Start profronde: eindpunt voor manager Vissers Ultimatum UCI aan Koch en Walrave Ploeg van Alsaver vertrekt niet PAARDEN SOPTEN IN DE MODDER Verbeeck: de eerste leider Peter van Doorn komt terug via de herkansingen VRIJDAG 22 AUGUSTUS 197S PAGINA 11 GRAVE Na vijftien jaar lijkt de laatste hoeksteen onder ,,het gebouw" Ton Vissers in de wielersport te zijn verdwenen. Minder dan 24 uur voor de start van de proftoer door Nederland liet Vissers door een tussenpersoon de organisatoren weten niet met zijn ploeg Alsaver te zullen vertrekken. Vissers heeft daarmee de schrifte lijke overeenkomst, die hij had met de organisatoren, gebroken. Een ge geven waarvan hij zich terdege be wust was, want via een Belgische ad vocaat is aan de organisatie verzocht zaak met clementie te behan delen Uit het wegblijven van Vissers in Grave kan slechts de conclusie wor den getrokken dat de financiële mid delen zijn ploeg in stand te houden hem ontbreken. De vergoeding die hij de proftour in Nederland zou krijgen was daartoe ook niet toerei kend. Zoals voor iedere ploeg, gold Alsaver: gratis verblijf en ver zorging gedurende de ronde voor acht ers plus vier begeleiders en een (klein) startgeld. Het bedrag van f 500 dat niet voldoende was om op aanvaardbare wijze bijvoorbeeld de materiaalkosten van acht man te dekken. Vijftien jaar geleden verscheen Vis sers in de wielersport en in 1965 or ganiseerde hij in de' periode waar in hij ook inrichter van talrijke cri teria in Nederland was in op dracht van Kurt Vyth de prof ronde van Nederland. Tien jaar later, bij de volgende nationale ronde, staat Kurt Vj'th weer als voorzitter van het organisatiecomité geboekt. Vis sers ontbreekt echter na een aantal jaren waarin de aanvankelijk zo gun stige wind «als ploegleider van Post en Van Looy bij Willem II/Gazelle bijvoorbeeld) uit een 'andere hoek is gaan waaien. De manager was als ploegleider van Canada Dry weinig succesvol in de Ronde van Frankrijk in 1973. In het daarop volgende wielerjaar was zijn start met de Robotploeg uiterst slecht. Een aantal renners hoorden op het CHIO Rotterdam ROTTERDAM - Troosteloos, dat was de aanblik gisteren van het CHIO in Rotterdam. De overvloedige regenval zorgde er voor, dat het vrolijke terrein van woensdag veranderde in één modderige massa. Het ergst waren die plaatsen er aan toe waar de tenten staan die de kostbare paarden huisvesten. Tot aan hun slanke enkels stonden de edele viervoeters in het water. Ijlings aangevoerde strobalen moes ten de situatie wat verbeteren, maar het was voor de paardenverzorgers en -verzorgsters, die het tijdens zo'n concours toch al erg druk hebben, nu helemaal een hondenbaan om de paarden goed te verzorgen. Het inspringterrein was één grote modderpoel, de paden in het Kralingse Bos stonden ook al voj water, zodat het voor de ruiters erg moeilijk was hun paarden wat te laten instappen voor ze de ring in gingen. In de ring zelf viel het gelukkig wel mee. Het was natuurlijk wel erg zwaar voor de paarden, maar er kon nog, gesprongen' worden. Vooral voor de Nederlandse paarden komt de regen Door Ria Schuurhuizen Tennis Tom Okker komt in de eerste ronde van Forest Hills uit tegen de Duitser Jürgen Fassbender. Rolf Thung krijgt in het tennistoer nooi de Zuidafrikaan McMillan als eerste tegenstander en bij de dames treden Betty Stöve en Tine Zwaan tegen resp. de Amerikaanse Re- dondo en de Zuidafrikaanse Cuypers. Zeilen Het Nederlandse jacht „Nymphea" is als derde geëindigd in de zeilraces PlymouthLa Ro- chelle, die zondag van start is ge gaan. Het jacht kreeg een gecorri geerde tijd van 49 uur, 25 minuten en 7 seconden over de 355 mijl toege wezen. Eerste werd het schip „No- riema" uit Engeland in 49.17.27 en tweede de „Tenacious" uit de Ver enigde Staten in 49.23.51. wel erg slecht uit. Omdat de Nederlandse ruiters meestal maar over één goed paard beschikken, zijn ze aan het eind van een zwaar seizoen erg vermoeid, en nu wórdt het wel erg moeilijk voor ze om nog tot goede prestaties te komen. Toch plaatsten Henk Nooren en Johan Heins in de Prijs van de Scheepvaart, de tweede kwalificatie wedstrijd voor de Grote Prijs van zondag, zich bij de eersten. Twaalf combinaties kwamen in de barrage en daarin werd Henk Nooren met Funest vijfde en Johan Heins met Windsor negende. Johan Heins had bijna dit concours gewonnen, maar hij maakte op de laatste hindernis een fout. Zijn tijd van 40,8 sec. was de op één na snelste en zonder die fout had hij het misschien wel gered. Nu leverde de Prijs van de Scheepvaart opnieuw een Duitse triomf op, een dubbele zelfs, want Hendrik Snoek zegevierde voor Sönke Sönksen. De Duitsers deden het trouwens toch weer goed, want Alwin - Schockemöhle won met Warwick, het paard waar hij ook de Europese titel mee veroverde, het jachtspringconcours. Op de tweede dag van het CHIO was ook een plaats ingeruimd voor de tuigpaarden. Maar ook voor deze enthousiaste paardenliefhebbers viel de wedstrijd in het water. Zo'n demonstratie van een fraai paard voor een mooi wagentje komt nu eenmaal niet tot zijn recht in de stromende regen, terwijl het voor de paarden ook moeilijk was hun kunnen te tonen. En tenslottewas het ook een trieste dag voor de standhouders in het strodorp, want vanzelfsprekend waren er niet veel toeschouwers. moment van voorstellen dat de con tracten niet zouden worden geëeffec- tueerd. Aan de Nederlandse salaris- voorschriften kon niet worden vol daan en Vissers verdween met zijn ploeg naar België en vervolgens naai de vergetelheid. Het begin van het lopende wieier- seizoen bracht Vissers opnieuw in beeld als manager van de Alsaver/De Gribaldy-ploeg met Lomme Driessens als ploegleider. Tussen manager en ploegleider kwam het al in het be gin van het seizoen tot een breuk, waarop een aantal renners het sei zoen voortzetten in de ploeg Miko/ De Gribaldy, die oa. ook de Ronde van Frankrijk reed, het andere ge deelte, werd een min of meer sluime rend gezelschap dat geleidelijk klei ner werd. Een aantal renners klaagde over slechte verzorging plus betaling en stopte. Jan Krekels was één van hen, anderen gingen door zoals het trio Alink, Jan van Katwijk, Vranc- ken, dat ook, zij het onder de hoede van de ih-complete Gan-ploeg, in Grave vertrok. Het trio heeft in ieder geval tot juni de betalingen ontvan gen, maar daarna is de band tussen ploeg en ploegleider definitief verbro ken. De renners die zouden moeten star ten in de Nederlandse ronde hebben sinds weken geen direct contact met Vissers gehad. Pas op het laatste moment zorgde Piet Liebregts, de ploegleider van Frisol, ervoor dat de drie Nederlanders uit de Alsaverploeg toch startten in Grave. Jan van Katwijk vertelde: "Had Liebregts mij niet gebeld, dan zou ik deze dagen criteria in België hebben gereden." De oorzaak van het verdwijnen van Vissers uit de proftoer hij was gisteravond niet bereikbaar ligt vermoedelijk in de overeenkomst die hij voor het begin van het seizoen sloot met een sponsor. Alsaver pro duceert pillen, waarvan een bepaald soort een werking zou hebben die de anwezigheid van alcohol bij de zoge naamde blaasproeven zou kunnen verbergen. Vissers kreeg van de fa briek, naast een zeker handgeld, een Rondemiss Heieen Albach, helpt Frans Verbeeck anje trui. betaling in natura. Die moest hem daarvan is dat Vissers helemaal en in staat stellen zyn ploeg te onder- zijn ploeg grotendeels ontbreekt in houden. Mits de produkten zouden de proftoer door Nederland, waarvan worden verkocht. Dat is niet gebeurd de organisatoren overigens bereid op de manier die noodzakelijk was waren hem een ruimere tegemoetko- om het voortbestaan van de wieier- ming te geven dan aanvankelijk wa stal te verzekeren. Het directe gevolg overeengekomen. GRAVE Frans Verbeeck, met zijn 34 jaar nog altijd een van de Belgische toprenners, zal de eerste drager zijn van de leiders trui in de herboren profronde van Nederland. Dat was het enige be langrijke feit uit Grave, dat zijn hele perfecte organisatie met alle daarbij komende kosten in dienst stelde van de baard van de kei zer. De ploegentijdrit, als proloog, noch het daaropvolgende crite rium telde voor een vgn de klas sementen. Er werd slechts gere den om de prijzen. Voor Frans Verbeeck, eerste man uit de snel ste ploeg, 250 gulden, de premie voor het dragen van de oranje trui. 's Avonds ging het criterium (winnaar Don Allan) om een prij- zenpot van drieduizend gulden, volgens het schema van normale etappes, waarin ook seconden en minuten inzet van de strijd zijn. Doordat de klassementen op de eerste dag nog buiten beschou wing bleven, kon Dieter Thurau, een van de sterren uit de Neder landse tour, ongestraft afstappen in de eerste krachtmeting, de ploe gentijdrit. Het ritje van de tien ploegen moest onder uiterst moei lijke omstandigheden worden ge reden. Een onweersbui zorgde voor een zondyloed, die een aantal deel nemers tot uiterste voorzichtig heid op het gladde en bochtige parcours aanspoorde. Dat was ge makkelijk terug te vinden in de tijden. Op het. traject van 3200 meter lag er tussen de winnende ploeg, Maes Watney's (tijd: 4.57.0) en de laatste aankomende, Gitane, een gat van bijna 35 seconden, waarvan er niet één werkelijk tel de. Frisol werd in de ploegentijdrit tweede in 5.01.34. IJsboecke derde in 5.03.30. Het criterium werd gewonnen door de Australiër Don Allan van de Frisol-ploeg, die de 80 kilome ter reed in 1 uur 54 minuten en 27 seconden. Allan versloeg in de eindsprint Piet van Katwijk en Eddy yan Straeten <Bel). Vierde werd Karstens. Vrij spel W ereldrecord van Furniss KANSAS CITY Tijdens de zwemwedstrijden om de Amerikaan se kampioenschappen heeft Bruce Furniss het wereldrecord 200 meter vrije slag heren gebracht op 1.50.37. Het oude record stond sinds 9 juni op zijn naam met 1.50.89. Toernooi B en T LEIDEN De zaalvoetbalvereni ging B. en T. organiseert de komen de vier weken een nederlaagtoernooi. Te beginnen met maandag 25 augus tus zal in de Leidse Vijf Mei-hal wekelijks een wedstrijd worden ge speeld. Maandag is dat het duel B. en T.-LDWS (aanvang 20.00 uur). De ploeg die er in slaagt B. en T. de grootste nederlaag toe te brengen staat een beker en een aantal door sponsors ter beschikking gestelde prijsjes te wachten. IVIO zelfstandig LEIDEN/LELYSTAD In het ar tikel onder de kop "LOI bleef buiten fusiegolf in vrije tijds-onderwijs" in de krant van maandag 18 augustus, heeft een onjuistheid gestaan. Het Instituut voor Individueel Ot^v :s (IVIO) in Lelystad is namelijk niet door uitgeverij Kluwer overgeno n. Dat zou ook moeilijk kunnen, want IVIO is een stichting, en beschikt dus niet over aandelen. Wel zijn er in het verleden tussen Kluwer en IVIO besprekingen gevoerd over be paalde vormen van samenwerking. Maar die besprekingen zijn na enige tijd weer afgebroken. Het IVIO ble :*f een volkomen onafhankelijke stich ting, zonder bindftigen met welke uit geverij dan ook. Verhuizing van assurantiekantoor lm. Noomen B.V. LEIDEN Het Algemeen Assu rantiekantoor lm. Noomen BV be trekt begin 1976 een nieuw kantoor aan de Burggravenlaan hoek Fruin- laan. Het pand op de hoek van het Rapenburg werd te klein en de steeds groter wordende ruimteproble men- noopten het assurantiekantoor uit te kijken naar een nieuwe vesti ging- Wielrennen Ook na de derde etappe van de grote prijs Wilhelm Tell in Zwitserland heeft de West duitser Klaus Peter Thaler de lei ding behouden. Zijn voorsprong op de Zwitser Michel Kühn werd echter gereduceerd tot niet meer dan drie seconden. De derde etappe: Bazel— Winterthur over 149 km werd ge wonnen door de Oostenrijker Her- bert Spindler in 3.54.50. Zeilen De Fransman Berrigier heeft gisteren de vijfde en voorlaat ste wedstrijd gewonnen van 't Euro pees kampioenschap in de 470 klasse. Dit wordt gevaren voor Stokes Bay in Engeland. De Zwitser Jean Clau de Vuithier, die als zevende eindig de, heeft in het klassement (na, af trek van het slechtste resultaat) de leiding. Tennis De Australische ten nisspeler John Newcombe heeft in een ziekenhuis in San Antonio (Texas) een knieoperatie onder gaan. Newcombe had al lange tijd last van een pijnlijke linkerknie. Volgens de behandelende chirurg was de operatie, waarbij een stukje kraakbeen was weggehaald, volledig geslaagd en zou Newcombe binnen enkele weken v/eer kunnen speler. PAARDENSPORT De acht jarige Franse hengst Bailly II van de Nederlandse stal Marco zal za terdagavond met Jan van Dooye- weerd in de sulky deelnemen aan de draverij om het wereldkampioen schap op de Roosevelt Raceway bij New York. Er valt in deze race in totaal 200.000 dollar (ongeveer 500.000 gulden) te verdienen, waarvan de helft voor de winnaar bestemd is. Drie "uitgetelde" Nederlandse sprinters. V.l.n.r. Veldt, Van Doorn, verzorger Van Leeuwen en Ben ten Tije. Alleen Peter van Doorn plaatste zich bij de laatste achttien. LUIK Peter van Doorn, die twee maanden geleden weer aspiraties kreeg om te gaan sprinten, is de enige Nederlandse amateur die zich in de strijd om de Regenboogtrui bij dé laatste achttien heeft geplaatst. Van Doorn, die het direct moest afleggen tegen de veelvoudige kampioen Daniel Moreion, kwam in de herkansing uitstekend terug en wist zelfs zijn tweede serie tegen de Argentijn Dazzan te winnen. Ben ten Tije slaagde daar niet in. Nadat' hij zich in de herkansing had hersteld van een nederlaag tegen Gerschke. ontmoette de Hagenaar in de tweede serie de huidige wereldkampioen Anton Tkafc. Al in deze rit kwam aan het licht, dat Ten Tije in dit grote geweld te Als gangmakers van proces afzienblijft stayeren op II K gehandhaafd LUIK De internationale wielrenunie (UCI) heeft de gangmakers Bruno Walrave en Norbert Koch in een moeilijke situatie gemanoeuvreerd. De Nederlanders, die al twee jaar een regle mentswijziging aanvechten, zullen binnen drie dagen moeten beslissen of het rolrijden al of niet van het wereldkampioenschap zal verdwijnen. Anders gezegd: als Walrave en Koch binnen de gestelde tijdslimiet niet een verklaring willen ondertekenen, dat zij definitief van het reeds aangespannen proces tegen de UCI afzien, zal de stayersdiscipline na 82 jaar van het mondiale treffen worden geschrapt. Signeren beide Nederlanders de verklaring, dan blijft het stayeren gehandhaafd en zijn de "rebellen" weer terug op hun uitgangspositie, omdat de allesoverkoepe- lende club van de Italiaan Adriano Rodoni geen stap terug wenst te doen. punt van de UCI-leiders te horen. KNWU-bestuurslid Adri Zwarte- poorte, die na moeilijkheden rond coach Martin Wierstra nu als stayer-supervisor optreedt en tijdens Dit is het resultaat van het het wereldkampioenschap plotsklaps UCl-congres, dat dinsdag werd als assistent-arbiter tot het jury gehouden. Pas gistermiddag kreeg korps werd toegevoegd: „De UCI de Nederlandse delegatie het stand- staat zwak, maar nu heeft men een Door Hans Coolegem stok om te slaan. Alhoewel deze gang van zaken naar chantage riekt." Koch en Walrave hebben indertijd een civiele procedure aangespannen, omdat de Nederlanders het niet eens zijn met de reglementswijzi ging, dat zowel gangmaker als stayer dezelfde nationaliteit moet bezitten. Vooral bij Ce profs en het liefst ook bij de amateurs moet de keuze vrij zijn, is de mening van het tweetal. Een nieuw voorstel daartoe werd in Luik afgewezen. Om de slepende kwestie die, indien Koch en Walrave toch doorzetten, de UCI verschrikkelijk veel geld gaat kosten, af te handelen, heeft men nu een ultimatum gesteld. Immers, met de bepalingen van het EEG-verdrag, die discriminatie ver bieden en vrij verkeer van arbeidskrachten binnen de lidstaten mogelijk maakt, staat het duo bijzonder sterk. Ook bij de cassatie-behandeling van de Hoge Raad is de UCI in het ongelijk gesteld, met een dwangsom van 1000 gulden per dag. Met de op 23 augustus 1973 ingestelde dwangsom, zou het betekenen, dat de gangma kers zo'n zeven ton van de UCI kunnen eisen. Zwartepoorte, die de zaak voor Walrave en Koch in Luik behartigt, omdat de psychische druk voor de deelnemende gangmakers al bijzonder zwaar is: „Het is niet om het geld te doen. Deze jongens zijn helemaal gek van het stayeren. Het zijn beroepsmensen, waarvan Walra ve zelfs helemaal van het gangma ken leeft. Zij zouden niets liever willen dan hun werk voortzetten." Nochtans willen de Nederlandse betrokkenen voordat het ultimatum afloopt ook nog met hun advocaat mr. Janssen van Raay de zaak doornemen, omdat de UCI in het ultimatum een gedeelte van de proceskosten op het conto van de gangmakers wil schuiven. Martin Wierstra: „Een belachelijke zaak. Als je een proces wint, hoef je de kosten toch niet te betalen? Hier moeh een compromis voor worden gevonden. Walrave en Koch zijn al genoeg op kosten gejaagd." Hoe het steekspel ook zal aflopen, vast staat, dat »er in het hoofdbestuur van ae UCI mensen zijn, die het stayeren, dat dit jaar gezien het aantal deelnemers weer helemaal is opgebloeid, om a-spor tieve redenen veroordelen Adri Zwartepoorte: „Dat de Rus Alexei Kouprlanov, die nota bene vice-pre- sid-nt is, met de vinger in de lucht rondjes draait en daarbij zoem, zoem, laat horen, als ho het over het stayeren heeft, is toch wel tekenend voor deze autoritaire mensen, ik weet het niet. maar misschien krijgt hij er wel hoofdpijn van". weinig sprintsnelheid kan opbren gen. In zijn laatste poging was ook de Oostduitser Raasch hem de baas. Dat de ontwikkeling van de nog jonge Lau Veldt zich niet heeft door gezet, openbaarde zich in zijn duels. Veldt werd in twee ritten volledig naar huis gefietst. Omdat door een zware onweersbui het kampioen schap moest worden afgebroken, bracht de enige verreden rit voor de achtste finales nog enige opwinding, omdat de Belg Robert Maveau in een erg lange sprint titelverdediger Thac wist te kloppen. Voordien echter had Marijke Lager- löf zich definitief op de 5e plaats in het damestoernooi gevestigd, door de drie Belgische deelneemsters Goe- minne', Rombouts en Bailly in een rit te verslaan. In deze discipline zal schaatsster Sheila Young, die net fietsen als een goede training beschouwt, niet tot de finale kunnen doordringen, omdat zij in de „.belle" van de halve finale tegen Zajickova werd gediskwalificeerd. Voor het goud moet de Tsjechische net opnemen tegen de Amerikaanse Sue Navarra. Bij de amateur-achtervolging wer den eveneens de finalisten bekend. Het zijn de Oostduitser Huscske en de Italiaan Pizzoferrato. Door het afbreken van net programma heeft de UCI beslist dat de stayerfinale van de amateurs, waarin de Nederlandse kampioen Gabv Minneboo zal uitkomen, van vanavond wordt verschoven naar zaterdagmorgen. Uruguees voor PEC/Zwolle ZWOLLE De eerste divisieclub PEC/Zwolle heeft gisteren de 27-ja rige Uruguees Yurie Banhoffer ee- contracteerd voor twee jaar. Banhof fer, die vorig jaar werd uitgeroepen tot de beste voetballer van de Ver enigde Staten, speelde als aanvaller in de Los Angeles Azteeks.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11