PvdA en WD komen met wetsontwerp autokeuring 't 11PI NAAST HET NIEUWS Rotterdam klopt aan de ministerraad hij Door toeloop rijksgenoten Unieke samenwerking Zeven jaar voor metselmoordeaar Tweederde mavo kan geen Frans kiezen BASK VRAAGT OM POLITIEK ASIEL IN EINDHOVEN 5» Volgend jaar valt definitieve beslissing over Oosterschelde oURIJDAG 22 AUGUSTUS 1975 Wethouder hammers en enkele genodigden bekijken het Amsterdamse metrostation Waterloo- plein. Het station zal de komende dagen onder de titel "Open buisvoor het publiek zijn openge steld. Een kleine expositie over de Amsterdamse metro zal een beeld geven hoe het later allemaal zal worden. DEN HAAG (SP) De PvdA en de VVD zullen samen werken aan een initiatief-wetsontwerp over verplichte auto keuringen. De tweede-kamerleden Jaap van der Doef (PvdA) en Pol de Beer (VVD) willen dat wetsontwerp nog dit jaar indienen. Het is voor zover bekend voor het eerst dat de PvdA en de WD samenwerken bij het ontwerpen van een initiatief- wet. Wel is het voorgekomen dat de één wetsontwerpen van de ander steunde. De twee kamerleden besloten gis- keuren. Daarnaast ADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) De gemeenteraad van Rotterdam heeft zich gistermiddag unaniem een verklaring aan de ministerraad gesteld, waarin ernstige bezorgdheid wordt uitge sproken over de problemen die de laatste weken in de Maasstad zijn ontstaan als gevolg van de d®eer sterk toegenomen toeloop van Surinamers en Antillianen. teren definitief zelf met een wets ontwerp over de autokeuringen te komen, nadat minister Westerterp een paar maanden geleden in de Tweede Kamer met zijn eigen wets ontwerp een nederlaag leed en het terugtrok. De minister meende dat bij de ver plichte autokeuringen, maar dat bij oudere wagens het keuren voorbe houden moest blijven aan keurings stations van de Stichting Periodie ke Keuring van Motorvoertuigen <PVM)\ De meerderheid van de Kamer was echter van mening dat de garage's dement aangenomen dat voorzag in de opheffing van de Stichting. De kamerleden Van der Doef en De Beer zijn van plan informaties in te winnen over de keuringen in ondermeer Oostenrijk en Engeland, waar systemen zouden worden ge bruikt die lijken op wat de kamerle den willen. Het kamerlid Van der Doef heeft daarover contact opgenomen met de directeur van de Stichting, de echt genoot van prinses Margriet mr. Pie- ter van Vollenhoven. Directeur van Vollenhoven heeft zich bex-eid ver klaard, alvorens de Stichting defini tief ontmanteld wordt, te helpen bij itc In die verklaring wordt gespro kken over een onhoudbare situatie bij ,e(de gemeentelijke sociale dienst, die Hoger beroep- Kotalla bij hof aanhangig DEN HAAG 'SP) Het hoger beroep, dat de Duitse oorlogsmisda diger Kotalla heeft ingesteld tegen tie uitspraak van de president van de Haagse rechtbank, is gisteren bij net gerechtshof in Den Haag aan hangig gemaakt. De Haagse recht bank had ir kort geding de ais van fCotalla tegen de staat der Neder- :anden tot zijn invrijheidstelling uit fle gevangenis in Breda afgewezen. De president wees er ;n zijn uit spraak onder meer op dat de ver slechtering van de lichamelijke en geestelijke toestand van Kotalla sich niet verzet tegen de opgelegde evenslange gevangenisstraf. Bo vendien is naar de huidige maat- itaven een goede behandeling in de 'evangenis ook mogelijk. Binnen kort zullen de partijen bij her hof fun verweerschriften indienen. Daarna zal het hof bepalen wan- in xoien Bijna miljoen schade bij boerderij brand IsORCULO (ANP) Twee gezinnen sijn gisteravond dakloos geworden, toen een uitslaande brand hun boe renhofstede "De Reever" in Borculo ■jn de as legde. De gezinnen - dri'e generaties van één familie - vierden Jen verjaardagsfeestje toen het vuur hen overviel. Zij konden ontkomen. Het enige dat is gered is een sleu teltje van een brandkast. niet of nauwelijks meer in staat is om de stroom Surinamers en An tillianen op te vangen. Begin augus tus meldden zich in een periode van drie dagen 436 rijksgenoten bij de sociale dienst om hulp. Zeventig procent van hen was juist uit de West overgekomen. Er is sprake van een noodsituatie, aldus de wet houder van sociale zaken mevrouw E. Schmitz gistermiddag in de ge meenteraad van Rotterdam. De gemeenteraad van Rotterdam vraagt het rijk de onhoudbaar ge worden situatie bij de gemeentelijke sociale dienst te helpen oplossen, on der ander door financiële steun voor het aantrekken van extra personeel te geven. Voorts wil Rotterdam dat het rijk de kosten van bijstand aan Surinamers en Antillianen voor honderd procent inplaats van voor 90 procent vergoed. Volgens de laatste door het ge meentebestuur verstrekte gegevens verblijven op het ogenblik 15.000 Su rinamers en 1400 Antillianen in Rotterdam. Op het ogenblik melden zich wekelijks gemiddeld 400 tot 500 rijksgenoten bij de gemeente lijke sociale dienst, aldus de wet houder van Sociale Zaken. In een unanieme verklaring van gemeenteraad aan de ministerraad wordt geconstateerd dat het maan den geleden al opgestelde 'werkplan' de opvang en begeleiding van door een integrale rijksbijdrage wordt gehonoreerd, maar dat in plaats daarvan voor ieder onderdeel op de gebruikelijke formele manier met de afdelingen van de afzonder lijke ministeries moet worden on derhandeld. ROTTERDAM (SP) De 37-ja- rige Portugees Tiburcio L., die in mei van dit' jaar zijn vrouw had gedood en haar vervolgens had in gemetseld in de vloer van de douche cel, is gisteren door de Rotterdam se x-echtbank veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier van justitie had veertien dagen geleden acht jaar geëist. ook de oudere auto's zouden mogen het verzamelen van informaties. UTRECHT (ANP) lingen van onderwijs krijgen de gelegenheid, Frans in hun leerpakket op te xxe- men. Maar van de leerlingen in de hoogste klas van de driejarige mavo kan 66 procent geen Frans kiezen, omdat deze taal niet r schikking staat. Op mav atheneum-b geldt dat zeer kleixxe groepje leerlingen. Aan De meeste leer- zijn gisteren op een persconferentie voortgezet in Utrecht gepubliceerd in de vorm van een 230 bladzijden tellend, rap port "moderne vreemde talen in exa menpakketten van het avo". Bij het onderzoek bleek, dat alle scholen hun leerlingen in staat stel- ter be- len Engels te leren, waarbij eender- •4, havo en de tot de helft van de scholen Engels voor alle leerlingen verplicht stelt. Ook Duits wordt bijna' algemeen aan- aitheneum-a en gymnasium-a ver plicht om Frans aan het pakket toe te voegen. Dit blijkt uit een onderzoek van Nijmegen. De resultaten vormt het mavo-3: op 5 e pet is Duits een verplicht vak. Frans wordt op ongeveer 70 procent van de mavo-3-afdelingen, dit de schuld1 is van de rijksoverheid. De reden daarvan is, aldus de ver klaring, dat het hulppakket niet EINDHOVEN (SP) Voor het eerst in haar geschiedenis heeft de Eind- De boer schat de schade op drie- y°Je^elPgekregeea Afgöopen'nacht vart. milinpn imlripn n* Rnrmln. tieK asiel geK-ictje r cwart miljoen gulden. De Borculo- ie brandweer, die in de kazerne was L)m feestelijkheden in de stad voor je bereiden, bleek onbereikbaar via het alarmnummer. Via de politie in Borculo en de meldkamer van de rijkspolitie in Apeldoorn kwam men h'pas bij de brandweer terecht. an Doorn en "Lubbers naar eRoemenië g DEN HAAG (SP)) —Minister ^an Doorn (CRM) en minister Lub bers (Economische Zaken) zullen - pver enige tijd op bezoek gaan in s Roemenië. De Roemeense minister van On- s ^erwijs zal "in de niet al te verre t [toekomst" Nederland bezoekexi. e De Roemeense zaakgelastigde in s pns land, Ion Patrascu heeft dat s meegedeeld. 1 Hij deed dat op een persconferen tie ter gelegenheid van de 31e ver- - ijaai-dag van de bevrijding van °oe- s jmenië. Volgens de zaakgelastigde - is de handel tussen d'e twee landen e [het afgelopen jaar verdubbeld. twee Spanjaarden op heter daad betrapt toen zij in het centrum van Eindhoven met een spuitbus an tifascistische leuzen aan het klad den wax*en op de muur van een tunnel. Nadat de beide Spanjaarden naar het hoofdbureau van politie wa ren overgebracht, bleek een van hen geen verblijfsvergunning te hebben. Normaal wordt een buitenlander zon der verblijfsvergunning als ongewens te vreemdeling over de grens gezet. Maar de betreffende Spanjaard heeft een beroep gedaan op het vluchte lingenschap en heeft politiek asie] gevraagd. Na ovex'leg met het mi- nisterie van Justitie zal morgen een officiële tolk zijn aanvrage op schrift stellen en deze aanvraag zal bin nen tweemaal 24 uur naar de minis ter worden gebracht, waarna deze binnenveertien dagen zal beslissen over deze aanvraag. In afwachting van deze beslissing zal de man waar schijnlijk morgen al op vrije voeten worden gesteld, maar hij zal wel een meldingsplicht krijgen bij het bureau Vreemdelingenzaken van de gemeentepolitie van Eindhoven. De betreffende man verklaarde een Bask te zijn, die, als hij aan zijn moeder land zou worden uitgeleverd, gevaar zou lopen wegens vrijheidsbeneming, omdat hij, naar hij zelf verklaarde, een deserteur en een rebel is. Het betreft hier de 22-jarige Jesus Escar- tin Otin. Kooreman Zn. periodemeubelen Nieuwe Rijn 9 - Leiden - 071-22144. NIEUWE KOLLEKT1E RUNDLEDEREN dames- en herenfauteuils, 2-, 3- en 4-zits banken, chesterfields en chesterfield fauteuils. Rustiek eiken fauteuils, 2- en 3-zitsbanken met rund lederen kussens. De enige, die niet foto's in de kranten Israëlische soldate ei de Verenigde Naties, KEERZIJDE VAN ROMANCE vertederd door de romantische verhalen en i deze week over de idylle tussen de 19-jarige een Oostenrijkse korporaal uit het leger van is de 25-jarige Margarethe Steinbauer, met wie de Oostenrijker twee jaar geleden in het huweüjk trad. Terwijl hij zijn vrouw "zoet" hield met brieven waarin hij onder meer sprak over gezinsuitbreiding, werd hij door zijn superieuren naar huis ge stuurd omdat hij met zijn Israëlische geliefde Jeanette Farraj op Syrisch grondgebied enige dagen had! doorgebracht. De (Lsi*aëlische moet zich vanwege haar aanwezigheid op vijandelijk terrein voor een militair tribunaal verantwoorden. Mevrouw Steinbauer wil on middellijk scheiden, zeker nu ze in de kranten heeft gelezen dat Jeanette van haar man een kind verwacht. MINI-MOEDER 5 heeft in de Ver van 47 centimeter Anthony verkeren met de keizerssnede ter Gloria Hurd, die nog geen 74 centimeter 1: enigde Staten het leven geschonken aan een met een gewicht van 2,5 kilo. Gloria en haar in een goede staat van gezondheid. Het wereld gebracht. De vader van Anthony is één meter tachtig lang. ALLEMAAL ACHTER BEZEM Duizenden inwoners van de hoofdstad van de Afrikaanse staat Tsjaad, N'djamena, hebben gisteren gehoor gegeven aan een oproep van hun presidexxt, generaal Felix Malloem en zijn de straat opge gaan om de stad een goede beurt te geven. Om te verzekeren dat zoveel mogelijk inwoners van N'djamena zouden meedoen, was deze schoonmaakdag tot doorbetaalde vrije dag verklaard. Alle gemeen telijke en privé-vrachtwagens waren voor het doel gevorderd. De hoofdstad van Tsjaad was de laatste tijd danig vervuxld door on verwachte plensregenbuien en een invasie van insecten. Ook waren de bewoners niet kieskeurig geweest bij het deponeren van hun afval. DOOR SPOOK VERDREVEN Een caféhouder en zijn vrouw in oost-Londen, Eric en Doreen Vaughan, zijn uit hun zaak verdreven door een "goedgebouwd spook met donkere oogopslag en een lengte van 2 meter, dat Herbert heet". De Vaughans dénken, dat het spook de geest is van een tandarts, die in de Tweede Wereldoorlog bij een bombardement werd gedood. Het heeft al eerder tien personeelsleden uit het café "Princess Alice" verdreven. Eric en Doreen Vaughan hebben het nu ook opgegeven. Ze verdragen het van plaats veranderen van voorwerpen, het slaan met deuren en bonzen op de muur niet langer. "Als iemand me een half jaar geleden had voorspeld, dat we hieruit zouden worden gejaagd door een spook zonder een andere baan te hebben zou ik hem hebben uitgelachen", zei Vaughan. REIZIGER VAN VIER Onder de reizigers, die gisteren in Melun uit de treüx uit Parijs stapten, bevond zich een pannantig kereltje van vier jaar dat een pakje bij zich had en aan ieder die 't vroeg meedeelde- dat hij "met vakantie" was. Daar de reizigers geen ouder bij 't kixid zagen, waar- schuwden ze de politie. Het jongetje, dat vertelde José te heten was spraakzaam en vrolijk genoeg, maar koxi niet zeggen wie zijn ouders waren en waar zij woonden. De politie ging op onderzoek uit en vond tenslotte de ouders van het kind in een voorstad van Parijs. De ouders hadden zich al ongerust gemaakt omdat ze hun zoontje niet in de buurt zagen spelen, zoals hij gezegd had te zullen doen. In de plaats daarvan had hij een trein gerxomen. Uiteraard zonder te weten wat zijn bestemming was. ALWEER MISLUKT Mary Connors, een 22-jarige stuntvrouw in Engeland heeft zonder succes geprobeerd zich door middel van een katapult over de rivier de Avon in West-Engeland te laten schieten. Mary's vlucht eindigde halverwege de rivier. Ze werd er ongedeerd uitgevist. De katapult was speciaal geconstrueerd naar het voorbeeld van het schiettuig dat de oude Romeinen gebruikten. Ze kwam toch nog dertig meter ver. Mary Connors had al vier keer eerder gefaald in pogingen om zich per kanon over de Avon te laten schieten. De komende onafhankelijkheid van Suriname heeft in dit land geleid tot grote politieke onduidelijkheid. Op het Binnen hof is daardoor twijfel ontstaan over het op 2, 3 en 4 sep tember in de Tweede Kamer geplande debat over de onaf hankelijkheid. Per telegram aan zijn Surinaamse collega heeft tiveede- kamervoorzitter dr. ir. A. Vondeling om opheldering verzocht. Hij wil ten spoedigste iveten of er nu wel of niet een delegatie uit Suriname komt om begin september in de Tweede Kamer mee te praten over de wetsvoorstellen inzake de onafhanke lijkheid. Kortgeleden is in de Staten van Suriname (foto) gestemd over een voorstel de behandeling van deze wetsvoorstellen op te schorten. De stemmen staakten. Gisteren zou het voor stel weer in stemming komen, maar de vergadering is om nog niet opgehelderde redenen niet doorgegaan. Het voorstel om uitstel van het debat is afkomstig van mevrouw Liesdek-Clarke, die uit de regeringscoalitie is ge stapt. Zij meent, net als de oppositie, dat eerst overeenstem ming over een nieuwe grondwet voor Suriname moet zijn bereikt, alvorens beslist wordt over het doorsnijden van de banden met Nederland. ZIERIKZEE (ANP) Het kabinet kan in mei volgend jaar een defini tieve beslissing nemen over de af- sluitixxg van de Oosterschelde met een stoi'mstuwcaissondam. Dit heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gistermiddag tijdens een bezoek aan G.S. van Zeeland meege deeld. De studies over de compartimen- tex-ing van de Oosterschelde vex-lopen volgens schema aldus de bewinds man. Begin oktober zal de minister opnieuw rapport uitbrengen aan de kamercommissie over de' voortgang van de Oosterscheldewerken. De minister en G.S. van Zeeland hebben gisteren enkele principe-af spraken gemaakt over de voorwaar den voor het nemen van een posi tieve beslissing over de bouw van de vasteoeververbinding over de Wes- terschelde. Minister Westerterp heeft gezegd dat het de bedoeling is dat het kabinet in de tweede helft van dit jaar een beslissing over dit pro ject zal nemen. Enkele punten waar op men het gisteren eens werd ;in: een regelmatige aaxxpassing van de veer- en tolgelden aan de stijging van de kosten van het levensonder houd, en een redelijk nieuwe oplos sing voor fietsers en voetgangers na het gereedkomen vaxi de vaste oe ververbinding en de opheffing van het veer Kruiningen-Perkpolder. De kosten hiervan komen ten laste van de exploitatie van de vaste binding.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7