Frankrijks glorie: de champagne Er is weer leven op 't REM-eiland 'Je bent bier arm als je zelf je Mercedes moet wassen MOET 5ATERDAG 23 AUGUSTUS 1975 Q ij p p Of il V 1 VJCKO BUS Door Alexander Münni'nghoff Foto's Karei Vereecken We zijn iets te vroeg voor onze lunch-afspraak, de gloeiende Franse zon heeft ons uitgedroogd en dus bestellen we aan de sjieke bar van Le Royal Champagne, het voornaamste culinaire trefcentrum tussen Reims en Epernay, algemeen gebruikelijke dorstlessers. Karei houdt het op een ijskoude cola, ik neem een rode Martini met ijs. Hoe fout we hiermee zijn wordt ons even later vriendelijk doch beslist duidelijk gemaakt door Frangois Bonal, een kwieke 50-jarige kolo- nel-b.d., die met ons deze afspraak heeft. ..Goedemiddag heren4', verwelkomt hij, en dan, met een blik op onze nauwelijks aangeroerde verversin gen, „dat zal ik maar meteen laten opruimen". Hij wenkt een gerokte ober, de man klapt in de houding: „Mon colonel?". Een kort onderhoud volgt, op gedempte hoon. Even later staat de nikkelen koelemmer op tafel en bruist de champagne in de slanke glazen. Francois Bonal is gastheer het Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne, een onpartijdige instantie die kwaliteitsbewaking en promotie van de champagne tot doel heeft. De kolonel verstaat zijn vak uitstekend. Een gekke gewaarwording is het wel, als je de drank die te onzent normaal gesproken slechts op Nieuwjaarsnacht en bij bijzondere gelegenheid wordt waargenomen, nu opeens achteloos en in ruime mate midden op de dag geconsumeerd ziet worden, als betrof het eenvoudige pils. In het restaurant, waar we na de intro aan de bar plaatsnemen, prijken op bijna alle tafels de dure merken in de koelers. Bonal: „Tja, wat wilt u, we zijn in Door Daan Overhoff Er is weer leven op het REM-eiland. Bijna elf jaar nadat rijkspolitie en marine TV-Noordzee van het betonnen platform kiepten en de regering daarmee mister Ed, het sprekende paard, de mond snoerde wordt de paalwoning weer benut. Zo'n tien man richten er in opdracht van de nieuwe eigenaar, Rijkswa terstaat, een meetstation in. Kosten van overname, restauratie en de aanschaf van alle mogelijke verfijnde elektronische ap paratuur tussen de drie en vier miljoen. Eind dit jaar moet het meetstation operationeel zijn. Wie alles wil weten over de hoogte of de kracht van golven, over stromingsrichtingen, over de kwaliteit van het zeewater, over stof in de lucht of vuil in het regenwater en ga zo maar door, is welkom bij Rijkswater staat op dit eiland van de wetenschap, veertien meter boven de zeespiegel. de geboortestreek van de champag ne. De meeste mensen hier hebben op een of andere manier wel iets met het produkt te maken. Natuurlijk, het is iets duurder dan normale wijn. Maar de mensen uit deze streek zijn in meerderheid welgesteld. Arm ben je pas, als je zelf je eigen Mercedes moet wassen, zeggen ze hier". Bonal heeft een beroep uit duizenden, als je van champagne houdt, zo zeg ik tegen hem. Wie als dagelijks werk gelijk een grote tovenaar cola's en martini's in de edelste der dranken mag verande ren, die zal zich toch wel gelukkig prijzen. „Nou, ja, dat is natuurljk maar een deel van mijn werkzaamheden", zegt Bonal, „wij moeten bijvoorbeeld ook ieder jaar de kwaliteit van de druiven beoordelen en op grond daarvan de prijs bepalen. Die is dit jaar per kilo zo'n negen francs. Ter oriëntatie: gewone wijndruiven kos ten een halve franc per kilo, dus dat scheelt nogal wat. Waar nog bij komt dat er per kilo champagne- druiven maar twee-derde liter sap geperst mag worden. Daar wordt door ons zeer streng op gecontro leerd". Gem oedstoesta nd Als militair heeft Bonal in Algerije zijn staat van dienst opgebouwd. Niet bepaald een land en een soort van leven dat een grote kennis van de champagne in de hand werkt, geeft hij toe, al laat hij er op volgen dat in het Franse leger toch wel degelijk een champagne-traditie bestaat: „Om overwinningen te vieren of om nëderlagen te verwerken, al naar gelang. Deze drank leent zich uitstekend voor iedere gemoedstoestand en kan op ieder moment van de dag gedronken worden. Ik wist er dus best wel iets van, voordat ik na de Algerijnse oorlog in dit Comité werd uitgeno- digd. Alleen zou ik hier niet moeten proberen een fles op de militaire manier te ontkurken. Dat deden we namelijk met de sabel: een slag, precies op de juiste plek, waardoor de fles aan de hals diagonaal wordt opengekliefd, zonder dat er ook maar een scherf of splinter aan te pas komt. Dat kan ik nog steeds, ja". Hoe het dan wel moet in vredestijd wordt ons even later vakkundig gedemonstreerd door de ober, die de tweede fles aan tafel komt ontkurken. Een fles van een bekend merk, dat Bonal speciaal heeft gevraagd omdat de directeur van de betreffende firma toevallig een paar tafeltjes verder zit te lunchen. „Wij zijn als Comite-leden weliswaar onpartijdig", zegt Bonal, „maar in gevallen als dit zou het onhoffelijk zijn een ander merk te kiezen". Een nauwelijks waarneembaar zuch tje geeft aan, dat de ober inmiddels zijn werk gedaan heeft. Zorgvuldig Zo hoort het ook, verzekert de kolonel me, champagne is een kostelijke drank waar je teder en zorgvuldig mee moet omgaan. Dus liever niet dat geknal en die schuimfonteinen, al geeft hij onmiddellijk toe dat Juist het uiterlijk vertoon voor veel mensen een groot deel van de aantrekkelijk heid van deze drank vertegenwoor digt. „Daar heb ik geen overwegend bezwaar tegen, hoor", vervolgt hij, „al moet het naar mijn smaak niet uit de hand lopen. Zoals met Marilyn Monroe bijvoorbeeld, die eens bij wijze van gril haar badkuip met 350 flessen champagne liet vollopen. Ook dat gedoe van drinken uit hooggehakte schoentjes, wat je rog wel eens in nachtclubs en oergelijke tegenkomt, dat notm ik overdreven. De ware liefhebber zal zich daar niet toe lenen. Het maakt indruk, dat wel. Maar dat doet de champagne zelf al genoeg, vooral op vrouwen Madame de Pompadour heeft het al gezegd: champagne is de enige drank die de vrouw na het drinken haar schoonheid laat behouden. En een andere beroemde dame ze» dat champagne het vuur in haar ogen wist te brengen, zonder dat aaarbij haar wangen gingen gloeien. En ja, dat luxueuze sfeertje dat om zo'n fles heen hangt, dat spreekt altijd wel aan". Goed jaar We gaan een eindje rijden, Bonal aan het stuur. Als een landheer wijst hij met weidse armgebaren de voor de champagne-produktie be langrijke plekken in iet 30.000 hectare metende gebied aan De krijtrotsen aan de rivier de Marne, c.ie de onontbeerlijke ondergrond voor de enige echte druif (pinot en hardonnay) vormen. De gebouwen waar de strak omschreven nerspro- cedure wordt uitgevoerd: kolossale optrekken, die slechts veertien dagen per Jaar gebruikt worden en voor de rest van de tijd leeg staan. Het duurste kerkhof ter wereld, midden in de kostbare wijngaarden. We gaan een heuvel op, waar boeren in de gloeiende hitte de wijnranken staan te snoeien. „Als dit weer zo aanhoudt tot de oogsttijd, dan wordt 1975 een top-jaar", verzekeren zij ons. We nemen afscheid van Bonal. „U ziet, op deze manier blijf ik me als goed militair toch voor de glorie van Frankrijk inzetten", glimlacht hij, „want er is geen enkel produkt dat zo uitgesproken het visitekaartje van ons land vormt als Juist de champagne". Koos Werasing (35) van de Directie Noordzee van Rijkswaterstaat be- ïeerst de meetpost. Hij is de nieuwe ïuismeester op het eiland. Met hem 'aren wij naar dat legendarische )lekje negen kilometer uit de kust 'oor Noordwijk. Als we de ïonderden sportvissers, die net voor Scheveningen mannetje aan manne ke hele scholen makrelen uitroeien, eenmaal achter ons hebben gelaten dansen de gedachten op een deze dag dromige deining gemakkelijk terug naar die roerige maanden dik tien jaar geleden. 1964. De NV Reclame Exploitatie Maatschappij (REM) met stunt en ir. Pieter Heerema, boorei- ian denspecialist, en scheepsbouwer Cornells Verolme. Een eiland in zee, het buiten Nederlands grondgebied, een tachtig meter hoge zendmast voor vommerciële radio en televisie. De Volks Aandelen Trust (VAT), die in de kortst mogelijke tijd 350.000 aandeeltjes van twintig gulden aan het vaderland slijt. De burgerij exploiteert voor zeven miljoen mede de REM. Proefuitzendingen in augustus. Een aarzelende regering. „Ferme Jongens, stoere knapen", het lijflied van TV-Noordzee, vanaf 1 september definitief in de huiskamers. Ben Casey, Rin Tin Tin. Een reclameom- zet van al snel drie miljoen gulden. Stijgende populariteit: zeventig pro cent van het Nederlandse volk spreekt zich in een NIPO-enquete uit voor de commerciële zender. En dan maakt de regering er toch een einde aan. 17 december 1964. Spectaculair manoevrerende heli kopters en ook toen al Gerritsen van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie, in rang nog kapitein. Om negen over negen in de ochtend wordt Sonja van Proosdij abrupt afgebroken. Het is gedaan met de REM, die inmiddels in Panamese handen zou zijn overgegaan. VAT- aandeelhouders houden weinig over aan hun gokje: de bank Teixeira de Mattos, die de waardepapieren beheert, springt na duistere prak- tijken. Het REM-eiland blijft staan, tien jaren lang. Een roestende getuige van een opzienbarend avontuur. Pieter Heerema vindt in 1969 dat het brakke bolwerk nog vijf, zes miljoen gulden moet opbrengen, maar als Rijkswaterstaat de kolos begin 1974 koopt vangt Cornelis Verolme niet meer dan vier ton. Het Nederlandse volk, zo blijkt bij de eerste inspectie, is het bestaan van het eiland die tien jaar niet vergeten. „Een onbeschrijfelijke puinhoop", herinnert Koos Wernsing zich, „iedereen kon bij het eiland komen en als je een beetje lef had ook erop. Nou, dat is dan ook gebeurd. Alle ramen op een na kapot, al het koperwerk gejat, alle kooien kapot geslagen, drie genera toren met DAF-motoren volledig gesloopt, schakelbord gesloopt, alle lampen kapot, bar in elkaar geslagen, barkrukken vernield, wer kelijk alles aan flarden. En dan was natuurlijk alles verroest wat maar roesten kon". Vandalen gingen volledig op in hun vernielzucht. Zo wil het verhaal dat een stel jongens driftig aan het slopen was dat zij niet merkten dat hun bootje diep beneden hen lossloeg. Zij moesten een vuur stoken op het platform om de kustwacht van Noordwijk te alarme ren en pas toen kon een reddingboot de „gevangenen" bevrij den. Het ontmantelde REM-eiland ziet er in die dagen zelfs bepaald luguber uit. Honderden vogels hebben zich in de rottende ruimten to pletter gevlogen. „Een smerige bende", vertelt de huismeester, „de eerste tijd was het hier niet te harden. Je moest koffie drinken met een zeil boven je hoofd, anders donderde de rotzooi in je kopje. Emmers vol dode vogels hebben we er weggehaald". Tot verdriet van de makers van de Duitse misdaadserie Tatort, die een macaber decor voor nieuwe gruwelen verloren zien gaan. Cornelis Verolme krijgt' van Rijks waterstaat een doekje voor het bloeden. Hij raakt niet alleen zijn eiland kwijt, voor 1,6 miljoen mag hij het ook opknappen. „Wij stellen de ruimte beschikbaar", zegt Koos Wernsing, „anderen kunnen kijken wat ze ermee willen doen. Daarvoor hebben wij bijvoorbeeld het KNMI, de PTT en het TNO aangeschreven. Zij kunnen hier gaan werken. Particulieren trouwens ook. Het TNO installeert voor ons de meetapparatuur. Wie hier gegevens wil halen of proeven wil doen hoeft daarvoor geen huur of zo te betalen", Rijkswaterstaat biedt de toekomstige klanten een puike accommodatie. In de stralende zon ligt het vrolijk roodwit geschilderde bouwwerk erbij als een buitenissig vakantieoord van drie etages, rustend op zes enorme pijlers. De zendmast is neergehaald. Op het helikopterdek zou het goed bronzen zijn. Uitstekende loopbrug gen op de hoeken garanderen een prachtig uitzicht alom. Prima viswatesrtje bovendien: forse harders verdringen zich rond de smakelijke algen aan het onderstel van het plat form. Binnen eveneens niets te klagen: recreatiezaal met radio en televisie, keuken, douche, toiletten en zes keurige hutten. Het eiland wordt op dit moment bewoond door de werkers, die de laatste hand aan de inrichting van het meetstation leggen. Duikers bijvoorbeeld monte ren zeventien meter onder de zeespiegel een juk, dat als onder vang voor de meetpalen moet gaan dienen. Toch is het niet de bedoeling dat hetmeetstation in de toekomst wordt bewoond. „Maar ik kan me best voorstellen dat een groep natuurmensen twee weken op het eiland bezig willen zijn", zegt Wernsing, „dat kan dan gemakke lijk". Voor de bewaking van het zeekasteel heeft Rijkswaterstaat in ieder geval geen portier nodig. Nieuwe stroop tochten zijn op het zwaar beveiligde eiland onmogelijk. Een inbreker, die een deur of een luik opent, geeft automatisch een stil alarm naar een soort controlecentrum van Rijkswa terstaat in Hoek van Holland. Zelf zal hij terugdeinzen voor het huiveringwekkend gehuil van een sirene. Bovendien is de Marine Luchtvaart Dienst met helikopter of Neptune binnen tien minuten ter plaatse. Zo wordt de wetenschap in de toekomst beschermd. De resultaten van metingen en onderzoekingen zullen dan ook niet langer in Hoek van Holland, maar in een nieuw in te richten controle- en informatie centrum van Rijkswaterstaat in Rijswijk worden verwerkt en opgeslagen. Het REM-eiland zendt straks weer uit: nieuwe gegevens over ons milieu dit keer. De tijden veranderen. Colonel b.d. Frangois Bonal.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13