdag beide zijden tot Station). Kamerlingh Onnesplein, de Sitter- laan, v. d. Waalsstraat, Buys Bal lotstraat, Hugo de Vriesstraat, Kap- teynstraat, v. d. Waalsplein, van Bemmelenstraat, Lorentzkade, Zee manlaan, van 't Hoffstraat, Bakhuis M. Treublaan, Stieltjesstraat, Fran- chimontlaan, v. d. Hoevenstraat, Kanaalweg ,(van v. Vollenhovenplein Havenplein, Haarlemmerstraat (van Haven tot Mare), Donkersteeg, Kui- persteeg, Dullebakkersteeg, Hoog- landsekerksteeg, Pelikaanstraat. Koestraat, Lege Werfstraat, Bouwe- iouwensteeg, Duizenddraadsteeg, van der Werfstraat, Meermanshof. Druckerstraat, Maredorpsedwars- straat, Grevenstraat. Voldersgracht. Noord- en Zuid Runderstoeg, Jan- vossensteeg, Koddesteeg, Clarasteeg, Oude Singel (van Houtmarkt tot tot Mare), Lange Zandstraat, Vol molengracht, Oostdwarsgracht, Koolstraat, Emmastraat, Baatstraat. Haarlemmerstraat (van Turfmarkt tot Mare), Stille Rijn, Apothekers- dijk, Schapensteeg, Prinssessekade, Turfmarkt, straat, Beestenmarkt, Nwe. markt, Kort Galgewager, Mors- straat, Smidsteeg, Narmstraat. Kruisstraat, le en 2e Binnenvest gracht, St. Aagtenstraat, Lammer markt, Marksteeg, Lange Scheid straat, Nieuwe Mare, Oude Singel Vrijdag Van Vollenhovenkade en plein, Snouck HurgronJ estraat, Huizinga- straat, Uhlenbeckkade, Colenbran- derstraat, Meyerskade, Duyvendak- straat, Kanaalweg (van Hoge Rijn dijk tot van Vollenhovenplein), Rijndijkstraat, Kanaalstraat, Dozy- straat, de Goejestraat, Cosijnstraat, Hartmanstraat, Roomburgerlaan, Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot Wilhelminabrug), Utr. Jaagpad brug), Catharinastraat, Rynstroom- straat. Hoge Rijndijk en Utr. Jaagpaa (beide van Wilhelminabrug tot Rhijnvreugd), Rhijnvreugd, Brugge- straat, Besjeslaan, Park „Die Ley- the", Roomburgerweg, Aarstraat. Meerburgerkade en straat, Gouwe straat, Amstelstraat, Leedestraat, Wierickestraat, IJsselkade, Kasteel hof, Vliststraat, Zaanstraat, Maas straat, Merwedestraat, Drechtstraat, Lingestraat, Spaarnestraat, Lek-» straat, Castellumweg, Burgerlijke stand Warmond Geboren: Debbie d., v. M.C. van der Werf en r.J Lagas; C verleden: C.K. Meijler w/"v J.H. Cortel, 88 j. v, J Boot, 77 j m.; i.P.A. Sikking, 80 j. m; HF Blok- zeijl w/v P. Haan, 91 j. v.; WA.JA La.aaune, 67 j. v Getrouwd: J.H. Weijermans en N.A de Haas J.F.M. Versluijs en A.J. van Tongeren; P.JW van Rijn en M M van der Scheer. Ondertrouwd: HT. Wowijs en M.J.S Flfering; P.W.M, van de Ven en C C Hermeier LEIDEN Ondertrouwd: A. Engel en J. Velthuijzen; T.S.A. Geertsma en H.P. Jonker; C.J. van Houten J.H. van Gent; T.J.G. van der Hulst en G.M. Biegstraaten; E.R. Sanders en S.M. de Heer, P.H.J. Schlagwein en M.A. Rijnsburger; J.J.M. ten Siet- hoff en H.M.M.T. Matze; W..JUltée en A.M.A. van Dullink -.W.M. van der Vlugt en L.J. Hartmann. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave; LeicLscb UagDiaa 8 Witte Singel 1 Lelden Postbus 54 Giro 57.055 Telefoon: .071-44941. volduen BH a matische overschrijving geeD minlstratle- en incassokosten Nabezorging van 18.0020.0 Zaterdags vaD 16.00—18.00 -

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2