Kwartet knappe kleine BMW's Middenklassers van Simca 11 U UUtl jJIVblLgV-UULU VUSl APARTE PACER Bij BMW is men niet bescheiden. Vorige week werd de nieuwe serie kleine wagens bij de dealers in de showrooms gezet en toen zaten er prijskaartjes op, die er niet om lie gen. Bijna zestien mille voor de goedkoopste (de 316) en ruim acht tien mille voor de duurste versie (de 320 i). "Maar dat is niks teveel voor zo'n wagen", zeggen ze bij BMW zonder blikken of blozen. "Nogal onbe scheiden," denk je dan onwillekeu rig bij jezelf. Maar als je even in zo'n wagen hebt gereden moet je toch toegeven, dat ze eigenlijk wel gelijk hebben Want ze hebben een machtig knap kwartet auto's afgeleverd. Na tuurlijk kunnen wij na een half uurtje rijden geen uitputtend oor deel vellen, maar de eerste indruk ken van deze opvolgers van de 1600-serie zijn onverdeeld gunstig. Tien jaar geleden werd de eerste 1600 geïntroduceerd. Daar zijn in de loop der jaren wat afgeleide mo dellen naast gekomen. In totaal werden er zo'n 750.000 exemplaren aan de man gebracht. En nogal al tijd liep de verkoop vlot. Deson danks vond men het welletjes in het hoofdkwartier van BMW in Mün- chen. Er moest nu maar eens wat nieuws komen. Om niet iedereen driftig tegen de haren in te strijken heeft men een vereenvoudigd model als 1502 op de markt gehouden. In Nederland begon men daarmee op een prijs van even beneden de dertien mille, maar dat is inmiddels alweer bijna veertien geworden. Het gaat hard met de prijzen in de autowereld de zer dagen. Inmiddels hebben wel haast alle merken laten weten, dat ze een jaar garantie zonder kilome terbeperking geven, maar we zien daar nauwelijks meer in dan een doekje voor het bloeden. En "bloe den" moet de autoklant vandaag de dag om een nieuwe wagen aan te schaffen Maar in het licht van die snel stij gende prijzen kunnen we de op merking van de BMW-mensen plaatsen. Want voor veel geld krijgt men ook veel auto. Dat begint al bij de fraaie vrij tijdloze vormgeving. Een verkleinde uitgave van de gro tere modellen. Ten opzichte van zijn voorganger heeft de auto (en vooral de achter-inzittenden) aan ruimte gewonnen. Het dashboard is fraai uitgevoerd. Misschien wat druk, maar wel imponerend. En verder, grotere spoorbreedte, lan gere wielbasis, staalgordelbanden en meer technische verbeteringen. Er zijn vier verschillende model len. De goedkoopste is de 316 met een vier cilinder motor van 1600 cc, die 90 DIN-pk kan leveren en een top haalt van 160 km per uur. De 318 heeft een 1800 cc motor (98 DIN-pk) en kan 165 km per uur "verslin den". Weer vijf kilometer sneller kan de 320 met een 2 liter motor (109 DIN-pk). Deze drie modellen rijden op normale benzine. Dat kan niet als men in de 320 i stapt. Die heeft ook een twee liter motor, maar met een inspuitsysteem. Goed voor een vermogen van 125 DIN-pk en een top van 180-km. Uiterlijk verschillen de wagens niet veel van elkaar. De 320's zijn uitgerust met dubbele koplampen. Er is veel aandacht besteed aan de geluidsisolatie. Een duidelijke ver betering ten opzichte van het voor gaande model is de wijze, waarop men de ramen nu in rubber heeft ge vangen. Wat men er vroeger ook aan deed, de geheel glazen ruiten gingen bij hoge snelheden kleppe ren. Dat gebeurt nu niet meer, ook niet als de teller soepel weg naar 160 is gegleden. Want dat kost de wa gen geen enkele moeite. De stoelen zitten voortreffelijk, de besturing zeer exact en de motor draait erg soepel. Wij zeiden het aan het begin al, het lijkt een wagen, die zijn niet ge ringe prijs ten volle waard is. Het is dan ook niet te verwachten, dat BMW moeite zal hebben deze mo dellen te slijten. Dit jaar heeft het merk voor het eerst 3 miljard omzet bereikt. Er wordt in München op gerekend, dat men een produk- tie van 210.000 wagens zal halen. Het zijn cijfers, die vooral geba seerd zijn op kwaliteit. Op die basis valt te verwachten, dat het merk met deze serie zijn positie op de markt alleen maar zal verbeteren. Chrysler France is na de fabrieks- vakantie begonnen met de produk- tie van een geheel nieuw model, de Simca 1307/1308. De verkoop be gint in Frankrijk na de Parijse auto salon in oktober. De export zal pas ruim een maand later op gang ko men, zodat de eerste exemplaren tegen het eind van het jaar in ons land worden verwacht. Over de prijs valt nog weinig te zeggen, maar de Rotterdamse importeur verwacht dat deze tussen 12.000 en 15000 zal liggen. Volgens de Franse fabriek is de 1307/1308 een aanvulling op het huidige programma, maar ingewij den zien het nieuwe type al in de nabije toekomst als vervanger/op volger van de 1301/1501-serie, die overigens voorlopig nog wel in produktie zal blijven. Er komen drie typen op de markt, de 1307 GLS en S en de 1308 GT. De 4-deurs auto biedt plaats aan vijf in zittenden, heeft voorwielaandrij ving en de langzamerhand in deze klasse al traditionele ruime achter klep. De fraai gelijnde auto met dwarsgeplaatste motor heeft twee cilinderinhouden; 1294 en1442 cc, waarvan eerst genoemde in twee uitvoeringen verkrijgbaar is, name lijk met één carburateur (GLS) en met twee dubbele carburateurs (S-versie). De motoren leveren res pectievelijk 68,82 en 85 DIN/pk, die goed zijn voor topsnelheden van 152, 162 en 165 km/uur. Volgens fa- brieksopgave is de acceleratie van de GLS van 0-100 km/uur 16,3 sec., van de S 13,9 sec. en van de GT 13,2 Andere bijzonderheden: schijf remmen voor en trommelremmen achter met vacuum servo- bekrachtiging, onafhankelijke ach terwielophanging. De drie typen zullen worden uitgerust met een nieuwe transistor-ontsteking. Voordelen zijn; geen vervanging meer van een kapotte condensator en geen afstelling/vervanging van de contactpunten bij periodiek on derhoud. Het nieuwe model zal op de Britse markt "Chrysler alpine" gaan heten. "Onze fabriek heeft de 604 gelan ceerd om Frankrijk een nieuwe prestige-auto te kunnen bieden. De Fransman, die een dergelijke auto wil rijden, is nu niet langer aange wezen op de buitenlandse merken Mercedes-Benz en BMW". Dit zei de perschef van Peugeot bij de in- troduktie van het nieuwe type 604 in Mulhouse. Het is de eerste 6-cilinder personenauto van deze autofabriek, die de v-6 krachtbron gemeenschappelijk met Renault en Volvo heeft ontwikkeld. Duidelijk wordt ook gesteld, dat Peugeot met de 604 in de aanval is willen gaan tegen Citroën. Peugeot wil eindelijk eens een eind maken aan de traditie, dat de Franse over heid zich in Citroën-produkten laat bij alle plechtigheden. "In de 604 voelt de president zich even behaaglijk," zo verzekerde de perschef van Peugeot. Overigens wordt dit nieuwe pro- dukt niet gezien als een concurrent voor de onlangs geintroduceerde Renault 30 TS. De 604 zal, afhanke lijk van de uitvoering, ongeveer 30.000,- (in Nederland) gaan kosten, terwijl de 30 TS zo'n 5.000,- goed koper zal zijn. De fabricage van de 604 is dezer dagen in Sochaux op gang geko men. Er wordt gerekend op een maandproduktie van ongeveer 3.000 eenheden. Het nieuwe "vlag- geschip" (met achterwielaandrij ving) van Peugeot zal vrijwel direct voor de export vrijkomen, zodat in ons land begin volgende maand de eerste exemplaren verkrijgbaar zullen zijn. De 604 met 6-cilindermotor in v-vorm (2664 cc) is een uiterst com fortabele auto voor vijf personen, die vooral geschikt is voor het af leggen van grote afstanden. De uit rusting is zeer compleet en bestaat onder meer uit elektrisch bediende ramen, stuurbekrachtiging en schijfremmen rondom. Tegen meerprijs is een elektrisch schuif- dak verkrijgbaar. De auto heeft een goede vering, een soepele motor en er werd een nieuw ventilatiesys teem ontwikkeld. De topsnelheid van de 604 bedraagt 180 km/uur, de acceleratie is 11 sec. van 0-100 km/uur en volgens de fabriek be draagt het benzineverbruik 1:8,5. mee akkoord gaan, want daar staat wel tegenover, dat hij een machtige motor onder de kap heeft zitten. Een uitermate rustige en soepele krachtbron, die zeer bescheiden en onopvallend zijn werk voort reffelijk doet. Althans zo hebben wij het ervaren. Hoe diep men het gaspedaal ook indrukt, de motor blijft nauwelijks hoor baar. Deze rust van de motor, gevoegd bij de goede zit van de gemakkelijke stoelen en het ons altijd weer enthousiast ma kende gemak van de automati sche versnellingsbak zorgen voor een stevig stuk comfort. Op verzoek van collega's had de importrice H.A.I. in Rijnsburg voor de test een auto zonder stuurbekrachtiging ter be schikking gesteld. Men had ons in Rijnsburg al gezegd, dat dit eigenlijk jammer was, want in zo'n auto hoort een stuurbe krachtiging al geeft dat in het begin het gevoel van een wat ongewisse besturing. Men had gelijk. Zonder bekrachtiging is de Pacer vrij zwaar in het stuur. Bovendien moet men flink aan, het stuurwiel zwengelen om de wielen om te krijgen: maar liefst vijfenhalve slag van de ene kant naar de andere. Maar ja, met stuurbekrachtiging wordt de wagen natuurlijk nog weer duurder. En het moet ons van het hart, dat wij de 23,5 mil le, die onze testauto had moeten kosten al een flink bedrag von den. Natuurlijk men heeft er een in verschillende opzichten op merkelijke wagen voor. Met een fijne krachtige motor onder de neus. Met prettige stoelen, al waren ze helaas met een stof be kleed, die het in de warmte niet zo best deed. We hebben er maar snel een schapenvacht overheen gelegd om niet telkens drijfnat uit te stappen. Maar de stoelen zaten uitstekend. En het is eer. wagen met een machtig uitzicht naar alle kanten. Dat is de zege ning van al dat glas. Maar het blijft veel geld. En niet al les is even opmerkelijk. De wie lophanging en vering zijn con ventioneel, evenals de aandrij ving. Die heeft plaats op een starre achteras. Deze is voorzien van half-eliptische blad veren. De vooras wordt gedragen door schroefveren. Het verbaasde ons dan ook niet, dat de wagen ondanks aijn 1360 kilo nogal dar tel bleek op wat minder gunstige weggedeelten. Wat overigens geen onoverkomelijke moei lijkheden gaf. Maar wat ons eigenlijk nog het Nog nooit in al die jaren hebben we zoveel commentaar op een tes tauto gehad als op de Pacer. "Een rondvaartboot op wielen," grapte iemand. "Een maanwa- gentje" zei een ander. "Een sexy karretje," vond de volgende. On telbare malen hebben wij in pas serende auto's bestuurders en passagiers de hoofden zien om draaien. American Motors heeft inderdaad met deze Pacer een bijzonder ongebruikelijk model gelan ceerd. Opmerkelijk door zijn bijzondere breedte: maar liefst 194 centimeter. Opmerkelijk door zijn glasoppervlakte: niet minder dan 3,6 vierkante meter. Opmerkelijk ook door de onge lijke deuren De rechter deur is tien centimeter breder dan de linker zodat iemand van de ach terbank kan uitstappen zonder dat de voorin zittende de regen inmost Die bijzonderheden vallen direct op Minder opvallend, maar ook meest tegenviel in deze auto was, dat men ondanks die fikse prijs en dat imposante uiterlijk toch eigenlijk maar weinig ex tra's aan uitrusting en ruimte krijgt geboden. De uitrusting van de wagen is gewoon sober. Het dashboard lijkt erg impone rend, maar biedt niet meer dan de allernoodzakelijkste instru menten. Een toerenteller bij voorbeeld kon er niet af. Nog teleurstellender is de ruimte. Met die meer dan 1.90 meter breedte denkt men heel wat te kunnen verwachten, maar meer dan twee personen kunnen er achter nauwelijks in. Omdat een heel groot gedeelte van die breedte in beslag wordt geno men door de wiel bakken. En veel ruimte op de vloer verloren gaat door een enorme tunnel. De bagageruimte is ook al niet groot. Door het ontbreken van een hoeden plank kan men na tuurlijk wel hoog opstapelen maar dan gaat het nut van dat glas achterin weer verloren. We hebben echter al eens meer be toogd, dat liefhebbers die zo'n wagen kopen die gegevens van ruimte ep uitrusting - en ook het benzineverbruik - kennen. Ze weten wat ze kopen. En als dat allemaal geen belemmering be tekent, nou dan hebben ze in derdaad een opmerkelijke auto in handen, waarin het goed rij den is. Rustig, snel - al geloven wij niet m de snelheden, die onze te optimistische meter aangaf - en bovenal comforta bel. opmerkelijk is, dat de ontwer pers erin zijn geslaagd om in de ruimte, die aanvankelijk was bedoeld voor een Wankelmotor (met heel wat minder bewe gende delen en derhalve van een aanzienlijk minder volume) een zes cilinder watergekoelde krachtbron te persen. Dat is een naar buiten minder spectacu lair, maar toch opmerkelijk staaltje van technisch vernuft. Overigens is het de vraag hoe lang die 3,8 of 4,2 liter motor in deze Pacer zal blijven. American Mo tors heeft namelijk met Volks wagen een contract gesloten voor de levering van twee liter- vier cilinder Audi-motoren. En die zijn bestemd om zuiniger versies van de Hornet, de Grem lin en ook de Pacer te kunnen aanbieden. Maar hoe lang dat zal gaan duren is nu nog niet te zeg gen. Voorlopig zullen we het derhalve houden op de zes cilin der motor, die thans in de Pacer zit en die tot een verbruik komt, dat in Amerikaanse ogen zeer aanvaardbaar is. Eén liter nor male benzine op acht of negen kilometer, afhankelijk van het gebruik. Dat wil er bij de Ameri kaan, die gewend is met zware en dorstige motoren op stap te gaan, best in. De Europeaan zal er wat kritischer tegenover staan, maar ook hij zal er wel

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19